NED OOST-INDIE UIT DE OMGEVING MAANDAG 29 JUNI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 Brandstichting? DE GEWELDIGE FABRIEKS BRAND BIJ HELMOND. KWAADWILLIGHEID IN HET SPEL? Een schade van twee a drie ton. Zaterdagnacht heeft, zooals gemeld, inde onmiddellijke nabijheid van Helmond we derom een enorme fabrieksbrand gewoed. Tegen drie uur in den nacht werd brand ontdekt in de fabrieken van de.N.V. van Dam's Stroofabrieken en in de golfpapier- fabriek van den heer O. Henny. Het ge bouwencomplex is gelegen nabij sluis 7 van de Zuidwillemsvaart op het grondgebied van de gemeente Aarle Rixtel. De brand werd bijna tezelfder tijd door verschillende personen ontdekt. Het vuur moet toen "reeds groote afmetingen hebben aangenomen. Een der kinderen van de fa milie Henny werd te ongeveer drie uur wak ker en zag uit het venster van een kamer van de in de onmiddellijke nabijheid van het fabriekscomplex gelegen Huize Karel- stein het vuur woeden Aan den anderen kant van het fabrieks gebouw, ongeveer 250 meter verder, werd een der kinderen van een der arbeiders van de thans afgebrande fabriek wakker door het knetteren van vlammen. Dit huis is in gebouwd in de stroofa-briek, zoodat in aller ijl de bewoners moesten vluchten. Een wei- nigje huisraad kon nog gered worden. Door bijzondere omstandigheden duurde het vrij geruimen tijd voor. de brandweer ter plaatse was. Des nachts is de gemeen te Aarle Rixtel telefonisch niet te bereiken, terwijl van Helmond uit de brandweer geen a-ssistentie mag verleenen zonder toestem ming van den burgemeester van Aarle Rix tel. Een der firmanten van de N.V. van Dam's Stroofabrieken is onmiddellijk nadat de brand ontdekt was, per auto naar Aarle Rixtel gereden om den burgemeester te waarschuwen, die daarop onmiddellijke de brandweren van Aarle Rixtel en Helmond opriep. In Helmond was de brand reeds door enkele nachtwakers van fabrieken op gemerkt, en aan de politie gemeld, zoodat men hier reeds gereed was om onmiddellijk assistentie te verleenen. Dit was oorzaak, dat de brandweer van Helmond met haar twee motorspuiten en autoladders reeds op de plaats van den brand aanwezig was, voordat de brandweer van Aarle Rixtel ar riveerde. Het vuur had zich intusschen zoo snel uitgebreid, dat toen de brandweren ter plaatse verschenen, het groote fabrieks complex reeds één vuurzee vormde. Boven dien stond nog ongeveer anderhalve hecta re stroobergen in volle vlam. De brandende en laaiende vuurzee besloeg een oppervlak te van bijna twee hectare. Aan alle kanten zag en hoorde men daken instorten. Dichte zware rookwolken van de vele op het ter rein liggende olievaten kronkelen uit. het loeiende vuur. Aan het aspect van den fata len brand was door de brandweren niets te veranderen, daar alles reeds een prooi der vlammen was. De brandweer van Aarle Rixtel probeer de een woning, ingebouwd in den Noorde lijken- hoek der fabriek van de N.V. van Dam's Stroofabrieken te behouden. Dit ge lukte echter niet, De Helmondsche brand weer was met Huize Ka-relstein gelukkiger. Zeer dicht in de nabijheid stond een laaien de strooberg en bedreigde ernstig de villa. De brandweer slaagde er evenwel in Huize Karelstein te behouden. Te zeven uur hedenmorgen brandde al les nog. De enorme stroomassa's, papier, olie, enz. boden steeds nieuw en gretig voed sel aan het vuur. Even na zes uur is de Helmondsche brandweer ingerukt, daar er toch geen hulp meer kon worden verleend. De brandweer van Aarle Rixtel had het van dit oogenblik af in handen uitbreiding van den brand te voorkomen. Naar men ons mededeelde, moet het vuur van buiten af zijn ontstaan, waar schijnlijk in de opgestapelde stroobergen. Vandaar uit heeft het vuur zich met enor me snelheid uitgebreid en zich over het ge- heele terrein verspreid. De lieer van Dam, een der directeuren der fabriek, met wien wij nog een kort on derhoud hadden, vertelde ons dat hij even over drie te Eindhoven werd gewaarschuwd voor den brand. Reeds achter Eindhoven kon hij in de richting van Helmond het vuur waarnemen. Behalve de enorme voorraad materiaal zijn nog ve'e machines een prooi der vlam men geworden. Verwoest zijn o.a. achttien strookoordmachines, achttien stroohulzen- machines, vier stroopersen en een twintig tal motoren, lieren enz. Verleden jaar was nog een nieuwe machine geplaatst van 30.000. Een zestal auto's ging eveneens in het vuur op. Van de groote golfpa-pierfabriek van den heer O. Henny is eveneens niets overgeble ven. In het geheele complex waren geves tigd de stroohulzenfabriek, een koord- en mattenafdeeling ,een stroo- en hooiperserij en de golf papierfabriek. De gebouwen be sloegen een oppervlakte van 5100 vierkante meter; de oppervlakte der stroobergen be droeg anderhalve hectare. De aangerichts schade was nog moeilijk te schatten, doch zal zeker eenige tonnen gouds bedragen. Zeventig arbeiders uit Helmond en Aarle Rixtel zijn tengevolge van den brand werkeloos geworden. De schade is door Engelsche beurspolis verze kerd. Hedenmorgen te acht uur was de toe- Btand nog dezelfde; het vuur woedde nog steeds voort. Duizenden belangstellenden trokken naar de plaats van den brand. Voor de brandweer valt er niets anders te doen dan rustig af te wachten en de vlammen hun vernielend werk te laten voortzetten. Waar schijnlijk zal het nog eenige dagen duren, voor de enorme voorraden brandbaar ma teriaal, waarin het vuur zich genesteld heeft, verbrand zijn. De burgemeester van Aarle RHxtel was spoedig na het melden van den brand op het terrein aanwezig. Nader vernemen wij nog, dat de schade alleen reeds door de vernieling van de ma chines ongeveer 100.000 bedraagt. In het j geheel zijn 2 of 3 millioen Kg. stroo ver brand en is een half millioen Kg papier in asch veranderd. De N.V. van Dam's Stroo fabrieken is niet de firma Henny wel tegen bedrijfsschadé verzekerd. Ondanks de ma laise werd op beide fabrieken geregeld ge werkt. Zeer waarschijnlijk wordt het fa briekscomplex weer opgebouwd. Omtrent de oorzaak van den brand is niets met zekerheid te zeggen. De heer van j Dam verklaarde ons. dat. van broeiing geen sprake is. Zijn meening, dat de brand moet zijn gesticht. De recherche stelt een onder zoek in. De brand is ontstaan in een der verst van de fabriek gelegen stroomijten, ongeveer op 30 meter afstand van de fabrie ken. Een der fabrieksgebouwen bestond uit 3 verdiepingen. De totale schade zal zeker tusschen twee en driehonderdduizend gul den béd ragen. Brand in het Toevlucht voor onbehuisden te Amsterdam. Zaterdagavond te ongeveer acht uur sloegen plotseling de vlammen uit een tim- j merloods, die zich op het terrein van de I Toevlucht voor Onbehuisden te Amster- j dam, achter het Oude Pesthuys bevindt, aan de zijde van de Jacob van Lennepkade. I Deze loods was gevuld met allerlei licht brandbaar materiaal, zoodat de vla'mmen zeer spoedig zich over het geheele opper- 1 vla-k uitgebreid hadden en ook een aan grenzende loods aantastten, die .diende als opslagplaats voor tafels, stoelen en matras sen. Hoewel de brandweer met veel mate rieel was uitgerukt, uit den aard der zaak ook met reddingsmateriaal, heeft ze met kunnen voorkomen, dat beide loodsen ge heel zijn uitgebrand. Tusschen de beide loodsen en het oude gebouw bevindt zich slechts een nauwe doorgang en juist in dit gedeelte van het gebouw zijn de ruim 250 kinderen gehuis vest, van welke die beneden de drie jaar reeds naar bed waren, toen de brand uit brak. Aangezien enkele ruiten reeds door de hitte waren gesprongen, en de kozijnen geblakerd, leek het den hoofddirecteur en hoofddirectrice geraden de kinderen in vei ligheid te doen brengen. De kleintjes zijn toen overgebracht naar het vrouwenasyl, de grooten zijn onder geleide naar het Von delpark gestuurd. Toen de brand gebluscht was, zonder aan het kinderverblijf of an- j dere gedeelten van het gebouw schade te i hebben toegebracht, konden de kinderen j weer binnen en naar bed gebracht worden. I Van het vele verbrande materaal, waartoe ook behoorden de kampeerkisben, welke binnenkort, als de grootere kinderen gaan kampeeren, dienst hadden moeten doen voor het inpakken van kleeren en andere i benoodigdheden, was niets verzekerd; de I brand had natuurlijk een ramp kunnen worden en is dit gelukkig niet geworden, j maar beteekent voor 'He vereeniging een gevoelige schade, welke zij hoopt, dat de burgerij van Amsterdam en vooral de kin- 1 dérvrienden onder deze haar zal helpen dragen. Er schijnt aanjeding te zijn om te den- ken aan kwaadwilligheid als oorzaak van 1 den brand; er zijn tegen een persoon, wien nog Vrijdagmorgen hulp geweigerd had moeten worden, vermoedens gerezen, maar naar wij vernamen, waren deze niet vol- J doende gegrond om hem in bewaring te stellen. Felle brand te Nijmegen. Groote schade in een kapok- fabriek. Zaterdagmiddag brak te Nijmegen brand uit in de kapokfabriek van de N.V. Textiel industrie te Nijmegen. De brand bleek uit- gebroken te zijn in de ondergrondsche be tonnen ruimte, waarin een paar honderd ba len afgewerkte kapok geborgen waren. Het vuur breidde zich snel uit, en drong door tot de eerste verdieping, waar de z.g. ka pokkamers zijn. Het vuur sprong reeds over naar den kapokmolen.Toen ging 't personeel de z.g. does openzetten, waardoor het de eerste verdieping kon verdrinken. Het vuur woedde voorts in den kelder, waarop de N ij- meegsche brandweer acht stralen zette. De kelder werd een halven meter onder water gezet. De kapok dreef op het water. Met alle inspanning slaagde men er in het vuur te blusschen. De brandweer en personeel moesten eenige uren nablijven voor nablus- schingswerk. De oorzaak van den brand is onbekend. Alles is op beurspolis verzekerd Vrijdag waren toevallig nog vierhonderd balen kapok naar elders vervoerd. De schade loopt in de duizenden guldens. Brand in een chemische fabriek te Nijmegen. Even te voren had de Nijmeegsche brandweer moeten ingrijpen bij een drei genden uitslaanden brand bij de N.V. Che mische Fabrieken aan den Hatertscheweg te Nijmegen. Door snel ingrijpen wist de brandweer erger te voorkomen. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. Zeven meisjes verdronken. Te Three Rivers in de provincie Quebec zijn Zaterdag zeven meisjes, van 7 tot 19 jaar oud, verdronken als gevolg van het omslaan van een bootje, waarmede zij een tocht maakten om bessen te plukken. Slechts één der inzittenden kon worden gered. Verkeersongeluk bij Londen. In een bocht nabij Stanmore, bij Londen zijn twee autobussen met elkaar in bot sing gekomen, waardoor 5 personen gedood en vier anderen gewond werden. Bij de botsing vlogen beide autobussen onmiddel lijk in brand. De moordende hitte te New-York. Een moordende hitte wordt gemeld uit het Middel-Westen en Zuiden van de Ver- eenigde Staten. Sinds Donderdag werden reeds 49 sterfgevallen gemeld, en geduren de deze week bedraagt het aantal dooden negentig. Een Hittegolf in Italië. In Italië heerscht sinds eenige dagen een buitengewoon drukkende hitte. Uit verschillende deelen des lands zijn reeds 31 sterfgevallen ten gevolge van de hitte gemeld. Brand aan boord. Aan boord van het Nederlandsche stoom schip „Zeclandia", dat in de haven van Buenos Aires gemeerd ligt, brak brand uit. De lading zwavelzuur werd verwoest. Drie brandweerlieden werden ernstig ge wond. KONINGIN HELENA VAN ROEMENIë ZIEK? Onvrijwillige vergiftiging. Naar de correspondent van den „Daily Telegraph" uit Boekarest verneemt, zou koningin Helena ziek zijn. Personen uit haar omgeving schrijven deze ongesteldheid toe aan een al te sterke dosis veronal, die zij bij vergissing zou heb ben ingenomen. Het agentschap Rador deelt mede, dat hei bericht, dat gisteren door velschillen de buitenlandsche bladen gepubliceerd werd, als zou koningin Helena' zelfmoord hebben* willen plegen, van allen grond is ontbloot. AMERIKAANSCH EMBARGO OP RUSSISCHEN INVOER? Plan van dep. van Financiën. Het Amerikaansche departement van Financiën is voornemens, tegen 1 Januari a.s. een algemeen invoerverbod voor alle Russische goederen af te kondigen. Dit zal geschieden op grond van de Hawley- Smoot tariefwet, welke bepaalt, dat de in voer verboden is van alle goederen, welke door gedwongen of gerequireerden arbeid zijn geproducerd. Het departement meent, dat alle volgens het vijfjaarsplan gepres teerde arbeid onder deze categorie valt. Werkloozenrelletjes te Winnipeg. Uit Winnipeg wordt gemeld: Na een nachtelijke vechtpartij met ongeveer dui zend werkloozen, die zich onder leiding van een vrouw toegang trachtten te ver schaffen tot een hotel, waar de minister van Arbeid met de plaatselijke overheid confereerde over de maatregelen tot be snijding van de werkloosheid, moesten veertien politiemannen van wie drie in specteurs, in het ziekenhuis worden opge nomen. Nadat versterking voor de politie was aangekomen kon de rust hersteld worden. Bij de arrestatie van 12 betoogers werd de politie met een regen van steenen ontvangen. Bomexplosies te Genua. Zaterdagnacht zijn in verschillende wij ken der stad Genua, een dertigtal primi tieve bommen ontploft. De aangerichte schade bestond alleen in eenige gebroken ruiten. Men neemt aan, dat de bomont ploffingen als een demonstratie moeten worden beschouwd. SALARISSEN PROVINCIALE EN GEMEENTE-AMBTENAREN. In Oost-Java en te Soerabaja geen verlaging. Aneta seint uit Soerabaja: In de ver gadering van den Provincialen Raad van Oost-Java werd van verschillende zijden de salariskorting voor de gouvernements ambtenaren afgekeurd. Besloten werd voor de ambtenaren der provincie dit jaar geen korting op de salarissen toe te passen, overeenkomstig het voorstel van het col lege van gedeputeerden. Aneta seint uit Soerabaja: De burge- mester deelde in de Raadszitting mede, dat er thans geenszins reden bestaat tot verlaging der salarissen. „Wij zwemmen in het geld" zei de burgemeester. Einde 1930 bezat de gemeente 850.000 in con tanten" wat moeten wij met al dat geld doen." Vandaar dat de inkomstenbelasting in 1932 zal worden verlaagd. DOOR DEN WEST-MOESSON NAAR INDIE. Van Dijk's moeilijke vlucht Aneta seint uit Batavia: De piloot van het 20ste postvliegtuig van de K. L. M. de heer E. van Dijk, verklaarde in een persgesprek met een vertegenwoordiger van de Java-Bode, dat de West-moesson in Ned-Indië slechts kinderspel is bij die welke in de Golf van Bengalen en op de omliggende kusten voorkomt. De heer Van Dijk noemde het traject Calcutta-Akyab-Rangoon het allerzwaarste lat hij ooit heeft bevlogen. Zelfs hetgeen bij een trans-atlantische vlucht van den piloot wordt geëischt, is niets vergeleken bij hetgeen bij het bevliegen van dit tra ject in dezen tijd van het jaar van den bestuurder wordt gevergd. De regen was zoo dik en de buien waren zoo zwaar, dat men er haast niet doorheen kon komen. Te Akyab vingen de moeilijkheden aan welke tot vertraging leidden. Wij probeer den daar twee dagen achtereen te vertrek ken. Het was echter onmogelijk om uit de geweldige zware buien te komen. Op den derden dag was het weer beter, doch toen waren de magnaten nat geworden, hetgeen nog nooit is voorgekomen. Wij zullen de moeilijkheden te boven komen en voor zichtig en beraden zal deze drie maanden van den British-Indischen Westmoesson moeten worden gevlogen. Na wat wij we ten, zullen we ze, zij het met een enkelen dag vertraging, doorkomen. VOORKOMT TANDBEDERF en poetst 's mórgens en 'saftvonds met NI VA TANDPASTA 75 ets.per Vi tube. iOcts p, !A tube. 8433 INGEZONDEN STUKKEN De gemeenteraadsverkiezing te Alphen a. d. Rijn. LETTEREN EN KUNST JOS. CUYPERS ZEVENTIG JAAR Huldiging te Amsterdam. Onder zeer groote belangstelling is gisteren middag in het paviljoen Vondelpark te Am- terdam architect Joseph Cuypers gehuldigd in verband met het feit, dat hij den tienden Juni j.l. zijn 70sten verjaardag had herdacht. Het initiatief tot deze huldiging was uitgegaan van den Kath. Kunstkring „De Violier", de Alg. R.K. Kunstenaars-vereeniging en het St. Bernulphusgilde. Een groot aantal vrienden en collega's van den grijzen bouwmeester had aan hun oproep gehoor gegeven om den jubilaris en zijn echtgenoote in Amsterdam een 6choo- ne huldiging te bereiden. De heer P. G, Buslcens uit Rotterdam was de officieele spreker van dezen middag na mens het huldigingscomité. Hij zeide, dat dit de bedoeling had gehad dezen middag den heer Cuypers te huldigen en hem te doen blij ken hoe hij in breeden kring in de eerste plaats als mensch waardeering vindt. De alge- meene bewondering voor Cuypers als kunste naar is reeds tot uiting gekomen in dagbladen en tijdschriften van alle richting en wel met groote geestdrift. Wij willen u thans zeggen, aldus spr., dat wij vervuld zijn met gevoelens van warme sympathie voor uw hoofsche be minnelijke omgangsvormen en voor de warm te. waarmee gij steeds de belangen van de kunst en de kunstenaars gediend hebt. Ge hebt dat gedaan als scheppend en als leidend kunstenaar, als docent, als leider van Cuypers' kunstwerkplaatsen niet het minst, door uw steeds klaar staan om jonge kunstenaars voor uit te helpen. Ge hebt daardoor bijgedragen tot de verheffing van het peil, waarop de bouwkunst en haar beoefenaars staan. Om on zen dank voor dat alles te uiten, bieden wij u hier een door prof. Huib Luns geteekende oorkonde aan met de Sint Bavo op den ach tergrond en voorzien van een gedicht van uw vriend Eduard Brom. Hierbij een album met de namen van wie aan het geschenk hebben deelgenomen en een bedrag aan geld, waar over ge naar verkiezing kunt beschikken. Ir. Alph. Siebers, voorzitter van de Alg. R.K Kunstenaarsvereeniging, zeide daarna hoe de jongeren in hun schooltijd Cuypers vooral za gen als den Roomschen kathedraal-bouwmees ter. Later is hun duidelijk geworden, dat zijn groote verdienste is geweest, dat hij zelf als jongere den moed heeft gehad te breken met conventies en dat hij, toen hij op zijn volle hoogte stond, het streven der jongeren steeds zijn volle belangstelling heeft gegeven. Spr. dacht bij zijn huldigende woorden ook aan Cuyper s verdienste voor de stedebouwkunde, waarin hij mede pioniers-arbeid heeft ver richt, hoewel hij zich daarbij geen monumen ten kon stichten, die tot de volksverbeelding spreken, zooals een kerk dat doet. Spr. be sloot met den jubilaris het eere-voorzitter- schap van de Alg. R.K. Kunstenaarsvereeni ging aan te bieden. De vice-deken van het St. Bernulphusgilde, di. Haslinghuis, herinnerde aan de nauwe be dekkingen tusschen dit gilde en den jubilaris, den mede-oprichter van het gilde. Sinds 1896 heeft Cuypers een sterke actie gevoerd om de zün werkingssfeer te doen uitbreiden en het een minder exclusief karakter te doen aan- Daarna hebben het woord gevoerd namens den Katholieken Kunstkring „De Violier" de heer Ed. Brom, die het eere-lid, den oud voorzitter en het nog steeds zeer actief wer kend lid huldigde, evenals zijn echtgenoote, mevr. CuypersPovel, die haar man altijd zoo trouw terzijde heeft gestaan. De voorzitter van den Bond van Nederland sche architecten, de heer de Bie Leuvelink Tjeenk, wees erop, wat de heer Cuypers als voorzitter en als commissie-lid van den Bond heeft verricht. Nu nog zijt gij voorzitter, al dus spr., van het „Comité permanent des con gres internationaux des architectes", in welke functie gij u in het buitenland zeer veel vrien den hebt gemaakt. Als bewijs van waardee ring voor dit alles bood spr. den jubilaris het eer-lidmaatschap van den bond aan. Voorts spraken nog. ir. A. H. van Rood, na- menns de Vereeniging van Nederl. Ambachts- en Nijverheidskunst prof. v. d. Pluym, namens den Nederl, Oudheidkundigen Bond; de heer J J. Roovers namens het gemeentebestuur van Amsterdam, die getuigde van Amsterdam's dankbaarheid, zoowel voor de vele gebouwen, waarmee Cuypers de stad verrijkt heeft, als voor het belangrijke sociale werk, dat hij voor haar verrichtte. Namens het Openluchtmuseum te Haarlem spraken nog de heer Aug. van Er ven Dorens, namens den Ned. Klokken- en Orgelraad de heer A. Brom Jr., namens de commissie van overleg voor de wegenverbete ring de heer de Bruin en rector J. Th. van Galen namens de geestelijkheid van het Bis dom en Amsterdam en namens de Sint Jo- sephsgczellen vereeniging. I Voorlezing werd gedaan van verschillende ingekomen telegrammen, o.m. van het ge- i meenetebestuur van Roermond, van dr. Ber- I lage en van buitenlandsche architecten-orga nisaties. In een korte, warme toespraak heeft de heer Cuypers dank gebracht voor deze over stelpende bewijzen van waardeering en vriend schap, waarbij hij vooral het werk van zijn vader herdacht en voorts vele persoonlijke herinneringen ophaalde. 1 „Msbd." M. de Red. Mag ik een plaatsje ter beantwoording van een stuk tegen de R.K. Kiesvereeniging in uw nummer van 26 Juni. Ik zal 't bij éénmaal laten. Als we de oratorische franje weglaten, komt 't betoog van den schrijver hierop neer: 1. de groslijst is niet goed samengesteld 2. daardoor is de 4e raadszetel niet verkregen. Ook de schrijver is van meening, dat de groslijst op een eerlijke en rechtvaardige manier is tot stand gekomen. Ieder heeft zijn volle recht kunnen uitoefenen. Het is natuurlijk waar, dat deze lijst er anders uit had kunnen zien indien niet ruim 400, maar ruim 800 leden zich de moeite hadden gegeven, op de gros lijst te komen stemmen. Maar dat is toch geen voldoende motief om de uitslag niet te aan vaarden. Dan zou nooit een stemmingsuitslag gehandhaafd kunnen blijven. Mr. v. H., ik weet wel, dat gij 't niet zoo bedoelt maar met uw tweede conclusie geeft ge in 't algemeen aan, dat vele Katholieken niet op lijst 3 gestemd hebben. Dat is een verdacht making, die op een enkel bewijs steunt. Trouwens, als men ziet naar de cijfers: bij dc Statenverkiezing 1429, nu 1403, dan ziet ieder, dat die cijfers kloppen. Ik meen bovendien de politieke kaart van Alphen wel eenigszins te kennen en ik durf beweren: de R.K. daarmee bedoelen we hen, die als zoodanig leven, dus niet allen, die in het 't bevolkingsregister als R.K. zijn ver meld hebben allen op lijst 3 gestemd Op deze plaats wil ik dan ook een woord van hulde brengen aan de R.K. kiezers en aan de wakkere Propagandaclub „St. Paulus". „St. Paulus" heeft gezorgd, dat allen, zoo 't maar eenigszins mogelijk was, ter stembus kwamen, zooals ze dat altijd doet en onze kie zers hebben als echte mannen en vrouwen van beginsel, op lijst 3 gestemd. Mr. v. H. ik meen wel te mogen zeggen, dat bij u een goede meening voorzit, maar derge lijk schrijven is toch m.i. niet de weg, om ver betering te krijgen, indien dat noodig mocht zijn. Sluit u aan bij „St. Paulus", wek bij een vol gende gelegenheid allen op te stemmen voor de groslijst, dan zal de groslijst mogelijk meer een afspiegeling zijn van de meeningen van al onze kiezers. Niets zal het bestuur der R.K. Kiesvereeni ging aangenamer zijn. U, mijnheer de Redacteur, hartelijk dank voor de verleende gastvrijheid. H. S. v. d. PUTTE, Voorz. R.K. Kiesvereeniging. WASSENAAR VERSCHEIDENE ONGELUKKEN De enorme drukte, welke gisteren in deze gemeente door auto's, motorrijders, rijwielen en voetgangers is teweeggebracht, heeft weer heel wat ongelukken tengevolge gehad. Het begon al in den voormiddag. Omstreeks elf uur kwam een auto uit de richting Den Haag bestuurd door H. S. uit Rotterdam. Bij de Raadhuislaan gaf hij een teeken dat hij dezen weg wilde indraaien. Dit teeken is blijkbaar niet opgemerkt door een achter hem komende motorrijder K. uit Rot terdam. Deze botste met geweldige vaart te gen den auto en sloeg over den kop. Ernstig verwond werd hij opgenomen en door dr. Baart de la Faille behandeld. Met een zware hersenschudding werd hij naar het ziekenhuis aan den Zuidwal in Den Haag overgebracht. De motor werd zwaar, de auto licht bescha digd. Om twee uur had op den hoek Katwijk- schewegSchoolstraat een botsing plaats tus schen een auto, bestuur door G. komende van den Katwijksche weg en den motorrijder D. uit Maasland. De laatste werd tegen de straat gesmakt en kreeg een lichte hersenschudding. Bij de Maaldrift is eveneens een motor rijder tegen een auto opgebotst. Dit ongeval liep met materieele schade af. Bij de Oudermeulenlaan had een botsing plaats tusschen een auto, komende uit de rich ting Den Haag, bestuurd door H. alhier en een auto komende uit de richting Leiden, be stuurd door L. uit Den Haag. Beide wagens werden zwaar beschadigd en moesten door garage Jansen worden wegge sleept. Een tweetal inzittenden van de auto's bekwamen lichte verwondingen. Omstreeks half negen is de tuinder van V. alhier, die tegenover de buitenplaats Rust en Vreugd, per rijwiel den Rijksweg wilde oversteken, gegrepen door een uit de richting Leiden komende auto. Van V. beliep ernstige verwondingen aan hoofd en beenen en werd, na ter plaatse door dr. Baart de la Faille te zijn verbonden, naar een ziekenhuis in Den Haag overgebracht. Omstreeks half tien had een aanrijding plaats tusschen twee auto's nabij garage Nieuw Wassenaar, Dit ongeval bepaalde zich tot en kel materieele schade. Strandjutters. De drukte aan het strand wordt door jutters benut om hun slag te slaan Men zij derhalve voorzichtig en late geen klee- dingstukken, taschjes of wat ook onbeheerd iggen. Zondag was mej. K. uit Voorschoten het slachtoffer. Door een jongen werd haar handtaschje, inhoudende 7 en eenige snuis terijen weggenomen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10