DE GROOTE WERELDSTAD LONDEN Londen. De Engelschen zijn eilandhewoners, wat natuurlijk niet beteekent, dat zij hun eilanden niet zouden verlaten. Neen al eenige eeuwen beheerschen rij de zeeën en dat houdt in dat zij machtige koloniën stichtten of ver overden zich ook op belang!ijke strategi sche punten vestigden, ver buiten het eigen lijke vaderland. Maar toch de Engelschen zijn eilandbewoners en ze toonen dit in ver schillende karakteristieke eigenaardigheden. Het Engelsche volk is bijvoorbeeld buiten gewoon behoudsgezind, gehecht aan oude vormen en gebruiken. En dat gaat niet alleen op voor afgelegen streken of kleine plaat sen, het geldt evenzeer voor Londen, de ontzaglijke wereldstad, die zoo dicht bij ons land ligt en die door de toch reislustige Nederlanders eigenlijk maar weinig bezocht wordt. Men gaat hiei veel ee.'der r.aar Parijs of Berlijn dan naar Londen. De eerste twee zijn het bezoek overwaard, maar dit is toch zeker niet minder het geval met Londen, het hart van het groote Britsche wereldrijk. Men kan zeker prachtige vacantiedagen door- b-engen in DuitscMand en Frankrijk, maar dat kan men ook in Engeland. Maar Engeland is een eiland, al zijn de wateren, die hel van het vasteland schei den maar betrekkelijk smal en al heeft in dezen tijd van prachtige en snelle vervoer middelen de afstand niet veel meer te be- teekenen. Het eiland-zijn echter houdt het bezoek ook nu nog dikwijls tegen, geeft een soort isolement, niet zoo sterk meer als vroeger, maar dat toch ook thans nog een soort afgescheiden zijn beteekèni. Londen is een ontzaglijke stad, een be bouwde provincie heeft men het wel eens 3 genoemd met een millioen groote bevolking, die nog grooter is dan de bevolking van heel ons lieve vaderland. Stelt u dit eens voor! Het Graafschap Londen, he+ gebied, dat onder het bestuur staat van den County Council of Graafschapsraad, had in 1928 een bevolking, die geschat werd op ruim 4l/2 i.iillioen. Greater Londen, het z.g. ,-,politie district", dat behalve het Graafschap ook de aan grenzende gebieden, die er een topografisch geheel mee vormen, omvat, telde in 1928 bijna 8 millioen inwoners. Eenige jaren ge leden was de bevolking van 't politiedistrict zelfs grooter, maar sinds in de buiten dit distlct gelegen gebieden uitgestrekte tuin steden gebouwd zijn, hebben velen zich daar gevestigd, wat de groei van het eigen lijke Londen eenigzins tegenhield. De binnenstad. Het middelpunt van Londen is eigenlijk tweeledig, het bestaat uit de City en uit Westminster. In de City huizen geldwezen, handel, scheepvaart- en assurantiebedrijf; in West minster bestuur en gezag. Zij vormen sa men de kern van de meer dan acht millioen inwoners tellende wereldstad, die over vele mijlen verspreid ligt. Vroeger lagen de City of Londen en de City of Westminster niet aaneen, maar werden zij gescheiden door velden en groene weiden. Een paar eeuwen echter zijn de twee oude centra van het Britsche imperium door bebouwing al één geworden en van ouds worden zij aaneen geregen door de Theems, die tusschen de twee precies een halven cirkel beschrijft. En er zijn weinig stadsge zichten, zoo imposant als dat op Westmins ter, gelijk het zich daar ontplooit op een wandeling langs het Embankment. Eerst pas seert gij den Temple, een groot complex van oude statige huizen rondom rustige hof jes en pleinen, waar de vierduizend advoca ten der wereldstad hun kantoren hebben. Dan komt Waterloo Bridge met haar sier lijke bogen; en over de brug heen rijzen in de verte allerlei groote gebouwen op, in het wazige grijs en pastelblauw waarin haar rook en haar stcf de wereldstad bijna ste *ds gehuld houden. Boven hen alle torent Big Ben, wiens bronzen stem thans door de radio over half Europa de uren afroept. Hij staat op de flank van het Parlementsgebouw en tevens op de flank der wijk van waaruit het Imperium wordt beheerd. In de buurt staat de Abdij. Daarna komen de vele groote gebouwen der Ministeries, in Whitehall, en^in de rustige tuinen rond om; verder het St. James Paleis met zijn bekende kurassiers te paard als schildwach ten; en dan op eenigen afstand het paleis des Konings, Marlborough House, waar nu de kroonprins woont, en alle grote clubs, waar zoveel geschiedenis werd, en nog wordt gemaakt. In een bescheiden zijstraatje van Whitehall, in Downing Street, staat de officieele woning van den Premier. Het Parlementsgebouw dateert van 1867. Zijn gevel is ongeveer driehonderd meters lang. Big Ben staat aan den kant waar het Lagerhuis zetelt; maar aan het andere einde van het in gothischen stijl opgetrokken ge bouw rijst een tweede, kleinere, vierkante toren. Daar is de ingang van het Hooger- huis. De longen van de stad. Londen heeft vele parken, die dikwijls de Iongen van de stad genoemd worden. Maar het zijn lang niet alle openbare parken. Misschien denkt men dat wel eens, als men leest van squares'. Rondom de Londensche „squares" mooie, groote vier kanten, staat een zwaar, hoog ijzeren hek. En de sleutel van de hekdeur is in het bezit van elk der heerenhuizen rondom. Zij beta len voor den tuinman, die zijn plantage zoo heeft ingericht, dat de buitenstaander niet zien kan wat de bevoorrechte huisbewoners uitvoeren binnen de zomergroenigheid van hun gemeenschappelijk square. Die squares dateeren al van voor eeuwen, toen men in de groote steden op het vaste land nog aan geen stadsparken dacht. De achttiende eeuw vermeerderde het aantal ervan. Zij werden gedacht als parti culier bezit, en ziin dit gebleven. Zii dien den om de huurwaarde der omliggende hui zen te verhoogen. en deden dit. zoolang zul ke huizen heerenhuizen bleven. Soms is zulks zelfs hii de wet geregeld Maar de squares hebben zelfs niet door een al^emeene wetgeving een algemeen een halfnnbliek karakter kunnen kriigen. Elk is individueel gebleven gelük bii den oor sprong: een indiv'd'mele gril van den parti culieren eigendom En zoolang als de omge ving der souares aan d;t begrip bleef beant woorden. gin» bet troed Maar toen de rüke lieden laar b'uten trokken en er winkels, kantoren, etc. voor in de plaats kwamen b'even met al die tui nen gesnaard en werden verschM'ende vol gebouwd. wat de b'nnenstad niet be woonbaarder maakte. Op een zestigtal van ore squares is echter bes'ag gele»d. 'naar er zijn nog altiid een »root aantal, wier be staan bedreigd wordt. A*en zal echter wel tot onteigening moeten komen. Vooru;tgang. 't Vorig jaar zag een boek over Londen he; licht met vele econom;«=rhe en statist" sche gegevens, waaruit blijkt, dat de we reldstad Londen er de laatste halv» eeuw wel op vooruit gegaan is. wat de m'nder bedeelde bevolking betreft.. Het is er gezon der en vrooliiker leven, vooral voor de ar beidersklasse binnen welker bereik veel ic gekomen dat vroeger ongenaakbaar was De „balans" welke de samenstellers heb ben opgemaakt, toont een debet- en cre ditzijde. Tegenover verbetering der open bare gezondheid, beter onderwijs, hoogere arbeidsloonen, minder daden van geweld en minder krankzinnigheid staan: toeneming van gevallen van fraude, geringer morali teit. I De gemiddelde Londenaar, zoo wordt ons nog verteld, geeft vier maal zooveel uit aan tabak sigaren en cigaretten als veertig jaren geleden. Dat is echter niet iets, dat specifiek voor den Londenaar geldt. Het sterftecijfer is met 40 procent ge daald, de zuigelingensterfte van 151 tot 68 per duizend verminderd. Verkeer. Maar... de verkeersongelukken zijn in tien jaar tijds neer dan verdrievoudigd Voor twee jaren reden er trouwens al in Londen meer dan 400.000 motorvoertu.gen. En men mag grif aannemen, d dit getal sindsdien nog veel grooter geworden is. Er is natuurlijk een ontzaglijk 'erkeer. In den morgen gaan vele tienduizenden per irein tram, bus naar de binnenstad, tegen den avond keeren zij terug naar den buiten kant. In 1927, dus dat is alweer goed 3 jaar geleden werden cr met deze drie vervoer middelen 3.717 millioen stadsr.tten ge maakt,, de helft daarvan ongeveer per om nibus. Er klommen toen dus al iederen dag meer dan 5 millioen menschen up of :n de bus om zich door de stad te laten vervoe ren. Dat zijn werkelijk ontzaglijke cijfers. En het is dan ook geen wonder dat er eik jaar meer dan 1000 menschen door motorvoer tuigen -gedood werden ongerekend de ge wonden. Politie. Als men van Londen spreekt, dan moet men van zelf ook de Londensche politie noemen, die om de stad veilig te houden heel wat werk heeft te doen. De Londensche agent staat zeer gunstig bekend. En even bekend als de „bobby" is de detective van „Scotland Yard", waarvan ieder natuurlijk gehoord heeft, al is het alleen maar in de tective-verhalen, die tegenwoordig zoo in den smaak vallen. De Londensche rijkspolitie de gemeen telijke „City-Police", is speciaal met bewa king enz. der Londensche City belast omvat thans 25.000 man, alle rangen inbe grepen. die rond 8 millioen menschen moe ten beschermen. Het is niet gemakkelijk om geschikte mannen voor dit corps te vinden, ze hebben heusch niet zoo'n bijster gemak kelijke taak. *Want Londen is een wereld stad, waar natuurlijk ook de misdaad welig tiert, het kan in een moderne wereldslad. waar zoovele millioenen opeengehoopt le ven wel niet anders. Het is een stad die ook duistere elementen trekken moet. een haven plaats bovendien, waar niet altiid de beste elementen uit alle deelen der wereld elkaar ontmoeten. Er heerscht weelde er wordt ook bitter gebrek geleden. Toch gelooven wij. dat vergeleken met andere groote wereld steden de Londensche metropool geen slech ten indruk maakt. Restaurants. Wie ooit in Londen komt moet kennis maken met de bekende ..Lyons Shops", die het reusachtinste restauratie-bedrijf ter we reld vormen. Een groot deel der Londensche bevolking eet in deze restaurafie's. Men kan als men uren soms van zijn werk af woont in elk geval niet 's middags thuis even gaan schaften. De kleinere.en grootere winkels en tea rooms en restaurants worden in heel Lon den gevonden en de Lyons Comoany heeft om haar honderdduizenden klanten te ver zorgen niet minder dan 30.000 man perso neel in haar dienst. De Londensche „Lyons Shops" dienen we kelijks 40.000 diners op. maar dat is nog maar een kleinigheid, want iederen dag worden bovendien 10 millioen porties ver werkt. Dan verkoopt ze nog per dag een millioen pakjes thee. Londenaars zijn ver woede theedrinkers. In eigen bakkerijen in Cadby Hall bakt men ieder etmaal 130.000 brooden, en in weer elders gelegen bakkerijen van de Com pany per week 2% milioen Weensch gebak, 250.000 sandwiches en 40.000 Fransche pas teitjes. Deze statistische cijfers geven, dunkt ons. althans eenig idee van dit kolossale bedrijf. Het ligt voor de hand, dat zulk een be drijf voor alle onderafdeelingen eigen in richtingen, fabrieken en werkplaatsen heeft. Maar hierbij heeft men zich niet bepaald bij de bakkerijen, eigen, meest moderne slachterijen, eigen ijsfabrieken eioen wtin- kelder" en eigen volledig ingerichte wns- scherijen. maar ook heeft men eigen 'nhn- ratoria, waar de ongebruikte er reeds ver vaardigde en gebruikte stoffen wetenschap- peli'k onderzocht worden. Natuurlijk is dit niet de eenigste onderne ming. die voor den inwendigen men«rh zorgt maar deze grootste ondernemin» g' ft een idee, hoe ontzagliik veel er noodiy is om deze groote wereldstad te voeden. Lloyds. Wij hebben eigenlijk nog niets gezegd van Londen als handels- en scheenvmrtcen- trum. Dat deze hoofdstad met 8 millioen inwoners, het middelpunt van een wereld rijk zoo'n centrum is. dat spreekt van/elf. Laten we ter typeering eens iets vertellen van Lloyds. Lloyds is een corporatie, de leden er van zijn assurantie-makelaars en underwriters", dat zijn de assuradeurs, die hun naam 'et- ten onder een beurspolis en hiermede -en gedeelte van het risico aanvaarden. De cor poratie als zoodanig sluit dus geen verze keringen af; de leden komen er om ieder voor zich zelf zaken te doen en de corpo ratie verschaft hun daarbij de facilitelea van h-re organisatie. Alle soorten verzeke ringen. behalve levensverzekeringen, wor den er gesloten; de meest uiteenloopp^de risico's gedekt. De organisators van *en voetbalmatch kunnen zich vrijwaren teuen de schade van een regendag: de paraplu e- fabrikrnt kan zich dekken tegen het verlies, dat een droog najaar voor hem zou betee- kenen. Doch Lloyds is vooral het centrum De Tower, die eeuwen lang berucht was als Staatsgevangenis, nu historisch museum. voor de afsluitingen van scheeps-assurantie. Lloyds is nooit gesloten. Dag en nacht zijn de deuren open, komen er telegrammen en draadlooze berichten binnen, die hun weg vinden in Lloyd's List en Lloyd's Daily In dex, welke volledige inlichtingen bevatten omtrent de positie van alle schepen in de geheele wereld. Al het nieuws omtrent scheepsrampen en -ongevallen wordt, ge- iypt op gele papiertjes, aangeplakt op het groote aankondigingsbord de gruwelkamer voor d1 assuradeurs, die dezen ongeluks papiertjes, die voor hen verliezen van tien duizenden beteekenen, de uiterst gescb k»e benaming gegeven hebbe- van „gele koorts". Dat nieuws wordt verzonden door de Lloyds-agenten en -correspondenten, die n alle havenplaatsen zijn te vinden. Dezen moeten ook de schade-aanspraken regelen en de belangen der assuradeurs waarnemen. Nauw met de corporatie is de vereeni- ging verbonden, die Lloyd's iegister uitgeeft. Het is een classificatie der schepen volueus vastgestelde constructieregelen; de schepen, welke hieraan volkomen beaniwoorden, ziin als 100 A. 1 geclasseerd en vormen de hoog ste norm van scheepsconstructie. Het be stuur van dit register wordt op democrati sche wijze gekozen, het vertegenwoordigt alle belangengrepen, die met de scheepvaart iets uitstaande hebben: reverters, scheeps bouwers, ingenieurs en assuradeurs. E.W. (Nadruk verboden). De Londenaars houden van oude ceremoniën. De jaarlijksche opening van het Lon densche Gerechtshof. De Engelschen zijn zeer koningsgezind. Belangstelling voor het hek van het Koninklijk Paleis. Londen bezit vele historische gebouwen. Het beroemde St. James-paleis.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 8