"•2ste Jaargang ZATERDAG 11 JULI 1931 No. 6945 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND !$e£cidóelieGou/tatit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60. per kwartaal Franco per poet f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is roor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ©ent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oenfc. TEL INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. HET MORATORIUM. ENGELAND'S AANVAARDING VAN HET HOOVER-PLAN. Afgezien van de Duitsche betalingen op 15 Juli. Het Britsche departement van Finan ciën heeft gisteren een schrijven gezonden aan den president der Bank voor Interna tionale Betalingen, waarin wordt medege deeld, dat de regeeringen van Groot-Brit- tannië. Australië, Canada, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika alsmede de regeering van Indië in principe het Hoover-plan hebben aanvaard. De brief bevat verder: „Zekere kwes ties betreffende de uitvoering van 't plan moeten nog worden geregeld. Intusschen zal op 15 Juli een maandelijksohe termijn van de Duitsche annuïteit vervallen, maar zelfs, indien de Duitsche regeering in staat zou zijn, dezen termijn te voldoen, zou het blijkbaar met de aanvaarding van het principe van het Hoover-plan in strijd zijn, dezen termijn te vorderen. De boven genoemde regeeringen hebben daarom be sloten, voor zoover zij daarvoor in aan merking komen, van de betaling van den 15 Juli vervallenden termijn der voorwaar delijke en onvoorwaardelijke annuïteit af stand te doen, zonder daarmede schade toe te brengen aan de houders van de Duitsche buitenlandsche leening van 1924 en van de 5 1/2 pet. internationale buiten landsche leening van 1930 (Young-leening) en onder het voorbehoud, dat de voorwaar den van opschorting van genoemde beta ling en van de eventueele betaling van het opgeschorte bedrag de voorwaarden zul len zijn, waarover men overeenstemming zal bereiken ten behoeve van het effectief maken van Hoover's voorstel. Bovengenoemde regeeringen houden het verder voor noodzakelijk, hieraan toe te voegen, dat zij deze beslissing hebben ge nomen met het doel om in overeenstem ming met het plan van Hoover door een volledige opschorting van de betalingen, hetzij in contant of in natura, onmiddellijk verlichting te brengen voor de moeilijkhe den van Duitschland. Dit moet natuurlijk niet worden uitgelegd als een verminde ring der rechten van deze regeeringen, welke uit de Haagsche overeenkomst voortvloeien, voorzoover eenigerlei betaling door Duitschland zou worden gedaan." De Engelsche uitnoodigingen. Vrijdagavond werd officieel medege deeld, dat de Britsche regeering de vol gende mogendheden, die bijzonder geïnte resseerd zijn bij het Youngplan, uitnoodi gingen heeft gezonden voor de conferen tie, welke Vrijdag 17 Juli om 11 uur zal beginnen: Frankrijk, Italië, Japan, Bel gië, de Vereenigde Staten en Duitsch land. De conferentie zal plaats vinden in het ministerie van financiën. Joego-Slavië verwerpt Hoover's voorstel. Naar met het oog op de tot nu toe van toonaangevende Joego-Slavische zijde af gelegde verklaring was te verwachten, ver werpt Joego-Slavië het Hoover-plan en beschouwt het 't Fransch-Amerikaansch accoord niet bindend voor Belgrado. De „Politika" verklaart, dat, wanneer het Amerikaansch voorstel op Joego-Sla vië zou worden toegepast, België 4 mil- lioen pd.st. per jaar zou verliezen. Er is wel voorzien in een leening-soha- deloosstelling voor de kleine staten, doch men kan zich toch niet voorstellen, met welk recht de Amerikaansche experts Joego-Slavië in plaat-s van zijn „eigen dom" leeningen wil aanbieden. Zoolang de Amerikanen niet nauwkeu rig verklaren, wat hen tot hun otpreden machtigt en hoe zij zich hun plannen voor stellen, blijven alle verdragen niet bin dend voor VOLKENBOND ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Het eerste antwoord op de Geneefsche uitnoodiging komt van Amerika. Het Volkenbondssecretariaat heeft gis teren het eerste officeele antwoord op zijn uitnoodiging aan de regeeringen, om aan de ontwapeningesconferentie deel te ne men, ontvangen en wel van de regeering der Vereenigde Staten die er den nadruk op legt, dat zij zich verheugt, te kunnen samenwerken met de andere volken aan de vermindering van de lasten, die door de bewapening op de wereld drukken. Men ziet hierin een bewijs, dat de Ame rikaansche regeering nu het moratorium aan Duitschland is aangenomen een krach tige actie wenscht te ondernemen ten gunste van bezuniging door middel van vermindering van de der landen. DUITSCHLAND RIJKSDAGPRESIDENT LOEBE IN DEN KNEL. Hij moet voor nazis en communisten vluchten. In verband met een bezoek van den rijksdagpresident Loebe aan Heiden (Hol- stein), waar hij op een vergadering van sociaal-democraten zou spreken over het onderwerp: „De noodverordening en de weg der sociaal-democraten", kwam het tot een hevig straatgevecht. Reeds bij het station- werd de rijksdag president door nationaal-socialisten en communisten met luide uitroepen ontvan gen. Geëscorteerd door een afdeeling van den Reichsbanner, begaf hij zich de stad in, voortdurend omringd door politieke tegen standers. Op de markt kwam het to een gevecht, waarin verschillende personen licht wer den gewond. Loebe moest een huis binnenvluchten en kon zich eerst, nadat de politie het plein had ontruimd, naar het vergaderlokaal be geven. De vergadering zelf verliep zonder in cidenten. ITALIË DE AANVALLEN OP DEN PAUS. Een artikel van de „Osservatore". Men schrijft uit Rome aan de „Msbd.": Onder den titel „Beschouwingen" geeft de „Osservatore Romano" zijn indrukken weer over de uitlatingen van de Romein- sche bladen in verband met de pauselijke encycliek. Het blad wijst er op, dat hoewel allo Romeinsche bladen bijna dezelfde critiek op de pauselijke encycliek uitoefenen, geen enkel blad zijn lezers den volledigen tekst voorzet. Met klem komt het Vaticaansohe blad op tegen de in alle bladen gelijkluidende klachten, als zou de H. Stoel de diploma tieke gebruiken, welke door alle landen worden gevolgd, niet in acht hebben geno men en zelfs van de gewone wijze van op treden, van den H. Stoel zijn afgeweken. Ook werd beweerd, dat het pauselijke do cument door een bijzondere manoeuvre eerder aan de geheel werld werd bekend gemaakt, dan in Italië, terwijl toch de di plomatieke onderhandelingen over deze aangelegenheid aan den gang waren. Hierop moet geantwoord worden, dat de H. Stoel eenvoudig gedwongen was, de openbare meening juist in te lichten, daar immers de Italiaansohe regeering door middel van „Agenzia Stefani" eveneens aan de heele wereld mededeelde, tegen alle diplomatieke gewoonten in, hoe zij over deze kwestie dacht. Tevens kan men wel als zeker aanne men, da't de regeering volkomen van de afzending der pauselijke encycliek op de hoogte was. Als de Romeinsche bladen den geheclen tekst, of minstens de hoofdzaken van de encycliek hadden gepubliceerd, vooral de passage over den fascistischen eed, den hadden de lezers zelf kunnen oordeelen over de juistheid van dien eed. De H. Vader heeft verklaard, dat deze eed, zooals hij thans wordt afgelegd, niet geoorloofd is, daar hij den betrokkene ver plicht zonder tegenspraak elk bevel uit te voeren, dat hem gegeven wordt en daarbij kunne dingen geëischt worden, welke in strijd zijn met de rechten van de Kerk en van den godsdienst. Ten slotte stelt de „Osservatore" vast, dat de woorden v. vrede waarmee de pause lijke encycliek besluit, erkend worden in de artikelen van alle bladen. En niemand zal wel gelooven, dat, om den vrede te ver krijgen, de Kerk haar geheiligde rechten, of een deel van haar leer zou prijsgeven. Een avondblad eischt van den H. Stoel een vergelijk, waaraan natuurlijk niet te denken valt. RUSLAND. KOERSVERANDERING DER SOVJETS. Realiteit vóór theorie. Onlangs heeft Stalin, de politieke leidier der Sovjet-Unie, op een conferentie van be drijfsleiders te Moskou een rede gehouden, waarin hij een geheel andere koers in het Sovjet bewind aankondigt. Uit den aanhef van de rede blijkt, dat de zorgen van de So vjet-auto riteien zich voornamelijk concentreeren op de steen kool- en metaalindustrie, waarvan de pro ductie slechts een geringe stijging vertoont en bij lange na niet aan de gestelde ver wachtingen voldoet. Gezien nu het belang van beide genoemde industrieën voor de otwikkeling van het land, heeft Stalin in zijn rede den te volgen koers aangegeven voor een sneller omhoogbrengen der pro ductie, waarbij hij niet zoozeer geheel nieu we richtlijnen uitstippelde, doch reeds in principe 'bestaande meer maar voren bra-cht. TWEE ONDEROFFICIEREN VAN DE DUITSCHE RIJKSWEER hebben met een vouwboot een tocht gemaakt van Naumburg over Halle, Maagdenburg, Berlijn, Rügen Zweden, Denemarken, Kiel, Bremerhaven, Wilhelmshaf en en Groningen naar Amster dam. In de vouwboot bevindt zich een kleine schrijfmachine waarop tot zelfs op het water rustig gewerkt kan worden. Het nieuwe element in zijn uiteenzetting bestaat dan ook in de openlijke verklaring van den Sovjetleider, wat betreft de nood zakelijkheid van een integrale en onvoor waardelijke doorvoering van de maatrege len, die reeds eerder waren gepreconiseerd, doch die men eigenlijk nog niet goed durfde invoeren wegens hur afwijken van d£ tot dusver gevolgde politiek, waarbij communis tische theorieën veelal de overhand hadden op de harde feiten der realiteit. Stalin's autoriteit was ten slotte noodig om zijn menschen voor het nieuwe inzicht te winnen en vandaar zijn rede over „den nieuwen toestand en den nieuwe opgave van den economisohen opbouw". Zijn expo sé verdeelde hij in zeven hoofdstukken, ge titeld: de werkrachten, het arbeidsloon, de arbeidsorganisatie, de technische intelli gentie der arbeidersklasse, de wijziging in de houding der oude technische intelli gentsia, de bedrijfsbalans, nieuwe arbeids- metbode en nieuwe leiding. Wait de werkkrachten betreft, waarvan het a-antal en de kwaliteit vooral ook in de mijnindustrie veel te wensehen overlaten, wordt op de noodzakelijkheid gewezen van een regeling, krachtens welke de boeren, die lid zijn van een collectieve landbouw onderneming, tot een bepaald aantal voor industrie-arbeid kunnen worden aangewor ven. Voorts wordt de mechaniseering van den arbeid bepleit als middel voor de in dustrie om over een tekort aan arbeiders heen te komen. Voor wat het arbeidsloon aangaat, wordt thans openlijk gezegd, dat er verschil moet zijn tusschen het loon van geschoolde en ongeschoolde arbeiders en tusschen het loon voor moeilijken en ge- makkelijken arbeid, zulks met het doel de arbeiders tot betere prestaties aan te zet ten en het verloop onder het personeel van een fabriek, waardoor de productie nadee- lig wordt beïnvloed, te voorkomen. Een lange reeks klachten uit Stalin dan over de organisatie van den arbeid, welke culmineeren in het constateeren van het feit, dat verantwoordelijkheidsgevoel vaak ten eenmale ontbreekt. Een zich persoon lijk verantwoordelijk stellen is noodig, wil de productie worden opgevoerd en de kwa liteit verbeterd. Naast een nieuwe arbeidsmethode, die den industrieën de noodige geschoolde krachten moet verzekeren, moet er ook een nieuwe vorm van bedrijfsleiding komen. n.l. de éénhoofdige, in plaats van de leiding dioor een heel college van meunnen. Voldoen de is het, dat de directeur enkele plaatsver vangers heeft. De overige leden van het ooilege kunnen beter in de fabriek te weric worden gesteld. Er zijn nu eenmaal realiteiten, die zich ook im het Rusland der theorieën niet laten negeeren CHINA ANTI-CHINEESCHE ONLUSTEN IN KOREA ONDERDRUKT. Het ministerie van Buitenlandfsohe Za ken te Nanking deelt mede, dat de anti- Ghineesche onlusten in Korea thans onder drukt zijn. De Japansche regeering heeft haar diep leedwezen betuigd met het voor gevallene en de verzekering gegeven, dat. alles zal worden gedaan, om een herhaling der wanordelijkheden {e voorkomen. Cate gorisch wordt het bericht tegengesproken, dat het Chineesche consulaat ia Seoel zou zijn vermelcL R. K. WERKLIEDENBOND. De verbondsvergadering. Na de openingsrede van den verbondsvoor zitter, den heer A. C. de Bruyn, deed de voor zitter verschillende mededeelingen. De heer Andriessen, voorzitter van den R.K. Bouwvakarbeidersbond sloot zich bijzonder aan bij dat deel van de openingsrede van den Verbondsvoorzitter voor wat betreft het toela ten der buitenlandsche arbeidskrachten. In Limburg is hierdoor bijzonder in de bouwvak ken een onhoudbare toestand ontstaan. Wan neer men zou meenen, dat met de oplossing van dit vraagstuk alleen een arbeidsbelang ge moeid is, dan vergist men zich. Het is hier ook een kwestie van koopkracht der eigen bevol king. De heer Voorhuizen, R.K. Kleermakersbond, wees er op, dat geijverd moest worden om de gehuwde vrouw buiten fabriek en atelier te krijgen. De heer A. J. Loerakker, R.K. Landarbei- dersbond vertelde, dat in een plaats in Zeeuwsoh-Vlaandern buitenlandsche arbeids krachten zelfs met trompetgeschal binnenkwa men. Spreker achtte het voorts dringend noodig dat men van hieruit minister Verschuur be duidt, dat hij met zijn ontwerp Bedrijfsraden wet in de Tweede Kamer kan komen; men heeft daar een andere situatie dan in de R. R. v. A., bovendien moet daar maar blijken, wie er tegen is. De Verbondsvoorzitter onderstreepte nog eens het rechtmatige verlangen ten opziohte van de buitenlandsche arbeidskrachten, waar andere regeeringen wel maatregelen nemen. De opgeworpen vraag ten aanzien van de gehuwde vrouw acht spreker vanzelfsprekend. Ten aanzien van het voorontwerp Bedrijfs- radenwet is in de vorige Verbondsvergadering reeds een voorloopig standpunt ingenomen. Bovendien: het 6 September-congres zal dat verlangen zeer duidelijk onderstrepen. Aan de orde kwam de behandeling van de jaarverslagen, die in concept voorlagen en la ter worden gepubliceerd. Bij dit punt was ge legenheid het bestuursbeleid te bespreken. De heer Vulink (R.K. Overheidspersoneel) bracht hulde aan het Verbondsbestuur voor zijn activiteit. De heer De Zwart (Bossche Bond) vroeg middelen ter versteviging van het verpliohte wederzijdsche lidmaatsohap, vooral in verband met de frontverbreeding van het Verbond. „Onbeschrijfelijke ellende" bij de landarbeiders. De heer A. J. Loerakker (R.K. Landarbei- dersbond) drong met klem aan, dat het Ver bond met alle energie zal trachten te bevor deren, dat de werkverschaffing een ander ka rakter krijgen, oneindig veel beter is het vrije werk door de regeering te doen bevorderen; bij benadering zijn vele niet bekend met de on beschrijfelijke ellende welke er bij de landar beiders heersoht, terwijl de landarbeidersbon den slechts maximaal zeven weken per jaar mogen uitkeeren. Er wordt ten plattelande honger geleden en de geheele arbeidersbewe ging zal achter den eisch moeten staan dat langer uitgekeerd wordt dan zeven weken. In antwoord op de opmerking van den heer De Zwart deelde de Verbondsvoorzitter mee, Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Joego-Slavië aanvaardt het Hoover-voor- stel niet. Koersverandering in Sovjet-Rusland. BINNENLAND. De Verbondsvergadering van het R.K. Werkliedenverbond (lste blad). Dispensatie in het Bisdom Haarlem voor 15 Augustus (lsit-e blad). In Rijnzaterwoude hebben drie gekozen Raadsleden verzuimd de wettelijke forma liteiten te vervullen. (1ste blad). dat het Verbondsbestuur steeds doet wat het kan in verband met het verplichte wederzijd sche lidmaatschap. Kwesties ten deze moet men evenwel plaatselijk regelen. Een betere naam dan R.K. Werkliedenver bond heeft het Verbondsbestuur nog niet kun nen vinden, toch zijn er veel bonden van hoofdarbeiders, die er graag vrede mee ne- In de commissie voor de Volksgezondheid werd herbenoemd de heer Haver en benoemd, door het uittreden van den heer Kolkman, de heer M. Visser. Door den Verbondsvoorzitter toegelicht kwamen in behandeling en werden goedge keurd de statuten van een op te riohten Bond van R.K. Ziekenfondsen. Toegelicht door den heer J. A. Kolkman, werd Esproken en vervolgens door de verga dering goedgekeurd de Stichtingsactie voor de St'chting „Het Volkscrediet". De vergadering keurde goed de door het Verbondsbestuur ontworpen financieele rege ling betreffende de vorming van het filmfonds, tot welke oprichting reeds eerder werd beslo ten. K.J.V. en R.K. Werkliedenverbond. Aalmoezenier Van der Maden lichtte het rapport der Commissie Katholieke Jeugdver- eeniging (K.J.V.)R.K. Werkliedenverbond. Uit de mededeelingen, welke aalmoezenier Van der Maden deed, stippen wij aan, dat in de beide bisdommen Breda en Den Bosch geregelde bijeenkomsten zullen worden geor ganiseerd tusschen de K.J.V.-leidsters en de Vakverbondsbestuurders. Een woord van den Verbonds- adviseur. De Verbondsadviseur, kanunnik J. G. van Schaik wenschte de Arbeidersbeweging geluk met den goeden geest harer leiders. Dit is vooral van beteekenis voor de toekomst, die niet zonder zorgen is. Het prachtige élan der Katholieke Arbeidersbeweging dwingt bij iedr in ons land eerbied af. Procedamus in pace. Laat ons voortgaan in vrede, in den vre de van Christus als het moet door strijd om dien vred te verwezenlijken in de samen leving, en in het bijzonder belang der Katho lieke Arbeidersbeweging. Nog werd gediscussierd over een voorstel betrffende Herwonnen Levenskracht en de St. Jozefsgezellen, dooh het prae-advies hierover werd aangehouden. De vergadering werd daarop verdaagd tot gisterenmorgen. De voorzitter onderschreef den noodschreeuw van Loerakker ten volle en welbewust heeft spreker dan ook in zijn openingsrede gewezen op de taak der regeering in den komenden winter. Het Verbondsbestuur zal met de bon den overleggen wat er ten deze dient te wor den gedaan. Bestuursverkiezing. De heer A. C. de Bruijn werd bij acclamatie tot Verbondsvoorzitter herkozen. De Bossche Bond werd aangewezen iemand in de Verbondscontrole-commissie te benoe- Goedgekeurd werden de Concept-statuten der Stichting „Ontwikkelingscentrale der Ka tholieke Arbeidersbeweging". „Hsgz." Na heropening van de vergadering op den tweeden dag door den voorzitter, wordt de behandeling der ingediende voorstellen voort gezet, nadat vooraf het financieele verslag is goedgekeurd en vastgesteld. De Houtbewerkersbond heeft voorgesteld, dat de vergadering het Bondsbestuur opdrage op de a.s. najaarsvergadering met een afge rond voorstel te komen, teneinde te bereiken,

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1