BUITENL. BERICHTEN STADSNIEUWS SPORT DINSDAG 23 JUNI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 DE AMERSFOORTSCHE KEI. Voor de derde maal verplaatst. In verband met den aanleg van wegen in het Hellestraatkwartier zal de beroemde Amersïoortsche Kei, wegende zonder voet stuk ongeveer 11.000 K.G., verplaatst moe ten worden. De plaats waarheen is nog niet vastgesteld en dit zal vermoedelijk wel een kwestie van strijd worden. Den 7den Juni 1601 werd de kei Amersfoort binnenge bracht door Jonkheer Everhard Meijsler, geholpen door talrijke vrijwilligers en op de Varkensmarkt neergelegd. Na 13 jaren daar gelegen te hebben werd de kei, ver moedelijk door de talrijke spotgedichten die op de Amersfoorters werden gemaakt als „keientrekkers", op de Varkensmarkt in deu grond gestopt. Op 24 Maart 1903 be sloot de Raad der gemeente den kei we derom op te graven en. op 28 Mei 1903 werd deze geplaatst op een voetstuk in het plant soen nabij het hoofdbureau van politie, het geen met tal van festiviteiten gepaard ging. Nu, 28 jaar later, staat „de kei'' we derom in den weg. Zal nu de verplaatsing wellicht niet met feestelijkheden worden opgeluisterd, de "belangstelling zal zeer ze ker groot zijn. „Msb." Een onwillige gemeenteraad. Men schrijft uit Diepenveen aan de „N. R. Crt.": Vanmiddag zou de gemeenteraad van Diepenveen vergaderen, maar toen het aan- vangsuur had geslagen bleef een aantal raausleden buiten het gemeentehuis staan en wilde niet naar binnen. De heeren wenschten vlak voor de gemeenteraadsver kiezing, a.s. Woensdag, niet te vergaderen. Bovendien was het de gewoonte steeds op Donderdagen te vergaderen en daar wilden zij de hand aan houden. De burgemeester, de heer Arriens, uitte zijn verontwaardi ging over de houding van een deel der vroede vaderen en trok aan de brandschel van het gemeentehuis, om te verkondigen, dat de raadsvergadering een aanvang zou nemen, maar ook dit „alarm" hielp niets. De burgemeester opende daarop de verga dering, doch sloot haar spoedig weer we gens onvoltalligheid. De eigenlijke oorzaak van dit conflict moet gelegen zijn in het feit, dat op deze vergadering het wegenplan van een der wethouders zou worden behandeld en men zag daarin, met het oog op de a.s. raads verkiezingen, politieke propaganda. De wethouder ontkent ten stelligste, dat het wegenplan een politieken achtergrond heeft. Rijwielartist aangehouden. Te Rotterdam is aangehouden de beken de kunstenaar, die op een éénwielige fiets voor verschillende firma's reclame reed en door ons land trok. De man, een Duitscher, zou te Arnhem het vorige jaar een motor gehuurd hebben, welken hij later in Am sterdam te gelde zou gemaakt hebben. Na lang zoeken is het gelukt den man aan te houden. Hij is ter beschikking van de Ju stitie in het Huis van Bewaring te Arnhem ingesloten. Hondentrouw. In het Natuurhistorisch Maandblad ver telt de heer Kengen een merkwaardig staaltje van hondentrouw. Een hond werd ten geschenke gedaan aan iemand, die zes K.M. verder woonde, over de Maas. Nadat het dier eenigen tijd aan den ketting had gelegen, werd het los gelaten. Den volgenden ochtend was het bij zijn vorigen baas terug. Toen het beest hier drie jongen had gekregen, werd het met de jongen weer naar den nieuwen baas gebracht. Maar den volgenden mor gen was het wederom in het oude huis terug met de jongen, welke het daar voor een voor een de Maas had overge dragen. De hond had dus dien nacht 30 K.M. afgelegd en was daarbij nog vijfmaal de Maas overgezwommen. ONGELUKKEN. Ongeval met Reichsbanner-auto. Een vrachtauto met Reichsbannerleden die terugkeerden van een feest te Gross- Breitenbachj reed in een bocht bij den in gang van het dorpje Möhrenbach door de te groote snelheid tegen een steenen brug, waardoor de auto omsloeg. De chauffeur en een lid van de Reichsbanner werden gedood, terwijl 17 andere leden min of meer ernstige verwondingen opliepen. Slechts vier inzittenden bleven onge deerd. De gewonden werden opgenomen in het ziekenhuis te Ilmenau. Botsing met een touring-car. Een touring-car, waarmede Amerikaan- sche vrouwen naar de Fransche slagvelden wilden gaan, om de graven der Amerikaan- sche soldaten te bezoeken, is in botsing gekomen met een anderen auto, waarin vier personen zaten. De vier inzittenden van den tweeden auto werden op slag ge dood, terwijl van de Amerikaans-olie da mes er twee verwondingen opliepen. GROOTE BRAND IN NEW BRUNSWICK. Aanzienlijke materieele schade. Op het havenemplacement van St. John in New Brunswick (Canada) is een groote brand uitgebroken. Talrijke graansilo's en vele in de haven voor anker liggende schepen zijn een prooi der vlammen ge worden. Het stoomschip „Express" van de Canadian Pacific Line, werd door een ko- telexplosie, die op den brand volgde, ver- DE KOLONIALE TENTOONSTELLING TE PARIJS. DE ORGANISATOR: LYAUTEY. Onvergankelijk zal steeds aan de ge schiedenis van de Fransche koloniën ver bonden blijven de naam van Maarschalk Lyautey. En al is de tijd nog niet gekomen om hem de juiste plaats in die geschiedenis te geven, en al weet Frankrijk eigenlijk nog niet hoeveel dankbaarheid het hem ver schuldigd is, meer kijkend naar de resul taten dan naar de moeilijkheden, toch spaart nu reeds het volk van Frankrijk hem zijn bewondering niet. Lyautey is een der grootste zoo niet de allergrootste figuur der moderne kolo nisatie. Als jong officier in een garnizoen van het moederland viel hij aan niemand op tot hij in 1894 naar Tonkin werd gezon den. Daar begon zijn groote leerschool voor zijn latere taak, daar onder leiding van die andere groote figuur uit Frankrijks kolo niale geschiedenis, generaal Galliéni, be reidde hij zich voor op dat onmetelijk werk, dat Noord-Afrika zou pacificeeren en aan Frankrijk uitgestrekte provinciën met on berekenbare rijkdom zou bezorgen. Zestien jaren lang duurde die leerschool voor latere koloniale politiek, niet zoozeer in militair opzicht, dan wel als administra teur en pacificator. Van 1894 tot 1S97 ver bleef hij in Tonkin, van 1897 tot 1903 op Madagascar, van 1903 tot 1910 te Oran voor hij zijn groote, zelfstandige rol ging spelen in Marokko. Van Lyautey heeft men eens gezegd: „II est le plus civil des militaires et Ie plus militair des civils". Het woord is kort, maar buitengewoon just. Lyautey heeft heeft oorlog gevoerd en geadministreerd, hij heeft georganiseerd en is een „sol-Jat laboureur" geweest. Wanneer hij op het oorlogspad was geweest, dan moesten zijn officieren en soldaten architecten, aanne mers, constructeurs en eventueel ook met selaar, timmerman en smid worden. En om het succes van zijn- veldtochten vruchtbaar en duurzaam te doen zijn legde hij wegen aan, stichtte dorpen, bouwde scholen, jat- gon braakliggende terreinen, fokte vee op, legde cultures aan. Op Madagaskar had hij tijden bij de dissidente stammen, dat hij naast zijn militaire bezigheden d- functies van ingenieur, administrateur, controleui van de belastingen, sohoolopziener en vre derechter vervulde. De twee laatste jaren van zijn verblijf aldaar, verplaatst naar meer beschaafde streken, moest hij een po litieke administratieve en economische ac tie voeren, die ver-verwijderd als .hij was van het centraal gezag, voor hem een aller belangrijkste leerschool was van verant woordelijkheid en zelfstandige beslissingen in een zeer heterogene omgeving van di verse inlandsche stammen en talrijke Fran sche en vreemde nederzettingen. Steeds is hij recht op zijn doel afgegaan zonder angstvallige voorzorgsmaatregelen en zonder terughouding. Daar eike kolo niale organisatie drie factoren telt, waar van geen enkele geëlimineerd kan worden, die men integendeel tot elkaar moet bren gen, met elkaar tot samenwerking moet be wegen en dikwijls ook verzoenen: de ad ministratie, de kolonist en de inboorling, geeft hij telkens bij zijn ambtsaanvaarding met een scherpen trek aan, definitief en aangrijpend, welke taak hij ieder toedenkt om de maximum ontwikkeling van 's lands welvaart te verkrijgen in de schaduw van de Fransche vlag. Ieder weet, wat hij van hem te verwachten heeft, maar hij zegt ook met niet minder kracht, wat hij van hen verwacht. Zijn opvatting van de admini stratie is breed en soepel en edelmoedig, geïnspireerd door de zorg van sociale men- sctelijkheid. Op de leer volgt de praktijk. Gehandeld moet er worden. Wetend wat hij wil on waarheen hij wil, heeft Lyautey geen moei te om zijn actiemiddelen te ontwikkelen en uit te voeren. Hij kent zijn plicht en 7 ij, die hem hooren, leeren of herinneren zich de hunne. Tweeërlei houding houdt hij er niet op na. Hij verdeelt niet om te heer- sclien, hij brengt nader om te besturen. Wanneer de Europeesche kolonisten luiste ren komen naar de taal, die hij tegenover woest. Men vreest, dat vele personen om het leven zijn gekomen. De materieele schade' bedraagt vele millioenen dollar. De brandweercorpsen deden vergecfsche moeite het snel om zich heen grijpende vuur te bestrijden. DE ZEPPELIN OP RAILS. Een welgeslaagde reis. Naar uit Hamburg wordt gemeld, is gisterochtend om 3.27 uur de propellerwa gen van ir. Kurkenberg, vanwege den vorm van den wagen bijgenaamd de „Schienen- zeppelin", uit Bergedorf bij Hamburg naar Spandau vertrokken, waar het voertuig na een rit van 1 uur en 3S minuten te 5.05 aankwam. Het traject, dat de wagen in 1 uur en 38 minuten heeft afgelegd, bedroeg 257 K.M.. waarbij slechts op een betrekkelijk klein gedeelte de maximum-snelheid gereden kon worden. Tusschen Wittenberge en Bad Wilsnack mocht op last van de directie der rijks spoorwegen slechts met een snelheid van 80 K.M. gereden worden. Daarentegen werd tusschen Wittenberge en Karstadt een snelheid van 230 K.M. per uur bereikt. Gedurende den geheelen rit werd de wagen vergezeld door een vliegtuig. Toen de wagen echter met zijn maximum snelheid van 230 K.M. per uur reed, bleef het vlieg tuig aanzienlijk achter. Het brandstofverbruik van cfen propel lerwagen van Berlijn tot Hamburg bc draagt precies 183 liter, dat is ongeveer 70 liter per honderd kilometer, dus het dub de inlanders voert, dan hooren zij, dat het dezelfde is, die zij te voren van hem ge hoord hebben. Alleen de toon verandert. Bij hem is het eerste en laatste woord van de kolonisatie: de actie, schoongepoetst van alle routine, verstandig, breed en ver schillend naar de omstandigheden, die niet dezelfde zijn voor Annamieten, inboorlin gen van Madagaskar, de verschillende stammen der Arabieren. Geen moeilijkheden heeft hem ooit te gengehouden. Het werk, dat Maarschalk Lyautey ge durende dertien jaien in Marokko heeft volbracht, onderbroken in het begin van 1917 door zijn kort verblijf aan het ministe rie van Oorlog, is te grootsch om in een kort artikel samengevat te worden. Het overtreft immers de grenzen van een mili taire verovering: het omvat immers met de diplomatie, die altijd de wapenfeiten vergezelde, de administratie in al haar ge ledingen. Het vormt het eene solidaire ge heel van een der grootste ondernemingen, die ooit Frankrijks nationaal belang heb ben gediend. Ofschoon een algemeen, methodisch en continu plan de ontwikke ling ervan heeft geïnspireerd, is het veel zijdig en complex. Zonder een geniaal man zou dat werk onmogelijk zijn geweesrl Frankrijk heeft het geluk gehad dien man te vinden. Zeer zwaar en moeilijk zijn voor Lyautey de oorlogsjaren geweest, maar in volle schittering kwamen toen pas eigenlijk zijn groote gaven tot uiting. In het begin van den oorlog had de Fransche regeering be sloten slechts het strikte minimum van de alleronontbeeriijkste troepen in Marokko te houden, de bezetting van de voornaam ste havens slechts te handhaven, alle voor uitgezonden posten te ontruimen en do vreemdelingen en de Frauschen naar de kust te brengen. Instructies in dien geest werden naar Marokko geseind. En het ant woord van Lyautey was: ik zal Marokko houden tot het alleruiterste toe. Bewaien wilde hij het voor Frankrijk niet alleen als bezitting, als verkregen pand, maar ook en vooral als voorraadschuur op alle ge bied voor het moederland. De actieve troe pen zond hij bijna allen naar het oorlogs front in Europa, maar daarvoor in de plaats vroeg en verkreeg hij drie regimen ten territoriale troepen, oude lichtingen dus. Met dat handjevol mannen handhaaf de hij de bezetting niet alleen, maar hij pa cificeerde zelfs tot dan toe opstandige stio- ken. Dankbaar maakt hij gebruik van de talrijke specialisten onder die oudere troe pen en s-telde hen te werk om de publieke werken, de landbouw-exploitatie, de sani taire diensten intenser te organiseeren. Meer nog: aan hem is het te danken, iat de Marokkanen in grooten getale de Fran sche gelederen aan het front kwamen ver sterken. Lyautey heeft een afschrik van routine. Eens vroeg hij aan een zijner onderge schikten, die met die, kwaal behebt was: „Hoeveel is tweemaal twee?'' „Vier, gene raal'', werd hem verbaasd geantwoord. „Neen, in het leven met al de verschillen de coëfficiënten, die er tusschen komen, is tweemaal twee drie of vijf, maar nooit vier". Een antwoord, dat de man volkomen teekent. Hij heeft de behoefte om te leven, te zien, te handeien, te scheppen, zich los •te werken uit platgeloopen vegen. Hij is en hij blijft: „Lyautey, l'Africain", een naam, die hem spontaan door de publieke opinie is gegeven. Niet zooals Potemkin voor Catherina van Rusland heeft hij kar tonnen dorpen en kunstwerken opgericht, maar voor ieder die het zien wil reeële ste den, havens en spoorwegen, ware wegen, scholen en hospitalen, echte mijnen en ont ginningen. Fouten zijn er zeer zeker be gaan, maar hij was de eerste om het te erkennen en ze dan te verbeteren. Lyautey is het type geweest van den modernen ko lonisator. Deze man en wie kon het beter zijn? is commissaris-generaal van de koloniale tentoonstelling. Van hem voornamelijk is de kracht uitgegaan, die de koloniale ex positie tot een grootsch geheel, zooals nog nooit op dit gebied bereikt was, oft ge vormd. En wanneer, zooals alles laat voor zien, deze tentoonstelling een overweldi gend succes wordt, dan is het weer te dan ken aan Lyautey, den organisator. J. W. KOLKMAN. bele van wat een krachtige auto ver stookt. Daartegenover staat dat de „Schienen- zeppelin" 24 en desnoods 40 personen kan vervoeren, terwijl bij een veel grootere snelheid bereikt. DE „NAUTILUS" IN DE HAVEN VAN CORK. Ontrroeting met de „Volendam". De „Volendam" van de Holland-Ameri- ka-lijn, die. gisteren te Plymouth is aange komen, heeft Zaterdag de „Nautilus" op den Atlantische Oceaan ontmoet. Do pas sagiers deelden mede, dat zij de duikboot vlak bij naderden en dat deze met een snelheid van circa vijf knoopen door de „Wyoming" werd gesleept. De opvarenden van de ..Nautilus" seinden aan de „Vo- lefidam'"' dat alles wel aan boord was. Naar United Presse meldt, is de „Nau tilus" gisterochtend in de haven van Cork aangekomen. Haar vier kinderen gedood. Een vreeselijk familiedrama heeft zich Zondagavond in Forsbach afgespeeld. Tij dens de afwezigheid van haar man heeft de 35-jarige vrouw van een fabrieksarbei der haar vier kinderen, drie jongens en een meisje, in den leeftijd van vier tot den jaar. om het leven gebracht cn zich daarna zelf een levensgevaarlijke bals- wonde toegebracht. Naar aangenomen wordt is deze daad begaan in een vlaag van verstandsverbijstering. LEIDSCHE BELASTING OPHAALDIENST, De jaarvergadering. De jaarvergadering van de Leidsche Be lasting Ophaaldienst was slecht bezocht. De voorzitter, de heer J. J. v. Stralen opende te circa half negen de vergadering en gaf daarna een kort overzicht over het afgeloopen jaar. De secretaris la-s de notulen, welke on veranderd werden goedgekeurd. Hierna werd het jaarverslag voorgelezen, waaruit bleek, dat de dienst nog steeds in ledenaantal vooruit gaat. 1 Januari 1930 bedroeg het aantal 3809, op 31 Dec. 1930 4364 of 555 meer. Uit het verslag van den kassier bleek, dat er was ontvangen aan belastinggelden de vo'gende bedragen, nog achterstallig 5704.09, aan grondbelasting 8050 aan personeele belasting 25059.48, aan foren sen 3905.39, aan inkomstenbelasting 194.254.97, zoodat in totaal aan Rijks- en Gemeente-Ontvanger werd afgedragen 236.974.43, voorwaar een prachtig resul taat. De voorzitter bracht beiden functiona rissen hartelijk dank voor hun werk. Aan de beurt van aftreden waren de hee ren J. H. Nijhuis en J. P. M. de Keuning, welke bij acclamatie werden herkozen. Een der aanwezigen vroeg waarom er nog niet met de -ophaling der straatbelas ting kan begonnen worden. De voorzitter antwoordde, dat hiervoor noodig is de toestemming van burgemees ter en wethouders. Hierop werd van uit de vergadering ge vraagd of er niet wat spoed achter gezet kon worden, daar anders de boel zou kun nen verloopen, waarop de voorzitter de toe zegging deed een en ander nog eens met het college van B. en W. te zullen bespre ken. Voorts deelde de voorzitter nog mede, dat het ophalen van de belastingge'en in de buitengemeenten in een vergevorderd stadium verkeert zoo ook de kwestie op halen der schoolgelden. Tot slot bracht de voorzitter dank aan de aanwezigen voor hun opkomst en sloot deze vierde jaarvergadering. Volkstuin-Ver. „Ons Genoegen". Zaterdagnamiddag werd door de Volks- tuinvereeniging „Ons Genoegen" (Drift straat) de jaarlijksche Theemiddag op het terrein van bovengenoemde Ver. gehouden. Bij de verschillende ingangen der tuinen wapperden vlaggen. De muziek van „Werk- mans Wilskracht" liet gedurende dezen middag op keurige en duidelijke wijze haar toonen hooren, hetwelk zij geheel belang loos deed. Hierna werd door den heer J. van Weizen, 2en voorzitter der Ver., een openingsrede gehouden, waarin deze do goede verstandhouding naar voren bracht zoowel onder bestuur als onder de leden Er werd besloten dezen zomer op do aan de Driftstraat gelegen tuinen en ten toonstelling te houden van de verschillen de gewassen. Eveneens werd besloten om op een Za terdag in de maand Augustus een boottoent te organiseeren naar Aalsmeer voor eon excursie naar de kweekerijen aldaar. Door den heer Jonker, als technisch ad viseur, werd een causerie gehouden over de tuinen. Hierna werd de thee geschonken. Na afloop werd door den 2-en voorzitter allen aanwezigen dank gezegd voor hunuo tegenwoordigheid en in het bijzondei .de muziek van „Werkmans Wilskracht" voor haar medewerking. Onder de aanwezigen was ook de heer W. H. Harman, secretaris der Ver. Aan den heer Paulus Vermeer, die eenig toezicht op de tuinen houdt cn deze ook op keurige wijze in een goeden staat houdt, werd namens het bestuur dank gezegd voor diens moeite. Te ongeveer half zes was deze gezellige middag ten einde. Nederlandsche Anthropologische Vereeniging. Zondagmorgen werd in het Rijks Mu se mn van Oudheden de jaarlijksche alge- meene vergadering gehouden van de Ne derlandsche Anthropologische Vereeni- ging. Te elf uur kwamen de leden in het mu seumgebouw bijeen ter bezichtiging van de tentoonstelling van het Legaat Gilde- meester en de Saroophaag van Simpelveld. De directeur van het museum, dr. J. H. Holwerda, leidde de aanwezigen daarbij rond. Te half twaalf ving in de collegezaal van het museum de jaarvergadering der ver eeniging aan. Na goedkeuring der notulen van de vo rige vergadering kwam de bestuursverkie zing aan de orde. Als secretaris werd her kozen dr. J. H. Holwerda. Het kas verslag van den penningmeester leverde een groot batig saldo op; met al- gemeene stemmen werd besloten hiervan een bedrag af te staan voor het „Opgra vingsfonds". Tot nieuwe leden werden benoemd dr. W. D. van Wijngaarden, mevr. M. M. Stephenson-Hagen en mr. A. de Block. Na de jaarvergadering volgde gezamen lijk koffiedrinken, aangeboden door de museumdirectie. Daarna werd een autorit gemaakt naar Den Haag. Ten huize van Jhr. mr. W. A. Beelaerts van Blokland aan den Wasse- naarschenweg werd de collectie duin vondsten van jhr. Beelaerts bezichtigd. Vervolgens' werd een bezoek gebracht aan de opgravingen op Ockenburg. Te vier uur volgde een autorit door het Wesbland, waarna een gemeenschappelijke maaltijd werd gehouden in het hotel „de Spaansche Vloot" te 's-Gravezande. Te half zeven werd per auto naar Dei Haag en Leiden teruggekeerd. Onder leiding van mej. M. F. J. N. Web sels, leerares aan de Vakschool v. Meisjes, Rapenburg 23, brachten vorige week ecu twintigtal leerlingen van genoemde Vak school, een bezoek aan de Leidsche Coöp. Melkinrichting „De Landbouw", Rijnsbur- gersingel 23. De directeur, de heer B. v«-n der Burg Wz. had zich gaarne beschikbaar gesteld de dames de fabriek en de bereiding der producten te laten bezichtigen en gaf per soonlijk van een en ander de noodige toe lichting. Eerst werd een kijkje genomen in het ont- vanglokaal, waar de melk aankomt en, voor ze gewogen wordt, nauwkeurig wordt ge keurd, eerst op reuk en smaak en daarna nog door middel van de z.g. alcoholproef. Hierna werd eenigen tijd vertoefd bij het machinaal reinigen en pasteuriseeren der melk, waarbij den dames het z.g. oentrifu- geslib werd getoond, voor een groot deel bestaande uit nog in de melk zwevend vuil, wat alleen door de machinale reiniging uit de melk is te verwijderen. De consumptie- melk wordt aan „De Landbou op circa 30 gr. C. gepasteuriseerd en onmiddellijk daai- na tot 4 gr. C. afgekoeld. Geruimen tijd werd ook vertoefd in het laboratorium, waar verschillende onder zoekingsmethoden der melk en melkproduc ten werden gedemonstreerd. Vervolgens werd nog een kijkje genomen bij de bereiding der melk-yoghurt en karne melkspap en het machinaal reinigen en vul len der flesschen. Verder werd nog even vertoefd in het roomzuurlokaal, waarna de werking der ijs- en koelmachine werd uiteengezet en het machinaal wegen der pakjes boter gede monstreerd. Door alle leerlingen werd met veel be langstelling van een en ander kennis ge nomen. Te ruim half elf was, na een hartelijk woord van dank aan den directeur, deze excursie beëindigd. Programma van het concert op Donder dag a.s., te geven door het Muziekgezel schap „Orpheus", directeur de heer J. Vink, in het Plantsoen (Musis Sacrum), des avonds 8 uur precies. 1. Cornelius Marsch, Mendelsohn; 2. Le Moulin au Roeher, ouverture, G. G. Reis- siger; 3. Die Hochzeit der Winde, Walzer John T. Hall; 4. „Die Fledermaus', Pot- pourrie aus der Operette, Joh. Straus; Pauze. 4. LTtalienne k Alger, ouverture, Rossini; 6. „Tausend und eine Nacht", Walzer nach Motiven der Operette „Indi go", Joh. Strauss; 7. A. Musical Jig-Saw, A. William Aston; 8. Marsch Finale. Het publiek wordt beleefd verzacht dit programma uit te knippen en gedurende de uitvoering niet te loopen. Het concert van Vrijdag jl. door „T. en D." kon door den regen nic.t doorgaan en is tot nader vast te stellen datum uitge steld. VOETBAL V. V. w. Een dezer dagen is opgericht de voet- balvereeniging Waals (V. V W.) bestaande uit employé's, werkzaam bij de N.V. v.h. A. Waals. Het secretariaat is gevestigd J. G. Hagendoorn 3-Octoberstraat no. 14a, Leiden. Het te bespelen terrein is het terrein der L. V. en A. V. „Roodenburg" gelagen aan de Nieuwe Vaart. Vrijdag a.s. speelt bovengenoemde ver eeniging een wedstrijd tegen een „Rooden- burg-combinatie", aanvang 8 uur. Eerewedstrijd van Ajax. Ter eere van het feit, dat Ajax kam pioen van Nederland is geworden, speelt Ajax Donderdagavond in het Stadion een eere-wedstrijd tegen de Wiener Sport Club. LAWN-TENNIS DE TENNISKAMPIOENSCHAPPEN VAN WIMBLEDON. Nederlandsche successen. Gisteren zijn de tenniskampioenschap pen van Wimbledon begonnen. In de se rie heerenenkelspel werden onze landge noot Koopman en de Nederlandsch-Ameri- kaan Van Rijn winnaar. Koopman sloeg Flury met 6—0, 61 62. 64, 26. Van Rijn sloeg Sohaeffer met 6—0, 6—2, 6—1. Onze landgenoot J. H. Knottenbelt heeft in het heeren-enkelspel, in de wed strijden om de lawn-tenniskampioenschap- pen van Wimbledon, gewonnen van P. Grandguillot met 64; 7—5; 3—6; 46 9—7. Tegen aller verwachting verloor de Franschman Henri Cochet van N. G. Sharpe (Engeland) met 6163 62. WIELRENNEN Leidsche Ren- en Toeristvereeniging „Swift De Leidsche Ren- en Toeristvereeniging Swift" zal op Zondag 19 Juli groote na tionale wielerwedstrijden organiseeren op het A.S.C.-terrein te Oegstgeest. POSTDUIVEN „Leidsche Postduivenclub". Uitslag Compiègne 2de vluchtlijn, los .15, A. Krol 1—268; D. v. Driesum 379 - 11; Dr. W. Stuurman 45—10; G. Jongeleer 12 en 13. lste vogel 11259; laatste 13617.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6