WOENSDAG 15 JULI 1931 DE LEIDSCHE COURANT aaneen geschaarddaar hei Vaticaan het volk thams de oogen heeft geopend. Het jongste verzinsel van de Romeinsche bladen is intus-schen hei bericht in den „Lavoro Fascista", dat het hoofdbestuur der KathoJaeke Actie in de allernaaste toe komst naar de Vaticaansche Stad zal wor den verplaatst. De anders steeds meer gematigde „Mes- saggero" schrijft naar aanleiding va-n dit bericht, dat-, als dit werkelijk zou gebeuren, van een zeer vijandig optreden van het Va- ticaan tegenover Italië kan worden gespro ken. De ..Osservatore" weerlegt in een uitvoe rig artikel de lange lijst van beschuldigingen die vooral de laatste dagen door de Ro meinsche bladen tegen de Italiaanscho geestelijkheid worden ingebracht. De „Osservatore" merkt op, dat de strijd tegen de Katholieke Actie zich geleidelijk ontwikkelt, lot een strijd tegen de Italiaan- 6che geestelijkheid, op de zelfde wijze als vroeger door de liberalen en vrijmetselaars geschiedde. Het pauselijk orgaan deelt dan mede, dat men een geheele reeks van deze door de fascistische pers gelanceerde beschuldi gingen nauwburig heeft onderzocht en dat uit dit onderzoek is gebleken, dat het aller grootste gedeelte daarvan ordinaire laster praatjes zijn en dat vcor het overige gedeel te kleinigheden tot groote misdrijven wor den aangedikt. Het blad betreurt het, dat men den voor- treffelijken Italiaanschen clerus op zoo on gure wijze belastert, als in den fascisten- baden de laatste dagen het geval is. De Italiaansche geestelijken moge het pijnlijk treffen, zegt het blad, verwonderen moeten zij zich echter niet, dat, waar zelfs de per soon van Christus' Stedehouder niet ge spaard bleef, ook zij met. leugen en laster ■worden vervolgd. STELT het teekenen van het Petitionnement voor INTERNATIONALE ONTWAPENING NIET UIT. SPORT ATHLETIEK R,*K. Athletiekver. „Rood Wit". Donderdagavond worden alle leden op het terrein verzocht, daar zeer belang rijke mededeehngen worden bekend ge maakt aangaande den Sportdag van A. S. C., 4-daagsche afstandmarschen en nog eenige belangrijke punten. ZWEMMEN WEDSTRIJDEN VAN „DE ZIJL" Wij herinneren nog eens aan de vólks- wedstrijden van „De Zijl", hedenavond te 7 uur, waarbij tevens verschillende Leid- sche kampioenschappen zullen worden verzwommen. De voornaamste wedstrijd- nummers hebben we reeds vermeld. Zaterdagmiddag te 3 uur zullen de on- derlingen wedstrijden worden gehouden. In het nummer 50 M. schoolslag hebben vijf deelnemers ingeschreven voor het beerennummer, drie voor .het damesnum- ïner. Het nummer 100 M. vrije slag gaat tus- schen W. Snoeker, A. Kraa>enbrink, F. v. d. Horst en A. van Egmond. In het num mer 50 M. rugslag komen vijf deelnemers uit, bij de dames twee. Voor 50 M. vrije slag hebben zich 8 deelnemers opgegeven, voor reddingszwemmen 6, voor popduiken 1 de heeren W. Snoeker, F. v. d. Horst en A. Kraayenbrink. Een demonstratie in schoonspringen zal worden gegeven door mej. G. Klapwijk van de R. D. Z. en den heer J. Stotijn van de H.Z. en P.C. WATERPOLO De Zijl 11C.J.M.V. II 3-0. In den aanvang is de Zijl in den aanval, hetgeen na eenige minuten in een goal uit gedrukt wordt, welke door mooi spel van hand op hand tot stand komt. Spoedig daarna maakt de Zijl 20. Nadat C.J.M.V. en daarna elk nog een keer in den aanval zijn geweest, breekt de rust aan. Na de rust is het spel op laag peil en na eenige malen tegen of over de lat gescho ten te hebben, vindt de Zijl eindelijk 't doel voor de 3e maal. Eenigen tijd daarna fluit de scheidsrechter het einde. De Zijl I—C.J.M.V. I 2—1. Na den wedstrijd van de reserves gaan de beide le zeventallen te water voor de 3e klasse N.Z.B. Na een niets beduidenden aanval van C.J.M.V. gaat de Zijl tot het offensief over en weet te scoien. Spoedig 'aarna komt de bal van de Zijl-achter- en wederom doelt de Zijl (20). cehrm rust *s 200 s*erk a^s bren 'e en C.J.M.V. maakt daar vp_f ^8n' "^door den stand op 2—1 te aanv I6" ij~de aanval van de Zijl le- oril a Van 0 t'frehot. Daarna weer een eief waarvan g'eib, welke een corner (2wordt. Daarn'cPldoende gebruik olgt het einde DRIE DAGEN PARIJS. De lichtstad is bij aankomst Stad der duisternis. Alles grauw en vuil. Bij avond, dus bij kunstlicht, dan komen de wonderen van licht en versiering, maar ook de mon- dainiteit meer naar voren. Josephino Baeker in haar Evacostuum grijnst u van al de reclamezuilen tegemoet als comble van schaamteloosheid, maar daarentegen wijst de Sacré Coeur met de massale toren ten hemel en honderden komen daar een oogenblik vertoeven enbidden. Eenigen der hotelgasten namen deel aan den nachtrit door ParijsMontmartre, waar men voor slechts zestien gulden de mondaine gelegenheden als nachtbars, Moulin Rouge en als combel „Lido" bezoekt en overal bier, wijn en champagne krijgt en zijn oogen te gast kan laten gaan aan een film van uitspattingen, speciaal voor vreemdelingen in elkaar gezet. Des mor gens 8 uur „Place de la Fayette" kan men de werkelijke Parisiennes zich in honderd tallen zien spoeden naar bureau en maga zijn en als men dan öt. Vincent de Paul op dat plein binnengaat, dan ziet men daar ook bidden en tientallen vrouwen en man nen, ook jongelieden, naderen tot de H. Communie en veel devotie bij priester en geloovigen. Het „Pantheon" in zijn oorsprong Kalh. kerk der H. Genoveva, is nu de bergplaats der groote mannen en laat men u defileeren voorbij de in bloemen verzonken doodskis ten van een Jean Jac. Rousseau, Emilo Zola, Voltaire, Diderot, Jaurès en anderen, terwijl muurschilderingen gewijd aan Frankrijks gloire met natuurlijk een geheel vak aan Jeanne d'Arc, in het gunstigste licht zijn geplaatst. De Notre Dame daaren tegen die de glorie van oud en nieuw Frankrijk moet vertegenwoordigen, is helaas in een duister, waar men eerst aan moet wennen, om iets van de geniale vor men en kostbare versiering te kunnen sma ken. 't Js een machtig en prachtig monu ment, waar men dagen kan terug komen. Ook hier echter het nationalisme, in groe pen tricolors, om de gedenktafels der ge sneuvelden, Charlemagne staat er naast in reuzenfiguur. Dan het paleis „du Louvre" en de beruchte „Conciergerie". Hier heeft men neiging in een hoek te gaan zitten en de geschiedenis der Fransche revolutie aan zich te laten voorbijgaan. De cel van Ma rie Antoinette) van slechts enkele vierkan te meters, haar stoel en kruisbeeld en dan de gothieke benedenzaal, eertijds verblijf der militaire wachten en waar het Schrik bewind duizenden der edelsten van Frank rijks kinderen bij elkaar dreef als beesten in een stal en vanwaar de meesten hun gang naar den guillotine maakten. Het traliewerk waarvoor bij hooge uitzondering bekenden werden toegelaten om een bezoek te brengen, al die feiten trekken voorbij onze oogen en dan vergeten wij dat wij in Parijs, het mondaine Parijs zijn. Maar wij moeten wederom voort, nu naar Napo leons graf. Duizenden trekken daar voorbij en zijn reuzen-sarcophaag doet alleen den ken aan het ontelbaar heir van slachtoffers, die zijn veldslagen eisehten. 't Is of die reu- zenkist al hun overblijfselen moet bevat ten. De Sainte Chapelle der Bourbons is een juweeltje van gothiek en waar de ko ning op de achter tribune de Mis bijwoon de, zat de hofhouding niet met het geiaat naar het altaar, maar naar den koning, daar hij de bemiddelaar was tusschen God en de menschen Eindelijk gaan wij naar de Koloniale Tentoonstelling, waar veel bezienswaardig is: het Missiepaleis, de reproductie van den tempel van „Anekon Hat" en duizenden kraampjes en afdeelingen, die zich allemaal een koloniale hoed opgezet hebben. Tropenhelmen kan men er koopen en op zeker honderd plaatsen „parfums". Neerlands glorie ligt in puin, maar zal opnieuw opkomen, üm het groote meer, dat in het centrum van het terrein zich Lot allerlei doeleinden laat gebruiken, liggen meerdere restaurants en namen wij de maaltijd in het „Restaurant du Lac", waar honderden onze tafelgenooten waren, on der anderen een Fransch priester mei een dertig meisjes van zijn patronaat. Toen het donkerde was weder het electrisch licht dat leven aan het geheel gaf. Kunstmatige waterzuilen en reusachtige glazen torens en kolommen waar gekleurde lichtgolven op geworpen werden, maakten het geheel tot een sprookjesstad, maar tegen elf uur gingen toch duizenden daar de uitgangen. Wij waren bang lang te moeten wachten bij de Metro Stations, maar daar een trein pl.m. 700 reizigers kan opnemen en de trei nen zich snel opvolgen, ging alles geregeld. Vijftien stopplaatsen moesten wij voorbij en telkens uitladen, maar in 25 minuten waren wij toch in het centrum van Parijs. De tentoonstelling is mooi, maar als uien er meerdere gezien heeft, gelijken zij allen op elkaar. STADSNIEUWS Examen belastingconsulent. Examen belastingconsulent vanwege het Instituut voor Handelswetenschappen al hier. Geslaagd de heeren: W. E. Walles te Hengelo, P. G. J. W. Valentijn te Eindho ven, Corn. v. Uije te Amsterdam, J. v. d. Wal te Leeuwarden, G. Huetinck te Hilver sum. M. Hazenberg te Dokkum, N. J. Wort- man te Leeuwarden, W. P. M. Opsteeg te Velp bij Grave, J. P. H. Smits te Zand voort, A. J. de Kok te ;s-Gravenhage, H, v. d. Veen te Sneek, M. J. Schilitman te Amsterdam, M. J. Rutten te Nijmegen, W. J. H. Hogc- ma te Groningen, C. H. van Dijk te Tilburg, C. F. J. Verhoeven te Breda, J. Groen te Den Haag, C. Kost te Amsterdam, H. Groe- newegen te Den Haag, G. Mooiweer te Middelharnis, G. J. Goorhuis te Denekamp, J. W. Bon'tebal te IJmuiden, C. J. Hinfelaar te Scheveningen M. de Keizer te Dordrecht, Jan Blok Hzn., te Sneek, en D. van Linge te Den Haag. Reeds 300000 ontwapenaars TEEKENT HET PETITIONNEMENT Het Dinsdag bereikte totaal van de binnengekomen onderteekeningen van het Petitionnement voor Internatio nale Ontwapening van de Neder- landsche Dagbladpers, bedraagt bijna 300.000. De dagelijksche vermeerde ring overtreft steeds die van den vorigen dag. HET GOUDEN FEEST DER MEISJES-H. B. S. BIJEENKOMST IN DE1J FOYER. Feestrede van mej. dra. van Hoorn. De viering van het gouden bestaansfeest der Gemeentelijke Meisjes H. B. S. aan de Garenmarkt is hedenmiddag in den foyer der Stadsgehoorzaal begonnen met een feestrede van de directrice, mej. dra. J. L. van Hoorn. Onder de vele genoodigden waren o.m. aanwezig de> burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, de wethouders en de ge meentesecretaris. vertegenwoordigers van het Middelbaar Onderwijs, zusterscholen, ouders, oud-leerlingen, leerlingen en ver dere belangstellenden. Aan de rede, door mej. van Hoorn ge houden is hei volgende ontleend: Een H. B. S. voor Meisjes, wie denkt er tegenwoordig aan om hierin iets bijzon ders te vinden En toch was de oprichting van een dergelijke school 50 jaar geleden een onderneming van heel bijzondere be- teekenis. Zelfs mannen van zeer vrijzinnige denkbeelden dachten er toen niet aan om aan de vrouw een aan de hunne gelijk waardige positie in de maatschappij te ge ven. De denkbeelden waren in die dagen op dit gebied nog zeer conservatief en slechts heel voorzichtig en aarzelend werd deze weg, door velen als zeer gevaarlijk beschouwd, ingeslagen. Ook de voorstan ders van H. B. Scholen voor Meisjes ver klaarden openlijk, dat zij er niet aan dach ten om van de meisjes geleerde vrouwen te maken, die met de mannen zouden gaan mededingen in het jagen naar aller lei betrekkingen. Men gaf zelfs toe, dat liet een geluk was, dat daartegen waakte de uitsluiting door de H. O -wet van meis jes voor het volgen van het onderwijs aan de gymnasia. Neen, heel voorzichtig zou men met dat nieuwe onderwijs voor meis jes beginnen. Men wilde ook alleen maar de meisjes, nadat zü de lagere school hadden verlaten, in de gelegenheid stellen om nog wat meer algemeen ontwikkelend onderwijs te genieten. Men wilde de meis jes vormen ook wel tot nïeer zelfstandige personen in de maatschappij, maar voor al zou dit nieuwe onderw -s zich dit tot taak hebben te stellen: de meisjes beter geschikt te maken voor de natuurlijke taak der vrouw, n.I. om in haar tot ont plooiing te brengen die gaven van hoofd en verstand, die haar zouden maken tot goede en practische huisvrouwen en ver standige opvoedsters van haar kinderen. In dezen tijd, omstreeks 1880 was de vrouwen-emancipatie al heel aardig op gang: er waren al enkele vrouwelijke doc toren er werd al gesproken over de vrouw in de advocatuur en de voor- en tegen standers bestreden elkaar met de krach tigste argumenten. In verschillende plaat sen van óns land o.a. te Groningen, De venter. Rotterdam, Dordrecht, Haarlem, Den Haag en Zutphen. bestonden reeds H. B. Scholen voor Meisjes en Leiden was dan ook lang niet de eerste, toen hier in 1881 de Burgerschool werd opgericht. Er stond aan de Boommarkt een 1ste klasse MULO-school, bestaande uit 10 klassen, onder leiding van mej. Jesse. Op 1 Juni 1881 werden de hoogste vier klassen van deze school gemaakt ot de laasrsfe vier klassen van de nieuwe H.B.S. De school werd gevestigd in de bo venlokalen van de kweekschool voor on derwijzeressen en enkele van de docen ten van de school van mej. Jesse, die middelbare bevoegdheid hadden, gingen mee over. Andere werden nieuw benoemd. Tot directrice werd benoemd mej. Engel man, die 25 lange jaren op zeer voortref felijke wijze deze functie heeft vervuld. Daarmede was de grondslag gelegd voor de tegenwoordige H. B. S. Het program ma bevatte toentertijd ongeveer dezelfde vakken als nu de A-afdeeling. Men had in die dagen 'n groote vrees voor een teveel aan exacte wetenschap en des ondanks nam in 1882 een vader zijn dochter uit de 2de klasse van de school weg, omdat, zooals hij woordelijk schrijft: „er te veel reale natuur-historie wordt gedoceerd en er te weinig aan de ideale aesthetisohe, litterarische vakken wordt gedaan". In den loop der jaren is veel van het oude afgedankt, met smaad soms, dat later weer als iets waardevols werd binnengehaald. Spr. denkt hierbij aan het toelatings examen en aan de waarde van het cijfer 5, dat op de eerste dioloma's „niet vol doende" 'werd gerekend. In 1897 werd van 10 u. 50 tot 11 uur de vrije 10 minuten ingevoerd, waarbij op de plaats mocht worden gewandeld. Twee jaar later vraagt de directriece in de do centenvergadering om ook toe te staan dat de kinderen spelen, doch dit voorstel wordt door de docenten verworpen, omdat zij meenen, dat de kinderen daarvan te roezig worden. De zaak blijft zooals ze is, doch blijkbaar werden de kinderen ook van het wandelen roezig en zoo werd de recreatie geleidelijk afgeschaft om eerst in 1928 als gewoon speelkwartier weer op de rooster te verschijnen. In de geheele geschiedenis zien we, dat vele kwesties, in verschillende tijden ver schillend belicht, in den grond dezelfde zijn, al lijken ze door wisseling van accent niet alleen wat gewijzigd, maar soms zelfs bijna het tegengesteld. Evenals in 1895 maatregelen werden getroffen om het algemeen peil van het schrift der leerlin gen op te voeren, zoo wordt daarover ook nu geklaagd. In 1883 werd het nieuwe gebouw aan de Garenmarkt betrokken. Daar zit rust in die omgeving met dat schilderachtige pleintje waar Thorbecke en Bilderdijk woonden. Er ligt iets van geschiedenis in ons oude gebouw en spr. zou er gaarne blijven, wan neer niet de ruimte veel te klein was. En dat is geen wonder! De school werd gebouwd voor 75 a 100 leerlingen en nu zal ze het volgend jaar 12 klassen tellen met 175 leerlingen. Van harte hoopte spr., dat de school een ver jonging en vernieuwing zal ondergaan, zoodat zij ook voortaan weer allen, die dat wenschen, in ruime, zonuige en frissche lokalen zal kunnen onderbrengen. Uit een grafische voorstelling van het aantal leerlingen der school gedurende de afgeloopen halve eeuw valt veel te leeren. Eerst is de school als het nieuwe, vooruit strevende instituut zeer in trek, maar als dan de emancipatie vordert en er steeds grooter neiging komt om voor de vrouw niet alleen te vragen algemeene ontwik keling, maar opleiding en vooropleiding voor kleine en groote maatschappelijke betrekkingen; wanneer dan de kwestie van de coëducatie aan de orde is, dan gaan ouders en meisjes vragen een op leiding, welke rechten geeft; recht van toelating tot de Universiteit. Wanneer dan de Middelbare Scholen voor Meisjes niet meegaan, vaak omdat de autoriteiten remmen, dan gaat er een stroom van leerlingen naar de gemengde scholen en de meisjesscholen raken ont volkt en hun beste materiaal kwijt. In 1912 telt de s-chool slechts 59 leerliugen. De ouders mijden de school, omdat ze voor hun kinderen andere toekomstidea'.en hebben; de meisjes zelf, omdat zij vrijer willen zijn in hun bewegingen, nu en later. Zij allen gaan tot schade van de vrouw zelf, haar inttellectueele waarden stellen boven die van haar gaven van hart. Wanneer het Rijkssubsidie wordt inge trokken, dreigt voor vele M. M. S. omzet ting in een Mulo-school, daar deze laatste wel gesubsidieerd wordt. In Leiden hul digde het college van B. en W. gelukkig een hoogere opvatting. De roep tot reor ganisatie weerklinkt door het geheele land.. De drang der ouders en de geest van den tijd overwinnen eiken tegenstand." Hier ter stede kreeg deze reorganisatie haar beslag tijdens het directoraat van mej. B. C. Numan, die in September 1906 mej. Engelman opvolgde. Een door haar ingestelde enquête leerde, dat er 62 ouders reorganisatie wenschten en 2 niet. Under leiding van mej. Numan nam het aantal leerlingen weer toe en varieerde van S0 tot 100. Zich richtende tot mej. Numan dankte spr. haar hartelijk, voor alles, wat zij voor de school deed. (Applaus). Na de reogranisatie blijft de liefde uit gaan naar de zes-jarige B-afdeeling, de wiskunde-afdeeling, welke toegang geeft tot enkele faculteiten der Hoogeschool. Dank zij de toewijding van docenten en leerlingen en de kleine klassen van 5--10 leerlingen, behoefde tot dusverre nooit een leerling bij het eindexamen te worden afgewezen. Het is begrijpelijk, dat bij de groote be langstelling voor de B-afdeeling de A-af- dee'.ing zich verongelijkt voelde en nog voelt. Zij vraagt ook rechten in den vorm van vrij-stel'img voor Staatsexamen behalve voor Latijn, Grieks oh en Antiquiteiten en wenscht daarvoor haar candidaten te on derwerpen aan een wettig geregeld exa men. Wel hebben de meeste M. M. S. in ons land voor hun A-afdeeling een gemeen schappelijk examen, doch rechten geeft dat diploma nog niet. Dee's is dit te wijten aan de onjuiste opvatting, dat de A-afdeeling geen achterdeurtje moet zijn tot de Univer siteit. Onze school, aldus spr.. behoort tot de weinige in den lande, welke niet aan dat examen deelnemen en spr. prijst haar daarom gelukkig. Bij de groote verscheidenheid van on- derwijs-inrichtingen is spr. blij, dat er al thans nog één schooltype is, waar binnen bepaalde grenzen een zekere vrijheid van programma bestaat. In de laatste jaren is de beungoiebing en waardeering voor de A-afdeeling groeiende. Emancipatie en coëducatie brachten de vrouw- en volgens spr., ook de maatschappij een lieel eind verder, maar de tijd leerde ook, dat bij vele vrouwen de krachten te kort schoten voor het. volbrengen van wat zij zelf als recht hadden gewild en ge- wenscht en wat anderen nu als plicht van haar eischen. Naar spr.'s meeruing kan slechts een klein deel der vrouwen, wat aanleg van verstand en wat. karakter betreft, studce- ren, alleen staan in de wereld in een ver antwoordelijke positie en toch zoo even wichtig en gelukkig zijn, dat er van haar warmte en kracht uitgaat. De combinatie eebtgenoote-moeder cn werkende vrouw acht spr. allerminst ge lukkig: het schept, een conflict va-n plich ten waartegen slechts weinigen zullen zijn opgewassen. Het meerendeel der meisjes zal weer moeten worden opgeleid, deels voor alge meene ontwikkeling deels voor de taak van huisvrouw en a.s. moeder. Haar waar de zal niet worden bepaald naar her geld, dat ze verdient, doch naar het geld, dat ze door haar practischen zin en toewijding niet uitgeeft. Dat is geen teruggang naar het verleden doch een correctie op de emanci patie en na oorlogsche invloeden. Het A-diploma opent voor de meisjes perspectieven op de waarneming van velerlei betrekkingen, welke in haar lijn liggen en deswege haar belangstelling hebben. Daarbij mag niet worden vergeten, dat de voldoening, welke arbeid geeft, groo- tere waarborgen biedt voor geluk dan geld. Agenda LEIDEN. Dinsdag. Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.308.30 uur Woensdag, R. K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden, alge meenevergadering, „Den Burcht", 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 13 tot en met Zondag 19 Juli a.s. waargeno men door de apothekern: G. II. Blanken, Hoogewoerd 171,, telefoon 502 en D. J. v. Rriesum, Mare 76, telefoon 406. Spr. is van meening, dat de meisjes en daarmede ook gezin en maatschappij, niet beter kunnen worden gediend, dan haar in een eenvoudige en rustige sfeer op te voeden, elk naar eigen aanleg. Moge, aldus besloot spr., de H. B. S. voor Meisjes te Leiden, nog vele jaren haar leerlingen kunnen geven in A- en B-af deelingen goed onderwijs; ze kunnen bijbrengen eenvoud in haar levensbehoef ten en het besef, dat in onzen tijd vooral noodig is, dat de vrouw verstandig is in haar liefde voor de kinderendat ze vol is van toewijding, vooral in het kleine en dat zij zich in haar eigen eischen zooveel mogelijk heeft te beperken. Moge onze H. B. S. voor Meisjes groeien cn bloeien! Op het vervolg der feestelijkheden komen wij morgen uitvoerig terug. R. K. H. B. S. Hedenmorgen is de goedkeuring van het ministerie van Onderwijs ontvangen tot aankoop van den grond, bestemd voor den bouw van de R.-K. H. B. S., welke zal ver rijzen aan den Rijnsburgerweg. De goedkeuring van het ministerie is ver- eisebt in verband met de subsidie. Handelsregister K. v. K. W ij ali g i iii g e n. 2467. Fabriek van Suikerwerken v.h. Gebr. Pel. Ledden, M-orschweg 50/58. Uititr. Proc. A. Pel, Oegs't- g-eest. N. Dir.: A. Pel, Oegstges-et. De sta tuiten zijn gewijzigd. Wijz. handelsn. thans: N.V. Fabriek va-n Suikerwerken v/h Gebr. Pek 308S. M. P. den Hollander, Hazerswoude, Rijksstraatweg Wijk A. Manufacturen, co mestibles, kr uidenier s- en grutters waren, enz. De -handelszaak is met. ingang van 1 Juli 1931 omgezet in een vennootschap on der firma onder den naam: firma- M. P. den Hollander en Zoon (B.P.) Venn.: M. P. den Hollander, Hazerswoude en W. F. den Hol lander, Hazerswoude. 504. N.V. Leddsche Levens verzekering Maatschappij. Leiden, Rapenburg la. N. Proc.: C. H. Zaayer Leiden. (B.P.). 2877. A. van Frank (f). Leiden, Haarlem merstraat 109. Hoofdz.'s Hertogenbosch. Oonfec-tie. Bovengenoemd filiaal is opge heven. 5308. Onderlinge Broeiglas verzekering „Helpt ElkanderH.E.T.A. Ter Aar, C 112. Bijv. uitgeoef. be-dr. tevens verzekering tegen brandschade. Uittr. Bestuursl.J. Th. Vo.geriug, Ter Aar, d.d. 1 Jan. 1931. N. Bestuursl.J. Egberts, Ter Aar. 2919. Naamlooze Vennootschap Scheeps bouw er ven en Motorenfabriek de Vooruit gang en de Industrie v/h de fa.'s D. en Joh. Boot. Alphen aan den Rijn, Wilhelmanashr. 50. Overl. Dir.: G. Boot, Alphen aan den Rijn, d.d. 27 Juind 1931. 756. Naamlooze Vennootschap Hout bouw en Houthiandelmaatscha pp ijPado x". War mond, Veerpolder. De statuten zijn gewij zigd. Oheffing. 5671. Machine- en Con structie werkplaats „Energie". Leiden, Ma- red ijk 157. N i e uw e i n s c li r ij v i n g. 5776. Firma Geb-rs. van Graven. Noord-wijker- houit, Zilkerduinweg 86. Bloem-bollenkwee- kerij en Handel. Venn.: A. Th. van Graven, Noordwijkerhout en O. J. van Graven, Lis-se. Voor he;t Mulo-examen, diploma B. zijn geslaagd A. Keyser en N. Snel, voor hel di ploma A: A. F. Bosgraaf, W. Raadsen, O. van Weizen, M. J. Rfcsdorff, H. J. Pasah, E. Brugman, allen alhier. De hier ter stede tot arts bevorderde semi-arts A. Hoedemaker is bestemd tot re serve-officier van gezondheid 2e kl. bij den geneeskundigen dienst der landmacht. Gistermiddag te 2 uur is de 46-jarige J. F. W.T. uit Leiderdorp op den Hooge Rijn dijk hoek Cathrijnesbraat aangereden door een auto, bestuurd door O. V., alhier woon achtig. De wielrijder liep een bloedende hoofdwonde op. De 13-jari.ge wielrijdsiter E. J. v. H.. wo nend T-ransvaalhof 28, is gisterennamiddag half zeven op de Haarlemmerstraat geslipt. Zij viel en brak den linkerpols. Na voorloo- pig verbonden te zijn werd zij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Uitslag der door B. en W. dezer ge meente gehouden aanbesteding van de bouw van een hulpschoolgebouwtje c.a. op het terrein van het Gymnasium. Ingeschre ven werd als volgt: N. Timmers, Leiden 10500Aannemersbedrijf Jansen en Moens, Haarlem f 9450, D. Kaay en Zn., Leiden 9314Th. G. Bavthen Jr., Leiden 90C0A. A. Braud, Rijpwelering ƒ8740; Fa. Jac. van Riet, LeuLn 8700, M. Kool, Warmond 8580A. den Hollander, Kat wijk aan Zee 8320; A. Voordon w, Zwam- merdam ƒ8200; W. Oudshoorn en Zn, Lei den 79S5Fa. J. I. Planjer, Leiden ƒ7619; Fr. Gebrs. v. d. Putte. Heemstede 7484; Fa. v. d. Velden en de Jong, Oegst- geest 6767.67H. Buis, Leiden 6524 W E. Neuteboom, Leiden 5135.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2