22ste Jaargang DINSDAG 23 JUNI 1931 No. 6929 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND Hoover's aanbod van betalingsuitstel. BERICHT S)e £^2id^he©oii/^arit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij fooruitbetaling Voor LeideD 19 cent per week 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franoo per port f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is roor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen. V Niet één stem verloren I Morgen is er verkiezing voor den ge meenteraad in Leiden en in verscheidene andere gemeenten in onze omgeving. Dat er GEEN ENKELE STEM van de katholieke kiesgerechtigden verloren ga 1 Na de verkiezing wordt in iedere ge meente gekeken en gerekend, hoeveel stem men en hoeveel zetels de katholieke partij heeft verkregenhoeveel ook relatief, nl. in verhouding tot een vorige verkiezing en in verhouding tot het nu in totaal en door de andere partijen behaalde aantal zetels en stemmen. En GEEN ENKELE KATHOLIEK, die stemrecht heeft, behoeve zich het verwijt te maken, dat door zijn schuld voor de R. K. Staatspartij een zetel verloren is gegaan of dat hij mede-oorzaak is van een terug- geloopen stemmen-aantal absoluut of relatief teruggeloopen op de katholieke partij. De kansj dat door enkele stemmen of zelfs door één stem een zetel verloren gaat, SCHATTE MEN TOCH NIET GE RING I Wij hebben daarop al herhaal delijk gewezen. Er wordt bij de verkiezingspropaganda in Leiden van zoo vele kanten geageerd om de katholieken aan de stembus terug to dringen. Zal het lukken? Katholieken in Leiden verloochent uw„ beginsel, verloochent uw partij niet. En gij allen, die dit leest, draagt 't nu nog uit naar andere katholieken, dat zij zullen stemmen^fcatholiek, getuigenis afleggend van hun beginsel In zich belangrijke dingen over poli tieke kwesties en kwaliteiten van gecan- dideerden bewaren we nu tot later, om ze dan, zoo eenigszins mogelijk, op te los sen, als 't moet: uit te vechten; maar aan de stembus zijn wij ALLEN EEN, ten spijt van onze tegenstanders, ten spijt van ongeloof en anti-papisme. In stad en dorp stemmen alle katholie ken op de lijst der R. K. Staatspartij. Zoo zij FIER GETUIGD van onze be ginsel-eenheid En aan dit getuigen wil zich NIEMAND onzer onttrekken! NIET EEN STEM VERLOREN! V Één vraag. Zou een sociaal-democraat op d-é katho lieke lijst stemmen? Zou een liberaal dat doen? Of een Protestant, van welke richting dan ook? Deze vragen beantwoordt ieder ontken nen. 't Kan 'ns gebeuren, hier of daar, dat 'n enkele stem van een niet-katholiek. be wust wordt uitgebracht op de katholieke lijst, maar dat is dan toch 'n heele uitzon dering. De katholieke lijst moet 't -r- om 't zoo 'ns uit te drukken van de katholieken hebben, en alléén van de katholieken 1 En nu één vraag. Mag er, ook zoo beschouwd, EEN KA THOLIEK zijn, die bij de verkiezing de katholieke lijst, ZIJN katholieke lijst, ver loochent, door niet te stemmen of blanco te stemmen of op een andere lijst te stern- Neen, natuurlijk. Wij zijn aangewezen op ons zelf. En daarom mag niet één man of één vrouw ontbreken op het appel van den verkie zingsdag! V Nog 'n vraag. Zoudt U, lezer of lezeres, nog niet eenig practisch werk willen doen voor de ge meenteraadsverkiezing in uw gemeente? 't Is een vraag, die gij. ongetwijfeld, be antwoordt met „ja" „ja", INDIEN het. niet te veel tijd vraagt. Welnu, 't vraagt niet te veel tijd! En wat dat werk dan is? Misschien of wellicht kent gij iemand, die nog aarzelt, hoe hij of zij zal stemmen; of iemand, van wien gij niet zeker zijt, dat hij of zij wel weet, wat op het stembureau moet worden gedaan om geldig te stem men. Welnu: dring er dan nog 'ns even op aan, herinner er nog 'ns even aan, dat men geldig en goed stemt, door op de ka tholieke lijst één wit puntje rood te ma ken. ONTWAPENING AMERIKA EN DE ONTWAPENINGS- CONFERENTIE. Onderhoud van Stimson met den Franschen gezant. De „Oeuvre" meldt, dat de Amerikaan- sche minister van buitenlandsche zaken,' Stimson, in een onderhoud met Claudel, ■■den Franschen gezant'te Washington, ver klaard heeft, dat de "Vereenigde Staten wenschen, dat de aanstaande ontwape ningsconferentie ook werkelijk tot resulta ten zal komen. Als het voor de goede voorbereiding de zer conferente noodig mocht zijn, het bij eenroepen der ontwapeningsconferentie van Februari 1932 tot de herfst van het volgend jaar uit te stellen, zal Amerika hiertegen niet protesteeeren. Amerika zelf *Zal echter^-geen verdaging voorstellen, doch als het noodig mocht zijn, zijn houding uiteenzetten. FRANKRIJK FALLIERES. t Ex-president van Frankrijk. Wij hebben gisteren reeds in het kort het overlijden gemeld van Armand Falliè- res, voormalig president der Fransche re publiek. Clement Armand Fallières werd den 6en November 1841 te Mézin, departement Lot et Garonne, geboren. Fallières studeerde te Parijs en Tou louse in de rechten en vestigde zich te Nérac als advocaat, waar hij later ook bur gemeester werd. Toen hij, om redenen van politieken aard van dit ambt ontheven werd, kozen zijn medeburgers hem, in 1876, tot afgevaardig de. Hij sloot zich bij de links-republikeinen aan. In het jaar 1880 werd hij onderstaatsse cretaris van binnenlandsche zaken in het ministerie-Jules Ferry, vervolgens werd hij minister van onderwijs (September 1883 tot April 1885) en minister van binnenland sche zaken. Den 12en December 1887 volgde zijn be noeming tot „garde des sceaux" en minis ter van justitie. Van 23 Febrauri 1889 tot 17 Maart 1890 was hij voor de tweede maal minister van onderwijs en in het kabinet Treycinet-Constans nam hij van 16 Maart tot 21 Februari 1892 het. ministerie van justitie waar. Den Sen Juli 1890 verwisselde hij zijn mandaat van afgevaardigde voor een ze tel in den senaat en toe Loubet in 1899 president van Frankrijk werd nam Falliè res den post van senaatspresident en pre sident van het hoogste gerechtshof over. Den 17en Januari 1906 werd hij als op volger van Loubet tot president der repu bliek gekozen. Op hem werden 4^9 op Dou- mer 371 stemmen uitgebracht. Als president heeft hij in de jaren 1906- 1913 de alliantiepolitiek van Frankrijk door bezoeken aan Engeland en Rusland en door het bevorderen van tegenbezoeken in de hand gewerkt. Zijn ambtstijd onderscheidde zich hoofd zakelijk door de z.g. „pénètration paci- fique" in Marokko en, een gevolg daar van, de Marokkostrijd met Duitschland, welke ten slotte leidde tot den afstand van Fransch Congo-gebied aan Dutisch- land. Van zijn ambtsperiode zullen vele Ne derlanders zich nog het bezoek herinne ren, dat president Fallières in Juli 1911 aan ons land bracht, toen hij de koningin en den prins aan boord vap een Fransch oorlogsschip ontving. Het volgende jaar, in 1912 fungeerde hij daarentegen als gastheer toen de ko- nigin een bezoek aan Parijs bracht. SPANJE ONTWERP VOOR EEN NIEUWE GRONDWET. Scheiding van Kerk en Staat. De juridische sub-commissie van de grondyetcommissie heeft voorgesteld in het ontwerp-grondweb volledige scheiding van Kerk en Staat op te nemen. Voor zoover, tot dusverre vaststaat, zal het ..ont werp bestaan uit 110 artikelen., Dë een heid van den staat wordt er 'in efkend, doch wanneer twee derden van alle stem gerechtigden van eert zeker gebied het verlangen, bestaat de mogelijkheid tot toe kenning van een recht op een zekere mate van autonomie. Van de autonomie blijven uitgezonderd leger, vloot, verkeerswezen en buitenlandsche politiek. De principeele bepalingen in zake de sociale wetgeving sluiten nauw aan bij de grondwet van Weimar. ITALIË KERK EN FASCISME. Naar het „Giornale d'Italia" meldt, werd in Tarvisio een Katholieke geestelijke ge arresteerd, die daar kapelaan is. Tijdens een godsdienstoefening hield de geestelijke een toespraak, waarin hij zijn heftige verontwaardigng te kennen gaf over de ontbinding der Katholieke vereeni- gingen door de fascistische regeering. Kapelaan Colledoni vergeleek de regee ring, zoo meldt het fascistische orgaan verder, met een wolf in schaapskleeren en moet zich thans wegens beleediging der regeering van de rechtbank verantwoor den. AFRIKA NEGEROPSTAND. In het district Kwango in de Congokolo- nie is een negeropstand uitgebroken. Gis terenmorgen zijn officieren per vliegtuig uit Leopoldstad naar het bedreigde gebied gezonden. Troepen zijn derwaarts gediri geerd. De indruk in het buitenland. Waarschuwing tegen te groot optimisme. Na 50 uren confereeren. Toen na vijftig uur van bijna onafgebro ken, confereeren en telèfoneeren Hoover ten slotte de formuleerinjg- van het Amerikaan- sche voorstel voorlas, trilde zijn stem van opwinding en vermoeidheid. Dit was de grootste politieke daad in Hoover's car rière en hoewel de voordstellen slechts een voorstel bevatten tot tijdelijke opschorting van de internationale betalingen zijn ze te gelijkertijd een erkenning bij monde van den president der Vereenigde Staten, dat Amerika s medewerking bij het oplossen van Europa's moeilijkheden absoluut nood zakelijk is en dat noch de nieuwe, noch de oude wereld alleen het economisch even wicht kan terugvinden. Een lid van het kabinet liet gisteren uit komen, dat president Hoover's besluit ge nomen werd onder invloed van zijn be zoek aan het Midden-Westen der Ver eenigde Staten. De president kwam uiterst gedeprimeerd van deze reis terug. De nood en de sociale wanorde, welke hij er had aanschouwd, hebben naar vele zijner reis- genooten verklaren, hem de overtuiging geschonken, dat er onmiddellijk iets moest worden gedaan. Bij zijn terugkeer werd hem verslag uitgebracht over Mellon's er varingen in Engeland, daarna volgden de onderhandelingen met de leiders der beide partijen en telefonische gesprekken met de politici in verschillende staten van Ame rika. De regeering had gehoopt den omme keer in Amerika's standpunt door een lange campagne te kunnen voorbereiden, doch na lang confereeren besloot Hoover den stap nu te doen. In elk geval hebben de poli tieke adviseurs van den president het ver standig geacht, in de verklaring e-en alinea in te lassen over den bewapeningswedloop als een der factoren, die tot de depressie hebben bijgedragen, hetgeen een meenir.g is, die in breede lagen der bevolking be staat. De snelheid, waarmede deze stap gekomen is, maakt het ontbreken van een langzame voorbereiding goed. Algemeen wordt dan ook aangenomen, dat het Con gres, als het in December bijeenkomt, Hoo ver's voorstellen zal góedkeuren. Een opmerkelijk feit is nu reeds de gis teren jngetreden verbetering op de effec tenbeurs, op het vermoeden dat de regee ring een snellen en beslissenden stap zou doen ter verbetering van Duit-schlands toe stand. Zonder te gelooven dat haar voor stellen de crisis in Centraal-Europa en elders tot een oplossing zullen brengen, hoopt de regeering op de psychologische uitwerking' er van. De enkele oogenblikken van verademing welke er door zullen worden gebracht moeten, zegt men in politieke kringen, wor den gebruikt voor de uitwerking van nieu we plannen ter betere regeling van het ge- heele probleem van de internationale re paratie- en oorlogsschulden. Tijd ontbreekt voor Int. Conferentie. In een gisteren te Washington gehouden persconferentie wees de minister van Bui tenlandsche Zaken, Stimson, er met nadruk op, dat van het bijeenroepen eener inter nationale conferentie ter behandeling van het voorstel van president Hoove-r, om de betaling van alle oorlogs- en herstelsc'hul- den voor den duur van een jaar op te schorten, geen sprake kan zijn. De onderhavige aangelegenheid, aldus de minister, is van een zoodanige urgentie, dat voor het houden van conferenties en het voeren van langdurige debatten geen tijd beschikbaar is. Wat wij noodig heo- ben, is de onmiddellijke, van harte gege ven toestemming der mogendheden op liet door ons gedane voorstel. Slechts op die wijze zal het vereischt psychologische ef fect kunnen worden verkregen en de ratifi catie door het Congres der Vereenigde Staten vrijwel zeker zijn. Vindt echter do actie niet unaniem plaats, dan zal niemen dal bereikt kunnen worden. De nood dringt en een lang debat zou alles weer teniet doen. Verrassing te Parijs. De correspondent van de „Msb." meldt, dat het Hooveraanbod te Parijs een enor me verrassing heeft gewekt. De daad werd niet verwacht vóór den terugkeer van Stim son van zijn voorgenomen Europeesche reis, althans niet voor den terugkeer van Mellon. Het is echter vooral de eenvoud'ge formuleering van Hoover's aanbod, die groot opzien en schrik heeft verwekt. Men is namelijk overtuigd, dat Amerika Europa niet de hand kan toesteken, om uit de depressie te komen door eenvoudig een jaar betalingsopschorting voor te stellen, want dat daardoor de lasten van het voor stel zeer ongelijk worden verdeeld. Men rekent uit, dat het voorstel, zooals het daar*ligt, voor Amerika een opoffering van zes en een half milliard francs betee- kent, iets wat natuurlijk Europa geheel Ion goede komt, maar dat aan Frankrijk een offer wordt- gevraagd van twee en een half milliard tegen aan Engeland, Italië en Bel gië te samen maar een kwart milliard. Men kan zioh dan ook voorstellen, dat de minister van financiën, Flandin en de gouverneur van de Fransche bank aan het confereeren zijn gedaan en ook hun naaste medewerkers hebben gemobiliseerd, om de gevolgen van den voorslag voor de Fran sche financiën na te gaan. Maar wat in de publieke opinie, vooral in de industrieele en handelskringen nog veel meer verontrust, dan de gevolgen voor do schatkist, is het feit, dat door den voorslag de bêtalingen in natura niet worden opge heven. Naar men weet, beklaagt de Fran sche industrie zich zeer, dat die Duitsciie leveringen de Fransche industrie een ge weldige concurrentie aandoen. Die concur rentie werd in zekere mate getemperd door de lasten welke aan de Duitsche industrie werden opgelegd, wegens het feit van de' betalingen, welke Duitschland had te doen. De „prestaties in geld" 'oefenden dus een druk uit, die de concurrentie door middel van de leveringen in natura temperde. In industrieele kringen vreest men dan ook zeer, dat een regeling, als het Hooveraan bod inhoudt, wel Duitschland zou kunnen helpen, maar den economischen toestaod van Frankrijk ten zeerste zou bedregien Politiek schijnt men den voorslag vooral te vreezen, omdat men van meening is, dat de voorslag een ernstig inbreuk zou ma ken op de door Frankrijk verkregen rech- Zij, die zich met 1 Juli op „De Leidsche Courant" abonneeren, ontvangen de voor dien datum ver schijnende nummers gratis. DE ADMINISTRATIE VOORNAAMSTE NIEUWS De sensationeele verklaring van presi dent Hoover en de indruk er van in het buitenland. Ontwerp voor een nieuwe grondwet ir Spanje. Negeropstand in den Congo. ten, doordat het onaantastbaar karaktei van het ongeconditioneerde deel der an- nuiteiten verloren zou gaan, waardoor dal deel zijn commercialiseeringsvermogen zou verliezen. Men hoopt intusschen spoedig de Amen kaansche commentaren van het voorstel te ontvangen, ten einde zich een voorstelling te kunnen maken van de wijze, waarop de realiseering ervan kan plaats hebben. Up het ministerie van financiën zijt Zondag reeds besprekingen over het Ame- rikaansche voorstel gevoerd. Vandaag wordt een ministerraad ter behandeling van het voorstel gehouden. Tegenvoorstellen niet ontvankelijk. Volgens berichten uit Washington zijr, de onderhandelingen over de realisatie var de voorstellen van Hoover reeds in voller, gang. Het schijnt vast te staan, dat Hoovei energiek .alle tegenvoorstellen van betrok keil regqeringen van de hand zal wijzen. In politieke kringen spreekt men vree: uit voor de houding van Frankrijk, daai men gelooft, dat de Parijsche regeering za pogen, een zeker deel van de Duitsche be talingen uit te zonderen. Aan den anderen kant echter zijn toon aangevende politici van meening, dal Frankrijk onder den druk der wereldopinn zal zijn gedwongen, om de voorstellen vai Hoover onvoorwaardelijk aan te nemen. De geruchten, volgens welke de Federa Reserve Bank een bedrag van 300 millioei dollar te-r beschikking van Duitschland za stellen, blijven nog steeds de ronde doen MacDonald betuigt zijn instemming. Het voorstel van president Hoover i: gistermiddag, het onderwerp eener korte verklaring in het Lagerhuis geweest. MacDonald zeide, in antwoord op eer desbetreffende vraag van Baldwin, der leider der oppositie: „Z. M.'s regeering ii het Vereenigd Koninkrijk heet de tref fende verklaring van president Hoover var harte welkom. De regeering staat er oj; om onverwijld te verklaren, dat zij var ganscher harte het beginsel van presideni Hoovers voorstel onderschrijft en bereic is mede te werken aan het uitwerken dei hijzonderheden teneinde er zonder draler practisch effect aan te geven. Het Hui: zal niet van mij verwachten, dat ik in he huidige stadium meer zeg." Baldwin sloot zich namens de conser vatieven en Lloyd George namens de libe ralen bij de woorden van den premiei aan. Vrees voor belastingverhooging in België. Maandagavond vergaderde de Belgischi ministerraad. Hoofdzakelijk was aan di orde een uiteenzetting van den ministe van buitenlandsche zaken, Hymans, ove het voorstel van Hoover, speciaal wat di beteekenis van België betreft. De minister deelde mede, dat hij dei- Belgische ambassadeur te Washington on nadere inlichtngen heeft gevraagd. Eei besluit is niet genomen betreffende di houding, die België zal aannemen. Na afloop van den ministerraad had d< minister van financiën een onderhoud me den heer Franck, gouverneur van de Na tionale Bank. Men neemt verloopig ee: afwachtende houding aan in officieel" kringen, alhoewel het voorstel niet on gunstig wordt ontvangen. Men maakt ziel echter ernstig bezorgd over het Belgisch" begrootingsevenwicht, dat nu reed slechts kan worden bereikt door nieuwi belastingen en dat door schorsing van di

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1