Van 1734 af, dus SS in drie EEUWEN. in IEDERE goede zaak te Leiden en Omstreken geschonken^ rdt UITSLUITEN LAND- EN TUINBOUW VRAGENBUS INGEZONDEN STUKKEN ST00MVAARTBERICHTEN STADSNIEUWS DONDERDAG 9 JULI 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 HARTEV POLEN GEMEENTERAAD VAN HAZERSWOUDE DE „PACIFICATIE" VAN OOST. GALICIE. Nog steeds Poolsche represaille maatregelen. Na de bekende pacificatie in Oost-Gali- cic zijn alle Oekrainsche jeugdorganiasries ontbonden. De Poolsohe autoriteiten stellen zicb hiermede echter niet tevreden en zetten hun represaillemaatregelen zelfs tegen de Katholieke scholen voort. Dinsdag, 30 Juni, heeft de politie, op be. vel van den wojwotle van Stanislau, zonder eenige wettige reden, het Grieksch-Kalho- lieke klein-seminarie in de districtsstad Rokatyn gesloten. Om negen uur 's morgens, toen de klas sen reeds begonnen waren, omsingelde de politie het geheele gebouw, verschafte zich met geweld toegang, verzegelde de deuren van alle klassen en van de rectonswoning. Alle verder onderricht werd verboden en de studenten werden naar huis gestuurd. De broeder, die de politie den toegang wilde beletten, werd ernstig mishandeld en tenslotte van de eerste verdieping naar beneden geworpen. De>ze ontbinding van het Grieksch-Ka- t-holieke klein-seminarie is een vergrijp le gen het concordaat. Reeds een week gele den heeft de sohoolcurator te Lemberg te kennen gegeven, dat hij de drie Grieksch- Katholieke klein-seminaries zal sluiten, „daar alleen de staat het recht heeft, de jeugd op te voeden". Er gaan geruchten, dat aan het staats- gymnasium te Lemberg in plaats van den tegenwoordigen directeur een bekende atheïst, dr. Lubianowicz, die tevens C3m- munistische dieeën heeft, benoemd is. INTERNATIONALE GLADIOLEN- TENTOONSTELLING TE HAARLEM 31 Juli tot 2 Augustus in het Krelagehuis. Opnieuw staat den vrienden en liefheb bers van bloemen hier te lande een groo- te tentoonstelling op bloemengebied te "wachten. Waren het in Februari de bloeiende hyacinthen, tulpen en narcissen welke duizenden bloemenliefhebbers naar het gebouw der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur hebben gelokt, titans, nu op de velden de zomerbloemen bij uitnemendheid, de Gladiolen beginnen te bloeien, treft men in het Krelagehuis de voorbereidende maatregelen voor een groote demonstratie uitsluitend met afge sneden bloemen van Gladiolus. De Nederlandsehe Gladiolus Vereeniging zet aan de viering van haar twintigjarig bestaan luister bij door het uitschrijven van een internationale tentoonstelling van dit belangrijke gewas dat voor tuinversie- ring en als snijbloem een belangrijke plaats inneemt in de tuinen van de bloe menliefhebbers over de geheele wereld. De tentoonstelling zal werkelijk inter nationaal zijn. Reeds zijn inzendingen uit Duitschland en Engeland opgegeven en meerdere zullen volgen. Een internationale jury is samengesteld. De aan het publiek van vorige tentoonstellingen bekende groo te beurszaal van het Krelagehuis zal on der leiding van den heer C. Thim te Am sterdam in een indrukwekkenden tuin wor den herschapen, waarin tuinduizenden bloemen in de nieuwste variëteiten zullen worden geëxposeerd. Vraag: Ik ben tuinder en heb voor de campagne een knechtje gehuurd, doch deze is wegens ziekte niet gekomen. De helft van den tijd is reeds om en hij laa-t niets van zich hooren. Ik heb reeds een ander geno men. Moet ik hem nog nemen, als hij later komt? Antwoord: Neen. V raag: Het aanslagbiljet van '30'31 is dat van 't inkomen van Mei '30Mei '31 of van 't vorige jaar. Hoe'ang moet men in een andere ge meente gewerkt hebben, om forensenbe lasting te moeten betalen? Antwoord: Wa-nneer u uw aanslag biljet goed naleest, zult u zien, dat in den regel v-oor het belastingjaar 1930'31, het inkomen moet worden opgegeven, dat ver diend is in het jaar van 1 Januari 1929 tot en met 31 Dee. 1929. Foren ser belasting moest betaald wor den, wanneer men minstens 90 dagen in een andere gemeente werkzaam was ge weest. De forenisenbelasting is thans afge schaft. Er bestaat evenwel mogelijkheid van navordering van in vroeger jaren verschul digde doch niet betaalde forensen belasting. Vergadering van den Raad der gemeen te op Woensdag 8 Juli des v.m. 11 uur. Voorzitter is de burgemeester, de heer J. van der Meulen. Afwezig met kennisgeving de heer D. Buitenhuis, en de heer C. A. van Dam. De voorzitter opent de vergadering met ambtsgebed. De voorzitter gaat over tot beëediging van het nieuwgekozen lid den heer D. Lommerse, die in handen van den voorzitter de vereischte eeden aflegt, en daarop door hem wordt geluk ge- wenscht met de benoeming tot lid van den Raad. Spreker denkt op deze stonde terug aan de oorzaak waarom het noodig is ge worden, nu bijna aan het einde van een 4-jarige periode, dat de heer Lommerse als opvolger moest optreden, en wel door het overlijden van den heer Veelenturf, wiens plaats hij zal innemen, en zegt ge troffen te zijn dat de heer Lommerse be reid was gevonden de taak te willen aan vaarden, om mede te werken tot beharti ging van de belangen der gemeente. De heer Lommerse spreekt een woord van dank voor de woorden tot hem gericht, en drukt daarbij zijn leedwezen er over uit, dat hij geroepen is de plaats van wijlen den heer Veelenturf in te nemen, en hoopt zoo lang dit noodig is, zijn gaven en krach ten te geven voor het belang der ge meente. De secretaris, de heer B. den Bra ver leest de notulen die onveranderd wor den goedgekeurd en vastgesteld. De voor zitter doet mededeeling van ingekomen stukken w.o. missive van den Commissaris der Koningin in de Prov. Zuid-Holland, dat tot lid van de Gezondheidscommissie is benoemd de heer J. Hengeveld Jzn., te Al phen aan den Rijn. Mededeeling van den Minister van L. N. en H., dat voor de 10- jaarlijksche volkstelling een bedrag van 324.05 aan de gemeente zal worden uit gekeerd. Mededeeling v. d. heer J. A Heems kerk, dat hij de benoeming tot lid van de Commissie tot Wering van schoolverzuim aanneemt. Missive van Ged. Staten hou dende mededeeling dat de beslissing over het besluit tot vaststelling van de rooi lijn bij de Koudekerksche brug, is ver daagd tot nader onderzoek. Naar aanlei ding van een schrijven van Ged. Staten inzake grensscheiding en eigendoms-recht Voorhout, Juli 1931. Gesprek van een Voorhoutsche lantaarnpaal. Mijnheer de Redacteur! Vriendelijk verzoek ik u onderstaand als ingezonden stuk te willen opnemen in uw geëerd blad. Dezer dagen, bij avond droomcnde langs onze stille wegen, werd ik geïnterpelleerd door een straatlantaarn en ontspon het volgende gesprek: S. (Straatlantaarn): is het waar, dat de katholieken bij de jongste raadsverkiezing met een vrije lijst uit wilden komen? N. (Neptunus): Dat is juist, maar welk belang hebt U daarbij? S.: Meer dan u denkt, want, wanneer je bij schemerdonker nog een kwartiertje smokkelt, dan slapen je belagers niet en wordt je door een of meer raadsheeren in het openbaar daarover onderhouden. Ik dacht: misschien zijn die vrijbuiters wat breeder in hun opvattingen, dan bepaal de vertegenwoordigers van de R. K. Staats partij. Maar waarom ging die lijst niet door? N.: Omdat zulks onze eenheid schaadt en omdat de oandidaten, die een vrije lijst uit lokten, water in de wijn gedaan hebben. S.: En hebben ze wijn in het water ge daan? N.: Ja, ja, eenige weken geleden, bij de opening van het waterleidingbedrijf! S.: Is het waar, dat wethouder v. d. Laan en het lid van den raad Van der Voet, zich uit het raadscollege terug zullen trek ken? N.Het is wel mogelijk, doch ik zou het jammer vinden. Maar eerstgenoemde zal wel blijven, als straks in September de leden hun belofte nakomen, d. w. z. de leden die een vrije lijst vreesden, Dan geen wijn in het water noch water in de wijn doch klare wijn schenken. De tweede zal wel blijven om eerstgenoemde. S.: O, zit het zoo! Maar konden die per sonen, welke voor die vrije lijst bestemd waren, niet op de lijst der R. K. S. met voorkeurstemmen gekozen worden, zooals bijv. bij onze buur te Noord w ijkerhout. N.: Eerstens kon dat niet, daar die per sonen handig van de lijst der R. K. S. ge houden waren. Tweedens is zulks niet or ganisatorisch, dus evenzeer af te keuren als een vrije lijst. S.: Mag het in Noordwijkerliout dan wel? bij de Koudekerksche brug stellen B. en W. voor overeenkomstig het voorstel van Koudekerk, geen dading aan té gaan, maar te besluiten tot het aangaan ten deze van een overeenkomst, wat wordt goedgevonden. De heer C. A. van Dam komt ter verga dering. Hierop komt aan de orde: Benoeming van een wethouder in de plaats van wijlen den heer P. F. Veelenturf. Na gehouden stemming worden 7 stemmen uitgebracht op den heer A. J. de Jong, één op den heer J. Brugman en 2 blanco, zoodat gekozen is tot wethouder de heer A. J. de Jong, die zich bereid verklaarde de benoeming te aanvaarden. De voorzitter wenscht de heer A. J. de Jong geluk met de benoe ming tot wethouder der gemeente, wijst op het gewiohtvolle en veelomvattende van de taak en hoopt dat God hem lust en kracht mag schenken tot het vervullen van dezen arbeid in het belang der ge meente. De heer A. J. de Jong spreekt een woord van dank tot den voorzitter voor de woorden tot hem gericht, en toont zich volgaarne bereid met de gaven en krach ten door God hem verleend, ook in dezen arbeid mede te willen werken tot beharti ging van de belangen der gemeente. De benoemde wethouder wordt daarop door alle den de hand gedrukt, als be wijs van instemming met de woorden van den voorzitter. Naar,, aanleiding van een verzoek van het bestuur der Chr. H. B. S. te Alphen aan den Rijn, om ten behoeve van één leerling uit deze gemeente die de cursus aan de school volgt, een bedrag van ƒ71.91 bij te dragen, wordt op voor stel van B. en W. gunstig beschikt. Bij de rondvraag wijst de heer J. W. van Vliet er op dat de pachten van het gras gewas langs de Zijdeweg te lang wacht met hel maaien, zoodat dit voor kweekers in hun bedrijf schade berokkent. De heer C. A. van Dam geeft B. en W. in overwe ging bij verpachting van het gras ge was een bepaling te maken, om hierin te voor zien. De voorzitter belooft dat een onder zoek zal plaats hebben, en maatregelen zullen worden getroffen hierin te voor zien. Niemand meer het woord verlangend sluit de voorzitter de vergadering. N.: Evenmin mag het daar of liever het mag niet voor allen. Het hangt er veel van af hoe of de maatschappelijke positie van het lid is. S.: Een laatste vraag, weet u wie Out sider is? N.: Ik weet het niet maar ik vermoed dat Outsider, Insider is. Doch Outsider of Insider, hij of zij, slaat spijkers met kop pen. Maar ik ga naar huis en wel te rus ten. S.: Ik dank u voor de inlichtingen, maar slapen ga ik nog niet. Als ik u raden mag, rij niet op het trottoir, want u hebt zoo een bonnetje. NEPTUNUS. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND CHRISTIAAX HUYGENS vertr. 8 Juli van Batavia naar Amsterdam. POELATJ LAUT (uitr.) arr. S Juli te Sabang. POËLAU TELLO (thuisr.) arr. 7 Juli te Singapore. SALAWATI arr. 8 Juli van Amsterdam te Batavia. TARAKAN arr. 4 Juli van Amsterdam te Batavia. KON. H0LL. LL0YD. ATTIKA (uitr.) pass. 8 Juli Vlissingen naar Antwerpen. IVO (uitr.) arr. 5 Juli te Santos. MAASLAND' (thuisr.) pass. 8 Juli Vlis singen naar Antwerpen. ORANIA (uitr.) vertr. 7 Juli van Santos. SIERRA VENTANIA (uitr.) arr. 6 Juli te Villagarcia. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. TASMAN vertr. 7 Juli van East Londen naar A4goabaai. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BLOMMERSDIJK, Rott.-Boston, pass. 8 Juli Scillv. DAMSTERDIJK, Vancouver naar Rot terdam arr. 6 Juli te Panama. DRECHTDIJK, Rotterdam naar de Pa- cifick., vertr. 8 Juli van Londen. GR OOTENDIJK vertr. 8 Juli van Rot terdam naar New-Orleans. MAASDAM vertr. 8 Juli van New-Or leans naar Rotterdam. TJIXEGARA vertr. 6 Juli van Hongkong naar Manilla. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. ATREUS arr. 6 Juli van Liverpool te Batavia. CALCHAS, Japan-Rotterdam, via Lon den, vertr. 7 Juli van Portland (Dors) STEDELIJK GYMNASIUM. Overgangsexamens. Bevorderd van de le naar de 2e klas: A. J. Baart de la Faiie, R. Bcssevain, Elm. M. Grains; Mia Gerhardt, W. Hearing, W. Hoogenst/raaten, H. J. van Kerckhoff, C. H. Kranitz, I. Krisitensen, Uus TLs&ing, J. B. Valkenburg, J. A. Visser, J. van Wei zen, Thora M. D. de Wijs, A. J. Wilmink, H. Bakema, T. Bon, G. Brinkgreve, P. van Doorn, A. van I>orp, H. Hins, M. C. van der Hoog, J. B. H. Kalkman, P. C. Maas, Kitty Meijer, W. Ni-naber, W. G. Overbosch, M. Schrot er, W. F. K. Versteeg, Re nis je de Wit,te, P. de Roos, A. Bergman, M. Collé, C. W. Corts, J. J. v. d. Lee, D. C. Mulder, H. de Nie, H. C. Overdaiija, A. Prins, J. van Santbrink, A. P. H. Schilp, J. Veidhoiyzen, J. F. Vos-, S. de Waard, C. M. Zande-e. Niet bevorderd 8. Bevorderd van 2e naar 3e klas: J. H. Baker, Gr. Bijlstra, Josée Blink, Al. C. v. Mourik Broekman, Joh. v. Gilse, W. J. Gunning, H. A. M. den Herder, N. J. Hoos, H. Kesler, M. Kok, Ma. van Krimpen, 01. Meyers, J. K. J. Muller, Louise Muys v. d. Moer, J. van Oven, H. K. Roessingh, F. A. des Tombe, J. Verloop, K. P. v. d. Wel, J. de Zwaan, P. Batelaan. J. J. Bergsona, G. Bergsma, A. W. Bol, L. Cohen, H. Ooien- brander, Nel Eikelenboom, Williy Horst, P. G. Kra.gt, C. Laian, J. E. Muller, W. de Nes, J. de Nes, Paula Smits, R. Sob els, 0. Stolk, Oath. TjaJsma-, W. Verra, Minke Vries erna. Herexamen 3, niet bevorderd 3. Van 3e naar 4e klas: D. E. Bosselaar, J. A. Driessen, Lien G. de Graaf, W. Herfst, R. Horst, Gertr. Hü- ner, G. A. Huurman, H. Kramers, J. L. Kranenburg, Suze Kuenen, A. Seret, H. de Vries, G. de Witte, Joh. J. P. Zaayer, Rie de Zwaan, O. van Apeldoorn, L. Bakema, J'. D. Hofman, J. J. de Jong, D. H. Pluim Mentz, A. J. Mulder, Sim. de Nes, H. J. G. Postel, J. P. van der Stoei, A. van Unen, A. Verstraaten, P. Wijnobel. L. Yntema. Herexamen 2, Niet bevorderd 2. Van 4e naar 5e klas: 0, K. Adolfs, Rudi Begeer, R. L. G. Bor- gerhoff Mulder, W. Bos, G. D. L. Brcder- veld, H. Brinkgreve, G. J. Goekoop, J. F. A. Modderman, Marg. S. E. Nieuwenhuis, W. G. K. Pluim Mentz, J. Schreuder, G. J. Velds, F. Wensinck, L. A. Baas, L. Doekes, Anneke Fokkema, Joop de Graaf, 0. F. M. Langezaal, W. Langhout, D. Lekkerkerker, Maehteld Loth, D. van der Mey, J. van Nieuwkoop, C. G. Pel, P. J. J. Versluys, O. Wirtih. Herexamen 2. Niet bevorderd 5. Van 5e naar 6e klas: A. van Biemen, A. Donker, J. Gijsman, D. de Jong, J. de Josselin de Jong, A. Stuur man, Anneke Thierry, M. van der Velde, J. H. Vergragt, H. D. Vriesema, J. Zandée, Li esje de Boer, M. Bruining, L. Dingemans, J. van Dorp, P. L. Eggink, A. Fortgens, A. Heering, Lide W. Hermans. R, van der Meulen, R. Noordenbos, J. Parinentier, J. Riedel, J. Schouten. Niet bevorderd: 7. T oelatingsexamens. Tot de 1ste klasse zijn, na gehouden exa men, toegelaten: En>g. Aalbersberg, Tony Aalbersberg. W. G. Aldershoff, Ma. Bergmann, Ant. G. Bersgma, W. A. Bodewes, B. Bolsius, C. F. Breebaart, K. Breedijk, J. C. J. Bronsgeest, O. H. Brouwer, L. P. Bruyn, J. Cohen, Aa. P. Eijkman, Henr. Elshout, F. A. A. Fon- tyn, P. W. de Haan, D. Henny, Joh. K. de Josselin de Jong, P. A. A. Kakebeeke, Elsje L. van Kampen, J. H. C. Kern, J. de Kort, J. C. Korbhof, R. P. Kramers, A. J. Krieger, W. A. Krijger, Bertha van Krim pen, J. Krom, L. Kuenen, P. S. Loeb, H. M. A. Los, C. Markusse, W. E. C. Meyer, Willy v. d. Meulen, G. L. W. de Milly, H. Mubbers, C. A. O. van Nieuwenihuyze. Georg. Lens, Car. Roessingih, H. M. B. ter Haar, Romeny, J. M. Spruyt, Hw. W. Stem, L. M. J. N. van Straaten, Marie A. F. Timp, Cath. C. Veenenbos, P. C. Veltman, Elis. G. Visser, P. Visser, Tilly Visser, A. Volbeda, M. K. H. Vos, Ferd. M. de Vos van Steen- wijk. Macht, de Vries, J. de Vries, J. W. von Weiier, Marg. Woltjer, J. Zitman. Voor de 5e kl.: Gez. Stapel. Voor de 6e kl.J. Goester. Afgewezen 10 candidaten. R.-K. Huishoudschool te Leiden. Geslaagd voor het 2de gedeelte (prac- tijk) van het Staatsexamen akte N. VIII, leerares huishoudkunde en waschbehande- ling: de dames G. I. Boot en A. W. van den Bosch. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 6 Juli tot en met Zondag 12 Juli a.s. waar genomen door apotheek W. Pelie, Kort Rapenburg 12, telefoon 594. Retraite Maria-Congregatie (Mon Père). Men schrijft ons nog het volgende: De tweede dag der retraite was gewijd aan de overweging van de groote waarheden van ons H. Geloof en voorbereiding voor de generale biecht. Des avonds was er Lof, Mariapreek en hernieuwing van de op dracht aan Maria. De derde dag begon met een H. Mis met algemeene H. Communie het hoog tepunt van de retraite. Om half twaalf werd het plechtig slui tingslof gecelebreerd door den weleenv. heer Kap. Nieveen v. Dijkum, directeur onzer Congregatie, met assistentie der eerw. patersde directeur van het retrai tehuis, de zeereerw. pater Lourysen, hield de slotpredicatie. Na het Lof vereenigden de retraitarten zich aan een gemeenschappelijken maal tijd en er werd afscheid genomen van de paters, dankbaar voor hun goede- zorgen in de afgeloopen dagen. De Marie-Congre- gatie kan met groote voldoening en dank baarheid op deze retraite terugzien. Het streven van het bestuur zal verwezenlijkt zijn, als volgend jaar de gehèèie onderaf- deeling ter retraite zal gaan. Prijsvraag van „Ars Aemula Naturae". In December 1930 schreef het bestuur der Leidsche Schilder- en Teeken-Acadenne „Ars Aemula Naturae" een prijsvraag uit voor een ets, houtsnede of litho, voorstel lende Gravestein te Leiden, gezien van den kant van het Gerecht, op een maat van ten minste 20 bij 30 c.M. Voor de beste inzen ding werd- een prijs van 200 uitgeloofd, onder voorbehoud, dat het bestuur bevoegd was, den prijs niet toe te kennen of te ver- deelen onder eenige inzenders. Hierop zijn negen inzendingen ontvan- gen. Een dier inzendingen bestond uit een penteekening, zoodat deze, als niet aan den gesteiden eisch voldoende, ter zijde werd gelegd. Van de aoht overige waren er zes, welke voor bekroning niet in aanmerking kwamen wegens onvoldoende beheersohing van de techniek; bovendien misten deze in zendingen ook te veel andere kwaliteiten, die eenige vergoeding tegenover de gebiek- kige uitvoering hadden kunnen opleveren. Hier en daar bleek van eenig coinpos'it'e- talent of van een aardig detail; het geiieel was echter daarbij onvoldoende. Bleven over twee inzendingen, een ets (aquatint) onder het motto „Grijs Verle den" en een litho onder het motto „Grafi cus". Beide getuigen van kennis der tech niek; zij kunnen echter in aesthetisch op- zich niet geheel voldoen. In beide blijkt bier en daar een tekort aan uitdrukkings vermogen, terwijl de compositie van de litho niet heel gelukkig is. Toch zijn er ui beide werken genoeg goede elementen aan wezig om ze voor een bekroning in aanmer king te doen komen. Het bestuur besloot daarom den prijs van 200 niet in zijn ge heel toe te kennen, maar te verdeelen on der deze beide inzenders, ieder voor de helft. Na opening der verzegelde brieven bleek de inzender van de ets, motto „Grijs Ver leden" te zijn de heer H. van der Jagt, cue van de litho, motto „Graficus", de heer W. Mühlstaff, beiden te Leiden. Winkelweek Hoogewoerd. De winkeliers op de Hoogewoerd zijn zoo verheugd over de restauratie van de Hoogewoerd ten aanzien van de bestrating, dat zij het publiek daarin willen laten dee- len. Daartoe is een winkelweek georgani seerd, welke morgenavond begint. Voer verdere bijzonderheden verwijzen we voor- loopig naar de advertentie in dit nummer. De Leidsche Winkelstand. In perceel Botermarkt 24, waarin vroe ger de manufacturen en lingeriezaak van de Gez. de Grijs was gevestigd, heeft de heei J. F. Droge hedenmiddag zijn zaak, weike van Nieuwe Rijn 15 werd verplaatst, her opend. Wie het nieuwe, geheel gerestau reerde en gemoderniseerde pand ziet, zal daaruit onmogelijk de oude zaak kunnen herkennen. De heer Ph. Rosdorff heeft ei iets fijns van gemaakt en de verschillende moeilijkheden, o.a. bij de vorming van eta lages, op keurige wijze overwonnen. Ooi het interieur ziet er in de kleuren van gr ij'-' en donker oranje fraai uit. De winkel op standen zijn van de modernste construct''1 We gelooven, dat deze zaak het hier bes zal doen en we behoeven niet te zegge1 dat de artikelen tricotages, ondergoedeiv en Jaeger in deze nieuwe omgeving e mooien aanblik geven.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2