ZOMER-UtJMKOOP in onze STOFFEÜ AFDEELIBl® HEEL LEIDEN spreekt .over de LUCHTVAART Agenda UIT DE OMGEVING DINSDAG 30 JUNI 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Haarl.straat h. Donkersteeg 2 4-6 Ongelooflijk lage prijzen, ook van de moeiste en nieuwste Artikelen. 1 SPANJE RONDOM DE VERKIEZINGEN. Gespannen toestand te Malaga en Granada. Te Madrid hebben wederom ongeregeld heden plaats gevonden, waarbij drie arbei ders werden gedood en een lid van de Gu- ardia civil werd gewond. Een groep arbei ders had de Guardia civil met revolvers aangevallen, waarop deze van haar gewe ren gebruik maakte- In verband mei de algemeene staking te Malaga is daar de staat van be eg afgekon digd. De Guardia civil patrouilleert door de straten. Ook te Granada is de algemeene staking geproclameerd. De winkels zijn ge sloten en de tramdienst is stopgezet. Politie, gewapend met geweren, trekt door de stra ten en bewaakt zorgvuldig de gas- en e ec- triciteitsftabneke't, aiemede het postkan toor. In de provincie Huelva zijn de chauf feurs in staking gegaan. Te Valencia du ren de particuliere stakingen voort. De politie heeft op het militaire vlieg terrein te Sevilla 600 bommen in bes'ag ge nomen, die majoor Franco enkele dagen ge leden van lonten had doen voorzien, het geen bewijst hoe groot het gevaar in An- dalusië zou zijn geweset, indien generaal Sanjurgoo geen kans had gezien den toe stand meester te blijten. Wat het resultaat der verkiezingen be treft is komen vast te staan, da de huidige ministers als afgevaardigden zijn gekozen. A'leen de verkiezing van den minister van Landbouw den Catelaan Nicolau, staat nog niet vast. Van de voormalige monarchisti sche ministers zijn in de Cortez gekozen: Romanones, Santiago Alba en Melquiades Alvarez. Het grootste aantal stemmen werd, voor zoover bekend, uitgebracht op Lerroux, wiens partij die der radicaal-republikeinen, ongeveer 100 zetels in de Nationa'e Verga dering zal bezetten. Ook de sociaal-demo craten verkregen meer zetels dan zij ver wacht hebben. Vo'gens de officieuze gege vens zouden zij recht hebben op ongeveer 130 zetels. De rechtsliberale republikeinen daarentegen hebben een groot fiasco gele den. Ook de radicaa'-socialisten hebben niet zooveel stemmen behaald als zij ver wachtten. De partii van den ex-minister van oorlog, de Accion republicana, zal met 30 afgevaar digden haar intrede in het parlement doen. Ten aanz'en van de provincie wordt ge meld dat generaal Sanjurgo te Lugo, zon der dat hij het wist was candidaat gesteld en met meerderheid van stemmen is geko zen. NOORWEGEN N00RSCHE VLAG OP OOST-GROEN LAND GEHESCHEN. Zaak voor het Haagsche Hof? Het blad „Tidens Tegn" bericht, dat de op het oogcnblik in Oost-Groenland ver toevende Noorsche expeditie aldaar de Noorsche vlag heeft goheschen. Zooals men weet heeft Noorwegen nooit de aanspraken van Denemarken op Oost- Groenland erkend en steeds verklaard, dat dit Niemandsland was. Het blad meent, dat het vraagstuk aan het Internationaal Gerechtshof zal worden voorgelegd. Als aanleiding tot de actie van de zijde van Noorwegen, woidt het feit genoemd, dat Denemarken kortgele den een groote Deensche expeditie naar genoemd gebied gezonden heeft. Het blad twijfelt er niet aan, of het Haagsche Hof zal zijn goedkeuring aan het optreden van Noorwegen hechten. De Noorsche premier heeft intusschen een buitengewonen mi nisterraad bijeengeroepen, die zich met de gemelde occupatie van Oost-Groenland zal bezighouden. De Deensche premier Stauning heeft aan een vertegenwoordiger van het Ritzau-bu- reau, verklaard, dat men eerst het stand punt van de Noorsche regeering moet af wachten alvorens verdere stapper te kun nen ondernemen. Ook hij meende, dat de zaak waarschijnlijk voor het Permanente Hof van Internationale Justitie zou wor den gebracht. De Noorsche premier deelde, naar Wolff meldt, mede, dat de regeering van de Noorsche expeditie geen mededeeling heeft c-ntvangen over het hijscheti van de vlag. De leider der expeditie heeft van de re geering geen machtiging voor zulk een han deling gekregen, terwijl de regeering ook niet een of ander bericht heeft ontvangen. BINNENLAND „Centrum" en „Utrechtsche Courant". Naar de „Res." verneemt, zijn er Zater dagmiddag te Utrecht besprekingen ge houden tusschen de directies van het dag blad het „Centrum" en van de „Utrecht sche Courant", ten einde te komen tot een samensmelting van beide dagbladen. TELEGRAMMEN AAN Z.H. DEN PAUS. Van het Nederlandsche Episcopaat. Aan den H. Vader werd het volgende telegram verzonden: Archiepiscopus Episcopi clerus popu- lusque Neerlandiae calholicus magno cum dolore intuentes quantis difficultatibus Sua Sanctitas nunc temporis sit implica- tus et bonum exitum magno cum desiderio adhuc expectantes animo condolescunt et in iniquitate temporum eo arctius se col- locant circa t-hroqum communis Patris sjip- pliciter ad Dcum deprecantes. In vertaling: Aartsbisschop, Bisschoppen, geestelijk heid en katholieke volk van Nederland, met groote droefheid gadeslaande de moeilijkheden, welke de H. Vader thans moet ondervinden, en met vurig verlangen uitziende naar een bevredigende oplossing, betuigen innige deelneming, en scharen zich des te nauwer om den troon van hun gemeenschappelijken Vader, en zenden in middels hun vurige gebeden op tot God. JANSEN Aartsbisschop van Utrecht. Van de Wereldfederatie der Kath. Universiteiten. Aan Z H. den Paus is het volgende tele gram verzonden: De Wereldfederatie der Kath. Universi teiten bidt God Uwe Heiligheid te ster ken bij de verdediging van de onver vreemdbare rechten der katholeke Studen tenverenigingen. SCHRIJNEN, vSecretaris, Hoogleeraar, Nijmegen. REORGANISATIE EC0N0MISCHEN VOORLICHTINGSDIENST. De geheele georganiseerde land- en tuinbouw tegen het wetsontwerp-Verschuur. Na overleg tusschen den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond, het Centraal Bureau voor de Veilingen, den Christelij- ken Boeien- en Tuin^ersbond, den Kath. Nederl. Boeren- en Tuindersbond, het Ko ninklijk Nederl, Landbouw-Comité en den Nederlandschen Tuinbouwraad, hebben deze organisaties gezamenlijk een adres tot de Tweede Kamer gericht, waarin zij verzoeken, het betreffende wetsvoorstel te willen verwerpen. Genoemde organisaties baseeren haar verzoek op de volgende overwegingen: De noodzakelijkheid tot het hebben van een beteren voorlichtingsdienst op econo misch gebied wordt in de kringen van het bedrijfsleven sterk gevoeld. Esn der be langrijkste bezwaren van den huidieen toestand is( dat de voorlichtingsdienst te veel versnipperd is. Wat de afzet van land en tuinbouwproductten betreft, zijn er niet minder dan drie departementen, die zich met dit werk bezig houden. Het be drijfleven frroe^eert zich niet naar deze departementen en het is daardoor lang niet altijd van te voren te zeggen tot welk dezer drie departementen men zich voor een bepaalde aangelegenheid heeft te wen den. Bovendien ontbreekt het aan de noodige eenheid in de verzameling, rang schikking en verwerking der gegevens. Een goed georganiseerde voorlichtings dienst moet zoowel kunnen profiteeren van de gegevens der gezant schappen en den buitenlandschen consulairen dienst als van die der rijkslandbouwconsulenten in het buitenland. Deze berichten moeten op één centraal punt deskundig verwerkt wor den en hier ter beschikking staan zoowel van de betreffende departementsafdeelin- gen als van de belanghebbenden. Een tweede belangrijk punt is bet con tact van den voorlichtingsdienst met de practijk van het bedrijfsleven. Zal een voorlichtingsdienst „levend" blijven, dan dient deze voortdurend in nauw' contact met de practijk te staan, daar deze alleen en bij voortduring kan aangeven wat de nooden en behoeften van het bedrijfsle ven zijn. Door de Commissie van Voorbe reiding eener Organisatie van den Econo- mischen Voorlichtingsdienst is daarom ge adviseerd tot de stichting van een dienst op wettelijke basis, doch tezamen met> vertegenwoordigers der regeering, beheerd door vertegenwoordigers der belangheb bende bedrijfsgroepen. Het wetsontwerp-Verschuur voldoet aan geen van deze beide hoofdvoorwaar den Het houdt in de reorganisatie cn uit bouw van de economische voorlichting aan het departement van Arbeid, Handel en Nijverheid, doch hiermede wordt niet de gewenschte centralisatie bereikt, daar geenszins vast staat, dat deze dienst ook de gegevens van Buitenlandsche Zaken en van Landbouw zal ontvangen en dat er de noodige samenwerking tusschen deze departemnten zal zijn. Een economische raad, zooals het wets ontwerp die voorstelt voldoet geenszins aan de behoefte om ae practijk voldoende invloed in den gang van zaken te geven. Deze komt niet i n, doch naast den voorlichtingsdienst te staan, hetgeen ook niet anders kan zoolang deze dienst zuiver departementaal is. De Minister kan de ad viezen van den raad rustig naast zich neerleggen, indien hij het er niet mede eens is. Bovendien kan deze Raad niet het geheele bedrijfsleven omvatten, daar Land bouw er volgens dit voorstel reeds buiten valt. Ten slotte zijn op dit gebied reeds werk zaam de Commisrie voor de Economische Poliiiek en de Nijver'neidsraad, zoodat er geen aanleiding is, nog meer lichamen op dit gebied in het leven te roepen. Hoewel de land- en tuinbouworganisa ties een bedrag van 200.000 dit zijn de geraamde jaarlijksche kosten van den volledigen dienst niet te hoog achten voor een goed geoutilleerden economischen voorlichtingsdienst, achten zij dit bedrag veel te hoog voor den uitbouw van een be paald departement, daar dit in geen enkel opzicht tegemoet komt aan de wenschen, die het bedrijfsleven ten opzichte van een goed functionneerenden voorlichtingsdienst reeds lang en op goede gronden geuit heeft. Het vacantie'iuis kasteel „Bouvigne". Zondag heeft de plechtige inzegening plaats gehad van het vaeantiehuis „Bou vigne" te Ginneken, waarmede gepaard ging een grootsche en indrukwekkende de monstratie door de K. J. V.-meisjes van de bisdommen Breda, Den Bosch en het aartsbisdom Utrecht. Zilveren jubileum van A. Th. van Rijen. Zondag heeft te Tilburg een grootsche huldiging plaas gehad van den heer A. Th. van Rijen, voorzitter van den Bosschen Diocesanen Werkliedenbond, die dezen dag 25 jaar als ambtenaar aan den B. D. Bond werk is. De Bisschop van 's Bosch mgr. Diepen heeft persoonlijk den jubilaris overhandigd diens benoeming tot ridder in de orde van den H. Gregorius den Grooten. De Zeppelin over ons Land OP REIS NAAR IJSLAND. Onverwacht boven Nijmegen, Rotterdam en den Haag. Het luchtschip „Graf Zeppelin" is van morgen vroeg te Friedrichshafen op-geste gen voor een tocht naar IJsland. Niemand verwachtte, dat het luchtschip zijn route zou nemen over Nederland, doch tegen 10 min. voor 12 verscheen het luchtgevaarte plotseling aan den grens bij Nijmegen en weinige minuten later vloog het op onge veer 300 M. hoogte boven de stad Nijmegen en verdween in Westelijke richting. Te 12.35 werd het luchtschip te Vleuten gesignaleerd, waar het geheel onverwaohts voor de inwoners van Vleuten verscheen. Verscheidene menschen kwamen op het geronk der motoren uit hun huizen. Her was een buitengewoon statig gezicht de Graf Zeppelin to zien. Het luchtschip vloog nog stee-is in Westelijke richt'ng. Het werd gevolgd door een vliegmachine. Te kwart voor .één doemde het luchtge vaarte te Rotterdam op, komende uit Oos telijke richting. Uitteraard was vooral op dat tijdstip van den middag de belangstel ling in de straten van Rotterdam groot. Van Rotterdam zette het luchtschip koers naar den Haag, waar het te ongeveer 1 uur te zien was. Daarop boog de Zeppelin weer af naar Scheveningen, waar hij te 1.10 Van verschillende dorpen uit de omge ving ontvingen wij bericht, dat ook daar de Zeppelin duidelijk is waargenomen, o.a. te Alphen a. d. R ij n, waar menigeen op het dak klom om het ongewone schouwspel zoo lang mogelijk te zien, en Hazei s- w o u d e, waar de Zeppelin viel waar te nemen op z'n doortocht van Utrecht naar Rotterdam. De verwachting, dat de „Graf Zeppelin" ook nog over Leiden zou koersen is teleur gesteld. Wel kon men tegen 1 uur, toen het luchtschip zich boven den Haag bevond, het zilverglanzende gevaarte in de verte aan de horizon waarnemen, maar in plaats van naar het Noorden koerste de Zeppelin in Westelijke richting naar Scheveningon. om vandaar in Noordwestelijke richting koers te zetten en over zee te verdwijnen in de richting van de Engelsche kust. Twee Nederlandsche Koopvaardij-officieren aan boord. Naar uit Friedrichshafen wordt gemeld, bevinden zich 12 passagiers onder wie twee Nederlandsche koopvaardij-offiiceren, de Amerikaansche luchtschepencommandant Smith en de directeur van de Duitsche Zee- wacht te Hamburg dr. Karl Soltau aan boord. Het luchtschip zal langs de kust van Noorwegen tot den Noordkaap vliegen Bo ven Reykjavik zal post worden afgegeven en opgenomen. De terugvaart zal waarschijnlijk langs de Engelsche kust geschieden. Het lucht schip wordt Donderdagmiddag in Reykja vik en in den loop van Vrijdag weer in Friedrichshafen verwacht. DE LUCHTVERBINDING MET NEDER LA NDSCH-INDIE. Het Peisbureau Vaz Dias verneemt, dat met het luchtschip „Graf Zeppelin" dat he denmorgen van Friedrichshafen voor een tocht naar het noorden is vertrokken, zijn meegegaan de heeren G. B. J. Sorgdrager, inspecteur van de Stoomvaart Maatschap pij „Nederland" te Amsterdam en H. G J. Ter Marsch, inspecteur van den Rotterdam- schen Lloyd te Rotterdam. Beide heeren makeil deze vlucht in opdracht van het syn dicaat, dat zich gevormd heeft in verband met het tot stand brengen van een even- tueele verbinding met Nederlandsch-Indiö door middel van luchtschepen, in welk syn dicaat beide genoemde scheepvaartmaat schappijen zitting hebben. De reis der ace- ren is bedoeld als studiereis om kennis te maken met de wijze van reizen aan boord van een luchtschip. Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van: j a. de N.V. fabriek van koek- banket en suikerwerken voorheen H. M. Biesiot om vergunning tot het oprichten van een koek-, banket- en suikerwerkfabriek in het i perceel Haarlemmerstraat No. 164, b. C. J. de Goede om vergunning tot het oprich ten van en waschinrichting in het per ceel Heerensingel No. 27g, c. A. H. Ber gers om vergunning tot het oprichten van een rookerij, z?uterij en inrichting'voor het bewerken van vleosch in-nfet penceel Haar lemerstraat Nfo. 2Ï6,' tL L.YBakjfër om ver gunning tot 't opricht» v^n #en smederij in het perceel St. AagqpnstrAt- No. 14, e. P. P. J. van Remundt ?om jrergunning tot het oprichtenYvan een stofifm-, wasch- en strijkinrichting in het perceel Zijlsingel No. 2, is verdaagd.. f Burgemeester en Wethouders van Lei- I den brengen ter algemeene kennis, dat door hen aan de firma- Gebrs. de Bruyn en rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot het oprichten van een ondergrondsche bewaarplaats voor benzine met- boven- grondsche aftappomp op een terrein aan den Haagweg, behoorende tot het spoor wegemplacement. DE BAANWACHTERES UIT BLERIK. Eén maand hechtenis. De rechtbank te Roermond heeft heden vonnis gewezen tegen de baanwachteres uit Blerik, die terecht heeft gestaan terzake, dat zij op 14 Febr. j.l. den overweg te B'e- rig verzuimd heeft te sluiten tengevolge waarvan een autobus door een trein werd gegrepen en 5 personen werden gedood. De rechtbank veroordeelde haar tot 1 maand hechtenis wegens het aan haar schuld te wijten zijn, dat gevaar is ontstaan voor het verkeer met mechanische kracht over een spoorweg. Zij werd vrijgesproken van dood door schuld. HET DRAMA TE BILTH0VEN. Sono veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf. Vrijdag 30 Januari j.l. speelde zich, zoo als bekend, te Bilthoven een vreese'ijk drama af Tijdens de afwezigheid van den heer Soeparwi, heeft de Javaansche be diende Sono in de woning mevrouw Soe parwi en haar beide zoontjes van het le ven beroofd, door hen alle drie met een mes in den hals te steken. Na mevrouw S. en haar kinderen te hebben gedood, poog de Sono zich door gasverslikking het le ven te benemen, deze p'oging mislukte echter. Op 7 April stond de inlandsche bedien de voor de Utrechtsche rechtbank te recht, de Officier van Justiiie mr. Fabius eischte wegens doodslag, driemaal ge pleegd, een gevangenisstraf van 20 jaren. De rechtbank veroordeelde hem tot 12 ja ren gevangenisstraf. In hooger beroep eischte de Procureur- Generaal mr. Baron van Harinxma thoe Slooten bevestiging van het Utrechtsche vonnis. Het Hof wees heden arrest. Het Hof ver nietigde" op formeele gronden het Utrecht sche vonnis en veroordeelde Sono tot een gevangenisstraf van tien jaren. In zijn ar rest overwoog het Hof, dat de drie dood slagen als een handeling moeten worden bezien, die het Hof niettemin als hoogst ernstig aanmerkt. Als verzachtende om- standighedei neemt 't Hof aan, dat verd. nog van zeer jeugdigen leeftijd is en een vrijheidsstraf zal moeten doorbrengen ver van zijn geboortegrond. De door den verdediger aangevoerde grond, dat Sono den leeftijd van 18 jaar nog niet zou hebben bereikt, tengevolge waarvan een andere strafmaat van toepas sing zou moeten zijn, wees het Hof af, daarbij lettende op het voorkomen van verd., op een hem door Javaansche autori teiten in 1928 verstrekt paspoort waarop als leeftijd 20 jaar staat vermeld en voorts op de mededeeling van verd. zelve, dat hij pijn. 20 jaar is. IN HOOGER BEROEP VRIJ GESPROKEN. Voor het Amslerdamsche Hof stond on langs terecht de 22-jarige Utrechtsche vrouw G. v. D., verdacht van poging tot doodsl: 0. Zij zou, volgens de dagvaarding op 24 October j.l. haar man, toen deze be zig was met het schoonmaken der ra men, een duw hebben gegeven, waardoor de man op straat viel en hoogst ernstig werd gewond. De Utrechtsche rechtbank veroordeelde de vrouw tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van een deel der voorloopige hech tenis. Het O.M. had drie jaar en zes maan den geëischt. De procureur-generaal eischte bevesti ging van het vonnis. Het Hof, heden arest wijzend, sprak ver dachte van het haar ten laste gelegde Dinsdag. Donderdag, Zaterdag, Vincentiu* Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken w;ordt van Maandag 29 J u- n i tot en met Zondag 5 Juli a. s. waargenomen door apotheken: G. D. Reijst Steenstraat 35, telefoon 136 en A. J. Donk Doezastraat 31, telefoon 1313. vrij. Het herinneringsvermogen van den man was na het gebeurde zoodanig ge schokt, zoo overwoog het Hof, dat op de verklaringen van den echtgenoot geen ver oordeeling kan volgen, noch op door ande re getuigen afgelegde verklaringen. Ver dediger was mr. F. B. F. J. Simon uit Utrecht. Nadat het vrijsprekend vonnis was voor gelezen, klonk applaus op de tribune. POGING TOT DOODSLAG. Het Hof te Leeuwarden wees heden ar rest in de zaak tegen den 26-jarigen H. Hol- scher, arbeider te Berger Compascuum, die door de Asser rechtbank wegens poging tofc doodslag en verkrachting veroordeeld was tot 10 jaar gevangenisstraf. De advocaat generaal had vernietiging van dit vonrns en oplegging van 15 jaar gevangenisstraf ge vorderd. Het Hof heeft hem tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. HILLEG0M. Bouwen. Aan de firma De Vries en Couzijn alhier is bij onderhandsche aan besteding opgedragen het bouwen van een Burgerwoonhuis met garage aan de Brou werlaan alhier voor rekening van den heer P. E Oudejans, Administrateur hij P. W. alhier. LISSE. Roctificatie. Eenigen tijd geleden heeft in de krant een bericht gestaan over een vechtpartij op de grens van Sassenheim, waarbij een jongeman R. door een andere Lissenaar G. „levensgevaarlijk" zou zijn gewond. Dit bericht, hetwelk uit een an der blad was overgenomen, bliikt sterk overdreven te zijn. Volgens mededee'ingen van de po'itie hebben beide personen even zeer schuld. Van „in den rug aanvallen" en later door de politie „van het bed lich ten" is geen sprake geweest. De verwondin gen waren van zeer lichten aardboven dien was de gewonde ze'f gewapend met een plcertendcoder. De colitie lon-d het geval nauwelijks de moeite van een pro ces-verbaal waardHet is een geval van „eenvoudige mishandeling", zooals de ge ijkt e offirieele term luidt. Aanbesteding schiherwerken. Burge meester en wethouders dezer gemeente heb ben na gehouden aanbesteding de navol gende schilderwerken rregund: a. aan den heer A. Marse'lle, het vemen van een lokaal en de gevels der openbare lagere school, voor de door hem ingeschre ven som van 276 b. aan den heer O. v. d. Aart. het verven van de woning van het hoofd der openbare langere schoo', voor de door hem ingeschre ven som van 75 c. aan heeren Gebr. van Houten het ver ven van de Rijksb'cembollenschool voor het door hen ingeschreven bedrag van 378.— Besmettelijke ziekte. In de week van van 22 tot en met 28 Juni is binnen deze ge meente een geval van diphterie geconsta teerd. Gunning. Het bouwen van een werk plaats met broeikas en stookkelder, op een terrein gelegen achter de Rijkstuinbouw. school is opgedragen aan den laagsten in schrijver van de op 20 Juni j.l. gehouden aanbesteding, t.w. den heer D Vergunst alhier voor de door hem ingeschreven som van 10.580. Collecte. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente hebben aan de Eerw. Zus ters van de St. Agatha-parocbie vergun ning verleend tot het houden van een vlag getjesdag op Zondag 12 Juli a.s. W0UBRUGGE. Personalia. Voor het candidaats-exa- men electro-technisch ingenieur is te Delft geslaagd de heer H. G. Noordman. alhier.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2