22ste Jaargang ZATERDAG 20 JUNI 1931 No. 5927 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Lijst 10 (¥J8LE3ER.,) BUITENLAND BERICHT BINNENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Lsiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franc» per port f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is toot de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 regeL DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. Kleine advertet^iën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. Rotterdam leertI Rotterdam leert! Rotterdam leert, waartoe het komt, als een gemeente maar raak uitgeeft en niet de tering naar de nering weet te zetten. Rotterdam, waar de sociaal-democraat de Zeeuw wethouder van financiën is, is door Ged. Staten van Zuid-Holland onder een zeker controle of curateele gezet, opdat de gemeentehuishouding niet tot een fi nancieel debacle leidel Wat is er gebeurd De „Geld." vat het geval aldus samen: „Rotterdam had ons evenals andere groote steden de oogen uitgestoken door het bericht, dat ze 30 opcenten zou heffen op de gemeentefondsbelasting. Dertig, dat was niet veel. Doch het is bij dertig niet gebleven: dat cijfer is verdub beld. Dus tot 60 uitgegroeid. En deson danks was er nog een tekort op de Begroo- ting van 1931. De vraag was toen, dat Ged. Staten van deze Begrooting zouden zeggen. Nu, Ged. Staten hebben de Begrooting goedgekeurd, wat Maandag door de socialistische „Voor waarts" als een triumfkreet uitgebazuind is. De wethouder van financiën, de heer De Zeeuw, is sociaal-demokraat, en de „Voor waarts" staat derhalve als trouwe schild knaap aan zijn zijde. aVnwege het partij belang, weet ge het gemeentebelang is 'n tweede. Hoera, zoo klonk het in de „Voorwaarts", de begrooting is door Ged. Staten goedgekeurd en dat heette een lesje voor de bedillers van den heer De Zeeuw, de „heibelmakers" der Rechterzijde. Maar achteraf bleek er wat anders. Die goedkeuring van Ged. Staten was 'n goed keuring met 'n staartje. Er was 'n heele brief bij. En die brief bevatte de voorwaarde, waaronder de goedkeuring is verleend. Een voorwaardelijke goedkeuring van een gemeentelijke Begrooting derhalve! Dat is het bizondere. Haast hadden wij geschre ven: dat is het novum; maar misschien is het ooit meer voorgekomen. In elk geval is het iets bizonders en waarschijnlijk staat het in verband met de nieuwe Wet, die niet meer dan 80 opcenten toelaat en daarna de toestemming van het Rijk vor dert. Hetgeen beteekent, dat de gemeente, die meer dan 80 opcenten moet heffen, zich mag stellen onder de kurateele van het Rijk. Maar nu sprak men in den Raad van Rotterdam van een kurateele door Ged. Staten. Inderdaad, het lijkt er veel op.- En geen lid van den Rotterdamschen Raad, ook de wethouder niet is opgestoven om tegen die kurateele verzet aan te tee kenen. Men ondergaat ze, waarschijnlijk omdat men ze voelt als het voorportaal van de dreigende Rijkskontrole, die wacht, als het tekort over 1932 door de 60 opcen ten niet kan worden overgaapt. De goedkeuring der Begrooting van Rot terdam is ten slotte door Ged. Staten „aarzelend" gegeven in verband met de belofte van B. en W. dat zij zullen bezui nigen. Daar is het kollege van G. S. echter niet mee tevreden: het wil op de hoogte worden gehouden, en behoudt zich het recht voor in te grijpen, als het dat noodig acht. In elk geval moet de indiening der rekening over het eerste halfjaar van 1931 vervroegd worden". Tot zoover het verhaal over wat te Rot terdam is geschied. En de moraal van dit verhaal ligt niet erg diep, maar open en bloot voor een ieder, die wil zien. Voor een gemeente is van het grootste belang: een voorzichtig financieel beheer. Een beheer, zooals dat wij mogen dit, gelukkig, zonder aarzeling verklaren ge voerd wordt in Leiden door een gemeen tebestuur, dat zich niet van den rechten weg laat dringen door agitatie van de S.D.A.P.! En daarom: Ook, en niet in 't minst, om deze reden moet er Woensdag a.s. in Leiden worden gestemd zóó, dat de huidige meerderheid in het gemeentebestuur wordt bestendigd. De lijst aller Katholieken niemand zal zijn vaandel ontrouw worden 1 is Woens dag 24 Juni: Hieronder volgt het bedoelde schrijven van Ged. Staten aan B. en N. te Rotter dam. De begrooting heeft sterk onze aandacht getrokken, in het bijzonder in verband met uwe mededeeling in het Raadsvoorstel van 15 April j.l. volgn. 122. Na ons schrijven van 168 Maart j.l. G.S. 1101, waarin aangedrongen wordt op ver hooging van het aantal opcenten op de ge meentefondsbelasting met het oog hierop, dat de eerstvolgende jaren voordeelen zou den missen, welke ten bate van 1931 komen, heeft het ons met zorg voor uwe gemeente vervuld, te vernemen, dat de begrooting weliswaar sluitend wordt aangeboden, doch naar uwe schatting een tekort aal opleve ren van ten minste 3.195 000, niettegen staande het aanvankelijk aantal opcenten verdubbeld xs. Bij ons college is onder deze omstandig heden de vraag gerezen, of wij tot goedkeu ring gerechtigd zijn. Uw college heeft echter in zijn voorstel aaai den Raad bezuinigingen toegezegd, welke van dien aard zouden moeten zijn, dat de dienst alsnog sluitend wordt en dat zij niet minder in de toekomst haar goede werking doen geiden. Nu het dienstjaar welhaast voor de helft verstreken is, zullen die bezuinigingen wel zeer ingrijpend moe ten zijn om voor dit jaar nog het gestelde doel te bereiken. Wij nemen niettemin aan, dat het stre ven van uw college hierop zal ziin gericht en hebben in het vertrouwen, dat het beoogde doel zal worden bereikt, in de gegeven om standigheden gemeend, hoewel aarzelend, onze goedkeuring toch nog aan de begroo ting te mogen hechten. Hienneae in veroand verzoeken wij no pens den verderen loop van deze aangeie- genneid op de noogte genouaen ie woruen. Uit den aard der zaak b.ijit daarop onze aanaaoht gevestigd en moeten wij ons voor benouden op die aangeiegenlieid in verband met ons toezicnt teiug te komen, wanneer het verdere begrootingsbeieid ons daartoe aanleiding mociit geven. Gaarne zullen wij vóór 1 Augustus a.s. van u ontvangen een exemplaar van de be grooting waaiin bij elke post is vermeid, welk bedrag daarop tot 1 Jrni a.s is ont vangen of uitgegeven. YVij verzoeken u van de goedkeuring me dedeeling te doen aan den Raad en een afschritt der begrooting aan den ontvanger uit te reiken. Het onderzoek der begrooting geeft ons nog aanleiding het volgende op te merken: De bij de goeukeuring der begrooting voor 1930 gemaakte opmerkingen zijn dooi U niet beantwoord, terwijl daarbij in het algemeen bij de begrooting voor 1931 geen rekening werd gehouden. SPANJE VREEMDSOORTIG EXCUUS. Zamora's antwoord op het kardinaals- protest. Minister-president Zamora heeft kardi naal tiegura y fcsaenz op zijn protestschrij- ven naar aanleiding van zijn uitzetting uit Spanje een uitvoerig schrijven gezonden, waarin hij er op wijst, dat de Spaansche regeering den vertegenwoordiger van den H. Stoel den wensch te kennen heeft gege ven, dat de kardinaal zijn verblijf buitens lands nog eenigen tijd zou verlengen, aan gezien anders onrust onder het publiek zou ontstaan. De terugkeer van den kardinaal werd dus met verwacht. Het was voor de regeering een reden tot bezorgdheid met te weten, waar zich een zoo hooggeplaatst persoon wilde ophouden. Door <ie nerderlijke brieven van den kar dinaal is de openbare orde en veiligheid in gevaar gebracht. De regeering had gehoopt, dat de kardi naal, die uen toestand zoo goed kan beoo.- deelen, Spanje vrijwillig zoji hebben verla ten, aangezien dit zoowel in het openbaar belang, al» in dat van de Kerk en de Ka tholieken zou zijn geweest. ITALIË FASCISME EN KERK. Opheffing van het processie-verbod? Naar de „Times' -correspondent te Rome meldt, heeft de H. Vader den aartsbis schop van Napels medegedeeld, dat het processie-verbod is opgeheven. De proces sies ter eere van den H. Antonius en van den H. Vinoentius herrerius zullen a.s. Zon dag plaats hebben. Het telegram uit Napels, aldus genoem de correspondent, maakt alleen van het houden van processies m het Napolitaansch gebied melding, vermoedelijk echter zai de zelfde vergunning eerlang wel voor beel Italië gegeven worden. De „Times"-correspondent acht de ophef fing van het verbod voor Napels in ieder geval een teeken van toenadering tusschen regeering en Vaticaan, evenals de herope ning van een aantal clubs der Katholieke Actie, welke dezer dagen te Rome en elders door de regeering werd toegestaan. Volgens de „Daily lelegraph" heeft de H. Vader reeds aan alle bisschoppen van Italië soortgelijke instructies gegeven als aan den aartsbisschop vau Napels, het aan hen overlatend, te beoordeelen, of de toe standen m hun respectieve diocesen het. houden van openbare processies wettigen. Nog geen overeenstemming, zelfs nog geen onderhandelingen. Men seint uit Rome d.d. gisteren aan de „Msb.": De „Osservatore Romano" publiceert de volgende mededeeling: Eenige buitenlaud- sche bladen hebben melding gemaakt van een nota, welke de H. Stoel den 13den Juni j.l. tot de itahaanscke regeering zou heb ben gericht; zij voegden eraan toe, dat reeds onderhandelingen plaats vinden tus schen beide partijen. Waar is, dat een nota verleden Zaterdag aan de regeering is overhandigd. Totdusver bleef deze echter onbeantwoord. Er kan dus geen ''sprake van zijn, dat reeds overeenstemming zou zijn bereikt en zelfs kan niet gezegd worden, dat reeds on derhandelingen begonnen zijn. Een biddag voor den Paus. Volgens bericht uit Warschau heeft het Poolscne episcopaat besloten, op 29 Juni (feest van Petrus en Paulus) in alle katno- lieke kerken van Polen een bededag voor den H. Vader te houden. De bisschoppen willen daardoor het solidariteitsgevoel der Poolsche katholieken met den H. Vader en de geloofs-genooten in Italië demonstreeren. LITAUEN LITAUEN EN HET VATICAAN. Waarom werd de nuntius tot schuldige gemaakt? De „Osservatore Romano" publiceert een mededeeling over het vertrek van den apostoLischen nuntius in Litauen, mgr. Bartoloni, die nu reeds eenige dagen te Rome vertoeft. Het blad stelt vooreerst vast, dat de nuntius niet gedwongen zijn post heeft verlaten. Evenmin is het waar, dat hij moest vertrekken, omdat hij zich ten gun ste van een of andere partij die oppositie voert tegen de regeering in de binnenland- sche politieke aangelegenheden van Li tauen had gemengd. Het Vaticaansche orgaan wijst hierop, omdat de houding van den nuntius steeds correct en gereserveerd is geweest en wijl men in sommige commentaren het conflict oorzaken ten grondslag legt, welke in het geheel niet bestaan, doch welke men de wereld gaarne zou doen gelooven. Ten bewijze van de bekwaamheid van den nuntius wijst het blad op de succes volle tusschenkomst van den prelaat bij het ernstige conflict tusschen het Litau- sche episcopaat en de regeering, in ver band met de» toepassing van eenige artike len van het concordaat. Het was ook aan de bemiddeling van den nuntius te danken, dat de oprichting tot stand kwam van de kleine diocesane seminaries, de hoognoodige hervorming der katholieke faculteit aan de universiteit te Kowno en een regeling van de salarissen der geestelijkheid. In December 1929 en Januari 1930 wer den op onrechtmatige wijze eenige katho lieke particuliere scholen door de regee ring gesloten en weer gelukte het den nuntius bemiddelend op te treden met voor de scholen gunstig resultaat. Eenige maanden geleden echter werd de positie van den nuntius moeilijk, doch dit geschiedde om redenen van particulie ren aard, omdat n.l. de nuntius uit hoo- gere overwegingen zich verplicht zag, de uitnoodiging van een hooggeplaatste per soonlijkheid af te slaan, hetgeen in regee- ringskringen veel misnoegen veroor zaakte. In het in September j.l. uitgebroken ern stig conflict tusschen de regeering en het episcopaat bleven nu ook de bemidde lingspogingen van mgr. Bartoloni vruch teloos. Het episcopaat moest ten slotte in het belang van den godsdienst overgaan tot een openlijke manifestatie, waarbij een protestschrijven werd gericht aan de gees telijkheid en het katholieke volk, dat eind October verscheen. Daarop sprak de minister van buiten- landsche zaken de fameuze woorden, dat men in Litauen niet voor een afbreken van de diplomatieke betrekkingen met het Vaticaan behoefde te vreezen, daar het Vaticaan immers een staat zonder wa penen en soldaten was en alleen geestelij ke beteekenis had Alle verdere bemiddelingspogingen van den nuntius bleven van toen af vruchteloos Uit dit alles blijkt echter duidelijk, dat die mislukkingen niet het gevolg waren van zijn inmenging in de politiek. Dit zou trouwens nog op zeer afdoende wijze be wezen kunnen worden met mededeelingen, waaromtrent men echter vooralsnog lie ver het stilzwijgen wil bewaren. Onjuist zijn ook de berichten, welke in eenige bladen over het vertrek van den nuntius uit Kowno verschenen. De Katholieken wilden weliswaar den verlrekkcnden kerkvorst aan het station een bewijs geven van hun sympathie, doch deze liet eerst op 't laatste oogenblik de kerkelijke autoriteiten van het uur van zijn vertrek verwittigen met het uitdruk kelijk verzoek, aan deze mededeeling geen ruchtbaarheid te geven. Bij het vertrek waren aanwezig het ka pittel, de vicaris-generaal als vertegen woordiger van den aartsbisschop, de rec tor en professoren van het seminarie, de leider van de Katholieke Actie, bij wie zich te Vilkavinsk alle bisschoppen aan sloten, die daar op een Eucharistsch Con gres waren bijeengekomen en die den nun tius tot de grens vergezelden. OOSTENRIJK Dr. SEIPEL KABINETSFORMATEUR. Bondspresident Miklas heeft oud-kanse lier dr. Seipel de vorming van het nieuwe ministerie opgedragen. Seipel heeft de op dracht aanvaard. Hij hoopt vanavond reo-Js een voorloopige lijst van ministers gereed te hebben. ALBANIË KONING Z0G0E. Dezer dagen kwam uit Belgrado het da delijk weersproken bericht, dat koning Zogoe van Albanië zou zijn overleden. De wijze waarop dit bericht in de wereld is gekomen is merkwaardig. Wij hebben na melijk te doen met een onbehoorlijke grap van een radioliefhebber, die met een eigen zendstation dit onware gerucht de lucht in geslingerd heeft. Intusschen ver zekert men te Belgrado, dat er toch wel iets met koning Zogoed aan de hand zou zijn. De nog slechts 36-jarige vorst zou n.l. ongeneeslijk ziek zijn, de doktoren zouden hem hebben opgegeven en er zou zelfs al over een mogelijken opvolger gesproken zijn, daar de koning ongehuwd is en er in zijn familie geen opvolger aanwezig is. Na is koning Zogoe al zoo dikwijls ver moord en op sterven na dood geweest, dat men deze geruchten met de grootste voor zichtigheid aanvaarden moet. Reuter ver zekert echter, dat de Zuid-Sla.vische re geering zich al bezig heeft gehouden met een overweging van hetgeen er gebeuren kan als de koning inderdaa-d sterven mocht. AUSTRALIË ONGEREGELDHEDEN IN AUSTRALIË. Te Sydney hebben wederom ernstige on geregeldheden plaats gevonden, die ver oorzaakt zijn door een beweging, die zich beweging van werkloozen noemt, en die verzet predikt tegen iedere ontruiming van woningen. Twee politie agenten en vier verzetplegers zijn ernstig gewond, toen de politie trachtte, een huis binnen te dringen, dat door de bewoners, die een ontruimngsbevel haden gekregen, gebar ricadeerd was. De verzetplegers vochten met steenen, stokken en ijzeren staven, de politie met stokken. De politie was ten slotte genoodzaakt, vuur te geven en met bijlen en hamers den toegang tot het huis te forceeren. De arbeiderspartij heeft het voornemen te kennen gegeven in het parlement met grooten spoed een wet in te dienen, die huurders tegen het uitzetten uit hun wo ningen beschermt, tenzij onder bijzondere omstandigheden. Zij, die zich met 1 J u 1 i op „De Leidsche Courant" abonneeren, ontvangen de voor dien datum ver schijnende nummers gratis. DE ADMINISTRATIE VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. In Italië zou het processieverbod door den Paus zijn opgeheven. Mgr. dr. Seipel weer kabinetsforma teur. Het aantal slachtoffers van de „St. Phi. libert" geschat op 550 a 580. (Buitenl. Be richten, 3de blad). AMERIKA BLOEDIG GEVECHT IN HONDURAS. Rebellen verslagen. Een verbitterd gevecht, dat den gehee- len na-cht duurde, heeft plaats gehad bij het Yojoa-mcer in West-Honduras tus schen regeeringstroepen en onstandelingen die aangevoerd werden door generaal Fer- rera. Na een strijd van 15 uur sloegen de rebellen op de vlucht,' achtervolgd door de troepen der regeering. De verliezen aan beide zijden zijn zwaar. Volgens United Press zouden aan de zijde der rebellen honderd dooden zijn gevallen. DE STEUN AAN CRISISWERK- LOOZEN. Aan het Haagsch Corr. Bureau zijn ten departemente van Binneiuanüsche £aken en Landbouw nadere mehecieelingen gedaan over de werkloosheidssteunrege-ing welke is getroffen met de gemeenten Den Haag, Rotterdam en Utrecht, met welke regeling Den Haag en Utrecht zich reeds accoord hebben verk.aard. Van Rotterdam wordt verwacht, dat deze gemeente haar binnen enkele dagen ook zal goedkeuren. Als ge volg van het overleg met deze gemeentebe sturen verdwijnt de groep „dubbel uitge- trokkenen", welke onder een lager tarief viel. De verlaging is voor de drie gemeen ten opgeheven en de uitkeering blijft voor de uitgetrokkenen nu onverminderd op de zelfde hoogte. Bij de rijksregeling was bepaald, dat de steun nooit meer mocht bedragen dan een zekerd percentage van het loon. Hiervan is nu in de overeenkomst met de drie genoem de gemeenten afgeweken. De minister heeft n.l. goedgevonden dat, behoudens zijn goed keuring, een hooger percentage mag worden uitgekeerd, wanneer de steun groote gezin nen met lage loonen betreft. Een belangrijk punt van verschil betreft de aftrek in ver band met de gezinsinkomsten van den werk- looze. De regeling bepaalde, dat van de in komsten zoowel van den ondersteunde zelf als de leden van zijn gezin 2/3 in minde ring gebracht moest worden op den steun. De minister heeft thans, gelijk al kort ge meld, goedgevonden, dat bij de berekening van den inkomstenaftrek de eerste vijf gul den inkomsten van de vrouw van het hoofd van een gezin met kinderen buiten beschou wing wordt gelaten, terwijl voorts wanneer er verdienende kinderen in huis zijn een extra toelage boven den reeds in deze re geling vastgestelden bijslag zal worden ge geven en wel van één gulden voor het eer ste en vijftig cent voor elk volgend werkend kind, met deze beperking, dat, wanneer de vrouw en een of meer kinderen .werken al leen van de inkomsten van de vrouw 5. buiten beschouwing mag worden gelaten. Ten slotte wordt nog medegedeeld, dat nog niet is vastgesteld hoe hoog de bijdra gen voor de gemeenten zullen zijn, daar in verband met de inwerkingtreding op 1 Mei j.l. van de gewijzigde belastingheffing, een geheel nieuwe berekening noodig is. Daar voor zijn verleden week vragenlijsten aan de gemeentebesturen gezonden, welke thans geleidelijk terugkomen. Aan de hand daar van zal de vaststelling der bijdragen ge schieden.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1