UIT DE OMGEVING Agenda DONDERDAG 2 JULI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. S HET VERSCHE KADETJE. Ue Nederl. Bakkersbond spreekt zich uit tegen een vervroegd verkoopverbod van groot en klein versch brood. Gisteren werd in „Musis Sacrum" te Arnhem de jaarlijksche algemeene verga dering gehouden onder voorzitterschap van den heer Fred. C. Staehle. De voorzitter protesteerde in zijn ope ningswoord tegen de bewering, dat door de Tarwewet de bakkers zouden worden bevoordeeld. Er is door den regeeringscommissaris toegezegd een soepele toepassing van de Tarwewet, die op 4 Juli in werking treedt; pas op 3 Augustus zal met de controle wor den begonnen. Aan georganiseerde bak kers zullen na dien datum, waaneer zij zich tot het bondsbestuur wenden, ook nog con cessies worden toegestaan voor het gebruik van TYt pet. onvermengde bloem. De agenda vermeldde de volgende vraag punten: wenscht men, dat het verkoopver bod van versch brood vervroegd wordt? Moet daarbij het vervoervei-bod ook ver vroegd worden? Is het ge wenscht, dat al leen versch klein brood tot een gewicht van vijftig gram des morgens vroeger verkocht mag worden? Zoo ja, op welk uur moet deze verkoop dan gesteld worden? Moet deze verkoop dan beperkt blijven rot verkoop in den winkel (dus geen bezorging! i De voorzitter deelde mede, dat de afdee- ling Doetinchem bericht van verhindering had gezonden; met de opmerking „is tegen het versche cadetje!" Ingekomen was een reeks stellingen van het Comité tot het verkrijgen van versch brood (voorzitter de heer Th. Meerman, secretaris mr. Jules Keizer) welke de heer L. Snapper verdedigde. De heer Venekamp, Amsterdam, wees erop, dat in Amsterdam minstens 12 bak kers in hun bestaan worden bedreigd nu de hotels zelf kunnen gaan bakken. Hij wenschte, dat zoolang de zaak niet in hoogste instantie is uitgemaakt, deze bak kers voort zullen kunnen gaan met leveren aan hotels. De heer Smitskamp, Den Haag, zou graag zien, dat men den minister vroeg, zco spoedig mogelijk een wetsontwerp in te dienen gezien de vrij-spraak van hotel „Suisse" waarbij het bakken door hotel houders werd verboden. De voorzitter stelde daarop voor om een telegram te zenden aan den minister, waarin de vergadering, gezien het vonnis inzake hotel „Suisse" verzoekt dat de maat regelen tegenover de bakkers, die brood aan hotels leveren, worden weggenomen. Vele sprekers voerden het woord hier over; de voorzitter gaf in overweging, niet te stemmen over alle vraagpunten. Gestemd wordt over de volgende vra gen: Wenscht men, dat het verkoopverbod van versch brood (groot-brood) vervroegd wordt en ook het vervoerverbod vervroegd? De voorzitter wees er op, dat deze wensch insluit een verkoopverbod tot ne gen uur bij* een aanvang van den werktijd van vijf uur. Deze vraag werd met groote meerderheid van stemmen ontkennend be antwoordt; 1314 tegen, ruim 400 vóór. Is het gewenscht, dat de verkoop van klein versch brood om acht uur 's morgens afgehaald kan worden aan den winkel, on der voorbehoud, dat het werk in de bakke rij om vijf uur kan beginnen? Er waren 1037 stemmen tegen, 774 vóór en 54 blanco's, zoodat de vraag ontkennend was beantwoord. „Hbl." UIT HET SCHEEPVAARTBEDRIJF. Scheepvaartvereeniging Zuid zegt het contract op. De R.K. Transportarbeidersbond te Am sterdam heeft bericht onvangen van de Scheepvaartvereeniging Zuid, dat de col lectieve arbeidsovereenkomst per 31 Juli is opgezegd. De zeer ernstige crisistoestand, aldus de brief waarin het havenbedrijf te "Rotter dam verkeert en de onzekerheid voor de toekomst, oa. ook door de houding van het gemeentebestuur met betrekking tot de ha vengelden en andere overheidstarieven, staan de Scheepvaart Vereeniging Zuid niet toe zich voor deze voorwaarden verder bij collectief contract te binden. WERKTIJDENBESLUIT VOOR WINKELS. Een adres van de Kantoorbedienden. De Alg. Ned. Bond van Handels- en Kan toorbedienden, de Ned. Ver. van Chr. Kan toor- en Hanelsbedienden en de R.-K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedien den „St. Franciscus van Assisië" zullen de zer dagen een adres zenden aan de gemeen teraden, waarin zij als hun meening te ken nen geven, dat de winkelbedienden inge volge heb werktijdenbesluit voor winkels, uit sociale overweging recht hebben op een vrijen middag en waarin het standpunt van de middenstandsvereenigingen die zich zoo genaamd uit economische en juridische overwegingen daartegen verzetten, wordt weerlegd. De samenwerkende bonden zijn voorts van meening, dat een afdoende waarborg voor het werkelijk geven van een vrijen mid dag het voorschrift betreffenden den hal ven vrijen dag wordt herhaaldelijk ontdo ken slechts kan worden verkregen door de sluiting der winkels, waartoe art. 6 der Rijkswinkelssluitingswet de gelegenheid biedt. De vrije middag voor .winkelpersoneel te Haarlem. In verband met de kwestie van den vrijen middag voor winkelpersoneel boden B. en W. te Haarlem de volgende veror dening aan den Raad aan: Artikel 1. Het is verboden een winkel uitgezonderd in art. 2 dezer verordening waarin op meer dan 5 dagen in de week winkelpersonel werkzaam is, op Donder dag na des middags 1 uur voor het pu bliek geopend te hebben, tenzij met ver gunning v*n B. en W. Vergunning als hier voren bedoeld wordt verleend, indien en zoolang door het hoofd of den bestuurder van den winkel, op naar het oordeel van B. en W. voldoende wijze, een wekelijksche vrije namiddag voor zijn winkelpersoneel wordt gewaarborgd. Dit voorstel werd met 325 stemmen aangenomen, nadat een voorstel-Scholl (S. D. A. P.), om alle zaken na Donderdagmid dag 1 uur te laten sluiten, met 2116 stemmen verworpen was. Grootsch Esperanto-Feest te Nijmegen. De in heel Nederland en ook daarbuiten bekende „Centrale Esperanto-Propaganda Commissie" viert haar eerste lustrum, en heeft voor haar 22.500 leerlingen een grootsch feest bereid op 11 en 12 Juli. Bij deze gelegenheid biedt zij haar duizenden cursisten een schitterend geslaagd Jubi leumboek aan. Het is een lijvig boekdeel, een onmisbaar prachtwerk, niet alleen voor alle Esperantisten, maar ook voor hen die tot heden toe onverschillig tegenover Esperanto stonden, ja zelfs voor zijn be strijders. Het boek toch bevat een reeks van zeer lezenswaardige artikelen van ver schillende vooraanstaande Esperantisten, terwijl talrijke foto's het werk versieren, zoodat het geheel een aangenamen indruk maakt. In het boek treft men bovendien het Program der feestelijkheden aan, als mede een „Bewijs van Toegang". Iedereen schaffe zich dus ten spoedigste dit pracht werk aan door toezending van 60 ets. aan: H. de Lepper, Voorstadslaan 187, Nijmegen (Gironummer: 104436). frater WIGBERTUS v. ZON, Reusel. „Eet meer tomaten". Het Centraal Bureau van de Veilingen in Nederland maakt den laatsten tijd in 't eigen land veel meer reclame voor de eigen tuinbouwproducten. Vooral de tomaten, die een zoo belangrijk product vormen en met een uitvoer van 80 millioen K.G. per jaar aan de spits staan tracht men er ook hier meer in te krijgen. Eet meer tomaten is een leus, die men tegenwoordig druk gepropa geerd ziet. Thans heeft het Centraal Bu reau een 80 M. lange reclamefilm doen ver vaardigen ter aanbeveling van de tomaat en binnenkort zal men in alle Nederland- sche bioscooptheaters deze rolprent over het smakelijke product kunnen aanschou wen. De voorzitter van den Bond van Vei- lingvereenigingen. de heer F. V Valstar, heeft in een speciale persvoorstelling een korte toelichting ei bij gegeven en verteld, dat de reclame bedoeld is voor de geheele Nderlandsche tomatenteelt en niet alleen de Westlandsche. Nu de buiten'andsche export dikwijls zoo wisselvallig is door allerlei beschermende maatregelen wil men in het eigen land de consumptie van tomaten zien op te voeren. De firma Van Vriesland en de I.C.R.O. verzorgden de opname en vertooning van de fi'-m. „Tel." UIT DE GEVANGENIS-STATISTIEK. Men schrijft ons: Hoe is 't mogelijk, d&t- de lectuur der Gevangenis-statistiek een glimlach kan te voorschijn roepen. Men leze echter het volgende en zal het be grijpen. In de strafgevangenis te Rotterdam mo gen niet alleen de meer ontwikkelden, maar ook veroordeelden, die er al meer dere jaren vertoeven, uit den catalogus der bibliotheek zelf een lijstje samenstellen der door hem begeerde boeken, zulks op dat deze geen gevaar zullen loopen een werk te ontvangen, dat zij vroeger reeds lazen, wat daar natuurlijk nog grooter strop is dan in de vrije maatschappij. Heel goed bedoeld natuurlijk maar ziehier de schaduwzijde: ongeletterden gaan op den titel af en bezorgen zich daardoor teleur stellingen. Zoo komt volgens het verslag der gevangenis bijv. een werk als „Boven alles de liefde" van Jan Maclaren vrij geregeld op hun lijstje voor, maar de liefde, door hen verwacht, vinden zij er natuurlijk niet in. Blijf nu even dood-ernstig, lezer. Zoo'n leuke opmerking is evenwel een uitzondering in het ernstige werk. Behartigenswaardige dingen komen er meer in voor. Verheugend maar in gansch andere beteekenis zijn bijv. de mededeelingen over de welbekende afwij kingen van het strenge régime, welke den gevangenen bij goed gedrag kunnen wor den toegestaan. We lezen dienaangaande o. m.: „De gevangenen reageeren steeds meer en beter op de hun verleende afwijkingen, die zij vrij algemeen op hoogen prijs stel len, waarom zij zich beijveren hun geheele houding zoodanig in te richten, dat deze hun onverkort kunnen worden toegewezen. Het is frappant te mogen zien en te kun- ren ervaren, hoe zij zichzelf leeren bedwin gen en beheerschen togen hun kwade nei gingen en bedorven natuur, in welke mate zij gevoelig worden en daardoor hun bit terheid plaats maakt voor dankbaarheid, hoe zij door zelfbeheersching en gevoel komen tot zelfkennis en oprecht schuldbe sef, zonder hetwelk geen berouw of verbe tering mogelijk is. Wanneer zij zoover zijn gevorderd, worden zij buitengewoon be vattelijk voor raad en terechtwijzigingen en vatbaar voor goede indrukken, daar zij de overtuiging reeds hebben ontvangen, dat alles tot hun bestwil geschiedt." Hier is nu eens geen theoroticus aan het woord, gelijk er zoovelen schrijven over de gevangenen, zonder hun leven te kennen, maar een deskundige, die ziin verpleegden dagelijks kan waarnemen. En dan is het opmerkelijk hoezeer het hem opviel, dat de te verwerven gunsten tevens zelfbe heersching brachten. Moge hier niet uit geconcludeerd, dat men niet al te gauw, aan een mensch moet zeggen: „Hij kon niet anders, hij is nu eenmaal zoo aange legd. Men ziet: er valt uit de Statistiek meer te pubten, dan dat woord do«t Het College van Gedep. Staten van Gelderland. Naar de „Gelderl." verneemt, hebben de Staton-fracties, na herhaald overleg, besloten de oude samenstelling van het Col lege van Ged. Staten van Gelderland te handhaven, voor zoover betreft de onder linge verhouding der partijen in het Col lege, n.l. 2 Katholieken, 1 Anti-revolution- nair, 1 Chr. Hist., 1 S.D.A.P. en 1 Vrijheids- bonder. De Katholieke fractie heeft aanspraak gemaakt op drie zetels in het College van Ged. Staten. Zij vond daarvoor echter bij de andere fracties geen steun, zoodat ten slot te werd besloten om het oude aantal (2 ka tholieke Gedeputeerden) te handhaven. Het is nog niet bekend, wie de candidaten zijn der Katholieke Statenfractie. Deze verga dert de volgende week weer en zal dan een beslissing daarover nemen. RIJKSAMBTENAREN-REGLEMENT. Op 1 September, in werking. Het Staatsblad bevat het Rijksambtena renreglement, dat op 1 September in wer king treedt. Onder het reglement vallen niet: ministers, leden van den Raad van State, kraehtens Grondwet of wet voor hun leven aangestelde ambtenaren. Uitgezonderd de bepalingen m het hoofd stuk over de bezoldiging, is het reglement- niet van toepassing op het onderwijzend of doceerend personeel bij het lager het mid delbaar, het hooger en het nijverheidson derwijs. Op ambtenaren met gedeeltelijke dag-, week- of jaartakken, die niet regelmatig dienst doen, zijn de bepalingen betreffende bezoldiging, dienst- en werktijden, verlof en va can tie en aanspraken in geval van ziekte niet van toepassing. Bij een bezol diging, die 3000 's jaars niet te boven gaat, geschiedt de aanstelling van ambte naren in vasten dienst door den betrokken minister; bij aanstelling van ambtenaren in tijdelijken dienst door den minister is de grens gesteld op 5000 's jaars. De aanstelling van ambtenaren in tijde lijken dienst kan o. m. slechts geschieden indien mag worden aangenomen, dat de werkzaamheden, waarmede de ambtenaar zal worden belast van afloopenden aard zijn en niet langer dan tien jaren zullen duren. Wanneer werkzaamheden, als in den vo- rigen volzin bedoeld, elkaar in een aanslui tende reeks opvolgen, wordt de tijdelijke aanstelling van den ambtenaar, die met die werkzaamheden is belast, na vijf jaren door een vaste aanstelling verYangen. indien mag worden aangenomen, dat deze werkzaam heden ten minste nog vijf jaren zullen voort- Voor aanstelling tot ambtenaar kan slechts in aanmerking komen hij, die bij een geneeskundig onderzoek lichamelijk ge schikt is bevonden voor de waarneming van het ambt. De ambtenaar, die als militair ingevolge een uit de wet of uit een verbintenis voort vloeiende verplichting in werkelijken dienst is wordt geacht in zijn burgerlijke bet-rek king met verlof te zijn. Hij behoudt over den tijd van dezen dienst het genot van de aan zijn ambt verbonden bezoldiging, voor zoover hij, volgens nader te stellen regelen, daarop aanspraak kan maken, dan wel voor zoover die werkelijke dienst wordt vervuld gedurende het aan hem verleende vacantie- verlof. Ten aanzien van verlof en vacantie zijn steld, dat op Zondag alleen bij onvermijde lijkheid 'dienst wordt geëischt. Ten aanzien van verlof en vacainlie zijn de thans als regel geldende maatregelen vastgelegd. Verder bevat het reglement be palingen in zake bezoldiging in geval van ziekte en verpleging. Ten slotte zijn opgenomen bepalingen aangaande disciplinaire straffen en georga niseerd overleg. Het reglement geldt niet voor ambtenaren in burgerlijke openbare diensten en voor oontractpersoneel. VERHUIZING VAN HET I.V.V. Van Amsterdam naar Berlijn. Gisteren is de zetel van het I.V.V. van Amsterdam naar Berlijn verhuisd. De „Tijd" merkt op: Het Internationaal Verbond van Vakver- eenigingen stond onmiddellijk na den oor log op het hoogtepunt van zijn macht. De beide secretarissen, Edo Fimmen en Jan Oudegeest, troonden in het bureau aan de Vondelstraat als leiders van een wereldbe weging. Hun machtsbewustzijn kende geen grenzen meer. Zij verlieten het terrein der vakbondspolitiek en deden een greep naar de macht op het gebied der politieke Inter nationale. Te Den Haag werd in 1922 een internationaal vredescongres bijeengeroe pen met uitsluitend politieke bedoeling. De vakbondsbestuurders hadden zich zelf tot den rang van internationale staatslieden verheven. Toen kwam de kentering. Zelfs Troelstra en' Em. van der Velde waren geschrokken voor de vakbondsrevo lutie binnen de socialistische muren. Zij haastten zich in 1923 naar Hamburg om de aan flarden gescheurde politieke interna tionale te krammen en te lijmen. De hee- ren Fimmen en Oudegeest gingen intus- schen uit elkaar, Fimmen hield links richting Moskou en Oudegeest liet zich met den dag meer en meer naar rechts op schuiven. De politiek van Amsterdam stond tegenover die van Moskou. Het ledental was inmiddels gedaald, de macht geslonken. Het I.V.V. is verhuisd naar Berlijn, dich ter bij Moskou. Oudegeest betreurt deze verplaatsing levendig; Fimmen ziet haar niet zonder welgevallen. De groote Amsterdamsche tijd is voorbij. Het Nederlandsche socialisme bleek in nerlijk te verdeeld om zijn vat op de leiding te behouden. Te Berlijn zal de reorganisatie worden voltrokken. Naar Duitsche methode dus de gelijk, maar beperkt. De band met de vak verbonden in de niet-Germaansche landen aeJ nog losser worden. WARMOND. OUD-BURGEMEESTER A. J. SCHöLVINCK t. Herdenking in een speciaal daartoe uitgeschreven Raads vergadering. Oud-Burgemeester Schölvinck is gister in een spoedeischende" gemeenteraadszit ting herdacht. De Voorzitter deed voorlezing van een ontvangen schrijven van Mevrouw de Wed. Schölvinck Kolfschoten, waarin deze me- dedeeling deed van het overlijden van haar echtgenoot, den heer A. J. Schölvinck, oud burgemeester. Rede burgemeester Ketelaar. Hierna nam de Voorzitter het woord en sprak als volgt: In verband met het overlijden van oud burgemeester Schölvinck heb ik gemeend in Uwen geest te handelen, door U in bui tengewone vergadering bijeen te roepen teneinde U in de gelegenheid te stellen uit drukking te geven aan de gevoelens die ons bezielen, nu hij, die zoovele jaren onze ge meente geleid heeft met meer i» Het wil mij voorkomen, dat het een plicht is op deze wijze uiting te geven aan onze dankbaarheid voor het vele. dat hij voor Warmond gedaan heeft. Twee en twintig jaren is de overledene burgemeester dezer gemeente geweest, een voorbeeld van plichtsbetrachting, een hoffelijk man, voor ieder toegankelijk. Hij heeft zich geen moeite bespaard om Warmond vooruit te brengen. Onder zijn bestuur heeft Warmond zich veranderd op een wijze als nooit meer in zoo'n korten tijd zal plaats vinden. Het rustige achter afgelegen en onbekende dorp is mede dank zijn juist inzicht uitgegroeid tot wat het thans is. een plaats in binnen- en buitenland bekend. Groote werken zijn onder zijn bestuur tot stand gekomen. Ri- oleering, waterleiding, gas en electriciteit werden hier aangelegd, arbeiderswoningen gebouwd. Watersport en vreemdelingenver keer werden door hem bevorderd Hij heeft gewerkt op een wijze die onzen eerbied af dwingt. Als eerlijk onbevooroordeeld man heeft hij steeds getracht ieder tegemoet te komen en wat mij het meest opgevallen is toen het mij vergund werd zijn plaats in te ne men en zijn werk voort te zetten, is de groote waardeering waarmede door allen over zijn persoon gesproken werd en de eerbied en vriendschap die steeds voor hem en zijn werk betuigd werd. Ook ik mocht als ik zijn raad inriep steeds een welwil lend oor vinden en steeds steun waar het de belangen van zijn Warmond betrof. Ik wil U niet zijn staat van dienst opsom men, dit zijn slechts feiten, maar mijn doel is U, zoo goed het mij mogelijk is, de man te schilderen die van ons heen ging. Zoo gaarne hadden wij hem een zorg- looze en gelukkige levensavond gegund, aan hem, die niet op den voorgrond wilde tre den maar toch zooveel voor onze gemeente gedaan heeft, en altijd in staat was de scherpe kanten weg te nemen en ieder zoo veel mogelijk ter wille was. De door hem zoo zeer verdiende rust, heeft hij echter niet mogen genieten zijn ziekte, die eerst een slepend aanzien had, verergerde spoedig en al werd het ernstigste gevreesd, toch is zijn overlijden nog onverwachts gekomen. Namens U allen, ja namens de geheele ge meente betuig ik van deze plaats, dan ook onze hartelijkste deelneming aan Mevrouw Schölvinck en hare kinderen met het smar telijk verlies dat zij geleden hebben Moge God hen troost en sterkte geven om deze beproeving te dragen. Wij Warmon- ders hebben een schuld van dankbaarheid aan oud burgemeester Schölvinck en zullen zijn aandenken steeds in hooge eere houden. Moge het loon dat hij door zijn werken voor ons verdiend heeft, ruimschoots zijn deel zijn. Rede wethouder Oudshoorn. Daarna voerde het woord wethouder Oudshoorn.- Ik dank u voor de sympathieke woorden ook namens mijn collega Zwetsloot, welke u zoo juist heeft gesproken ten opzichte van wijlen onzen óud-Burgeméester: Ik be hoef hier niet zijn verdiensten en zijn zor gen welke hij voor ons dorp gehad heoft te herhalen, doch ik kan toch niet nalaten, in deze vergadering ons diep leedwezen te uiten nu hij, waarmede wij zoovele jaron hebben mogen samen werken, voor goed uit ons midden is heengegaan. De wensch, dat hij vele jaren zou genieten van zijn rust, is helaas niet in vervulling gegaan. Wij hoorden allen van zijn ziekte, doch wenschten vurig, dat een spoedige beter schap bad mogen intreden. Helaas, God heeft anders beschikt en hem uit heb mid den zijner huisgenooten, die hem zoo dier baar waren, weggenomen, en wij moeten zwijgen. Wij wenschen mevrouw Scnöl- vinck en huisgenooten van ganseher harte sterkte in deze treurige dagen. Hij ruste in vrede. Rede Raadslid v. Schie. Hierna nam de heer van Schie als oudste raadslid het woord en sprak als volgt: Mijnheer de voorzitter. Als oudste raads lid wil ook ik een enkel woord spreken ter nagedachtenis van onzen oud-Burgemeenter Schölvinck. Namens de raadsleden en de keele gemeente spreek ik mijn oprecoto deelneming uit met het overlijden van dec man, die bijna 25 jaar op een onbaatzuchti ge wijze de gemeente gediend heeft, die zijn leven gegeven heeft tot het welzijn der gemeente. Wij allen zijn met droefheid ver vuld, want wij hadden nog zoo graag onzen oud-Burgemeester in ons midden gehouden Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentiua» Bibliotheek, geopend 8 avonds van 7.308.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 29 Ju- ni tot cn met Zondag 5 Juli a. s. waargenomen door apotheken: G. D. Reijst Steenstraat 35, telefoon 136 en A. J. Donk Doezastraat 31, telefoon 1313. en wij, die hem bij zijn afscheid nog vele jaren een welverdiende rust hebben toego- wenscht, hadden dit nog zoo gaarne met eigen oogen aanschouwd. Maar helaas bet heeft niet zoo mogen zijn. Doch wij heb ben het vast vertrouwen, dat God de gever van alle goed hem een veel volmaakter rust zal doen genieten. Ook aan mevrouw Schöl vinck en verdere familieleden betuigen wij onze oprechte deelneming met het zoo smartelijk verlies, en wij deelen allen in hunne smart, want het was ons aller vriend en niet het minst van ons Lagelanders. Hij die eens gezegd heeft: ik houd veel van het Lageland, het kan niet anders of wij deelen in dit verlies en zijn nagedachtenis zal bij ons steeds in hooge eere blijven, en 't mo ge een troost zijn, dat wij zijn ziel in onze gebeden zullen herdenken en morgen in stilte met den priester medebidden Requies cat in pace. Hij ruste in vrede. Rede Gemeente-Secretaris. Vervolgens nam de heer van Delft, ge meente-secretaris, het woord om te sproken als volgt: Het zij mij, als Secretaris der gemeente, vergund in deze vergadering die belegd is, in verband met het overlijden van onzen oud-Burgemeester, den edelachtbaren heer August Joseph Schölvinck, een kort woord te spreken. Voorzeker, mijn heeren, stem ik in met het gesprokene door uwen voor zitter, zoomede met dat geuit door Wethou der Oudshoorn en de heer van Schie, en al» ik dan even het woord voer, doe ik dit mede uit naam van alle gemeente-ambtenaren, waarvan bijna allen hetzij kortoren of lan- geren tijd met hem mochten samen werken, ik zelf ruim 20 jaren. En openlijk wil ik dan hier verklaren, wat ik reeds gezegd heb bij zijn heengaan van ons als Burge meester einde December 1929, dat hij steeds voor allen geweest is een humaan chef. Ik leg dan hier de verklaring af, dat zijn na gedachtenis bij ons in hooge eere zal blij ven en koester het voile vertrouwen, dat God hem de rust zal geven die hij men- schelijkerwijze gesproken, verdiend heeft, want naast nobel mensch voor een ieder toegankelijk, was hij ook een stille wel doener. Hij ruste in vrede. Ook een woord van innige deelneming in dit voor hen zoo smartelijk verlies richt ik van deze plaats aan mevrouw de weduwe en hare kinde ren. Moge God hun de kracht schenken om dit zoo gevoelige verlies met gelatenheid te dragen. Het gesprokene werd zoowel door de Raadsleuen als het publiek staande aan gehoord en toen de voorzitter de vergade ring sloot waren allen zeer onder den in druk. Een ieder voelde dat hier een mau was heengegaan die als mensch een toon beeld was voor een ieder. De uitvaart en begrafenis. In de St. Mathiaskerk had hedenmor gen de plechtige uitvaart plaats. De deelneming der burgerij was groot; geen plaats bleef onbezet. De Plechtige H. Mis van Requiem werd opgedragen door den zeereerw. heer A. J. Oudejans, geassisteerd door de zeer eerw. heeren prof. P. J. M. Heskes en ka pelaan Th. Lampe. In het priesterkoor had plaats genomen de hoogeerw beer mgr. H. J. M. Taskin, president van het Groot-Seminarie. Onder de aanwezigen waren Burge meester en Wethouders van Warmond en de gemeente-secretaris, de leden van den Raad, het voltallig gemeente-personeel, de heer Baak, inspecteur van 't L. O., dr. Walenkamp, notaris Romeijn, de heeren Menton, Doedes en Hoolwerff namens de vereeniging „De Kaag", de heeren Bak ker en Roozen namens Vreemdelingenver keer, de directeuren der beide plaatse lijke muziekgezelschappen, de bestuurs leden van de vele plaatselijke vereenigin- gen, waarvan de overledene eere-voor- zitter of begunstiger was, vertegenwoor digers van den Politiebond „St. Michael" en van de Politie-sohietvereeniging „Wil helmina". Bebalve van bloedverwanten en vrien den waren bloemstukken bij de baar neergelegd van de gemeente Warmond en van Warmonds Fanfare. Na de H. Mis voor de zielerust vaai den overledene had de begrafenis plaats op het kerkhof. Het graf was gedolven in de naibijiheid der priester-graven. De schoolkinderen stonden in een rij langs het pad geschaard, waarlangs de baar werd gedragen, om zoo een laatste groet te brengen aan den gestorven bur gervader, die bij zijn leven bijzonder voor hen een-en-al vriendelijkheid was. Het vaandel van „St. Matbias" werd omfloerst achter de lijkbaar gedragen. De absoute werd eveneens verricht door pastoor Oudejans. waarna gezamen lijk door alle omstanders gebeden werd voor burgemeester Schölvinck, opdat hij ruste in vrede. Gemeenteraad. In de gisteren gehouden bijzondere ver gadering van den gemeenteraad (zie el ders) is als raadslid geïnstalleerd de heer C. M. van Stijn Sr. Nadat hij door de heeren v. Schie en Onderwater de verga dering was binnengeleid, werden doo' hem in handen van den voorzitter de ver eischte eeden afgelegd, waarna de voor zitter hem een welkom toeriep in d Raad.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2