22ste Jaargang WOENSDAG 17 JUNI 1931 No. 6924 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN LIJST 10. BUITENLAND BERICHT BINNENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per poet f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ©ent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Advertentiën 30 cent per regeL Gewone Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen. V Geen ongunstig beeld. De gemeenteraadsverkiezingen bieden, voor zoover deze reeds hebben plaats gu- had, geen ongunstig beeld. De groote steden moeten nog komen. Maar in het Noorden des lands is al druk gestemd. In het z.g. roode „Noorden" verliest de S. D. A. P. in Billingwolde, waar zij de meerderheid had, een zetel, doordat een der roode zetels aan de anti-rev. partij komt. Ir. het roode Hoogezand verliest de S. D. A. P. een zetel aan de Communisten, in Leek verliest de S. D. A. P. een zetel aan de Anti Revolutions ren, terwijl de S. D. A. P. in andere roode distric ten als Sappemeer, Hoogkerk, Delfzijl en Buston heelemaal geen winst wist te beha- len- In verschillende districten ging men ook hier procentsgewijze achteruit. Ook in Noord-Holland, bijv. Edam, ver liezen de Sociaal-Democraten. In Sappemeer verliest de Volkspartij haar eenigen zetel, terwijl in tal van plaatsen ook de Vrijzinnig-Democraten aan de verliezende hand zijn. De communisten profiteeren op tal van plaatsen van de ontevredenheid als een gevolg van de economische malaise. Bijna overal gaat dit ten koste der S. D. A. P., die wat verkezinksbeloften betreft, op den duur tegen de Communisten niet op kan. De Katholieken houden over het alge meen flink stand en weten hier en daar winst te boeken. Bijzonder opvallende is ook dat de anti revolutionaire partij op tal van plaatsen winst weet te boeken en het anti-papis- me aan de verliezende hand is. Gunstige voorteekenen ook voor Leiden? Katholieke kiezers hebben 't, zooals van zelf spreekt, voor wat de Katholieke lijst der B.-K. Staatspartij betreft, in handen. Dat zij allen natuurlijk zelf stemmen, op Woensdag 24 Juni, op lijst 10; dat zooveel mogelijk gepropa geerd wordt onder weifelende of onkun dige Katholieke kiezers, dat iedereen stemt VOLKENBOND ONTWAPENINGSKWESTIE. De bewapeningscijfers der Ver. Staten. Naar Reuter uit Washington seint, heeft de regeering der Ver. Staten aan den Vol kenbond de cijfers overgelegd van de sterk te van zijn land-, zee- en luchtmacht, aan menschen en materiaal, om andere landen er toe te brengen, hetzelfde te doen, vóór de ontwapeningsconferentie van Fe bruari a.s. Het effectief van Amerika's leger be draagt 139. 957 man, van de vloot 108.883, met inbegrip van het effectief' der lucht macht, zijnde onderscheidenlijk 13.155 en 14.196. De totale tonnenmaat der Amerikaan- sche vloot bedraagt 1.251.840, met inbegrip van eenige nog niet gebouwde schepen en van een groot aantal vaartuigen buiten ge bruik. De Amerikoansche regeering heeft voor haar opgaven het model gebruikt, dat in het ontwerp-ontwapeningsconventie is opgeno men. Zij is de eerste regeering eener groote mogendheid, die deze opgaven verstrekt en doet publiceeren. Totdusver had alleen Rusland opgaven omtrent zijn bewapening verstrekt, doch met het voorbehoud, dat deze alleen voor de ontwapeningsconferentie, niet voor pu bliciteit bestemd Japan volgt Amerika's voorbeeld. Het Japansche ministerie van Oorlog, dat steeds de grootste geheimhouding in aoht neemt met betrekking tot de bijzon derheden der militaire bewapening, publi ceert thans de cijfers, welke in verband met de volgend jaar te houden ontwapenings conferentie aan den Volkenbond zijn voor gelegd. Het leger bestaat uit 231.000 man schappen en officieren; voorts is de gendar merie 2210 man sterk, terwijl de gewapen de politie in Korea, Formosa en Mandsjoe- rije circa 20.000 man telt. De militaire lucht vaart is georganiseerd in acht regimenten met 623 toestellen; de opgaaf geeft echter te verstaan, dat dit aantal waarschijnlijk zal worden vergroot. Japan is de tweede mogendheid na de Vereenigde Staten, wel ke in gevolge het verzoek, dat de Volken bond in Februari j.l. heeft gedaan, inlichtin gen publiceert betreffende zijn bewapening. FRANKRIJK DOUMER'S BOODSCHAP AAN HET PARLEMENT. Handhaving van den vrede een dringende plicht. President Doumer presideerde gisteren i voor t' eerst een ministerraad in het Elysée. Tegen elf uur ontving de nieuwe presi dent der republiek het corps diplomatiqué. Namens het corps wenschte de deken, de apostolische nuntius mgr. Maglione, den nieuwen president geluk. In zijn boodschap welke gisteren in de kamer en den senaat werd voorgelezen, ver klaart president Doumer dat hij, zonder welke partij ook te bevoordeelen, zal ar beiden aan de in standhouding en vervol- .making der democratische instellingen en er voor zorgen, dat het parlementaire re giem, onder zijn presidentschap, normaal eu ongehinderd zijn werk kan doen. De moeilijke omstandigheden, waarin wij op het oogenblik verkeeren, aldus de pre sident, zijn niet zoozeer een gevolg van bin- ruenlandsche politieke stoornissen, als wel van den nood, waarin de buurstaten verkee ren. Wij kunnen echter niet het herstel der andeer landen afwachten, om de bestrijding onzer eigen nooden te beginnen. Landbouw, handel en nijverheid eischen den steun van de wetgevende macht. Intusschen kan niet worden ontkend, dat de strijd tegen de economische crisis ont staan uit de liquidatie van den oorlog en de uitvoering der verdragen uiterst gecom pliceerd wordt. Om de tussohen de verschillende staten gerezen vraagstukken tot een oplossing te brengen is een vaste wil noodig, om tot overeenstemming te komen. Onze democra tie zal dit, overeenkomstig haar loyaal be sluit, om alle geheime diplomatie aan kant te zetten en slechts in het licht van den vol kenbond te werken, niet vergeten. Dat is het beste middel, om de ineenstorting der oude beschaving te verhindeern. Aan dat streven zal Frankrijk gansch zijn krachten geven, en het zal, zij het met de noodige omzichtigheid, te Genève alle oplossingen beproeven en suggereeren, wel ke den vrede der wereld kunnen verzekeren. Dij wereldvrede te handhaven en den vrede te organiseeren is inderdaad een dringende plicht, welken de volken, en wij voorop, hebben op zich genomen, een plicht, welke zeer wel samengaat met dien ande ren voornamen plicht, het leven des vader lands zijn veiligheid en onafhankelijkheid te waarborgen. SPANJE DE VERJAGING VAN DEN KARDINAAL. Pauselijk protest te Madrid. De „Osservatore Romano" publiceert een nota betreffende de uitzetting uit Spanje van den kardinaal-primaat van Spanje, Z. H. Em. Segura y Saens, waarvan de Spaan- sche vertegenwoordiger bij den H. Stoel aan de Pauselijke staatssecretaris mede- deeliug deed. „Kardinaal Segura was, aldus in deze nota, eenige dagen geleden uit Rome ver trokken. Onopgemerkt was hij in een plaatsje bij Madrid aangekomen, daar be reikte hem het regeeringsbevel dat hij on middellijk het Spaansch grondgebied had te verlaten". De kardinaal antwoordde, dat hij slechts voor geweld zou wijken. De bemiddeling van den nuntius werd ingeroepen. Deze verklaarde echter gee nerlei bevoegdheid te hebben om den kar dinaal te gelasten zich naar dit bevel der regeering te schikken. De Spaansche regeering telegrafeerde daarop naar haar vertegenwoordiger bij het Vaticaan, om den Paus te verzoeken, den kardinaal te gelasten Spanje te verla ten, opdat de regeering niet tot strenge maatregelen gedwongen zou zijn, welke tot ernstige incidenten aanleiding zouden kun nen geven. De regeering motiveerde haar optreden met de verklaring dat zij zich tot uitzetting van den kardinaal gedwongen achtte. Tot zoover het communiqué van den De voorwedstrijden om den ,,Telegraaf"-beker werden Dinsdag avond geroeid. NJORD wint voor Laga de eerste heat. Spaanschen zaakgelastigde bij den H. Stoel. De „Osservatore" merkt naar aanleiding van dit diplomatieke document op, dat het een geheel onjuiste bewering is, dat de pri maat in het geheim „bijna onopgemerkt" Spanje was binnengekomen, wijl hij in het bezit was van zijn geldigen diplomaten-pas, toen hij de grens passeerde, waar hij trou wens ook herkend werd. De nuntius te Madrid heeft de regeering verzocht, den kardinaal-primaat verlof te geven, naar Toledo te gaan, waarop de re geering antwoordde dat zij dit, in verband met het gevaar voor de openbare orde, niet wenschte toe te staan. De nuntius heeft toen naar Rome geseind, dat de kardinaal om ha-lf vijf, begeleid door de politie, naar de grens vertrokken was. De H. Stoel gaf den nuntius onmiddellijk opdracht, bij de Spaansche regeering te protesteeren en genoemde regeering er op te wijzen, wat kardinaal Segura voor den H. Stoel, het katholieke Spanje en de ka tholieke wereld beteekent. OOSTENRIJK Oostenrijksch kabinet afgetreden. Na een korte zitting onder voorzitterschap van bondskanselier Enders. heeft de Oos- tenrijksche regeering besloten in haar ge heel af te treden. RUSLAND. WEER EEN SLACHTOFFER VAN DEN GODSDIENSTHAAT. De „Osservatore Romano" publiceerde dezer dagen een bericht over den dood van den Russisch-Katholieken priester Ales seiev, die gevallen is als slachtoffer van den godsdiensthaat der sovjets. Eind Januari was dit overlijdensbericht reeds uit Archangel verzonden per aange- teekenden brief; eerst den 29 Mei is het te Rome aangekomen. De reeds bejaarde priester werd eerst op lateren leeftijd in den geestelijken stand op genomen, hoewel hij reeds veel eerder, en wel bij het begin der katholiekenvervolgin gen tot den katholieken godsdienst was overgegaan. Toen in 1928 de beide katholieke pries ters van de Russisch-Katholieke parochie te Kie kort na elkaar waren gearresteerd en gedeporteerd, nam Alesseiev bereidwil lig him zware taak over. doch reeds enkele maanden later werd ook hij, ondanks zijn hoogen leeftijd gevangen genomen en naar Archangel overgebracht. Daar heeft hij met onuitputtelijke geduld de verschrikkelijke ellende, honger en koude doorstaan. Uit de briefkaarten welke hij van tijd tot tijd zijn vrienden stuurde, bleek steeds weer zijn onwankelbaar geloof en zijn gehoorzaam heid en eerbied jegens den H. Stoel. Alexander Alesseiev behoort, tot de hon derden katholieke priesters, die in het ont zettend verbanningsoord, tengevolge van de vreeseüjke ontberingen wegkwijnend, een langzamen dood sterven. Onder de ve len, die op het oogenblik daar het uur der bevrijding wachten, bevindt zich ook mgr. Ans Malecki, die op 72-jarigen leeftijd ge deporteerd werd. ALBANIË KONING ZOGOE VAN ALBANIË VERMOORD? Twijfel omtrent de juistheid van het bericht. Het officieele Hongaarsche agentschap meldt officieel uit Belgrado, dat koning Zogoe van Albanië vermoord is. Bevestiging van dit bericht van andere zijde is nog niet ontvangen. Nader wordt zelfs uit Belgrado geseind, dat het bericht volgens hetwelk koning Zogoe van Albanië te Tirana zou zijn ver moord, in Belgrado des te meer opzien heeft gebaard, daar Belgrado als plaats van her komst van het bericht wordt aangegeven. Te Belgrado weet echter niemand iets omtrent een aanslag op den koning van Al banië. KONINKLIJKE BESLUITEN. Notariaat. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrond. Maastricht, ter stand plaats Eysde-n Ch. H. D. M. J. Russel, can- didaat-notariis te Maastricht is benoemd tot notaris binnen het ar rond. Alkmaar, tor standplaats Zijpe, H. J. van Veen, oandidaat-notaris te Voorburg. Burgemeester. Bij Kon. besluit is aau F. M. M. Vos de Wael, op zijn verzoek, met ingang van 9 September eervol ontslag verleend als bur gemeester van Berkel (Z.H.). DE RIJKSMIDDELEN. De opbrengst. De Rijksmiddelen hebben over Mei 1931 opgebracht 43.2 millioen, d.i. circa 7 mil- lioen minder dan over Mei 1930; de eerste 5 maanden waren 22 millioen lager. DE TIJD BLIJFT. Commissarissen afgetreden. Nieuwe Commissarissen. De directie van de „Tijd" deelt den le zers mede: In de gister gehouden vergadering van aandeelhouders onzer Vennootschap is, na verwerping van het voorstel van Directie en Commissarissen tot statutenwijziging, het college van commissarissen afgetreden. Tot commissarissen werden benoemd de heeren Ed. Brom, dr. P. J. M. van Gils, P. W. de Jong, mr. dr. J. W. Schneider en mr. dr. P. J. Witte man. De bovenbedoelde vergadering sprak zich met groote meerderheid uit voor het be houd van „De Tijd", zij het in ge wijzigden vorm. Ter vergadering waren hiervoor tallooze sympathie-betuigingen van de meest voor aanstaande Katholieken in den lande inge komen. Zij, die zich met 1 Juli op „De Leidsche Courant" abonneeren, ontvangen de voor dien datum ver schijnende nummers gratis. DE ADMINISTRATIE VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De doodenlijst van de „St. Philibert" be vat reeds ongeveer 500 namen (Buiten-I. Be richten 2e bladl.) Amerika en Japan hebben hun bewape- ningscijfer gepubliceerd. Pauselijk protest te Madrid tegen de ver^ jaging van kardinaal Segura. BINNENLAND. Opbrengst der Rijksmiddelen (lste blad) Het autobus-ongeval te Blerick (Rechts zaken, 2de blad). Mr. B. Telders benoemd tot buitenge woon hoogleeraar te Leiden (lste blad). Nederlandsche R. K. Journalisten- Vereeniging. De Nederlandscho R. K. Journalisten ver eeniging hield 14 Juni haar jaarvergadering te Utrecht, onder voorzitterschap van den heer J. B. Veetere. In zijn openingswoord sprak de voor zitter zijn voldoening uit over de vorming der kringen Brabant en Limburg en hoop te dat spoedig meer kringen zullen volgen. Verder zette hij uiteen, wat het bestuur heeft meencn te moeten doen in de aange legenheid van de „Tijd". Na het zenden van het gepubliceerde schrijven aan directie en comniisarissen van de „Tijd", heeft de voor zitter een onderhoud aangevraagd en ver kregen met de „Tijd"-directie. Als gevolg van dit onderhoud is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat voor de redactieleden gun stiger resultaten zullen worden verkregen. Door verschillende leden werd het bestuur dank gebracht voor zijn activiteit en taot- vol optreden, waarbij tevens de leden wer den opgewekt er voor te werken, dat spoe dig alle katholieke journalisten lid der ver eeniging zullen zijn. Bij de bespreking van het financieel ver slag kwam uit de vergadering de aandrang de vereeniging zoo krachtig mogelijk te ma ken en over te gaan tot stichting van een weersta-ndskas. Verder werd de wen-sche- lijkheid geuit om te komen tot een fonds voor sanatoriumverpleging voor leden en hun huisgenooten. Nadat de kwestie vaai het dubbele lid maatschap breedvoerig was besproken, kwam het jaarverslag va<n den secretaris in behandeling, waarbij het bestuursbeleid tevens ter sprake kwam. Na de bestuursverkiezing, waarbij de heer L. J. Stolwijk werd herkozen en in de plaats van de aftredende bestuursleden de heeren P. H. J. Steenhoff en Th. Wikner, die zich niet meer herkiesbaar stelden, go- kozen werden de heeren J. Hulsman en J. Zwetsloot, kwam het ontwerp-arbeidscon- t-ract in behandeling. Aan het slot der be spreking werd de volgende motie met al gemeen e stemmen aangenomen: De Nederlandsche R. K. Journalisten ver eeniging in algemeene vergadering bijeen te Utrecht op Zondag 14 Juni 1931, vereenigt zich met het ontwerp-arbeidsoöntract, ge publiceerd in haar orgaan van 2 Juni 1931, ten einde tot een regeling der rechtsposi tie van den journalist te komen, maar be treurt het, dat verschillende billijke wen- sohen der journalisten daarin niet tot uiting zijn gekomen en besluit daarvoor te blijven strijden. Inzake de representatie-regeling besloot de vergadering deze eveneens te aanvaar den, maar zich het recht voor te behouden te gelegener tijd een voorstel te doen tot rouleering van het secretariaat. Met een dankwoord van den voorzitter aan de scheidende bestuursleden voor al- j les, wat ze voor de vereeniging hebben ge- daan, werd de zeer geanimeerde vergade ring gesloten.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1