jubileum Caravellis Lichtzinnige Jeugd VRIJDAG 26 JUNI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Motor tegen een huis opge vlogen. Een doode en een $f(. ernstig gewonde. Gisteravond ongeveer half negen heeft te Den Bosch een ernstig motorongeval plaats gehad. De motorrijder P. de C. uit Eindhoven kwam op dat tijdstip in volle vaart gereden van af de richting Markt naar het Hinthamereinde. Door zijn snel heid kon hij de bocht niet meer nemen en vloog met groote kracht tegen 'het pand van de slagerij Verbruggen. De C. werd op slag gedood. De duozitter P. van der Zande uit Den Bosch werd bewusteloos op genomen en naar het Groot Ziekengasbhuis overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. Zijn toestand is zeer zorgwek kend. Het motorrijwiel is ernstig bescha digd. De recherche stelt een onder zoek in. Chauffeur door vermoeidheid in slaap gevallen. Omstreeks vijf uur gistermorgen reed een vrachtauto, bestuurd door een chauf feur uit Rotterdam, op den rijksstraatweg tusschen Utrecht en De Bilt. Op een gege ven oogenblik, juist waar de weg een ster ke bocht maakt, sliep de ohauffeur een oogenblik in. Het gevolg was natuurlijk, dat de auto bij de kromming van den weg rechtdoor reed, door de omheining sloeg en, na met een hevigen slag tegen een mast van het tramnet te zijn gereden, vijf meter lager in een gedempte waterloozing te rechtkwam. Eerst door het lawaai en den schok van de botsing ontwaakte de chauf feur. Hij wist, evenals een kleine jongen die naast hem gezeten was, ongedeerd den wagen te verlaten. Vermoedelijk hebben zij beiden hun leven te danken aan het feit, dat de paal der electrische leiding den val gebroken heeft. Het verhoor door de politie wees uit, dat de bestuurder sinds Woensdagmor gen, toen hij uit Rotterdam naar Ede via 1. ijmegen vertrok, slechts een kort oogen blik had geslapen. Hij geraakte ten slotte zoo vermoeid door den langen rit, dat hij den strijd tegen den slaap niet langer heeft kunnen volhouden. Aan de gevolgen overleden. De melkhandelaar K. Kole uit Ierseke, die Woensdagavond nabij de Poelbrug over het kanaal door Zuid-Beveland is aangere den door een auto van de firma van Strien uit Goes, is Donderdagmiddag aan de be komen verwondingen overleden. ROEIBOOTJE OMGESLAGEN. Twee der inzittenden verdronken. In de rivier voor Dordrecht vlak bij de Zwijndrechtsche veerpont is gisteravond om negen uur een roeibootje omgeslagen, waarin twee dames en een heer gezeten waren. De dames, mej. de Bres en mej. van Win gerden, de eerste uit Dordrecht, de twee de uit Zwijndrecht, konden niet zwemmeu en verdronken. De heer, Nelemans genaamd, kon zich aan het bootje vastklemmen. Het water is ter pdaatse niet diep. De man kon worden gered. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Jonge man doodgereden. Woensdagavond omstreeks negen uur werd op een onbewaakten overweg van de lijn EnschedéHengelo de 24-jarige wiel rijder G. d. Th. door een motortrein gegre pen. Hij werd een eind meegesleurd en ernstig gewond naar het R. K. Ziekenhuis te Enschedé vervoerd, waar de ongelukkige is overleden. De overledene was gehuwd. Qllls Ter golegenbeld.vat^bi bieden wl| eiken Cara' een wacrcJovoTc JUB1LEUM-GESCI Zie de etalages zonderhedei Belangrijke Mededeeling De termijn voor Inlevering der Jubileum-Zegels is verlengd tot 15 NOVEMBER 1931. geheel anders geworden. De elevator ver keerde toen reeds in zinkenden toestand en is eenigen tijd later omgeslagen, na dat met moeite de vrouw van den schip per, die aan een kant verlamd was, in vei ligheid was gebracht. De elevator lag midden in het water; aan weerskanten lagen schuiten van de Ballast Maatschappij Een aanvaring kan er dus vermoedelijk niet geweest zijn, want dan zouden de op varenden een schok hebben gevoeld. Van opzet of moedwil kan ook geen spiake zijn, omdat het vaartuig niet aan den kant lag. Bovendien is de elevator pas in reparatie geweest. Wanneer de elevator is gelicht, zal vermoedelijk de oorzaak van het onge val opgehelderd worden. Op vrije voeten gesteld. De gewezen burgemeester van Dongen, die te Breda in voorloopige hechtenis zat, als verdacht van verduistering, is op vrije voeten gesteld. UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Zaterdag 27 Juni. Huizen, 1875 M. Uitsl. KRO-Uitzending. 8.0Q9.15 Gramofoonpl. 10.0011.30 Gramofoonpl. 11.30 Gods. Halfuurtje door Pastoor Perquin. 12.00 Politieber. 12.151.45 ERD-Sextet o.l.v. P. Lusten- houwer. I.452.30 Gramofoonpl. 2.303.00 Vragenhalfuurtje. 3.004.30 Kinderuurtje. 4.456.00 Concert KB O Kuns tensemble o.l.v. P Lustenhouwer. 6.00 Sportpraatje S.P.J. Borsten. 6.15 Journ. Weekoverzicht door P. de ö,art. 6.35 Gramofoonpl. 7.00 Ir. W. M. M. Pilaar: ,.Het vergifti gingsgevaar door automobiel-uitlaatgassen". 7.30 Politieber. 7.45 Gramofoonpl. 8.00 Concert KRO-Salonorkest o.l.v. M. van 't Woud. M.m.v. L. Bernard (chanson nier), J. Meijer (accordeon), M. van 't Woud (saxofoon). 9.00 Vaz Dias. 9.10 A. Obdeyn: Banketbakkerij vroeger en thans". II.0012.00 Gramofoonpl. Hilversum, 298 M. Uitsl. VARA-Uitzending. 6.457.00 en 7.307.45 Gymnastiek. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Uitz. voor Arbeiders in de Continu bedrijven. 12.00 Gramofoonpl. 2.15 Th. J. Thijssen: „Onderwijzers en arbeidersontwikkeling". 2.30 Ons huis een tehuis door T. Landré. 3.00 Concert VARA-Mandoline-Ensemble. 3.15 Toespraak door Mevr. H. Verwey Jonker. 3.45 "Vervolg Mandoline-concert. 4.15 Vragenhalfuurtje voor de kinderen. 4.45 Esperanto-cursus G. J. Degenkamp. 5.05 Otto v. Tussenbroek. Reizen. 6.00 C. Woudenberg: „De uitslag van de Gemeente-Raadsverkiezingen. 6.15 Vervolg vocaal concert. 6.30 Literair halfuurtje. 7.15 „Gelukkig getrouwd", blijspel in één bedrijf door J. B. Schuil. 7.50 VA'EA-Varia. 8.00 A. de Vries: Bestuursmededeelingen. 8.10 Zomeravondprogramma. 10.00 Vaz Dias. 10.10 Vervolg Zomeravondprogramma. 12.00 Sluiting. Daventry, 15544 M. 10.35 Morgenwijding. 1.05 Lezing. 1.20 Orkestconcert. 2.20 Tennisvers'ag. 4.0'5 Militair orkest, afgewisseld door de monstraties met vliegtuigen. 4.40 Tennisverslag. 5.10 Vervolg van 4.05. 5.35 Kinderurtje. 6.20 Berichten. 6.45 Oricketmatch EngelandNieuw Zee land. 7.00 Recital door L. Isaacs. 7.20 Lezingen. 7A0 Concert. 8.10 Cabaretprogramma. 9.20 Nieuwsber. en Lezing. 10.00 Dansmuziek. 10.5012.20 Dansmuziek. „Radio Paris" 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 4.05 Dansmuziek. 6.20 Gramofoonpl. 9.05 Concert m.m,v. solist, afgew. door gramofoonmuziek. L a n g e n b erg, 473 M. 7.258.20 Gramofoonpl. 10.3511.35 Gramofoonpl. 11.3512.15 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. I.252.50 Orkestconcert. 5.206.10 Concert. 6.106.40 Dansmuziek. 8.20 Vroolijke avond. 10.5011.50 Concert, orkest en liedjes bij de luit. II.501.20 Dansmuziek. Kalundborg, 1153 M. 12.202-20 Orkestconcert. 2.503.20 Gramofoonpl. 3.20 Kinderuurtje. 3.505.50 Orkestconcert en violist. 8.209.20 Zang en voordracht. 9.2010.20 Orkestooncert. 10.3511.05 Declamatie. 11.0512.35 Dansmuziek. B r u 8 s e 1 508 5 en 338 2 M. 508,5 M.: 5.20 Orkestooncert. 6.05 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.20 Militair concert. 9.05 Lezing. 9.20 Vervolg militair concert. 9.50 Concert-orkest Alexys. 338,2 M.5.20 Orkestconcert. 6.05 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.20 „Princesse Rayon de Soleil", opera, Gilson. Z e e s e n, 1635 M. C.a. 7.007.50 Gramofoonpl. 10.5512.25 Berichten. 12.25 Koorconcert. 1.152.20 Berichten. 2.203.20 Gramofoonpl. 3.204.50 Lezingen. 4.505.50 Concert. 5.508.20 Lezingen. 8.20 Concert op Volksinstrumenten. 9.20 „Verkehrsbuero". vroolijke avond met Curt Alexander en Max Ophüls. 10.20 Berichten en daarna tot 12.50 Dans muziek door de kapel Barnabas von Geczy. de gemeente-archivaris, de heer A. Peters, een merkwaardige oudheidkundige vondst gedaan, die voor de Romeinsche geschiede nis van Heerlen van groot belang is. Alge meen is bekend, dat waar Heerlen thans is, vroeger een Romeinsche vesting heeft gelegen, genaamd Coriovallum. Thans heeft de heer Peters van deze vesting een ge deelte van de gracht gevonden, die spits toeloopt, dus wigvormig is en een diepte had van 2 meter onder den beganen grond met boven een openingswijdte van ruim 6% M. De aanvulling bestond grooten- deels uit beenderen van groote slachtdie ren. Ook werden er scherven gevonden, welke grootendeels dateeren uit de 2de eeuw, enkele zelfs uit de le eeuw. Eveneens kwamen enkele spijkers te voorschijn en een afgesleten Romeinsche munt, vermoe delijk van Keizer Domitianus (8196 n. Chr.). Meisje in brand geraakt Gistermorgen, toen het zesjarig doch tertje van den heer Verbiest te Bergen op Zoom in de keuken met lucifers speelde, geraakten haar kleertjes in brand. Toen hulp kwam opdagen was de kleinp reeds in bewuste] ooze n toestand, terwijl heb lichaampje geheel met brandwonden was bedekt. Nadat medische hulp was verleend, is de kleine naar het Burgergasthuis ver voerd. Naar wij vernemen, is de toestand hopeloos. Verdronken. Te Laren is Woensdag de bekende jaarlijksche ST. JANSPROCESSIE gehouden. Bruidjes in den stoet. De vergiftigingsverschijnselen te Spijkenisse. Uit een door den Keuringsdienst van Waren ingesteld onderzoek is gebleken, dat de vergiftigingsverschijnselen te Spijkenis se, na het gebruik van karnemelk, het ge volg zijn van een bacterie, die aanwezig bevonden is in de Haven, welk water wordt gebruikt voor spoelwater. De betrokken melkslijter treft geen schuld; de oorzaak is te wijten aan het ondeugdelijk water in de Haven. Inmid dels zijn al de noodige aanwijzingen gege ven, hoe met het gebruik van dit water te handelen. Oudheidkundige vondst. Bij het graven der fundeeringssleuven voor den bouw van het „Limburgsoh Dag blad" aan de Nobelstraat te Heerlen heeft Gistermiddag is de een-en-twintig-jarige F. A. van Hattum bij het zwemmen in de rivier de Waal te Zaltbommel verdronken. Het lijk is nog niet opgehaald. Noodlottige sprong. Gisteren wilde een 45-jarige opperman uit een 12 meter boven den grond gelegen dankvenster van een in aanbouw zijnd perceel aan de Laurierstraat te Amster dam op het daaronder gelegen verandaplat springen, waarbij hij echter uitgleed en naar beneden stortte, waar hij bewusteloos bleef liggen. Bij aankomst in het zieken huis bleek hij te zijn overleden. Door den schrik doodgebleven. Op den Louise-Singel te Zutphen ge raakte gisteravond een meisje te water. De bejaarde heer Z., die in de nabijheid op een bank zat, schrok hierop zoo erg, dat hij op de plek dood bleef. Het meisje werd behouden op het drooge gebracht. Aan brandwonden overleden. De 34-jarige landbouwer J. Blonkespoor, te Barneveld, die enkele weken geleden, bij het afbranden van zijn woorthuis, ern stige brandwonden opliep, is thans aan de gevolgen overleden. ELEVATOR GEKAPSEISD. Omtrent het ongeval met de elevator te Amsterdam meldt men ons nog het vol gende Gistermorgen is een onderzoek inge steld naar de oorzaak van het omslaan van den zand el evator. De uitslag van dat on derzoek is tot nu toe negatief geweest. De schipper is om half elf gaan slapen. Toen ook de zoon van den schipper zic-h om half een ter ruste begaf was aan het vaartuig niets bijzonders te zien en maakte het ook é&en water. Om ongeveer half twee was de toestand FEUILLETON door ARTHUR APPLIN. 44) De deur van de eetzaal werd gesloten. Marjorie luisterde naar de wegstervende voetstappen. Morgen, bij het aanbreken van den dag, zullen ze ons in handen vallen. Auto matisch herhaalde ze de woorden van den bewaker. Jira, kom gauw hier, ik moet je iets vertellen, voor de bewakers zijn vertrok ken. Hij keek haar verbaasd aan met gefron ste wenkbrauwen. Zelfs nu weifelde ze nog even. Ze hoorde de voordeur dicht slaan. De mannen waren dus weg. Ze nam Jim bij den arm en leidde hem naar den wintertuin. Iemand houdt zich hier verborgen, fluisterde ze. Toen jij de kamer uitging, om met den commandant te spreken, ging ik den win tertuin in en onder een plankzag ik iemand, die zich -schuil hield.... op z'n schoenen stonden een paar breede pij len't is dus een der ontsnapten Jim keek haar ongeloovig aan. Hij deed een paar stappen in de richting van den wintertuin, bleef even staan en keerde zich om. Marjorie, ben je daar wel zeker van Waarom sprak je niet, toen de bewaker» nog in huis waren i Er bewoog zich iets in de duisternis van den tuin. Uit de bladeren en het groen reeds langzaam een menschengestalte op. Jim deed een sprong naar de tafel en schelde Wat ga je doen? vroeg Marjorie ge jaagd. Perkins er op uit sturen, om de be wakers terug te roepen. De kerel moet worden aangegeven, antwoorde Jim scherp Je had me eerder moeten vertellen wat je allemaal wist. Marjorie. Je doet beter in den salon even te wachten. Jim stond in de deuropening van den wintertuin en versperde aan Marjorie den toegang. Zij stond voor hem en legde haar hand op zijn arm. Jim, geef hem niet aanIk vind het verschrikkelijk Hij trachtte haar weg te duwen. Jim, m'n broerRuperten haar stem werd doordringender hij is ook een gevangene. Ik weet het wel, dat je hem niet moogt verbergen, doch geef hem de vrijheidgeef hem een kansLaat hem gaanNiemand zal het ooit te we ten komenToe, Jim, geef hem een kans. Zwijgen, meisjeje weet niet wat je zegt. Perkins verscheen in de deuropening. Het was even stil. In den wintertuin hoor de men niets. Het geblaf der honden en het geluid van menschenstemmen waren langzamerhand weggestorven. U hebt gebeld, sir? Breng een paar glazen_ whisky-soda, zei Jim op harden toon. Toen de bediende was vertrokken, wees Jim Marjorie een stoel aan naast den haard. Marjorie, liefste, ga daar zitten. Ik begrijp je volkomen, doch ik moet m'n plicht doen. Ze keek hem strak aan. Haar gelaat had een koude uitdrukking. Ze zijn met vijf man tegen een. Doe de deur open en geef hem z'n vrijheid. Ik weet ook wel, dat hij morgenochtend weer wordt gevan gen genomen doch je begrijpt evengoed als wie ook, Jim, dat ieder uur, iedere mi nuut, iedeve seconde vrijheid hem even dierbaar is, als ons onze liefde. Toe... laat hem vrij.... geef hem iets terug voor zijn inzet Jim keerde haar den rug toe. Hij ver dween in den tuin en sloot de deur achter zich. Perkins kwam de eetkamer binnen met glazen en whisky, die hij op tafel zette. Zoo'n ontsnapping van een paar ge vangenen is toch wel spannend, juffrouw, 't Is lang geleden, dat zooiets in Prince- town gebeurd is. Nu diten dan nog die radium-maatschappij op het land van mr. Dale Hij kuchte plotseling, alsof hij zich had verslikt. Toen hij Marjorie aansprak, had hij even vergeten, dat zij de zuster van een veroordeelde was. Hij verdween. Marjorie wachtte. Het duurde tamelijk lang, voor eenig geluid tot haar door drong. Toen hoorde ze Jim's stemze had een harden, onverbiddelijken klank. Dat was niet de stem van haar verloofde, doch de stem van den militair. Doch te vens klonk er in een groote, ongekende emotie Ze hoorde iemand, die antwoordde Ze stond op en voor de deur van den win tertuin staande, keek ze door de ruit. Ze zag nu duidelijk de twee mannen haar verloofde en den vluchteling. Ook Jim zag haar. Meteen drong hij den voort vluchtige terug, die echter van geen wij ken scheen te willen weten. Jim deed de deur open. Vooruit! Terug! beval hij haar ba-rsch. Ga naar dén salon. Zeg me wat je van plan bent te doen. Ze keek heb recht in de oogen; hij kon haar blik niet verdragen. Z'n mond geleek nauwelijks op een dunne streep; zijn on derkaak bewoog zich zenuwachtig. Zij greep z'n arm; het leek een greep van staal Ga weg, versta je me Wacht tot ik weer bij je kom. Hij sprak nu op bevelen den toon. Hij probeerde haar naar den an deren kant der eetzaal te dringen. Ze stond echter pal, keek hem recht aan en dwong hem ook haar in de oogen te zien. Je verbergt iets voor mij, JimJe bent van plan hem aan te geven. Plotseling voelde ze een ijzeren greep om haar pols. Je weet, wie zioh daar verbergt, klonk het woedend. Ja, 'n gevangene. Wie het is, weet ik niet. Een geluid kwam uit den wintertuin. Jim draaide het hoofd om. Marjorie werkte zich los. De man in het gevangenis pak kwam te voorschijn. Marjorie schrok.. Terug 1 bulderde Jim. De vluchteling sprak. 't Is te laat. Ik ben een lafaard, dat weet ik.... Doch de vrijheid is me nu zelfs dierbaarder dan m'n leven. Hij stak z'n handen smeekend uit Daar Marjorie. Om 's hemels wil, Marjorie, verberg me. Ze maakte een beweging met de han den alsof ze den man wilde weren. Haar mond bewoog zich.. RupertHaar stem klonk nauwelijks hoorbaar. Ze keek Jim aan. Dat wist ik niet, Jim.... werkelijk ik wist het niet. Hij knikte. Spreek ruslig. Ga daar zit ten. Hij lieji naar de deur van de eetzaal en sloot deze. Hij nam Rupert bij den arm en leidde hem naar een armstoel, waarin hij hem zoodanig liet plaats nemen, dat, in geval hij de deur zou moeten openen, nie mand van buiten af den vluchteling zou dien zitten. Hij schonk een glas whisky in, hetwelk hij aan den gevangene gaf het glas beefde tusschen diens tanden, ter wijl hij het leegdronk. Hij zette het glas naast zich op den grond en keek naar Jim, daarbij Marjorie's blik ontwijkend. Ikik werd hierheen gedreven.... wat 'n jachtToen ik ontsnapte was het niet m'n plan te vluchtenIk heb een boodschap voor m'n vader.... voor thuisWat 'n spanning de laatste uren doch niettegenstaande die spanning, heb ik de vrijheid lief gekregen, zoo lief, dat ik alles er voor over heb Hij hield even met spreken op en veeg de z'n mond af met z'n hand. Voor het echter zoover komt, dat ik voor m'n vrijheid vecht en daarin mis schien ten onder ga, moet u even naar me luisteren. M'n boodschap is feitelijk niet voor u, n<jch voor uw vader bestemd, mr. CrichtonIk wil alleen zekerheid heb ben, dat Despard, die schoft, ons niet onze rechten op onze bezittingen heeft ontno- Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9