VERTROUW ONS DE INRICHTING UWER WONING TOE. BINNENLAND Bij Examens éjpf Openbaas* Optreden LAND- EN TUINBOUW RECHTZAKEN Agenda STADSNIEUWS WOENSDAG 8 JULI 1031 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 WAALS HAARLEMMERSTRAAT 130-132-134-136 wohing tae. Onze speciale afdeeling biedt U een ongedacht rijke keuze in MEUBELEN in de grootste verscheidenheid. naken1 iedehs iêwondering gaande, terwijl U in GORDIJNEN werkelijk U verlustigen kunt in de uitgebreide sorteering >rfrplichtini Vertrouw ons de inrichting Uwer Onze KARPETTEN COLLECTlE's ma| en de vele prachtige combinaties. Begrootingen en adviezen gratis en zonder Oplichting. VOORAL VOOR UW WONING IS HET DUS WAAR: Wat U ook zoekt: GAAT NAAR WAALS. U VINDT ER MEER, BETER EN V00RDEEL1GER De minister van verkeer verklaarde, dat de staking minder omvangrijk is dan men had gevreesd. De plaatsvervangende minister van bin- nenlandsche zaken verklaarde zelfs, dat de P.T.T.-dienst nog normaal functionneerde te Madrid, Barcelona, Lerida, Malaga, Murcia, Saragossa en Cordova. Te Barcelona is intussohen ook al weer een staking uitgebroken wegens een ver schil met de werkgevers over de arbeids bemiddeling. In Cabalonië dreigt de stakingsbeweging zioh verder uit te breiden. Alle maatregelen zijn eohter getroffen om de bevolking van water en electriciteit te voorzien. De sta king van het telefoon- en telegraafperso neel is tot nu toe zonder incidenten verloo- pen. Ungeveer 50 pCt. van het personeel te Barcelona staakt. Te Madrid maakten stakers het werkwil ligen lastig en mishandelden o.a. een meis je. De politie greep in en dreef de menigte uiteen. In de provincie Albecete overvielen 13 herders, die met jachtgeweren en stokken gewapend waren, een landgoed en roofden ongeveer 2300 stuks vee, dat zij onder elkaar wilden verdeelen. De politie greep echter tijdig in en arresteerde de herders terwijl het vee aan de eigenaars terugge geven werd. In de provincie Toledo is het tot een bot sing in een gemeente tusschen de bevolking en de civiele garde gekomen, welke laatste van haar vuurwapenen gebruik maakte. Twee personen werden ernstig gewond. Nog een beleediging van Kard. Segura. Naar uit Madrid vernomen wordt, heeft de Spaansche minister van openbaar on derwijs Z. E. kardinaal Segura y Saenz als eerelid van het z.g. „Magisterio", het lee- rarengiide, geschrapt. JAPAN Het BLOEDBAD OP KOREA. Arrestaties en tegenmaatregelen. Te Ping Yang zijn gistermorgen zestig Koreanen gearresteerd. Talrijke Ohineezen worden nog vermist. Men seint, dat dergelijke incidenten als zich te Wanpaoshan hebben voorgedaan, ook ontstaan zijn in het district Suihua, waar een groep Koreaansohe pachters zioh bij den Japanschen consul zijn komen be klagen, dat een troep Ohineezen hun irri- gatiewerken heeft vernield, welke zij bij de rivieren hadden aangelegd. De dagbladen veroordeelen unaniem de Koreaansche wraakoefeningen. Hoewel de Japansche regeering alle ver antwoordelijkheid voor de plaat-9 gehad hebbende Koreaansche onlusten afwijst, stemt zij toch toe, den Chineesohen slacht offers geldelijken steun te verleenen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat de aanvallen plotseling hebben plaats gehad. Alle maatregelen zijn getroffen, om nieu we ongeregeldheden te voorkomen, terwijl de daders zwaar zullen worden gestraft. AMERIKA AMERIKAANSCHE ACTIE VOOR ONTWAPENING. Stimson's rol. Naar United Press van bevoegde zijde verneemt, is de regeering der Ver. Staten, na haar succes met het moratoriumvoor- stel, van plan een krachtige beweging voor de vermindering der bewapeningen te ont ketenen. Naar verluidt handelt minister Stimson, die op het oogenblik in Europa is, als regeeringsagent om succesvolle voor uitzichten voor de a.s. Ontwapeningsconfe rentie, welke in Februari 1932 te Geneve zal worden gehouden, te verzekeren. Minister Stims-on is te Napels aange komen en tloor de Italiaansohe autoriteiten verwelkomd. Hij verklaarde geen politieke missie te vervullen, doch niet-officieele gesprekken te zullen voeren met vertegen woordigers der Euroipeesche regeeringen. Hij verheugde zioh over het accoord in za ke Hoover's voorstel, dat een beslissende etappe vormt in de kwestie der schulden en reparaties. ARTSENKRUISTOCHT VOOR DEN VREDE. Op de vergadering van de Nederland- sche Maatschappij tot bevordering der ge neeskunst is aan het hoofdbestuur de op dracht gegeven „om te overwegen of iets zou kunnen worden gedaan van den kant der artsen om op te wekken en wakker te houden den weerzin tegen den oorlog en tegen de wijze waarop die gevoerd is en gevoerd zal worden". Deze opdracht is gegeven met 140 stem men (39 afdeelingen) vóór en 10 stemmen (4 afdeelingen) tegen, afwezig 17 afdeelin gen (27 stemmen). WETSONTWERP TEGEN DE GODSLASTERING. Voorloopig verslag. Verschenen is het voorloopig verslag over het wetsontwerp bot aanvulling van het wetboek van strafrecht met voorzieningen betreffende bepaalde voor godsdienstige gevoelens kreukende uitingen. Hieraan wordt het volgende ontleend: Verscheidene leden steklen bij de beoor deeling van het ontwerp op den voorgrond, dat zij ten sterkste den vorm afkeurden, waarin De Tribune in navolging of op or der van het hoofdkwartier dezer partij in het buitenland den godsdienst bestrijdt in beold en in geschrift. Het is duidelijk, dat deze uitingen naar haar strekking en in houd niet ten doel hebben, met argumen ten de beweerde onhoudbaarheid van het geloof in God aan te uoonen, maar dat men beoogt bij den lezer den natuurlijken schroom uit te roeien, die hem bevangt, wanneer het gebied der zinnelijke dingen wordt overschreden en de vraag aan de or de is, of de mensch zich afhankelijk gevoelt van den Geest, die het geheel doorleeft, welke voorstelling de mensch zich van dezen Geest ook moge vormen. Erkend werd, dat deze propaganda een kwaad is, ook in de oogen van hen, die het geloof in God niet kunnen deelen. Een andere vraag was voor verscheidene leden of deze uitingen voor de regeering aanleiding hadden moeten zijn tot de in diening van dit ontwerp, zooals blijkens de mem. van teel. het geval is geweest. Deze vraag beantwoordde zij ontkennend. In de eerste plaats kwam men tegen de voorstellen op, alsof de publicaties in De Tribune een nieuw feit waren, dat thans tot aanvulling van het wetboek van straf recht zou moeten leiden. Een veertig, vijftig jaar geleden werd wel licht nog in ruwer en stuitender vorm anti godsdienstige propaganda gevoerd, al was dit geen communistische actie. Destijds heeft de wetgever aan nieuwe strafbepa lingen niet gedacht. De actie is afgestuit op het zuiver inzicht van ons volk, dat in groote meerderheid van deze dingen niet is gediend, en vanzelf doodgeloopen. De agenten van Moskou, die thans opnieuw deze actie hebben ter hand genomen, zullen daarvan in Nederland even weinig resultaat zien. Bovendien werd het weinig aannemelijk geacht, dat de uitingen in bedoeld blad in eenigszims beteekenende mate de aan dacht van geloovigen hebben getrokken; van krenking van godsdienstige gevoelens in ruimen kring door deze uitingen kan dan ook bezwaarlijk sprake zijn. Op verschillende gronden waren verschei dene leden van oordeel, dat de regeering het beste zou handeen door dit ontwerp in te trekken. Vele andere leden hadden de indiening van het voorstel met voldoening gezien. Al waren deze leden voor een deel niet zonder kritiek op den vorm, waarin de minister het voorstel heeft gegoten, zoo meenden zij den bewindsman hulde te moeten brengen voor de indiening er van. Zij meenden als een ononistootelijke waarheid te mogen vaststelen, dat de be scherming van de godsdienstige gevoelens van het volk tegen grove kreuking tot de hoogste roeping va.n den slaat behoort.. Ook zij wenschten de geestelijke vrijheid, die hier te lande genoten wordt, te handhaven. Maar met den minister waren zij het eens, dat niet elk misbruik der vrijheid getole reerd mag worden. De vrijheid mag niet ontaarden in bandeloosheid, want dan loopt de vrijheid zelve gevaar. blijft men kalm en helder door het^foruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen buisje 75 et. PETITIONNEMENT VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING. van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapeningsconferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de Neder landsche Dagbladpers. Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der men schel ijkheid, die maatregelen te nemen die tot ontwapening der naties zullen leiden. Naam: Naam: Adres: Adres: Naam: Adres: Naam: Adres: Zeer vele leden, zoowel voor- als tegen standers van een wettelijke voorziening, waren van oordeel dat het voorstel naar den vorm niet gelukkig is en in verband ook met de toelichting een tweeslachtig karalc- terdraagt. In de ontworpen strafbepaling worden als elementen van het strafbaie feit gesteld eenerzijds smalende godslaste ring, anderzijds krenking van godsdiensti ge gevoelens. Deze twee elementen doen de vraag rijzen, waarom het bij deze strafbaar etelling eigenlijk gaat, om de godslastering dan wel om de krenking van godsdienstige gevoelens. De minister zal moeten kiezen tusschen deze twee opdat niet tersluiks worden bin nengevoerd wat niet werd beoogd. Het strafbaar stellen van godslastering als zoodanig achten vele leden in strijd met de Grondwet. Verscheidene andere leden, ook het twee slachtig karakter van het ontwerp bestrij dend, meenden, dat juist de godslastering als zoodanig moest worden strafbaar ge steld. Het strafbaar stellen uitsluitend van heit krenken van godsdienstige gevoelens, acht ten zij eenerzijds onvoldoende, terwijl zij an derzijds op het gevaar meenden te moeten wijzen, dat juist bij die formuleering de praktijk zou kunnen uitwijzen, dat tal van gevallen zouden blijken onder het artikel te vallen, die men allerminst had bedoeld. Zij meenden derhalve met klem te moe ten aandringen op het strafbaarstel'en van godslastering als zoodanig. Van strijd met de constitutie kan geen sprake zijn. Het zal wel niet mogelijk zijn, het Grondwetsarti kel aan te wijzen, waarin die stelling steun zou kunnen vinden. Van gevaar, dat uitin gen van ongeloof zonder meer onder het artikel zouden vallen, kan volgens deze leden, kennelijk geen sprake zijn. R.K. BOUWVAKARBEIDERSB0ND „ST. JOSEPH". In zijn openingswoord voor de Bonds- raadsvergadering, welke op Maandag en heden te Maastricht gehouden wordt, con stateerde de voorzitter, de heer' J. Andries- sen, een opzienbarende stijgiAg van het ledental der organisatie, hetwelk van 1 Januari 1930 bet einde Juni 1931 steeg van 23132 tot pl.m. 28600 leden, onderverdeeld in ongeveer 440 afdeelingen. De jeugdorganisatie telt thans ongeveer 2800 leden. Het b onds vermogen bedroeg op 31 De cember j.l. iets meer dan een millioen gul den, terwijl het voordeelig saldo over 1930 bijna 195.000 bedroeg. Aan bondscontri- butie werd bruto ontvangen ruim 567.000. Het saldo der werkioozenkas bedroeg 31 December jl. 695.528 en onderging gedu rende het jaar 1930 een vermeerdering van rond 175.000. De uitkeerimgen bedroegen gedurende 1930 827.864. Daarvan werd ge durende het eerste half jaar 1930 uitgekeerd 340.418. Gedurende het eerste halfjaar 1931 be droegen de uitkeeringen 330.000 meer dan het eerste halfjaar 1930. Met nadruk werd de aandacht gevestigd op de buitenlandsche arbeiders, die in Lim burg werkzaam zijn en dte hoop uitge sproken, dat de regeering die maatregelen zal treffen, welke er toe leiden, dat de werk gelegenheid voor de Nederlandsche arbei ders niet nog meer afneemt. Met een opwekkend woord en welkom tot. de vertegenwoordigers van den R.K. Steenfabrieksarbeidersbond verklaarde de voorzitter de vergadering voor geopend. De afdeeling Rotterdam werd bij stem ming aangewezen om een lid voor de Cen trale Commissie te benoemen. In de namiddag-vergadering sprak de Bondsadviseur, kapelaan van Leeuwen, over het sociale probleem, waarvan hij zoo wel de economische als de psychologische zijde bezag. Nadat de heer Nykmp nog het nieuwe sanatorium te Bi'.tboven, dat een grootsch werk moet worden, had gepropageerd, ver volgde men de behandeling van de voor stellen der afdeelingen, waarbij meeren- deels accoord werd gegaan met de prae-ad viezen van het hoofdbestuur. Vooral wat betreft de verhoogde werkloo zen-uitkeerin gen. Dit jaar zal er ongeveer anderhalf mil lioen worden uitgekeerd. Dat maant bot voorzichtigheid. Tijdens de vlugge afwerking van de agen dapunten werd nog verwelkomd de aalmoe zenier Steegmans, die na de rondvraag nog het. woord voerde. De voorzitter gaf als slot eene uiteenzet ting van het Steenzettersconflict in Am sterdam. Een autotocht dioor Zuid-Limburg stond voor Maandagavond op het programma. Gistermorgen werd een bezoek gebracht aan de Enci, vanwaar men met auto's ver trok naar Houthem om door het prachtige Geul dal een wandeltocht te maken naar Valkenburg. Overleden is op 51-jarigen leeftijd de heer E. Burgers, directeur van Bur ger's en Co.'s Bank N.V. te 's-Gravenhage. De heer mr. J. Hellenberg Ilubar zou zijn aangezocht, om hangende de annexatieplannen tijdelijk burgemeester van R ij s w ij k te willen zijn, doch zou hiervoor hebben bedankt. De Gereformeerde Kerk te Rotter dam heeft een legaat ontvangen van 50.000 gulden. DE MISLUKTE AARDAPPELOOGST. Heerhugowaard treft noodmaatregelen. In de Dinsdagmiddag gehouden spoed- eischende vergadering van den gemeente raad van Heerhugowaard werd, gezien de catastrophale afmeting, die de aardappel ziekte heeft aangenomen, een comité be noemd, dat een bedrag van 2000 ter be schikking kreeg om de meest getroffenen aan geld te helpen voor aankoop van de noodige levensmiddelen. Tevens werd be sloten een deputat.ie naar den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw af te vaardigen om de regeering met den voor velen zeer nijpenden toestand op de hoogte te brengen. De bloembollenprijzen. Op de bloembollenbeurs te Haarlem was het Maandag j.l. ,nog een zoeken en tasten. Met het oog op de lage prijzen waarvoor in het buitenland is verkocht zijn de exporteurs weinig geneigd tot koopen over te gaan, terwijl de kweekers tengevolge van het zeer middelmatige ge was over het algemeen vasthoudend zijn. Het valt op dit oogenblik zeer moeilijk t& zeggen, hoe de handel zich zal ontwikke len. Er werden nog weinig zaken gedaan. „Bloembollencultuur". Gemeentelijke Aankondigingen Beleediging van President Hindenburg. De rechtbank te Almelo heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van D. S., hoofdbestuurslid van het N. A. S. te Am sterdam, die den len Mei te Almelo in een openbare, vergadering president Hinden burg zou hebben beleedigd door te zeg gen, toen Wilhelm (hiermee bedoelende den gewezen keizer van Duitschland) aan het houtzagen was gezet, kwam Ebert en daarna kwam Hindenburg, de groot-moor denaar". De eisch was ƒ40 boete of 20 dagen hechtenis. Wegens onvolledigheid der dagvaarding werd verdachte gisteren ontslagen van rechtsvervolging. De inbraak bij den Deenschen gezant. Voor de Haagsehe Rechtbank is behan deld de zaak tegen een 23-jangcn schrij ver van het Departement van Defensie, die in den nacht van 910 April jl. een in braak gepleegd zou hebben in het Deen- sche gezantschap te 's-Gravenhage. Ver dachte geeft toe aan de achterzijde van den tuin van het gezantschapsgebouw te zijn binnengegaan en zioh door de tuin deur toegang te hebben verschaft. In de slaapkamer boven zou verdachte de vrouw van den gezant met een revolver bedreigd hebben. Later bleek deze slechts een lucht- pistool te zijn. Als de familie afwezig was, kwam verdachte wel op bezoek bij de dienstbode, waardoor hij den weg in het huis wist. Toen mevrouw wakker werd, vroeg zij: „Wat wil je?" waarop verdachte zeide geld te willen hebben. Terwijl hij zijn pistool op haar gericht hield en met een zaklantaarn in het rond zocht, vroeg hij, waar het geld geborgen was. Mevrouw wees het bureau aan en zeide, dat er in de bovenste lade eenige cheques lagen. Terwijl verdachte zich daarheen begaf, hield hij het pistool op het gezicht van me vrouw gericht. Hij kon de chèques daar eohter niet vinden, waarop hij mevrouw dwong zelf geld voor den dag te halen. Met een bedrag van 150 maakte hij zich uit de voeten, na mevrouw de belofte te hebben afgedwongen, dat zij gedurende een half uur na zijn vertrek geen alarm zou maken. Verdaohtes raadsman, mr. Parfumeur, vroeg of verdachte geld noodig had, waar op verdachte antwoordde, dat hij niet kon rondkomen. In zijn requisitoir kwalificeerde de Offi cier van Justitie, mr. Blok, het feit als zeer ernstig, speciaal, omdat het gepleegd is in het huis van een vreemden gezant bij ons Hof, die hier recht heeft op alle cou lance en beleefde behandeling. Het O. M. achtte de ten laste gelegde afdreiging van geld bewezen. Niettegenstaande het gun stige reclasseeringsrapport meende het O. M., dat er geen termen zijn voor een voor waardelijke straf, omdat niet alleen reke ning gehouden moet worden met den per soon van verdachte, maar ook en wel in de eerste plaats met de omstandigheid, waar onder het feit gepleegd is. Het O. M. eisch- te een gevangenisstraf voor den tijd vin een jaar en zes maanden. Nadat mr. Parfumeur een voorwaarde lijke straf bepleit had, werd de uitspraak bepaald op 14 Juli a.s. De Oosterbeeksche schilderijen-zwendel. De Rechtbank te Arnhem heeft uit spraak gedaan in de oplichtingszaak van den heer C. te Oosterbeek, die door een viertal personen voor een bedrag van 15.000 opgelicht was, nadat men hem Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algeme«ie kennis dat H. S. Teijn, le Leiden, eenf veifeoek heeft in gediend ter bekoming vin Jerlokvoor den verkoop van alcoholvrijln aïanC voor ge bruik ter plaatse van lerkoop inJ^ït per ceel Lage Rijndijk No.B2, alhi^^^ A. VAN DE SAÏST)E J^KHUYZEN, ^^Hiurgemee&ter. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 8 Juli 1931. Veranderingen in het schoolgebouw aan de Pelikaanstraat 20. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen Ier openbare kennis, dat de Raad ezer gemeente in zijne 6 dezer ge houden vergadering besloten heeft mede werking te verleenen aam»het bestuur der R.-K. Parochial® Jongensscholen onder Par. Kerkbestuurlaldaar, tot het aanbren gen van eenige vfrafleïeringen^rt de school voor g. I. o. aan/dp Pftlikaa^traat 20 en dat door hem i^^astges^cl een begroo- tingsstaat model D. ga^Tt 700, teneinde hun College in staatje stellen de benoo- digde gelden te zijner tijd aanhet school bestuur te kunnen afdragen. Binne dertig vrije dagp.n. te rekenen van heden af, kan ieder ingezetene en het schoolbestuur van dit besluit bij Gedepu teerde Staten dezer provincie in beroep komen. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leidon, 8 Juli 1931. Dinsdag. Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dei- apotheken wordt van Maandag 6 Juli tot en-met Zondag 12 Juli a.s. waar genomen door apotheek W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telefoon 594. voor meer dan een ton gouds aan waarde- looze schilderijen had verkocht. De Rechtbank veroordeelde verd. Q., de leider van het complot, tot twee jaar gevangenisstraf, verd. D. „de Amerikaan" tot een half jaar gevangenisstraf met af trek van preventief en de beide helers L. en S., ieder tot één jaar gevangenis straf. De eisch luidde voor P. twee-en^-een-half jaar gevangenisstraf. BELANGRIJK BERICHT VOOR MUZIKAAL LEIDEN Men deelt ons mede, dat er besprekingen gaande zijn tusschen de Mij. voor Toonkunst en de Leidsohe afdeeling van de Mij. tot Be vordering der Toonkunst, omtrent een fusie, ten einde daardoor gemakkelijker in staat te zijn het Leidsch publiek het allerhoogste op muziekgebied, op de meest gunstige voorwaar den te kunnen geven. De besprekingen, welke wegens hare belang rijkheid voor het Leidsche muziekleven, de burgemeester wel heeft willen leiden, verkee- ren in een vergevorderd stadium en wij verne men, dat het de bedoeling is den leden niet minder dan twee groote uitvoeringen voor koor en residentieorkest en twee Mengelberg-con certen aan te bieden. Wij twijfelen niet of het Leidsch publiek zal dit voor Leiden belangrijk gebeuren op hoogen prijs stellen en daarvan te gelegenertijd door algemeene medewerking af doend blijk geven. R.K. Gem. Zanguereeniging „Pulchri Sludio" Bij gunstig weer zal a.s. Vrijdagavond te half 9 uur bovengenoemde vereeniging den ver pleegden van „Rhijngeest" een concert aan bieden. De uit te voeren nummers zullen gezongen worden in den tuin van „Rhijngeest". Handelsregister K. v. K. Wijziging. 119. Varossieau en Cie. Al phen a. d. Rijn, Enimalaan 42. Fabricage van vernissen, lakken en verfwaren en daarmede in verband staahde artikelen, Bovengenoemde handelszaak is met ingang van 28 April 1931 omgezet in een naamlooze vennootschap onder den naam: Varossieau en Cie. N.V. (Ned. Staatscourant van 23 Juni 1931, Bijvoegsel nr. 1559). Dir. J. C. Scheerder, Alphen a. d. Rijn en J. van Rijn, Alphen a. d. Rijn. Comm.: W. W. van Rijn, Sint Lorenzen en W. van der Meulen Ngabang. Maatsch .kap.: 600.000, waarvan geplaatst en gestort: 396.000. Nieuwe inschrijving. 5773. Foto- en Kinohandel v.h. van Gelder. Noordwijk. Nooid Boulevard, h. Oude Zeeweg. E.: K. S. Anker smit, Noordwijk.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2