J BUITENLAND Reuzenletters in de lucht Agenda MAANDAG 29 JUNI 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 de Parijsche Elecerticiteitsmaatschappij in tegenwoordigheid van verschillende auto riteiten van de politie en van het techni sche comité van de tentoonstelling in het restaurant van het Nederlandsche pavil joen den nachtwaker, die de brand onldek- te en architect Moojen verhoord. Hierbij werden pogingen in het werk gesteld om vast te stellen of de electrische aticpui goed was afgesloten geweest. Mr. D. Fock naar Parijs ver trokken. Naar wij vernemen, heeft de Commissa ris-Generaal van de Nederlandsche inzen ding op de Internationale Koloniale Ten toonstelling te Parijs, mr. D. Fock, die te 's Gravenhage vertoefde, Zondagochtend telegrafisch bericht van de ramp gekre gen. De heer Fock is daarop onmiddellijk naar Parijs vertrokken. „Een nationale ramp", zegt Minister de Graaff. Ook de Minister van Koloniën, jhr. de Graaff, ontving Zondagochtend een tele gram van den brand, waarin hem werd medegecfeeld, dat het Nederlandsch pavil joen tot den grond toe is afgebrand. De minister verklaarde, dat hij den brand als een nationale ramp beschouwt, een ramp voor de tentoonstelling en een ramp voor ons land. Het werk van vele maanden is m korten tijd verloren gegaan. Het zal niet meer mogelijk zijn alles weer op te bouwen. Een sinistere grap. De „Mndmrg." meldt nog, dat Zaterdag avond 12 uur nog een sinistere grap heeft plaats gevonden, die in het licht der go- beurtenissen, nog onsmakelijker wordt. Er werd n.l., door een onbekend geble- ven persoon, brand gemeld op de meldings- post van het Nederlandsch Paviljoen. Van alle kanten kwamen de geweldige roode brandauto's aanstuiven, terwijl het op het plein voor ons paviljoen nog krioelde van de bezoekers. Niemand kon echter vermoe den, dat nog geen vijf uren nadien, datzelf de voorval zich zou herhalen, maar nu in de bittere werkelijkheid. Op honderden meters in den omtrek van de ruïne is het gras bruin gezengd en de boomen rond het paviljoen zijn, als gevolg van de droogte, mede prooi van de vlam men geworden. Het paviljoen was verzekerd voor ƒ500.000; de inzendingen voor ƒ1.000 000 alles bij de eigen onderlinge verzekering van het Comité General der Expositie. Een parel uit onze kroon. De grijze Maarschalk Lyautey, de orga nisator van deze unieke tentoonstelling, heeft op het terrein van de ramp verklaard, „dit is een parel, die uit onze kroon is ge vallen!" En de minister van Koloniën Rey- naud zei: „dit is waarlijk het ergste wat ons kon overkomen. De expositie is onher stelbaar geschonden". Prinses Juliana, in gezelschap van jhr. Loudon en mevrouw Loudon, heeft lang staan staren naar de dröeve ruïne. Ik hoop, zei de prinses, dat we nog lang de herinne ring mogen behouden aan al het schoons, dat hier bijeengegaard was. De Fransche regeering heeft onzen ge zant alle medewerking toegezegd voor het instellen van een uitgebreid onderzoek. Maarschalk Lyautey heeft de koningin, naar haar verblijf in Frankrijk, een harte lijk telegram van deelneming gezonden. Onderhoud met prof. van Eerde. Naar aanleiding van den brand, heeft een redacteur van het Persbureau Vaz Dias een onderhoud gehad met professor J. C. van Eerde, hoogleeraar-directeur van de af deeling Volkenkunde van het Koloniaal Instituut. Prof. van Eerde antwoordde op een vraag van den redacteur betreffende het verlies, dat zijn afdeeling door den brand heeft geleden, dat daaraan geen onherstel bare schade is toegebracht. „Ik heb namelijk", aldus professor van Eerde, „geen enkel oorspronkelijk stuk \an mijn afdeeling naar Parijs gezonden, doch alleen duplicaten, en o.a. ook afgietsels "an reliefs, Hindoebeelden enz. Ook de inzen ding van het Rijksethnografisch Museum te Leiden, bestond, naar mij bekend is, uitsluitend uit duplicaten. Over de waarde van de inzendingen der andere afdeelingen van het Koloniaal In stituut, kan ik niet oordeelen, doch, dat het gebeurde een ramp is, in de ware betee- kenis van het woord, valt niet te betwij felen, indien men bedenkt, dat er ten eer ste geen paviljoen meer is en dat bovendien veel oorspronkelijke dingen, die men niet meer terug kan krijgen, verloren zijn ge- FRANKRIJK DE ONDERHANDELINGEN VAN MELLON TE PARIJS, fs het Fransche antwoord bevredigend? Het Fransche antwoord, waarin de te genvoorstellen van Frankrijk zijn vervat, is zooals men weet, na een nachtzitti-ig Zaterdagmorgen om 7 uur door de Fran sche Kamer goedgekeurd, en tevens heeft de regeering vrijheid gekregen om met de Amerikaansche regeering nader te on derhandelen. Zaterdagmiddag om 3 uur 15 kwamen op het Fransche ministerie van Binnen- landsche Zaken de Amerikaansche minis ter van Financiën Mellon, die op het oogen- blik te Parijs vertoeft, de Amerikaansche gezant Edge, minister-president Laval, mi nister Flandin en de onderstaatssecretaris van Handel Frangois Poncet bijeen, ten einde de moratorium-kwestie te bespre ken. De conferentie duurde tot 6 u. Maan dagochtend zou een nieuwe bijeenkomst plaats vinden. Hoewel niets omtrent het resultaat dezer eerste conferentie werd medegedeeld, is men te Parijs algemeen van opinie, dat een aanpassing van beide meeningen op niet al te groote moeilijk heden zal stuiten. Van den anderen kant wordt echter medegedeeld, dat de onderhandelingen van Mellon met de Fransche regeering meer moeilijkheden blijken te bieden dan uit de optimistische berichten in de Fran sche bladen zou blijken. Mellon en gezant Edge zouden n.l. uit Washington gedetail leerde wijzigingen hebben ontvangen, vol gens welke de Fransche tegenvoorstellen door de Vereenigde Staten niet zonder meer kunnen worden aanvaard. Staatsse cretaris Stimson heeft een geheele reeks bezwaren tegen de Fransche voorstellen opgesteld. Ook Stimson is thans op weg van Ame rika naar Europa met het Italiaansche s.s. „Conté Grande". Het Fransche antwoord onbevredigend? De Washingtonsche „Star" verneemt dat Staatssecretaris Stimson op de Fransche nota weliswaar niet met een beslist ulti matum heeft geantwoord, maar dat zijn houding duidelijk aantoont, dat het Fran sche antwoord onbevredigend is en wijzi ging moet ondergaan om in overeenstem ming te zijn met de bedoeling van IToovers plan. Dat geen stilstand is gekomen in de onderhandelingen is een reden tot optimis me. zoodat thans rechtstreeks onderhande lingen zijn begonnen. Voorloopig is het standpunt van Ame rika onvereenigbaar met dat vqn Frank rijk, maar dit beduidt niet, dat overeen stemming onmogelijk is. Bij beiderzijdsche goeden wil en erxen- ning van den ernst van den toestand zal een gemeensehappelijken weg gevonden worden. Sinds Hooter's moratoriumvoorstellen is de beurswaarde der Staatsbonden ver handeld op de Beurs te New-York geste gen met ongeveer 7000 millioen dollars. SPANJE CORTES-VERKIEZINGEN IN SPANJE. Over het algemeen rustig verloopen. Gisteren zijn in geheel Spanje de ver kiezingen voor de 474 leden der consti- tueerende Cortes gehouden en met uitzon dering van enkele sporadische ordeversto ringen, rustig verloopen. Naar door den minister van Binnenhnd- sche Zaken wordt medegedeeld, zijn ie Oergara zes personen licht en één zwaar gewond bij het uiteenjagen van een aan tal betoogers door de guardia civil. De rol letjes ontstonden, doordat een groep Bas- kische monarchisten een aanval deed op de republikeinsche club. Te Angora, Muu- dragon, Bollos en La Linea kwam het even eens tot onbeteekenende opstootjes. Ook te Sevilla heerscht over het alge meen rust. Volgens de eerste berichten hebben de republikeinen en socialisten de overwinning behaald. Te Madrid heeft in elk geval de lijst der republikeinsche socialisten de meerderheid der zetels verworven en te Barcelona de lijst van kolonel Macia. De definitieve uitslagen zijn echter eerst in den loop van den dag van heden bekend. Volgens te Madrid in omloop zijnde ge ruchten moet de huidige minister van Bui- tenlandsche Zaken, Lerroux, voor de func tie van premier in aanmerking komen. Tot diegenen, die voor de constitueeren- de Cortes verkiesbaar zijn, behooren ook geestelijken en vrouwen. Vrouwen bezitten echter slechts het passieve kiesrecht, docü mogen zelf niet stemmen. Stemrecht heb ben voorts slechts zij, die hun 23ste levens jaar hebben voltooid. Sabotage-plannen te Sevilla. Naar thans blijkt hebben ia Sevilla grootsch opgezette plannen tot het sabo- teeren van de verkiezingen bestaan. Alleen aan het snelle en doortastende optre-Jen van generaal Sanjurgo is het te dankeu, dat deze plannen op het laatste moment konden worden verhinderd. De leider van het geheele plan schijnt majoor Franco te zijn geweest, wiens uitlevering door de manschappen van het vliegveld wordt ge weigerd. Eerst na arrestatie van den com mandant van het vliegveld en andere rad draaiers lieten de vliegers hun oproerige plannen varen. Te Sevilla heerscht feite lijk den staat van beleg. De omliggende dorpen hebben politieverstrekingen gekre gen. De rust is thans hersteld. De regeering dementeert de berichten over den opstand in Sevilla en bewee/t, dat het hier slechts oefeningen van het garni zoen betreft. Het toenemen der revolutionnaire bewe ging tengevolge van de door Majoor Franco gevoerde propaganda heeft de Andaiusi- sche regeering tot scherpe maatregelen aanleiding gegeven, welker uitvoering is opgedragen aan de met bijzondere vol machten voorzienen generaal Sanjurgo, die reeds te Sevilla is aangekomen. Deze heeft majoor Franco, evenals de vlieger-majoor Rexach hun ontslag gegeven uit den actie ven dienst en hen ter beschikking gesteld. Verder heeft Sanjurgo de guardia civil doen samentrekken op de politieke grens- punten der provincie en de troepen gereed gemaakt om bij het eerste alarm te kunnen optreden, teneinde de doorvoering der ver kiezingen in ieder geval te waarborgen. Naar wordt gemeld, zou bij majoor Franco de bedoeling hebben voorgezeten, een republiek Andalusië uit te roepen. Op een hoogte van circa 4000 Meter schreef Zaterdagmiddag een vliegenier met zijn vliegmachine het woord „Persil" in de lucht boven onze stad. Al vielen de letters anders uit dan hier beneden in spiegelschrift is afgebeeld, hij vormde ze toch met zoo'n volkomen zekerheid en vertrouwen, alsof hij rustig aan zijn bu reau het woord „Persil'' zat te schrijven. Deze grootsche reclame voor het wereld beroemde zelfwerkende "Waschmiddel „Persil" hetwelk door E. Ostermann Co's Handel Mij. N.V. te Amsterdam in den handel wordt gebracht, wekte de algemee- ne bewondering; duizenden volgden met belangstelling en spanning al de bewegin gen van den schrijver aan het firmament. De Piloot, met zijn rafFhine hoog in de lucht manoeuvreefrend^r ontwikkelt tevens uit de chemicaliën, <jj^hij daartee mede- voert, per scconde^Cngevcer 8000 kubieke Meter rook. DnoL^rTezen rook achteruit de machine te stootén, worden de letiers door hem, al vüeeende met een snelheid van 150200 K M. per uur in spiegelschrift ge schreven (volgens afbeelding), opdat men ze vanaf den "beganen grond kan lezen. Da letters P en 1 verkrijgen daarbij een hoogte van 15 K.M.. dp overice lettcs e-r-s-i een hoogte van 1 K.M., terwijl het geheele woord 7C00 Meter lang is en hii hc'Ier weer in een omtrek ven meer dan 100 vier kante K.M. leesbaar blijft. 6438 Laat komsn wat wil blijft LITAUEN HET VATICAAN EN LITAUEN. De nota aan de regeering te Kownu. Tegenover de mededelingen in de pers, dat het yaücaan aan de Litausche regee ring een heftige protestnota zou hebben ge- zonuen wegens cie uitwijzing van den apus- tolischen nuntius Bartoloui, waarin o.a. be slist werd tegengesproken, dat de nuntius in strijd met de diplomatieke gebruiken zou hebben gehanuelu en waarin de intrek king van het uitwijzigingsbevel werd ge- eischt, merkt de „Osseivatore Romano" op, dat het Vaticaan wel e-en protestuota aan de Litau8che regeering heelt gezonden, maar dat deze geenézins in heitigen ooa gesteld was, doch passend en waardig, zoo als de gewoonte van den Heilige Stoel is. Ook is onwaar, dat de intrekking van het gevel tot uitwijzing zou zijn geëischt, doch het Vaticaan heeft volgens de diplomatieke gebruiken gevraagd, waarom de nuntius niet meer „persona grata" is. Inlichtingen hieromtrent werden nimmer verstrekt. CHINA EEN DRIJFJACHT TEGEN DE COMMUNISTEN. Chineesche nationalistische kringen te Nanking hebben uit Nanchang, de hootd- stad van Kiangsi, mededeeiingen ontvan gen over voorbereidingen voor een groote drijfjacht tegen ue Communisten. Geaurexi- de de laatste week hebben enge veer dertig divisie-commandanten geconfereerd ea persoonlijke instructies ontvangen van Tsjang-Kai-fcijek. Gisteren is een algemeene opmarsch be gonnen naar het front en slechts weinigen, waaronder Tsjang-Kai-üjek, zijn ui het hoofdkwartier achtergebleven. Tractors, stoombooten en karavanenkue- lies vertrekken dagelijks naar het front, geladen met militaire voorraden en stapels anti-communistische literatuur ter versprei ding onder de boerenbevolking die sterk met Communisme is besmet. Te Nanchang is alles kalm en wacht men met spanning op de eerste berichten van een algemeenen aanval op de Communis ten. R. K. RECLASSEERINGSVEREENIGING In zijn laatste bijeenkomst heeft het Hoofdbestuur der R. K. Reclasseeringsver- eeniging tot vice voorzitter herbenoemd: prof. mr. W. P. J Pompe te Utrecht; tot secretaris: mr. H. Manders te Den Bisch en tot penningmeester: dr. C. Kortenhorst te Vught. De samenstelling van het Hoofdbestuur is thans als volgt: Voorzitter: mr. dr. W. Fick, Raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, te 's-Gravenhage; vice-voorzitter: prof. mr. W. P. J. Pompe te Utrecht; secretaris: mr. H. Manders te s Hertogenbosch; penning meester: dr. C. Kortenhorst te Vught; leden: B. van Haagen te Bilthoven; J. H. M. Rademaker te Amsterdam; mr. M J. A. M. v. d. Grinten te Roermond en A. 0. de Bruyn, voorzitter v. h. R. K. Werklie denverbond en Lid der Eerste Kamer der Sta ten-Generaal, te Utrecht. Rector W. G. J. de Haer te Arnhem is Geestelijk Advi seur der Vereeniging. Het Secretariaat der Vereeniging is ge vestigd: Ververstraat 30 te 's-Hertogen- bosch. REDE MINISTER VERSCHUUR. Bij de opening van het Inter nationaal congres voor de hulp aan lichamelijk gebrekkigen. Vanmorgen om 10 uur is in de Ridderzaal te 's-Gravenhage geopend het Internatio naal Congres voor de hulp aan lichamelijk gebrekkigen. Minister Verschuur heeft bij de opening de volgende rede gehouden: Het i« een groot voorrecht voor de Ne derlandsche Regeering, voor den dienaar van den Arbeid, het Berlrijfs even en de Volksgezondheid in die Regeering, dat in Nederland hei Internationaal Congres voor lichamelijk gebrekkigen zal worden ge houden. Het is bekend, dal de Society for the care of Crippled Children dit congres heeft bijeengeroepen en dat de Nederlandsche Centrale Vereeniging voor Lichamelijke Ge brekkigen het organ.seert. Van die voreeni- ging hebben wij geleerd, dat het genikt om lichamelijk gebrekigen in 75 pCt. van de geva len te maken tot zelfstandige werkende burgers; met haar zijn wij het allen eens dat nog hooger dient gestreefd; dat het ontstaan van lichaamsgebreken zooveel mo ge ijk dient te worden voorkomen door de oorzaken te bestudeeren en te bestrijden. In hooge mate is voor een land en zijn Re geering, voor den Arbeid, het Bedrijfs even en de Volksgezondheid, dit slagen en dit streven van belang. De Minister vervolgde in de Engelsche taal: Het is H.Ms. Regeering een gcoot voor recht aan zoovele vooraanstaande verte genwoordigers van verschil ende landen.be- hoorende tot de medische en sociale wer kers voor lichamelijk gebrekkige kinderen, gastvrijheid te mogen verleenen. In de middeleeuwen hielden de ridders van het Gulden Vlies in deze zelfde zaal hun feestelijke bijeenkomsten. Wij vertrouwen dat thans ook hier gij ridders in dienst van de verlichting aan menschelijk lijden de vreugde van een welgedaan werk inoogt smaken. Wij hopen, dat degenen onder U, die uit het buitenland tot ons gekomen, zijt, wanneer zij ons land weder zullen verlaten de verzekering met zich zullen medenemen, dat de hier doorgebrachte dagen, niet al leen dagen van leerzame arbeid, doch ook van groot genot zullen geweest zijn, door gebracht in een hardwerkend land van rustige schoonheid in de onuitsprekelijke verrukk.ng van het Ho landschc landschap. Veel mogen wij hier van U leei en welbe wust als wij ons zijn dat onze kennis en onze organ.satie onvoldoende zijn. Doch wij zullen trachten hierin verbetering te bren gen. Een Koninklijke Comm.ssie onder zoekt thans wat het volk en de Regeering kunnen doen ten beh'-eve van de gebrekki gen, de b inden, de dooven, de doofstommen, de geestelijk onvolwaardigen en de kreupe le mannen, vrouwen en kinderen. Wij houden ons bezig met hef bijeen brengen van gegevens betreffende de ver- schi lende soorten van deze ongelukkigen terwijl aan onze Univei site. ten gestreefd wordt naar de bevordering der studie om trent de medische zorg voor kreupelen. Onze organisatie gaat derhalve in dit op zicht steeds vooruit. Sedert enkele jaren werkt de centrale vereeniging Arbeid voor Onvolwaardigen", die het algemeen streven bevordert van die genen die trachten den arbeid van onvol waardigen gelijkwaardig aan die van de normalen te doen zijn De zorg voor de kreu pelen is toeveitrouwd aan de Centrale Ver eeniging voor Lichamelijk Gebrekkigen, bij U allen welbekend. U zult reeds iets van het gedane werk kunnen aanschouwen. Ik noem U slechts Dr. Murk Jansen'e Anna-Hospitaal, dat ik de eer had niet lang geleden te mogen ope nen. Ik wil hier gaarne mijn erkentelijkheid uitdrukken aan het adres van de. Interna tionale Vereeniging voor de zorg van het kreupele kind, aan welker initiatief wij deze conferentie danken. In niet minder mate uiten wij onze dank baarheid aan de bekwame en geleerde spre kers, die ons dank zij hunne ervaring in staat zullen ste len, krachtiger dan tot nu toe te werken. Inderdaad mogen wij dankbaar zijn, dat mannen en vrouwen als Mr. P. A. K.ng, Mr. Edgar, F. Allen Miss Stelly Barher, Professor Hag'und, Prof. Hokmann, Prof. Frejka, de rev. Rat. Schlüter, the rev. pas tor Victor Dr. Eckhardt, dr. Jansen, dr. Brachett, van de Fouché dr. Rof.ier, dr. Bartos prof. Galeazzi, dr. Bour'et, dr. Wlirtz, dr. Mommsen, miss Tracy Cap en dr. Radl. bereid gevonden zijn ons in deze voor te lichten. Wij weten dat eenigen van hen wonder baarlijke genezingen tot stand brachten. Wij kennen hen allen als ware dienaren van het menschdom die dit helpen edeler en gelukkiger te maken. Overtuigd dat het werk dat hier verricht wordt zal bevorderen dat het goddelijk ge bod „Gij zult volmaakt zijn" beter verstaan wordt, zal bevorderen, dat het goddelijk ge- rentie aan de „Workers for the Crippled." INVOER VAN STEENKOLEN IN BELGIE. Van beperking geen sprake. Van het Departement van Buitenland- sche Zaken wordt het volgende verno men Bij de Belgische Kamer van Volksverte gen wcori gers heeft de indiening plaats gevonden van een wetsontwerp nopens den in-, uit- en doorvoer vaa goederen. De in diening van dit wetsontwerp is een gevolg van het feit, dat de duur van de Belgi sche wet van 25 Januari 1923, waarbij de regeering gemachtigd wordt bij Kon. Be sluit den in-, uit- en doorvoer van alle goederen en waarden te regelen, die reeds eenige malen werd verlengd, op 30 Juni 1931 ophoudt van kracht te zijn. Vorenbedoelde wetsontwerp beoogt de herziening van de Belgische wet van 25 Januari 1923 alsmede de intrekking van de Koninklijke en Ministerieelo Besluiten, die Gemeentelijke Aankandigingen Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat Th. Verhoeven, te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bek&ming van verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dail sterko)i drank, voor gebruik ter plaatse yan verkoop in het perceel Lammermark\ No. 2f alhier. A. VAN VDE SlNDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 27 Juni 1931. Verkiezing Gemeenteraad. De voorzitters van de Hoofdsterhbu- reaux voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad van Leiden in de Kieskringen ILJI en III maken bekend, dat afschriften van de processen-verbaal der zittingen» van de Hoofdstembureaux, als bedoeld |n <^fcJ92 der Kiesvyet, betreffen de de vlrkitef-i^g van de loden van den Gementefcad.» in het Gemeentehuis zijn aangeplaw e» ter Gemeente-Secretarie (afd. Algeffieofte Zaken) voor een ieder ter inzage nedygelegd. A. VA*N DE SANDE BAKHUYZEN, A. F. L. M. TEPE. T. S. GGSLINGA. Leiden, 27 Juni 1931. Verkiezing Gemeenteraad. De voorzitter van het Centraal Stem bureau voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad van Leiden maakt bekend, dat het besluit, waarbij de uit slag der iverkiezing is vastgesteld, als be doeld in'|irt.l97 der Kieswet, voor een •ieder ter\ gemeente-Secretaris (afd. Alge meene ZaBp i) ter inzage is nedergelegd. afc)e Voorziter voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Leiden, 27 Juni 1931. Afsluiting Heerensingel. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat de Heerensingel, gelegen tusschen de Julia- nastraat en den Lagen Rijndijk, in ver band met het uitvoeken Van bestitftings- werken, met ingang vfcn 3£aa*dagy$9 Juni a s. tot nadere aankoikligiii^ voojpiiet ver keer met rij- en voeriligen zaV^ijn afge sloten en dat dit verl®er zal^worden ge leid over de Oude Heerenjjacht. de Ver verstraat, de Zijlstraat en de Haven. A. VAN DE SANDE BAKHUYZ^. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 27 Juni 1931. Afsluiting Groote Havënbrug. Burgemeester en Wethou. ers van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat in verband met het verrichten van .werk zaamheden aan de -Groote Havénbrug, alle verkeer over cleze\brug in don nacht van Zaterdag 27 Juni top Zondag 28 Juni a s. van 12 uur tot 6 uut v.m. z^l zijn afge sloten. v A. VAN DE SANDE J5AKHUYZEN, ^ureemeester. VAN STRIJEN, Secfetaris. Leiden, 27 Juni 1931. Dinsdag Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend s avonds var» 7.308.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 29 Ju li i tot en met Zondag 5 Juli a. s. waargenomen door apotheken: G. D. Reijst Steenstraat 35, telefoon 136 en A. J. Donk Doezastraat 31, telefoon 1313. ter uitvoering van deze wet werden ge nomen. Een uitzondering wordt intus- schen gemaakt voor enkele artikelen, waaronder steenkolen, cokes en steenkool briketten. Ten aanzien van steenkool, colres en steenkoolbriketten behelst de Memorie van Toelichting van meerbedoeld wets or. 1 werp de volgende passage: „De thans van kracht zijnde reglemen teering aangaande den invoer in België van deze brandstoffen, heeft enkel voor doel, de invoer-statistiek te regelen, ten einde de voortbrengers van het land om trent de vreemde mededinging in te lich ten en ze in den strijd tegen deze mede dinging te helpen. Ik bei\ van oordeel, waarop onze kolen mijnen door de algemeene crisis gevoelig zijn getroffen, dit controle-middel te hand haven". De thans van kracht zijnde reglemen teering dateert van 12 Juli 1928. Het Ko ninklijk besluit van 12 Juli 1928. Het Ko- dat de invoer van steenkool, cokes en steenkoolbriketten door den Belgischen Minister van Nijverheid, Arbeid en Maat schappelijke Voorzorg nog worden onder worpen aan het voorleggen van een voor afgaande aangifte, waarvan hij het model vaststelt. De uitvoering van dit Belgisch Kon. Besluit van 'denzelfden datum, krach tens welke de invoer van steenkool, steen koolcokes en steenkoolbriketten inder daad wordt onderworpen aan het voorleg gen van een voorafgaande aangifte. Die aangifte, opgemaakt op een door de al gemeene directie van het Mijnwezen af geleverd formulier en door de verbruikers van die brandstoffen onderteekend, dient vooraf aan de algemeene directie van het Mijnwezen te Brussel te worden overge maakt. Het bewijs van gegrondheid der aangifte, waarvan men eventueel dient te doen blijken, wordt aan de algemeene di rectie van het Mijnwezen verschaft. Deze regeling blijft dus onveranderd gelden. Blijkens het voorgaande beoogt dus het wetsontwerp geen beperking van invoer.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2