De ramp te Vincennes- 22ste Jaargang DINSDAG 30 JUNI 1931 No. 6935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND Gou/£a/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwart-aal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2,60 per kwartaal Fra-noo per port f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is toot de Abonné's ver krijgbaar tegeD betaling vaD 50 oent per kwartaal bij ▼ooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad' 8 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Nederland zit niet bij de pakken neer. Het Nederl. Paviljoen wordt in kleiner omvang opnieuw opgebouwd Het Uitvoerend Comité besluit tot heropbouw. Dit nummer bestaat uit twee 'aden. V Een pleidooi voor den Landlooper. Bij de bespreking van prae-adviezen over het onderwerp: „Voorkomen en be strijden van bedelarij en landlooperij" heeft de Katholieke Utrechtsche hooglee raar prof. W. Pompe o.m. de volgende opmerkingen gemaakt: „Ik wensch mijn betoog aan te vangen met de verklaring, dat ik onkundig ben van het terrein van den bedelaar en van den landlooper. Ik heb echter het woord verzocht, omdat ik mij als jurist afvraag: Op welken rechtsgrond zou men speciaal tegen bedelaars en landloopers met een straf optreden? Ik heb nooit begrepen, waarom het iemand, onder bedreiging met straf, verboden wordt, om, indien hij in nood verkeert, anderen, zij het dan ook in het openbaar, hulp te vragen. In de ver onderstelling, dat het publiek het onaan genaam zou vinden, zoo'n man te laten gaan zonder hem iets te geven, of derge lijke armoede op straat te zien geëtaleerd, kan men bezwaarlijk voldoenden grond vinden. Nog gekker is het gesteld met de houding tegenover den landlooper, den man, die zonder middelen van bestaan rondzwerft. Wanneer iemand zonder middelen van be staan is, is de kans heel groot, dat hij zijn buis zal moeten vteri&w;s\. ti (j heeft dan geen ander alternatief dan te wandelen en daarmede een strafbaar feit te plegen, of stil te staan. Ik heb nooit begrepen op welken grond men zeggen kon :j, zoodra gij gaat rondloopen, zijt gij als landlooper strafbaar. Vele personen komen in minder gun stige situatie, maar daarom worden zij nog niet gestraft. Men is er toch wel overheen, dat een failliet gstraft moet worden; zou men ook het denkbeeld, dat landloopers en bedelaars gestraft moeten worden, niet terzijde kunnen stellen? Ik kan mij maar één grond van straf voorstellen, maar een grond, die zichzelf veroordeelt: het is de reden, die Shaw noemt in zijn Majoor Barbara: de eigenlijke misdaad is de ar moede." Tegenover dit pleidooi voor den Land looper willen wij niet stellen een pleidooi voor de strafbaarheid van de landlooperij. Dat laatste zou echter niet zoo moeilijk zijn. De bewoners van het platteland die het terrein van den landlooper wel kennen zouden den professor on middellijk maar al te veel gevallen we ten op te noemen, waarin het allerduide lijkst is, dat niet de armoede „de eigen lijke misdaad" van den bedelaar is!En juist daarom zou een eenigszins onbeperk te toelating van de landlooperij zeer waar schijnlijk een ramp worden voor vele plat telandsgemeenten Intusschen willen wij de grond-gedachte van prof. Pompe gaarne onderstreepen een grond-gedachte, waarop hij in dit spe ciale geval een o.i. te wijde en daardoor verkeerde conclusie bouwt, maar die op zichzelf toch zoo hèèl juist is, n.l. deze: in onze samenleving worden veel menschen veroordeeld en veracht, wier „eigenlijke misdaad" in niets anders is gelegen, dan in hun armoede. Voor den individueelen landlooper, die werkelijk zoo handelt uit armoede, om dat hij niets heeft en niets verdienen kan, willen ook wij met prof. Pompe een plei dooi houden. Ook onder de landloo pers heeft O. L. Heer vrienden. Het Uitvoerend Comité voor de Neder- landsche deelneming aan de Internationa le Koloniale Tentoonstelling te Parijs heeft, zooals gisteren reeds gemeld, be sloten tot wederopbouw van het Neder- landsche paviljoen. Dit nieuwe paviljoen zal natuurlijk niet het verbrande kunnen evenaren maar het zal een waardige voortzetting van onze vertegenwoordiging op de tentoonstelling toelaten. Dit besluit heeft te Parijs een enor- men indruk gemaakt, meldt de „Maasb."- correspondent te Parijs. Bekend geworden op het oogenblik, dat de avond-edities der bladen reeds ter per se waren, heeft 't tot gevolg gehad, dat de meeste bladen de persen deden stoppen en aanvullings edities uitgaven. Algemeen vindt dit bewijs van energie groote bewondering. Het be&luur wordt letterlijk met aanbie dingen van financieele en andere hulp over stroomd. Toen het besluit genomen was, onze deelneming voort te zetten en onmiddel lijk het bouwen van een paviljoen te on dernemen, heeft de heer Moojen zijn me dewerkers last gegeven, een vlaggenstok te plaatsen, om onze driekleur op het. ter rein te handhaven. Dit 'geschiedde, terwij! het bestuur nog de besprekingen voortzette. Het personeel, dat op het terrein aan wezig was schaarde zich rondom den vlag genstok, terwijl het de vlag opgevouwen aa-n den voet lit liggen, waarna men den heer Moojen en de verdere commissaris sen ging halen. Den heer Moojen werd verzocht, de vlaghijsching te verrichten. Deze greep met vaste hand het koord en deed de vlag uitwaaien. Het was een prachtig moment, dat door geenerlei ceremonie overtroffen had kun nen worden. Aan het werk. De heer Moojen en zijn medewerkers gingen daarop onmiddellijk aan het werk. Het grootste deel der commissarissen keert direct naar Holland terug, om daar beschikkingen te nemen. Öok te Parijs is direct met Het aice- meen tentoonstellingsbestuur in overleg ge treden voor de beschikkingen, die de werkzaamheden zullen eischen. De indruk van het schoone besluit, dat zulk een heerlijk beeld geeft van de ener gie van ons volk, ontroerde geweldig en het is onnoodig te zeggen, dat de meest volstrekte medewerking op slag werd ver zekerd. Wat de plannen zijn, moet afgewacht worden. Zij zijn in goede banden. Het wordt mogelijk geacht, nog in zeer korten tijd een indrukwekkend geheel sa men te slellen, te meer, waar het zeker is, dat de energieke daad algemeene instem ming vindt. Nog voordat het besluit gevallen was, had de heer Moojen reeds aan de Fran sche pers, die hem kwam bezoeken, ver klaard: „Wij hebben ons een dag laten neerslaan, maar langer mogen wij niet op de puinen lamenteeren. Het theater van Bali is ongedeerd, de costuums der dan sers zijn ongeschonden. De voorstellingen zullen heden doorgaan. Ook het paviljoen der particuliere in- I zendingen blijft geopend. Gij kent het de vies van Nederland: „Je maintiendrai". Dat zal ook ons devies zijnBinnen en kele weken zult gij hier geen puinen meer vinden. Wij hopen nog op deze tentoon stelling te blijven, niet natuurlijk met het groote paviljoen, 'want men kan niet in weken optrekken, wat jaren arbeid heeft gevraagd. Maar wij zullen waardig verte genwoordigd blijven." Het onderzoek naar de oorzaak. Intusschen had in den namiddag het nieuwe onderzoek naar de oorzaak van de ramp plaats en dat bracht een zeer groote verrassing. De overtuiging dat kortsluiting de oor zaak is geweest, hééft haar stelligheid verloren. Integendeel is de zekerheid bui tengewoon groot dat kortsluiting als oor zaak moet worden buitengesloten. De commissaris van politie van het ten toonstellingsterrein, de heer Lerriche, ver gezeld van den ingenieur Soulier van het electro-technisch toezicht der stad Pa rijs, de ingenieur van de tentoonstelling, de ingenieur-expert van de verzekering, de vertegenwoordiger van het electro-tech nisch bureau van Groenevelt en v. d. Pol, dat de installatie heeft uitgevoerd, de heer Moojen, verschillende commissarissen en de vertegenwoordigers der Höllandsche pers hebben een bezoek gebracht aan de installaties. Het gemetselde transformatorenhuisje bleek niet alleen onaangetast, doch zelfs de zekeringen waren niet doorgebrand. Dit verklaart ook de bewering van som migen, die bij het uitbreken van den brand zijn toegesneld, dat zij electrisch licht hebben zien branden en ook dat in de beide hotels het licht eerst geruimen tijd na den brand is uitgegaan. Aangezien de expert van de assurantie- maatschappij gisteren het betreden van de ruïne nog uitgesteld wilde zien, is beslo ten tot vandaag te wachten eer de schakel kast met het schakelbord zal worden ge opend. Maar de verschill-nde deskundigen zijn zeer versterkt in hu; overtuiging dat van kortsluiting geen sprake kan zijn ge weest. Intusschen deelden de ingenieurs van de stad en van de tentoonstelling met de controle der electrisehe installaties belast, mede, dat zij Vrijdag nog opnieuw geheel de Höllandsche installatie hadden onder zocht, haar hadden bewonderd en een rapport hadden uitgebracht vol lof over de Höllandsche installatie, die daarin een model werd genoemd. Trouwens onze installatie voldeed aar» eischen veel zwaarder, dan die, welke door het Parijsche toezicht waren opgelegd en zelfs die van Amsterdam. De doffe slagen, welke Spoormans ge hoord heeft, worden ook meer en meer 'beschouwd als veroorzaakt te zijn door ,het door den luchtdruk springende, glas. In elk gval ligt de oorzaak weer geheel in het duister. H.M. de Koningin heeft vanuit Trois Epis aan mr. Fock het volgende telegram gezonden Smartelijk bewogen door de catastrophe, die ons paviljoen heeft getroffen, wil ik u en uwe medewerkers mijn zeer levendig meegevoelen uitdrukken. Ik heb gelukkig van mijn dochter vernomen, dat het Bali- neesche dorp en zijn bewoners gespaard zijn gebleven. w.g. WILHELMINA. Belgisch aanbod. Het „Journal des Débats" heeft in zijn laatste editie een telegram uit Brussel, volgens hetwelk de Belgische regeering aan de Nederlandsche regeering heeft aangeboden, voldoende plaatsruimte te ma ken in het Belgische paviljoen om een Ne derlandsche verlegenwoordigng te huisves ten, welk bericht door een nader B.T.A.- telegram wordt bevestigd. De brand in de Katholieke Missie. Door den brand van het Nederlandsc-h paviljoen op do internationale koloniale tentoonstelling te Parijs, is ook al het rijke technische materiaal verloren gegaan, dat de katholieke missie daar samenbracht, uit onze overzeesche gewesten door middel der missie-orden en congregaties, die in het hoofd- en de sub-comité's vertegen woordigd waren. Het initiatief is nu onmiddellijk door den heer L. A. P. van den Broeke, als hoofdredacteur van „De Technische Gids" voor besturen van katholieke instellingen genomen, om zooveel mogelijk al de tech nische gegevens betreffende moderne scho len-, kerken- en gestichtenbouw in Oost en West weer bijeen te krijgen en dit over zichtelijk en inzichtelijk in genoemden gids te publiceeren. Daarvoor is reeds een beroep op desbetreffende personen en li chamen gedaan. Juist deze week verschijnt „De Techni sche Gids" alreeds, aan de technische be langen van de missie gewijd. Het verlies van het Ethno- graphisch Museum niet onher stelbaar. Omtrent de door het Leidsche Ethno- grafischo Museum geleden verliezen, wor den vrij geruststelende mededeelingen ge daan. Men bad aanvankelijk voor het Neder landsche paviljoen te Parijs een zeer groot deel van de Leidsche verzameling ge vraagd, maar de museumdirectie had zich tegen het afstaan daarvan ernstig verzet, zoodat uit de Leidsche verzameling geen waardevolle voorwerpen naar Parijs ge zonden, maar alleen, voorwerpen, welke in het algemeen te vervangen zullen zijn. In gezonden werden een collectie ethnografi- ca uit verschillende deelen van den Indi- schen archipel, die uit Borneo en Nieuw- Guinea zijn vooral belangrijk, en ,een col lectie muziekinstrumenten. Precies hetzelfde kan men natuurlijk niet terugkrijgen en de waarde der ver loren gegane voorwerpen is natuurlijk nog vrij groot, maar, gelijk gezegd, hetgeen verloren ging zal vervangen kunnen wor den en in dit opzicht is het verlies van het Leidsche museum dus niet onherstel baar. FRANKRIJK HET MORATORIUM-VOORSTEL. De onderhandelingen te Parijs op het doode punt? De onderhandelingen te Parijs tusschen den Amerikaansche Minister van Finan ciën Mellon en de Fran-sche regeering in het bekende moratotium-voorstel duren nog steeds voort. Na de gisterenavond gehouden bespre kingen werd het volgende officieele com muniqué verstrekt: De Amerikaansche en Fransche onderhandelaars zijn hedenavond om half tien bij den minister-president bij eengekomen teneinde hun besprekingen voort te zetten. Staatssecretaris Mellon zal den stand der onderhandelingen aan Was hington melden. Woensdagmorgen zal een nieuwe samenkomst plaats vinden. Deze buitengewoon beknopte mededee- ling, te zamen met het onderbreken der onderhandelingen, hebben in Fransche kringen ongerustheid gebaard. Men maakt zich er bezorgd voor, dat aan het door pre sident Hoover gestelde tijdstip voor het in werking treden van zijn voorstel, niet meer zal kunnen worden vastgehouden. Minister-president Laval heeft geweigerd een verklaring af te leggen. Men is er van overtuigd, dat de onderhandelingen thans op het doode punt zijn gekomen. Met span ning wacht men af welke houding president Hoover zal aannemen. PRINSES JULIANA VERLAAT PARIJS. Uit Ohevreuse wordt gemeld, dat de Prinses heden per automobiel Parijs zou verlaten om zich te Trois Epis bij H. M. de Koningin te voegen. Men zou via Reims en Nancy reizen. H. K. H. heeft te Parijs de Cité Universitaire bezocht, in het bijzonder de in aanbouw zijnde Nederlandsche af- deeling. Zaterdagavond heeft de Prinses de voorstelling van Iphigenie en Tauride door de Amsterdams, che Wagnervereeni- gjng in de opera bijgewoond. Gisteren zou zij naar de rennen om den Grand Prix te Longchamps zijn gegaan, doch aan dit voornemen heeft H. K. H. geen gevolg gegeven. DUITSCHLAND OOK EEN ITALIAANSCH „CHEQUERS" De soc.-dem. Persdienst meldt, dat de Italiaansche gezant te Berlijn, den rijks kanselier en den Minister van Buitenland- sehe Zaken namens de Italiaansche regee ring een uitnoodiging tot een bezoek heb ben overgebracht. De uitnoodiging zou zijn aangenomen. Waarschijnlijk zouden de Duitsche staatslieden na hun Parijsche reis, die vermoedelijk omstreeks 10 Juli zal geschieden, naar Italië gaan. DE DEMAGWERKE TE MULHEIM WORDEN ULTIMO JULI GESLOTEN. 1200 arbeiders op straat. De Directie van het Demag-concern (Deutsche Machinebau A.G.) te Mulheim, heeft den Bedrijfsraad medegedeeld, dat het geheele bedrijf van de Demag te Mulheim per uit. Juli zal worden gesloten VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Men vreest, dat de onderhandelingen tus schen Amerika en Frankrijk op het doode punt zijn geraakt. Brüning en Curtius ook naar Italië uit- genoodigd. De ramp in het Bois de Vincennes. BINNENLAND. De Graaf Zeppelin onverwachts boven ons land op doortocht naar IJsland. (Luchtv., 1ste blad). Man en vrouw te Amsterdam levend verbrand. (Gem. Berichten, 2de blad). en de werkplaatsen naar Duisburg zullen worden overgeplaatst. Aangezien slechts ongeveer 10 pet. der arbeiders naar Duis burg kan worden overgeplaatst, zullen on geveer 1200 arbeiders ontslagen worden. Het gemeentebestuur heeft stappen ge daan ten einde te trachten den maatregel niet in zijn vollen omvang te doen uitvoe ren. ENGELAND MAC DONALD EN DE ONTWAPENING. Een uiteenzetting in het Lagerhuis. Bij den aanvang der gisteren gehouden Lagerhuiszitting heeft de premier, Mac Do nald, een uitvoerige verklaring afgelegd ovet den stand der Europeesche ontwape ning. De premier zeide, dat de huidige toe stand beheerscht wordt door de kwestie der. ontwapening. De ontwapeningsconferentie, die in Februari van het volgende jaar zal bijeen komen, zal als basis voor haar werkzaamheden het rapport van de voorbe reidende ontwapeningscommissie gebruiken en trachten verder te gaan, dan in dit rap port is geschied. De algemeene overeenkomst, waartoe de ontwapeningsconferentie, naar men hoopt, zal komen, zal met- zijn het eenvoudig vast- steilen van beginselen, niet een verklaring van plannen en methodes, maar een volko men definitief accoord, dat de richtsnoeren en plannen zal bevatten, die de kwestie der ontwapening zal brengen op het gebied van vast te stellen en te onderzoeken feiten. Aldus züben wij verklaarde de minister, na het sluiten der conferentie, geen vrome beloften hebben, doch cijfers en eLke natie zal kunnen controleeren, of de verplichting, die de andere naties op zich hebben geon- men, werkelijk zij nagekomen. Engeland bereidt deze conferentie, wel ker geweldige beteekenis door alle leden van het Lagerhuis en alle partijen wordt erkend, voor door de instelling van een sub commissie van de commissie voor de ver dediging van het rijk, waarin alle drie par tijen zijn vertegenwoordigd. Het Lagerhuis zal zich nooit verzetten tegen de bij zonde de verplichtingen waaronder Engeland zijn naam heeft gezet. De premier vergeleek vervolgens de ver mindering der strijdkrachten van Groot- Bittannië met die van andere mogenheden. Engeland heeft het voorbee-d gegeven in de ontwapening en heeft vlug en aanhou dend zijn verplichtingen uitgevoerd. Wij hebben thans nagenoeg de grens bereikt, vervolgde Mac-Donaid; het voorbeeld van ons volk alleen kan niet tot ontwapening leiden en het is de plicht van ade volken zich hierbij aan te sluiten en den oorlog te beletten. Van het begin aan heeft het Londensche vlootverdrag een vredelievenden invloed gehad, evenals het jongste bezoek van de Duitsche ministers. Bovendien is de aan kondiging, dat de Duitsche en Fransche ministers elkaar zullen ontmoeten, in over eenstemming met de wenschen van allen, die naar den vrede streven. Het initiatief van Hoover zal hier zijn uitwerking hebben en bewijzen, dat de wereld nog niet zoo slecht is als eenige oppervlakkige cynici beweren. Mae Donald verklaard verder, dat Enge land en Frankrijk zoolang door dezelfde ge voelens verbonden zullen zijn, zoolang men in Engeland kan gevoelen wat Fransche mannen en vrouwen gevoelen, indien men over oorlog spreekt en over ontwapening on derhandelt. De premier hoopt, dat het re sultaat van de ontwapeningsconferentie zal zijn, dat de bewapening van Engeland nog meer verminderd zal worden en dat de fun damenten zullen worden ge'egd waarop al leen de vrede gegrondvest kan worden, na melijk: volkomen overeenstemming en de meest vriendschappelijke betrekkingen tu? l sofaan alle volkeren der wereld.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1