Lichtzinnige Jeugd VRIJDAG 19 JUNI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Het auto-ongeluk bij Zevenaar. Nog een doode. De heer A. Jr. uit Deventer, een der slachtoffers van het auto-ongeluk, dat Zondagavond op den Rijksweg Arnhem Zevenaar op de grens van Duiven en Ze venaar plaats vond, is gisteravond in het ziekenhuis te Zevenaar aan de bekomen verwondingen overleden. De toestand van den heer A. sr., die eveneens ernstig gewond werd en in het zelfde ziekenhuis wordt verpleegd, is naar omstandigheden redelijk wel. Dubbele aanrijding. -—Wielrij der zwaar gewond. Gistermiddag is in de Burghard van den Bergstraat te Nijmegen een groot ongeluk gebeurd. Een motorrijder, die met groote snelheid van den Graafscheweg kwam rij den, trachtte tussohen twee met een paard bespannen voertuigen door te rijden. De motor reed een van de paarden aan en slin gerde naar links van den weg. Daar pas seerde op dat moment de heer Franken- huis wonende te Nijmegen, met zijn rijwiel. De heer Frankenhuis werd aangereden en tegen den grond gesmakt, waar hij bewus teloos bleef liggen. Dr. Ten Horn was spoe dig ter plaatse en constateerde verschil lende zware verwondingen. De heer Fran kenhuis had o.a. een gecompliceerde been breuk bekomen. Na voor'oopig verbonden te zijn werd het slachtoffer per brancard naar het Wilhelmma-ziekenhuis overge bracht en daar ter verpleging opgenomen. Zijn toestand is zorgwekkend. De motorrij der kwam er met eenige schaafwonden af. Een auto in een kuil. Gisteravond is de 19-jarige chauffeur J. M 0. v. B. doordat de band van het linker voorwiel van den vrachtauto, die door v. B. bestuurd werd, sprong, het stuur kwijt ge raakt en in een drie meter breede en 2 1/2 meter diepen werkkuil in de Mathenesser- laan te Rotterdam, ter hoogte van de Kte- monstrantsche kerk, gereden. De 18-jarige J. E. G. uit de Schoonder- loosstraat, die juist voorbijkwam, werd door den kap van den motor van den auto ge grepen en over het gat heen op een hoop zand geslingerd. G. liep slechts _een onbe duidend wondje aan de linkerhand op. De auto bleef hangen op een stutbalk van een werkkuil. De chauffeur kreeg geen letsel en een naast hem zittend 18-jarig meisje kwam vrij met een onbeduidende schaafwonde aan de linkerknie. Achterop den auto zat de 18-jarige T. d. J. uit de Rubroekstraat. die bekneld raakte tusschen kisten, die op den auto geladen waren en de zitplaats van den chauffeur. Hij kreeg èen lichte schaafwond aan de lin kerknie en een aan het rechter onderbeen. De voorzijde van den auto is geheel ont zet. De kisten, die gevuld waren met f'es- schen azijn en limonade zijn grootendeels gebroken. Motorwagen te Muiden ont spoord. Gisterochtend liep een motorwagen der Gooische Tram in de Naarderstraat te Mui den uit de rai-s en kwam gedeeltelijk op het straatplaveisel te staan. De tramdienst on dervond hierdoor belangrijke vertraging. Het duurde anderhalf uur voor de ontspoor de motorwagen weer in de rails stond. Verdronken. Te Zuidwolde is de 65-jarige arbeider E. de J. in een wijk geraakt en verdronken. Te Veghel is M. Neggers bij het baden in de Zuidwillemsvaart verdronken. Lijk opgehaald. Gisteravond is het lijk opgehaald van den 18-jarigen A. van Pinksteren, uit R'dam, die, zooals gemeld, gistermiddag bij het baden in de Rotte bij Hilügersberg is ver dronken. Mijnongelukken. De 23-jarigo hulphouwer Kuiter uit Heerlerbaan is in de staatsmijn Wilhelmi- na onder vallend gesteente geraakt, waar bij hij een bekkenbreuk heeft opgeloopen. De 35-jarige houwer Kleinen uit Kerkrade is in dezelfde mijn in een pijler met zijn linkerarm tusschen den band en de aandrijfrol der transporlbandinstallatie geraakt. Zijn arm werd gedeeltelijk afge- kneld. Beiden zijn in het hospitaal te Heerlen opgenomen en maken het naar omstandig heden goed. Medelevende dorpsbewoners. Te Sohagen werd de vorige week bij een sigarenhandelaar ruim vierhonderd gulden gestolen. De man was daardoor in moei lijkheden geraakt. De dorpsbewoners hebben nu een collecte gehouden. Dezer dagen is den handelaar vierhonderd en vijftig gulden overhandigd. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. ERNSTIGE TRAMBOTSING BIJ DRESDEN. 19 gewonden. Donderdagochtend vroeg heeft te Zit- schewig bij Dresden, een ernstig ongeluk plaats gehad. Twee uit tegenovergestelde richting komende tramwagens van de zelf de lijn kwamen met groote snelheid met elkaar in botsing; 19 personen werden ge wond, waarvan 4 ernstig. De botsing is ver moedelijk veroorzaakt door het weigeren van de signaalinrichting. CYCLOON IN WESTFALEN. Twee dooden, veertig gewonden. Woensdagavond is het tusschen Her- soheid en Holthausen gelegen dal van de Else (Westfalen) door noodweer geteisterd. Een zich. met geweldige snelheid door het dal in de richting van Holthausen bij Plet- tenberg verplaatsende cycloon richtte enorme schade aan. Daken van huizen wer den honderden meters ver door de lucht ge slingerd, terwijl dakpannen en spanie.a wijd en zijd in het rond vlogen. Een groot aan tal boomen werd ontworteld, deuren en ruiten ingedrukt, terwijl van sommige hui zen de gevels of zijmuren omver werden gerukt. Op het station PlettenbergOberstadt werd een loods weggevaagd en een goede renwagen uit de rails geworpen. Een 100 M. van het station gelegen fabriek werd ge heel verwoest. Behalve de aangerichte groote materieeJe schade zijn echter ook twee menschenle- vens te betreuren. Het station Pletten bergOberstadt is op één gebouw na met den grohd gelijk gemaakt. Te Holthausen ziet men bijna niets dan puinhoopen. Overal is men met het opruimingswerk begonnen. Vrijwilligers en brandweerlieden zijn bezig om de menschen, die uit hun hui zen zijn verdreven, een voorloopig onder dak te verschaffen. De grootte van de schade is nog niet te De landraad van het district Altena heeft besloten, de Pruisische regeering om hulp te verzoeken. AARDBEVING IN JAPAN. Gisteren is te Tokio een aardbeving waargenomen. Voor zoo ver bekend, zijn geen menschenlevens te betreuren en ook de aangerichte schade is niet zoo belang rijk als bij vroegere aardbevingen. Een gedeelte van de electriciteitsfabrick van Tokio werd verwoest, tengevolge waar van sommige stadsgedeelten des nachts in het duister gehuld waren. Ook het telefoonbedrijf en het telegra fisch verkeer ondervond groote storingen. Volgens een bericht uit Tokio is de vul kaan Jakedake, die ten Westen van Mat- soemoto is gelegen, beginnen te werken. Gistermorgen had een hevige uitbammg plaats welke met een sterk onderaardsch gerommel gepaard ging. Een asc-hregen daalde neer op de dor pen, die op de helling van den berg liggen. Onder de bevolkingontstond een paniek. Veertig morgen sparrenbosch door wervelstorm vernield. Donderdagavond heeft een wervelstorm in het boschgebied van de Lahnwerke tus schen Hassenhausen, in het district Lunda en Staufenberg, groote vernielingen aan gericht. Ongeveer veertig morgen spanen- woud met oude en meer dan veertig meter hooge sparren, werden vernield. Of de boo men werden met wortel en al uit den grond gerukt, of zij knapten op manshoogte af, zoodat het geheele prachtige sparrenwoud een chaos van dwars over elkaar heen lig gende stammen is. GROOTE BRAND TE UERZIG AAN DE MOEZEL. Twaalf huizen in de asch gelegd. In het door den wijnbouw bekende Uer- zig aan de Moezel is gistermiddag een groo te brand uitgebroken, waardoor reeds twaalf huizen in de asch zijn gelegd, waar onder oude gildehuizen, die op de lijst van monumenten stonden. De aangerichte scha de is zeer groot en de bewoners waren slechts gedeeltelijk en voor geringe bedra gen verzekerd. Ook het dak van de kerk vloog in brand, doch de vlammen konden tijdig gebluscht worden. DE ST. PHILIBERT-RAMP. De begrafenis der slachtoffers. Gisteren heeft in tegenwoordigheid van een talrijke menigte en een aantal autori teiten, onder wie Briand en de minister der handelsmarine, de begrafenis plaat3 gehad van de slachtoffers van de ramp der „St. Philibert". Van de 77 lijken, welke zijn teruggevon den, konden er zeven nog niet geïdentifi ceerd worden. Twintig werden door hun familie opgeëischt, om afzonderlijk begra ven te worden, terwijl 50 gezamenlijk ter aarde zijn besteld. Overal langs den weg stond een gewel dige menigte, welke diep onder den indruk was. Alle winkels en kantoren waren ten teeken van rouw gesloten. UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Zaterdag 20 Juni. Huizen, 1 87 5 M. TJitsl. KRO-Uitzending. 8.009.15 Gramofoonplaten. 10.0011.30 Gramofoonplaten. 11.30 Godsd. Halfuurtje Pastoor Perquin. 12.00 Politieber. 12.15 Concert KRO-Sextet o. 1. v. P. Lus- tenhouwer. 1.45 Postduivenberichten. I.502.30 Gramofoonplaten. 2.303.00 Vragenhalfuurtje voor de jeugd. 3.004.30 Kinderuurtje. 4.455.45 Gramofoonplaten. 5.45 Esperanto-Nieuwsberichten. 6.00 De a.s. Esperanto-Landdag te Nij megen. 6.156.35 Journ. Weekoverzicht door P. de Waart. 6.357.00 Gramofoonplaten. 7.00 E. Terlingen: „Man and Super- 7.30 Pater F. Esser: „Zelfbeheersching in de {Sportbeoefening". 7.45 Politieber. 8.0011.00 Concert door het KRO-orkest o. 1. v. J. Gerritsen m. m. v. Den Dré (Voor dracht). II.0012.00 Vroolijke Gramofoonplaten. Hilversum. 298 M. Uitsl. VARA-Uitzending. 6.45—7.00 en 7.30—7.45 Gymnastiek. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Uitz. voor Arb. in de Oonfcinu-bedrij- ven. 12.00 Concert VARA-septet. 2.00 P. K. Polderman: „Het congres van het Instituut voor Arbeiders Ontwikke ling". 2.15 Ons huis een tehuis, door T. Landré. 2.40 Concert VAR A-orkest. 3.15 Dr. B. Luza: „Sport en hygiëne". 3.30 Vervolg concert. 4.00 C. Stolk: „Ziekenhuisverpleging door onderlinge Samenwerking". 4.15 Siot ooncert. 4.45 Esperanto-cursus door G. J. Degen- kamp. 5.05 Otto van Tussenbroek „Reizen en trekken". 5.35 Vocaal concert door een Klein Koor „De Stem des Volks". 5.50 Toespraak „Excursies naar de Zui derzeewerken' 6.00 Vervlg koorconcert. 6.15 J. Oudegeest: „Een laatste woord voor de gemeenteraadsverkiezingen". 6.30 Giamofoouplaten. 6.35 Literair halfuurtje, door A. M. de Jong. 7.15 Orgelspel door Joh. Jong. 7.30 VARA-Varia. 7.35 Vervolg orgelspel. 7.50 Bestuursmededeelingen door A. de Vries. 8.00 Concert VARA-orkest o. 1. v. H'. de Groot. 8.30 „Symen sonder Soetichheidt", klucht van G. A. Bredero. Door het Groot Volks- tooneel. Het wrak gevonden. Het wrak der „St. Philibert" is op 7 me ter diepte en 250 meter uit de kust gevon den. Een duiker is bij laag water kunnen afdalen. Hij kon de poorten der hutten niet openen, daar 't hout te veel gezwollen was, doch hij heeft kunnen waarnemen, dat ontzettende aantallen lijken daar op gehoopt liggen. Het schip ligt over bakboordzijde, wat dus bevestigt, dat het gekanteld is door de massa passagiers, die zich naar bak boordzijde begaven. Men zal trachten het schip zoo snel mogelijk te lichten, niette genstaande het vrij diep in den bodem zit, om het herkennen der lijken niet geheel onmogelijk te maken. - Veel minder huwelijken in Duitschland. De ongunstige toestand op zaken gebied, waaronder de geheele wereld steeds dieper 8.00 Voetbaiberichten. 9.05 Bij de Pomp door Teun de Klep perman. 9.20 Vervolg concert. 9.50 Zang en piano. 10.00 Vaz Dias 10.10 Verfolg Zang en piano. 10.20 Slot Concert. 11.0012.00 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. I.202.20 Orkestconcert. 3.50 Concert. Militair Orkest. 5.05 Orgelspel. 6.35 Kinderuurtje. 6.20 Zang. 6.35 Berichten. 6.55 Zang door Anne Thurston en Sum ner Austin. 7.20 Lezingen. 7.50 Concert. 9.20 Berichten en Lezing. 10.10 „Portland Cement", van Oh. Brewer. Koor, orkest, Clapham en Dwyer. II.0012.20 Dansmuziek. „Radio-Paris", 1 7 2 5 M. 8.05 Gramofoonplaten. 12.50 Gramofoonplaten. 4.50 Dansmuziek. 6.20 Gramofoonplaten. 9.05 Concert. 9.50 Gramofoonplaten. Kalundborg, 1153 M. 12.202.20 Orkestconcert. 2.503.20 Gramofoonplaten. 3.505.50 Orkestconcert. Omroeporkest en solist. 8.209.20 Conceft omroeporkest. 9.5010.10 Pianoconcert. 10.2511.25 Concert en solist. 11.2512.35 Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 7.258.20 Gramofoonplaten. 10.3511.05 Gramofoonplaten. 12.2012.55 Gramofoonplaten. I.252.50 Orkestconcert en solist. 2.553.45 Gramofoonplaten. 5.206.10 Orkestconcert en solisten. 6.106.40 Dansmuziek. 8.20 Vroolijke avond. Daarna tot 11.50 Nachtooncert. II.501.20 Dansmuziek. Brussel, 508 en 338 M. 508.5 M.: 5.20 Concert. 6.05 Concert omroeporkest. 6.35 Gramofoonplaten. 8.20 Concert omroeporkest. 9.25 Cabaret. Z e e s e n, 1635 M. 7.007.50 Gramofoonplaten. 10.552.20 Lezingen en Berichten. 2.203.20 Gramofoonplaten. 3.204.50 Lezingen. 4.505.50 Concert. 5.508.20 Lezingen. 8.20 Zangwedstrijd uit Müunchen. 10.20 Berichten en daarna tot 12.50 Dans muziek. gaat gebukt, is natuurlijk ook op het aan tal huwelijken van grooten invloed. Zoo blijkt uit de becijfering van het rijksbureau voor statistiek in Duitschland, dat in het tweede halfjaar van 1930 in het rijk 32.000 huwelijken minder werden gesloten dan in de laatste zes maanden van 1929. Over het geheele jaar 1930 bedroeg de achteruitgang in het aantal huwelijkssluitingen 27.133. Duidelijk blijkt uit deze getallen, hoe veel ongunstiger de tweede helft van het jaar vergeleken bij de eerste zes maanden was. In het eerste half jaar, toen iedereen nog dacht, dat de goede oude tijd wel spoe dig zou weerkeeren, was het aantal huwe lijken in Duitschland nog 4900 hooger dan in de eerste zes maanden van 1929. Voorts was in 1930 in Duitschland het aantal geboorten 20.630 lager dan in 1929. FEUILLETON door ARTHUR APPLIN. 38) De twee vluchtelingen liepen naast elkan der. Rupert hoorde ziohzelf lacHbn. De reddende mistbank was geen honderd me ter ver meer. Hij klemde de tanden op een en hief fier het hoofd omhoog in af wachting van het schot Nog eenige metersde mistbank was voor heneen schot weerklonkeen paar seconden later en ze waren in veilig heid geweest Was de bewaker die gevuurd had, mis schien een sportman? Had hij hun waar voor hun geld willen geven, door hen zóó lang te laten rennen, als hij zelf wensche- lijk vond Hij moest echter zijn plicht doen. Hij wist natuurlijk, dat de vluchte lingen onvindbaar zouden zijn, indien ze weer in den mist verdwijnen zouden. Vu ren was dus noodzakelijk. De man, die rechts liep, struikelde, viel, rolde een paar malen over den grond, juist als een haas, die geraakt is en bleef liggen, roerloos, z'n gelaat naar den grond gekeerd. Voor de bewaker opnieuw kon vuren was de andere vluchteling in den mist verdwenen. De ruiters gingen terug naar hun paar den ze reden naar den getroffene. De be waker, die gevuurd had steeg af en keer de den getroffene om. Toen keek hij naar zijn kameraad. Het gelaat van den gewon de zag lijkbleek; een dun straaltje bloed vloeide uit een kleine wonde aan het voor hoofd. M'n God, Bill, dezen keer heb jij het gedaan. Jij hebt hem doodgeschoten. HOOFDSTUK XVII. Op het kasteel. De twee mannen keken elkander ver stomd aan. 'n Vervelende geschiedenis.... Ben je er wel zeker van, dat-ie dood is? Ik wilde voor al het geld van de we reld, dat het niet zoo was, fluisterde de bewaker, die gevuurd had. En ik mikte toch maar op z'n beenendie ellendige kara bijn Hij smeet z'n wapen op den grond en wendde zich af om zijn emotie te verber gen. Z'n kameraad keek over zijn schouder. De mist bewoog zich weer over de heuvel helling. Paarden en muur waren bijna niet meer zichtbaar. Vuur je karabijn weer af; op den grooten straatweg zullen ze je hooren. Ik ga even naar onze paarden, anders verlie zen we ze nog uit het oog. Welken kant ging de andere uit? Ik weet het niet. Haal jij de paarden maar. Ik houd hier even de wacht. De bewaker verwijderde zich en was weldra niet meer te zien. Hij, die het noodlottig schot had afgevuurd, bukte zich even om zijn geweer op te rapen Plotseling bewoog de getroffene zich; een oogenblik later rende hij weg.... een vlucht op le ven en dood. Hij was reeds uit het gezicht verdwe nen, voor het goed en wel tot den bewaker was doorgedrongen, wat zich had afge speeld. Hij keek in het rond, doch bevond zich midden in de mstbank. Wel verdraaid. Hij laadde zijn geweer en vuurde. Toen het noodlottige schot klonk, was Rupert eenige passen voor no. 303; hij voelde plotseling een stekende pijn in zijn schouder, even nadat hij den kogel had hooren voorbij suizen. Vermoedend, dat de kogel voor hem bestemd was en voelend, dat hij geraakt was, sloeg hij rechts een pad in, dat leidde naar een kruitmagazijn, in de hoop, daar even beschutting te zul len vinden. De pijn van het schot deed hem voor een oogenblik zijn kamera&d 303 vergeten. Eerst toen hij een eind verder was en de ruïne van een ouden kruitmolen met zijn vervallen schoorsteen voor zich zag, dacht hij weer aan no. 303. Hij matigde zijn tempo en keek achter om, hij zag echter niets. Nu liep hij in de richting der boomen, die nauwelijks hon derd meter verder stonden. Hij hijgde diep, toen hij de boomen had bereikt en voelde zich nu moe en uitge put. Hij ging even zitten tusschen de bie zen aan den oever van de Cherry Brook, die hier voorbij stroomde. Hij had brandenden dorst, liep op han den en voeten aar de beek en waschte z'n hoofd met het frissche water. Toen be merkte hij dat z'n rechter hand bebloed was en hij dacht aan z'n schouderwond. Hij trok zijn jas even uit de gevange- nisjas, rijkelijk versierd met pijlen en rbekeek de wonde; het was slechts een onbeteekenende vleeschwond, door den ko gel veroorzaakt. Hij dompelde z'n jas in 't waterhij schrokdof paardenge trappel klonk in de nabijheid. De kruitmolens waren erg bouwvallig. Veel beschutting stond hem daar niet te wachten. Z'n oog ontwaarde plotseling den ouden schoorsteen ongeveer een dertig meter hoog. Rupert hoorde, dat de ruiter afsteeg. Hij herinnerde zich. nu, dat hij als jon gen dikwijls in den schoorsteen was ge klauterd. Hij nam een vlug besluit. In min der dan een oogenblik bevond hij zich in den oven, greep de ijzeren stang, die zich daarboven bevond en klom naar omhoog in den binnenkant van den schoorsteen hij trok zich op, als aan een rekstok. Hij zette z'n voeten schrap tegen de binnen zijden en drukte zich met z'n rug verder omhoog; weldra zat hij „klem" op onge veer vijf meter hoogte. Gelukkig voor hem waren ter plaatse een paar steenen losge raakt, waarin zijn voeten konden steunen. Nu behoefte hij met z'n rug niet meer zoo veel kracht te zetten om te blijven zitten. Voorloopig kon hij het wel even uithouden hij was veilig, dat was de hoofdzaak. Nu hoorde hij de ruiters, die met hun paarden nagenoeg vlak onder hem ston den. Zijn hart bonsde. Toen hij de stem van een der ruiters hoorde, keek hij even naar beneden en verwachtte niet anders, dan dat de man een blik zou werpen in den schoorsteen, want reeds zag hij den arm en den schouder van den bewaker nog een oogenblik en hij was verloren. Een stom, die van buiten kwam, riep iets tegen den man beneden hem, die een paar passen achteruit deed. Weldra wa ren man en paard verdwenen. Rupert hoorde de beide mannen nog een paar oogenblikken spreken. Hij luisterde scherp ten einde iets op te vangen. Ze bleken nog steeds naar beide vluchtelin gen te zoeken. Hij was blij, aldus te ver nemen, dat z'n kameraad ook nog vrij was, ofschoon deze vrijheid wel niet van lan gen duur kon zijn. Als hij maar thuis kon komen gesteld, dat dit slaagde zou hij eerst trachten te weten te komen, hoe de zaken stonden en dan zijn vader en Marjorie waarschuwen. Hij wist niet, hoe groot de hypotheek was; alleen hoopte hij, dat de tinmijn deel uitmaakte van de ver- hypotheektc bezittingen. Zoolang de in trest werd betaald, zou het bezit wel niet worden aangesprokenbovendien had sir Reginald getoond, dat hij niet alleen een edelman was van het zuiverste ras, doch bovendien een goed vriend. Rupert vreesde echter Dcspard, dien hij eens z'n vriend had gewaand. Vooral diens laatste woorden klonken ironisch in Ru pert's geheugen na: „Het geheim omtrent onze radium-ciijn zal ik goed bewaren, ouwe jongenwees maar niet bang I 't Is bij mij veilig." Ofschoon z'n positie in dén ouden schoor steen niet zonder gevaar was, maakte hij allerlei plannen. Hij overwoog de moge lijkheid, dat de bewakers in de ruïne den nacht zouden doorbrengen, want het duur de tamelijk lang, voor ze vertrokken. Maar eindelijk gingen ze toch heen, zooals Ru pert o.pmaken kon uit het getrappel der paarden, dat langzamerhand wegstierf Hij wachtte echter nog eenige oogenbli' ken, alvorens zijn hooge schuilplaats te verlaten. (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9