LUCHTVAART FAILLISSEMENTEN RECHTZAKEN VOOR HUIS EN HOF VRIJDAG 19 JUNI 1931 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 1) DE DO-X TE BAHIA GEDAALD. Tusschenlanding bij Macio. De DO-X is gister om balfnegeu op het Lago Grdhde nabij Macia op ongeveer 500 K.M. afstand van Natal gedaald om zich te voorzien van nieuwe brandstof. Om 10.09 is de vliegboot opnieuw opgestegen voor haar verderen tocht naar Bahia, waar zij om 12.55 is aangekomen. De DO-X heeft den afstand NatalBahia in twee etappes afgelegd, daar de tocht ten gevol ge van de windstilte buitengewoon moei lijk was, weshalve brandstof werd ingeno men voor een kortere vlucht. VOORBEREIDING VAN DEN ZEPPELIN-POOLTOCHT. Een verklaring van prof. Samojlowitsj. De beide Russische professoren Samojlo witsj en Moltsjanof, die deel zullen nemen aan den Pooltocht van de „Graf Zeppelin" zijn dezer dagen, naar de Moskousche „Iz- westya" bericht, naar Berlijn afgereisd, waar zij in overleg met de Duitsche deel nemers het definitieve wetenschappelijke plan van de expeditie zullen vaststellen. Behalve deze beide geleerden zullen van Russische zijde van de expeditie nog deel uitmaken de expert, op het gebied van luchtvaart in de Poolstreken Asberg en de radio-technicus Krenkel. Duitschland zal vertegenwoordigd zijn door den meteoro loog prof. Weitmann, dr. Finsterwalder en ir. Aschenbrenner, Amerika door den Pool-expert Smith en Zweden door prof. Backlund. De technische leiding der expe ditie berust bij dr. Eckener, terwijl prof. Samojlowitsj de leiding zal hebben bij den wetensohappelijken arbeid. Voor zijn vertrek naar Duitschland heeft prof. Samojlowitsj eenige mededee- lingen over den a.s. tocht gedaan aan een vertegenwoordigervan de „Izwestva", wien hij o.m. het volgende verklaarde: De Zeppelin-expeditie, die vermoedelijk op 20 Juli uit Friedrichshafen zal vertrekken, heeft als taak de onbekende gebieden te onderzoeken in den arctischen sector van de Sovjet-unie. Daarom zal deze taak voor namelijk in geografischen arbeid bestaan, waarbij luchtfoto's zullen worden vervaar digd. Bijzondere aandacht zal worden ge wijd aan het Noordland, (ten Oosten van het Franz Joseph-land), aan het schier eiland Taimir en voorts aan het Franh Joseph-land. Het plan bestaat afdrukken van de verkregen foto's omlaag te werpen ten behoeve van de overwinteraar op de beide genoemde eilanden, die daarmee hun voordeel kunnen doen bij hun verderen wetenschappelijken arbeid. Onderweg zullen de aerologische waar nemingen van prof. Moltsjanof van bijzon der belang zijn. Voor het eerst zal hierbij gebruik worden gemaakt van de z.g. radio sonde, dit is een apparaat, dat automatisch den luchtdruk in de hoogere lagen van de atmosfeer, hetgeen van groot belang is bij de Zeppelin-vlucht. Ten tijde van de vlucht boven het Pool gebied, staat, zooals men weet, een ont moeting van de Zeppelin met de duikboot van Sir Hubert Wilkins op het program. Een dergelijke ontmoeting zal echter al leen mogelijk zijn bij zeer gunstige weers omstandigheden en in dezen tijd van het jaar zal men daarop niet al te veel hqop mogen koesteren. Men dient namelijk' in het oog te houden, dat het luchtschip, dat niet op één plek kan blijven, in groote mate van de weersgesteldheid afhankelijk is. Daarom zijn veranderingen in en een verkorting van de route zeer goed moge lijk. Dr. Eckener acht een ontmoeting met de „Nautilus" reeds zoo goed als uit gesloten in verband met den door de duik boot ondervonden tegenslag. Van Friedrichshafen uit zal de Zeppe lin eerst naar Berlijn vliegen en vandaar naar Leningrad, waar een meermast wordt opgericht. Voor dalingen op het verdere gedeelte van de route zullen proeven wor den genomen met ankers, doch omtrent de bewuste plaatsen kan thans nog niets met zekerheid worden gezegd, daar veel van het weer zal afhangen. Naar prof.. Sa mojlowitsj meende te weten zullen in de constructie van de Zeppelin met het oog op het vliegen boven arctisch gebied geen wijzigingen worden aangebracht. Wel zal 6xtra-plaats worden vrijgemaakt voor het opstellen van de wetenschappelijke in strumenten. In een onderhoud met een vertegenwoor diger van de „Krasnaja Gazeta" verklaar de prof. Moltsjanof nog, dat de waarne mingen met de z.g. radiosonde een waar devolle aanvulling -zullen beteekenen van het materiaal, dat reeds met genoemd in strument verkregen is bij proefnemingen aan de Moerman-kust. In Friedrichshafen zullen voor het vertrek van het luchtschip voor alle zekerheid eerst nog proefnemin gen met de radiosonde worden verricht. Botsing tusschen drie vliegtuigen. Boven het vliegveld van Orlv zijn drie vliegtuigen met elkander in botsing ge komen. Een mecanicien werd gedood, twee andere inzittenden liepen verwondingen op. De toestellen werdeq vernield. Opgeheven: C. v. Leeuwen, Nieuwkoo p. HET DRAMA TE BILTH0VEN. De iniandsche bediende in hooger beroep voor het Am- sterdamsche Gerechtshof. Bevestiging van het vonnis geëischt. De iniandsche huisbediende Sono, dien de Utreehtsche Rechtbank wegens dood slag, driemaal gepleegd op mevr. Soeparwi en haai beide kinderen te Bilthoven, ver oordeelde tot twaalf jaar gevangenisstraf, heeft- gisteren voor het Gerechtshof te Am sterdam in hooger beroep terecht gestaan. Het hof is als vo.gt samengesteld: mr. Jolles, president mr. Boekhout en mr. Wi- arda, raadsheeren. Procureur-generaal is mr. baron van Harinxma thoe Slooten. Ver dediger van den verdachte is mr. E. J. Dommering te Amsterdam. De procureur-generaal deelt mede, dat in overleg met den verdediger is afgezien van het hooren van den heer Soeparwi als getuige. Naüat de tolk op voor Javanen gebruike lijke wijze is beëdigd, wordt verdachte on dervraagd. idLij bekent zich te hebben sohu- dig gemaakt aan de ten laste gelegde fei ten en zegt in hooger beroep te zijn geko men om het medelijden met hem in te roe pen. Hij is tot zijn daad gekomen, omdat zijn meesteres haar beiofte, om hem de Re- deriandsche taal te leeren niet vol.edig in loste. Daarbij was hij bovendien zenuw achtig door de uitbarstingen van de Merapi. Tegen zijn meester .koesterde hij geen enke le wrok; deze was zeer goed voor hem. Met de kinderen ging hij altijd vriendelijk om, hij wandelde met hen en betreurde het dit nu nooit meer te kunnen doen. Als eerste getuige wordt gehoord dr. Sen often, -uie, uit ervaring kan zeggen dat de psyche van aen ir.lanuer door i utilitei ten worat geaepiessioneera, en dat hij in een ergeajaen toesiand. ctaaen ais de onder havige kan begaan; uit de kinderlijke ziel v-oeit voort dat de daden met evemedig zijn met de motieven. Van voorbeuacnie rade is geen spraae naar getuige s meening. Toen veruaente een mes gieep en daarmee naar boven sneme, was hij min of meer door het dolle neen; hij beging zijn daden in een roes. oat nij de xinueren zou hebben ge dood om zich daardoor van voor hem ge vaarlijke getuigen te ontdoen, aoht getuige uitgesioten. Het bewustzijn van den ver- dacnte moet zoodanig gesiuord zijn geweest, dat hij geen enkele zijiier handelingen heeft kunnen bepalen. Getuige Van Loo ging a-s vriend met den verdachte om, die veel sprak over Java met zijn planten en dieren. Verdachte sprak al tijd goed over de familie. De president doet dan voorlezing van een brief, door Sono van de gevangenis uit aan dezen getuige gescshreven. Op kinder lijke wijze uit verdachte daarin berouw over zijn daad die hij gedachtenioos heeft bedreven, en waarin hij voorts van een he vig verlangen naar Java en zijn fami-ie blijk geeft. Het. woord is daarna aan den procureur- generaal mr. baron van Harinxma thoe Ölooten. Spr. vraagt zien af weik motief de verdaente neeit genad voor zijn uaa-d. Ver dachte zegt, nat zijn meesteres hem niet voldoende Reaerlandsch leerde, maar er is geb eken, dat mevrouw Soeparwi dit wel tieed. Voor ae Utreehtsche liecntbank iieeit de heer Soeparwi verklaard, dat zijn be diende op hem boos was, en hem heelt wil len treffen door zijn vrouw en kinderen te dooden. De minder ontwikkelde inlander neemt wraak door het liefste van dengeen, tegen wien hij wrok koestert, te dooden. En spreker meent dan ook te mogen aannemen dat bij verdachte opzet aanwezig was; ook al omdat het motief; dat zijn meesteres hem geen Nederla-ndsch leerde niet steekhou dend .is. Met het vonnis der Utreehtsche Recht bank twaalf jaar gevangenisstraf kan spr. zich vereenigen en hij vordert dat het Hof dit in zijn geheel zal bevestigen. De verdediger mr. E. J. Dommering schet- ste het leven van den verdachte en beziet den toestand, waarin verdachte op het oogenblik van de daad moet hebben ver keerd. Van den verdachte, wiens leeftijd niet bekend is, toont de verdediger dan aan dat hij nog geen achttien jaar oud kan zijn, en dit geeft het Hef een grootere vrijheid bij het bepalen van de sUaf. De leeftijd, en ook dat verdachte ver van zijn land is. zijn fac toren, waarmee zal moeten worden gere kend. De doodslagen wil spr. voorts zien als één hande ing en opzet meent hij dat niet aanwezig is. Tenslotte vraagt de verdediger verdach te ter beschikking te willen stellen van de regeering met eventueel toepassing van een vrijheidsstraf dan wel plaatsing in een tuchtschool. Het Hof zal Dinsdag 30 Juni arrest wij zen. Een vliegenier die te laag boven Haarlem vloog. Voor den Haarlemschen kantonrechter stond Woensdag een persoon terecht, die zich had schuldig gemaakt aan een over treding zooals niet vaak voorkomt: de ver dachte had met een vliegmachine boven de bebouwde kom van Haarlem te laag ge vlogen. De ambtenaar van het O. M. had per soonlijk deze overtreding gezien en was als getuige gedagvaard, zoodat hij als getuige gehoord werd en een plaatsvervanger zijn plaats in moest nemen. De kantonrechter achtte het ten laste ge legde bewezen en veroordeelde den vliege nier tot 10.— boete. VERDUISTERING DOOR EEN POSTBEAMBTE. Heropening van het getuigenverhoor. In den nacht van 10 op 11 September 1930 werd uit een zak op het postkantoor te Haarlem een viertal brieven met gelds waarden vermist. Uit een brief aan de Boerenleenbank te Hoofddorp werden vijf tien biljetten van 1000 benevens eenige effecten vermist. Eenige dagen later werd <^e hulpbestcl- ler J. D. te Haarlem gearresteerd. Hij bekende den diefstal te hebben gepleegd, doch niet 15 maar 14 biljetten van f 1000 te hebben aangetroffen in den brie?. De effecten had hij verscheurd. De rechtbank te Haarlem veroordeelde den man tot tien maanden gevangenis straf met aftrek van een deel der voorloo- pige hechtenis. In hooger beroep eischte de Procureur-Generaal een gevangenis straf va-n anderhalf jaar. Bij interlocutoir vonnis van 2 Juni be paalde het Hof, dat het onderzoek niet volledig was geweest. Heden werd een nader getuigenverhoor gehouden. Get. Slinger verklaarde, op 10 Septem ber een brief met 900 naar Hoofddorp te hebben gestuurd, de brief was nooit aangekomen. Een expediteur van de Twentsche Bank verklaarde ook een brief met geldswaarden te hebben verzonden. Ook dit geld was niet aangekomen. De procureur-generaal mr. Van Harinx ma thoe Slooten persisteerde bij zijn eisch: 1 1/2 jaar gevangenisstraf. De verdediger *djk beriep zich op zijn reeds gehouden pleidooi en drong aan op een voorwaardelijke veroordee ling, subs gehdeeltehjjr voorwaardelijk, ge deeltelijk onvoorwaardelijk. Arrest 30 Juni. INGEZONDEN STUKKEN Geachte Redactie, Mag ik s.v.p. een klein plaatsje in uw geacht blad, bij voorbaat mijn dank. Op een heerlijke zomeravond maakten wii deze week een watertochtje met de mocie salonboot „Pauline", daartoe uitgenoodizd door de firma v. d. Schuyt. Deze uit.noodi- ging was aan verschillende besturen van vereenigingen hier ter si ede gezonden met het doel eens te kunnen genieten van een reisje langs den Rijn, Brasem- en Kager- meren. Op zeer humane wijze zijn wij door den kapitein den heer Neuteboom ontvan gen, dit deze tocht voor ons tot een onver getelijke heeft gemaakt, door een nette be diening, goede consumptie en een keurig stukje muziek. Zoo hebben allen genoten van deze uitnoodiging en ik mag zeker do tolk zijn van allen els ik een woord van dank breng aan de firma v. d. Schuit voor haar uitnoodiging en den kapitein voor zijn goede regeling tijdens onze heerlijke watertocht. J. B. v. L. Mijnheer de Redacteur, De prijzen van landbouwproducten, in uw marktberichten vermeld, geven een enorm verschil aan bij die welke oogen- blikkelijk door consumenten aan den klein handel worden betaald. Zou het geen aan beveling verdienen om in uw blad op een voudige, duidelijke wijze te vermelden wat de doorsnee veilingspriizen der voornaam ste soorten groenten zijn? Hetzelfde voor zuivel en vleeschprijzen, die thans alléén voor vakmenschen begrijpelijk zijn. In Frankrijk, waar men zich zoo veel meer voor de prijzen van levensmiddelen interesseert clan hier, vindt men de prijzen der Hallen dr<rel:;Vs verbid, te;:1 oo1' de Engelsche bladen in de laatste jaren hun reporters de voornaamste markten la ten bezoeken, die dan kort en duidelijk vermelden, wat gedurende de eerstvol gende dagen de verkoopprijzen der voor naamste soorten groenten, zuivel, vleesch en visch in de kleinhandel ongeveer zul len zijn. De pers zou zeker mede kunnen werken om wat verbetering te brengen in ons zoo dure distributies}s<e:m en hierdoor vooral den middenstand aan zich verplichten. U dankzeggend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik, Hoogachtend, Uw abonn-é, B. De geachte inzender stipt hier even een ingewikkeld vraagstuk aan: het distribu tie systeem. Wat hij zegt is de overweging waard. Red. „L. Crt." Leiden, 15 Juni 1931. Geachte Redactie, Ondergeteekende verzoekt U beleefd op name van het onderstaand stukbij voor baat hartelijk dank. Naar aanleiding van de rede van den heer mr. C. Goseling, afgedrukt in Uw blad van Zaterdag 13 Juni zou ik eenige opmerkingen willen maken, en wel over de volgende zinsnede: „Daarom over weegt hel P. B. als één der middelen daar toe in de najaarsvergadering van den Par tijraad de encycliek te doen behandelen door een bij uitstek bevoegd spreker... tot de bespreking van een onderwerp, „Toezicht op het bankwezen." Doch laat het P. B. nu eens een bij uit- sle e e r 1 ij k spreker nemen, b.v. den eerw. heer Jac. Jacobs (den mijnwerkerspater), die o.a. in de „N. Venl. Crt." het volgende schreef, en den „heiligen -ver?" aldus be oordeelt: „De concentratie der kapitaalmacht in weinige handen, de overmacht der pluto cratie viert thans hoogtij, iedereen, die waarnemen kan, weet het. En iedereen weet ook, dat de sociale afhankelijkheid, de bestaansonzekerheid en de bezitloos heid der massa grooter is dan in 1891. Daarom moet erkend worden, „Rerum No varum" heeft niet bereikt, wat ze berei ken moest. De Paus heeft duidelijk ge noeg gesproken, maar men heeft niet naar Hem willen luiste ren. Het voornaamste deel van R. N. wacht nog steeds op uitvoering." Dat is taal, meer overeenstemmende met de waarheid, dan die der hoera- schreeuwers op encycliek-meetingen En hoe gaat het in de toekomst met Q. A. Praten en nog eens praten, en meetin gen houden, maar waar blijven de daden? Het is te hopen, dat van Q. A. na een le venstijdals die van R. N. door priestersj ook niet verkondigd wordt, dat men niet heeft willen luisteren. Als het aangekondigde onderwerp, „Toezicht op het bankwezen", niet inhoudt een radicale koerswijziging, als niet zoo gauw mogelijk de bakens worden verzet, als men niet finaal met deze satanische maoh- ten, die de wereldeconomie, de politiek be- heerschen, durft afbreken en afrekenen, dan zal men ook vertrouwen verliezen in degenen, die de Christelijke wereld-her vormende beginselen moeten toepassen. Gerard Knuvelder zegt, dat het droevig is te constateeren. dat wij, iir plaats van een kath. politiek te zien op treden, die met waarlijk verheven begrip harer taak en hooge roeping in dit tijdsge wricht de geldmacht bestrijdt als haar meest doodelijken vijand, een kath. politiek opmerken, die uit allerlei niets ter zake doende opportuniteitsoverwegingen in het mooiste geval een passieve houding aan neemt, en in het minder mooie geval actief, b.v. een politiek-Colijn, een kapitalistische politiek, steunt. Want de gedachte is toch gemeengoed, dat door Colijn en De Geer de meest fatale stappen zijn gezet op het gebied der volks huishouding en hun politiek een kapitalis tische, mammonnistische politek was en is. Dat zelfs de groote gezinnen opgeofferd worden, dringt nu ook door tot den heer van Meegeren, voorzitter van den Bond van Groote Gezinnen, waar hij in zijn or gaan „Het Gezin" zegt: „Inderdaad, het is helaas zoo, dat er onder de R -K. Kamerleden zijn, die er niets voor voelen de kindertoeslag te ver- hoocen. Ik wou, dat ik namen mocht noe men, dan zouden de onderwijzers het raarst staan kijken van welken kant het verzet komt tegen de verhoogde kinder toeslag." Ook Jhr. Ruys werd door den voorzitter van de N. R. K. V. B. op 1 Juni 1930 be schuldigd inzake de werkloozenzorg. Dit alles heeft men te danken aan het samengaan of aansturen daarop met de Prot. Chr. partijen. Pater Fri'édr. Muckerman S.J. schreef nog cinlangs in „De Tijd": „Het Kath. mist een ui'gesprolren cultft- reel zelfbewustzijn en cultureel élanDe politieke en econmische stre vingen zijn slechts voor een zeer gering deel door de Kath. wereldbeschouwing bepaald." Vele voorbeelden zijn hierover te noe men, doch ia laat het hierbij, anders ga ik te veel plaatsruimte vragen. Ik eindig dus onder dankzegging voor de opneming. Hoogachtend, H. M. SWAAK. Naast veel waars schuilt er ook over drijving in de meening van den geachten inzender. Dat cle encycliek „Rerum Nova rum" niet verwezenlijkt is, is,*helaas, een feit. Maar dat er ongeveer niets door be reikt zou zijn, is toch niet waar. Het samengaan van de drie Christelijke partijen heeft ons land, en ons volk, naar onze meening, groote voordeelen ge bracht, ook de politiek van de genoemde mi nisteis. Wij moeten dat erkennen, al zijn ook wij het niet met alles in die politiek eens geweest. Red. „L. Crt." Kijk eens Paul, de klok is naar be neden gevallen. Eén minuut vroeger en hij was boven op mama terecht geko men. Ik heb altijd wel gezegd, dat die klok te langzaam ging. WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. In moes- en bloemtuin, keuken en kelder. 2e helft Juni. „Wie andijvie wil eten, moet Sint-Jans (24* Juni) niet vergeten". Dus nu kan ons eerste zaaisel winterandijvie worden ge zaaid Er zal wel hier en daar een hoekje vrij gekomen zijn; door ze wat te dicht te zaaien, zullen we later in de gelegenheid komen, om een gedeelte te laten staan, en de andere uit te planten. Deze planten moeten ons dus de inmaakandijvie verschaf fen. Over een 14 dagen zaaien we nog eens. Indien u de meloenen onder wit glas kweekt, dan is 't gewenscht om ze eenigs- zins te schermen, omdat er anders brand- plekken op de bladeren komen, vooral op die, welke dicht tegen 't glas zitten. Sommi gen strooien een weinig zand over 't glas, anderen schermen door middel van spar rentakjes, terwijl de warmoezier zijn glas ook wel bestrijkt met kalkmelk of krijt. De derde manier lijkt ons het aanbevelens waardigst, beter dan de eerste, die het glas zeer vuil maakt, en ook beter dan de twee de, welke te veel werk veroorzaakt. Er zijn tuinlieden, die onder in dei bak luchten, en dan alleen 't bovenste Jeelte der ra men bestrijken, omdat net daar dan 't warmst is. Anderen beschermen alleen het hart van de plant. Nu we toch over meloe nen schrijven, willen we even waarschuwen voor die planten, welke direct aan de eer ste ranken, dus nabij het hart, reeds vruch ten zetten. Velen zullen het jammer vin den om deze eerste vruchten te verwijde ren, en toch is het de beste manier, omdat ze de planten totaal uitputten. Qok mis vormde vruchten kunnen en moeten zelfs zoo spoedig mogelijk verwijderd worden, omdat ze voor den handel toch geen waarde bezitten. Mogelijk is het, door eenige in snijdingen, in de'minst uitgegroeide helft, dat daardoor zulke miswassen nog eens op knappen, doch het is een lapmiddel. In-dien u meloenplanten bezit, die geen vrucht zec- ten, en toch wel goede vrouwelijke bloemen geven, dan kunt u het zoogenaamde zetten bevorderen, door minder gieten en door in- enoeien. Dit laatste bestaat dan in het in- nijpen van de scheuten en 2 bladeren bo ven zoon vrouwelijke bloem. Komkom mers hebben meestal niet zooveel zorg noo- dig. Hun aantal vruchten overtreft dat der meloenen ver. Wil men veel komkommers oogsten, dan moet men de vruchten niet te lang laten zitten, d.w.z. niet te rijp lat-oa worden. De planten worden hierdoor te veel uitgeput en ae handelswaarde wordt er ook niet door verhoogd. In aen bloementuin: 't ls nu de tijd, waarin reeds vele vroeg- bloeiers onder de planten haar zaad laten rijp worden. Daarom hier een enkele woord, dat op 't zaadwinnen, het verzamelen van zaad betrekking heeft, 't Spreekt van zelf, dat, om zaad van een plant te krijgen, wij in plaats van den bloeisbenged, als hij uitge bloeid is, te verwijderen,'hem moeten laten staan. Weliswaar verzwakt het voortbren gen van zaad- de plant tot op zekere hoogte, maar dit doet ook reeds de bloei, zooJat we kostbare planten, die nog klein of nog niet goed aan den groei zijn, niet laten zaa-ddragen, ja, ook liefst niet laten bloeien. Zulke pianten vormen echter, mo gen we wel zeggen, in iederen tuin de uit zondering. Van verreweg de meeste kunnen we met gerustheid zaad winnen. De eerste vraag is aan: welke planten moeten we voor 't winnen van zaad gebruiken? Tenzij 't ons te doen is, om andere va riëteiten te winnen, nemen we de planten, die er niet alleen sterk en gezond uitzien, maar die ook de kenmerken van de soort of variëteit goed bezitten. Hiermee bedoel ik, dat wij, wanneer we bijv. zaad willen winnen van lage roode Leö uw en bekjes, dan zooken onder onze planten van deze soort naar één of meerdere exemplaren, die de kenmerken, goede kleur en lage groeiwijze in opvallenden graad bezitten. Ook moe ten we bedenken, dat wanneer een plant vele bloemstengels bezit, het niet 't zelfde is, van welken stengel we de bloemen ne men. Om bij onze Lceuwenbekjes te blijven, zal over 't algemeen de middenstengel ons 't beste zaad geven, en aan dezen stengel zijn 't weer de ongeveer in 't midden zit tende bloemen, die het volkomenst ontwik keld zijn. We kunnen den groei van de zaad huizen bevorderen, door het verwijderen van de bloemen, waarvaai we geen zaad wenschen te winnen. Behalve op de eigen schappen der planten, waarvan we zaad willen winnen, moeten we ook letten op den tijd van het jaar en op de gesteldheid van het weer. De vruchten (zaadhuizen) hebben 1 voor haar ontwikkeling veel voedsel noo- dig, en om dit te kunnen leveren, heeft de plant behoefte aan veel zon. Van een be. paalde plantsoort zullen we dus de beste zaden oogsten in 't midden van den bloei tijd van die soort, omdat de zaden zich dan ontwikkelen onder de voor hen meest gun stige omstandigheden. Middelen tegan wormen en aardvlooien. In een Duitsch vak blad lazen we het volgende recept tegen wormen in bloempotten: 10 k 12 paarden- kastanjes worden stuk geslagen en in een Liter water afgekookt. Daarna laat men het aftreksel koud worden en begiet daar na de bloempotten. Na een kwartier ko men de wormen boven en kunnen verwij derd worden. In hetzelfde blad'beveelt men tegen aardvlooien aa-n. het bestrooien der kweekbedden van koolsoorten met naphta- linepoeder, en daarna goed begieten, wat liefst 's avonds moet gebeuren. Is de naph- taline vervluchtigd vóór dc planten krach tig gencfeg zijn, dan wordt het nog eens herhaald. Tegen bladluis moet men spui ten met een of ander insectendoodend mid del, vooral tegen den onderkant der bla deren. Zulke middelen zijn: een aftreksel van quassiahout met zeepsop: een meng sel van petroleum met zeepwater, desnoods met wat meel er door om het beter te hou den: aftreksel van tabakstelen. Dit zijn eenvoudige, weinig kostbare mid-delen. In den handel zijn ook andere.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 11