BINNENLAND UIT DE RADIO-WERELD Lichtzinnige Jeugd WOENSDAG 24 JUNI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 DE TARWEWET. Erkende Handelaars in Zuid-Holland. De eerste voorloopige lijst van erkende handelaars en tusschenpers-onen der Tar- we-Organisatie voor Zuid-Holland vermeldt de volgende namen: H. van Gent, Den Bommel; M. Joppe Jzn., Sommelsdijk; Landbouwver. „Land bouwbelang', Ooitgensplaat; J. B. v. Schel ven, Oude-Tonge; W. N. Riedë Gzn., Rozen burg C 44; J. C. v. Blink, Brielle; v. d. Ban Bouman, Nieuwenhoorn; J. Kra nenburg, Hekelingen; Mevr. Wed. Krou- wel, 's-Gravenzande; M. C. Trouw, Brielle; Gebrs. v. d. Knoop, Brielle, Bierkade; J. B. Bakker, Brielle; W. Troost Jacz., Zuid- Beijerland; P. Bouman Pzn., Numansdorp, Havenweg 741; Fop Smit Pzn., Oud-Bej er- land, Beneden Molendijk 35; A. H. v. d. Voort, Zuid-Beyerland, A 141; H. J. Groe- neweg, Oud-Beyerland; J. W. Achterberg, Goudswaard; W. Zintel, Hazerswoude; A. Verveen, Berkel en Rodenrijs; A. L. Verha gen A.L.zn., Naaldwijk, Prins Hendrikstr. 31; J. W. v. Erk, Zevenhuizen, Dorpstraat 18; W. v. Driel, Benthuizen; H. v. Driel, Zevenhuizen; A. P. v. Driel, Benthuizen; A. v. Driel, Bleiswijk; J. Dorrepaal, Blris- wijk; J. M. Boon, Zegwaart, D 24; H. Blonk, Zegwaart, Stationstraat 22b; J. v. Leeuwen, Moercapelle; J. Lammens, Zoe- ternieer-Zegwaart; B. Koolhaas, Leimui- den; N.V. Hebermehl's Graanhandel en Expeditiebedrijf, Nieuw veen; A. v. d. Knijff,, Rijnsaterwoude. HET VERBONDSCONGRES OP 6 SEPTEMBER TE UTRECHT. Naar wij vernemen is het Bestuur van het R. K. Werkliedenverbond erin geslaagd de beschikking te krijgen over een uitste kend geschikt terrein, groot 11 H.A., ge naamd „De Groote Kuil" en gelegen in het verlengde van de Gansstraat te Utrecht, voor het houden van een groot demonstta^ tief congres op 6 September a.s. Verder wordt ons medegedeeld, dat Zijne Hoogwaardige Excellentie de Aartsbisschop zich volgaarne bereid heeft verklaard op 6 September het demonstratieve congres te openen met een H. Mis, op te dragen op het meetings-terrein. Monseigneur zal ver volgens in den middag den kilometer-lan gen stoet voor Zijn paleis in oogenschouw nemen. Met de Directie der Spoorwegen .wordt reeds overleg gepleegd over het doen loo- pen van extra-treinen. Aan het doen vervaardigen van „toon- wagens" is reeds een begin van uitvoering gegeven; een groot aantal banderollen is in bewerking. De N.V. Kristal-, Glas- en Aardewerkfa brieken „De Sphinx" te Maastricht heeft op zich genomen een Rerum-Novarum-ge- denkbord uit te voeren, hetwelk tijdig ge- reed zal zijn. De voorbereiding, aldus vernamen wij, is in vollen gang. De deelname zal het in 1927 te Nijmegen gehouden demonstratief congres stellig overtreffen. Worden de stembiljetten in Den Bosch opnieuw opgenomen? In Den Bosch rommelt het nogal erg na over den uitslag der verkiezingen voor leden van den gemeenteraad. Naar het heet zouden in eenige stem- bureaux de meeningen der leden verschil lend zijn geweest inzake het al dan niet van onwaarde verklaren van een aantal stemmen. Dit zou oorzaak kunnen zijn, dat aan lijst 5 van de groep Kuijpers de vijfde zetel was ontgaan. De heer H. van Alfen te Den Bosch heeft zich thans met een schrijven gericht tot het Centraal Stembureau met het ver zoek tot het opnieuw opnemen van de stembiljetten uit alle stemdistricten. R. K. HANDELSHOOGESCHOOL. Op 15 Juni vergaderde te Tilburg de Raad van Toezicht der R. K. Handelshoo- geschool. In zijn openingswoord wees de voorzit ter, mr. A. baron van Wijnbergen,op den zeer bevredigenden groei der R. K. Hdn- delshoogeschool, die thans in het vierde jaar van haar bestaan reeds 92 volledig ingeschreven studenten telt, een cijfer, dat de bij de oprichting bestaande verwach tingen,-niet onbelangrijk overtreft. De jongste encycliek van Z. H. den Paua geeft een krachtigen steun aan onze Han- delshoogeschool, waar er met zooveel klem op wordt gewezen, dat ook op het terrein der economie de katholieke beginselen moet worden beleefd. De katholieke ouders zullen goed doen bij de keuze van de on derwijsinstelling, waaraan zij hunne kinde ren willen toevertrouwen, hiermede ten volle rekening te houden. Bedroevend blijft het, dat aan onze in stelling nog steeds een Rijkssubsidie woidt onthouden, zulks nog te meer, waar dit niet een gevolg is van bezwaren van de zij de der schatkist, doch van politieke ver houdingen. Wat de huisvesting der Hoogeschool be treft, is inmiddels gereed gekomen een nieuw ruim collegegebouw, alsmede een nieuwe bibliotheek, welke uitbreidingen na de groote vacantie in gebruik zullen kunnen worden genomen. Dank werd gebracht voor den velen steun van zoo verschillende zijden ontvan gen, in het bijzonder van de gemeente Til burg, daarnaast van de provinciale bestu ren van Noord-Brabant en Limburg, van een groot aantal gemeentebesturen, als mede van alle Kamers van Koophandel in Noord-Brabant en Limburg en tenslotte van een groot aantal particulieren. Voorts werd dank gebracht voor den steun door het curatorium ondervonden van den Rector Magnificus en den Senaat, den beheerder en den secretaris. Ten slotte werd door den voorzitter ge memoreerd de oprichting van het A. R. K. W. V.-fonds aan de R. K. Handelshooge- school, door de Algemeene R. K. Werkge- versvereeniging gesticht als huldeblijk aan haren afgetreden voorzitter, den heer J. P. J. Asselbergs te Bergen-op-Zoom. Bij de gedachtenwisseling over het on langs gepubliceerde derde Jaarboek der Hoogeschool werd de wenschelijkheid be toogd het aantal subsidieerende gemeenten en contribueerende particulieren op te voe ren. Het curatorium deed een beroep op de medewerking van de leden van den Raad van Toezicht om ten deze tot gunsti ge resultaten te komen. Voor den volledigen uitbouw der Hooge school zijn belangrijke uitgaven noodig, die door de te verwachten toename van het aantal studenten niet voldoende kun nen worden gecompenseerd. Mededeelingen werden verstrekt omtrent het Plaatsingsbureau voor afgestudeerdon der Hoogeschool, dat nog in het begin van zijn werkzaamheden staat, daar nog slechts eenige studenten na het behalen van hun candidaats-examen de Hoogeschool heb ben verlaten; een gunstige omstandigheid is het n.l., dat een zeer groot percentage van degenen, die het candidaats-examen hebben afgelegd, de studie voor het docto raal examen voortzet. Uitvoerige inlichtingen werden verstrekt over het door de R. K. Handelshooge- school gestichte economisch-Technologisch Instituut, in het bestuur waarvan het cu ratorium de onderstaande heeren bereid heeft gevonden zitting te nemen: Ir. M. Bongaerts, Voorzitter; Mgr. prof. dr. Th. Goossens, secretaris-penningmees ter; dr. J. van Beurden, H. Blomjous, mr. dr. A. van Rijckevorsel, prof. dr. J. Schmut- zer en Ch. Stulemeijer, leden. Het ligt in de bedoeling voor speciale takken van nijverheid commissies van Ad vies in het leven te roepen; reeds werd voor de textielnijverheid een dergelijke commissie samengesteld. Naast algemeen-wetenschappelijk re- searchwerk op technologisch en economisch terrein rekent het Instituut zich tot zijn taak het uitvoeren van opdrachten voor speciale onderzoekingen ten opzichte van bepaalde bedrijfstakken. Voor het welslagen van de werkzaamhe den van het Instituut zal krachtige finan- cieele medewerking der industrie noodza kelijk zijn en 't Bestuur van het Instituut stelt zich dan ook voor binnen niet langen tijd een circulaire daartoe aan de industrie te doen uitgaan. Daarnaast mag echter ook een zeker financieele medewerking van de provincie en verschillende gemeentebestu ren worden verwacht. Bij de vergadering bleek levendige be langstelling voor heb economisch-Technolo gisch Instituut te bestaan en verschillende practische wenken werden gegeven, zoo nel over de organisatie en het werkterrein van het instituut, als over de financiering. De heer Bongaerts voorzitter van het in stituut verzekerde de gemaakte opmerkin gen gaarne te zullen benutten, en sprak zijn vreugde er over uit, dat deze nieuwe plannen zooveel sympathie in deskundige kringen mochten vinden. NED. R. K. BOND VAN LOODGIETERS- EN KOPERSLAGERSPATROONS. Ter gelegenheid van het eerste lustrum van bovengenoemden bond is gisteren en heden te Haarlem een congres gehouden. Dinsdagmorgen werd dit' congres aan gevangen met de vierde jaarvergadering. De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer J. H. v. Langen gaf met eenige korte woorden een overzicht van het ontstaan en den groei van den bond. Vervolgens deed de voorzitter o.a. me- dedeeling, dat binnenkort het bondsorgaan wekelijks zal verschijnen, waarna door do secretaris de ingekomen stukken werden voorgelezen. Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent kwam gistermorgen persoonlijk het bestuur com plimenteeren. De voorzitter heette Z. H. Exc. hartelijk welkom. Vervolgens werd door Z. H. Exc. onder luid applaus het vaandel onthuld, waarna door alle aanwezigen „Roomsche Blijd schap" werd gezongen. Rede van den Bisschop. In de voortgezette vergadering hield Z. H. Exc. een toespraak, waaraan het vol gende is ontleend: Twee punten in de toespraak van uw voorzitter hebben mij bijzonder getroffen. Ten eerste, dit punt: „Niet alleen de Bis schoppen willen dat er katholieke vakorga nisaties zijn, doch wij zelf willen dat ook". Op de tweede plaats heeft het mij aan genaam getroffen uit den mond van uw voorzitter te vernemen: „Wij beschouwen onzen bond niet alleen als een middel, om te zorgen voor het geestelijk en stoffelijk welzijn van onze leden, doch ook tot op lossing van het sociale vraagstuk". Dit is een schitterende gedachte; het is ten volle waar, onze Katholieke bonden hebben vooral tot taak te helpen, de maat schappelijke orde te herstellen en te ver volmaken. Het voornaamste doel der" R. K. vakbonden is, te trachten, mede te werken tot het herstel der maatschappelijke orde. Dit zegt ook onze Paus in zijn nieuwe Encycliek, waarmee Hij ons verrijkt heeft. De Paus wijst in zijn Encycliek op het looncontract tussohen werkgevers en werk nemers. Hij stelt voorop, dat het loonccn- tract in wezen met verkeerd is en dat wij het looncontract kunnen handhaven. Tot- aanvulling noemt de Paus o.a. de billijk heid van het streven der arbeiders tot me dezeggenschap in de bedrijven; Hij noemt als middel deelneming ii? de winst. Op de tweede plaats bedrijfsorganisatie, instelling van beroepsstahdenpatroons en arbeiders moeten zich groepeeren tot geza menlijke bonden, om gezamenlijk hun be langen te kunnen bespreken. Een groote ramp, zegt de Paus, is dat de samengang tusschen de groepen is ver broken. Daarom vind ik het verblijdend, dat in vele vakbonden een bedrijfsraad bestaat Dit is de kiem, waaruit de beroepsstanden moeten groeien. Een hartelijk applaus dankte Z. H. Exc voor zijn rede. Dinsdagmiddag werd als voortzetting Programma's voor Donderdag 25 Juni. Huizen 1875 M. 8.009.15 Gramofoonpl. :A 10.00 Zang NOR V-Dameskoor. 10.1510.45 Ziekendienst. 10.4511.00 Zang NCRV Dameskoor. 11.00 Gramofoonpl. 11.30 Gods. Halfuurtje Past-cor Perquin. 12.00 Politieber. 12.151.45 Concert KRO-Trio o.l.v. P. Lustenhouwer. I.452.15 Gramofoonpl. 2.153.15 Handwcrkcui'su.s. 3.153.45 Vrouwenhalfuu-tje. 4.005 00 Ziekenuurtje. 5.005.45 Cursus Handenarbeid voor de jeugd. 5.456.45 Concert. 6.45 Knipcursus. 7.00 Vragenhalfuurtje, 7.30 Politieber. 7.35 Gramofoonpl. 8.00—10.45 Concert. 9.009.30 Mevr. H. IKfetuwsDewald: „Eenige oorzaken van het veranderde ge zinsleven". 10.10—10.20 Vaz Dias. 10.4511.30 Gramofoonpl. Hilversum, 298 M. Uitsl. A VR O-Uitzending. 8.009.50 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.1510.30 Gramofoonpl. 10.3012.00 Concert AVRO-Kwartet o.l.v. D. Groeneveld. 12.00—2.00 Omroeporkest o.l.v. Willem Knikker. 2.002.30 Lezing door Kees van Bruggen. 3.004.00 Naaicursus. 4.004.30 Gramofoonpl. 4.305.30 Ziekenuurtje. 5.306.30 Kovacs Lajos. 6.307.00 Sportpraatje door H. Hollan der. 7.007.30 Vervolg Kovacs Lajos en zijn Orkest (Refreinzang Bob Scholte). 7.30 Dr. H. W. v. d. Vaart: „Hedendaag- sche stroomingen in de wijsbegeerte". 8.00 Gramofoonpl. 8.1510.30 Aansluiting Concertgebouw te Amsterdam. Concertgebouw-orkest o.l.v. Nico Treep. Solist Henk van Wezel (cello). 10.30 Vaz Dias. 10.40—12.00 „Billy en BuMy". Daventry, 1554,4 M. 10.35 Morgenwijding. II.05 Lezing. 12.00 Orgelspel door R. New. 1.202.20 Concert. 2.25 Uitz. voor scholen. 4.05 Dansmuziek. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Berichten. 6.55 Tennisverslag. 7.00-Recital door L.- Isaacs. 7.20 Lezing-en. - 8.Ï0 „Au Lap in <^ui saute. Cabaret-pro-1 gramma. 9.20 Berichten en Lezing. 9.55 Concert. 10.5012.20 Dansmuziek. 12.2012.25 Televisie-proeven. Radio Paris 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 1.25 Gramofoonpl. 6.20 Gramofoonpl. der feestelijke viering van het eerste lustrum van bovengenoemden bond het congres aangevangen. Spreker was de hcei Max J. M. van Poll, Lid der Tweede Ka mer der Staten-Generaal, met als onder werp: „Voorontwerp Bedrijfsradenwet". Monument te Rotterdam. In 1927, toen de Steenkolenhandelsver- eeniging het 25-jarig jubileum van haar vestiging te Rotterdam vierde, heeft haar directeur, de heer D. G. v. Beuningen, een 820 Causerie geill. met gramofoonmu- ziek. 9.05 Hoorspel. 9.50 Solisten-concert. Langenberg 473 M. 7.258.20 Gramofoonpl. 10.3511.20 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. I.252.50 Orkest concert. 2.50 Gramofoonpl. 5.206.20 Gramofoonpl. 8.209.15 Orkestconcert mjn.v. violist. 9.20 Hoorspel-uitzending. Daarna berich ten en tot 12.20 Dansmuziek. Kalundborg 1153 M. 12.20—2.20 Orkestconcert. 3.205.20 Orkestconcert en zang. 8.209.20 Orkestconcert. 9.209.55 Hoorspel. 9.5510.20 Liederen-voordracht. 10.3511.15 Orkestconcert. II.1512.50 Dansmuziek. Brussel 508 5 en 338,2 M. 508,5 M.: 5.20 Orkestconoert. 6.05 Kinderuurtje. 6.50 Gramofoonpl. 8,20 „Lohengrin", opera van iMch. Wag ner. 338,2 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.05 Kinderuurtje. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Concertorkest. Berthe Seroen (zang). Z e e s e n 1635 M. C.a. 7.007.50 Gramofoonpl. 10.3012.20 Lezingen. 12.20 Gramofoonpl. 1.152.20 Berichten. 2.203.10 Gramofoonpl.**- 3.104.50 Lezingen. 4.505.50 Concert. 5.50—8.20 Lezingen. 8.20 Concert. 9.20 „Nachbarn oder der Mord in der Friedrichstrasze", hoorspel van A. Uzarski en „Frau KlÖmperkamp zieht um", hoor spel van Hans MüllerSchlösser. Hierna Dansmuziek der kapel Harry Head. DE CLANDESTIENE ZENDER TE ROTTERDAM. De „Politieke leugenaar" neemt afscheid. Maandag is te Rotterdam de „Politieke Leugenaar" onmiddellijk na de uitzending van het P.E.N.-congres, even in de lucht geweest. Hij bepaalde zich tot de bekende uit roepen tegen de S. D. A. P- en vóél den Vrijheidsbond. Hij had weinig tijd, daar hij om halfdrie weer door den om roeper van de A.V.R.O. werd overstemd. Maandagavond na den middernachtelij ken klokslag, zijn gewone uur, heeft hij ge zwegen. Dinsdagmorgen tien minuten voor achten deelde hij mede, wat de reden van dat zwijgen was geweest. Hij hield, aldus „Het Volk", een lange toespraak, die ontdaan van herhalingen en overbodige uitroepen ongeveer als volgt luidde: „Hal lo, hallo,-hier de politieke leugenaar: Gis teren stond er een pracht van een Buiek met een richtingzoeker voor mijn deur en het was maar beter, niets uit te zenden. Daarom begin ik maar iets vroeger van daan. Dit is de laatste maal, dat wij in de lucht zijn. Wij komen niet eerder terug dan tot tijd en wijle het noodig zal blij ken te zijn, Rotterdam er op te wijzen, dat zij in gebreke blijft. Binnenkort zend ik de „Voorwaarts" een foto van mijn zend- inrichting, die geen 3 1/2 K.W. maar 6 1/2 K.W. sterk is. som gelds aangeboden voor de vervaardi ging van een monument ter eere van wijlen G. J. de Jongh, directeur van Gemeente werken en ontwerper van vele havenwer ken. De jury, die keus had te doen uit eenige honderden binnen- en buitenland- sche inzendingen, heeft ter uitvoering aan gewezen het ontwerp van J. P. L. Hendriks. De heer Hendriks is een oud-leerling van de Rotterdamsohe Academie. Hij heeft me de den Prix de Rome verworven. Het monument wordt aan het eind van het Prinsenhoofd in het water geplaatst. FEUILLETON door ARTHUR APPLIN. 42) Het was haar onaangenamer vrienden of bekenden te ontmoeten dan vreemde lingen, die er slechts behagen in schenen te scheppen het oude landhuis in oogen schouw te nemen. Evenwel, haar intuïtie zei haar, dat, nu men wist, dat de oude tinmijn schatten scheen te bevatten, die het bestaan van de familie verzekerden, de menschen gemakkelijker de schande en oneer zouden vergeten, door haar broer den ouden naam aangedaan. Men zou haar niet meer zien als de zuster van den tot dwangarbeid veroordeelde, doch als de toekomstige erfgename van een groot ver mogen. Schaamte deed haar echter ieder een, behalve haar verloofde, ontloopen. Zelfs ontweek ze zooveel mogelijk haar va der, de landarbeiders en hun helpers uit de omgeving. Eindelijk, 't was op een Vrijdagochtend, ontving ze bericht van Jim. 's Avonds arri veerde hij te Post-Bridge-Hall. De gebeur tenissen, die zich te Blackthorn-Faim vol trokken, waren intusschen ook tot hem doorgedrongen. Sir Reginald was toevallig op reis voor enkele dringende zaken. Jim nam deze gelegenheid te baat haar te vra gen hem 's avonds te ontmoeten. Hij ver zocht haar echter, niemand van zijn komst in kennis te stellen. Marjorie zweeg dus. Haar liefde was haar te dierbaar om er met anderen over te spreken. Bovendien was het beter Des- pard geheel er buiten te laten. Daar hij zich nog steeds in zijn gevoelens voor Mar jorie gesteund zag door Dale, liet hij haar nagenoeg geen oogenblik met rust. Of schoon hij zijn zaak bij haar niet meer be pleitte, kon hij toch niet nalaten haar zijn tegenwoordigheid op te dringen op de meest onbescheiden manier. Marjorie lachte hem vierkant uit. U kunt nu wel lachen, zijn toon was nijdig doch voor mij staat het vast, dat u m'n vrouw, mijn vrouw zult worden. Ik zal uw weerstand breken. Slechts wei nigen zouden voor een vrouw doen, wal ik voor u heb gedaan. Ik hem uw familie gered van den ondergang en wat daaimede gepaard gaat. Misschien zelfs zou ik er voor kunnen zorgen, dat uw broer weer op vrije voeten komtals we eenmaal ge trouwd zijn. Marjorie was er in haar hart steeds van overtuigd geweest, dat Despard, als hij dit slechts had gewild en tijdens het proces de waarheid had gesproken, Rupert's onschu'd had kunnen bewijzen. Een paar dagen na dit onderhoud dacht ze over die woorden r.og na. Kort na de lunch verliet Marjorie dus Blackthorn-Farm en wande'de naar Bear- down, daar ze het plan had opgevat de nog overblijvende uren van den dag aldaar met eenige lectuur door te brengen, tot het tijd was haar verloofde op he* kaslee' te ontmoeten. Toen echter 'n misbank kwam opzetten, zag ze zich genoodzaakt haar plannen te wijzigen, ze aam den hoofd weg, ten einde de goed richting niet te verliezen. Ze was ook bevreesd, dat Jim door den mist, over tijd zou zijn, derhalve b cef ze zoo dicht mogelijk in ie nabijheid van Post-Bridge-Hall, tot de duisternis was ingevallen. Ze hield zich zoo intens me: den man, dien ze lefhad, bezig, dat ze nauwelijks het kanonschot hoorde, dat van uit de gevangenis van Princetown werd gelost ten teeken, dat een of meer gevan genen waren ontsnapt. De mist was juist opgetrokken, ze bevond zich in de groote laan, die naar het kasteel voerde, toen een auto haar achterop kwam, deze stop te en Jim stapte uit. Ze keken elkaar aan, doch spraken geen woord. Jim gaf den chauffeur order om door te rijden; hij kwam naar Marjorie gaf haar z'n arm en samen wandelden ze naar het slot. Eerst toen ze in de eetzaal waren, waar het haardvuur een gezellige warmte verspreidde, sprak Jim. Hij nam haar hand, en keek haar diep in de oogen. Ik kan nauwelijks gelooven, dat jij nu hier bent, Marjorie, zein hij zacht. Het lijkt te mooi, om waar te zijn. De maanden leken me wel jaren. Doch ik heb je geen oogenblik vergeten zelfs in m'n werk was je altijd bij me dag en nacht. Als ik er ooit aan getwijfeld had, dat liefde het grootste is in het leven van een mensch dan zou ik dit zeker nu moeten weten. Marjorie glimlache gelukkig. Ze maakte wel een beweging met de lippen, alsof ze iets wilde zeggen, doch de woorden wilden niet komen. Hij had juist d a t gezegd, wat ze verwacht had op rustigen, kalmen toon. Eenige oogenblikken was het stil. Toen liet hij haar hand los en omhelsde haar innig. De scheiding van enkele maanden had hun liefde niet verminderd, integen deel M'n meisje, m'n lievelingWat kan het ons schelen, wat rondom ons gebeurt, zoolang we elkaar maar hebbenzei Jim zacht. JimJimsnikte ze, niet in staat iets meer te zeggen. Ze schreidde van vreugde. Ik ben maar 'n vrouw, Jim. Daarom is liefde alles voor mij. Jij bent echter een man, die.... Niets kan doen zonder z'n trouwe meisje, z'n groote vriendin Het haardvuur gaf aan alleö een fantas tisch uiterlijk. Buiten werd de stilte ver broken door het geroep van mannen en het geblaf van honden. Plotseling klopte men zenuwachtig op de deur. In het gebruikelijke „Binnen" van Jim, kwam een bediende de eetzaal in. Wat is er aan dt hand? vroeg Jim, die even tevoren licht had gemaakt. De bediende verkeerde blijkbaar in ze nuwachtige stemming. Hij gaf te kennen, dat iemand van de Princetown-gevangenis Jirp wenschte te spreken. Ik heb gehoord, Sir, dat twee gevangenen hedenmiddag van de mistbank geprofiteerd hebben om te ontsnappen. Een is er gesignaleerd, die de richting van het slot heeft genomen. Hij werd gewond door een schot van een der bewakers. Ze vragen toestemming de lan derijen en de gebouwen te doorzoeken. Jim twijfelde even. Natuurlijk kunnen ze hun gang gaan, antwoordde hij even la ter. Je weet toch, waar de sleutels zijn van de garage, de stallen en de andere gebouwen, Perkins Het zal wel het beste zijn, dat je de lui vergezelt. Denk er ech ter aan, alles goed af te sluiten. In orde, sir De bediende stond op het punt heen te gaan, toen een bewaker in uniform in de deuropening verscheen. Hij groette. Ik heb vernomen, dat sir Reginald niet thuis is. Mag ik u vragen, mij eenige oogenblikken te woord te staan, sir? Jim keek in de richting van Marjorie. Ze zat was achteraf, in een armstoel. Met genoegen, antwoordde hij. Hij ging naar de deur en volgde den man in uniform door de vestibude, na eerst de eet zaal te hebben afgesloten. Terwijl hij dit deed, hoorde Marjorie in den wintertuin een ongewoon gerucht. Er viel iets stuk. Ze luisterde even. Ze stond op. Langzaam, met zachten tred ging ze ver der; ze schoof de gordijnen op zij en keek door het raam.... HOOFDSTUK XIX. „Terug Marjorie zag niets. Buiten was het vol slagen donker. Ze luisterde aandachtig; geen geluid drong echter tot haar door. Het gerucht was dus veroorzaakt geworden door iets wat was omgevallen of omgestoo- ten. Blijkbaar bevond er zich dus iemand hier. Ze betastte den deurknop de deur was open. Haar eerste gedachte gold een der honden, die wellicht bij vergissing was op gesloten. Eenige vrees bezielde haar toch, toen ze door den wintertuin liep, want plotseling dacht ze aan de mogelijkheid, dat een der ontsnapten zich hier kon ver bergen. Deze vrees was echter even vlug verdwe nen als ze gekomen was. Ze was nu aan de duisternis gewoon en onderscheidde de vormen van varens, klimplanten en pal men. De lucht was vervuld met een subtie len geur van frisch groen. (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5