22ste Jaargang DINSDAG 7 JULI 1931 No. 6941 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND TENTOONSTELLING KERKNIEUWS ZONDAGSBLAD UIT DE OMGEVING DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent pen week f2,60 per kwartaal Franco per port f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee Sladen. V Het katholieke dagblad. Het aantal Katholieken, dat meent, "t wel zonder een katholieke courant te kun nen doen, is in vele gemeenten, in vele pa rochies niet groot meer. Wij kennen parochies in onze omgeving, waarin misschien een of twee katbo- üeke gezinnen zijn, waarin niet een kabho lieke courant wordt gelezen. Maar zóó is 't niet overal. Het aantal katholieke gezinnen, waar niet het katholieke dagblad d e courant is, is toch nog tè groot. En dat kan en moét dus anders worden; dit is een voornaam katholiek belang! Naar aanleiding van den uitslag van de verkiezingen in Den Haag schrijft Criti caster in de „Res." een artikel, dat niet alleen voor Den Haag van belang is. Wij lezen er o.m. het volgende in: „De groote fout van de Katholieken, haast overal ter wereld, en ook in ons land, en ook in onze stad, is dat ze nog steeds niet unaniem overtuigd zijn van de noodzakelijkheid van het lezen van een katholiek dagblad. Er zij er nog te velen, die geen dag blad lezen, wat al verkeerd is, maar er zijn er nog meer, die een verkeerd blad lezen, wat natuurlijk nog veel erger is. Het is een kanker, als Katholieken op gaan in de lectuur van neutrale, liberale en socialistische dagbladen. Het is ver bazingwekkend, dat, na al de jaren strijd tegen het geweldige papieren gevaar, men nu nog dikwijls Katholieken openlijk met een verderfelijk blad in de hand of in den zak ziet paradeerenIk behoef dit euvel hier wel niet in den breede re •beschrijven, want het is ook verkeerd, in katholieke dagbladen te veel op dit cha- pitre te hamerenimmers dat zou preeken zijn voor bekeerden. Laat ik alleen maar zeggen, dat verkeerde dag- biadilectuur in enkele dagen kan weg werken al het goede, wat geestelijken, onderwijzers en allerlei propagandisten in maanden moeizaam werk hebben ge zaaid". Goede lectuur is het eerst noodige. Wie goede lectuur propageert, brengt ©en degelijk fundament, legt een stevigen grondslag. Hij heeft kans, dat zijn daad een blijvend resultaat, een bestendigd succes heeft. Een abonné verwerven voor een katho lieke courant kan zijn een propagandisti sche daad van groote beteekenis in de ge volgen. FRANKRIJK EEN ACCOORD BEREIKT. TUSSCHEN PARIJS EN WASHINGTON Wat het communiqué meldt. Havas meldt, dat overeenstemming is bereikt tusschen de Fransche en Ameri- kaansche onderhandelaars over het Hoover- plan. De overeenkomst is gisteravond laat ge formuleerd en afgesloten. De inhoud is vol gens een ongeveer half twaalf gepubli ceerd communique als volgt: Bij de hervatting der onderhandelingen om 10 uur hebben de Amerikaansche on derhandelaars den Fransohen minister de toestemming hunner regeerng medege deeld voor de in den ministerraad geno men besluiten. Zij deelden mede, dat presi dent Hoover verklaard had, dat het heden afgesloten accoord in den geest van het Amerikaansche voorstel ligt, zoodat thans nog slechts de toestemming vereischt is van de andere geinteresseerde mogendhe den, voor wie Amerika geen verantwoor delijkheid op zich kan nemen. Hierna werden wederzijdsche beleefd heden gewisseld. De tekst van de over eenstemming, welke door de Fransche re geering is voorgesteld en door de Ameri kaansche is aanvaard luidt als volgt: Ha de gehouden gedachtenwisselingen stelt de Fransche regeering vast, dat zij met de regeering der Vereenigde Staten tot overeenstemming is gekomen inzake de basis van het voorstel van den Amerikaan- schen staatspresident Hoover en wel op de volgende punten: 1. De betaling der intergeallieerde schulden wordt van 1 Juli 1931 tot 30 Jimi 1932 uitgesteld. 2. Het Duitsche Bijk betaalt het be drag van de onbeschermde annuïteit aan de Bank voor Internationale Betalingen, doch de Fransche regeering verklaart zich bereid de door het Rijk gedane betalin gen bij de Bank voor Internationale Be talingen in bonds te beleggen, welke door de Duitsche Bijksspoorwegen worden ge garandeerd. 3. Alle betalingen vallen onder de door de Amerikaansche regeering voorgestelde bepalingen en moeten in 10 jaarlijksche termijnen, te rekenen vanaf 1 Juli 1933 worden geamortiseerd. 4. Dezelfde bepalingen gelden voor de door de Duitsche Rijksspoorwegen uitgege ven Bonds. Met betrekking tot drie verdere punten, welke niet onmiddellijk de Amerikaansche belangen en de Amerikaansche regeering betreffen, geeft de Fransche regeering de volgende verklaring af: a). Een gemeenschappelijke actie der leidende centrale banken door openstel ling van de Bank voor Internationale Be talingen moet in het leven worden geroe pen ten voordeele van die landen, die in het bijzonder te lijden hebben van de op heffing der betalingen, gelijk dit is voorge steld. b). Een voorloopige overeenkomst moet worden getroffen tusschen Frankrijk en de Bank voor Internationale Betalin gen, opdat Frankrijk ingeval van een mo ratorium in den zin van het Youngplan 't garantiefonds alleen door maandelijksche betalingen in overeenstemming zullen zijn met de behoeften van de Bank voor Inter nationale Betalingen, zal kunnen aanvul len. c). De regeling van het probleem der leveranties in natura en de verschillende technische aanpassingen, die noodzakelijk zijn geworden d®or de toepassing van het Amerikaansche voorstel, moet worden on derzocht door een deskundigencommissie die zal worden ingesteld door de belang hebbende regeeringen en die de feitelijke noodzakelijke maatregelen zal moeten aan passen aan het Hooverplan. Frankrijk behoudt zich het recht voor van de Duitsche regeering te eischen, dat de door de uitgestelde betalingen vrijko mende gelden uitsluitend gebruikt zullen worden voor economische doeleinden. ITALIË DE NIEUWE PAUSELIJKE ENCYCLIEK. De eerste indrukken in Italië. In Italiaansche kringen heeft de ver schijning van de encycliek inzake het con flict mét Mussolini (van welke encycliek wij gisteren reeds den inhoud hebben weer gegeven) tevens de publicatie er van in het buitenland, vóór zij te Rome werd openbaar gemaakt, een geweldigen indruk gemaakt. Het document werd door den Paus aan een aantal prelaten toevertrouwd met de opdracht voor de verspreiding zorg te dra gen. Die wijze van doen, heet het in fascis tische kringen, zal er niet to.e bijdragen, den geest en de houding in het fascisten- kamp te verbeteren. Het conflict blijft in al zijn ernst be staan. Op praotisch terrein, heet het dan, zal echter de normale stand van zaken lang zamerhand terugkeeren. De Pauselijke encycliek heeft intusschen algemeen opzien gebaard, vooral daar ver luidt, dat de H. Vader haar eigenhandig heeft ontworpen en geredigeerd. Men kan nog niet nagaan welke de houding van Mussolini zal zijn. Volgens te Rome loopende geruchten zal de congregatie van het heilige officium het belangrijkste orgaan van het katholieke centrale kerkbestuur, ingesteld voor het zuiverhouden van geloofs- en zedenleer een veroordeeling bekend maken van zeke re principes van het fascisme betreffende jeugdopvoeding. In officieele kringen bewaart men vol ledige reserve tegenover den nieuwen toe stand. In fascistische kringen heerscht ech ter ernstige ontstemming en men verwaoht daar natuurlijk een energiek antwoord van Mussolini. De „Giornale d'Italia" zegt in een des betreffend bericht: „Het schijnt, dat de politieke invloed van den clerus op de massa is overschat, in ieder geval blijkt het dat deze invloed afneemt, wanneer hij niet door den staat als werkelijke macht wordt ondersteund. Dit blijkt bijv. bij de tot voor eenige ja ren als bijzonder religieus beschouwde vol ken als Russen, Turken en misschien te genwoordig bij de Spanjaarden. De H. Stoel moet zich door zekere successen (bedoeld schijnen hier de betui- Maakt Uw eigen gas zonder eenigen aanleg of kosten. Tentoonstelling der apparaten op 9* 10 en II Juli a.s. van II uur v.m. tot 8 uur n.m. in het Spaar bankgebouw te Zegwaard. Vrij Entree Vert.Techn. Bur. J. G. v. d. HORST Zuidlandstr. 27—29, Den Haag, Tel. 331786 6678 gingen van instemming uit de geheele we reld) niet tot overschatting van moreele krachten laten verleiden! Hij behoort den invloed van de Kerk op den Staat niet te forceeren, aangezien hij dan gevaar loopt, de religieuze autoriteit der geestelijken, der kerkelijke organisaties en in laatste in- tantie ook het religeuze gevoel van de massa's te compromitteeren". Deze ontboezeming van de „Giornale d'Italia" lijkt al bijzonder veel op een fas cistisch dreigement. Verzoenend antwoord van den duce? Van den anderen kant meldt „United Press" van bevoegde zijde te hebben ver nomen, dat Mussolini een in verzoenenden toon gehouden antwoord op 's Pausen jongste encycliek opstelt, waardoor, naar men verwacht, een einde aan het conflict zal worden gemaakt. In het antwoord^ "zou Italië's waardig heid echter niet worden opgeofferd. Ver wacht wordt, dat bet niet verder zal gaan dan excuses aan te bieden voor de kortgeleden plaats gehad hebbende exces sen en dat het zal wijzen op den grooten eerbied, welke aan de kerk en haar instel lingen is bewezen, speciaal wat betreft de ceremonies en processies van de afge- loopen maand. Verwacht wordt ook, dat er middelen zullen worden gevonden om de kwestie der katholieke clubs te regelen binnen het kader van den fascistischen staat. Ondehoud met kardinaal Liénart. In de Parijsche „Journal" wordt een in terview gepubliceerd, dat de bekende journalist Geo London heeft gehad met den Pauselijken delegaat op het Eucharis tisch Congres te Rijssel, kardinaal Lié nart. inzake den gepubliceerden Pauselijken brief verklaarde de kardinaal, dat de Paus door zijn protesteerende stem te laten hooren ten gunste van de gewetensvrij heid van de Italiaansche jeugd, een bewijs van onvergelijkelijke zielskracht heeft ge geven. De ontwikkeling van de gebeurtenissen in Italië is van buitengewoon belang voor de toekomst der Kerk die van alle katho lieken in alle landen volkomen aanvaar ding eischt van de door Christus' Stede houder verkondigde leer. Ingevolge den wensch van den Paus, mij overgebracht door een speciaal uit Rome gekomen prelaat, zal ik ter gelegen heid van de Pontificale Mis de verzamel de geloovigen opwekken vurig te bidden voor Zijne Heilighed. Wij zullen God bid den, zijn Stedehouder op aarde te bescher men en te zegenen. De houding van den Paus die de bewon dering der menschen afdwingt, doet den ken aan die van Paus Gregorius den Ze venden tijdens diens strijd tegen den Duitschen keizer. De Kerk, die nooit een regime als zoo danig bestrijdt, maar alleen datgene, wat in botsing komt met het katholiek gewe ten, moet noodzakelijk stelling nemen te gen de staataanbidding van het fascistisch regime, en vóór het natuurlijke recht en het menschelijke recht, dat zij verdedigt door te protesteeren tegen het vormen van Italiaansche jeugdbrigades, voor doel einden die niet vreedzaam zijn. London zegt nog, dat hij in gesprekken, welke hij de laatste dagen met kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders had gevoerd, telkens opnieuw den indruk opdeed, dat. er een absolute onvereenigbaarheid thans be staat tusschen katholicisme en fascisme. JAPAN ANTI-CHINEESCHE ACTIE IN KOREA. Bezorgdheid in Japan. De anti-Chineesche agitatie in Korea heeft in officieele Japansohe kringen groote ongerustheid verwekt. Men vreest, dat de wreedheden der Koreanen de Chineezen er toe zullen brengen represailles te treffen in Mandsjoerije en Mongolië, waar meer dan een kalf millioen Koreanen over een groote uitgestrektheid verspreid wonen. Wanneer het daartoe komt, wat niet onwaarschijn lijk lijkt, kunnen er ernstige, vér-strekkende gebeurtenissen uit voortvloeien, aangezien het den Japanschen en Chineesohen autori teiten zeer moeilijk zou vallen voldoende bescherming te verleenen. in de streken, waar de bevolking verspreid woont en de politie-macht te wenschen overlaat. Omtrent de ongeregeldheden op Korea, ■wordt nader gemeld, dat in verscheiden plaatsen de beweging tot een ware Chi- neezen-pogrom is uitgedijd. Te Heyo of Pingjang begonnen de Koreanen om negen uur den aanval op de woningen der Chinee zen. Systematisch onderzochten zij, ten ge tale van ongeveer 5000, de huizen der Chi neezen. Naar verluidt, beschikten hun lei ders over plattegronden, waarop de Chi- neesahe woningen en restaurants waren aangegeven. Eerst bij het aanbreken van den dag, toen zij naar hun meening alle Chineesche huizen hadden geplunderd en alle Chineezen hadden verdreven, gingen zij uiteen. Een groep van 700 Chineesche vluchtelin gen werd gistermorgen drie uur door een bende van 300 goedgewapende Koreanen aangevallen. De vluchtelingen hadden be scherming gezocht in de nabijheid van een politiepost en werden door de politie en de gearriveerde politietroepen tegen de Ko reanen verdedigd, die ten slotte uiteenge dreven konden worden. In het geheel zijn er 49 Chineezen gedood, 82 ernstig en 136 licht gewond. Bovendien zijn 28 Japansche politieagenten door de Koreanen gewond. Ook in Genzan hebben zich ernstige on geregeldheden voorgedaan. De Chineesche bevolking van Korea is door een grooten angst aangegrepen en heeft al haar winkels en bedrijven gesloten. De Chineesche ge zant heeft aan de Japansohe regeering om bescherming zijner landgenooten verzocht. BRITSCH-INDIE VEERTIG OPSTANDELINGEN IN ACHTER-INDIE GEDOOD. Veertig rebellen zijn gedood en een even groot aantal gewond, bij een botsing met de politie in den staat Sjan, waarheen de Burmaansche opstand is overgeslagen. ZUID-AMERIKA BREUK TUSSCHEN BOLIVIA EN PARAGUAY. De gezant te Asuncion, en het legatieper- soneel 'hebben Asuncion verlaten. De regee- ring van Paraguay heeft aan haar gezant te La Paz opdracht gegeven Bolivia te ver- Laten. TERUGTOCHT DER REBELLEN IN PERU. De in de hoofd-stad van Peru gepubli ceerde officieele communiqué's verklaren dat de opstandige beweging in het Zuiden reeds weer aan het afnemen is. Volgens be richten uit Puno hebben de rebellen zich uit deze plaats naar Cuzco teruggetrokken, waarbij zij de spoorwegen tusschen Juliaca en Ouzco hebben vernield en de bruggen hebben opgeblazen. De regeeringstroepen trekken zich samen in Juliaca en een eska- dre vliegtuigen, dat Zaterdag is aangeko men te Adequipa, is eveneens naar Juliaca onderweg. De campagne voor de algemeene verkie zingen, welke in September zullen worden gehouden, is reeds begonnen. De voormali ge president Benavides, die Woensdag te Lima zal aankomen, kan rekenen op den 6teun van de burgerlijke groepen. Haya, die vooral strijd voert tegen de buitenlandsche kapitalisten en reeds uit New York ver trokken is, kan op enkele Labourgroepen rekenen. Cerro schijnen nog al populair te zijn onder de soldaten. Er zijn nog geen an dere candidaten bekend, dooh verwacht wordt, dat de junta er wel in zal slagen haar eigen candidaat gekozen te krijgen. EM.-PAST00R W. VAN TURNHOUT t In den ouderdom van 69 jaren is gis teren in het B. K. ziekenhuis te Ouden bosch overleden de zeereerw. heer W. J. van Turnhout, emeritus-pastoor van Zoe- termeer. Wouterus Jacobus van Turnhout werd 21 Februari 1862 te 's-Gravenlhage gebo ren en 15 Augustus 1889 priester gewijd. Achtereenvolgens werd hij 'benoemd tot kapelaan te Oude Tonge 17 Augustus 1889, tot assistent te IJmuiden 18 De cember 1889, tot kapelaan te Zierikzee 16 Maart 1890, te Spaarnwoude 22 De cember 1891; te Kralingen 23 November 1892; te Naaldwijk 21 September 1896; re Voorsohoten 12 December 1898; en tot R oei ofar ends veen 26 Januari 1901; tot Pastoor to Wormer 29 September 1906; en te Zoetermeer 7 December 1912. Half Juli van het vorig jaar werd hem uit deze laatste functie op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Hij vestigde zich toen in Oudenbosch. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het accoord tusschen Frankrijk en Ame rika eindelijk bereikt. De nieuwe Pauselijke encycliek over het conflict met Mussolini. De anti-Chineezen-actie in Korea. BINNENLAND. Overleden is de zeereerw. heer W. van Turnhout, oud-pastoor van Zoeterwoude. (Kerkn. Is te blad). Tal van verkeersongelukken overal in den lande. (Gem. Berichten, 2de blad). Relletjes bij de werkverschaffing te Ruurlo (Gem. Ber., 2de blad). Roeiboot op de Maas omgeslagen. De twee inzittenden verdronken. (Gem. Ber., 2de blad. Fabrieksbrand te Amsterdam. (Gem. Berichten, 2de blad.). Weekabonné's, die geabonneerd zijn op het Zondagsblad, worden er aan herin nerd, dat dit vanaf heden ad 50 cent betaald moet worden. DE ADMINISTRATIE. ALKEMADE. Vleeschkeuring. In den loop der maand Juni zijn ter Secretarie aangege ven de volgende slachtingen. Bedrijfsslach- tingen: 16 koeien, 35 varkens en 2 nuchte re kalveren. Huisslachtingen: 1 varken. Noodslachtingen: 4 koeien, 10 varkens, 9 kalveren, 1 lam. Ingevoerd werd 194.5 kg. vleesch. Aan keurloon werd ontvangen 262.50. OEGSTGEEST. Geitenkeuring. Begunstigd door prachtig zomerweer hield de R. K. Geiten- fokvereeniging te Oegstgeest, Zaterdag 6 Juli haar jaarlijksche geitenkeuring. Mooi weer, een flinke aanvoer en vol doende belangstelling waren drie factoren die er toe medewerkten, dat de keuring uitstekend slaagde. De regeling van de keuring was evenals andere jaren weer goed in orde. Het Bestuur van de vereeni- ging verdient dan ook wel een woord van lof voor de goede regeling waarvoor zij ieder jaar zorgt. De uitslag van de keuring was als volgt: Eenjarige geiten. Matige rubriek. De medaille van de Prov. Reg. Comm. werd toegekend aan Ma rietje van De Hollan der. Dit is een beste geit met beste uier. No. 2 werd Coba 5586 S. van Maat, terwijl Geertje van J. Molekamp den derden prijs behaalde. Oudere geiten. Wit en ongehoornd. Bes te rubriek. De medaille werd behaald door Paulina van P. v. d. Mey. Dit was een goede geit met beste uier en beste beenen. Coba 4707 van Maat volgde als No. 2, ter wijl de derde en vierde prijs respectieve lijk waren voor Martina van Sohrama en Alida van Maris. Oudere geiten. Bont of gehoornd. Goede rubriek. 1ste prijs Dina, een beste reekleu- rige geit van Zandvliet, 2de prijs Annie van Verrijn. Derde prijs Nellie van Mole kamp. Medaillegeiten. Kampioensprijs. Johanna van C. van Dijk. Dit is nog een beste geit met beste uier en sterke beenen. 2de prijs Pietje van J. de Vet. Lammeren. Matige rubriek. Hiervoor waren drie prijsjes. Deze werden toege kend aan lammeren van De Hollander, Sohrama en Zandvliet. De lammertjes waren kinderen van den bok Diamant 129 S. Deze bok stamt af van Gonda 2690 R.- Deze geit gaf op 2-ja- rigen leeftijd 1146 L. melk mot 3.89 pet. vet in 197 dagen. Als men zoo'n melklijst ziet, dan zal het aan een ieder duidelijk zijn, van welk groot belang het is om goede geiten te houden. Wij zullen dan ook ho pen dat de afdeeling Oegstgeest gestadig moge voortwerken op het terrein van de rationeele geitenfokkerij.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1