5PORT 5PEL De Nationale Zeilwedstrijden van de Braassemermeer MAANDAG 13 JUU 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 BiJVOEGSEL BEGUNSTIGD DOOR FRAAI WEER. Garbrecht wint in de 6-Meterklasse, v. d. Steur in de Regenbogen, Schieffer in de 45-M.-klasse. ZATERDAG. De Braa&semermeer heeft het wel ge troffen met haar nationale wedstrijden. Het was bijna alle dagen fraai zomerweer enprachtig zeilweer, zoodat zoowel de zeilers zoowel als de belangstellenden naar hartelust hebben kunnen genieten. Zaterdagmiddag was de wind West, zoo dat de startlijn precies in den wind lag en de blauwe wedstrijdbaan werd gezeild, t.w. het geheele meer rond van Oudewetering naar Boelofarendsveen, vervolgens langs het Paddegat en de Hem, via het Doorge broken Gat en de jachthaven Groenewold terug naar de startlijn. In de 6 Meter-klasse waren slechts twee deelnemers. Zij maakten beide een sleohte start. De Edith passeerde eerst na 20, de Lou na 40 sec. de lijn van afvaart. Er kwam in deze race in het geheel geen va riatie. De heer Garbrecht behield de lei ding, liep in de eerste ronde nog weer 20 sec. uit, zoodat het verschil 40 sec. be droeg, dat in de tweede ronde steeds groo- ter werd en tot ongeveer 3 minuten uit liep. In de 45 M2. Kruiserklasse moesten we helaas ook een slechte start constateeren. De Walta was nog het eerst weg met flink verschil op de Viking, Benati II en Coppelstock. De eerste ronde bracht "al dadelijk wisseling in de volgorde, de Vi king zakte spoedig af en kwam op de laat ste plaats te liggen. Walta bleef aan den kop, daarop volgde de Benati en de Cop pelstock ging als derde de tweede ronde in. De tweede helft van deze race bracht geen verandering meer in de volgorde en de Walta won dezen eersten wedstrijd met mooien voorsprong. In de Regenboogklasse was de deelna me veel grooter dan in de vorige klassen. Er waren er niet minder dan dertien inge schreven. Drie echter, de Westeinder, Ka- rekiet en Kameleon, waren bij het aan- vangsuur nog niet aan den start, zoodat er tien over de baan gingen, die een heel aar- digen strijd te zien gaven. De Steur II vertrok nog geen seconde na het vallen van het startschot, onmiddel lijk gevolgd door de Holland. Meestal in groepen van twee volgden dan Jan en Meteor, De Leede III en Hollandia, Maas en Ariola, terwijl de rij gesloten werd door Duke en Elf. In den wind ging het vrij vlot naar Roel ofar ends veen. Daarna kwam er eenige teekening in den strijd. Cor van Staveren kwam langzaam maar zeker naar voren, doch v. d. Steur hield goed vol en ging de tweede ronde nog steeds als eerste in. Hollandia volgde echter als tweede en bij den ersten bocht naar Roe- lofarendsveen had v. Staveren de leiding, om deze niet meer af te staan. De Leede III was onfortuinlijk, raakte de vlag bij den laatsten boei en trok zich terug. De uitslagen. 6 meter-klasse: 1. Edith, stuurm. H. H. Garbrecht in 1 uur 34 min. 55 sec.; 2. Lou, stuurm. Walter Proehl, in 1 uur 37 min. 23 sec. 45 M2. Kruiserklasse: 1. Walta, stuurm. P. Schieffer in 1 uur 30 min. 40 sec 2. Benati II, stuurm B. Fenenga in 1 uur 31 min. 12 sec.; 3 Coppelstock; 4. Viking. Regenboogklasse: 1. Hollandia, stuurm. C. van Staveren in 1 uur 43 min. 8 sec.; 2. De Steur II, stuurm. L. van der Steur in 1 uur 44 min. 35 sec.; 3. Maas, Stuurm. H. de Goederen in 1 uur 45 min. 12 sec.; 4. Jan, Stuurm. H. Veld'huyzen in 1 uur 45 min. 36 sec.; 5. Duke, stuurman J. C. v. d. Velde in 1 uur 46 min. 55 sec. ZONDAG. De tweede dag van de nationale wed strijden der „Braassemermeer" zette al niet minder fraai in dan den eersten dag. Zon en wind was er in overvloed en de zeilers hebben naar hartelust kunnen ge nieten van dezen praohtigen zeildag, die volop gelegenheid gaf te toonen wat men presteerde. Het was een ideale zeildag met interessante wedstrijden, mede door het feit, dat er in enkele klassen, vooral in de Regenboogklasse en 12 Voetsjollen- klasse over de deelname niet te klagen viel. De zeilers waren alweer vroeg present. Te kwart voor tien viel het startschot voor de 6 Meter-klasse. Edith en Lou waren weer present. Gelijktijdig gingen ze weg, thans de gele baan bezeilend, wijl de wind zuid-waarts was. Van de startlijn ging het nu naar de Leidsche Vaart., vandaar naar Roelof- arendsveen, via het Paddegat naar de Jachthaven Groenewold en verder terug naar de startlijn. Van veel strijd was er in deze race geen sprake. Garbrecht be hield zijn positie aan den kop onafgebro ken en won hiermee dus zijn tweeden wedstrijd. De 45 M2-kruiserklasse toonde een an der beeld dan op Zaterdagmiddag. Schief fer slaagde er dezen keer niet in aan den kop te komen. Coppelstock van E. D. Ka lis met Jac. v. d. Meer als stuurman, wist dadelijk de leiding te nemen. Walta lag tweede, Benati volgde als derde en Nelck met zijn Viking sloot de rij. In deze volg orde kwam geen verandering. De Regenboogklasse gaf een geheel an der wedstrijd'beeld te zien. Hier bonden niet minder dan elf schepen den strijd met elkander aan. Het was een levendig gedoe daar voor d,e startlijn. Alle zeilers zoch ten het vanwege den op de startlijn staan- den wind zoo hoog mogelijk, maar de ge volgen bleven niet uit, al bleef het ook tot slechts één aanvaring beperkt; daarvan werd de Jan van Hein Veldhuijzen de dupe. Van Staveren nl. trok zijn schoot los, waardoor Veldhuijzen nog voor den aanvang van den strijd moest opgeven. Willem van der Meij, die Zaterdagmiddag zoo onfortuinlijk was een boeivlag te ra ken en zich daardoor uit den strijd terug trok, was nu gelukkiger. Op fraaie wijze vist hij de leiding te nemen, gevolgd door de Holland. Dan volgden Hollandia, De Steur, Duke, Maas, Elf enz. Het werd een aardige strijd, welke echter voor Willem v. d. Meij niet gemakkelijk was. Hij wist echter fraai vol te houden en met mooien voorsprong te winnen voor Hol landia. In de kleinere klassen was de deelna me niet zoo groot en sommige vervielen heelemaal. In de jollenklasse echter was het een geweldige drukte, een waar ge krioel voot de startlijn, zoodat de zeilers hun capaciteiten konden toonen. De uitslagen der ochtendwedstrijden luiden: 6 Meherklasse: 1. Edit st'uirm. H. H. Garbrecht, in 1 trur 54 min. 7 sec.; 2. Lou, stuurm. Walter Proehl in 1 nur 56 min. 34 sec. 4 5 M2. Kruiserklasse 1. Coppel stock, stuurm. Jac. v. d. Meer in 1 uur 50 min. 4 sec.; 3. Walta, stuurm. P. Schieffer in 1 uur 51 min. 51 sec.; 3. Benati II, stuurm. B. Fenenga in 1 uur 51 min. 53 sec.; 4. Viking, stuurm. Nelck, in 1 uur 53 min. 45 sec. Regenboog klasse: 1. De Leede III stuurm. W. Z. van der Meij, in 2 uur 1 min. 1 sec.; 2. Hollandia., stuurm. C. van Staveren, in 2 uur 1 min. 47 sec.3. De Steur II, stuurm. L. J. v. d. Steur, in 2 uur 2 min. 48 sec.; 4. Maas, stuurm. H. de Goederen; 5. Duke, stuurm. J. C. v. d. Velde. Handicapklasse D.: 1. Pilo, stuurm. F. Los, in 1 uur 56 min. 30 sec. ber. lijd; 2. Narmada, stuurm. H. H. Tieleman in 1 nur 59 min. 28 sec.; 3. Sperwer, en 4. Atalanta-. Sterklasse: 1. Alcor, rest verkeerd gefinishd. 12-voetsjollenklasse no. 1. Bruinvisoh, stuurm. W. J. J. van Troos- tehburgh de Bruin, 2. Geisha, stuurm. M. G. Brand, 3. Pinguin stuurm. C. Busse- maker, 4 Daphnia, stuurm. P. H. R. Bor- gerhoff Mulder, 5. Mieke, stuurm. Bak ker, geen tijden. Naarmate de ochtend vorderde, liep de wind om naar het Oosten en toen de mid dagwedstrijden zouden beginnen besloot men de roode baan te zeilen, zoodat men op deze nationale wedstrijden alle drie banen gezeild heeft, iets wat niet dikwijls gebeurt. Deze nieuwe baan heeft menigen zeiler parten gespeeld. Het begon al met de 6 Meters. Garbrecht, zoowel als Proehl startten al verkeerd, doch zij bemerkten hun vergissing spoedig, zoodat zij opnieuw startten. De Lou was dezen keer het eerst weg en slaagde er thans ook in als eerste aan te komen. In de 45 M2. Kruiserklasse was Piet Schieffer weer de beste. Hij won met mooien voorsprong op Fenenga, die op zijn beurt de Coppelstock en Viking achter zich liet. De Begenboogklasse leverde in deze derde race weer mooien strijd. De Steur toonde zich opk nu weer een best wed- strijdsohip, terwijl de heer v. d. Steur eruit weet te halen wat eruit gehaald kan worden. Gedurende den geheelen wed strijd heeft hij de leiding weten te be houden, terwijl v. Staveren de tweede plaats bezette en de Goederen met Wil lem van der Meij om de derde plaats streed, hetgeen tenslotte in het voordeel van eerstgenoemde eindigde. De finish werd door verschillende deel nemers echter verkeerd genomen, hetgeen weer eens temeer een bewijs is, dat men nimmer voldoende het wedstrijdprogram ma naziet. DE LEEDE III uit de Regenboogklasse, stuurman Willem v. d. Mey, wint de ochtendrace. De uitslagen van de middagwedstrijden luiden 6 Meterklasse: 1. Lou, Stuurman Walter Proehl; 2. Edith, stuurm. H. H. Garbrecht. 45 M2. Kruiserklasse: 1. Walta, stuurm. P. Schieffer, in 1 uur 24 min. 38 sec.; 2. Benati II, stuurm. B. Fenenga, in 1 uur 25 min. 8 sec.; 3. Coppelstock, stuur man Jac. v. d. Meer, in 1 uur 26 min. 40 sec.; 4. Viking, stuurm. Nelck, in 1 uur 27 min. 53 sec. Regenboogklasse: 1. De Steur II, stuurm. L. J. van der Steur, in 1 uur 33 min. 10 sec.; 2. Hollandia, stuurm. C. v. Staveren in 1 uur 33 min. 12 sec.; 3. Maas, stuurm. H. de Goederen, in 1 uur 33 min. 14 sec.; 4. De Leede III, in 1 uur 33 min. 44 sec.; 5. Jan, stuurm. in 1 uur 34 min. 5 s. Handicapklasse D.: 1. Atalanta stuurm. A. B. Fles, in 2 uur 22 min. 57 sec. ber. tijd, 2. Sperwer, stuurm. C. A. Ver- maat, in 2 uur 30 min. 44 sec. Na afloop der wedstrijden werden door den voorzitter der vereeniging, den heer J. N. van der Meer, de prijzen aan de uitgereikt. De prijswinnaars. De resultaten van de hoofdwedstrijden ,n totaal luiden: 6 Meterklasse: 1. Edith, 2 Lou. 45 M2. Kruiserklasse: 1. Walta 2 Coppelstock. Regenboog klasse: 1. De Steur U, 2. Hollandia, 3. De Leede III, 4 Maas. D - k 1 a s s e 1. Atlanta, 2. Filo na lo- ting met Sperwer. DE GROOTE INTERNATIONALE T. T.-RACES TE ASSEN, Met vlag en wimpel passeert Stanley Woods de finish. In de militiezaal te Amsterdam werd een aanvang gemaakt met de schaak match tusschen dr. Euwe en den ex-wereldkampioen Capablanca. Links dr. Euwe, rechts Capablanca, in het midden achter de tafel, weth. Polak. ONZE SCHAKERS TE PRAAG Nederland staat slecht tegen Zwitserland, maar wint bijna zeker van Spanje. Voor het landen-schaaktournooi te Praag hebben België, Estland en Finland zich terugge trokken, zoodat er thans 19 landen zullen deel nemen. Het wordt dus een volledig ronden- tournooi, waarin niet in groepen wordt ge- De uitslagen der beide eerste ronden van het tournooi luiden volgens „de Courant" als volgt: Eerste ronde: SpanjeItalië 21", Enge landRoemenië 20", PolenNoorwegen 2 0", AmerikaDenemarken 30', Letland Lithauen 11", HongarijeJoegoslavië 1 1", CechoslavakijeZweden iy1 y', Oos tenrijkFrankrijk 2y\y, Zwitserland Nederland 10***. In deze match staat Wee ning gelijk, Van den Bosch staat goed, Ad- dicks heeft verloren en Van Doesburg staat slecht. Tweede ronde: FrankrijkZweden iyy' JoegoslaviëCechoslovakije 11**, Hongarije Lithauen 21*, AmerikaLetland 21*, DenemarkenNoorwegen 2yy', Engeland Polen tyïy', RoemeniëItalië 1 y y, DuitschlandZwitserland 2yy', Ne derlandSpanje 20**. In deze match won nen Van den Bosch en Addicks; Weenink staat goed en Noteboom zeer goed. HET TOURNOOI DR. EUWE—CAPABLANCA BEGONNEN. De eerste partij remise. Gistermiddag om twee uren waren vele schaakliefhebbers in de Militiezaal aan het Singel te Amsterdam bijeengekomen om getui ge te zijn van den eersten schaakwedstrijd, die tusschen onzen landgenoot Dr. Max Euwe en den Cubaan José Raoul Capablanca wordt gespeeld. Mr. Levenbach opende de bijeenkomst met een kort woord, waarna wethouder E. Polak namens het Gemeentebestuur de beide schaak- matadors verwelkomde. Spreker richtte zich in het Fransch tot Capablanca. Hierna nam de partij een aanvang. Capa blanca speelde wit. De partij was ongeveer vijf uur afgeloopen, hoewel er slechts twintig zetten werden gedaan. Er werd tot remise be- Het was een Niemzowitsjverdediging van het Koninginneambiet, waarbij de Cubaan op den vierden zet de voortzetting Dc2 koos, die door Euwe wet d7d5 werd beantwoord. Capablan ca ruilde vervolgens het Paard op f6 tegen zijn Looper en dwong daarna nog ruil af van Euwe's looper op Zwart tegen het Paard op c3. Oogenschijniijk had Capablanca daardoor de beste kansen voor het eindspel, daar hij nog over een „goeden" looper op het witte veld beschikte. Op het juiste oogenblik ech ter ging Euwe met c6c5 tot een tegenactie over, die tenslotte eindigde met koninginne- ruil en een strijd op de open c-baan. Euwe wist door een geestige manoeuvre de bezetting van deze lijn te beletten en dreigde van zijn kant tot overheerschend spel op den koninginne- vleugel te komen. Capablanca kon dit niet anders verhinderen dan door herhaling van zeiten en aldus werd het remise.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5