Lichtzinnige Jeugd DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND RECHTZAKEN ZATERDAG 4 JULI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD fAG 9 FEUILLETON door ARTHUR A^PLIN. 51) Crichton was tevreden. Ze hadden eenige moeite, om den motor op gang te krijgen. Alles bij elkaar genomen, hadden ze ech ter nauwelijks een half uur verloren, toen de eendekker zich opnieuw in de lucht be vond en zich, cirkelend, steeds hooger en hooger verhief, waarna hij koers zette naar Plymouth. Van de hoogte uit liet Rupert zijn oog nog eens dwalen over z'n land- Heel in de verte ontdekte hij Blackthorn- Farm. Men had de machine niet bemerkt. Nog even was de Princetown-gevangenis zichtbaar in vogelvlucht geleken de ge bouwen op een blokkendoos-bouwwerk. Weldra zagen ze in de verte een kleine, blauwe streep, waaruit hier en daar 'n paar beweeglijke pluimpjes omhoog stegen Plymouth Jim zette z'n motor stil. Met razende vaart schoten ze peilsnel omlaag. Alles scheen naar omhoog te komen; velden, boomen, huizen, menschen. Nog eenmaal snorde de motor. Ze raakten den grond en weldra stond de machine, na een eind ver der op het veld te zijn gerold, stil, om ringd door een aantal militairen. Jim klom uit de machine en gaf enke len collega's de hand. Ook Rupert klom uit de cockpit en zag zich weldra omringd door 'n aantal solda ten, die hem met vragen bestormden. Voor hij echter gelegenheid had gehad te antwoorden, klonk het bevel van Jim Crichton. Jackson, sta daar niet te kletsen. Neem m'n koffer en breng, hem dadelijk naar „The Duke of Cornwall". Vraag naar de kamers, die ik besteld heb en zeg, dat ze het bad klaar maken, om me wat op te frisschen, want er staat nog meer op het programma. In orde, sirEn Rupert groette „mo del." Zet je valhem af en je dienstpet op, anders loop je buiten tegen de lamp aan Domoor!Vooruit, jongens, val hem nou niet meer lastig over 'n uur is-ie terug. Help even 'n handje mee, om den eendek ker voor den hangar te rijden. Rupert holde naar den uitgang, blij, dat hij de lastige vragen van zijn „wa penbroeders" niet had behoeven te beant- woorden. Bij den uitgang van het vliegveld liep hij een troepje ruiters tegen het lijf. Hij ging even op zij om hen te laten passec- ren. Juist bevond hij zich op den straat weg, die van het vliegveld naar de stad voert en zette er flink den pas in, toen hij een paar ruiters hoorde, die hem blijk baar wilden inhalen. Men riep hem aan. Hé, daarWaarom groet je den ge neraal niet?Sergeant, zet dien kerel op de bon. De jonge officier reed weg en Rupert stond tegenover een sqrgeant. Je naam en je regiment? Jackson Koninklijke Vliegerskorps. Je nummer? M'n nummer? Ja, vooruit.... geen onzin alsjeblieft! Rupert werd koud .en gloeiend heet van opwinding. Hij was dus ontdekt. Doch hij moest hoog spel spelen. Nummer 381 luidde zijn antwoord, op ecnigszins beschei den toon. Doch ik ben bereid met u mee te gaan naar luitenant Crichton. Ik heb geen tijd, om me langer met je te bemoeien. Doch denk er aan, morgen ochtend op appèl te zijn 9 uur in de kazerne om je te verantwoorden we gens je verzuim bij het groeten van den generaal. Vergeet dit nu ook niet. Vooruit, marschen geef ons in het vervolg een beetje minder van deVliegerkorps-be leefdheid Zondere verdere avonturen bereikte Ru pert veilig „The Duke of Cornwall". Op zijn weg er heen overviel hem echter een eigenaardig gevoel van vreesinen- schenvrees Hij had het wel op 'n loopen willen zetten, onverschillig waarheen, en zich ergens willen verbergen. Hij wilde opnieuw in 't donker zijn. Sinds zijn ontsnapping had hij geleefd als 'n mol, lichtschuw. En als hij het toch even waagde z'n schuilplaats te verla- ten, daar hij nauwelijks weerstand kon bieden aan z'n verlangen, z'n behoefte aan frissche, vrije lucht, dan moest dit toch nog in het donker geschieden, in het holst van den mysterieuzen nacht. Bovendien was hij bijna een jaar verstoken geweest van eenigen omgang met z'n medemen sehen. En nu liep hij vrij rond, in een stad, terwijl hij en de menschen elkander als het ware tegen het lijf liepen. Hij hoorde ze lachen. Het lawaai van het drukke ver keer dreunde weer in z'n ooren. Hij moest zich in bedwang houden of hij zou, juist als een op he eterdaad be trapten dief, op de vlucht zijn geslagen. Langzamerhand werd hij echter weer zichzelf meesterhij durfde weer vrij om zich heen te kijken. Een gevoel van vroolijke opwinding be zielde hem. Hij voelde zich als een school jongen, die zooeven aan de waakzaamheid zijner leeraren was ontsnapt. Hij had oog en oor voor alles: auto's, trams, de druk te in de straten, de étalages der groote magazijnen; en boven hem de lucht.. Hij was dus vrij!Vrij!!Dat klonk hem als muziek in de ooren. Hij bleef even staan, blij om zich heenkijkend. Doch wat namen die menschen hun vrij heid toch gemakkelijk op Het kon toch ook niet andersZe had den het wellicht nooit gevoeld: beroofd te zijn van hun vrijheidhet leven te moeten doorbrengen tusschen de granie ten muren van een gevangenis-cel en al leen op commando even te mogen genieten van de vreugde van God's heerlijke schep ping! Hij schoot in 'n lach! Op dat oogen- blik liep hij een politie-agent tegen het lijf, die hem even aankeek. Zonder zich goed bewust te zijn van wat hij degd, liep Rupert een winkel binnen. De bediende die hem te woord stond, bracht hem weer op dreefhij kocht een paar sigaren en stak er een op. Hiervoor had hij nog al Wat tijd noodig, want hij maakte van de gelegenheid gebruik, even een blik te wer pen in een achter de toonbank hangenden spiegel. Was hij dat?Was dat nu Ru pert Dale?Nauwelijks herkende hij zichzelf. Buiten komend, zag hij den agent niet meer. Ofschoon hem geen gevaar dreigde, voelde hij zich door dit verdwijnen toch eenigszins opgelucht. Hij had het hotel veilig bereikt en zich onmiddellijk naar de door Jim Crichton bestelde kamers begeven. Hij zat nu in een gemakkelijken stoel voor het raam. Een paar uren later voegde Jim zich bij hem. Zwijgend drukten ze elkander de hand. 't Waren zware uurtjes, die achter hen lagen. Groote moeilijkheden hadden ze overwonnen; de overwinnig was nabij. Doch alle gevaar was nog niet geweken. Jim frischte zich op, verkleedde zich en raadde Rupert aan, dit ook te doen. Je zult weer in politiek moeten loo pen, zei hij. Ik heb bovendien nog een koffer hierheen laten zenden, waarin alles zit, wat je voor je reis noodig hebt. Je herinnert je het reisplan, dat ik heb opge maakt?Ik heb er eohter nog eens over nagedacht en een paar wijzigingen aangebracht. Je vertrekt vanavond al met 'n kleine vrachtboot, die op Engelsch- Indië vaart. Je staat op de passagierslijst als John Cotton, koffieplanter. Dank zij je verblijf in do buitenlucht gedurende de laatste maanden, kun je heel gemakke lijk daarvoor doorgaan. De initialen J. C. 't zijn ook de mijne staan op je koffer. Denk er dus aan: John Cotton. In je koffer vindt je ook een werk, dat over de koffieplanterijen handelt. Be-studeer dat, liever dan je in een of ander gesprek bloot te geven De kapitein van de boot is 'n goeie kennis van me. Hij gaat vanavond naar den schouwburg en neemt een vriend mee. We zullen hem en z'n vriend daar ontmoeten. Na de voorstelling gaan we naar de haven; daar ga je met hem aan boord. Sparkes is 'n aardige kerel, 'n sportsman. Hij weet wel, dat je in moei lijkheden zit, meer niet. Ik zou hem wel d« waarheid kunnen vertellen, doch vooi z'n persoonlijke veiligheid doe ik het lie ver niet; want hij weet een en ander es loopt er iets verkeerd, dan zijn de moei lijkheden ook voor hem niet te overzien Je kunt er op rekenen, dat hij je niet zal ondervragen. Als je eenmaal buiten di Engelsche wateren bent, dan ben je vei lig. (Wordt vervolgd). Brandduivel. Toen de schatten voor de Parijsche tentoonstelling, werden ingepakt de krissen, de exotische wa- praejsaq 'uo^soq aSiuuizuiieqaS jaq qtn pens, de vreemde dier en-figuren en al die andere afgietsels en afbeeldingen van deze verre vreemde wereld pakten de expe ditie-mannen tegelijk met andere perso nages uit de godenwereld ook een brand- duiveltje in Deze hield zich schuil tot na de opening van het Nederlandsche Pavil joen. De Koningin, de Prins en de Prinses mochten het keurige bouwwerk met z'n grillige contouren en z'n kunstschatten nog bewonderen, maar toen sprong hij op 'n nacht te voorschijn tegen 5 uur in den nacht van Zaterdag op Zondag. De bewa ker hoorde eenige doffe knallenhet dui veltje sprong los en de lichte laaie vlam vloog het dak uit. Aan blusschen viel niet meer te denkenhet bouwwerk brandde tot den grond toe af. Men zocht naar de oorzaak, doch tevergeefs. „Een parel is uit onze kroon gevallen", zei maarschalk Lyautey, de organisator van deze grootsche tentoonstelling, toen hij de ramp vernam. Inderdaadde Hollandsche inzending was een der mooiste van de ge- heele tentoonstelling. Maar ondanks alle verslagenheid, welke zoowel in Indië, als in ons land groot was, zaten de heeren van het Nederlandsch comité niet bij de pak ken neer en werd onmiddellijk besloten, 't paviljoen opnieuw op te trekken. Dank zij de uitgebreide hulp, het comité van alle kanten aangeboden, kon hiertoe di rect worden overgegaan. Een prachtig staaltje van Hollandsche durf en onver saagdheid. Het oude Hollandsche devies „Ende despereert niet" is hier in toepas sing gebracht. De schade wordt door verzekering ge dekt, al beweren de Indische inzenders, dat de verzekeringssom veel te laag is ge weest. Ook het Leidsche Ethnografische Museum heeft belangrijke schade onder vonden, al moet gelukkig geconstateerd worden, dat er weinig verloren is gegaan dat niet hersteld kan worden en dat het geen niet vervangbaar is, geen groote waarde vertegenwoordigt. Men heeft de kostbaarste stukken thuis gelaten. Na den Stadhuisbrand is Ledden buitengewoon voorzichtig geworden. legertoestellen via de Aleoeten en Japan. Een der toestellen stortte neer en werd vernield. De overige drie legden het tra ject van 44.000 K.M. in 5 maanden en 22 dagen af. 1929. Tocht van Kingsford Smith in talrijke étappes. 1929. Het luchtschip „Graf Zeppelin" volbrengt den tocht om de aarde in 211/2 dag, waarin 45.00 K.M. werd afgelegd. 1931. Willy Post en Harold Gatty vlie gen om de aarde in slechts 8 dagen 15 uur en 15 minuten. Spaansjche verkiezingen. In Spanje zijn Zondag de verkiezingen ge houden voor de constitueerende vergade ring. Voor de eerste maal sedert 1923, het jaar van den staatsgreep van Primo de Ri vera, heeft het volk van Spajbje weer ge legenheid gekregen in parlementaire ver kiezingen zijn wil te doen kennen. Natuur lijk moet men zich van deze uitdrukking van den volkswil niet te veel voorstel len. In Spanje wordt niet zoo angstvallig gewaakt voor de vrije meeningsuiting en wie de regeering heeft, heeft ook de uit slag der verkiezingen in handen. De partijen van de voorloopige regee ring hebben dan ook de overwinning be haald. Van de monarchisten is niet veel meer overgebleven, maar van de eenheid onder de republikeinen, die zoo eensge zind koning Alfonso het land uitsmeten, is evenmin veel overgebleven. Zelfs na de verkiezingen heerscht er in het land een gisting, die zich uit in stakingen en on lusten. Wij zullen de ontwikkeling van den toe stand in Spanje nog even af moeten wach ten. Om Groenland. Dit land heet Groenland, maar 't is niets anders dan een reusachtige ijswafel. Zoo pas is prof. We gener nog op de witte velden omgeko men. Men zou zoo zeggen, dat niemand happig is, om zulk een onherbergzaam oord in z'n bezit te hebben. Toch strijden twee landen om de souve- reiniteit, nl. Denemarken en Noorwegen. Een Noorsche jachtexpeditie heeft on langs op verschillende plekken in Oost- Groenland de Noorsohe vlag geplant. Aan leiding daartoe was het naderen van een officieele Deensche expeditie, die oa. tot taak had het Deensche gezag op de onbe woonde kust meer effectief te maken. De Noren zouden daardoor onder werkelijk Deensch toezicht komen, en dat wilden zij niet. De daad der jachtexpeditie heeft in Noorwegen groote weerklank gevonden. Men drong bij de regeering aan op beslis sende stappen. Het Haagsche Hof voor Internationale Justitie zal vermoedelijk uitspraak doen in het geschil. Hoover. Ten slotte nog een Hein woordje over het Hoover-plan en de be sprekingen te Parijs. Op het oogenblik, dat wij dit schrijven is nog niets bekend omtrent den uitslag van de onderhande lingen tusschen Amerika en Frankrijk, doch vrij algemeen verwacht men, dat Frankrijk ten slotte toch zal toegeven. Amerika's kracht in deze aangelegen heid is, dat het zeer goed beseft, dat Frankrijk niets zoozeer als een moreele vereenzamnig onder de naties vreest, en deze moet, nu alle betrokken regeeringen haar instemming met Hoover's plan be tuigd hebben alleen in België's ant woord kan men een zekere reserve lezen bijna automatisch volgen, als door Frankrijk's tegen-voorstellen het oorspron kelijke initiatief van den Amerikaanschen president vastloopt. Het alternatief, dat deze ongetwijfeld in petto houdt, zal dan zonder en buiten Frankrijk doorgevoerd worden, een vooruitzioht, dat de Fransche regeering moet afschrikken en dat haar, op het laatste oogenblik wellicht, nog zal doen besluiten om de geamendeerde voor stellen, zooals Hoover ze nog bruikbaar acht, te aanvaarden. Wellicht valt elders in dit blad reeds de overeenstemming tusschen de beide par tijen te lezen. KANTONGERECHT TE WOERDEN. Ijverige bakker. D. A. v. L. bakker te Woerden had de Arbeidswet overtreden. Verdachte was niet verschenen zoodat er verstek tegen hem werd verleend. Getuige W. te Woerden verklaarde dat hij overgewerkt heeft op de data's zooals in het procesverbaal opgegeven. Het vonnis luidde 20.— of 12 dagen. Ook een getuige „a décharge" S. te Nieuwkoop, had als bestuur der van een automobiel, op zoodanige wij ze gereden dat de veiligheid van het ver keer werd in gevaar gebracht. Verdachte reed midden op den weg toen een motorrij der links een zijweg af kwam rijden. Ver dachte zag dien rijder niet en reed pardoes tegen hem aan. Getuige K. te Nieuwkoop (de motorrijder) verklaarde dat verdachte schuldig was aan de aanrijding. Als hij goed opgelet had was er niets gebeurd. Getuige V. te Nieuwkoop verklaarde ge lijk luidend, terwijl getuige k décharge K. te Nieuwkoop, die in de auto van verdachte medereed, meer verklaarde in het nadeel dan in het voordeel van verdachte. De ambtenaar achtte het bewijs geleverd en eischte 25.boete of 10 dagen hech tenis. De Kantonrechter was dezelfde mee ning toegedaan, hoewel de motorrijder ook schuldig was daar deze het ongeval ook had kunnen voorkomen. Dit sluit de schuld van verdachte echter niet uit. Vonnis 12. of 6 dagen. Varende in het Woerdensche grootwaterschap. G. te Utrecht, schipper aldaar, had in een water gevaren met werkende motor. In dit water, toebehoort aan het Groot Water schap van Woerden, is stoornen verbo- en. De vrouw van verdachte droeg heel goed haar verdediging voor. Haar man zoo zeide ze was in 't water onbekend en er stonden geen borden hetgeen in het Gooi, NaardenBussum, waar hij altijd' varende is wèl het geval is. Hadden de borden er gestaan, dan was het niet ge beurd en dat is toch noodig, anders kan een vreemdeling niet weten dat s toornen aldaar verboden is. De Ambtenaar kon zich met deze verde diging wel vereenigen maar vond verdach te toch strafbaar omdat er kaarten zijn waarop vermeld staan welke wateren ver boden zijn voor vaartuigen met werkend® motor. Eisch: 1.of 1 dag. Vonnis con form. „De meester heeft een hekel aan ons." A. de L. te Nieuwkoop zond zijn kinderen niet op tijd naar school en over trad daardoor de Leerplichtwet. De vrouw van verdachte voerde aan, dat de jongen zoo goed gebruikt kon worden en het ge zin groot was. Vader kon hem zoo goed op de schuit gebruiken en de dagen waarop hij naar school toen moest, moesten er juist planken gesjouwd worden. De Kantonrechter vroeg of zij dan niet helpen kon, waarop het vrouwtje antwoord de: ,dat zij even haar huishouden had." De kantonrechter merkte daarna nog op dat de kinderen naar school moeten. „Ja, dat is ook zoo, zeide het vrouwtje, maar het leid 'm veul aan de meester hoor, die heeft een hekel aan ons, want anderen hooren nooit iets en als hen maar een paar dagen wegblijft, dan is het al zoo." Eisch en vonnis 4.of 2 dagen. De wereld r o nd. Een tweede be langrijke feit van deze week is de vlucht der beide Amerikanen Post en Gatty rondom de wereld. Verleden week Dins dag startten zij uit New-York, vlogen over den Oceaan, over Engeland, Duitsch- land, Polen, Rusland en Siberië en een week later bevonden zij zich weer op Amerikaansch gebied. Negen dagen na him vertrek uit New-York stonden zij weer op hetzelfde plekje. Philias Fogg deed het in 80 dagen, de moderne Foggs doen het tienmaal zoo vlug. En het kan nog vluggerWant thans hebben de vliegers 's nachts nog gerust iederen avond daalden zij op het een of ander vliegveld om benzine en olie in te nemen en om een kort tukje te doen. (Al les bij elkaar hebben de vliegers 15 uur geslapen Wanneer het evenwel gelukken zon, om op bepaalde plaatsen met behulp van vliegtuigen in de lucht benzone bij te la den, zooals dat al meerdere malen is ge beurd met langen duur-records, dan zou achter elkaar doorgevlogen kunnen wor den, terwijl de bestuurders elkaar om de beurt aflosten. Dan kan het in vier da- dagen Met de vlucht van Post en Gatty is thans voor de vierde mail een tocht door de lucht om de aarde volbracht. De diver se vluchten waren: 1924: Tocht van vier Amerikaansche DE NOORSOHE PANTSERKRUISER „Tordenskjold" en de drie Noorsche on derzeeërs B 1, B 5 en B 6, zijn in de Amst erdamsche haven aangekomen, om er een bezoek te brengen. De onderzeeërs namen ligging aan de remming van de De Vlugt- haven, terwijl de „Tordenskjold" aan de boei Westerdokedijk werd gemeerd. STRENGE MAATREGELEN. De politie te München heeft het dragen van uniformen door de wacht van iedere politieke partij verboden. Het eerste gevolg hier van zal zijn, dat de wacht voor het „Bruine Paleis" van de Nationaal Socialisten zal moeten verdwijnen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9