MAANDAG 29 JUNI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 ATHLËTIEK INTERNATIONALE ATLETIEK WEDSTRIJDEN OLYMPISCH STADION Twee Nederlandsche en een Duitsch record verbeterd. Gisteravond had, begunstigd door schit terend zomerweer, het groote athletiek- evenement van dit seizoen, de Internatio nale atletiekwedstrijden, georganiseerd door de Directie van het „Nederlandsch Sportpark" in samenwerking met de K. N. A. U. in het Olympisch Stadion plaats. De publieke belangstelling was, hoewel deze, gezien de belangrijkheid der wedstrijden, grooter had moeten zijn, voor een atle tiekontmoeting, zeer groot te noemen. Naar schatting waren ongeveer 8000 per sonen aanwezig. Door omstandigheden was de Duitscher Körnig verhinderd, doch Jonath, die voor hem in de plaats was ge komen, zorgde er voor dat de verwachtin gen van het publiek niet teleurgesteld be hoefden te worden. Hoewel de prestaties van onze landgenooten niet op alle num mers even goed te noemen was, mogen we toch niet ontevreden over hem zijn. De wedstrijden. Begonnen werd met 3 series 100 Meter. In de eerste serie was een spannende strijd te aanschouwen tusschen de Duitschers Borchmeyer en Grosser, die beiden een tijd maakten van 11 seconden. Onze land genoot Hummel (Trekvogels, Den Haag) was goede derde. De tweede serie bracht onze landgenoo ten Berger en 'van den Berge aan den start met de Duitschers Liersch en Schlös- ke en de Belgen Garain en Dutoy. Hierbij vielen eenige slachtoffersdoor herhaald te vroeg starten werden Van den Berge en Dutoy gediskwalificeerd. De serie werd zeer gemakkelijk gewonnen door onzen populairen Haaidemmer Chris Ber ger in 10.9 sec. Tweede was Liersch in 11 sec. In de derde serie kwam onze landgenoot Benz uit tegen de Duitschers Jonath en Kramer, waarvan de eerste als de ver vanger van Körnog betiteld mocht wor den. De serie werd zeer gemakkelijk door den Duitscher Jonath, die een zeer goede stijl had, gewonnen in 10.8 sec. De 400 meter waarvan direct de finale werd verloopen, bracht den Zweed van Wachenfeld, de Belgen Prinsen en Lhoste en onzen landgenoot Sierhuis aan de start. De Zweed nam direct de leiding, welke hij tot het laatste toe wist te behouden. On ze landgenoot Sierhuis die luide door zijn clubgenooten aangemoedigd werd, zette er alles op en het leek zelfs of hij er in zou slagen de tweede plaats te bezetten, doch hij kon het niet bolwerken en indien hij er op het laatste oogenblik niet alles opgegooid had, zou hij op het laatste moment nog gepasseerd zijn door Lhoste. De finale voor de 100 meter bracht on ze populaire Chris tegen de Duitschers Jonath, Grosser, Liersch en Kramer. De winnaar der eerste serie Borchmeyer ver scheen niet aan de start. In deze finale werd onze landgenoot Berger de dupe van zeer slechts schieten van den seingever (een fout, die zich dezen middag wel meer voor deed). Daar hij meendo, dat het een val- sche start was (wat o.i. zeer zeker het geval was) ging hij niet snel genoeg weg en hoewel hij het uiterste deed, zijn achter stand in te halen, mocht hem dat niet gelukken en kwam hij als tweede mot slechts een halve meter verschil op Jo nath aan. De tijd van beiden bedroeg 10.7 sec. De 100 meter voor dames werd in twee series verloopen. In de eerste serie bonden onze landgenooten mej. Schuurman, Mar tin en Dumee den strijd aan met Frl. Witt- mann (Duitschland) en mej. E. van Truyen (België). Deze serie werd zeer ge makkelijk gewonnen door onze landgenoo- te mej. Schuurman in 12.4 sec., tweede was de Duitsche Frl. Wittmann, terwijl onze landgenoote, de nog jeugdige athlete mej. Dumee, goede derde was. In de tweede serie verschenen de Hol- landsche dames Smit, Aalten en Aenge- nent met Frl. Becker (Duitschland) en mej. Pélériaus (België) aan den start. Het werd een spannende strijd. Frl. Becker passeer de echter als eerste met zeer gering ver schil op haar concurente als eerste de fi nish in 12.9 sec. De finale bracht dus vier Hollandsche en twee Duitschers aan den start. De finale werd zeer gemakkelijk ge wonnen door onze kampioene mej. Schuur man met een tijd van 12.2 sec. Tusschen Frl. Wittmann en mej. Dumee (Holland) werd zwaar gestreden. De eerste wist met klein verschil op onze landgenoote de tweede plaats te bezetten in 12.6 sec. De 800 meter, waarop onze landgenoote Nieuwland en Lijflander uitkwamen tegen Johannesen (Noorwegen), Coenjaerds (België) en Danz (Duitschland) gaf een zeer spannenden strijd te zien. Onze land genoot Lijflander nam den kop en wist deze de eerste 400 meter te behouden waarop hij eerst door den Noor Johanne sen en daarna door den Duitscher Danz gepasseerd werd. Hij deed hardnekkige pogingen den Duitscher te passeeren, doch dit mocht hem helaas niet gelukken en moest hij zich met de derde plaats tevre den stellen. De tijd van den Noor, die een zeer mooie stijl te zien gaf, bedroeg 1 min. 66.4 sec. De 200 meter bracht Benz (Nederland), Meyer en Kramer (Duitschland), Van Meerbeek en Brouwer (België) aan den start. Onze landgenoot Hummel kon we gens blessure niet uitkomen. Het werd een spannende strijd tusschen den Duitscher Kramer en den Haarlemmer Benz. Eerst genoemde slaagde er in met zeer gering verschil de eerste plaats te bezetten met een tijd van 22 sec. De 200 meter (extra-klasse) bracht onze landgenooten Berger en Van den Berge tegen de Duitschers Jonath, Borchmeyer Schlöske aan den start. Hoewel Chris Berger zeer goed liep en den Duitscher goed partij gaf, mocht hij er echter ook op dit nupmmer niet in slagen, van hem te winnen. Jonath won in den tijd van 21.5 sec. De tijd van Berger bedroeg 21.9 see. Op de 5000 meter zagen we onzen kam pioen Zeegers den strijd aanbinden tegen den Zweed Karlsson, den Duitscher Petri n den Belg Vincent. De Hongaar Hevele en onze landgenoot Baars verschenen niet aan den start. Zee gers nam de leidng terwijl de overige loo pers hem allen bij elkaar op de hielen za ten. Dit bleef zoo ongeveer 3 K.M. waarop de Duitscher Petri en den Zweed Karls son en den Belg naar voren schieten. Ten slotte gaat Petri als eerste over den eind streep in 15 min. 15 sec. Op ongeveer 150 meter achter hem komt de Zweed Karls son, en 50 meter daarachter Zeegers. Een van de nummers, waarvoor zeer veel belangstelling bestond, was de 1500 meter, waarbij men den Pool, Petkiewicz. waarover men zooveel had geschreven, te aanschouwen kreeg. Voor Holland start ten in dit nummer de Haarlemmer Effern en een oude bekende uit de athletiekwe- reld de A. V. A. C.-er Guus Zeegers, terwijl verder nog uitkwamen de Duitschers Ho- bus en Wichmann en de Belgen, Ryssa en Geeraert. Petkiewicz weet na een schit terenden eindspurt in den tijd van 4 min. 8.3 sec. als eerste de finish te bereiken. Onze landgenoot Effern, die als vijfde aankwam, maakte een tijd van 4 min. 12.9 sec. De 4 maal 100 Meter estafette voor da mes bracht onzen ploeg tegen de Duitsch- Belgische in het veld. De Hollandsche da mes wonnen zeer gemakkelijk in den tijd van 49.8 sec. waarmede zij tevens een uw record vestigden. Bij de 4 maal 100 Meter voor heeren verschenen 6 ploegen i dej^ start. Dit nummer werd na een zeer spannenden strijd gewonnen door dén Duitsch-Nederlandschen ploeg in den tijd 42.4 sec. De Haarlem-ploeg, bestaande uit Berger, v. d. Berge, Benz en Welsenes maakte een tijd van 425 sec. waarmede een nieuw Ned. record gevestigd werd. Het polsstokhoogspringen bracht een verrassing. Hierbij wist de Duitsche kam pioen Wegener met een sprong van 4.12 M. den Zweed Lindblad, die momenteel als de beste Europeesche springer gold, te verslaan. De Duitscher bracht met zijn sprong te vens een niéuwe Duitsch record. Onze landgenoot v d. Zee werd derde met een sprong van 3.60 Meter. Bij het speerwerpen bleven onze landge nooten Knol, v. d. Meyl en Visser ver op den achtergrond en konden zij het niet tot de fnale brengen. Zij wierpen resp. 49.52 19 en 48:98 Meter. De finale ging tus schen den Fin Penttilac, den Noor Sunde en den Belg Herremans. De Fin, welke een zeer eigenaardige stijl had, werd eerste met een worp van 69.05. Na afloop van deze alleszins goedge- laagde wedstrijden werden de prijzen met een kort woord uitgereikt door den voor zitter der K.N.A.U., den heer Moorman. De gedetailleerde uitslagen luiden als volgt: 100 Meter hardoopen (heeren): 1. Jonath (Duitschland) 10.7 sec. 2. Berger (Holland) 10.7 sec. 1/2 Me ter achter I. Krömer (D.)4. Liersche (D.). 5. Grosser (D.). 100 Meter hardloopen (dames): 1. Mej. Schuurma (Holland) 12.2 sec. 2. Frl. Wittmann (Duitschland) 12.6 s. 400 Meter hardloopen: 1. v. \Vachenfeldt (Zweden) 49.6 sec. 2. Prinsen (België) 50.2. sec. 800 Meter hardoopen. 1. Johannesen (Noorwegen) 1.56.4. 2. Danz (Duitschland( 1.56.7. 200 Meter hardloopen: 1. Kramer (Duitschland) 22 sec, Benz (Holland) 22.1 sec.3. Brouwer (Bel gië). 4. van Moerbeek (België); 5. Mayer (Duitschland). 200 M. hardloopen (extra klasse): 1. Jonath (Duitschland) 21.5 sec.; Berger (Holland) 21.9 sec. 3. Borchmeyer (D.); 4. v. d. Berge (Holl.); 5. Schloeske (Duitschland). 5000 Meter hardloopen: 1. Petri (Duitschland) 15 min. 15 sec.2. Karlsson (Zweden) 15.41.8; 3. Jan Zeegers (Holland) 15.47.2; 4. Vincent (België) ver achter. 1500 Meter hardloopen: 1. Petkiewicz (Polen) 4. min. 8.3 i Wichmann (Duitschland) 4.10.43. Bror Oehrm (Zweden) 4 min. 11 sec.. 4. Gee raert (België); 5. Effern (Holl.); 6. A. Zee gers (Holland). 4 maal 100 Meter estafette (heeren): 1. Duitsch-Nederlandsche ploeg (Jonath- Borchmeyer-Kramer-Boot) 42.1. secO. 2. Haarlem-ploeg (Berger-v. d. Benz—v. Welsenes) 42.5 sec. 4 maal 100 Meter estafette (dames): 1. Nederland (Schuurman-Aengenendt- Aalt-en en Dumee) 49 8 sec. 2. Duitsch-Belgisehe ploeg in 51.5 sec. Polsstokhoogspringen 1. Wegener (Duitsland) 4.12 Meter; 2. Lindblad (Zweden) 4..02 M.; 3. v. d. Zee (Holland) 3.60 Meter. Speerwerpen: 1. Pentillac (Finland) 69 05 Meter; 2. Sunde (Noorwegen) 62.15 Meter. 3. Herre mans (België) 55 30 Meter. VOETBAL R. K. FEDERATIE. De kampioenscompetitie. D.H.L. speelde gisteren in Delft tegen Caesar en won met 50. De kampioens wedstrijden duren wel tot het bittere ein de voort en nog zal het enkele weken du ren, alvorens de beslissing gevallen is 1 De stand is: ges-p.gew. gel. verl. v.-t. pnt. R.K.T.W. 7 6 1 27—10 12 D.H.L. 6 4 1 1 28—10 Caesar 5 2 3 1016 H.M.S. 5 1—4 12—21 N.E.O. 5_ 1 4 3—23 1 De uitslagen. Om het kampioenschap. D.H.L.Caesar 50. V riendschtppelijk. R.K.U.V.B.R.K.T.V.V. 4-4; R. K. Den BoschR. K. Breda 43. R. K. S. V. BLAUW ZWART. Viering 10-jarig bestaan. Het feest werd Vrijdagavond te 8.30 uur ingezet met een openingslof in de WiLe- brordns-kerk, waaronder den Geest. Adv. een predicatie hield. Zondagmorgen te 7 uur werd een H. Mis opgedragen tot herdenking van het tweede Lustrum, waaronder alle leden ter H. Ta fel naderden. Alle leden vereenigden zich hierna in het Patronaatsgebouw aan een gemeenschappelijk ontbijt. Hier spraken de voorzitter en de geestelijk adviseur woorden van dank aan het bestuur en de leden voor hun medewerking en hun mede leven met de vereeniging. Des namiddags te 1 uur vingen de jubi leum-wedstrijden aan en wel het 4de elftal tegen V. E. L. O. IV. Dit was een heel aardigen wedstrijd welke eindigde in een gelijk spel 22. Het was een lust die kleine Blauw Zwarters te zien spelen tegen die groote spelers van V. E. L. O., ze gaven aardig partij. Daar er door het bestuur be paald was, dat bij gelijk spel het bezoe kende elftal winnaar zou zijn, kwam V. E. L. O. in het bezit van den hiervoor uitge loofde medaille. Hierna nam de hoofdwed strijd een aanvang. Door een haag van junioren betrad het feestvierend bestuur met de Geest. Adv. aan het hoofd, gevolgd door het T. Y. B. B.- en Blauw Zwart-elf- tal het terrein. Op het midden van het ter rein nam de Geest. Adv. kapelaan Botte lier het woord om in een schitterende rede nogmaals het nut van onze Roomsche Sportbeweging uiteen te zetten. Tevens bracht de Geest. Adv. dank aan allen, die meegewerkt hebben om de vereeniging te brengen waar zij nu is, vooral ook aan de vele donateurs en donatrices. Dan richtte de Geest. Adv. zich tot de spelers van T. Y. B. B., die bereid waren gevonden om alhier den eerewedstrijd te komen spe len. Do aanvoerder van T. Y. "R. B. dankte voor de gesproken woorden. Hierna reikte hij aan den aanvoerder van BI. Zw. een bloemstuk over met een gelukwensch van de Haarlemsche spelers. Hierna werd een foto gemaakt van de beide elftallen met het feestvierend bestuur. Dan blaast de scheidsrechter, de heer v. Haasteren, beginnen. Het blijkt dat T. Y. B. B. met een 2- of 3-tal invallers uit komt. De Geest. Adv. verricht den aftrap. Direct zitten de T. Y. B. B. spelers er flink op. doch Blauw Zwart houdt aardig stand. Allengs komt T. Y. B. B. er meer in en zij weten weldra door een schitterend schot van hun linksbinnen te doelpunten (01). Dan pakt BI. Zw. ook een beetje aan en komt zeer gevaarlijk opzetten, doch zij kunnen het doel niet vinden. Eenmaal den ken wij den linksbinnen te zien doelpun ten, doch zijn schot belandt in het zijnet. Doch het is slechts uitstel, want weer ko men zij terug en de midhalf speelt hoog en de mid voor kopt schitterend in (11). Dit geeft BI. Zwart moed en herhaaldeliik zwe ven zij voor het T. Y. B. B. doel. Zij we ten nog tweemaal te doelpunten doch bei de punten worden geannuleerd wegens buitenspel en zeer terecht. Doch nog een maal, wanneer de linksback van T. Y. B. B. terugspeelt op den keeper, is BI. Zwart er bij en de midvoor doelpunt wederom (21). Dan gaat het spel een tijdje gelijk op en als de rust reeds in het zicht is, brengt de linksbuiten van T. Y. B. B. snol op en doelpunt vanaf den buitenlijn schit terend. Weldra is het rusten. Na de rust krijgt BI. Zwart, wind en zon mede en ze schijnen er alles op te zetten om te winnen, doch dit gaat niet zoo ge makkelijk. Zij speelt schitterend en de achterhoede van T. Y. B. B. moet alle zei len bijzetten om onheil te voorkomen. Maar ook hun voorhoede zit niet stil. Vooral de linksbuiten werkt schitterend, maar de achterhoede van Blauw Zwart is in goden vorm en ook de bovenlat brenjrt voor P-lairw Zwart tweemaal redding. Doch ook BI. Zwart heeft over pech te ldagen. wanneer de midvoor hard tegen den paal schiet en de linksbinnen eenmaal rake lings overschiet, BI. Zwart, zoowel als T. Y. B. B. doen haar best om het winnend doelpunt te maken, doch dit wil niet luk ken en wanneer de scheidsrechter het ein den aankondigt zijn de punten gedeeld. (22). Hierdoor komt T. Y. B. B. in het bozit van den fraaien beker. Blauw Zwart- kan op een schitterende wedstrüd terue- zien. Zelden zagen wij den laats ten tiïd zoo'n wedstrijd. De leiding was zeer goed. Na afloop werd door den Voorzitter de beker aan T. Y. B. B. overgereikt, nadat eerst dan gebracht was aan de spelers van T. Y. B. B. voor de bereidwilligheid om naar hier te kopien en voor de prettige wijze waarop dezen wedstrijd gespeeld was Ook bracht de Voorzitter een woord van dank aan den scheidsrechter, den heer van Haasteren voor de sublieme wijzo waarop deze den wedstrijd geleid heelt. De aanvoerder van T. Y. B. B. bracht een woord van dank voor de prettige ont- vangst, die zij hier hadden ondervonden en voor den prettig gespeelden wedstrijd, de hoop uitsprekend dat zij spoedig BI. Zw. eens in Haarlem mochten ontmoeten. Hier mede was de schitterend geslaagde feest dag geëindigd. R. K. S. V. „LEIDEN". De tour naar Volendam. De reeds Lang verbeidde reis naar Vo- londam is een werkelijk succes geworden. Om 10 uur reiscle een gezelschap van pl.m. 50 personen in 2 reiswagens naar Vo- lendam af, waar men om 1 uur arriveerde. De kennismaking met onze verwante sportbroeders vlotte goed en het verlate twaalf uurtje deed allen weer eenigszins op peil komen. Precies 2 uur trapt de midvoor der loei den I-comb. voor zijn club af en de eerste aanval is dan ook voor Leiden. Dc tweede aanval, die voor Volendam is, besluit hun midvoor met een schitterend schot, dat den debutant Leider-keeper te machtig bleek. De stand is althans 10. De strijd gaat gelijkmatig op en neer, wat laksch, zooals te begrijpen, door het heete weer. Do eerste helft is bijna verstreken, als na een algemeenen aanval de stand op 11 wordt gebracht. De rust breekt dau spoedig aan. De tweede helft verloopt zeer sloom, de aanvallen van beide partijen zijn niet zoo zeer gevaarlijk en Volendam heeft in dit middelmatige, het leeuwenaandeel. Dit weten zij dan ook in doelpunten uit te druk ken, want aan het einde is de stand 31* Na dezen wedstrijd ontmoette een Leiden H-oomb. een tweede elftal van Volendam. De lange, hoewel confortabele reis, scheen ook hen parten te spelen, ze verloren even eens en wel met 41. Na afloop van den tweeden wedstrijd vereenigden zich alle spelers en supporters voor 'n gezamenlijke boottocht naar Mar ken. Deze tocht bood voor allen vee-1 ge noegen en stond in het teeken der „Lei- den"-geze!ligheid. Na een rondwandeling op het bekende Zuiderzee-eiland werd de reis naar Volendam weer aangevangen, en tevens een begin met de thuisreis gemaakt De bemanning van de beide reiswagens geschiedde ditmaal minder vlug, het. scheen dat eenigen in Volendam wilden aehterblij- ven, hetgeen niet de instemming van allen kon wegdragen De afvaart, hoewel traag aangevangen, verliep verder echter zee snel. Onderweg werden nog eenmaal de dor- stigen gelescht, en het bleek dat de hon-. gerigen ook aanwezig waren, we werden althans op een vermakelijke worsthapperij vergast. Een woord van dank aan den organisa tor van dezen reis is zeer zeker op zijn plaats, hetgeen door alle deelnemers zal worden onderstreept. DE BATAVEN. De athleten van de nieuwe Leidsche Vereen. „De Bataven", die reeds I met succes uitkwamen op de wedstrijden van D. E. M. te Beverwijk. JUBILEUMWEDSTRIJDEN VAN LAGA. Te Delft werden door Laga ter gelegen heid van het elfde lustrum, roeizredstrljden georganiseerd, welke zich in groote be langstelling mochten verheugen. Een senaatslid van Laga maakt zich verdienstelijk met het aandragen van stoelen. Baandag

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5