22ste Jaargang MAANDAG 22 JUNI 1931 No. 6928 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND De nieuwe Encycliek Quadragesimo Anno Hoover biedt uitstel van betaling aan BERICHT DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bi) onze Agenten 20 oent per week f2.60 per kwartaal Franco per port f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is roor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele ran het tarief berekend. Kleine advertentiën, ran ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en rerhuur, koop en verkoop f 0.50. V Stemmen een vrije kwestie? Het bestuur der afdeeling Rotterdam van de Liberale Staatspartij de Vrijheids bond schrijft aan de „N. R. Crt.": „Uit Roomsch-katholieken kring is ons instemming betuigd met one protest tegen de ergerlijke wijze, waarop ih geschriften, goedgekeurd door de katholieke geeste lijkheid, de liberalen worden bestreden en verdacht gemaakt. Bestuurders en leden eener met medewerking der geeestelijk- heid opgerichte en officieel erkende Roomsch-Katholieke stichting, die onze propaganda-vergade ring van 16 dezer heb ben bijgewoond, hebben ons medegedeeld aan hunne leden te zullen aanraden hun stem uit te brengen op de Liberale Staats partij, wat iederen katholiek vrij staat, daar de naar katholieke leer bestaande vrijheid in vrije kwesties den katholiek ver- :>ft in deze naar zijn persoonlijke overtuiging te handelen." Wij weten niet, of in Rotterdam al dan niet de propaganda van katholieke zijde „op ergerlijke wijze" is gevoerd; wij ver moeden, dat deze beschuldiging wel op z'n minst wat overdreven zal zijn. Terloops mogen wij als vaststaand con- stcl.rren, dat de propaganda van de ka tholieken in Leiden zóó is, dat daarin waardeering van het goede in andere par tijen is te vinden. Dit in tegenstelling met de propaganda van andere zijde, waarvan meerdere geschriften zóó zijn volgepropt met verwaten eigengereidheid, dat de in derdaad „bewuste" kiezers zulk geschrijf met 'n zekere verontwaardiging naast zich zullen neerleggen. De samenstellers van deze geschriften beleedigen de kiezers min of meer, door, klaarblijkelijk, te veronder stellen, dat dezen door zulke propaganda zouden zijn tevangen! Wat betreft den inhoud van het boven staande in de N. R. Crt." willen wij hier slechte een paar korte opmerkingen ma ken. Het liberalisme en het socialisme kan de katholiek niet anders beschouwen, dan a-ls voor hem onaanvaardbare stelsels. Hier is geen sprake van een vrije kwestie dat is klaar als de da.g. Medewerken, door zijn stem, om land, provincie en gemeente volgens die stelsels liberalisme of socialisme te doen be sturen is dus ook wij kunnen het niet anders inzien voor den katholiek geen vrije kwestie; deze medewerking kan hij niet verleenen. Doch zelfs al zóu dit een vrije kwestie zijn, ook dan zou de katholiek „zijn per soonlijke overtuiging" in deze moeten vor men door de overweging, wat in de gege ven omstandigheden goed en verkeerd is. En nu moet 't toch wel iedereen duidelijk zijn, dat 't vooral in onzen tijd! ver keerd zou zijn, om de eigen katholieke partij te verlaten, om de eenheid van de katholieken, als zoodanig, in de politiek te verbreken of te verzwakken; in onzen tijd, waarin van de katholieken zulk 'n geweldi ge strijd om bun beginselen kan worden geëisoht! De katholieken stemmen ook bij de ge meenteraadsverkiezingen allen op de lijst der R. K. Staatspartij! SPANJE ONRUST ONDER DE REPUBLI KEINEN. In het Spaansche dorp Sant Olalla is een vrachtauto in een troop personen gereden, die zich naar een republikeinsohe bijeen komst begaven. Drie hunner werden gedood en verschei dene anderen gewond. De woede der menigte was zeer groot, daar men geloofde, dat het ongeluk met op zet was veroorzaakt. De opwinding in het dorp heeft den ge- heelen nacht voortgeduurd. en hare beteekenis voor het sociale leven. Op de buurtvergadering in het gym nastieklokaal der R.K. Jongensschool aan den Heerensingel, werd door een der aanwezigen o.m. de vraag gesteld, hoe het kwam, dat in Engeland de ka tholieke arbeiders ongestoord lid moch ten zijn van de sociaistische Arbeiders- of Lahour-partij Daarop werd geantwoord: le. dat de Labour Partij in Engeland principieel niet te vergelijken is met het socialisme op het vasteland aangezien ze tot nog toe het Marxisme met beslist heid afwijst; 2e. dat het Engelsch Episcopaat, bij monde van kardinaal Bourne, de En gelsche katholieke arbeiders heeft toe gestaan lid dier partij te blijven, zoo lang statuten en program der Arbeiders partij ongewijzigd blijven en de politie ke houding der partij geen aanleiding geeft tot een de Katholieken vijandige houding; 3e. wijl onder de gegeven omstandig heden de Engelsche arbeiders die geen zelfstandige organisatie hebben en ook nooit gehad hebben uit het oog punt van de behartiging hunner sociale belangen, feitelijk moeilijk anders kun nen. (Ze zijn te weinig in aantal en te veel verspreid). Het verschijnen der nieuwe Encycliek heeft in Engeland in de laatste dagen eenige beroering gewekt, aangezien Z H. Pius XI opnieuw en met groote beslistheid 't Socialisme principieel heeft afgewezen en het als een onmogelijkheid en ontoelaatbaarheid heeft verklaart, dat een katholieke arbeider zich bij de socialistische partij aansluit. Integen deel, Z. H. de Paus doet een ernstig be roep op die Katholieken, welke zich bij die partij hebben aangesloten om zich daarvan los te maken en zich bij de Katholieke Partij en haar organisaties aan te sluiten. Deze oproep geldt intusschen niet al leen de arbeiders. Het is n.l. een feit, dat vele Katholieken in Oostenrijk en volstrekt niet alleen arbeiders er de stelling op na houden: de Kerk zorj^t voor mijn ziel en zaligheid, maar de socialisten zorgen het best voor mijn tij delijke belangen. Derhalve vervul ik mijn godsdienstplichten getrouw, maar ik stem op de socialistische candi dates Van een zelfde geestelijke verwarring kan men staaltjes aantreffen in Duitsch- land, in Engeland, Ierland en misschien nog wel in meer landen. De dwaasheid, dat n.l. Katholicisme en Socialisme met elkaar zouden zijn te vereenigen, gaf zelfs in Duitschland en ook in Oosten rijk aanleiding tot de stichting van een katholiek-socialistische partij. Deze af gescheidenen zijn van oordeel, dat het heel goed mogelijk is de economische eischen van het Socialisme over te ne men, wijl deze volgens hunne zienswijze niet in strijd zijn met het Katholicisme; ja, dat deze eischen overgenomen door het Katholicisme, zouden worden ge adeld en op zijn best tot werkelijkheid gemaakt. (Otto Bauer in Oostenrijk). Dit nu ontkende Z. H. de Paus in de nieuwe Encycliek met alle beslistheid, waar Hij woordelijk zegt: „Al houdt het Socialisme, zooals alle dwalingen, eenige waarheid in (dit hebben de Pausen nooit ontkend), toch steunt het op een leer van de menschelijke maatschappij, die er uit sluitend eigen aan is (aan dat Socia lisme n.l.) en in strijd met het ware Christendom. Religieus- Socialisme, Christelijk-Socialisme is innerlijke tegenspraak: niemand kan tegel ij keen goed Ka tholiek zijn en tevens een waarSocialis t". (Dit zegt trou wens ook de Nederlandsche socialist Schmidt). Tot deze nu die meenen, dat het toch wel gaat, richt zich vooral de Paus, waar Hij hen aanmaant zich van hun dwaling los te maken, zich bij de Ka tholieke Partij aan te sluiten en de plaats in te nemen, die hun aangewezen is „te midden van hen die de raadgevin gen, door Leo XIII uitgevaardigd en door Ons (Pius XI) plechtig hernieuwd, met ijver opvolgen, en trachten de maatschappij volgens den geest der Kerk in een nieuwen opbloei van sociale rechtvaardigheid en liefde te herstel len". Deze uitspraken laten aan duidelijk heid niets te wenschen over. En toch en toch is men aan het uitleggen ge slagen. In Engeland werd de meening gelanceerd, dat de Labour Partij (of de Arbeiderspartij van Mc. Donald) niet door de Encycliek werd bedoeld. In Oostenrijk is Otto Bauer, de leider der z.g. Katholieke Socialisten, bezig de Encycliek verkeerd uit te leggen om zijn standje bij elkaar te houden. In Engeland heeft Kardinaal Bourne het noodig geoordeeld in een rede te Edin burgh te verklaren: dat de Engelsche Katholieken zich eigenlijk met geen enkele der drie groote partijen volko men vereenzelvigen kunnen, noch met de Liberale-, noch met de Conservatie ve-, noch met de Arbeiderspartij. Met de laatste zeker niet, dat voegt schrijver erbij wijl de Labour Partij hoe langer hoe meer Marxisten en Com munisten herbergt. De tijd der scheiding zal door de verwording der partij van zelf voor de Katholieken worden ver haast. Ze zullen er tenslotte wel uit moeten. De ervaring leert in alle landen, dat wij, Katholieken, op eigen beenen moe ten staan en principieel ons eigen stand punt moeten innemen en handhaven. Anders gaan wij er onder. Steun heb ben wij van niemand te verwachten. Geen enkele der linksche partijen, let terlijk geen enkele, allerminst wel de socialistische, denkt er ooit aan steun te verleenen aan de Katholieken. Geen Socialist die ooit een stem zal geven aan een Katholiek. Nooit. Zou een Katholiek dan zoo dwaas zijn het omgekeerde te doen? Wel stem men op een Socialist? Ook nooit of nim mer. Plicht en gezond verstand dwingen alle Leidsche kiesgerechtigden om te STEMMEN OP LIJST 10. A. H. J. ENGELS. EEN JAAR GEWIJD AAN HET ECONOMISCH HERSTEL VAN DE WERELD. Geen schrapping der oorlogsbetalingen. HOOVERS VERKLARING. President Hoover heeft Zaterdagavond do volgende verklaring i.z. de oorlogs- en herstel- en wederopbouw-Bchulden voor den tekst hij den diploma'ieken vertegenwoor digers der betrokken landen' via het mini sterie van Buitenlandsche Zaken heeft laten overhandigen: De Amerikaansohe regeering stelt voor alle betalingen in verband met regeerings-, herstel- en wedropbouw-schulden voor den tijd van één jaar uit te stellen, in dier voege, dat dit uitstel zoowel betrekking heeft op het kapitaal als op den interest, en dat die schuldbekentenissen der regee ringen, welke zich in particuliere handen bevinden, er natuurlijk van worden uitge zonderd. PRESIDENT HOOVER Vooruitloopend op de goedkeuring van het Congres is de Amerikaansche regee ring bereid uitstel te verleenen van alle betalingen, welke buitenlandsche regee ringen haar verschuldigd zijn, gedurende het óp 1 Juli 1931 beginnende begrootings- jaar, op voorwaarde, dat de belangrijkere crediteur-stat en eveneens de hun ver schuldigde betalingen op regeringssohul- den voor een jaar uitstellen. Het doel van de^e handelwijze is al dus de verklaring van Hoover om het komende jaar te wijden aan het econo mische herstel van de wereld en er toe bij te dragen, dat de krachten voor den wederopbouw, die in Amei'ika. reeds weer merkbaar zijn, bevrijd worden van den on- gunstigen invloed, die zij uit het buiten land ondervinden. De werelddepressie heeft de Europee- sche landen sterker getroffen dan ons eigen land. Eenige landen voelen in ernstige ma te den invloed van deze depressie. Door tal van oorzaken, die alle uit de depres sie voortvloeien, zooals de waarde-daling van de buitenlandsche producten en het gebrek aan vertrouwen, heeft er een ab normale goudtoe vloed naar de Vereenigde Staten plaats gehad, waardoor de crediet- stabiliteit van vele landen verminderd is. Deze en andere moeilijkheden in het buitenland verminderen de koopkracht voor onzen export en zijn in zekere zin oorzaak van de werkloosheid hier te lan de en van de voortdurende prijsdaling van onze landbouwproducten. Het kernpunt van onze voorstellen ligt hierin, dat de regeeringen, die gebukt gaan onder hun schuldenlast, de tijd wordt ge geven om weer tot welstand te geraken. Ik stel daarom aan het Amerikaansch volk voor, dat het in zijn eigen belang een goede buur en een wijze schuldeischer zal zijn. Ik wensch deze gelegenheid te gebrui ken, om openlijk mijn meening over onze betrekkingen tot de Duitsche schulden, de herstelbetalingen en de geallieerde oor logsschulden bekend te maken. Onze regeering heeft geen deel gehad aan de vaststelling van de herstelverplich tingen en heeft daarbij geen gebruik ge maakt van haar stem. Wij hebben met op zet niet meegedaan aan de algemeene her stel-besprekingen, noch aan de verdee- lingling van koloniën en eigendommen. De betaling van de schulden, die de Geallieer den bij ons maakten voor de levering van oorlogsmateriaal of voor den wederopbouw na den oorlog, is geregeld op een basis, die in geen enkel opzicht verband houdt met Duitsche herstelbetalingen. Daarom is de terugbetaling van deze schulden een zuiver Europeesch probleem, waarmee wij niets hebben te maken. Ik ben dan ook in de verste verte niet voor schrapping van de aan Amerika toe komende schuldbedragen. Heb vertrouwen zou in de wereld door een dergelijke schrapping, die dan ook door niemand is voorgesteld, ni^t vergroot worden. Maar aangezien de grondslag van de schuldenregeling de betalingscapacitcit van de schuldenaars onder normale omstandig heden was, is het slechts in overeenstem ming met onze politiek en met onzen oor spronkelijke?! grondslag, wanneer wij reke ning houden met de abnormale omstandig heden die nu in de wereld heerschen. Ik ben er van overtuigd, dat het Arae- rikaansche volk niet den wensch koestert, te trachten eenig bedrag te verkrijgen, dat boven dc betalingsmogelijkheid van eenige schuldenaar uitgaat en het is, naar onze meening, dat het optreden van onze re geering eischt, dat men zich rekenschap geeft van den toestand, zooals deze in wer kelijkheid is. Zij, die zich met 1 Juli op „De Leidsche Courant" abonneeren, ontvangen de voor dien datum ver schijnende nummers gratis. DE ADMINISTRATIE Dit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een nieuwe rede van Z. H. de Paus. Het koninklijk bezoek te Parijs, Do ko ningin en de prins vandaag naar Elzas ver trokken. De Vereen. Staten zijn bereid een mora torium van één jaar toe te staan inzake de betaling der oorlogsschulden. BINNENLAND. Botsing tusschen twee autobussen bij Borne. Drie gewonden. (Gem. Berichten, 3de blad). Kano-ongeluk op den IJssel bij Does burg. Een Duitscher verdronken. (Gem. Beriöhten, 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. R. K. Nedorland wint den voetbalwed strijd van R. K. Duitschland met 32. (Sportblad). Ajax kampioen van Nederland door de nederlaag van Feijenoord tegen Go-Ahead. (Sportblad). Al heeft deze daad in directen zin niets te maken met de Ontwapeningsconferen tie, ik durf nietemin te beweren, dat de last van de met elkaar wedijverende bewa^ peningen hebben bijgedragen tot de de pressie, zoodat wij tevens mogen hopen, dat dit bewijs van onze wil, om te helpen, moge bijdragen tot den goeden wil, die voor de oplossing van dit nog belangrijke probleem noodzakelijk is. De Duitsche regeering gaat met het voorstel accoord. Naar het Wolff-bureau verneemt, heeft de Duitsche regeering de Amerikaansohe regeering doen weten, dat zij accoord gaat met het voorstel van president Hoover. Met des te meer vreugde is deze ac- coordverklaring geschied, daar men te Ber lijn zoo goed naar waarde kan schatten, wat het ingrijpen der V. S. bij de huidige wereldcrisis beteekent. De verlichting, welke Duitschland krachtens het Ameri kaansohe voorstel ten deel zal vallen, be loopt naar men in bevoegde kringen be rekend heeft omstreeks 1500 millioen mark. Bovendien moet worden onder streept, dat de revisie-mogelijkheden met betrekking tot het Youngplan door het mo ratorium niet worden verminderd. Men neemt te Berlijn aan, dat ook En geland zich direct accoord zal verklaren met het plan, en eveneens Italië. Proble- matieker acht men thans nog de houding van Frankrijk. Ook in Duitsche politieke kringen wordt niet miskend, dat Frankrijk zekere offers moet brengen. Frankrijk ont vangt van Duitschland ruim 800 millioen mark en betaalt aan zijn crediteuren ruim 400 millioen mark, zoodat het gedurende een jaar 400 millioen mark minder zou ont vangen. Men acht het evenwel te Berlijn niet waarschijnlijk, dat Frankrijk zioh ont trekken zal aan een gemeenschappelijke actie van Amerika en Europa- Het Wolff-bureau verneemt voorts, dat Rijkspresident von Hindenburg in den nacht van Zaterdag op Zondag een tele gram heeft gericht tot president Hoover, waarin hij er op wijst, dat de noodtoe stand, waarin het Duitsche volk verkeert, onverwijlde verlichting noodzakelijk maakt. Men mag aannemen, dat de Rijks president dezen stap heeft gedaan zonder dat president Hoover daarin tevoren was gekend. Men verwacht, dat zijn telegram niet te Berlijn, maar wellicht te Washing ton zal worden gepubliceerd.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1