22ste Jaargang DONDERDAG 9 JULI 1931 No. 6943 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN ZONDAGSBLAD S)e£cid^cHe0oii^omt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2h0 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post 12.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oenfc. TEL INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt ■het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f0.50. Dit nummer bestaat uit twee Maden. V De Paus en de vrede. Nu heel ons volk door middel van een petionnement wordt opgeroepen, om te getuigen van zijn wensch tot internationale ontwapening, van zijn vredesverlangen nu willen wij even herinneren aan de jong ste Kerstrede van den Paus. In deze rede zeide de Paus o.m.: Wat nu de bedreigingen van nieuwe oorlogen betreft, terwijl de volken nog steeds gevoelen hoe smartelijk de gee- sel van den jongsten oorlog hen ge troffen heeft, Wij willen, Wij kunnen in de werkelijkheid er van niet geloo- ven, daar Wij niet kunnen gelooven, dat er één burgerlijke staat zou zijn, die zoo'n monsteraehtigen menschen- moord, zoo'n zekeren zelfmoord zou willen ontketenen. Maar als Wij aan het toch bestaan van zoo'n staat ook maar positief zouden moeten twijfelen, zouden Wij Ons tot God moeten wen den met het geïnspireerde gebed van den koninklijken profeet, die toch den oorlog en de overwinning gekelïd had: dissipa gentes, quae bella volunt en met het dagelijksohe en universeele gebed van de Kerk: dona nobis pa- cem, geef ons den vrede. Dissipa gentes, quae bella volunt ver strooi de volkeren, die den oorlog willen. Dit gebed vair den koninklijken profeet neemt de Paus over. Hij zegt, te zullen bid den tot God om verspreiding, verstrooiing, wanneer een staat het mocht durven be staan, een oorlog te ontketenen. En zullen niet allen, die gelooven in een Goddelijk wereldbestuur, verklaren, dat zij met die bede van den Paus, mocht ze onverhoopt noodig wezen, van harte zullen instem men? Zoo worde de afschuw voor den aan valsoorlog bij allen diep ingeprent naar 's Pausen wensch en bede! ONS PETITIONNEMENT AAN GENEVE. Voor Internationale Ontwapening. Wij vragen u, al onze lezers en lezeres sen boven den leeftijd van achttien jaar, de formule vóór Internationale Ontwape ning die wij vandaag weer afdrukken te onderteekenen en aan ons bureau te bezor gen of per post toe te zenden. Dit petitionnement moet de uiting zijn van den eendrachtigen wil van het Neder- landsche Volk. Deze formule is dan ook in volkomen overeenstemming vastgesteld door vertegenwoordigers van alle richtin gen in de dagbladpers, en het petionnement wordt door de geheele Nederlandsche Dag bladpers gehouden. Het zal aan de Inter nationale Ontwapeningsconferentie te Ge neve worden aangeboden, een antwoord geven op de vraag van vele staatslieden om uiting van den volkswil, die Genève de drij vende kracht moet geven die het tot daden zal brengen, en als voorbeeld van Eenheid ook in andere landen grooten indruk kun nen maken. Zegt niet: Wij zijn maar een klein volk, en wat helpt het? Zet scepticis me op zij. Daarmee is nog nooit iets be reikt. Doet wat gij kunt, om den grootsten kanker der menschheid den oorlog te hel pen uitroeien. Uw stem helpt wèl! Wij kunnen haar niet missen. Denkt aan de toekomst van uw kinderen, en beseft wat van het welslagen van deze Internationale Ontwapeningsconferentie afhangt Juist omdat wij een klein volk zijn, juist omdat bij ons de eendrachtige overtuiging heerscht dat Genève tot daden moet ko men, moeten wij onze stem verheffen en toonen hoezeer wij den diepen ernst van dit moment beseffen. Er is, in de dertien jaren verloopen sinds de wereldramp van 19141918, nog nimmer een internationale conferentie gehouden waarop de aandacht, de verwachting, de hoop van het menschdom zóó sterk waren geconcentreerd als op deze. Van haar wor den de bezinning, de kentering, de daden verwacht. Zij heeft reeds, door middel van verscheidene staatslieden die er een be langrijke rol bij zullen vervullen, om ons aller steun gevraagd. Onthoud haar die niet! Geef uw antwoord. Bedenk ook dat heb woord der Nederlandsche gedelegeer den in Genève zooveel zwaarder zal wegen als zij met trots kunnen zeggen: In ons land hebben alle geestesriebtingen eenheid gezocht en gevonden om u gemeenschappe lijk te antwoorden! Het moment tot handèlen is nu gekomen De tijd is er rijp voor. Er is een wassend getij in de gansche wereld, waarvan de teekenen steeds duidelijker worden. Er wordt van ons, van de Hollanders, die een grooten naam hebben en van wie men weet dat zij onafgebroken naar internationale eenheid hebben gestreeft, een Daad ver wacht. Helpt die Daad verrichten! De onderteekeningsperiode van dit pe titionnement zal tot en met 20 Juli voort duren. Maar wij vragen u met nadruk: tee kent NU, teekent zoo spoedig mogelijk! Stel het niet onnoodig uit. Doe het ons dadelijk toekomen. De stroom moet dade lijk krachtig zijn. Dit petitionnement, door alle richtingen gesteund, is een unicum in de geschiedenis van de Nederlandsche Dagbladpers. Laat het 'antwoord, door de lezers en lezeressen gegeven op het beroep, dat hun dagbladen thans op hen doen, evenzeer een unicum der historie worden door zijn kracht! Hebt gij niet vele malen u de vraag ge steld: „Wat kan ik er aan doen?" Doet het nu! PETITIONNEMENT VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING. van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapeningsconferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de Neder landsche Dagbladpers. Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der men- schelijkheid, die maatregelen te nemen die tot ontwapening der naties zullen leiden. Naam: Adres Naam: Adres: Naam: Adres: Adres: Alle Nederlanders, mannen en vrouwen, boven 18 jaar, worden dringend uitgenoo- ligd bovenstaande verklaring te teekenen. Niemand behoort meer dan een handtee kening te stellen. De onderteekende verklaring kan worden bezorgd bij of in open enveloppe worden toegezonden aan: het bureau van „De Leidsches Courant". Frankeering 1 1/2 cent. Ook kan zij worden bezorgd bij onze agenten. Er bestaat gelegenheid, om één formulier door vier personen te doen teekenen; na tuurlijk kan ook slechts één teekenen en de andere regels wit laten. HET MORATORIUM-JAAR. DUITSCHLANDS TAAK. Onder den titel Duitschlands taak, wijdt de „Germania" 'n uitvoerig artikel aan de economische en financieel© problemen, wel ke Duitschland thans na de inwerkingtre ding van het Hoover-plam, heeft op te los- Na dank te hebben betuigd aan den pre sident der Vereenigde Staten, alsook aan de andere landen voor hun medewerking, schrijft het blad: Wanneer Duitschland tha-ns een nieuwe reden heeft, tot hopen, dan is het toch ab soluut noodzakelijk die hoop te richten op het naaste deel en zich te hoeden voor het. gevaar, dat de verwachtingen tot gevaar lijke illusies zouden uitgroeien. Van het moratoriumjaar dat aan het bijna onder zijn lasten bezweken Duitsch land thans wordt gegund, is in laatste in stantie de beteekenis niet zoo zeer de toe gestane tijdelijke vermindering van lasten als wel. de geschapen mogelijkheid tot fi nancieele eonsolideering. Deze te bereiken en te verzekeren is thans de eerste taak der Duitsche politiek. De rijksregeering heeft reeds, in haar gis teren ge publiceer den oproep te verstaan ge geven, hoe zij het moratoriumjaar denkt te besteden, en zij yeydient aller dank, dat zij zoo duidelijk taal gesproken heeft. Een andere financieel© politiek zou, liet dient open'ijk gezegd onverantwoordelijk en op alle gezonde herstelkrachten die 't mora toriumjaar in werking kan zetten, van een verlam menden invloed zijn geweest. De veertien voorbije dagen der Parijsche besprekingen en onzekerheid en afwisselin gen van hoop en vrees hebben aan de Duit- sche economie ©en schade van zóó ernstige beteekenis toegebracht, dat er geruime tijd en ingespannen arbeid noodig zal zijn, al leen reeds om die schade -in te halen. Indien de rijksregeering met ijzeren ener gie vasthoudt aan haar plan, om alle be- sparineen van het moratoriumjaar voor de consolideering der openbare financiën aan te wenden, dan bewijst zij daardoor even eens aan de economie 'n dienst van buiten gewone waarde. De fundamemteele oorzaak van dergelijke acute en levensgevaarlijke crisis, als Duitschland den kat®ten tijd doormaakte, is voornamelijk gelegen in de buitenland- sche credieten op korten termijn aan de Duitsche economie. En alles zal moeten worden in het werk gesteld, om een dergelijken run van bui- tenlandsche crediteuren op hun op korten termijn geleende gelden in de toekomst te voorkomen. De binnenlandsche problemen, welke het moratorium ja ar aan de Duitsche politiek stelt, zijn ondanks alle financieele verlich tingen, slechts dan op te lossen als het ver trouwen terugkeert, dat vertrouwen, dat voor ieder met de wereldeconomie nauw verbonden land een levensbehoefte is. Voor aPes echter zal het noodig zijn, dat de geest van vriendschappelijke samen werking die reeds zeer binnenkort gelegen heid zal krijgen zich te doen gelden, de be trekkingen tusschen Duitschland en Frank rijk zal gaan beheerschen, ondanks alle verbittering, welke de laatste veertien da gen weer ontstaan is. Alleen wanneer deze loyale samenwer king tusschen de beide groote buurstaten tot stand komt, zullen de vruchten van het mioratoriumjaar tot die rijpheid komen, welke voor den loop der wereldgeschiede nis van beteekenis zal zijn. De Engelsehe bladen vooral ..Financial News" en „Financial Times" beoordeelen de naaste toekomst, nog vrij pessimistisch. Ondanks het moratoriumjaa.r maakt, men zich nog ernstig bezorgd over den toestand in Duitschland. De „New York Times" verklaart in een hoofdartikel dat het Young plan in zijn ouden vorm niet. meer kan worden gehand haafd. De wereldcrisis heeft het plan doen ineenstorten en het is noodic. gedurende het iaar van het moratorium nieuwe voor- te treffen. Experts-Conferentie op 17 Juli. De te Londen te houden conferentie van experts der bij het Youngplan betrokken landen, welke oorspronkelijk Maandag a.s. zou worden geopend, is thans, na bespre kingen tusschen de Frans che en Engelsehe regeeringen, tot den lTden Juli verdaagd. De experts zullen de kwesties onderzoeken, ten aanzien waarvan de Fra-nsche regee ring op een nadere regeling heeft aange drongen. De drie voornaamste punten van onderzoek hebben betrekking op aangele genheden, die niet direct de Amerikaanscne regeering aangaan. n.I. in de eerste plaats de vraag om samefiwerkig der voornaamste circulatiebanken, ten einde door bemidde ling van de Bank voor Internatioale Beta lingen steun te verleenen aan de Europee- sche landen, die in het bijzonder worden getroffen door de voorgestelde opschorting er betalingen; in de tweede plaats het pro bleem van het garantiefonds en in de derde plaats technische schikkingen in zake de le verigen in natura, ten einde de werkelij ke behoeften der staten in overeenstem- ifliing te brengen met den geest van het Hoover-plan. Ter voltooiing van 't expertenwerk zal een ministerconferentie worden bijeenge roepen, doch voor deze samenkomst is ook heden nog geen bepaalde datum vastge steld. Naar uit Washington wordt gemeld, heeft de plaats vervangende minister van Buiten- landsche Zaken der V.S., Castle, heden nog maals bevestigd, dat Amerika aan de tech nische conferentie te Londen zal deelnemen. De Amerikaansche gedelegeerden zullen wel is waar voornamelijk als waarnemers optre den, doch tegelijkertijd daarvoor zorgen, dat de beslissingen der Europeesche ex perts am overeenstemming zijn met den geest van het Hoover-plan. De regeering der V. S., zoo verklaarde hij verder, constateert met bevrediging, dat de Duitsche regeering al 't mogelijke doet om den fvna.ncieelen toestand te ver beteren. In het bijzonder was het garantie- plan der Duitsche banken en industrie el e ondernemingen een zeer verheugend teeken. BELGIE DE GIFTIGE GASSEN IN HET MAASDAL. Een interpellatie in de Belgische Kamer. De Brusselsohe correspondent van de „Msb." meldt: In de Belgische kamer is Dinsdagmid dag geïnterpelleerd door den coinmunisti- sohen afgevaardigde Jacquemotte over don doodenden mist, die zich den vorigen herfst over het Maasdal nabij Engis verspreid heeft. Spreker vroeg aan de regeering welke de resultaten zijn van het onderzoek, dat ingesteld werd en zeide dat volgens hem de mist in kwestie voortgekomen was uit fa brieken, die vergiftige gassen vervaardigen. De Belgische regeering bereidt dus een oorlog voor, riep de interpellant uit! Het is dus de voorbereiding van den komenden, chemisoben oorlog die de oorzaak is van de catastrofe van Engis! De minister van arbeid en nijverheid, Heijman, verklaarde hierop, dat het onder zoek de ware oorzaak der toenmalige sterf- en ziektegevallen nog niet aan het licht heeft kunnen brengen, doch dat het bijna zeker is, dat de fabrieken der streek bui ten kwestie staan. Afgevaardigde Jacquemotte ging daarna voort met de regeering te verwijten, dat zij zich aan een zware nalatigheid heeft schul dig gemaakt. De fabriek te Tilleur, evenals alle fabrieken van oorlogsproducten zou- den moeten gesloten worden, zoo ging hij voort, doch de regeering, verre van dit te doen, geeft nog subsidies. Minister Heijman: De heer Jacquemotte exploiteert eens te meer een catastrofe voor politieke agitatie. De socialistische afgevaardigde Dejar- dien: Eenige dagen geleden nog, zijn te Tilleur nieuwe uitwasemingen gesigna leerd. De volksgezondheid moet gewaar borgd worden, ofwel de sluiting der fabriek Minister Heijman antwoordde hierop, dat. de regeering haar plicht zal doen. SPANJE DE ONLUSTEN IN SPANJE. Uit Madrid wordt gemeld: Tijdens de staking van de employé's der telefoonmaatschappijen zijn de telefoondra den tusschen Óviedo en Leon doorgesneden. Het telefoonnet werd onder politiebewa king hersteld. De stakers begaven zich in groote me nigte naar de telefoonkantoren waar zij de werkwilligen molesteerden en mishandel den. Te Ceuta Murcia en La Corunha werd de algemeene staking geproclameerd. De tramstaking te Valencia is geëin digd. ITALIË FASCISME EN KERK. Verhoogde spanning, toegeschreven aan de encycliek. De door de pauselijke encycliek over de Katholieke Actie geschapen nieuwe toe stand wordt in welingelichte Italiaansohe wringen als zeer gespannen beschouwd. Men vreest, dat door de encycliek een ver ergering van den toestand is ontstaan, zooals hij tijdens de wisseling van nota's nog niet is geweest. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Verhoogde spanning in Italië ten gevol- ge van de jongste Pauselijke encycliek. Een vlieger op Nieuw Guinea door kan nibalen opgegeten? (Luchtvaart 3e blad). BINNENLAND. De lijken van de twee op de Maas ver dronken personen opgehaald. (Gem. Berich ten, 2de blad). De worstvergiftiging te Erica ernstiger dan verwacht werd. Thans reeds 350 perso nen aangetast. (Gem. Berichten, 2de blad). Doodelijk ongeluk op den onbewaakten overweg bij Zevenhuizen. (Gem. Berichten, 2de blad). Auto te Smilde te water gereden. Eén doode, één ernstig gewonde. (Laatste Ber.). Twee kinderen te Amsterdam ontvoerd. (Laatste Berichten). Weekabonné's, die geabonneerd zijn op het Zondagsblad, worden er aan herin nerd, dat dit vanaf heden ad 50 cent betaald moet worden. DE ADMINISTRATIE. De geruchten over een persoonlijk ant woord, dat binnenkort door de Italiaan sche regeering op de laatste nota van hot Vaticaan zou worden gegeven, moeten on der deze omstandigheden worden be schouwd als voorbijgestreefd door de fei ten. Een besluit van de Italiaansche regee ring ten opzichte van de encycliek is intus- solien nog niet genomen en zal ook in de eerste dagen niet te verwachten zijn. Nieuwe fascistische beschuldi gingen. De polemiek van de fascistische pers te gen de encycliek van den Paus en tegen de „Üsservatore Romano" duurt voort. De buitenlandsohe persstemmen geven de „Giornale d'Italia" aanleiding tot de op merking, dat de encycliek de uitweikiug heeft van een bijdrage van den Heiligen Stoel tot de politieke agitatie van het bui- tenlandeohe antifascisme. Op deze wijze ontstaat een, zij het ook ongewensohte, sa menwerking tusschen vrijmetselarij, socia lisme, alle overige anti-fascistische en «.e- gelijkertijd anti-katholieke stroomingen met de politiek van het Vaticaan. Het Italiaansche volk, aldus het blad, dat katholiek is, verliest evenwel niet het verstand, zal deze nieuwe golf van vijande lijkheden weten te weerstaan en slechts de regeering verzoeken, zijn afweermaatrege- len te steunen. De „Lavoro Fascista", die, zooals bekend, indertijd door zijn onthullingen den strijd tegen de katholieke actie opnam, levert een nieuw element in dezen strijd. Het blad zegt te hebben vernomen, dat Don Sturzo, de ziel der vroegere Italiaan sohe volkspartij, vier maanden geleden een plan tot omverwerping der fascistische re geering zou hebben uitgewerkt, dit den lei ders dor Katholieke Actie heeft voorgelegd en het pauselijke staatssecretariaat ver zocht zou hebben, van Londen naar Parijs te mogen vertrekken, om daar zijn plannen voor te bereiden. Kardinaal Pacelli zou de voorgenomen actie van Don Sturzo van de hand hebben gewezen, doch dank zij de interventie van Mgr. Pizzardo, zou Don Sturzo verder heb ben kunnen werken aan zijn plan Het plan zou, aldus vervolgt de „Lavoro Fascista", behalve door Pizzardo, ook door graaf della Torre, den directeur van do „Üsservatore Romano", ondersteund zijn. Kardinaal Pacelli heeft, zoodra hij van de zaak op de hoogte was gebracht, den Paus onmiddellijk verzocht, te mogen aftre den en dringt ook den laatsten tijd weer aan op zijn demissie. Deze nieuwe onthulling van do „Lavoro Fascista" zal ongetwijfeld door de „üsser vatore Romano" worden gedementeerd, docht opent een nieuwe phase in den strijd, die thans niet meer volledig te overzien is. (ÜnDoodig te zeggen, dat wij de boven ge geven bijzonderheden alleen weergeven a tire d'information. Red. „Msb."». In regeeringskringen neemt mea de uiterste reserve in acht. Het verluidt even wel, dat de regeering den toestand met de uiterste kalmte beschouwt en thans be studeert, welken weg zal moeten worden ingeslagen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1