KERKNIEUWS Lichtzinnige Jeugd WOENSDAG 8 JULI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 DE WONDERBARE ALGEHEELE GENEZING VAN MARIA HERMSEN TE REEK. Vawiuit Lourde® is gemeld geworden de genezing vaai Maria Hermsen, die deel uit maakte van de Limburgsche processie. Naar aanleiding hiervan schrijft men uit Reek aan de „Res Begrijpelijkerwijze bracht dit bericht ont roering teweeg men kon heit haast niet gelooven. Ieder, die het ongelukkige meis je van nabij kende en op de hoogte wa6 van haar sloopende ziekte, waaraan zij ter gend-langzaam, doch met beslissende ze kerheid te gronde direigde te gaan, schudde het hoofd. Neen, het was niet te gelooven. En toch Vrijdag onving de Ee-rw. Moe der Overste van het St. Joseph-Gesticht een telegram van een der deelgemiooten aan de Processie naar Lourdes: „Maria loopt". Er scheen dus toch wel iet® van waar te zijn. Met ongeduld wachtte men de aankomst der pelgrims uit Lourdes af. Zou waar zijn? Werkelijk waar? s En het was waar! Maria Hermsen, die sedert zeven jaar sukkelend was aan long- en buiktuberculo- se, die niet meer loopen kon, omdat haar rechtervoet krom gegroeid was, stapte als een normaal mensch uit de auto, alsof er niets gebeurd was. Op de voorspraak van de H. Maria heeft God in zijn goedheid dit wonder gewrocht aan dit eenvoudige goede meisje, dat, hoewel de dood als het. ware reeds zijn stempel gedrukt had op haar ge laat, met een vurig, niet te verzetten ver trouwen bezield was, dat ze te Lourdes zou genezen worden. Men neemt nog de gebruikelijke reserve in acht, totdat ook de officieel© personen bevestigd heben, dat de genezing een feit is en dat alle symptomen der ziekte ver dwenen zijn. Maar voor haar omgeving staat het reeds vast, dat Maria Hermsen geheel genezen is, ook zonder deze officieele bevestiging. Alléén het feit, dat het meisje normaal loopt, terwijl zij de laatste 2 maanden niet van haar bed kon opstaan, en dat haar voet die geheel kromgegroeid was, thans nor maal ie, is op zichzelf reeds een wonder. Wij waren in de gelegenheid Maria Hermsen persoonlijk te feliciteeren met haar wonderbare genezing. „En ben je nox werkelijk heelemaal beter?" was onze waag. „Heelemaal," herhaalde het meisje. Al leen ben ik moe van het te woord staan van al die menscben. U begrijpt, na mijn ge nezing heb ik bijna geen rust meer gehad. De belangstelling en het. enthousiasme in Lourdes was geweldig. Alleen uit Holland waren ©r 1200 pelgrims. En dan nog de Fuamsche en ItaliaatLscbe Bedevaarten met geweldig veel menscben. Het volk was ge woon dol en allen wilden ze mij zien. Ten slotte heeft men twea touwen moeten span nen, waar tusschendioor men mij veilig naar het ziekenhuis heeft vervoerd." Op onze vraag, hoe de genezing zich on geveer had toegedragen, vertelde zij: „Het was al Woensdag en ik verzuchtte: Nu zijn we bijna den laats*ten dag hier en nog heb ik niemand zien genezen. Als er nu toch maar iemand uit Bolland mocht gene zen, al ben ik het zelf niet, wat zou ik blij zijn. En toch, ik weet niet, maar ik had ©en niet te verklaren gevoel of ik zou genezen. Donderdagmorgen bracht men mij in de Piscine en van wat er met mij gebeurd is, nadat ik in het water was neergelaten, weet ik mij niets te herinneren. Men haalde mij er weer uit en legde mij op de brancard. Plotseling was t of ik een geweldigen schok door mijn geheele lichaam voelde gaan en ik voelde me alsof ik geheel normaal was. Ik sprong van de brancard en Liep. U be grijpt het geweldige enthousiasme, dat zich va.n de menigte meester maakte en ik be greep nog niet, dat ik zóó kalm kon zijn en iedereen mijn wedervaren zonder ontroe ring kon vertellen." „En wat zeggen de geneesheeaen ervan?" vroegen wij. UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Donderdag 9 Juli. Huizen, 298 M. 8.009.15 Gramofoonplaten. 10.0010.15 Zang Dameskoor (N.C.R.V.) 10.1510.45 Ziekendienst (N.C.R.V.). 10.45—11.00 Vervolg Zang. 11.0011.30 Gramofoonplaten. 11.30 Godsd. Halfuurtje Pastoor Perquin 12.001.30 Concert K. R. O. Trio o. 1. v. P. Lustenhouwer. I.302.15 Gramofoonplaten. 2.153.15 Handwerkcursus.. 3.153.45 Vrouwenhalfuurtje (N.C.R.V.) 4.005.00 Ziekenuurtje (N.C.R.V.). 5.005.45 Handenarbeid voor de Jeugd (Cursus). 6.457.00 Knipcursus. 7.00 Vragenhalfuurtje. 7.30 Gramofoonplaten. 8.009.00 Concert Chr. Radio-koor. 9.00 J. de Jonge: „Woner en de Woning" 9.3010.35 Concert. 10.00 Vaz Dias. 10.3511.30 Gramofoonplaten. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend A. V. R. O.-uifczending). 8.0010.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.1510.30 Gramofoonplaten. 10.3011.30 A. V. R. O.-kwartet o. 1. v. D. Groeneveld. II.3012.00 Lezing. 12.151.00 Vervolg A. V. R. O.-kwartet. I.002.00 Gramofoonplaten. 2.00—2.30 „Vaea/ntiegaugersattentie! H. H. Felderhof: „Een Wandeltocht door den Eifel" en A. D. Hildebrand„De Harz" 3.004.30 concert Stafmuziek 5de reg. Inf. Amersfoort o. 1. v. R. v. d. Glas. 4.305.30 Ziekenuurtje. 5.306.30 Omroeporkest o. 1. v. N. Treep 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.007.30 Vervolg Omroeporkest. 7.458.15 Dr. J. D. Bierens de Haan: „Idealisme als Wereldleer". 8.1510.15 Aansl. Concertgebouw Am sterdam. Concertgebouw-orkest o. 1. v. A. van Raalte. Solist Zeitan Szekely (viool). 10.15 Vaz Dias. 10.30—12.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. D a v e n t r y. 1554,4 M. 10.35 Morgenwijding. II.05 Lezing. 12.20 Orgelspel. 1.20 Concert. 2.203.20 Gramofoonplaten. 3.20 Kerkdienst. 4.05 Dansmuziek. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. „Ik ben niet onderzocht op het Bureau des Ooustaitatious. Twee geneesheeren, dóe bij de Hollandscbe Bedevaart waren hebben mij onderzocht en verklaarden mij volko men genezen. Het volgend jaar moet ik ech ter weer naar Louirdes om op het Bureau dfes Gonsfatations onderzocht te worden. Ik hoop dan als ziekenverpleegster de Bede vaart mede te maken en de H. Moeder Gods te gaan bedanken." ,Ik ben toch zóó gelukkig," vertelde het meisje en men kon het haar aanzien hoe in nig deze woorden uit het diepst van haar hart opwelden. De Eerw. Zusters, die haar verpleegden, vertelden ons, dat het meisje tijdens hare ziekte zoo goed als niets kon eten. En nu het was den morgen, nadat zij genezen uit Lourdes was teruggekomen had ze ronde sneden met ham op. Zondagmorgen is ze in de Parochiekerk de H. Mis gaan bijwomen- Het maakt een overweldigenden indruk op iemand, dóe het meisje nauwelijks oen week geledien nog kende als de uitgeputte, arme t.b.c. lijdister, terwijl ze nu gezond voor ons stond. 6.20 Dansmuziek. 6.35 Berichten. 7.00 Concert. 7.207.40 Lozing. 7.50 „The Napoleon of Notting HUI", Hoorspel van John Watt. 9.20 Beriohten en Lezing. 9.56 Orkestconcert. 10.5012.20 Dansmuziek. „Radio-Paris", 1725 M 8.05 Gramofoonplaten. 12.50 Gramofoonplaten. 1.25 Gramofoonplaten. 6.50 Gramofoonplaten. 9.05 Solisten-concert. 9.50 Vervolg concert. Kalundborg, 1153 M. 12.202.20 Orkestconcert. 3.505.50 Orkestconcert en viool-soli. 8.208.50 Hoorspel. 8.509.10 Orkestconcert. 9.109.30 Hoorspel. 9.309.50 Cello-recital. 10.0511.05 Orkestconcert. 1.0512.50 Dansmuziek. L a n e n b e r g, 473 M. 7.258.20 Gramofoonplaten. 10.3511.35 Gramofoonplaten. 12.30 Gramofoonplaten. I.252.50 Orkestconcert. 5.206.20 Solisten-concert. 8.20 Concert. Orkest en Mannenkoor. Daarna: Berichten mi tot 11.20 Orkestcon cert. II.2012.20 Dansmuziek. Brussel, 338.2 en 508.5 M. 508.5 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Orkestconcert en zang. Causerie. 9.20 Orkestconcert en zang. 338.2 M-: 5.20 Orkestconcert. Zang. 6.50 Koorzang. Declamatie. 8.20 Orkestconcert en zang. Causerie. Z e e s e n, 1635 M. 7.007.50 Gramofoonplaten. 10.5512.20 Berichten. 12.20 Gramofoonplaten. 1.152.20 Berichten. 2.202.30 Gramofoonplaten. 3.204.20 Lezingen. 4.205.20 Concert. 5.208.20 Lezingen. 8.20 Kamermuziek. 9.20 Lezing. 9.50 Het Kuban-Kozakkenkoor o. 1. v. Iwanoff. 10.20 Berichten. Daarna lezing. Vervol gens tot 12.50 Dansmuziek. Rechter: Je bent gesnapt bij een po ging om doze jongedame haar handtaschje te ontrooven. Beklaagde: Ik deed het om haar adres te weten te komen. Het was liefde op het eerste gezicht. UIT DEN LEIDSCHEN RAAD. Het was een lange agenda, welke in de jnngste raadszitting van Maandagmiddag den vroed eren vaderen en onze „vroede moeder" (die op dezen dag jarig was en dientengevolge in de bloemetjes gezet was) ter behandeling v/erd voorgelegd. Niet minder dan 23 punten, vermeerderd met 3 punten van een later toe gevoegde agenda. De meeste punten passeerden evenwel zon der vee! bespreking. Eenige discussie ontstond naar aanleiding van het verzoek van dr Kist om eervol ontslag als stadsgeneesheer. Ge woonlijk leiden dergelijke verzoeken niet tot besprekingen, maar dr. Kist had in zijn schrij ven uiting gegeven aan een zeker misnoegen welke onder de stadsgeneesheeren zou bestaan, wat betreft de salarisregeling der laatste jaren. Dit misnoegen bleek niet zoo sterk te zijn, dat het doorgedrongen was tot de commissie van den geneeskundigen dienst het oommissie- lid Wilmer was er althans niets van bekend maar toch scheen de verhouding van de stads geneesheeren tot den geneeskundigen dienst ietwat „stroef" te zijn, zooals de heer de Reede zich uitdrukte. Dat overigens de salarisrege ling onbillijk zou zijn, werd niet duidelijk ge maakt. Eenige bespreking lokte ook de voorgestelde verhooging uit o.a. van de begrooting voor Ge meentewerken. Deze begrooting was met niet minder dan 50.000 door Gemeentewerken overschreden; een abnormale overschrijding, welke echter op zich weinig critiek uitlokte. Volgens aller gevoelen waren deze gelden voor nuttig en noodzakelijk werk besteed. Doch groote ontstemming wekte het feit, dat zulk een belangrijke oversohrijding had plaats ge vonden zonder voorkennis van het college van B. en W., zelfs zonder voorkennis van den betrokken wethouder of van de commissie van fabricage. Dit werd den directeur van Gemeen tewerken zwaar aangerekend, al verheelde men niet, dat de fout moest liggen bij de adminis tratieve organisatie van dezen dienst. Begrootingsoverschrijdingen zijn daar niets zeldzaams en niet te vermijden, doch dat een overschrijding van een halven ton ontgaan kan aam de aandacht van het hoofd van den dienst,- is een toestand, welke om verandering roept. Waar zit echter de fout in de administratie? Is er een tekort aan administratief onderlegd personeel? Ï6 er door sommigen misschien niet steeds te veel aangedrongen op het aanstellen vam louter technici in deze technische afdee ling? B. en W. zeggen maatregelen te hebben geno men oan een herhaling te voorkomen, doch deze maatregelen schijnen zich beperkt te hebben tot de waarschuwing „dat het niet meer voor moest komen!" Tenslotte kon de raad weinig meer zeggen dan dat, men stond voor een fait accompli. Des te meer is er gepraat over het adres van den Plaatselijken Raad, samengesteld uit de besturen van afd. Leiden der S. D. A. P. en, van den Leidschen Bestuurdensbond inzake verstrekking van een extra steun-uitkeering aan daarvoor in aanmerking komende werkloozen. Of liever over het adres zelf is nagenoeg niet gesproken, het ging om de wijze van hande ling. Indertijd heeft de raad besloten na onver kwikkelijke debatten over het werkloosheids vraagstuk om werkloozenkwesties en desbe treffende voorstellen eerst in onderling overleg te bespreken om een heftig en onvruchtbaar de bat voor de publieke tribune zooveel mogelijk te weren. Er werd een soort georganiseerd overleg ingevoerd, zooals wethouder Goslinga het noemde (een handig gevonden en met vir- FEUILLETON ARTHUR APPLIN. 64) Begrijpt u de boodschap? fluisterde hij. Nu stond ze naast hem. De uitdrukking vam haar gelaat was totaal veranderd. Haar trekken waren niet meer zoo hard en koel als straks, haar oogen schiterden. Hij las er een groote liefde in. Ze stak hem de hand toe en hij drukte ze. Bedoelt u, dat Rupert werkelijk ont snapt is Da-t er geen gevaar meer is, dat hij weer gevangen genomen en opgesloten wordt? Jim boog z'n hoofd. Wie hielp hem om te ontvluchten? Wie heeft er voor gezorgd, dat hij Enge land kon verlaten? Dat is van geen belang, antwoordde Jim. Voor u is het voldoende te weten, dat hij zich in veiligheid bevindt. Hij is nu op weg naar Singapore, waar hij zeer zeker werk zal kunnen vinden, onder de Engelsche vlag. Hij zal er wel 'n baantje krijgen. Hij trachtte zijn hand terug te trekken, doch ze hield haar stevig omklemd. U hebt hem geholpen. Ik durf er ech ter bij te zeggen, dat u het niet voor hem, doch voor z'n zuster hebt gedaan. In ieder geval hebt u hem dan toch geholpen. Jim antwoordde niet. Ruby boog zich tuositeit gezwaaid wapen, deze term!) en uit dit overleg tusschen de vakcentrales en B. en W. zouden de maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid moeten voortspruiten. De Plaatselijke Raad (lees: de S.D.A.P.) meende echter effectiever te handelen door buiten dit georganiseerd overleg direct te adresseeren aan den Raad, doch B. en W. verwezen naar den door den Raad zelf aangeduiden weg: het ge organiseerd overleg. De S.D.A.P. wilde zich echter niet laten „dwingen", sprak groote woorden als: „oorlogstoestand" en „onbehoor lijk gedrag"; de heer v. Eek bereed weer zijn oude stokpaardje en draafde door op het ver meende tekort aan ernst bij de behandeling van zulke ernstige vraagstukken; aan de rechter zijde sprak de heer Wilbrink geprikkeld over verkiezingsmanoeuvres, waarop aan de uiterste linkerzijde een vloed van interrupties losbrak en de heer Schüller met z'n bekende onrede lijke heftigheid schreeuwde van: „schande" en „beleediging van zijn stand" kortom wij za ten al spoedig midden in een politieke hitte golf. De heer Wilbrink had naar alle waarschijn lijkheid ongelijk, toen hij het indienen van het adres een verkiezingsmanoeuvre noemde, al geschiedde dit ook vlak vóór de verkiezingen; althans zeker was dit geen verkiezings-propo- ganda van de plaatselijke afdeeling der S.D. A.P., want deze afdeeling handelde op instiga tie van het hoofdbestuur. Maar gelijk had men door niet goed te keuren, dat het „georgani seerd overleg" of m.a.w. een besluit van den raad eenvoudig werd gepasseerd. De heer Wil mer wees er het eerst op; wanneer alles tever geefs was geprobeerd en de S.D.A.P. kwam dan met een rechtstreeksch adres aan den raad, dan was het wat anders geweest; dan was er reden geweest voor met pathos voorgedragen rede voeringen. Doch men heeft geen overleg ge wild, niet de minste poging daartoe gedaan. Is dat in het wei-begrepen belang der werk loozen? Of staat hier de glorie der partij voor op? De heer v. Stralen gaf het toe door te zeg gen, dat van de Christelijke vakcentrales geen initiatief uitging en dat deze toch met de eer wilden gaan strijken. M.a;w. de S.D.A.P. liet zich haar glorie-schijn niet afnemen. De raad is evenwel vastbesloten om de SD.A.P. in deze niet haar zin te geven en met groote meerder heid alleen de S.D.A.P. en de heer Manders stemden tegen werd het voorstel van B. en W., om het adres voor kennisgeving aan te ne men en de adressanten te verwijzen naar het „georganiseerd overleg", aangenomen. De zaak, waar het om gaat (de extra-uitkeering) is trouwens een kwestie, waarover reeds met de regeering onderhandeld wordt, teneinde een algemeen landelijke regeling te krijgen. Er is dus alle reden, om het beloop van deze bespre kingen eerst ai te wachten. Tenslotte werd tijdens de rondvraag nog een punt aangeroerd, dat in de stad reeds eerder de aandacht had getrokken, n.l. de ontstem ming onder de bouwers over het trage afko men van bouwvergunningen. Wethouder Splin ter toetste eohter de in ingezonden stukken aangehaalde voorbeelden eens aan de juiste feiten en toonde o.a. aan, hoe b.v. een vertra ging van 7 maanden ontstaan was, eer een ver gunning verleend werd voor den bouw van middenstandswoningen aan den Morschweg door de L. E. M. V. O. G. Hier bleek duide lijk, dat de schuld van de vertraging niet lag bij Gemeentewerken. In andere gevallen bleek het noodzakelijk de teekeningen te doen veranderen, ook al omdat geen rekening was gehouden met het uitbreidingsplan. Wethouder Splinter slaagde er volkomen in, zijn departe ment van elke nalatigheid inzake deze bouw vergunningen vrij te pleiten. voorover en kuste z'n hand. Hij trok z'n hand terug. God zegen u 1 fluisterde ze, snik kend. Mr. Crichtonga nog niet weg.. Zeg me, eerlijkgelooft u aan zijn schuld Hij keek haar aan. In haar oogen las hij haar geheim. Als hij nog had getwijfeld aan Rupert's onschuld, dan zou die twij fel nu niet meer kunnen bestaan. Ik geloof aan zijn onschuld. Doch waarom kon hij deze dan niet bewijzen? Als uals u dan de chèque, zonder zijn mede-weten hebt vervalscbt. Natuurlijk heb ik da-t zonder zijn mede-weten gedaan, onderbrak Ruby hem. Hij heeft me er nimmer van verdacht. Hoe zou hij dat ook hebben kunnen doen Daarom juist deed ik het. Oik was gek in dat oogen'olik, doch ik hield zoo ziels veel van hemZijn leven was in gevaav. Hij stond op het punt er een einde aan te maken.Waarom toch begrijpen ze me geen van allen? Ondergang en schande stonden hem te wachten. Als 'n vrouw liefheeft, dan bestaan voor haar alleen de eer, de veiligheid, het leven van den man, die haar hart heeft gewonnen. Doch u als man kunt dat toch niet begrijpen. Juist zooals 'n man z'n leven over heeft voor zijn land, juist zooals 'n soldaat spioit- neert, de grootste ontberingen doorstaat, gemarteld wordt, eerder dan verraad te plegen en zijn land beleedigd te zien, zoo zal ook de vrouw, die werkelijk lief heeft, alles over hebben voor haar gelief de. 't Is misschien maar -n idee van mij, dat ieder voor z'n eigen vlag strijdt de soldaat voor de vlag van z'n land de man voor de vtouw, die hij liefheeft en de vrouw voor den man, dien zij bemint. Kunt u het niet begrijpen? Ik wil mezelf niet verdedigen, doch ze willen me niet gelooven als ik de waarheid spreek, omdat ze niet kunnen inzien waar óm ik aldus heb gehandeld. De dwazen Dacht u dan werkelijk, toen u de chèqué vervalschte, dat dit misdrijf niet zou worden ontdekt? Een vrouw denkt niet na, als de man, dien ze liefheeft, in gevaar verkeert. Ik zeg u toch, dat, als ik het geld niet had ge vonden, hij misschien zelfmoord zou heb ben gepleegd. Ik m o e st het geld hebben, kist wat kostDe chèque lag op den grond; Rupert had ze verloren. Plotseling kreeg ik 'n inval. Ik ging er verder op door. Ik dacht niet na. 't Was verkeerd, ik wéét het. Als het ooit oorloe zou worden en u kreeg 'n spion in handen, dan zoudt u hem laten fusilleeren. En toch weet u, dat hij 'n dapper kerel is, die 'n gevaar lijk werk voor z'n land verricht, werk, wat u in dezelfde omstandigheden ook op u zoudt hebben genomen. En toch wordt hij gefusilleerd. Volgens hem is dit 'n mis daad; u doet het met 'n gerust gemoed, omdat het uw plicht is aldus te handelen voor uw land. Zoudt u gaan redeneeren, gaan nadenken, dan liet ge den man terug gaan, misschien naar z'n vrouw en kinde ren. Toen ik de chèque vervalschte volgde ik blindelings het commando, dat de liefde me ingaf of m'n instinct 't komt er niet op aan boe je het noemen wilt. Ik moest m ij n man redden ik moest degene redden, die later de vader van m'n kinderen zou zijnAlleen dit herinner ik meen ik redde hem nietDoch het is nog niet. te laat, mits ze me maar willen gelooven. Ze zullen u gelooven, als u maar een bewijs kunt geven. De man, die het bewijzen kan heeft niet willen spreken. Ik weet, dat hij zijn schuld en Rupert's algeheele onschuld kon aantoonen. Verschillende dingen zijn me nog voor den geest gekomen na de rechts zittingen. Die persoon is Robert Despard. Hij is uit Londen verdwenen en ik heb zijn huidige verblijfplaats nog niet kunnen ont dekken. Ruby liep zenuwachtig en gejaagd heen en weer; ze balde haar vuisten. Uit haar blik sprak een geweldige woede. Als ik hem vind, siste zij, beschuldig ik hem van meineed. Want hij heeft een valschen eed afgelegd. Hij kwam in Ru pert's kamer juist nadat ik de chèque had vervalscht. Ik hield de chèque in m'n hand,, daar ik op het punt stond ze in m'n handschoen te doen verdwijnenhij zag dit en vroeg me wat ik wilde verstoppen. Ik twijfel er geen oogenblik aan, dat hij toen ik de kamer uit was gegaan, de afge vloeide woorden op het vloeipapier heeft ontdekt. Toen het te laat was, dacht ik nog aan verschillende dingen, waarover we gesproken hebben. Hij weet alles, doch hij heeft niet willen spreken. Kalm aan, miss Strode, zei Jim, haar bij den arm nemend en haar een stoel aanwijzend, waarop ze plaats nam. We zullen u helpen, m'n vader en ik. We zullen mr. Despard wel dwingen te spreken.... We moeten Rupert's eer her stellen, tenminste als Van „als" kan hier geen sprake zijn 1 zei ze scherp. Beseft u wel goed, dat, als we Ru pert's eer herstellen, dit voor u beteekent, datu naar de gevangenis zult gaan? Ze nam zijn handen en hield ze stevig "omklemd. Voor mij zal de gelukkigste dag van m'n leven aanbreken als ik weet, dat hij in eere hersteld is en ik zijn plaats kan innemen. Ik heb hem zoo lief HOOFDSTUK XXV. Belangrijke gebeurtenissen. Singapore 1 De boot lag voor anker. Een tropische zon stond hoog aan den hemel. Rupert Dale, leunend op de ver schansing, keek landwaartshij zag het groote plein, omringd door palmboomen de spits der groote kerk, die als het ware uit het geboomte scheen op te groeien. Ginds verder op, lag Fort Canning, waar de Britsche vlag wapperde. Rond het schip zwommen, schreeuwend en herrie- makend de inlanders met hun glimmende bruine lijven hij luisterde naar hun taal, die hem hard en onwelluidend in de ooren klonk. De lucht leek vervuld met scherpe kaneellucht. Vreemde inheemsche vogels cirkelden en scheerden over het water. SingaporeHet groote aanknoopings- punt voor het mystieke Oosten China, Japan, Siam, Borneo, Java, Celebes Landen en eilanden vol geheimen voor den Europeaan. Z'n nieuwe vaderland het groote onbekende De reis was een openbaring voor hem. Hij was nog nooit in den vreemde ge weest. Hij had een blik geslagen in een boek, dat tot nog toe voor hem gesloten was gebleven. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5