ttADIOV ij, IS HET BESTE EN GOEDKOOPSTE ZELFWERKEND WASCHMIDDEL N NEDERLAND RECHTZAKEN VRAGENBUS VRIJDAG 26 JUNI 1931 DE LEID5CHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 WAT IS „HOOIKOORTS"? Bij de intrede van het warmere jaarge tijde worden telken jare niet weinig men- schen gekweld door verkoudheid of „hooi koorts". De benaming verkoudheid klinkt onschul dig en dikwijls wordt iemand die het is er nog om uitgelachen. Niettemin is het een ware bezoeking voor de betrokkenen. De naam „hooikoorts" heeft zich jaren terug ingeburgerd, toen men van de oor zaak en het wezen van deze kwaal over het agemeen nog weinig wist. De hooi koorts heeft echter, zooals thans vaststaat, met hooi of hooioogst niets uit te staan. Men verstaat onder hooikoorts een ziek tecomplicatie met talrijke en uiteenloopon- de symptonen. De kwaal wordt veroorzaakt door het stuifmeel, voornamelijk van de pluimen der bloeiende gras- en graansoor ten. Mei is de maand waarin het ziektever schijnsel begint, 't Hoogtepunt wordt onge veer begin Juli bereikt en duurt bij min der vatbare personen tot eind Juli, bij meer vatbare personen tot Augustus en Septem ber. In het geheel genomen mag men hooi koorts als een vergiftiging beschouwen, welke ontstaat door het zich vastzetten van het stuifmeel op de slijmvliezen van den neus en de overige ademhalingsorga nen en de oogen, ooren, enz. Zij, die eens door deze ziekte bezocht zijn, worden tel ken jare weer getroffen en wel van jaar tot jaar in ergere mate. De voornaamste symp tonen zijn: verkoudheid met zeer sterke afscheiding, niezen (tot soms 100 keer), wekenlange totale verstopping van den neus, ontstekingsverschijnselen, gepaard gaande met zeer zware hoofdpijn, sterke ontsteking; der andere luchtwegen en der luchtpijptakken, asthma van vaak heftigen aard, jeuken der ooren en oorontsteking, hinderlijke jeuk aan de oogleden en binnen in het oog een hardnekkig optredende bindvliescatarrh en tenslotte hartaffecla- tie. In zeer ernstige gevallen worden niet slechts de slijmvliezen aangedaan, doch heeft zich ook exceem op de andere huid gevormd, als steenpuisten, gordelroos e.d. Bij veel lijden aan hooikoorts treden drie groote symptonen (oog- en neusaandoening en asthma) te zamen op. Het komt echter ook vaak voor, dat iedere vorm afzonderlijk optreedt. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. KANONNEERBOOT GEZONKEN. Elf opvarenden verdronken. Een Argentijnsohe kanonneerboot is te Buenos Aires in de haven in botsing geko men met een stoomschip. De kanonneer boot werd zoo ernstig beschadigd-; dat zij binnen enkele minuten zonk. Elf leden der bemanning zijn verdronken. TRAGISCH EINDE VAN DE JEANNE d'ARCFEESTEN. De vertolkster leefde teveel met haar rol mee. Bij de Jeanne d'Arc-herdenkingen te Versailles heeft zich ©en tragisch incidcut voorgedaan. De feestcommissie aldaar had besloten den lijdensweg van Jeanne d'Aro op te voeren. Voor de vertolking van den rol van de heilige was een jong meisje uit gekozen, dat zich reeds weken te voren met vuur toelegde op de studie van haar rol. Toen men haar ten slotte naar den brandstapel voerde en het Bengaalsche vuur opvlamde, stiet het meisje een luiden kreet uit en zakte ineen. Nog steeds waren de toeschouwers van meening. dat zij ac teerde, zoodat zij in luid applaus losbarst ten. Toen de actrice echter roerloos lig gen bleef, begon men eindelijk ongerust te worden. Toen men ging kijken, bleek, dat het meisje in diepe bewusteloosheid ver zonken was. Naar een ziekenhuis oveige bracht, bleek zij krankzinnig te zijn gewor den. In onsamenhangende zinnen riep zij steeds weer om hulp. Voortdurend meende zij zich door fakkcldragende mannen om ringd. De behandelende geneesheeren ho pen het meisje, hoewel na een lange en moeilijke behandeling, weer te kunnen ge nezen. Treinen ontspoord. Uit Sofia wordt gemeld: Een sneltrein naar Philippopel is gederailleerd, de loco motief stortte in een rivier, de wagons ble ven hangen, zoodat een erger ongeluk werd voorkomen. Het personeel was tijdig van de locomo- tief gesprongen. Verscheidene reizigers wer den gooi glassplinters licht gewond. Nabij Turijn is een met rails geladen goederenwagen ontspoord. Vijf arbeiders kwamen hierbij om het leven, elf werden gewond. Majoor Franco breekt zijn been. Tijdens een rede, welke majoor Franco in een vergadering te Sevilla hield, stortte het spreekgestoelte, waarop hij stond in. ftij brak een been. Verscheidene andere perso nen werden gewond. Eer> waterhoos in Frankrijk. Het plaatsje Fontrevault l'Abbaye bij Saumur (ten O. van Nantes) is, naar liet N. T.- A, meldt, gistermorgen door een no- vig onweer met wolkbreuken en des mid dags door een waterhoos geteisterd. Alle straten en pleinen werden onder water ge zet. Hier en daar stond het 3 M. hoog. Ze ven huizen werden door het water totaal vernield, vele andere moesten worden ont ruimd. Men meent, dat eenige inwoners zijn verdronken. HET NIEUWE PRODUCT DER SUNLIGHT ZEEP FABRIEKEN NOODWEER IN BEIEREN. Verschrikkelijke vernielingen, In Opper-Beieren, waar een hevig on weer heeft gewoed, is op vele plaatsen groote schade aangericht. De Noordelijke oever van het Chietn- meer werd door zware hagelbuiten geie's- terd en acht dorpjes liepen belangrijke schade op. Bijna de helft van den oogst is vernield en de meeste velden werden onder water gezet. Door den storm werden talrijke boomcn ontworteld. Ook een deel van het Inndal en het Wen- delstein-gebied hadden van het noodweer te lijden. Rondom Gross-Holzhausen, Wiechs en Litzldorf, aan den voet van den Wendel- stein, werd de geheel koren- en ooftoogst vernield. Op sommige akkers bleef geen halm overeind staan. 's Avonds, nadat de ergste buien waren overgedreven, brak tegen acht uur opnieuw het noodweer los, waardoor het vernielings werk werd voltooid. Een denkbeeld van den omvang der ver woestingen kan men zich maken uit het feit, dat gisterenmorgen op de weilanden niet voldoende gras meer stond om voer voor de dieren te snijden. Gedeeltelijk moest het in den bodem gedrongen gras met spaden eruit gegraven worden. Ook aan gebouwen en vensterruiten is schade aangericht. Brand in bioscoop. In een bioscoop te Galatz is gisteren door het ontvlammen van een film brand uitgebroken die zich zeer snel uitbreidde, zoodat de cabine spoedig geheel in vlam men., stond. Een helper van den operateur gelukte het nog uit de cabine te vluchten. Hij sprong midden onder de toeschouwers on der wie een paniek uitbrak. De operateur zelf kon zich niet meer redden en werd later geheel verkoold in de cabine gevonden. Dank zij het spoedig ingrijpen van de brandweer, gelukte het, de bezoekers in veiligheid te brengen. DE NAUTILUS WORDT GEREPAREERD. Wiikins wil tijdig naar de Noordpool. De „Nautilus" wordt op het oogenblik naar Plymouth gesleept, waar de noodige herstellingen zullen worden uitgevoerd. Wiikins is voornemens, om 19 Juli, na het uitvoeren van de reparaties, de reis naar de Pool te aanvaarden. DE MOORD TE DE WILGEN. Voor het Gerechtshof te Groningen stond terecht de 28-jarige D. T. muzikant te Har- recht de 28-jarige D. T., muzikant te Har- kema Opeinde verdachte J. v. d. Meulen te De Wilgen bij Drachten, opzettelijk van het leven te hebben beroofd door hem met een scherp voorwerp in den buik te steken. Het slachtoffer is kort daarna aan een inwen dige verbloeding overleden. Dit feit werd gepleegd 29 October 1930 tijdens de najaars kermis te Drachten. Verdachte werd door de rechtbank te Leeuwarden tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld. In hooger beroep terecht staande eisohte de advocaat-generaal vijftien jaar gevange- nistraf en heden werd hij wederom veroor deeld tot vijftien jaar. «Tel.5 DOOD DOOR SCHULD. De rechtbank te Groningen veroordeel de dr. J. G. A., geneesheer te Garmerwol- de, tot een geldboete van vijfhonderd gul den subs, twee maanden hechtenis. Den 5en April j.l. had hij aan het Damsterdiep in de gemeente Den Boer met zijn autc de 18-ja- rige wielrijdster mej. H. Waijer uit Scher mer zoodanig aangereden, dat zij onmid- de'ijk over eed. De officier van Justitie had tob dezelfde straf gerequireerd. Het traangaspistool. De rechtbank te 's-Gravenhage deed uit spraak in de zaak van den koopman J. V., door den Haagschen kantonrechter veroor deeld tot 1 boete of 1 dag hechtenis we gens overtreding van de Vuurwapenwet door het verkoopen van een traangaspjs- tool. Het ging er om of dit pistool kan be schouwd worden als een vuurwapen in den zin der wet. Op grond van deskundigen ver klaringen had de kaniorechter deze vraag bevestigend beantwoord. De rechtbank heeft zich hij deze meoning aangesloten dooi het vonnis te bevestigen. AFBETALINGS-MISERE. Een belangrijk vonnis van den Kanton rechter te Amsterdam. De verleiding om het genot te bekomen van luxe artikelen zonder zich onmiddellijk een groote uitgave te getroosten is vooral voor hen, die daartoe niet in staat zijn dik wijls bijzonder groot. Maar al te vaak wordt vergeten, dat zich onverwachte moeilijk heden, die de afbetalingen in den weg staan, kunnen voordoen en dat het reeds alleen uit dien hoofde wenschelijk is zich slechts goederen op crediet of in huurkoop aan te schaffen, indien de uiterste noodzaak dit De meeste termijnzaken leveren niet meer op losse schroeven en eischen zekerheid voor de nakoming van de verplichtingen van den huurkooper. Daartoe worden den klant vaak verschillende acten voorge'egd, welke even vaak ongelezen door hem worden onder teekend eventueels bezwaren weet de wel bespraakte verkooper met allerlei beloften, waarop men zich later meestal niet meer kan beroepen, wel weg te cijferen. Zoolang de klant over het geleverde te vreden is en regelmatig kan betalen onder vindt hij van die „in goed vertrouwen" ge- teekende stukken geen nadeel. Doch zoodra om een of andere reden de betalingen wor den gestaakt is Leiden in la-st. Vee huurkoopovereenkomsten en de daarbij afgegeven garantie-bewijzen zijn vaak zóó opgesteld dat het moeilijk is met succes te reclameeren. De verkooper heeft daarentegen den kooper een acte laten on dertekenen, waarbij laatstgenoemde bij voorbaat zijn loon aan den leverancier ce deerde en overdroeg. En nu begint de el lende, die ook dem werkgever last en on aangenaamheden bezorgt. De acte wordt door een deurwaardei aan den patroon be- teekend en de verkooper tracht den werk gever dwingen weke.ijks zooveel van het loon van zijn arbeider in te houden. 't Is geen wonder dai van aile zijden tegen het ceaeeren van loon wordt gesputterd en dat men naar middelen zoekt om dit kwaad tegen te gaan. De kantonrechter, Mr. L. S. G. de Har- tog, te Amsterdam heeft inmiddeis een be langrijk vonnis gewezen, waarbij hij een cessie van niet verschenen loon onge.dig verKiaarue. Een radio-handelaar liet de door zijn klant onderteekonde acte van cessie aan diens patroon beceekenen en vorderde van den laatsten in reihben een bedrag van 90.terzake van ingehouden loon. Deze vordering werd den radio-handelaar ont zegd. In het vonnis overweegt de Rechter: „En tegen cessie van toekomstig loon „heeft de arbeider ste.lig ook bescher ming noodig. De ervaring bewijst, dat „zij voor hem menigmaal het middel is „om zich in schulden te steken tot ver- krijging van zaken, waaraan hij geen behoefte heeft of wel om op bezwaren de voorwaarden geld op te nemen. Bo vendien plaatst zulk een cessie den „werkgever voor verschillende moeilijk heden en kan zij daardoor licht een ver wijdering tusschen hem en den arbei der en daardoor her ontslag van laatst genoemde tengevolge hebben: dit te eer, „waar de arbeider den prikkel om bij „dien werkgever in dienst te blijven ten gevolge der cessie uiteraard gedeelte ijk „heeft verloren." Dit vonnis èn de uitspraak van een an deren Kantonrechter, die een eisch tot be taling van restantkooppenningen van een op afbeta ing geleverde stofzuiger afwees op grond dat die stofzuiger aan een volkomen onvermogende was geleverd, kan uit sociale overwegingen en gevoelens zéér worden toegejuicht, al staat geenszins vast dat de appèl-Rechter beide vonnissen niet zal ver nietigen. In verband met klachten over de kwali teit van op afbetaling ge everde luxe arti- keen heeft de vereeniging ,Protestani6ch Bureau voor Sociale Adviezen" te Leiden na het advies van verschillende bekende rechtsgeleerden te hebben ingewonnen be sloten op verschillende gronden voor een arbeider een acte van cessie in rechten aan te vechten. Verduistering bij de Handels- en Landbouwbank. De Haagsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den vroegeren directeur van de Handels- en Landbouw bank, den heer J. W. M., die terecht heeft i gestaan wegens verduistering ten nadeele 1 van deze Bank en tegen wien de officier van justitie een gevangenisstraf van 2 1/2 jaar I heeft geëischt. De rechtbank veroordeelde verdachte wegens verduistering tweemaal gepleegd, tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden, met aftrek van de preventieve hechtenis. De rechtbank sprak verdachte vrij van het hem subs, (en laste gc'egde gebruik maken van valsche stukken. KANTONGERECHT TE ALPHEN. Door het kantongerecht te Alphen wer den de navolgende verstekvonnissen gewe zen. Wegens overtreding rijksreglement M. A. B. te Gouda 4.subs. 2 dagen. Overtreding art. 427 wetb. van Strafrecht E. R. te Koudekerk 12.of 6 dagen. Terzake wegens overtreding van art. 453 wetb. van strafrecht P. de B. f 8.subs. 4 dagen. A. B. zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande 10.subs. 5 dagen. Overtreding motor- en rijwielwet. J. M. te Wassenaar 3.subs. 1 dag. J. C. te Leiden 5.subs. 3 dagen. A. A. H. te Boskoop 5 subs. 3 dagen. L A. J. M. te 's-Gravenhage 3.subs. 2 dagen. C. de B. Ter Aar 4.subs. 2 dagen en C. C. M. R. 4.— subs. 2 dagen. Terzake wegens overtreding Ker. van Rijnland J. K. te Lemmer 5.— subs. 3 da gen. Overtreding art. 435 wetb. van strafrecht L. A. J. M. te 's-Gravenhage 12.subs. 6 dagen Wegens overtre ding algem. politieverordening der gemeen te Koudekerk C. H. H. zonder beende woon plaats hier te lande tot 2.subs. 1 dag Jachtwetovertreding C. v. Z. en C. de K. te Roelofarendsveen beiden tot 5. subs. 2 dagen. Trekhondenwet J. G. te Bodegraven 2 50 subs. 1 dag. Waar geen woonplaats vermeld wonen veroordeelden te Alphen aan den Rijn. Vraag omtrent beroep op het Scheids gerecht inzake do uitvoering van de Ziekte wet. Antwoord: U weet waarschijnlijk het adres van de verzekering, bij welke uw laatste patroon was aangesloten. Infor meert u dan daar naar het scheidsgerecht, dat de geschillen van deze verzekering be handelt. Hebt u het adres van dat scheids gerecht, dan schrijft u er een brief heen. Indien u het adres van de verzekering niet vinden kunt, geef ons dan nauwkeurig op: uw naam en adres, naam en adres van uw laatste patroon en den aard van zijn be drijf. Wellicht kunnen wij het dan voor u uit zoeken, doch om onnoodige vertraging te voorkomen, kunt u zelf het 't beste doen. INGEZONDEN STUKKEN Aan de Ingezetenen van Leiden en Omliggende Gemeenten. Het Dagelijksch Bestuur van de Stich ting „Het Leidsche Brokkenhuis" acht thans het moment aangebroken u op de hoogte te brengen van de tot nu toe be haalde resultaten. Gedurende tie ca. 8 maanden die verloo- pea zijn sinds de practisohe werkzaamhe den van-onze Stichting een aanvang namen, is gebleken, dat Leiuen groot genoeg is, teneinde een dergelijke stichting steeds voldoende van keetiing, meubelen, enz. te voorzien. De waarde van de ingekomen goederen kan geschat worden op minstens 6000.—, terwijl de opbrengst circa een derde deel hiervan bedroeg; waar de schatting der waarde aan de lage kant plaats vond, bijkt hieruit ten duidelijkste, dat de Stich ting op deze wijze zeer velen tot uiterst lagen prijs aan vaak onontbeerlijke goede ren heeft kunnen helpen, en dat het Brok kenhuis reeds na een kort bestaan een be langrijke plaats inneemt onder de sociale instellingen te Leiden. Een woord van dank tot hen, die op groote schaal goederen te onzer beschik king stelden, is hier dan ook zeer zeker op zijn plaats. Van de pers ontvingen wij een krachtige medewerking; herhaaldelijk spoorden de redacties der plaatselijke bla den de ingezetenen aan, goedeien aan het Brokkennuis af te staan. Onderstaand volgen eenige gegevens, welke u een beeld geven van de door onze Stichting bereikte resultaten: Tot 1 Juni j.l. weruen goederen verkocht- tot een totaal bedrag van ca. ƒ2000. waarmedeongeveer 400 gezinnen werden geholpen. Hiervan deden circa 150 tot een totaal bedrag van 700.— hunne inkoopen voor eigen rekening; van de resteerendo 250 gezinnen werden 50 gedeeltelijk en 200 geheel voor rekening van liefdadige instel lingen bediend. Bij een dergelijke omzet is de medewer king van vrijwillige krachten dan ook on misbaar. Een woord van dank tot hen, die ons tob nu toe zoo krachtdadig bijstonden is dan ook eveneens op zijn plaats. Wij zouden het echter zeer op prijs stellen, in dien wij over een grooter aantal medewer kers, en vooral medewerksters, konden be schikken, opdat aller taak verlicht kan wor den. Gedurende de maanden Juli en Augus tus zullen geen verkoopingen plaats vinden. Willen wij ons werk echter in September weder krachtig ter hand kunnen nemen, zoo moeben wij weer op uw aller medewer king kunnen rekenen; gedurende het eerste jaar van haar bestaan kon de Stichting zich geheel bedruipen zonder giften van contribuanten en zonder subsidie. Wij ver trouwen ook in de toekomst onze werk zaamheden op deze wijze te kunnen voort zetten. Zij die goederen te onzer beschikking willen stellen, worden verzocht zulks te willen opgeven aan: Mevr. J. Manders-Vermeulen, Oegstgees- terlaan 12 (teL 292), (gedurende de maand Aug. echter aan den heer B. v. Kleef, Rijnsburgersingel 41). Wij vertrouwen ook nu geen tevergeefsch beroep op u te doen, zoodat dank zij uwe medewerking onze voorraden weer spoedig aangevuld worden. Voor het Dag. Bestuur v. d. Stichting „Het Leidsche Brokkenhuis", Mr. P. A. VAN TOORENBURG, vooiz. J. W. CAHEN, Witte Singel 50, seer. De gemeenteraadsverkiezingen te Alphen a. d. Rijn. Alphen a. d. Rijn, 24 Juni 1931. M. de R. S.v.p. een plaatsje in uw veel gelezen blad, voor het volgende. Bij voorbaat mijn dank. De verkiezing voor den gemeenw raad is voorbij en wat te voorzien was is gebeurd. De S.D.A.P. heeft een zetel ge wonnen. Aan wie de verantwoordelijkheid? In uw blad van 16 Juni j.l. in de driester „Het politieke werk", komen deze regeien voor: „Dat ook bij de gemeenteraadsver kiezingen ieder onzer deze mede-verant woordelijkheid beseffe en er naar hanaele". Dab nu is door het bestuur van de R. K. Kiesvereeniging en de Middenstand met gedaan. Ik ben er ten volle van overtuigd, dat ieder Katholiek ook wel Katholiek zal stemmen. Maar de ervaring leert, dat een zekere weistandsgrens het kerkelijke leven ook ton goede komt. Een welstand, die men bij de arbeiders wellicht niet aantreft. Dat zijn menschen, die door armoede of door behandelingen van overheid of patroonB tot onverschilligheid zijn vervallen. Dus wel in de kerk komen, maar er toch eigen lijk niet in zijn. Maar die menschen hebben ook een stem. Wellicht zijn daarbij geweest, die, met verbittering in het hart en soms een verwensching op de lippen, hun stem biljet ontvangen, omdat er geen kans was de arbeiders-candidaat gekozen te krijgen. Er zijn 1403 stemmen uitgebracht op de R. K. lijst, maar zijn de inlichtingen juist, dan hadden er nog wel een 50-tal bij kunnen komen. Daar we voor een 4de zetel nog maar 33 stemmen noodig hadden, rijst de vraag: als de arbeiderscandidaat op de 4e in plaats van op de 5e plaats gestaan had, wellicht was de uitslag 4 inplaats van, zoo als nu 3 zetels. Nu is het gemakkelijk om te zeggen op de vergadering, de groslijst is rechtvaardig samengesteld en aan de bestuurstafel te knikken van ja, maar daar is de onverantwoordelijke daad niet mee goed gepraat. „Nood leert bidden, maar ook vloeken", schreef het „Volk" eens. Dab is maar al te waar. Wie niet bidden kan, komt inderdaad tot vloeken. Nu moge het waar zijn, dat bidden licht en sterkte geeft en vloeken slechts een bekentenis is van onmacht, even waar is het ook, dat, wie er de schuld of aanleddende oorzaak van is, er ook mede schuld aan heeft. Wat had op den weg gelegen toen de uitkomst van de groslijst niet was, zooals het be stuur van de kiesvereeniging het gewild en gewenscht had? Dan dadelijk een ver gadering om overleg te plegen. Waar was het raadslid, dat bereidwillig zijn plaats afstond om de goede zaak? Dat onze arbei derscandidaat niet met een eigen lijst uit kwam, wat hem is gevraagd en wat vele werklieden gaarne hadden gewild, is een bewijs, dat hij dieper doordrongen is van de overtuiging, dat de R. K. zaak voor al les gaat en niet het spreekwoord „zaken zijn zaken", als wij de winst maar hebben. Lk heb met de plaatsing van dit stuk ge wacht om de gemoederen van de arbeiders niet nog meer te verbitteren of op te hit sen. Er was nog veel over te vertellen, maar ik heb wellicht toch al te veel plaats gevraagd en wil het dus hierbij laten, na u, M. de R., nogmaals beleefd mijn dank re hebben betuLed. v. H. Grijpensteinstr. -12.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10