KERKNIEUWS VALKENBURG (L.) Hotel lansseii [tfilliik. Kernp) Fel.63 ZATERDAG 4 JULI 1931 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 NATIONALE BEDEVAART NAAR LOURDES EN LISIEUX. Meer dan zeventienhonderd deelnemers. De groote Nederlandsche nationale bede vaart naar Lisieux en Lourdes zal dit jaar vertrekken op respectievelijk 14 en 15 Juli a.s. In totaal zullen er 1745 pelgrims, waaronder begrepen 285 zieken, die met een specialen trein zullen vervoerd worden, aan deelnemen. De eerste trein, die over Lisieux gaat, vertrekt op Dinsdag 14 Juli om 7.35 uur vanaf Roosendaal met 420 pel grims. Op 15 Juli vertrekt de ziekentrein om 11.21 uur uit Roosendaal, terwijl de twee volgende treinen zullen vertrekken om resp. 12.02 en 12.29 uur. De algemeene geestelijke leiding van de bedevaart zal berusten bij Deken H. Meijer te Asten, terwijl Deken Huibers te Hoorn als aalmoezenier de geestelijke zorg der zieken op zich genomen heeft. Als directeur, belast met de algemeene technische leiding, zal ook dit jaar weder om optreden jhr. mr. G. Ruijs de Beeren- brouck te Born (L.) en als directeur der ziekenverpleging jhr. mr. F. van Nispen tot Sevenaer te Arnhem. De medische verzor ging der zieken is toevertrouwd aan dr. Th. Platte te Heerlen. In elk der overige trei nen, zal eveneens, een arts de zorg voor eventueele zieken op zich nemen. De vier treinen zullen op 24 Juli tusschen 12 en 3 uur de pelgrims wederom in het vaderland terugbrengen. Bouw nieuwe R. K. kerk te Gouda. Het bouwen van een nieuwe R. K. kerk aan de Constantijn Huygenskade in het stadsdeel „De Korte Akkeren" te Gouda, is niet gegund aan den laagsten inschrijver, maar opgedragen aan op twee na den laag sten, A. M. de Korte aldaar voor 100.980. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Tegen een boom gereden. Autobestuurder levensgevaar lijk gewond. Vrijdag botste de vrachtauto van M. uit Gendt, beladen met aardbeien, onder Bem- mel, tegen een boom, waardoor de auto totaal versplinterd in een naast den weg gelegen sloot terecht kwam. De chauf feur kwam eveneens in de sloot terecht en kon na eenige moeite door voorbijgangers op het droge worden gebracht. Met zeer zware inwendige verwondingen werd hij naar het St. Elisabethsgasthuis te Arnhem overgebracht. Zijn toestand is hopeloos. Motor tegen een auto gereden. Twee gewonden op den Klimmenerberg. Donderdagmorgen half twaalf heeft op den Klimmenerberg onder Klimmen een vrij ernstig motorongeluk plaats gehad. Op genoemd oogenblik naderden den berg uit de richting Valkenburg een vrachtauto en een motor, waarop behalve de bestuur der nog een duo-zitter gezeten was; n.l. de gebroeders V. uit Heerlen. Boven op den berg gekomen meende de chauffeur van de vrachtauto, uit Vaals afkomstig en op weg naar Hulsberg, dat hij de goede route was kwijtgeraakt. Daarom stopte hij met de bedoeling om te zien of de weg die ter plaatse afslaat de goede was. Het gevolg van deze manoeuvre was, dat de motorrijder in flinke vaart tegen de auto opbotste, waardoor beiden van den motor werden geslingerd. De motor rijder V. kreeg een beenbreuk, terwijl zijn broer, die op de duo zat, beide beenen brak. Dr. Wolf uit Voerendaal, die spoedig ter plaatse was, legde het noodverband, waarna de mannen werden vervoerd naar het St. Jozef-hospitaal te Heerlen. - De marechaussee uit Valkenburg stelde onmiddellijk een onderzoek in. De motor rijder verklaarde niet geweten te hebben, dat de auto stopte, de chauffeur van den wagen voerde echter a-an dat tijdens het remmen het roode gloeilampje achter op de auto natuurlijk in werking was ge weest. Zoowel de auto als de motor werden door de marechaussee in beslag genomen en naar Valkenburg overgebracht. Naar wij Vrijdagmorgen bij informatie aan het St. Jozefhospitaal te Heerlen ver namen, maken beide gewonden het goed. Ernstige botsing. Donderdagmiddag is op den Klimmer- berg bij Heerlen een motorfiets tegen een vrachtauto gereden. De motorbestuurder brak een been, de duozitter beide beenen. Beide patiënten liggen in het ziekenhuis te Heerlen. Autobus te water. Een gewonde. Donderdag is een autobus met werkloo- zen uit de gemeente Wehl, die aan de Baaksche beek werken, van den weg gere den en in een sloot gestort. De bus werd belangrijk beschadigd; alle ruiten werden vernield. Een der inzittenden werd licht gewond. Het ongeluk is veroorzaakt door 't onvoldoende wijken van een boerenwagen. Tegen een boom gereden. Donderdagmiddag is de dertigjarige K. C., wonende te 's Gravenhage op de Nieuwe Parklaan aldaar, doordat hij een toeval kreeg, met zijn auto tegen een boom gere den. De geneeskundige dienst vervoerde hem naar het ziekenhuis aan den Zuid wal, alwaar hij 's avonds aan de bekomen ver wondingen is overleden. Ernstige aanrijding te Haar lem. Auto uitgebrand. Vrijdagnacht omstreeks half twee heeft op den hoek PleinLorentzplein te Haarlem een zeer ernstige aanrijding plaats gehad tusschen een taxi, komende van het Lorentzplein en gaande naar het Plein en een luxe auto, bestuurd door iemand uit Den Haag, die met groote snelheid, circa 50 a 60 K.M. over het Plein reed en den Wagenweg op wilde rijden. De laatste auto vloog met een geweldi gen slag tegen de eerste op, zoodat deze omviel en in brand vloog. De bestuurder wist nog tijdig uit de brandende auto te komen en zich in vei ligheid te brengen. Onmiddellijk werd de brandweer geal armeerd, doch toen deze met een brand spuit ter plaatse kwam, stond de auto in lichter laaie en was er niets meer te redden. Het vuur is met één slang op de water leiding gedoofd. De auto, die de aanrijding veroorzaakte, werd zóó ernstig beschadigd, dat zij moest worden weggesleept. Tegen den bestuurder uit Den Haag is proces-verbaal opgemaakt, terzake het geen voorrang verleenen. Auto In een sloot. Daarna in brand gevlogen. Op den weg van Zevenbergen naar Standdaarbuiten in. den bocht nabij een Buitendijk is een luxe auto door een ver keerde manoeuvre, tengevolge waarvan de wagen slipte, van den dijk in een sloot ge reden. De inzittenden de heer A. Hoppens uit Londen en zijn nicht moesten door het water baden om zich te redden, terwijl de auto in brand geraakte en geheel vernie tigd werd. Door den landbouwer Engelen werden beiden per rijtuig naar Zevenber gen vervoerd, waar zij per trein him reis voortzetten. Verdronken. Gistermiddag 6.15 geraakte bij de brug van de De Constant Rebecquestraat te Den Haag een zes-jarig jongetje, M., wonende aan de Kleine Veenkade, te water. Een voorbijganger waarschuwde onmiddellijk den G.G.D., waarvan de Centrale Post op zéér korten afstand van de plaats van het ongeval is gelegen. Inmiddels kwam ook dc politie ter plaatse die met behulp van een dreg trachtte het knaapje, dat ge heel was ondergedoken, te vinden. Helaas gelukte dit niet spoedig. Toen na ongeveer 20 minuten het knaapje naar boven was ge haald, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. Te ongeveer halfacht is de 17-jarige expeditieknecht, J. Clavan, wonende aan de Noordpolderkade te Den Haag, met zijn broer in den Trekvliet onder Rijswijk gaan zwemmen. Hij was een goed zwemmer en in den loop van deze week was hij herhaal delijk daar gaan baden en duiken. Volgens ooggetuigen dook hij ook giste ren weer, kwam in het midden boven en maakte toen eenige vreemde bewegingen. Denkende dat hij kunstjes maakte schonk men er niet veel aandacht aan, tot hij plotseling weer even boven kwam en om hulp schreeuwde. Zijn broer, die op den kant stond en niet kon zwemmen, maakte alarm en W. R. een schippersknecht van de bij de Meelfabriek liggende Adriana uit Lekkerkerk snelde toe. Hij trachtte een gezonken bootje te lichten en gebruikte daarbij een soort dreg. Daar hij zelf niet kon zwemmen, gooide hij de loopplank te water, waagde zich daarop en deed wat hij kon. De drenkeling was inmiddels gezonken. Een politieagent uit Rijswijk wierp zijn dreg uit en haalde den drenkeling op. De jongen werd op een passeerende zandschuit gelegd en dadelijk pasten de politiebeambten kunstmatige ademhaling toe. Om kwart over acht constateerde dr. H. N. Kemme uit Rijswijk den dood. De doodsoorzaak is zeer vermoedelijk kramp door te gaan zwemmen, dadelijk ua het eten. Te Someren had de knecht A. v. d. V., die bezig was met het knippen van een haag, het ongeluk in een kuil te vallen. De jongeman leed- aan vallende ziekte. Na het ongeval miste men den jongen. Na lang zoeken vond men hem, doch hij bleek toen reeds te zijn overleden. Gasbedwelming. Op den hoek van den Barth. Diazstraat en Vespuccistraat te Amsterdam is geves tigd de slagerij van den heer P. J. v. d Harst. Deze was gisteravond in een vertrek je achter den winkel bezig met vetsmelten op een gascomfoor. Zonder dat hij het be merkte, is de gasslang doorgebrand. Door i het uitstroomende gas is de slager bewus teloos geworden. Zijn dochtertje, dat door haar moeder was uitgezonden om brood te halen, liep even bij haar vader binnen en vond hem bewusteloos liggen. Zij snel de den winkel uit en riep de hulp in van een politieagent. Weldra verscheen ook de brandweer, die met behulp van een zuur stofkoffer den bewusteloozen man trachtte bij te brengen. Toen hij teekenen van leven gaf is hij door den G.G. en G.D. naar heb Wilhelminagasthuis vervoerd en daar opge nomen. Ernstige val. Te Cadier en Keer was Donderdagnamid- dag de 16-jarige P. H. J. van P. in een wei de van den landbouwer J. U. aan het ker senplukken. Plotseling is de jongen echter uit den boom gevallen. Hij kreeg een sche delfractuur en hersenschudding en brak den pols van de rechterhand. In vrijwel ho- peloozen toestand is de zwaar gewonde door den G.G.D. van Maastricht naar het zie- J kenhuis Calvarieberg overgebracht. BRANDEN. ZWARE HEIDEBRAND IN'TGOOI REEDS MEER DAN 8 H.A. VERNIELD. De ontzettende hitte bemoeilijkt het blusschingswerk. Gistermiddag omstreeks twee uur is aan de Crailoosche brug te Hilversum een heidebrand uitgebroken, die, daar er wei nig water te krijgen was, zich terstond snel uitbreidde. De Hilversumsche brandweer, gesteund door gemeente-werklieden, vermocht te gen de vuurzee niets uit te richten. Het vuur verspreidde zich zeer snel in de rich ting van Laren en Bussum. Omstreeks half vijf waren reeds 8 H.A- heidegrond en de daarop staande beplan ting van het Natuurreservaat verloren ge gaan. Vele brandweerlieden hadden zeer veel last van de hitte. Toen het vuur reeds aan de grens der gemeente Laren was genaderd, was de La- rensche brandweer nog niet ter assistentie verschenen. Een groote menschenmenigte slaat den brand gade. Met angstwekkende snelheid breidt het vuur zich uit naar de bebouwde kom der gemeente. Op verzoek van ir. Groote, directeur van de Gemeentewerken te Hilversum, helpen vele burgers bij het blusschingswerk mede. Men trachtte het vuur met takken te dooven, doch de verzengende hitte en de verstikkende rook doen de brandweer steeds terugtrekken. Uit het legerkamp van Laren kwamen 100 militairen te hulp, terwijl uit Bus sum, Laren en Hilversum steeds meer bur gers, tezamen 1000 personen, opkwamen, die allen het hunne hebben gedaan om den brand te beperken. Tegen half zes was het gevaar voor verder uitbreiding geweken. De brand had toen het fietspad van het St. Janskerkhof bereikt. Wij hebben ons gewend tot den voorzit ter van Stad en Lande van Gooiland, welke eigenaresse is van deze gronden, welke zijn bestemd om in het reservaat te worden opgenomen. De heer Luden meende, dat op grond van zijn ervaring van heidebrand binnen twee jaren de heide zich geheel zal hebben hersteld. De schade aan dennengewas heeft men nog niet kunnen opnemen. FABRIEKSBRAND TE TILBURG. CONFECTIEFABRIEK GEHEEL UITGEBRAND. Ongeveer een ton schade. Gistermiddae omstreeks vier uur ont stond in de Tilburgsche Confectiefabriek van de Gebrs. Mutsaers, gelegen aan de Zuidoosterstraat te Tilburg. In een der benedenlokalen maakte een zestienjarige jongen een pijp schoon met benzine. Een ander hield er een vlamme tje bij, waardoor de pijp in brand vloog. De jongen liet de brandende pijp val len, die terecht kwam op een bus ben zine, waarna in een oogwenk de geheele benedenverdieping in lichter laaie stond. De brand greep zóó snel om zich heen, dat 25 meisjes, die op de bovenverdieping werkten, niet meer langs de gewone trap naar beneden konden gaan. Zij konden evenwel allen langs een buiten het ge bouw loopende noodtrap de verdieping on gedeerd verlaten. Toen de brandweer met groot materieel ter plaatse verscheen, sloegen de vlammen reeds hoog uit het dak. Met kracht werd het vuur bestreden. De brand was spoedig bedwongen. Het twee verdiepingen hooge gebouw brandde echter geheel uit. De ach ter de confectiefabriek gelegen schoenfa briek kon behouden blijven. Even dreigde nog gevaar, toen het dak van een in de nabijheid gelegen woning vlam vatte. Ook de uit spoorbiels samengestelde palisade langs de spoorlijn TilburgDen Bosch ge raakte in vlam. De brandweer kon echter voorkomen, dat hier schade werd aange richt. De fabriek met inventaris, machines enz. ging totaal verloren. Ook een tiental rijwielen, dat aan het pertoneel behoorde, verbrandde. De na het blusschingswerk nog staande muren wérden door de brandweer tot de eerste verdieping gesloopt., wegens ge vaar voor instorting. De schade, die door verzekering wordt gedekt, beloopt ongeveer 100.000 gulden. Op cle fabriek werkten 65 personen, die door den brand zonder werk komen. Groote boerderij te Cuyk af gebrand. Varkens in de vlammen omgekomen. Omstreeks negen uur gistermorgen is brand uitgebroken in de groote boerderij van H. J. in de Haagsche straat te Cuyk Het vuur ontstond in het woonhuis met stal en vond ruim voedsel in het pas binnenge reden hooi. Zoo snel grepen de vlammen om zich heen, dat de bewoners nauwelijks tijd hadden een deel van den inboedel te redden. Het overige ging in de vlammen verloren, terwijl ook een achttal varkens omkwam. De belendende schuur brandde eveneens totaal af. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. De brandweer kón tegen de geweldige vuurzee weinig uitrichten mede door ge brek aan voldoende water. Gebouwen en inboedel waren bij den Boerenbond verze kerd. Uitslaande brand te Vlaan- dingen. Gisternacht om half één brak te Vlaar- dingen brand uit in het drie verdiepingen hooge pand, toebehoorend aan den tim merman H. in de Vleersteeg. Benoden was een timmermanswerkplaats. Op de eerste etage woonde het gezin v. B., bestaande uit man, vrouw en vier kinderen, de tweede etage was onbewoond, terwijl boven, op een zolderkamer, de alleenwonende L. huisde. Het gezin v. B. kon slechts in nachtge waad het huis verlaten. L. moest nog ge wekt worden en kon zich nog juist over een ladder in veiligheid brengen. Nog vóór de brandweer aanwezig was, sloegen d® vlammen reeds over naar een aan den overkant van de steeg liggende bakkerij. Zij konden hier echter spoedig worden gebluscht. De brandweer, die met groot materiaal werkte, kon evenwel niet verhinderen, dat het pand van H. geheel uitbrandde. Een 55-tal postduiven, toebehoorende aan L, kwam in de vlammen om. Het blusschings werk werd zeer bemoeilijkt, doordat het pand geheel is ingebouwd en de Vleer steeg slechts enkele meters breed is. Om twee uur ongeveer was men den brand meester. De inboedel van v. B. was verzekerd, van L. was niets verzekerd. De omliggende pan den bekwamen veel waterschade. De oor zaak van den brand is nog onbekend. De brand aan de Lamsteeg te Rotterdam. De oorzaak. Gistermorgen is een uitgebreid onder zoek ingesteld naar de vermoedelijke oor zaak van den ernstigen brand in de Lam steeg te Rotterdam. Dit onderzoek heeft tot het resultaat geleid, dat als vaststaan de wordt aangenomen, dat de brand in het trapga-t tusschen de 2e en 3e etage is ont staan. De laatste dagen was de logements knecht, Schaftenaar, bezig met het verven van de trap. Hij was bovenaan begonnen en was gistermiddag gevorderd tot in dit trap gat. Ongeveer een half uur voor de brand ontdekt is. is hij met het werk geëindigd. Gebleken is, dat hij verf gebruikte, welke vrij veel benzine bevatte met het oog op het snel droog worden van de verf en te gen het plakken van de verf. Zeer waarschijnlijk heeft een van de loge- mentsgasten bij het passeeren van de trap een brandende sigaret weggegooid of een nog smeulende lucifer laten vallen en hpeft de verf daardoor vlamgevat. De reeds ge noemde logeergast Bronligt heeft het eerst den brand ontdekt. Hij is terstond een em mer water en dweilen gaan halen en heeft zijn uiterste best gedaan om de brandende verf op den zijmuur van de trap te blus- schen. De vlammen sloegen echter over de natte doeken heen en weldra stond de trap in brand. Het blusschingswerk werd zeer bemoei lijkt, doordat het trapgat slechts 80 c.M. in het vierkant is en de trap in die nauwe ruimte bovendien nog een draai maakt. Toen de trap eenmaal vlam had gevat, heeft de brand zich verbazend snel uitge breid. Verzekering dekt de schade. Te Muntendam. Donderdagmiddag te ongeveer vier uur ontstond, vermoedelijk door kortsluiting een felle brand in de kapitale boerenbe- huizing van de Gebr. van der Ark te Mun tendam. Ondanks het feit, dat de bewo ners aanwezig waren, greep het vuur zoo snel om zich heen, dat zoo goed als niets kon worden gered en de geheele inboedel verloren ging. Verzekering dekt de schade. O.a. ging nog 60.000 K.G. stroo verloren. De brand te Arnhem. Ook het tweede kind overleden. Ook het tweede kind, dat bij den brand in de G. A. Smitstraat te Arnhem ernstige brandwonden had opgeloopen, is aan de gevolgen overleden. Het derde kind wordt thuis verpleegd. Auto-banditisme. In een der Haarlem omringende dor pen geschiedde dezer dagen het volgende, dat toch wel even de moeite van vermel ding waard is. In de gelagkamer van een café zat o.a. een „heer" aan de stamtafel, die blijkbaar boven zijn „theewater" was. Duidelijke symptomen waren hiervan, dat de man telkens zeer luidkeels en hoog liedjes lalde, zoodat de bezoekers van ser re en terras gestoord omzagen naar den schreeuwer, wiens hoofd bijna in vlam stond. Na eenigen tijd stapte hij luidruchtig op, wiebelde, tot schrik van de toeschou wers, om een Ford-atuo heen, die voor het trottoir stond, en verdween daarin met een plof. Nadat hij eenige malen het nood-signaal geprobeerd had (de man scheen erg op la waai gesteld) schoof het Fordje vooruit en we zagen een der bezoekers nog snel het autonummer noteeren. Je kon nooit I weten, wat er gebeurde Eenige meters verder stond het vehikel stil voor het politie-bureau. Men zag een der politie-mannen even spreken met den bestuurder, waarna deze zijn weg ver volgde, angstig en wat ontstemd nage staard door de bezoekers van het café, die zich op het terras bevonden. De onprettige voorgevoelens, die deze menschen wellicht koesterden, werden te spoedig bewaarheid. Geen tien minuten later kwam er be richt aan de stamtafel, dat de auto was ver ongelukt. Een der heeren ging dadelijk met zijn auto kijken en trof daar, blijkens zijn la tere mededeelingen, de auto over den kop geslagen aan, terwijl de inzittende er, won- der genoeg, vrij goed, met enkele onbedui- BONDSHOTEL /Coievpftfstraat 26 Alle comf. Schitter4nd^rain. Gr. garage Eigen luxe toeringcar. Mat. pens. pr. 6597 dende schrammen was afgekomen. Het ongeval moet hebben plaats gehad door een te sterk remmen van den be- schonkene, waardoor het Fordje over sloeg. Met beklemming vraagt men zich af, wat deze man voor groot onheil had kun nen stichten, onheil, waarvan waarschijn lijk anderen de dupe waren-gewordeneen rustig wandelend oud-heertje, een paar spe lende kinderen, andere automobilisten enz. Gelukkig zijn dezen aan iets dergelijks ontkomen. Tabak smokkelen. Gemeld wordt, dat het tabaksmokkelen aan de Oost-Groningsche grens, vooral ook door Duitschers, zeer toeneemt. Nabij Rhede hebben de kommiezen zelfs in emmers met melk in blik verpakte siga- retten aangetroffen en de vorige week tabak, goed verpakt, in een teerton. BUITENL. BERICHTEN REEDS 1450 SLACHTOFFERS DER HITTE IN DE VEREEN STATEN Schade minstens tien millioen dollar. De hittegolf, welke in sommige staten van het Midden-Westen van de Ver. Staten min der wordt, duurt in andere staten met onver minderde kracht voort. Tot dusver zijn 1450 personen aan of ten gevolge van de warmte bezweken. De schade, welke aan den oogst en den veestapel is toegebracht, wordt geschat op minstens tien millioen dollar. Het aantal dooden te Chicago bedraagt 365, in Iowa 173, in Wisconsin 164, in Missouri 114 en in Indiana 65. De regeering deelt mede, dat in Zuid-Dakota vijfduizend gezinnen van voedsel verstoken zijn. GROOTE OVERSTROOMING IN MANTSJOERIJE Meer dan 100 dooden. Uil Sjanghai wordt gemeld: Hevige slagre gens hebben de rivieren buiten haar oevers deen treden, waardoor in verschillende deelen van het land groote verwoestingen werden aangericht. In het Zuid-Westen van Mandsjoe- rije zijn meer dan honderd personen verdron ken en duizenden dakloos geworden. NA DE RAMP TE VINCENNES Nederland krijgt een nieuw gebouw Het uitvoerend comité voor de Nederland- sche deelneming aan de Int. Koloniale Ten toonstelling te Parijs heeft gisteren, met mede werking van jhr. dr. Loudon, Nederlandsch ge zant te Parijs, de noodige besprekingen ge voerd over al hetgeen thans moet geschieden in verband met de wederinrichting van de Nedcr- landsche expositie in het Bois de Vincennes. Het comité heeft met groote erkentelijkheid kennis genomen van al de sympathiebetuigin gen, die in zeer grooten getale bij het comité zijn ingekomen. Het heeft verder bijzondere aandacht gewijd aan de talrijke aanbiedingen tot het verleenen van persoonlijke diensten ten behoeve van den bouw van het nieuwe paviljoen. Het comité brengt allen landgenco- ten, die van hun groote belangstelling in den aangevatten nationalen arbeid deden blijken, oprechten dank en de verklaring, dat bij geble ken noodzakelijkheid gaarne een beroep op hun daadwerkelijken medewerking zal worden gedaan. De gulle wijze, waarop vele Neder landers hun Indische verzamelingen ter be schikking stelden voor het nieuwe paviljoen, heeft het comité ten zeerste verheugd; het is waarschijnlijk, dat een deel dier verzamelin gen zal worden benut. Wat aangaat den bouw van het nieuwe pa viljoen is het comité gebleken, dat het over brengen van Nederland naar Parijs van ijze ren of houten loodsen te kostbaar zal zijn, dan wel te veel tijd in beslag zal nemen Het comité heeft daarom in beginsel beslist dat het nieuwe paviljoen in Parijs zelf zal worden ge bouwd; het zal een oppervlakte beslaan van ten minste driemaal de oppervlakte van het door den brand gespaarde paviljoen voor de Nederlandsche particuliere inzendingen, zoo dat de beschikking zal worden verkregen over drie ineenloopende zalen, elk van 18 x 30 M. De drie zalen zullen onderscheidenlijk wor den bestemd voor de staatkundige, de econo mische en de cultureele afdeeling. De architec tuur zal zich geheel aansluiten bij die van het paviljoen voor de particuliere inzendingen. De bouw zal waarschijnlijk aan een Nederlandsche aannemer, worden opgedragen, die binnen wei nige dagen met het werk een aanvang kan ma ken, opdat over een paar weken reeds met de inrichting van de economische afdeeling kan worden begonnen. Aan de samenstelling van dc verschillende inzendingen wordt reeds met volle kracht gewerkt. Om alle werkzaamheden zoo vlot mogelijk te laten vcrloopen, zal het secretariaat-gene raal tijdelijk naar het tentoonstellingsterrein te Parijs worden overgebracht. De algemeen-voorzitter, mr. D. Fock, ver trekt morgen met den secretaris-generaal, dr. L. J. v. d. Waals, naar Parijs, ten einde met den gedelegeerde, den heer P. A. J. Moojen een zoo doelmatig mogelijke verdeeling d r werkzaamheden vast te steil»"

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 13