22ste Jaargang WOENSDAG 15 JULI 1931 No. 6948 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND 3)e Êcicbelteöoii^ömt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal Franoo per port f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt 'het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen DUITSCHLAND DE DUITSCHE CRISIS. HULP IS DRINGEND NOODIG. Waarop het credietgebouw steunde. Omtrent de catastrophale financieele crisis, waarin Duitschland zich op het oogenblik bevindt, schrijft de financieele redacteur van de „Msb." o.a. De zwakke en rotte plek van den finan- cieelen toestand in Duitschland was de wankele basis waarop het geheele crediet gebouw steunde. Het geheele economisch leven was gebaseerd op korbloopende bui- tenlandsche credieten, welken ten allen tijde konden worden opgezegd. Deze toe stand is thans voor het land noodlottig ge worden. Waren de credieten geconsolideerd geweest en omgezet in leeningen met lan gen looptijd, dan zou het grootsche crediet gebouw thans niet tot een ruïne zijn inge stort. Want des te grooter de stroom van te legrammen uit Duitschland wordt, des te,, duidelijker blijkt ook, dat een ware cata strophe is aangericht. Eerst was het alleen de Danatbank, die noodgedwongen de loketten moest sluiten. De andere groote bankinstellingen bleven Maandagmorgen vroeg nog aan haar ver plichtingen voldoen. Alle deposito's, voor zoover zij werden opgezegd, werden trouw uitbetaald. De stroom was echter niet te stuiten. En vooral in een land, dat reeds eenmaal door een inflatie geteisterd werd en waar de bevolking reeds uit onder vinding weet, wat een financieele catastro phe beteekent, daar kon het vertrouwen niet zoo spoedig terugkeeren. Daar waren de geschokte gemoederen niet direct te kalmeeren. Zelfs de regeeringsgarantie voor alle Duitsche banken bleef zonder uit werking. De inflatie-ramp na den oorlog is men in Duitschland nog niet vergeten. Het volk heeft aan den lijve gevoeld wat het zeg gen wil al de spaarpenningen te moeten verliezen en daarom* zag men door de eer ste telegrammen gisteren reeds weder dat droeve beeld van het ontredderde Dutsch- land voor oogen. Een run op dé banken en spaarbanken ontstond en reeds in de middaguren moes ten de bankiers de uitbetalingen grooten- deels staken. Slechts een klein percentage van de deposito's en inleggelden werd nog uitgekeerd. Dit wees erop, dat de toestand nog kribieker werd en de telegrammen in het ochtendblad maken melding, dat thans alle banken en alle beurzen gesloten -blij ven. Voor hoe lang, weet men nog niet. De beteekenis van een dergelijke nood verordening voor het bedrijfsleven is Dijna niet onder woorden te brengen. De handel en industrie kunnen voorloopig geen be roep meer doen op de banken. De wissel markt en de deviezenmarkt blijven even eens gesloten. Welk een handicap dit voor den internationalen handel beteekent is duidelijk. Het acceptbedrijf en de wisselhandel zijn dus lam geslagen. Buitenlandsche betalin gen voor importen en exporten kunnen niet gedaan worden, effecten kunnen niet gerea liseerd worden, prolongaties en beleeningen niet afgewikkeld of aangegaan worden. In één woord, het geheele handels- en bedrijfsleven ligt door deze noodverorde ning feitelijk stil. Als echter de nood het hoogste is, is de redding nabij 1 Laat ons hopen, dat <le onvermoeide pogingen van de Duitsche re geering en van de vooraanstaande leiders op bankgebied tenslotte nog beloond zul len worden met succes. Een groote buitenlandsche actie noodzakelijk. Uit eigen kracht kan Duitschland de moeilijkheden thans niet meer te boven ko men. Slechts door een groote actie van Amerika, Engeland, Frankrijk en andere financieel krachtige landen kunnen vol doende credieten en waarborgen bijeenge bracht worden om het vertrouwen te her stellen en de gemoederen te kalmeeren. Eeeds in Bazel zijn de conferenties met de Bank voor Internationale Betalingen, het centrale punt van alle circulatiebanken, in vollen gang en voorzoover thans bekend, is reeds resultaat bereikt en wordt aan Duitschland een groot crediet verstrekt, terwijl alle ter beschikking staande midde len gebruikt zullen worden om den finari- cieelen nood van Duitschland te lenigen. Het is nog niet te laat. De positie der Rijksbank is nog voldoen de krachtig en de valuta is thans niet door DE CRISIS IN DUITSCHLAND. De run op een der Berlijnsche Spaarbanken. een inflatie-politiek ten gronde gebracht. I Alleen het raderwerk der credietverleening is in de war. Dit moet weder op gang ge bracht worden. Hopeloos is de toestand dus niet. Alles is nog niet verloren. Door een tijdige actie der buitenlandsche regee ringen en banken kan veel, ja alles ge red worden en de credietverleening weder in normale banen geleid worden. Angst voor een tweede inflatie behoeft dan niet te bestaan. Laat ons hopen, dat dit het resultaat moge zijn van de conferentie, welke door de hoogste autoriteiten thans gevoerd wor den. Een manifest der socialisten aan het Duitsche volk. Het hoofdbestuur, de partij commissie en de controlecommissie van de socialistische partij hebben besloten, een manifest aan het Duitsche volk te richten, waarin Ge wordt: De crisis heeft zich verscherpt. Ineenstor ting na ineenstorting van groote indus- trieele en bankondernemingen teekenen haar weg. Met die débacles wordt de leu gen vernietigd van de z.g. sociaal-demo cratische „Misswirtscha-ft", welke werd uit gevonden, om de aandacht' van de wa-re schuldigen, het kapitalistische systeem en zijn vertegenwoordigers af te leiden. De failliete financieele magnaten en in dustriehertogen zijn geen Marxisten doch geldschieters van de anti-Marxistische pro paganda. De sociaal-democratie heeft voortdurend versterking van het gemeen schappelijk bedrijf geëischt en plaatsing van de groote financieele ondernemingen onder staatstoezicht. Haar wensch bleef onvervuld. Thans verlangen de bankroet geslagen kapitalisten steun van de regeering. De failliete kapitalistische ondernemers schreeuwen om hulp uit het buitenland. Maar dit kapitalisme was het, dat de natio- naal-socialistische verkiezingsoverwinning van September betaalde. Zijn crediet ver nielende actie is sindsdien op alle manie ren gesteund. In dit uur van het grootste gevaar eischen wij een vastberaden omme keer. Er moet een einde komen aan het zelfstandig beheer der banken en van de groote industrieën waardoor het bedrijfs leven in den afgrond wordt gestort. Staatshulp is slechts dan gerechtvaar digd, wanneer de invloed van den staat in het belang van het algemeen duurzaam ver zekerd blijft. Een grondige saneering van het bedrijfs leven moet tot stand worden gebracht, on geacht de kapitalistische particuliere be langen. Arbeiders en beambten moeten door on voorwaardelijke waarborging van hun aan spraken op loon salaris of steun beschermd worden tegen de verderfelijke gevolgen van de crisis, waarvan zij de onschuldige slachtoffers zijn. Met nadruk herhalen wij onzen eisch tot wijziging van de noodverordening van 5 Juni en tot herstel van het daarbij vervatte sociale onrecht. Dringend is steun noodig. Daartoe is echter noodig een buitenlandsche politiek van verzoening welke vjrij is van uittarten- de haatparades en zich niet bekommert om niets beteekenende prestige-eischen. Het manifest besluit met een aanspo ring tot weloverwogen, vredelievende sa- Communistische activiteit in het Rijnland. Uit Bochum wordt gemeld: de communis tische partij ontwikkelt in het geheele Rijnland en in Westfalen een buitengewone activiteit, vooral onder de arbeiders en werkloozen. De communistische bladen verschijnen met sensationeele berichten, volgens welke de arbeiders niet op uitbeta ling der loonen zouden kunnen rekenen. De revolutionnaire vakvereenigingsoppo- sitie heeft voor morgen een groote confe rentie uitgeschreven, waarin zal worden betoogd, dat er zich nooit een gunstiger gelegenheid heeft geboden om de macht in handen te krijgen. De bladen roepen de arbeiders op, maatregelen te treffen voor een algemeene staking. Duitsche badgasten in moeilijkheden. Gisterochtend hebben de wisselkanto ren in Oostende (België) geweigerd marken tegen Belgische franken ia Ie wisselen, hetgeen groote ontsteltenis veroorzaakte onder de talrijke Duitsche badgasten, die aan de Belgische kust vertoeven. Aange zien vele Duitsehers niets anders hadden dan marken en het koste wat hefc wil Bel gisch geld moesten hebben, maakten eeni- ge clandestiene wisselaars van de gelegen heid misbruik, om marken op te koopen op basis van dertig cents. Moeilijke dagen voor reizigers in Duitschland. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de Duitsche financieele crisis een aantal Nederlanders, die zich met vacantie in Duitschland bevinden, een oogenblik par ten speelt. Velen reizen tegenwoordig met credietbrieven, anderen hebben de finan ciering van hun uitstapje zóó geregeld, dat zij nog wel eens guldens in marken willen omwisselen. Deze landgenooten zullen wel licht vandaag en morgen voor moeilijkhe den komen te staan, wanneer de dichte deuren der bankgebouwen hun beletten hun credietbrieven of guldens in Duits oh geld om te zetten, dat zij b.v. noodig heb ben voor het betalen van hotelrekeningen. Het spreekt vanzelf, dat de benarden in de eerste plaats een beroep zullen doen op vrienden en magen, hetzij in Duitsch land hetzij in Nederland, die hen, even tueel telegrafisch, aan contanten kunnen helpen. Voor zoover het de houders van credietbrieven betreft zal er naar een van de grootste Amsterdamsche banken ons meegedeelde stellig wel in geva-l van uiterste urgentie "kunnen worden gerekend op de medewerking van de instellingen, die deze credietbrieven hebben verstrekt en die, als haar bekende cliënten geen anderen uitkomst zien, wel bereid zullen zijn met een telegrafischen postwissel bij te springen. Overigens hoopt men. dat de Duitsche banken Donderdag haar loketten wel weer zullen openstellen. ENGELAND Anti-Katholieke relletjes in Liverpool. Heftige tooneelen hebben zich gister avond afgespeeld jn de straten van Liver pool, toen 20.000 Orangisten terugkeerden van hun jaarlijksche betooging in South- port. Duizenden stonden buiten het Lime- street-station te wachten, alsmede op de straten, die afgezet waren door agenten te voet en te paard. De betoogers verlieten bet station onder toejuichingen van hun aanhangers en geschreeuw van hun tegenstanders. Er werden herhaaldelijk pogingen gedaan om de demonstratie te verstoren en bij het station was de politie op een gegeven oogenblik den toestand niet meer meester en drong het publiek tusschen de betoo gers,terwijl met steenen werd gegooid, waardoor ongeveer vijftig personen licht werden gewond. In een deel der stad wer den ondanks de maatregelen der politie, groote vuren ontstoken, waarin beeltenis sen van koning-stadhouder Willem III werden verbrand, terwijl de Orangisten katholieke afbeeldingen verbrandden. Er werden geen arrestaties verricht en tegen middernacht was de orde hersteld. SPANJE DE CORTES BIJEEN. Het parlementsgebouw zonder telefoon verbinding. De zitting der Spaansche nationale ver gadering iis gisteravond om zeven uur ge opend. De telefoonstaJking en de sabotageactie duren voort. Het parlementsgebouw te Madrid is van elke telefonische verbinding verstoken. Ook de abonné's op het telefoonnet van Madrid kunnen van hun toestellen geen gebruik maken. AANSLAGEN IN SPAANSCHE KLOOSTERS. De gouverneur von Granada verklaart, d'at gistermorgen in twee kloosters bom men zijn ontploft. Op hetzelfde moment VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Afdoende hulp is dringend noodig om Duitschland voor een nieuwe inflatie-ellen de te bewaren. BINNENLAND. Laffe overval op twee oude menschen te Nuenen. Twee aangehoudenen weer op vrije voeten gesteld. (Oem. Ber., 2de blad). Een roofoverval te Wittem. (Gem. Ber., 2de-blad). Henri Polak over het Leidsche Stadhuis vraagstuk. (Tweede blad). De viering van het gouden feest der Meisjes H.B.S. begonnen. (Eerste blad). ontdekten poütie-agenten personen, die op de mnren der kloosters biljetten aan plakten, waarin de arbeiders werden opge roepen tot een algemeene staking. De plak kers schoten op de agenten, die heit vuur beantwoordden, waardoor een der plakkers werd gedood. Verscheidene personen werden gearresteerd. Aan den sitakiingsioproep ie alleen gevolg gegeven door de arbeiders in de bouwvakken en de mataalindustrie. Ook te Valencia, Gijon en Se villa zijn stakingen uitgebroken. ITALIË HET CONFLICT TE ROME. De fascistische verbolgenheid over 's Pausen encycliek. Men meldt uit Rome aan de Msb.: De fascistische bladen komen niet uitge schreven over 's Pausen jongste encycliek, en de anders o zoo waakzame censuur houdt thans beide oogen gesloten en laat in de pers rustig de aorta-Vaticaans clie campagne voort W'Oeden. Hun eigenlijke Vaticaanse he rubriek, d.i. hun berichtgeving uit de Vaticaansche Sitad, hebben de bladen gestaakt, hetgeen vooral een groot verlies beteekent voor de lezers van den „Measaggero", welk blad steeds een zeer uitgebreide en interessante Vaticaansche rubriek had, welke door een prelaat uit Rome werd verzorgd. Maar, zooals gezegd, de commentaren op den Pauselijken omzendbrief worden lustig voortgezet en het dreigt nog geruimen tijd te zullen duren, voor de fascistische woede is bekoeld. De fascistische bladen schijnen trouwens niet alleen ontstemd over den inhoud van het Pauselijk document, maar ook over het tijdstip, waarop het pauselijk document •tverd gepubliceerd. Zoo verklaart de „Giornale d'Itailia" dat de Pa-us door de encycliek te pub'liceeren op een tijd, dat verschillende gewichtige gebeurtenissen, zooals het overlijden van den hertog van Aosta en de besprekingen betreffende het Hoo verplan samen vielen, in een tijd dus, waarin Italië zijn wettige belangen tegenover het buitenland moest verdedigen, het land ernstig heeft bena deeld De Italiaansohe natie, zoo voegt het blad er aan toe, staat thans echter meer dan ooit PETITIONNEMENT VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapeningsconferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de Neder landsche Dagbladpers. Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der men- schelijkheid, die maatregelen te nemen die tot ontwapening der naties zullen leiden. Naam: Naam: Naam: Adres Adres: *Aêeno0" Alle Nederlanders, mannen en vrouwen, boven 18 jaar, worden dringt digd bovenstaande verklaring te teekenen. -orden Niemand behoort meer dan een hand tee kening te stellen. ^nvelopp® cent. De onderteekende verklaring kan worden bezorgd bij of in o/ankeering l toegezonden aan: het bureau van „De Leidsche Courant1' na_ Ook kan zij worden bezorgd bij onze agenten. onen te doen tee "en Er bestaat gelegenheid, om één formulier door vier flggels wit laten, tuurlijk kan ook slechts één teekenen en de ander'

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1