22ste Jaargang DINSDAG 14 JULI 1931 No. 6947 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE FINANCIEELE CRISIS IN DUITSCHLAND BINNENLAND ®e£cid^elie6oii^Gmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2-50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Framoo per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. ALLER OOGEN OP BAZEL GERICHT De noodmaatregelen der Duitsche regeering. DUITSCHE BANKEN HEDEN EN MORGEN GESLOTEN. Rijkspresident von Hindenburg heeft gisteren een nieuwe verordening uitgevaar digd, waarbij de regeering wordt gemach tigd beursvacantiedagen in te voeren. Op grond hiervan heeft de Rijksregee- ring bepaald, dat alle banken, spaarban ken en andere bankinstellingen, met uit zondering van de Rijksbank, heden en morgen gesloten zullen blijven. De noodverordening inzake de Danat-bank. Op grond van art. 48 sub 2 van de Rijksgrondwet heeft de rijkspresident ver ordend 1. De rijksregeering wordt gemach tigd t.o.v. de Darmstadter und National Bank, (Danat-bank), die door de geldcrisis in haar liquiditeit wordt bedreigd, waar borgen op zich te nemen. 2. De rijksregeering kan, wanneer zij waarborgen op zich neemt, bepalen, dat eventueele executies en dergelijke beschik kingen tegen het vermogen der bank niet zullen plaats hebben en dat een faillisse ment van de bank niet zal worden uitge sproken. Eenzelfde verordening kan de re geering treffen voor het vermogen van de persoonlijk aansprakeijke firmanten der bank, wanneer zij zulks in het belang der schuldeischers der bank noodzakelijk acht. Een dergelijke verordening heeft tot ge volg, dat de persoonlijke aansprakelijkheid aan dezelfde voorwaarden wordt onderwor pen als de voor de bank in deze verorde ning voorgestelde voorschriften. 3. De rijksregeering wordt gemach tigd, voorschriften af te kondigen over de leiding en vertegenwoordiging der bank, over de nakoming van de verplichtingen der bank, over de verhouding en vermo gensrechtelijke aansprakelijkheid van per soonlijk verantwoordelijke firmanten, be ambten en leden van den raad van toe zicht tegenover de bank, evenals de voor de uitvaardiging van deze verordening noodige juridische en bestuursmaatrege len. Zij kan handelingen in strijd met deze verordening bestraffen met gevangenis straffen tot 3 jaar en geldboeten. 4. Maatregelen die overeenkomstig deze verordening of overeenkomstig uit voeringsbesluiten worden genomen kunnen geen aanleiding zijn tot aanspraak op schadevergoeding. 5. Deze veordening treedt op 13 Juli 1931 in werking. Een oproep van de regeering. De rijksregeering heeft de volgende oproep gepubliceerd: Het Hoover-plan heeft de financiën van het Duitsche rijk een groote ontlasting ver schaft. Een groot bedrag aan geld, dat het Rijk noodig had, kon aan de banken worden teruggegeven. Voor het particu liere economische leven hebben de gevol gen van dit plan evenwel ernstige conse quenties gehad. Voor millioenen zijn de door het buitenland op korten termijn aan Duitschland verstrekte credieten in ver band met den onzekeren toestand terug getrokken. Ook heden is de rust nog niet teruggekeerd. Wanneer het doel ook moet zijn, het Duitsche economische leven weer met eigen middelen te doen werken, thans is het echter noodzakelijk, op dat niet de ernstigste moeilijkheden zullen intreden, dat geen verdere credieten worden terug getrokken. De Rijksbank en de Gouddis- contobank streven er naar, zoo lang moge lijk credieten uit het buitenland te ver krijgen om het particuliere economische le ven uit den nood te helpen. Ondanks alle bemoeiingen is tijdens de afwikkeling van zaken een der grootste bankinstellingen, de Darmstadter und National Bank, illiquide geworden. De Rijksregeering acht het haar plicht en de rijkspresident heeft hier in de noodige volmachten gegeven, de noo dige maatregelen te nemen, om het drei gende gevaar te ontgaan, om honderddui zenden, die bij deze bank zijn betrokken, van den ondergang redden. Slechts om deze reden zal het Rijk de noodige maat regelen nemen. Het spreekt vanzelf, dat trustee's van de rijksregeering toezicht op de banken zullen houden. Het komt er thans op aan, dat het Duitsche volk in dezen moeilijken toestand de orde be waart en niet door een gebrek aan zelf vertrouwen, de moeilijkheden vermeerdert De hulp uit Bazel. De president der Duitsche Rijksbank, dr. Luther, is gistermiddag om ihalfvier te Bazel gearriveerd ter bijwoning van de zitting der Herstellbank. De Raad van Be'heer die om 13 uur 20 voor de middagpauze uiteenging, is kort na de aankomst van dr. Luther voortge gaan met de besprekingen. De stemming in den boezem van den Raad was zeer ernstig. Tegen elf uur gisteravond was de zit ting^ van den Raad van Be'heer van de Bank voor Internationale Betalingen ge ëindigd en werd het volgende commu nique gegeven De Raad van Beheer van de Bank voor Internationale Betalingen 'heeft ken nis genomen van de uiteenzetting van den president van de Duitsche Rijksbank Dr. Luther inzake de situatie in Duitsch land en den economischen en financiee- len toestand aldaar, die ondanks de door het opnemen van in Duitschland op korten termijn belegde kapitalen ontsta ne crisis bevredigend geacht kan worden. Gezien echter 'het feit, dat de Duitsche Rijksregeering zich om financieele steun voor eenige doeleinden gewend heeft, ver klaart zich de Raad van Beheer over tuigd van de noodzakelijkheid van een dergelijken steun onder de 'huidige omstandigheden bereid aan deze hulpver- leening mede te werken en haar met de den oentralen banken ter beschikking staande middelen te versterken. Inmid dels heeft de Raad van Beheer den Pre sident gemachtigd om in overleg met de andere betrokken instellingen de deelne ming aan de onlangs aan de Rijksbank toegestane herdisconto-oredieten te ver lengen. De Amerikaansche hulp. Van toonaangevende, de Federal Re serve Bank nastaande zijde te New York wordt verklaard, dat de kwestie der cre- dietgarantie voor Duitschland afhangt van de beslissing der Bank voor Inter nationale Betalingen. De Federal Reserve Bank van New York is niet voornemens zelf het initia tief te nemen. Zij wacht veeleer tot de leiders der Europeesche circulatiebanken een gemeenschappelijk program te harer kennis zal worden gebracht. Vanzelfspre kend zal de Federal Reserve Bank deel nemen aan de uitvoering van een derge lijk program. Het departement van Handel heeft Maandagmiddag van den Amerikaansohen handelsattaché te Berlijn een telegram ontvangen, waarin de geruststellende ver zekering wordt gegeven dat de Rijksre geering alle noodzakelijke maatregelen zal nemen ter bescherming der Duitsche 'banken. De voorgeschiedenis van de crisis bij de Danatbank. De bankier Jakob Goldschmidt heeft gisteren in een persconferentie medege deeld, dat sinds 30 Juni van het vorige jaar ongeveer 950 millioen tot één mil liard mark van de Danat-Bank naar het buitenland is gegaan op een totaal van ongeveer drie milliard mark. Op de Da nat-Bank drukt dus een derde gedeelte van alle terugtrekkingen van credieten door het buitenland. Sinds het begin van dit jaar zijn van de Danat-Bank 650 millioen Mark terug getrokken geworden. De blondere con centratie van het opnemen van deposi to's bij de Danat-Bank is het gevolg van verschillende omstandigheden en werd nog versterkt door het gerucht, dat veer tien dagen geleden verspreid werd, dat de Danat-Bank vóór een ineenstorting stond. Dit had tot gevolg, dat nog meer geld werd opgenomen. Men heeft geen poging nagelaten om te trachten de ge beurtenissen van gisteren te voorkomen. Door het uitblijven van buitenlandsche credieten voor Duitschland en de hier door noodig geworden scherpe maatrege len der Rijksbank, was het onmogelijk de plaats gehad hebbende ontwikkeling te gen te gaan. Tenslotte verklaarde de heer Gold schmidt, dat de noodverordening der re geering tot een rustiger beschouwing van den toestand kan leiden. Maatregelen tegen agitatie. In verschillende steden van Duitsch land hebben in verband met de finan cieel© crisis demonstraties plaats gehad. Te Hamburg kwam het in verband met de gebeurtenissen bij de Danat-Bank voor de banken en spaarbanken tot be toogingen. De spaarbanken konden in verband met de vele aanvragen niet di rect in vollen omvang de uit/betalingen doen. De politie deelde daarop mede, dat overeenkomstig artikel 123 sub. 2 van de rijksgrondwet tot nader order alle ver gaderingen en optochten in de openlucht in Hamburg zijn verboden. De regeeringspresidentt van Keulen heeft voor het geheele district Keulen het houden van openbare vergaderingen onder den blooten hemel en van optoch ten verboden, daar de jongste gebeurte nissen getoond hebtrth, dat daardoor ge vaar voor de openbare orde en rust ont staat. Uit. Berlijn wordt gemeld, dat politie- president Greszinski, die sedert 14 Juni met verlof was, zijn vacantie heeft af gebroken en gisteren zijn werkzaamheden heeft hervat. Eischen tot rijksdag-bijeenroeping. In verband met den ematigen economi schen toestand heeft de communistische fractie van den rijksdag de bijeenroeping van den rijksdag op 16 Ju'li geëischt. Op de dagorde zou dienen te staan: verklaringen van de rijksregeering over de buitenlandsche politiek en den econo mischen toestand, benevens het commu nistische voorstel tot opheffing van de noodverordening van 5 Juni j.l. Ook de nationaal-socialisten zonden den rijksdagvoorzitter, Loebe, een schrij ven, waarin zij een onverwijld bijeenroe pen van den rijksdag eischen. In dit schrijven heet het o.a.: Na de mislukking van Frankrijks plannen in den wereldoorlog trachten thans de Fran- sohen en de Engelsehen het Duitsche rijk van de rest zijner souvereiniteit te be- rooven. Verder wordt geëischt, dat de rijksdag zich zal uitspreken over de noodverorde ning „ten gunste van het Young-kapi- taal". Ook dient de rijksdag de gelegenheid te krijgen, zijn veto uit. te spreken over het voorgenomen bezoek van den rijks kanselier en den minister van buitenland sche zaken aan Parijs. De rijkspresident Loebe zou gisteren uit SIeeswijk-Hols teïn te Berlijn terugkee- ren, zoodat een beslissing over het al of niet bijeenroepen van den seniorenraad, die dan over het verzoek tot rr'ksdlig- bijeenroeping zal beraadslagen, reeds he den te wachten is. ENGELAND HENDERSON'S EN MACDONALD'S REIS NAAR BERLIJN. Minister Henderson is hedenochtend van Londen naar Parijs vertrokken, waar hij twee dagen blijft, om op uitnoodiging der Fransche regeering de koloniale tentoon stelling te bezoeken. Donderdag vertrekt hij uit Parijs naar Berlijn, waar hij MaoDo- nald ontmoet, die Vrijdagochtend per vlieg tuig uit Londen vertrekt en tegen 6 uur des avonds te Berlijn zal aankomen. GEHEIM ACCOORD TUSSCHEN ENGELAND EN TIBET? Een Russisch bericht uit Urga meldt, dat tusschen de Britsche regeering en Ti bet een geheim verdrag tot stand zou zijn gekomen en onderteekend, waardoor de Britsche regeering zich verplicht, Tibet te steunen in een eventueele strijd tegen China. Engelsche officieren en Eugelsche finan cieele adviseurs zoqden zich naar Tibet begeven om daar in staatsdienst te treden. Bovendien zou Engeland zich verplicht hebben, het Tibetaansche leger wapens te leveren voor de bezetting van de provincie Sigan, die vroeger door Chineesche troepen bezet was. In ruil voor dit alles zou de Tibetóan- sche regeering Engeland bijzondere voor rechten hebben toegekend. SPANJE SPANJE'S NIEUWE KOERS. Het statuut van Catalonië. Omtrent het binnenland sche statuut van Catalonië, worden de volgende bijzonder heden bekend: Catalonië zal een eigen justitie hebben, president, welke voor den tijd van zes jaar gekozen wordt. Er zal een zelf-besturend parlement zijn. Op elke 50.000 inwoners zal een afgevaardigde in het parlement komen. De officieel© taal zal het catalaansch zijn. De inkomsten der direote belastingen zijn voor Catalonië, de indirecte, evenals de opbrengst der monopolies, der P.T.T. enz„ zijn voor de oentrale regeering van Spanje. Cataolnië zal een eigen justitie hebben. Geschillen tusschen Catalonië en Spanje zullen voor een speciale rechtbank worden gebracht. De openbare werken, als het tramwezen, en de electriciteit, zullen door Catalonië worden beheerd, die van algemeen belang door de Spaansche regeering. Catalonië zal zijn eigen gemeenteraad kiezen en zelf het bestuur van het land op zich nemen. Het organiseeren en het leiden van leger en vloot zullen onder de bevoegdheden der centrale regeering vallen. Naast de algemeene Spaansche wetten, heeft Catalonië het recht bijzondere wets- in te voeren voor Catalonië. ZUID-AMERIKA GEEN ZUID-AMERIKAANSCHE CONFERENTIE. Overleg met de V. S. over tolurvie. Ingevolge een door den president van Columbia gegeven raad heeft de Chileen- sche regeering haar voorstel in zake het houden van een Zuid-Amerikaansche con ferentie ter bespreking van de kwestie eener tolunie ingetrokken. Zij gaat er mee accoord, dat de kwestie wordt voorgelegd aan de a.s. Pan-Amerikaansche conferentie, die onder de auspiciën van Washington zal bijeenkomen. DE ECONOMISCHE V00RLICHTINGS- DIENST. Het wetsontwerp „onvoldoende en ondeugdelijk" geacht. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijzigng en verhooging van het 10e hoofdstuk der Rijksbegrooting 1931. Algemeen werd erkend, dat de econo mische voorlichting, zooals die thans ge schiedt, omslachtig, onvolledig en dus niet doeltreffend is. Dat de regeering althans een poging doet om in den bestaanden toestand ver betering te brengen, werd gewaardeerd, maar tot een andere waardeering dan die van erkentelijkheid over een poging kon men zich niet opwerpen. De verbetering blijft wachten totdat de nieuwaangevraag- de directeur-generaal zal zijn benoemd. Van de gewenschte en noodzakelijk ge achte concentratie komt vrijwel niets te recht. Het aan de Kamer voorgelegde schema voldoet niet aan de minimale eischen op dit punt. Dit nummer bestaat uit twee laden. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De financieele catastrophe in Duitsch land. Alle Duitsche banken heden en mor gen gesloten. Hulp van de Internationale Bank te Bazel. BINNENLAND. Het wetsontwerp inzake den Economi schen Voorlichtingsdienst bij het voorloo pig verslag afgewezen. (Binnenland, le bl.) Acetyleencylinder te Amsterdam uit el kaar gesprongen. Eén doode. (Gem. Ber., 2de blad). Aanslag van een veldwachter te Utrecht op een majoor. (Gem., Ber., 2de blad). Een windhoos in het Westland. (Gem. Ber., 2de blad). Auto op onbewaakten overweg bij Gel- dermalsen door een trein gegrepen. (Laat ste Ber.). Ontploffing aan boord van een motor boot. (Laatste. Ber.). Nagenoeg algemeen werd het voorstel dan ook onvoldoende en ondeugdelijk ge acht en niet te aanvaarden, ook niet als eerste stap naar het gewenschte doel. Een goede samenwerking tusschen de departementen blijkt in de practijk nu eenmaal onmogelijk tezijn, zoodat de mi nister de werkelijkheid miskent, indien hij daarop zijn hoop heeft gevestigd. Zeer veel leden waren van oordeel, dat een goede economische outillage der re geering niet mogelijk is, wanneer de te genwoordige departementale indeeling ge handhaafd blijft. Verscheidene leden zouden het de bestf oplossing achten, indien gevormd werd een departement voor economische zaken, dat landbouw, handel, nijverheid en scheep vaart zou moeten omvatten. Dat Binnen- landsche Zaken een klein departement zou worden, achtten deze leden een voordeel. Dit wordt dan het aangewezen departe ment voor den minister-president, die dan werkelijk leider van het kabinet kan zijn, zich met allerlei belangrijke zaken kan bemoeien en de eenheid van handelen in het kabinet kan bevorderen. Verscheidene leden spraken als hun oor deel uit, dat, zoolang een afzonderlijk departement niet tot stand is gekomen, het plan der commissie-Posthuma den eenigen uitweg biedt om tot eenheid, zij het ook buiten het departementaal verband, te ge raken. Algemeen achtte men het niet duidelijk, waarom de georganiseerde dienst 200.000 zal moeten kosten, terwijl nog allesbehalve vaststaat, waartoe de in te stellen dienst zal uitgroeien. Was men alzoo niet bereid, aan de tot standkoming van de voorgestelde regeling mede te werken, men was tevens van mee ning, dat met verwerping van het wets ontwerp niet kan worden volstaan. Men drong er op aan, dat een regeling, welke aan de gestelde eischen voldoet, zeer spoedig tot stand zal komen. Met halve maatregelen kan geen genoegen worden genomen. PETITIONNEMENT VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapeningsconferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de Neder landsche Dagbladpers. Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der men- schelijkheid, die maatregelen te nemen die tot ontwapening der naties zullen leiden. Naam: Naam: Adres: Adres: Naam: Adres: Naam: Adres: Alle Nederlanders, mannen en vrouwen, boven 18 jaar, worden dringend uitgenoo- digd bovenstaande verklaring te teekenen. Niemand behoort meer dan een hand tee kening te stellen. De onderteekende verklaring kan worden bezorgd bij of in open enveloppe worden toegezonden aan: het bureau van „De Leidsche Courant". Frankeering 1 1/2 cent. Ook kan zij worden bezorgd bij onze agenten. Er bestaat gelegenheid, om één formulier door vier personen te doen teekenen; na tuurlijk kan ook slechte één teekenen en de andere regek wit Laten.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1