KALENDER DER WEEK ZATERDAG 4 JULI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 AFDEELING LEIDEN R. K. DIOC. VROUWENBOND Deza rubriek verschijnt dee Zaterdags om de veertien dagen. Brieven, vragen en mededeelingen te nchten a-an één der redactieleden: Mejuffrouw Jo van der Laan, Rijnsburgerweg 20, Leiden; Zr. I, van den Abeelen, Willem de Zwijger laan 25, üegstgeest; Mevr. Fehmers— Boer— Knottnerue, Warmonderweg 37. ZATERDAG 4 Juli 1931. Feestdag ter eerc van alle H.H. Pausen van Rome. Donderdag 2 Juli vierden wij de feestdag van Onze Lieve Vrouwe Bezoek. Heb is juist dezen dag, dat wij het groote genade- feest vieren van Maria's aloud en gezegeud bedevaartsoord in Heiloo. Maria onder aanroeping van O. L. Vrouw ter Nood trok reeds in de vroegste middel eeuwen vele pelgrims. Van heinde en verre kwamen de geloovigen naar de genadeka pel Maria ter eere gebouwd. En al werd de kapel tijdens der Hervorming verwoest, toch bleven de bedevaartgangers de plaats bezoeken. Deze trek naar Heiloo werd nog veel grooter toen in 1713 een kwaadaardige veeziekte uibrak; het landvolk van Noord- Holland trok in weerwil der plakkaten in breede scharen naar de buurtschap Oes- dom, waar het „heilig land" z.g. toe behoor de, en gebruikte in geloovig vertrouwen op Maria's voorspraak het water van den „Runxptte" die nabij het verwoeste kapel letje gevonden werd, opdat door de voor spraak van Onze Lieve Vrouw ter Nood hun vee voor den dood en zij voor de ar moede zouden bewaard blijven. Van 1830 too 1902 was de buurtschap Oes- dom eigendom van een protestant die streng alle verkeer op zijn terreinen ver bood, maar niettegenstaande alle strafbe palingen bleef de devotie tot L. Vrouw ter Nood sterk en levend. Na 1902 werd er 'n kleine bidkapel gebouwd en ook de put kwam bij opgravingen weer te voorscnijn. Nadien trekken weer jaarlijks duizenden geloovigen naar Heiloo. En wat hebben nu de katholieke vrouwen van het Haarleinsch Diocees gedaan 1 Ma- ria ter eere een groote kapel gebouwd! De oude kapel was absoluut kapot gebe den; er moest 'n nieuwe komen, maar de bouwkosten waren zoo hoog! Toen stelde de Haarlemsche Bisschop zijn vertrouwen op den R. K. Vrouwenbond, die direct haar hulp toezegde. Voor de grootste der Vrouwen, hebben wij alles over. Het in ons gestelde vertrouwen zullen wij niet be schaamd maken. Ge hebt natuurlijk nog nooit gehoord, dat wij die nieuwe kapel gebouwd hebben, niet waar, want er werd nog geen beroep op uw beurs gedaan. Toch, zonder geld ko men wij er niet. Het Leidsche afdeeiings- bestuur stelt zich t>en alle tijden beschik baar tot het ontvangen van giften. En wees edelmoedig Maria ter Eere. PROCESSIE NAAR ST. JEROEN. Verleden jaar heeft de Leidsche Afdee- ling van den Vrouwenbond voor het eeist op initiatief van zijn volijverig bestuur als organisatie deel genomen aan de Processie van Leiden en omgeving naar de relieken van St. Jeroen te Noordwijk. Deze eerste deelname was tot aller voldoening geslaagd. Daarom voldoe ik graag aan het vriendelijk verzoek van uw bestuur, om ook voor dit jaar de leden van den Vrouwenbond aan te sporen, wederom, en indien mogelijk, in nog grooter getale, aan onze processie, die zal worden gehouden op Donderdag 6 Aug. a.s., deel te nemen. Met het immer grooter worden der moeilijkheden, waarin velen verkeeren, voelen zeker juist vele vrouwen den last der tijden. Laten zij door groote deelname aan deze processie, waar van de kosten gering zijn en waarop aan de leden nog reductie wordt gegeven, toonen te weten, waar en op welke wijze zij het best de verlichting van hare zorgen kunnen verkrijgen: bij God en door de voorspraak van Zijn lieve Heiligen. B. J. M. DORBECK, Pr. H. SACRAMENTSDAG IN POLEN. Mej. M. Romme schrijft in „de Katholie ke Vrouw" onder „H. Sacramentsdag in Po len" het volgende: „Tusschen de vergaderdagen van het be stuur der Internationale Unie viel Sacra mentsdag, hetgeen ons een welkome vrije dag bezorgde. Deze begon met een H. Mis in de Normaalschool van den Vrouwen bond, waarop een gemeenschappelijk ontbijt volgde met 't geheele personeel en alle leerlingen, van wie een dochtertje van een naar Frankijk geëmigreerde familie in het Fransch een toespraak hield. Voor den ochtend had het Poolsche co mité van ontvangst voor ons bestuur een balcon gereserveerd aan het plein waarom heen de Sacramentsprocessie zou trekken en waarop 3 rustaltaren waren aange bracht. Vanuit alle kerken trekken op de zen feestdag of in 'zijn octaaf processies uit, wij zouden gaan naar degene, die na de plechtige Hoogmis om 11 uur uittrok van uit de Kathedraal. Reeds uren tevoren heerschte er een le vendige drukte in de versierde straten en vanaf 10 uur kwamen er vanuit de omlig gende kerken, die eerst in de komende da gen hare processies houden zouden, plechti ge processies het Allerheiligste tegemoet. Een eindeloos aantal vaandels en beelden werdeli meegevoerd, soms door groepen in kleurig nationaal costuum. De straten wer den door soldaten en politie vrij gehouden; de eerste rij toeschouwers stond met dikke brandende kaarsen, die overal te koop wer den aangeboden. Onder het gebeier der klokken trok de stoet de kerk uit, voorop alle denkbare vereenigmgen en congrega ties met vaandels, banieren en beelden, dan de militaire kapel en een regiment solda ten, daarachter de kardinaal-aartsbisschop met den nuntius; onmiddellijk achter hen werd het Allerheiligste gedragen door den hoofdaalmoezenier van het leger, wiens arm gesteund werd door een lid van de re geering, die den afwezigen president der republiek hierbij verving. Achter het Aller heiligste kwam weer een regiment soldaten. Zeer verheffend was het te zien hoe beide regimenten bij elk rustaltaar het geweer presenteerden en met welke doodsche stilte en hoeveel eerbied de dichte menschen- rnassa op straat knielde om den zegen met het Allerheiligste te ontvangen. Na onge veer 1 y, uur kwam de processie weer in de kerk terug, om :s middags nogmaals uit te trekken. Na een lunch bij een der bestuursleden van den Warschauschen Vrouwenbond, werd ons een autotocht naar verschillende paleizen in de omgeving aangeboden. Door den directeur van de te Warschau gevestig de Philips-fabriek was daarbij ter beschik king van het gezelschap gesteld de reclauie- radio-autobus, die met zijn 4 loudspeakeis bovenop heel wat belangstelling wekte. Het spreekt vanzelf, dat de drie Hollanders er op stonden een gedeelte van ddh tocht in dit vaderlandsche vervoermiddel te ma ken, hoewel de slecht aangelegde Poolscbe wegen oorzaak waren, dat men zich op een eenigszins woelige zee waande. Na de verschillende tot museum gewor den paleizen bezichtigd te hebben, werd het bestuur een thee aangeboden op een bijzonder mooi buiten van een der Pool sche Vrouwenbondsleden, waarna de tocht huiswaarts aanvaard werd. 's Avonds had een officieele receptie plaats van den Minister van Buitenland- sche Zaken. De korte tijd, dien we in Polen door brachten, heeft ons getoond, dat gastvrij heid de hoofddeugd is van dit volk, dat voorts om zijn vriendelijkheid, natuurlijk heid en eenvoud een bijzonder prettigen in druk maakte. „DE GRAAL". De vorming van het Graalmeisje. De Graal zal op zich nemen al de belan gen van het opgroeiende meisje: godsdien stige, sociale en economische. Want alleen op deze wijze kan ze haar geven, wat ze noodig heeft. Hare vorming omvat dus: a. de godsdienstig zedelijke vorming; b. de maatschappelijke vorming, waar door zij worden opgeleid voor de taak, die zij ais katholieke vrouwen in huisgezin en maatschappij te vervullen zullen hebben. Voor de godsdienstig, zedelij ke vorming wordt vooral gezorgd in de Maria-congregatie, waarvan alle Graalmeis- jes lid moeten zijn of worden. Voor de maatschappelijke vorming worden door „de Graal" opgericht clubs en cursussen, die ten doel hebben: den leden, de bekwaamheden bij te brengen, die zij als kath. vrouwen noodig hebben, terwijl de oprichting van ontspanningsclubs op pret tige wijze voor de zoo noodige ontspanning zorg zal dragen. De clubs en cursussen, die worden opge richt, zijn vooral de volgendeturn- en reidansclubs, tooneelclubs en huisvlijtclubs, zang- en muziekclubs, clubs voor huishoud- onderwijs, opleidingscursussen in verschil lende vakken, clubs voor het aanleeren van vreemde talen, clubs voor opleiding in ad ministratie en accountancy, sociale studie clubs en andere ontwikkelingscursussen, en verder alle clubs en cursussen, waarvan de plaatselijke wenschelijkheid blijken mocht. Op het Clubhuis van „de Graal" te Lei den, Hooigracht 31', kan men zich als lïd> van „de Graal" laten inschrijven: eiken avond tusschen 7 en 8 uur. Daar worden ook steeds gaarne allerlei inrichtingen omtrent deze jeugdbeweging verstrekt. De eerste spinmachine. Wist u dat toen in 1767 de eerste bru'k- bare spinmachine door James Hargrea werd gebouwd, deze machine door zijn ka meraden vernield werd? Een onberedeneer de angst, dat deze uitvinding hen broodc- loos zou maken, spoorde hen aan, de voor- looper van onze spinmachines en weefge touwen, onbruikbaar te maken. Hargreaves stierf arm. Drie simpele woorden en toch zoo veel zeggend als we bedenken hoevele schatten door deze uit vinding aan de menschen geschonken zijn. Als we het hagelwitte tafellaken uitsprei den of onze handen afdrogen, staan onze gedachten geen moment stil bij deze reeds lang vergeten werkers en zwoegers, die een groot gedeelte van hun leven, zoo niet hun geheele leven hebben opgeofferd, om hunne ideeën te verwezenlijken en daarbij o zoo vaak met ondank werden beloond. Twee jaren na de vernieling van de eer ste spinmachine, trachtte een Engelsch bar bier het werk van Hargreaves te verbe teren. Het doet wel even grappig aan, dat het een barbier gegeven werd, een uitvinding te doen, op een zoo geheel ander gebied, dan het zijne. Evenwel, ook dit toestel werd vermeld en wel door de vrouw van Arkwright, die om de kroon op 's mans ellende te zetten, er met hun kind van door ging. Waarschijn- j lijk is het feit dat Arkwright de barbiers- j winkel verwaarloosde aan dit wegloopen j niet geheel onschuldig. Een tweede toe- j stel werd vervaardigd, doch ook dit word vernield door werklieden, die er hun vijand in zagen. Nu vluchtte Arkwright naar Nottingham, waar hij met steun van den bankier Strutt i verder kon werken aan zijn uitvinding. In de loop der jaren verbeterde hij zijii machi- j nes meer en meer, zoodat men zeggen kan, dat hij de grondlegger is geweest van de mechanisehe-spinindustrie. Eerst 16 jaar later, in 1785 werd de eer- j ste bruikbare weefstoel door den Engelsch- man Arkwright gebouwd. En weer 16 jaar j later construeerde de Fransche zijdewever j Jacquard de eerste mechanische weefstoel om zijde met patronen te weven. Hoe ge makkelijk glijden onze oogen heen over de bonte mengeling van kleuren, de groote verscheidenheid in patronen, die de mode paleizen ons te zien geven en toch ligt de tijd nog betrekkelijk kort achter ons, dat mannen geleefd en geleden hebben, om ons deze weelde te schenken. Z. v. d. A. Wondverzorging. Te Amsterdam is een nieuw instituut ge opend voor mondverzorging op jeugdigen leeftijd. We mogen deze nieuwigheid gerust toe juichen gezien de nog onverzorgde mond jes die we op straat, of in tram of trein te zien krijgen. Dat vele menschen daardoor de bittere gang naar de tandarts bespaard wordt, is iets wat we alle wel als iets vreugdigs aanvoelen. Het instituut verleent ook bemiddeling bij de aanschaffing van een geheel of gedeeltelijk gebit, waardoor in reeds enkele gevallen, de personen in kwestie een goede betrekking konden be komen. IMTERPAROCHIEELE OPRICHTING VAN PLAATSELIJK SENI0RAAT. Dinsdag 30 Juni 1.1. had plaats een goed bezochte bijeenkomst van senioren en commissarissen van het Locaal Verband Leiden. Door den senior van Leiden .werd voor lezing gedaan van het statuit van het Centraal Senioraat en een uiteenzetting gegeven van de werkzaamheden van het te stichten Plaatselijk Senioraat, Elk der 16 Vereenigingen van het Locaal Verband Leiden zal hierin vertegenwoordigd zijn, Besloten werd, dat door ieder dezer Ver eenigingen voor 12 Juli a.s. naam en adres van hun afgevaardigde moet zijn in gezonden bij den Locaal-Praeses, adres Rapenburg 52. Als plaats voor een massale Gezellen- bijeenkomst werd gekozen Lisse. Op een nader te bepalen Zondag in September zal daar dan plaats hebben een demon stratieve optocht en een vergadering, waar niet alleen zal gesproken worden, maar welke tevens moet doen zien, wat er aan cultureele krachten in ons werk leeft. De commissarissen werden opgewekt ieder in eigen kring aan te bevelen de bij drage voor de monstrans van de Liebaard. Punt 6 van de agenda gaf aan: Bespre king eigen costuum. De Vice-Praeses van Zoeterwoude sprak een krachtig woord voor eigen costuum, als zijnde een zaak van propagandistische en van opvoedkun dige waarde. Dat verplichtend stollen voor alle leden moest worden buitengesloten, vond de instemming van de geheele verga dering. Als meening der overgroote meer derheid werd tenslotte gerapporteerd: dat het goed is een bepaald costuum voor te sohrijven zonder eenige verplichting voor wien dan ook. Beslissing over de vorm van het costuum werd aan meer deskun digen overgelaten. Tenslotte werden eenige mededeelingen gedaan over het Congres van Senioren en Commissarissen op 12 en 13 Sept. te Amsterdam te houden. Besloten werd, dat het Locaal Senioriaat zal bevorderen het reizen per gezelschapbiljet om op deze wijze ook de vereenigmgen met een klein getal commissarissen aan reductie in de reisonkosten te helpen. Te ruim 10 uur werd deze vlotte bijeen komst met het gebruikelijke gebed geslo ten. MAANDVERGADERING. De maandvergadering voor Juli vervalt dit keer bij allerhoogste uitzondering i door afwezigheid van den Vice-praeses. VOOR CHRISTUS, ONZEN KONING. Onze Moeder de H. Kerk heeft het van af den beginne begrepen dat wie de jeugd heeft, de toekomst heeft. En het is vooral in den tegenwoorddgen tijd nocdig de hoop der toekomst te behouden voor de Kerk, wil zij haar goddelijke zending vol komen uitoefenen. Het was dan ook een heerlijke dag voor ons roomsche jeugdwerk, toen jl. Zondag in Leidsohendam 580 Patronaatsjongens demonstreerden onder de gouden stralen van de glanzende zomerzon en onder de verheffende en bezielende leuze: Voor Christus, onzen Koning. In deze leuze lag het schoone van dien dag, ligt heel de be- i eekenis van ons roomsche jeugdwerk. Daar is over de wereld een woeste golf slag gekomen, die met beukend geweld de jeugd van den Christus wil aftrekken en die in alles wil, dat de jeugd wordt opge kweekt in de kille armen van modern hei dendom. Het hart, waarin de edelste lief de klopt voor het kind, is de drijfveer ge worden voor krachtige ontplooiing van ware opvoeding; de H. Kerk immers kan als de Bruid van Christus nooit gedogen dat men „de lievelingen van Jesus", ook thans nog wil afhouden van den mystie ken kindervriend in het H. Sacrament des Altaars. Vandaar de juistheid van het jeugdwerk, waarin tijd, geld en arbeid bijzaak, maar liefde voor de jeugd hoofd zaak is. Er was daar in Leidsohendam van alles wat om duidelijk te doen zien dat sport, beschouwd als bijzaak, goed is; dat trouw aan kerkelijk en burgerlijk gezag nood zakelijk is; dat Godsdienst, fundament van ons leven, het edelste is. Och, daar is veel minderwaardigs in onzen tijd, maar als men daar honderden van die jongens hoort zingen het Magnificat, de lofzang der Hemelkoningin, dan is het ons blij te moede en wordt het ons duidelijk, dat zelfs onder die jeugd, waarover men soms de schouders maar ophaalt, het jon genshart levend blijft. En als de vaandels buigen en in de kerk een heilige stilte valt, dan zien de oogen op naar Hem, die eenmaal leefde als toonbeeld van gehoor zaamheid. En in die grootheid van Hem wordt alles klein, ook de jeugd, die groot wil worden in het kindschap Gods. Maar jongens worden niet enkel groot in 't bidden; ook werken is noodzakelijk en in een doeltreffende predicatie wees de priester op de ridderlijkheid van het jongensleven, waarin vervat zijn de ware deugden van 't Christendom zooals het luisteren naar ons kerkelijk gezag en de gehoorzaamheid aan vader en moeder. Maar de ridderlijkheid van den arbeid, zoo juist uitgedrukt in het „God zegene het eerzame handwerk", worde ook dan eigen dom van de jeugd als het gedragen wordt door het diep besef van onze roeping in de maatschappij. Waarom wij dit schrijven in onze ru briek? Wel, er zijn zwartkijkers die onze samenleving hopeloos slecht vinden en er zijn menschen, die het gevaar niet willen of kunnen zien. Beide oordeelen foutief; er is veel moois en goeds in de jeugd van vandaag, die leeft om iets te worden, maar alles wordt bedreigd door veel kwaad. Daarom zette men de handen eraan en de schouders er onder, en we houden ons roomsche erf vrii van bederf. Christus aan de jeugd en de jeugd aan Christus SEVERUS. ST. PETRUS LIEFDEWERK. Maandag a.s. heeft de maandelijksche afrekening plaats van het St. Petrus Lief dewerk. De zelateurs worden nog eens op gewekt toch vooral voor geregelde afreke ning zorg te dragen, daar dit slechts de zaak ten goede strekt en rente-verlies voorkomt. N.B. Alle dagen Gloria en Credo. Zon dag Prefatie v. d. Allerh. Drieëenheid. De overige dagen de gewone Prefatie. ZONDAG 5 Juli. Zesde Zondag na Pink steren. Mis: Dominus. 2e gebed v. d. H. Antonius Maria Zaccaria, Belijder; 3e v. i h. octaaf v. d. H.H. Apostelen Petrus en Paulus. 4e voor den Paus. Kleur: Groen. Bij ons H. Doopsel is in ons gestorven j de oude zondige niensch, d.w.z. de toe- i stand van zonde hield op in ons, wij ont- vingen een nieuw leven n.l. het leven der heiligmakende genade. Wij werden kindo- 1 ren van God. De gevolgtrekking is: dan ook als kinderen van God leven voor God, in 1 gemeenschap met Jesus Christus onzen Heer. (Epistel). Leven voor God is: Met al onze vermogens en krachten Zijne heilige geboden onderhouden. Dat kost moeite, dikwijls zware offers. Want wel ontvingen wij bij het H. Doopsel de heiligmakende ge nade terug, maar niet de voorrechten van den eersten geluksstaat; onze wil blijft ten kwade geneigd. Doch de Heer is onze kracht, onze toevlucht. Daarom roepen wij tot Hem om liefde in onze harten en om volharding in den dienst van God. Hij mo ge ons helpen tegen onze vijanden. (Introi- tus; CrVd; Gradiale; Alleluja-vers). Evenals aan de menigte, die Hem te voet volgde, geeft Jesus ook ons, die Hem zoo graag willen volgen in Zijne kinderlijke ge hoorzaamheid aan den wil van Zijnen en onzen Vader, een voedsel, n.l. Zijn eigen H. Vleesch en Bloed in het Allerh. Sacra ment des Altaars (Evangelie). Dat maakt ons krachtig en sterk, om voortdurend voort te gaan op de wegen des Heeren, d.w.z. om steeds Zijn geboden te onderhouden (Offertorium; Postcommunio). Het Allerh. Sacrament als ons offer en onze Spijze zal ons met Christus vereenigen voor altijd in den hemel, om daar een eeuwig danklied te zingen voor den Heer. (Communio). MAANDAG 6 Juli. Gedenkdag der wij ding van de eigen Parochiekerk. Mis: Ter- ribilis. 2e gebed (alleen in stille H.H. Mis sen) v. d. octaafdag v .d. H.H. Apostelen Petrus en Paulus. Laatste Evangelie v. d. octaafdag. Kleur: Wit. Het huis Gods past heiligheid. In één zij ner brieven zegt de Apostel: „Gij zijt de tempel, het huis van God". Waarlijk! God woont in ons met Zijne heiligmakende ge nade. Ook ons dus past heiligheid! DINSDAG 7 Juli. Mis v. d. H.H. Cyrillus en Methodius, Bisschoppen en Belijders: Sacerdotes. 2e gebed v. h. octaaf van Kerk wijding; 3e v. d. H. Willebaldus, Bisschop en Belijder (Zie in het Feesteigen v. h. Bisdom) 4e voor den Paus. Kleur: Wit Deze twee heilige broeders traden na hunne studiën in het kooster en lieten zich priester wijden. Op verzoek van vorst Rastolan werden zij als Evangeliepredikers naar Moravië gezonden, waar zij Bulgaren, Moraviërs en Bohemers tot het Licht des geloofs brachten. WOENSDAG 8 Juli. Mis v. d. H. Elisa beth, Koningin, Weduwe: Cognovi. 2e ge bed v. h. Kerkwijdingsoctaaf; 3e Concede (ter eere van Maria). 4e voor den Paus. Kleur: Wit. Elisabeth, dochter van Peter III, koning van Arragon en van Constantia, trad in het huwelijk met Dionysius, koning van Por tugal. Haren vrijen tijd besteedde zij aan oefeningen van godsvrucht en goede wer ken en geheel in het bijzonder was zij een moeder voor de armen, welke zij van het noodige voorzag. Door hare goedheid, zachtheid en genegenheid voor den koning wist zij dezen weer terug te brengen op het goede pad. Door hare liefde was zij won derbaar in het bijleggen van twisten tus schen de vorsten. DONDERDAG 9 Juli. Feestdag v. d. H.H. Martelaren van Gorcum. Mis: Intret. 2e gebed v. h. Kerkwijdingsoctaaf. 3e voor den Paus. Keur: Rood. Den 9en Jui 1572 hebben te Brielle onze glorievolle bloedgetuigen, de heilige Mar telaren van Gorcum, hun leven gegeven voor de waarheid van Christus' wezenlijke tegenwoordigheid in het Allerheiligst Sa crament en het oppergezag van den Paus. Bidden wij op dezen dag bijzonder, dat het bloed onzer negentien vaderlandsche ge loofshelden moge verwerven den terugkeer onzer afgedwaalde Nederlandsche broeders en zusters tot de ééne ware Kerk van Chris tus, waarvan de heilige Martelaren zulk een heerlijk sieraad zijn. VRIJDAG 10 Juli. Mis v. d. H.H. zeven Broeders en Gezellen, Martelaren: Laudate. 2e gebed v. h. Kerkwijdingsoctaaf3e Con cede. 4e voor den Paus. Kleur: Rood. Vandaag viert de H. Kerk den glorie vollen marteldood van de zeven zonen eener aanzienlijke Romeinsche dame leli- citas geheeten. Voor den prefect der stad gebracht sprak zij tot hare kinderen: „Ziet den hemel, waar Jesus met Zijne Heiligen u wacht. Volhardt in Jesus' liefde en strijdt edelmoedig voor uwe zielen". De zeven zo nen hebben zich zulk eene moeder waardig getoond. Allen ondergingen zij den martel dood voor Jesus Christus. Janvier, Felix en Philippus werden met knotsen doodge slagen. Sylvanus met het hoofd naar bene den in een afgrond geworpen, de drie jong- sten Alexander, Vitalis en Martialis ont hoofd. Felicitas zelve die om hare fiere, edele woorden tot hare kinderen van de dienaren kaakslagen ontving, legde vier maanden later blij haar hoofd onder den bijl van den beul. ZATERDAG 11 Juli. Mis van een dag onder het Kerkwijdingsoctaaf: Terribilis. 2e gebed v. d. H. Pius I, Paus en Marte laar; 3e Concede; 4e voor den Paus. Kleur: Wit VOOR NIET-GECONSACREERDE KERKEN. ZONDAG. Alles als in bovenstaande ka lender. N.B. Op de verdere dagen Gloria, geen Credo en de gewone Prefatie, tenzij an ders wordt aangegeven. MAANDAG. Mis v. d. octaafdag v. d. H.H. Apostelen Petrus en Paulus: Sapien- tiam. Credo. Prefatie v. d. Apostelen. Kleur: Rood. DINSDAG. Het gebed van Kerkwijding valt weg. WOENSDAG. Als boven, 2e gebed A Cunctis (om de voorbede der Heiligen); 3e naar keuze v. d. priester. DONDERDAG. Als boven, behalve het gebed van Kerkwijding. VRIJDAG. Als boven, maar 2e gebed A Cunctis; 3e naar keuze v. d. priester. ZATERDAG. Mis van de Allerh. Maagd op een Zaterdag: Salve. 2e gebed v. d. H. Pius; 3e tot den H. Geest; Prefatie van Maria (invullen: En U om de vereering). IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCNSCANEN. Alles als in bovenstaande kalender voor niet-geconsacreerde kerken, behalve: DINSDAG. Geen 2e en 3e gebed. WOENSDAG. Geen 2e en 3e gebed. DONDERDAG. Mis v. d. H.H. Nicolaas Pieck en tien Gezellen, Martelaren (van Gorcum): Emisi. Geen gebed van Kerkwij ding. Ook niet voor den Paus. Credo. VRIJDAG. Mis v. d. Z.Z. Emmanuël Ruiz en Gezellen, Martelaren: Propter te. 2e gebed v. d. zeven H.H. Broeders; 3e v. h. octaaf v. d. H. H. Martelaren van Gos- cum. ZATERDAG. Mis v. d. H. Veronica Giu- iiani, Maagd: Dilexisti. 2e gebed v. h. oc taaf v. d. H.H. Martelaren van Corcum; 3e v. d. H. Pius I; 4e voor den Paus. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6