m i 22ste Jaargang MAANDAG 6 JULI 1931 No. 6940 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN ZONDAGSBLAD 300-JARIG BESTAAN VAN DE LEIDSCHE STERREWACHT BUITENLAND J? 3)e £<2idódie(Soti/ta/rtt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per poet f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling vaD 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 f GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen PETITIONNEMENT VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING. Georganiseerd door de Neder- landsche dagbladpers. Op Woensdag 8 Juli zal in dit blad, en in alle andere Nederlandsche dagbladen een formulier worden afgedrukt, waarop de lezers, door het te onderteekenen en bij hun dagblad in te zenden, hun wensc-h tot In ternationale Ontwapening aan de a.s. Ont wapeningsconferentie zullen kenbaar maken. Alle Nederlanders boven de 18 jaar wor den uitgenoodigd aan dit petitionnement deel te nemen. Het is georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. Dagbladen van alle politieke richtingen en neutrale dagbladen nemen er alle aan deel. Het doel van het petitionnement is een krachtige ge- merrr-fchappelijke uiting te gr ven aan den Nederlandschen volkswil, onze gedelegeer den ter a.s. Ontwapeningsconferentie daac mee te schragen, onze eenheul te toonen, een voorbeeld van eensgezmden te geven aan andere volken en te antwoorden op het beroep van Loudon, Headerscn en andere staatslieden in Genese, die zoo herhaalde lijk hebben aangedrongen op uiting van den wil der volken, teneinde Genève de drijven de kracht te geven, die het noodig hoeft. Wij noodigen al onze lezers uit, dit peti tionnement met hun handbeekeningen te be krachtigen. Aller steun, aller hulp wordt vereischt om dit te maken tot een groot- sche en waardige demonstratie van het Ne derlandsche Volk. Gedurende de periode van 820 Juli zul len wij geregeld dit formulier publiceeren. Wij verwachten in overweldigend aantal de bewijzen van den vredeswil van het Neder landsche Volk! Het onderteekenen van dit petitionne ment sluit geenszins uit dat men andere pe titionnementen van internationale groepen, partijen, beroepsorganisaties onderteekent, waartoe men krachtens zijn geestesovertui- ging behoort en die als zoodanig wenschen op te treden. Dit petitionnement, dat door de Neder landsche Dagbladpers aan de Internationa le Ontwapeningsconferentie te Genève zal woren aangeboden, belichaamt den vredes wil van het Nederlandsche Volk in zijn ge- Tot zoover een communiqué van de Vereeniging „De Nederlandsche Dagblad pers." Het denkbeeld van deze ontwapenings- propaganda en de uitwerking ervan zullen bij niemand op bezwaren stuiten, kunnen aller instemming hebben. Wij vertrouwen daarom, dat onze lezers het formulier, dat Woensdag en volgende dagen in ons blad zal worden opgenomen, ons onderteekend zullen terugzenden. Wij hebben Zaterdag gepubliceerd een motie van den R. K. Vredesbond, waar voor onder de katholieken een zoo groot mogelijk aantal bewijzen van instemming zal moeten worden verworven. Deze motie is klaar en volledig, geeft aan, duidelijk omlijnd en soherp geformu leerd, den vredeswil, die ons, katholieken, leidt en stuwt. Deze motie zal zeker aller katholieken warme sympathie trekken. Maar ook aan het hierboven bedoelde en gepropageerde algemeene vredespeti- tionnement zullen onze lezers de hun ge vraagde medewerking, ongetwijfeld, niet willen onthouden. Weekabonné's, die geabonneerd zijn op het Zondagsblad, worden er aan herin nerd, dat dit vanaf heden ad 50 cent betaald moet worden. DE ADMINISTRATIE. Open kerken. Onze katholieke kerkgebouwen staan iederen dag open. En iederen dag is er althans één „gods dienstoefening", in de grootere kerken zijn er zeker iederen dag meerdere. En, hoewel velen onzer door dagelijk- sche beroepsplichten verhinderd zijn, om iederen dag ter kerke te gaan hebben toch vele anderen deze verhindering niet en kunnen toch de mees ten althans nu en dan van het* voorrecht van het kerk-be- zoek gebruik maken en genieten. De Protestanten willen bun kerken óók iederen dag geopend zien; dat streven is er reeds lang. En op de Noord-Hollandsche Predikanten-vergadering van verleden Maandag werd de stelling behandeld (in geleid en verdedigd door ds. Boeke van Schoorl): „Dat al, wat kerk heet en wil, dagelijks gelegenheid schenke, zoowel tot individueele retraite, als tot gemeenschap pelijke godsdienstoefeningen, is even zeer een eisch van dezen tijd, als consequentie van bet algemeen Christelijk beginsel". Wat wij, katholieken, in onze kerken bezitten is zoo benijdenswaardigWij kennen het en weten het; maar waardee- ren wij het voldoende?.... Rustige werkers. De rector van een gymnasium gaf in een afscheidswoord aan zijn vertrekkende leer lingen aldus lezen we in het „Vad." dezen raad mede: „Vorm je innerlik en leg je ziel niet in de dracht van je schoenen noch in het hanteeren van je wandelstok of het opzetten van je hoed, en wees hiervan overtuigd, dat de wereld nog altijd gedragen wordt, door trouwe, toege wijde werkers, die weten wat zij met hun leven willen, die, saevis tranquillli et tranquillae in undis, hun weg gaan." Dat is een wijs woord. Degenen, die iets goeds bereiken in de wereld, voor en in zichzelf en ten bate van anderen 't zijn de trouwe, toegewijde werkers, die weten wat zij met hun leven willen, en daarom ook rustig wer ken. De hierboven geciteerde klassieke la- tijnsche woorden beteekenen: rustig te midden der woeste golven. Zulke rustige werkers zijn een zegen oefenen al aanstonds hun goeden invloed uit op de onmiddellijke omgeving. VAN HET VATICAAN NIEUW SCHRIJVEN VAN DEN PAUS. Over het conflict met Mussolini. De Bay rise he Kuirder" publiceerde Za terdag als *t eerste Duiltsche blad een nieuw schrijven vain den paus over de katholieke actie aan de primaten, aarstbisschioppen, bisschoppen en andere hoogwaardigheildis- bekleeders van de katholieke kerk. lm dte inleiding van het schrijven wordt gezegd, dat het noodzakelijk is, op de ge beurtenissen, welke in den laatsten tijd te (Etame en in geheel Italië hebben plaats ge vonden, in bijzonderheden in te gaan. Men heeft getracht, dat wat den paus „als va- dier en herder der zielen" het dierbaarst i® d'oodelijk te treffen. De wijze, waarop dit is gebeurd, is buitengewoon kwetsend ge weest. Daarom gevoelt d© paius behoefte en voelt hij heit als een plicht zich tot de ka tholieken der geheele wereld te richten om de waarheid en de gerechtigheid te verde digen in een aangelegenheid, waarbij het gaat om de vitale belangen en rechten der katholieke kerk. Tin het rondschrijven brengt de paus dank aam de geestelijkheid voor haar .trouw, die voor hem zoo vertroostend is geweest. De paus bespreekt dam op scherpe wijze de be gane gewelddaden en d© oneerbiedigheid in woord en daad, waarbij zelfs de persoon des pausen niet werd ontzien, en zegt ver volgens: Noodzakelijk komt d© gedachte op. dat de instructies daartoe van bovenaf zijn gekomen." Het schrijven zegt dan verder, dat een groot aantal „fantasieën, leugens en beleedigingen der vijandige partij-pers" De Leidsche Sterrewacht bestaat in 1932 300 jaar. Dit feit zal, naar wij vernemen, niet on gemerkt voorbij gaan. Er bestaan althans plannen om dit 3de eeuwfeest op plechtige wijze te vieren. De eerste Sterrewacht te Leiden werd in 1632 gebouwd. Na 184 jaar boven op het ©te reorganisaties gedurende 1919 tot 1924. De Sterrewacht omvat thans drie afdee- lingen: die voor fundamenteele astronomie (instrumenten: meridiaankijker, zenitbte- lescoop, passage-instrument, azimuth-in strument, universaal-instrument), die voor astro-physica (inatrumenten27 c.M. vi- uitgebreid en zeeT aanzienlijk bij de Laat- n IwÉSi wj S' DE LEIDSCHE S'iHRREWACHT omst reeks 1700, boven op het dak der Leidsche Universiteit naast den toren. dak dezer academie te zijn gevestigd ge weest werd die Sterrewacht in 1816 afge broken en op het dak van de academie her bouwd. Prof. dr. F. Kaiser, die hoogleeraar in de sterrekunde te Leiden was en met het bestuur der Sterrewacht was belast, deed daar in 1837 zijn eerste waarnemingen van blijvende waarde. Op den duur bleek echter deze Sterre wacht niet meer aan de eischen te kunnen voldoen, waarom enkele particulieren het initiatief namen om te trachten een meer aa-n de eischen voldoende Sterrewacht te krijgen. Dit initiatief ging in de eerste plaats uit van baron Gevers van Endegeest. Het resultaat bleef niet achterwege en in de jaren 1858 tot 1860 werd vanwege het Rijk een nieuwe Sterrewacht gebouwd op het terrein waarop deze thans nog staat en dat daartoe aan den Hortus werd onttrok ken. Later is de Sterrewacht herhaaldelijk sueele refractor, 33 c.M. photografische re fractor, 10 c.M. dubbele photografische ca mera met beweegbare plaathouder); en die voor theoret. astronomie. Belangrijk is de sedert 1923 in werking zijnde samenwerking met de Sterrewacht te Johannesburg, waar door Leidsche waar nemers waarnemingen worden gedaan, die te Leiden worden uitgewerkt. Deze samen werking zal eerlang nog aanzienlijk worden uitgebreid met behulp van de in 1930 ont vangen gift van 110.000 dollar van de Rockefeller Foundation. Aan prof. Kaiser, de grondlegger van de Leidsche Sterrekunde, herinnert nog de Kaiserstraat, welke gelegen is tussohen de Sterrewacht en de Universiteit. Sedert het overlijden van prof. dir. H. G. van de Sande Bakhuyzen staat de Leidsche Sterrewacht onder directie van prof. dr. W. de Sitter en het was onder zijn direc toraat, dat de laatste groote reorgani salie in de jaren 1919 tot 1924 is tot stand ge komen. DE LEIDSCHE STERREWACHT zooals deze er tegenwoordig uitziet. in een diocument verzameld zijn, dat op voorzichtige wijze „een boodschap" is ge noemd. Van dit document wordt iin het schrijven van den paus gezegd, dat hij zel den een document heeft gezien, dat zoo ten dentieus en zoo in strijd met de waarheid is ten opzichte van den H. Stoel en de katho lieke actie. Het schrijven gewaagt verder vam den angst en zorg, die den paus vervul len weigens de aanvallen op de vrijheid der religie, aanvallen die ©en hoogtepunt von den in politie-maatregelen, welke ten slotte tegenmaatregelen van den H. Stoel uitlok- ten- Met onzegbare sma-rt, aldus het rond schrijven, ziet de paus dat in Rome en in heel Italië een ware haatcampagne tegen wait den paus en de kerk het dierbaarst is, VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een nieuw schrijven van den Paus over het conflict met Mussolini. Heden beslissing inzake het Hoover- plan? Een cycloon in Frankrijk ruïneert 7C00 gezinnen. (Buitel. Berichten 2e blad). BINNENLAND. Het ontwerp Bedrijfsraden-organisatie is door den Hoogen Raad van Arbeid verwor pen. (3de blad). Het voornemen bestaat, om te bepalen, dat de banketbakkerij niet 30, doch 40 pet. onvermengde binnenlansche bloem zal mo gen verwerken. (3de blad). Een badmeester bij Breda verdronken bij pogingen tot redding van een meisje. (Gem. Berichten, 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Het Zwemfeest der Leidsche Zwem- club. (Sportblad). E. D. 0. verdwijnt uit de eerste klasse K. N. V. B. om plaats te maken voor Xerxes. (Sportblad). Recordverbetering van mej. Schuurman op 80 M. voor dames. (Sportblad). Het groote tumfeest te Amsterdam uit nemend geslaagd. (Sportblad). den op de Rijnbooten. Nadat koralen en liederen waren gezongen en gespeeld en nadat een vlieger een ruiker op het monu ment had neergworpen, hield de rijksmi nister van buitenlandsche zaken dr. Cur- tius een rede, waarin hij met betrekking tot de onderhandelingen te Parijs o.a. het volgende zeide: „Slechts langzaam breekt de spanning. Nog is een algeheel accooid te Parijs niet bereikt. Wij twijfelen er echter niet aan of men zal het eens worden over een jaar-zonder-betalingen en dus over een verlichting voor het Duitsche volk. Ik koester de hoop, aldus Curtius, dat de uit voering van het groote plan van president Hoover een nieuwe periode in de wereld- huishouding inluidt en de baan zal vrij maken voor een samenwerking vol vertrou wen tusschen alle volken ter stabiliseering van een duurzamen rechtvaardigen vrede". DUITSCHLAND STRESEMANN-GEDENKTEEKEN ONTHULD. Verwachtingen van dr. Curtius. Gisteren is te Mainz een Stresemann- gedenkteekent onthuld. Voor deze plech tigheid bestond zeer veel belangstelling van de openbare gebouwen en van vele huizen woei de vlag. Des ochtends werden godsdienstoefeningen gehouden en daarna begaven zich de rijksministers dr. Curtius en dr. Treviranus met de vertegenwoordi gers van Briand naar het gedenkteeken, dat zich op den Fischtorplatz bevindt. Duizenden menschen woonden de onthul ling bijvelen hadden een plaats gevon- SPANJE DE TOESTAND IN SPANJE. Ellende in Andalusië. Zooals bekend, zullen de cortes ook te beslissen hebben over het voorstel der te genwoordige regeering betreffende de ver deeling van het grootgrondbezit in Anda lusië. De toestand der boeren in Andalusië i© diep treurig. De Spaansche cosrespondent van den „Daily Express" meldt aan zijn blad, dat rond Seviila tienduizend mannen met nun vrouwen en kinderen in zulk een ellende leven, als hij nog nergens, zelfs niet in Rusland, heeft aangetroffen. Zij leven in holen en voeden zich met gras en onkruid, evenals de dieren, terwijl het beste gedeelte van het land gebruikt wordt, om er de stieren te laten grazen, die aan de groote stierengevechten deelne men. Aindalusië immers staat bekend als het grootste centrum der Spaansche st:e- renfokikerij. De positie van Catalonië. De overweldigende meerderheid, die door kolonel Macia, dank zij den steun van den CataLaanschen linker vleugel, bij do laatste verkiezingen is behaald, geeft in po litieke kringen te Madrid reeds veel te denken. De onbescheiden uitlatingen van Maoia in zijn redevoeringen tot het Catalaan- sche volk hij vergeleek zich o.a. met Bolivar, die Venezuela van het Spaanwohe juk bevrijdde geven te Madrid aanlei ding tot groote bezorgdheid. Macia's posi tie is op het oogenblik zóó sterk, dat men voorziet, dat waarschijnlijk geen enkele van Catalonië's eischen zal worden afgewezen. Het geschil tusschen den minister van financiën, Prieto en den minister van bui tenlandsche zaken. Lerroux, verzwakt bo vendien het gezag van het tegenwoordige kabinet en versterkt, de positie van man nen al© Macia, die er op uit zijn, om van iedere zwakheid in de oentrale regeeung te profi'tearen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1