22ste Jaargang DONDERDAG 2 JULI 1931 No. 6937 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2J>0 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per port f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ia roor de Abonné'e ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ©ent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V De wijzers van de klok verzetten. De Kon. Ned. Middenstandsbond houdt zijn jaarvergadering „congres" gelieeten te Zandvoort. Gisteren heeft de voorzitter een rede go- houden, waarna minister Verschuur het woord heeft gevoerd. Prof. dr. N. J. Polak, hoogleeraar te Rotterdam, heeft vervolgens behandeld „de huidige depressie en de ge volgen daarvan voor den middenstand", terwijl in een vergadering vóór het congres de heer A. de Hoop een beschouwing had gegeven over „de vermakelijkheidsbelas ting". Vandaag wordt het congres voort gezet. De rede van den voorzitter, den heer Ed. G. Sohiirmann had als grondgedachte: Laat ons werken. Hij zeide o.m.: De handeldrijvende en industrieele middenstand heeft ook een eisoh ge steld en wel dezen: Laat ons werken! Aan dien eisoh houdt de midden stand nog steeds vast. Natuurlijk verlangt de middenstand niet, dat plotseling alle sociale wetten worden stopgezet. Neen, natuurlijk niet. De communisten zouden wel wenschen, dat „plotseling alle sociale wetten werden stopgezet"; dan wa ren z ij zoo de baas Maar heel vriendelijk gezind ten opzichte van de sociale wetgeving is de voorzitter van den neutralen Middenstandsbond toch blijkbaar niet! Vrije tijd, vacantie, sluiting van win kels op een bepaalden dag in de week, waartoe de gemeentebesturen de be voegdheid krijgen, kunnen toch niet worden beschouwd als zoovele midde len om de volkswelvaart te verhoo- gen; aldus de heer Sohürmann. Van een winkelsluiting op een bepaal den dag in de week, verplichtend voor alle winkels in een geheele gemeente, kunnen ook wij vooralsnog geen bewonderaars zijn. Maar over de uitwerking van het be ginsel van verplichte winkelsluiting gaat het hier niet, over het beginsel zelf wat blijkt uit den wensch: geen vrije tijd, geen vacantie (voor de bedienden natuur lijk), doch altijd paraat, dag en nacht klaar staand om te werken. Onverstandiger kah men niet doen, dan op deze manier de wijzers van den tijd te willen verzetten dat lukt tóch niet en ze springen misschien daardoor juist nog meer naar voren. Actie volgt ook op reac tie. Minister Verschuur, die na den voorzit ter aan het woord kwam, ging, zooals van zelf spreekt, niet uitvoerig op diens rede in, doch maakte naar aanleiding daarvan deze rake opmerking: Het heeft mij getroffen, dat de win kelsluiting, die eerst als een eerste belang werd beschouwd, nu op den achtergrond wordt geplaatst. Ik houdt er mij echter van overtuigd, dat na een paar congressen de meeningen wel weer in de historische lijn zul len komen. Na een paar congressen zal men wel weer de feiten achterna loopen zoo kan men, wat de minister klaarblijkelijk wilde zeggen, ook uitdrukken! Deze weinig vleiende opmerking had de rede van den voorzitter van den Mid denstandsbond uitgelokt en verdiend. De voorzitterdankte den minister voor diens rede en verklaarde dat de Mid denstandsbond met groote belangstelling de woorden van mr. Verschuur had aange hoord J VAN HET VATIC A AN NIEUWE VATICAAN-NOTA AAN MUSSOLINI. Opening der jeugdclubs verlangd. Het Vaticaan heeft gistermiddag aan de Italiaansche regeering een nota laten overhandigen, die in krachtige bewoordin gen aandringt op wedpr-openstelling van de jeugdclubs en op de bewijslevering, dat de katholiek actie zich met politiek bezig hield, waardoor het noodzakelijk was tot sluiting der jeugd-afdeelingen over te gaan. Men gelooft, dat deze nita de laat ste poging van den Paus is, om voldoening te verkrijgen. Het ministerie van BiiKGulanJsnhe Za ken deelt mede, dat do n^ta nog niet be studeerd is, omdat zij zeei laar. werd ont vangen. Er werd voorts op gewezen, dat, hoewel de Italiaansche gezant bij het Va ticaan persoonlijk de tweo nota's van Italië heeft overhandigd, het Vaticaan weigert den nunitus naar 't ministerie van Buitenlandsche Zaken te zenden. DUITSCHLAND BOTSING MET COMMUNISTEN TE BERLIJN. Brigadier van politie doodgeschoten. Gisteravond omstreeks zeven uur is in de Frankfurter Allee, te Berlijn, bij een bot sing tusschen politie-beambten en en me nigte van circa 800 communisten, een bri gadier van politie doodgeschoten. De com munisten hadden getracht een optocht te formeeren ne naar het centrum te trekken. Toen de politie dit wilde beletten, werd zij met een hagelbui van steenen ontvan gen, terwijl door de communisten ook een dertgtal schoten werd gelost, waarvan er een den brigadier doodelijk verwondde. Ze ven demonstranten werden gearresteerd. Te Peine bij Hanover werd een natio- naal-socialistische demonstratie-optocht door een groep communisten aangevallen, waarbij het tot een ernstig handgemeen kwam, in den loop waarvan verscheiden schoten werden gelost. De politie, die de vechters poogde te scheiden, maakte even eens van haar vuurwapenen gebruik, ten gevolge waarvan dertien personen ernstig werden gewond. Later in den avond werd de politie opnieuw aangevallen, waarbij twee agenten werden gewond. Er werd slechts een persoon gearresteerd. De rust was te middernacht nog u'et in de stad wedergekeerd. FRANKRIJK HOOVER'S VOORSTEL. Nog steeds geen beslissing te Parijs. De Fransch-Amerikaanscbe onderhande lingen zijn gisternamiddag hervat. De be sprekingen duurden van half vier tot vijf uur, en werden toen tot hedenavond half tien verdaagd. De Amerikaansche onderhandelaars wa ren in het bezit van nauwkeurige instrui/- ties, hun gistervoormiddag telefonisch uit Washington toegezonden. Naar verluidt, zouden deze instructies van een verzoe nende strekking zijn. Men verwachtte in gezaghebbende krin gen gistermiddag, dat de te houden bijeen komst beslissend zoude zijn. Zooals echter gemeld, is de beslissing nog niet gevallen en zal vandaag verder onderhandeld wor den. Naar bet N.T.A. nog meldt, vonden de onderhandelingen in het Fran sche depar tement van binnenlandsche zaken plaats. Aan de besprekingen namen deel de Amerikaansche secretaris van de schat kist, Mellon, de Amerikaansche gezant te Parijs, Edge, de Fransohe minister-presi dent, Laval, de minster van baitenlandsche zaken, Briand en de Fransche staatssecre taris, Poncet. Over het verloop der zitting publiceert het Havas-agentschap een communiqué, waarin het o.a. heet, dat Mellon en Edge den Franschen onderhandelaars een memo randum hebben voorgelegd, waarin het standpunt der Amerikaansche regeering over den huldigen stand der Fransch Amerikaansche onderhandelingen wordt uiteengezet. Het document, dat in ieder geval morgen gepubliceerd zal worden, wordt thans door de Fransche onderhandelaren nauwkeurig bestudeerd en zal in een morgen te hou den ministerraad uitvoerig besproken worden. De minsterraad zal daarna defini tief zijn houding ten aanzien van het Ame rikaansche memorandum bepalen. Het document zet de opvatting der Ame rikaansche regering uiteen, ten aanzien van alle technische kanten van het mora torium-probleem. Washington weer optimistisch. Na afloop van een onderhoud met Hoo ver zeide de staatssecretaris ad interim, Castle, dat er zich met betrekking tot de Fransch-Amerikaansche onderhandelingen over Hoover's voorstel een werkelijk be moedigend perspectief opent. De Fransche regeering, voegde Castle er aan toe, heeft het memorandum der Amerikaansche regeering, waarin deze op nieuw formeel haar Btandpunt ten opzich te van de moratorium-kwestie uiteenzet, welwillend ontvangen. Senator Morrow is voor een bespreking op het Staatsdepartement ontboden, daar men hoopt, dat zijn kennis van den finan- cieelen toestand van Europa van nut zal kunnen zijn. Castle stelde den gezant van Groot- Brittannië op de hoogte van den toestand en had vervolgens een bespreking met den Belgischen gezant over de aanneming van het voorstel van Hoover door België. Het optimisme van Castle met betrek king tot de Fransch-Amerikaansche onder handelingen, vindt, naar men meent te we ten, zijn grond in het verslag, dat door den Auierikaanschen gezant te Parijs is uitgebracht. PAUL-BONCOUR OVER DE TOL-UNIE. „Een doodelijk gevaar". Paul-Boncour, die Frankrijk zal verte genwoordigen voor het Internationale Hof van Justitie bij de behandeling van de Duitsch-Oostenrijksche tol-unie, publiceert heden in het „Journal" een artikel, waarin hij de tolunie-kwestie beziet van het Fran sche en geallieerde standpunt. Hij noemt de Duitsch-Oostenrijksche douane-overeenkomst een Anschluss-bewe- ging, welke een doodelijk gevaar is voor den huidigen toestand in Europa. Het wil een blok vormen tegen Roeme nië, Joegoslavië en vooral Tsjecho-Slowa- kijen nadeel berokkenen. Daar de Anschluss-beweging te eeniger tijd toch aan de orde zal worden gesteld, moet Frankrijk vóór het brengen van nieu we offers zooals waartoe de Kamer zich Zaterdag j.l. bereid verklaarde, eischen, dat Duitschland voor goed afstand doet van de Anschluss-beweging. SPANJE WOELIG SPANJE. Strijd tusschen twee dorpen. Uit Vergara wordt aan het blad „Ahora" gemeld, dat zich in dit dorp ernstige ge beurtenissen afspelen, een voortzettiog blijkbaar van de verkiezingsincidenten, welke Zondag j.l. plaats hadden en waarbij één persoon is gedood. Er bestaat al lang ruzie tusschen de be woners van Vergara en het op eenige kilo meters afstand gelegen Eibar. Gisteren zijn, zonder dat men precies de aanleiding weet, zes met gewapende lieden gevulde vrachtauto's uit Eibar vertrokken en op Vergara aangerukt, met het doel dit dorp te overvallen en te plunderen. Dit bericht bracht hevige opwinding on der de bewoners van Vergara te weeg. Vrouwen en kinderen renden gillend en huilend door de straten. De burgemeester van Vergara telefoneer de herhaaldelijk naar San Sebastian en verzocht spoedige hulp. Hoe de expeditie is afgeloopen is nog niet bekend, want op het oogenblik ontbre ken nadere bijzonderheden, daar de telefo nische verbinding zeer slecht is. De man nen van Vergara wachten de wagens af, die tegen middernacht nog niet waren gearri veerd. Althans dit vermoedt men, want de vrouwen geven aan'de telefoon op alle vra gen ten antwoord, dat dringend hulp noo- dig is. ZUID-AMERIKA DE OPSTAND IN PERU. Een nederlaag der regeeringstroepen. De militaire opstand, die Zaterdag j.l. te Cuzoo en Puno uitbrak, heeft gisteren een ernstige wending aangenomen. De regeeringstroepen hebben bij Juliaca een nederlaag geleden en rekken thans op Arequipa terug. De in deze stad gelegen regimenten zouden echter met de revolu- tionnairen sympathis'eeren. CHINA 0FFENCIEF DER NANKING-TROEPEN IN KIANGSI. Tegen de communistische benden. Uit Nankhang (provincie Kiangsi), wordt gemeld: Het offensief der regeeringstroo- pen tegen de communistische bandieten ia de provincie Kiangsi, is begonnen met een aanval van 200.000 man op een front van 130 mijl. De taak der regeeringstroepen is moei lijk, daar het meerendeel der communisten zich in een bergachtige streek bevindt. Onder leiding van Tsjang Kai-sjek zijn de troepen echter met vastberadenheid tot den aanval overgegaan. Tsjang Tso Lin wordt eindelijk begraven. Men zal zich herinneren, dat Tsjang Tso Lin, de dictator van Moekden, den 4den Juni 1928 aan de verwondingen overleed, die hij bij den aanslag op zijn particulieren trein had opgeloopen. Zijn stoffelijk over schot was echter nog niet begraven. Men deelt nu mee, dat de begrafenis den 24sben Juli zal geschieden op den berg Po- Hei-Sjan in Mandsjoerije. KONINKLIJKE BESLUITEN. Notariaat. Bij Kon. Besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Amsterdam, ter standplaats Amsterdam, J. Zwart, candi- daatnotaris, wonende te Heemstede. Burgemeesters. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester der gemeente Laren (G.) W. L. v. Weideren baron Rengers; is benoemd tot burgemeester der gëmeente Dongen K. L. J. Wouters, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der ge meente Vinkeveenbenoemd tot burgemees ter der gemeente Hoogkerk, F. Tjaberings, met toekening van gelijktijdig eervol ont slag als burgemeester der gemeente Nieu- wolde; is aan D. H. Doeksen, op zijn ver zoek 1 Juli eervol ontslag verleend als bur- gemester der gemeente Terschellingis aan S. Reynders, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemester der ge meente Rolde, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem als burge meester bewezen. HET UTRECHTSCHE LUSTRUM. De maskerade-stoet. Voor het groote publiek w de dag van de maskerade-optocht de groo te dag. Dan .1. treedt het studentenspel in al zijn kleurig vertoon naar builen in de openbaarheid van de straat en, waar het uitgezocht mooi weer was, waren Utrecht's straten tot barstens toe gevuld met een kijkgraag publiek. De optocht begon dezen keer reeds vroeg op den dag, daar hij moest gevolgd worden door een groote receptie in het Jaarbeursgebouw, waar Fenando Cortze in het paleis van Montezuma voor iedereen ter receptie gereed zou zitten. De maskerade, in totaal tellende 298 perso nen, stelde voor „De ontvangst van Zijne Excellentie Fernando Cortez, gezant van Keizer Karei V van Spanje door Montezu ma, vorst der Azketen en hun gezamenlijke intocht binnen de stad Tenochtilan (Mexico). Aan den tocht door de stad ging vooraf een ontmoeting op het Janskerkhof voor de Studentensociëteit van de beide vorsten, waarbij Cortez welkomstwoorden sprak en waarna de stoet zich in beweging stelde. Het was toen ongeveer half twaalf in den morgen en reeds lag overal in de stad nagenoeg alle daartoe geëigend bedrijf stil en overstroomden de nieuwsgierigen straten en grachten. Weldra daverden de klanken der mu ziek van de Postfanfare „Onder Ons" door de straten en luide en hartelijk toege juicht volgde de stoet zijn weg. Fernando Cortez (de heer L. van der Wijck), hoog gezeten op een prachtigen schimmel, kreeg ovatie op ovatie en breed was het armgebaar, waarmede hij voor de huldiging dank zegde. Niet minder vielen op Montezuma (de heer A. D. Mackay), alsmede de koning van Tezcuco (de heer C. van Boetzelaer) en de koning van Tacuba (de heer M. van Karnebeek), die) in kostbare draagfstoelen gezeten, de bewondering van het publiek trokken door hunne flonkerende kostbare gewaden. Ook de burgeressen en burgers van Mexico, de Padres alsmede de Spaansche soldaten, allen voortreffelijk gegrimeerd en getooid door gewaden, waarvan de kleu- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Nieuwe Nota van het Vaticaan aan Mus solini. Nog steeds geen beslissing te Parijs om trent Hoovers voorstel. Het offensief der Chineesche regeerings- roepen tegen de communistische benden begonnen. De Zeppelin boven IJsland. (Luchtvaart 2e blad). rennuanceering met recht mag worden ge prezen. Te ongeveer 2 uur werd Paushuize be reikt, de ambtswoning van den Commissa ris der Koningin in Utrecht, mr. H. Th. 's Jacob, waar H. M. de Koningin-Moeder de gast was, om van daar uit den passee- renden stoet gade te slaan. Hier vooral was de publieke belangstel ling buitengewoon groot. Laat in den middag werd ten slotte het Jaarbeursgebouw bereikt, waar in de in een paleis van Montezuma omgetooverde groote zaal de zeer druk bezochte recep tie van Cortez plaats vond, gedurende welke receptie het Utr. Stud. Corps een matinee musicale deed geven door „The Savoy Orpheans". In den vóóravond heeft de Utreehtsche Stadsbeiaardier de heer J. A. H. Wage naar het Domcarillon doen weerklinken in een prachtconcert van Studentenliederen, terwijl een tooneeluitvoering in den schouw burg, gevolgd door een gala-bal, den Woensdag besloot. Hedenavond heeft de herhaling plaats van het Dinsdag opgevoerde openluchtspel „Cortez", na afloop waarvan de maskarade in nacht-optocht zal rondtrekken. STAKING IN DE STROOCARTON- INDUSTRIE. Het conflict uitgebroken. In de provincie Groningen is in den af geloopen nacht in de stroocarton-industrie de staking uitgebroken. In alle fabrieken is het werk neerge legd. Zeventienhonderd arbeiders er bij betrokken. In Oude Pekela staan vijf fabrieken stil, en in Winschoten en Veendam nog elk één. In 't geheel zijn ongeveer 1700 arbeiders bij het conflict betrokken. De meeste arbeiders zijn modern geor ganiseerd. De staking van 1920. Wij teekenen bij dit bericht aan: Dit is niet het éérste groote conflict in de stroocarton-industrie. Wij herinneren in dit verband aan de groote staking van 1920, waarover prof. dr. G. Minderhoud te Wageningen indertijd (in zijn dissertatie) schreef. Na opgemerkt te hebben, dat de factor arbeidsloon, die voor de jaren 19011913 nog ƒ4.42 per ton carton bedroeg, in 1918 19 reeds 17 en in de beide volgende jaren zelfs 19.33 en 22.32 (dat was 35 pet. der productiekosten) bedroeg, zegt prof. M.: „De loonquaesties hebben in 1920 geleid tot een zeer langdurige staking, die aanvan kelijk beperkt bleef tot twee, doch zich weldra uitbreidde tot acht fabrieken. Die staking heeft dertien weken geduurd en kostte door bijzondere omstandigheden schatten gelds. „Dat de stakng geld zou kosten, was na tuurlijk tot op zekere hoogte te voorzien. Daarom hadden de fabrieken een onder linge overeenkomst gesloten, waarbij de dóórwerkende fabrieken aan die, welke de spits afbeten, bepaalde schadeloosstellin gen verzekerden. „Van de drie buiten Pekela bestaande fabrieken onttrok echter één zich geheel, terwijl de beide andere ieder voor 50 pet. participeerden. „De staking, die van begin Juni tot 15 September duurde, heeft op zichzelf reeds groote schade berokkend, doch véél grooter was voor de stilstaande fabrieken de indi rect teweeg gebrachte. „Tijdens de staking liepen de cartonprij- zen sterk terug. Van het carton, dat reeds verkocht doch nog niet geleverd was, wer den wegens niet-levering de contracten door de koopers geannuleerd, terwijl het aanwezige onverkochte carton in de pak huizen bleef liggen en sterk in waarde ver minderde. „De catastrophe heeft dan ook verschil lende fabrieken in ernstige financieels moeilijkheden gebracht, zonder nochtans tot liquidatie te leiden". Aldus prof. Minderhoud. Als wij het wel hebben, zijn na afloop dier staking, in No vember 1920, de loonen met 3 verhoogd. „Hbld."

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1