LUCHTVAART UIT DE OMGEVING DONDERDAG 9 JULI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 WATERPOLO PROPAGANDA- EN COMPETITIEWED STRIJDEN TE ALPHEN AAN DEN RIJN. Ondanks het koele weder, werden deze wedstrijden gisteravond in het Alpensch Zwembad door een zeer talrijk publiek bij gewoond. Even acht uur nam de eerste po lo wedstrijd een aanvang taisschen A.Z.C. II en G.Z.C. IV. Reeds spoedig na den aanvang bleek, dat. het samenspel der Gouwenaars iets beter was, waardoor zij dan ook de eersite minuut reeds de leiding namen (01) Toch duurde het niet lang of IJdens bracht den stam weer op gelijken voet (11). Even voor rust moe-st een A-Z.C.-speler wegens een overtreding het water verlaten, doch on danks deze tegenslag brak de rust ongewij zigd aan. In de tweede helft komt G.Z.C. aanstonds in den aanvat en weet hierbij op fraaie wijze de leiding te heroveren. A.Z.C. heeft daarna pech, als een goed schot juist over gaat. Met een tarn schot vergroot G.Z.C. daarna andermaal den voorsprong (13). Als Bonte daarop den bal wordt toegewor pen, heeft hij het genoegen den achterstand voor A.Z.C. te verkleinen (23). G.Z.C. laat zich dan ook weer niet onbetuigd en ver groot. onmiddellijk daarop den voorsprong (21) met welken stand het einde komt. Dadelijk na dezen wedstrijd werden door de heeren E. Davidson en E. Biet eenige verrassenden behenddgheiidsstaaltjes ver toornd in het schoonspringen, wat het pu bliek een flink applaus ontlokte. De meeste belangstelling bestond echter wel voor den daaropvolgenden wedstrijd' A.Z.C. ITriton I. De vraag, of de Aiphenaren ook thans weer hun overwinningenreeks zouden voort zetten, werd bewaarheid. Met 31 moes ten de bezoekers het onderspit delven. Direot na den aanvang ontspon zich een vinnige strijd, doch spoedig bleek, dat A.Z.C. het beste van het spel in handen had. Binnen de minuuut neemt A.Z.C. door van Leeuwen reeds de leiding. Als een schot van Thins naast komt blijkt dit slechts een kort uitstel, want als 'Klaaphjorst direot daarna goed voorzet, weet v. Leeuwen deze kans te benutten (20). Aan den anderen kant moet Weyers eens handelend optreden in den aanval, de snel opzwemmende voor hoede plaatst naar den vrij Liggenden van Leeuwen, die er onmiddelldjk 30 van maakt. Daarna is het rusten. In de tweede helft gaat het spel meer ge lijk op en ook de bezoekers komen enkele malen in den aanval. Zij weten met een goed geplaatst schot hierbij weldra den achterstand te verkleinen (31). Een corner op het A.Z.C.-doel blijft onbenut. Aan den anderen kant heeft de voorhoede der thuisclub nog al eens pech. Het einde komt tenslotte onder veel spanning met een ver diende overwinning voor A.Z.C., dat hier mede voor de vierde maal de beide puntjes in bezit neemt. D.W.R. Kampioen 3e klasse. Te Haarlem werd gister de waterpoLo- wedstrijd gespeeld tusschen de zeventallen van de „Waterratten", Haarlem en „De Zijl" Leiden. De „Waterratten" wisten dezen match te winnen met 41, waardoor zij het. kampioenschap van de 3e klasse C. van den N.Z.B. behaladen- VLIEGENIER DOOR KANNIBALEN OPGEGETEN? Geruchten uit Nieuw-Guinea. Verleden maand werd door de autoritei ten van Britsoh-Nieuw-Guinea aan de Australische regeering medegedeeld, dat een Junkers-vliegtuig dat den dienst met de goudvelden onderhield, werd vermist en dat zes andere toestellen waren uitgezon den om het op te sporen. Sindsdien werd niets naders hieromtrent vernomen. Gisteren werd echter door een te Ade laide woonachtige dame een brief van een in Nieuw-Guinea gevestigden bloedverwant ontvangen, waarin deze schrijft, dat een aantal inboorlingen thans eindelijk nadere inlichtingen hebben verstrekt. Naar zij mededeelden, was er een „Duif" komen neervallen, waarna een „blanke man" die ziek was, zich naar het naburige dorp had gesleept. Hij had er getracht met de in boorlingen op goeden voet te komen, maar dezen hadden hiervan niet willen weten, doch hem vermoord, waarna de stam een groot feest had georganiseerd, waarop de ongelukkige piloot was opgegeten. Een be vestiging van een en ander is tot dusver niet ontvangen. Vliegtuig vermist. Uit Boulogne wordt gemeld, dat het vliegtuig G. A. A. P. T., gisterenavond om 1 .)Q vertrokken in Zuid-Oos telijke richting, niet op zijn bestemming is aangekomen. Vliegtuig door Mongoolschen stam buitgemaakt. Een toestel van den luchtpostdienst NankingBerlijn, dat wegens slecht weer een noodlanding moest verrichten, moet door een Mongoolschen stam voor goeden de slechte economische toestand en de daaruit voortvloeiende noodzakelijke bezui nigingen zullen dat plan slechts in e>en uiterst langzaam tempo doen volvoeren, maar zelfs indien deze plannen verwezen lijkt zijn, zal het verkeer in onze streken nog belangrijk blijven. De palen, die aan de Hoofdstraat alhier voor de straks te nemen proeven zijn aan gebracht zijn van dezelfde constructie als we te Eindhoven zagen en professor Van de Werfhorst van Philips zal zoo vriende lijk zijn aan deze voorgeschiedenis, die ik u kort herhaalde een woordje toe te voe gen. Al leent de zomer zich niet zoo bizon der om de verlichting in volkomen juist heid gade te slaan gelukkig is de be wolkte lucht van heden ons in dezen gun stig. Hierna verkreeg prof. Van de Werfhorst het woord. Deze zegt: M. H. de Burgemees ter van Hillegom gaf u de voorgeschiedenis van de a^s. verlichting, ik zal u ook iets van de nagesohiedenis mogen vertellen. De moderne wegverlichting, waarvoor u hier als baanbrekers optreedt, heeft niet alleen de belangstelling uwer gemeenten, maar evenzeer die van heel het land. In Novem ber van het vorige jaar werd voor de amb tenaren van het Openhaar Ministerie te Eindhoven haar jaarvergadering gehouden, waarbij een voordracht werd gehouden in zake de Motor- en Rijwielwet en hare toe passing inzake de verlichting, welke daar uit volgt. H-ierbij werd onder aller instem ming duidelijk aangetoond, dat de omge ving maataangevend is voor de verlichting. Een 2e kwestie, welke daar behandeld werd was een aanrijding te Almelo ge schied, die een doodelijk gevolg had, en waarvoor de betrokken automobilist ver oordeeld werd. Deze zaak kwam in Hooger Beroep te Arnhem en werd daarna door ons bekeken. Het bleek, dat het voor den autobestuurder absoluut onmogelijk ge weest was, het slachtoffer te zien: de straatverlichting had hem verblind, zoodat het oog ongevoelig was gemaakt voor con trasten. Dit feit werd voor het Hof te Arnhem uitgesponnen en na een zitting van 6 volle uren volgde vernietiging van het uitgespro ken vonnis en volledige vrijspraak. Eenigen tijd later werd te Den Haag eene vergadering gehouden van de Direc teuren der grootste Electriciteitsbedrijven hier te lande. Dit alles toont ons duidelijk, dat de verlichting onzer wegen in het brandpunt van de belangstelling staat niet alleen van u, maar van heel het land, ja van alle landen van Europa.. Uit meer dan 30 plaatsen tegelijk bereiken ons vragen over dezer allerbelangrijkste kwestie. Ge tracht moet worden, los van sleur te komen tot een rationeele oplossing van dit pro bleem, ten einde de wegen veilig te ma ken voor het verkeer. Gij heeft, M. H., baanbrekend werk met deze voorbereiding verricht en u ten voorbeeld gesteld voor heel het land, doch feitelijk voor heel Europa inzake de straatverlichting. Tech nisch en psychologisch dient de vraag ge steld: hoe zorg ik er voor, dat ik op de beste wijze kan zien. We meenen vaak ver keerdelijk dat we goed zien, terwijl dat niet zoo is. Heel vaak is de capaciteit onzer oogen teveel verzwakt, om duidelijk con trasten te kunnen waarnemen. De groote moeielijkheid is deze: te zorgen dat we zien wat we moeten zien. De moderne ver lichting is nooit verblindend voor wie de regelen van het verkeer volgt. Prof. hoopt, dat men straks niet teleurgesteld zal zijn. De voorzitter dankt dezen deskundige voor zijn betoog. Het doet hem groot ge noegen, de Directie der Tram hier te mo gen begroeten en evenzeer meerdere inge nieurs. Deze belangstelling heeft groote voordeelen als straks de electrificatie der trambaan feit zal worden. Mede begroet spr. den adjunct-directeur van de Licht fabrieken te Leiden, die groote belangstel ling heeft voor het verlichtingsprobleem. Vervolgens wordt het woord gegeven aan den heer ir. Henkens, directeur van het bedrijf H. L. S. Deze heeft aan de duide lijke uiteenzetting van prof. Van de Werf horst niets toe te voegen, doch legt uit, hoe straks de proefnemingen zullen geschieden. Hierna spreekt Burgemeester Gouver neur van Sassenheim, President-Commissa ris van het Electriciteitsbedrijf H. L. S. Deze is Burgemeester Pont dankbaar voor de gastvrijheid in deze zoo mooi gerestau reerde Raadszaal. Wij zouden aan onzen plicht te kort geschoten hebben, indien we deze belangrijke demonstratie niet te Hil legom hadden gesteld, waar mr. Pont de eerste initiatiefnemer was tot dit gebeuren. Spr. brengt daarvoor dank, ook brengt hij dien aan den heer Henkens en met nog meer reden aan de directie der Philipsfabrieken, die ons uitermate van dienst is geweest en die tot heden alles belangeloos deed, al zit daar voor haar in de toekomst misschien ook perspectief in. Deze directie kan op het gebied der verlichtingstechniek de toets der critiek glansrijk doorstaan. Laat deze dag in en buiben de bloeiende bloembollen streek allen tot voorbeeld strekken. Dank brengt de heer Gouverneur ook aan de Tramdirectie voor haar groote welwillend heid. De heer ir. Burgersdijk dankt voor de vriendelijke woorden en hoopt, dat er een edele sportieve wedstrijd zij, wie het eerst gereed is: de Tramdirectie met haar elec trificatie of de 3 Gemeenten met haar nieuwe verlichting. Hiernawerden de demonstraties buiten gegeven onder het genot van wat regen. Het komt ons voor, dat deze het verdiend succes niet zullen missen. prijs zijn verklaard. Omtrent het lot der beide Duitsohe piloten is niets bekend. Een te hulp gezonden vliegtuig werd door Mongoolsche soldaten, die een cordon om het gedaalde toestel hadden gevormd, met geweerschoten ontvangen. MODERNE VERLICHTING LANGS STRAATWEG SASSENHEIM— HILLEGOM. Een belangrijke demonstratie. Gisteravond kwamen te half elf in de gerestaureerde Raadzaal alhier te zamen de Burgemeesters, Wethouders en Raadsleden met verdere genoodigden der Gemeenten Hillegom, Lisse en Sassenheim, met als gastheer mr. D. F. Pont. Nadat de thee geserveerd was, sprak Burgemeester Pont ongeveer als volgt: Mijne Heeren! Ik heet u allen hier har telijk welkom. Misschien dank zij onze be scheidenheid werd Hillegom uitgekozen door de 3 Gemeenten, aangesloten bij de N.V. Electriciteitsbedrijf H.L.S., om een demonstratie bij te wonen van de wijze, waarop wellicht in de toekomst de Rijks straatweg in de 3 Gemeenten zal worden verlicht. De aanleiding dezer bijeenkomst is het ter sprake brengen mijnerzijds van eene meer moderne verlichting en in de desbetreffende Commissie van onderzoek is de voorbereiding van dezen avond met groote energie ter hand genomen, daarbij gesteund door de Directie der wereldbe roemde Philipsfabrieken te Eindhoven. Tot deze vergadering werden utigenoodigd de directeur van het Eleotriciteitsbedrijf H.L. S„ en de besturen der drie gemeenten. De zaak is serieus bekeken en voor het te ver- wezenlijke denkbeeld bestaat groot enthousiasme. Met het straks te demon- streeren systeem zal het voor het verkeer mogelijk zijn, op 800 M. afstand vooruit te zien door automobilisten en andere voer tuigbestuurders, waardoor het verkeer in veiligheid beduidend zal winnen. Geen verblindende lichten zullen het gevaar dan meer vergrooten en beter dan tot heden zullen de voorschriften der Motor- en Rij wielwet kunnen worden opgevolgd. De reis naar de Fabrieken te Eindhoven en de charmante ontvangst aldaar door de direc tie van de Studiecommissie heeft het be lang eener moderner verlichting voor het doorgaand verkeer doen zien en aange toond, hoe primair dit vraagstuk is, waardij de bloembollenstreek een belangrijke scha kel vormt. Wel is er bij de Regeering nog een grootsah plan aanhangig, waardoor nieuwe groote Rijkswegen aangelegd wor den en onze Straatweg wordt ontlast, doch Voor do in aanbouw zijnde NIEUWE BRU G aan de Oostelijke doorgang van de De Ruyterkade te Amsterdam is Woensdag met behulp van twee zware blokken het brugdek geplaatst. Op den achtergrond de „P. C. Hooft", op uitreis naar Indië. DE TILBURGSOHE BRANDWEER herdenkt haar honderdvijftig jarig bestaan, ter gelegenheid waarvan de Ned. Brandweervereeniging haar jaarcongres to Tilburg zal houden. Eon gedeelte van hot moderne materiaal der Tilburgsche brandweer. ook geen tijd wordt voor een vaste oeverbinding TE NIJMEGEN. De file auto's TE KAATSHEUVEL vierde de heer J. de Jong zijn honderdsten verjaardag. Bij en wagens wach tend op de pont. welke gelegenheid de feesteling een eere tocht door liet dorp maakte,

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 8