HET GOUDEN JUBILEUM DER N. Z. H. T. M. Lichtzinnige Jeugd MAANDAG 15 JUNI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 HULDIGING DOOR HET PERSONEEL; AANBIEDING VAN GESCHENKEN; ALGEHEELE AMNESTIE, GRATIFICATIES. Drukbezochte receptie Feestdiner, waarvoor ministerieele belangstelling Onderscheidingen Zaterdagmorgen is het vijftigjarig be staan der Noord-Zuid-Hollandsche Tram weg Mij. in het hoofdkantoor te Haarlem aan do Leidsohe Vaart op feestelijke wijze herdacht door commissarissen, directie en personeel. Te 11 uur kwamen allen bijeen in de nieuwe conferentiezaal van het gebouw. DE PERSONEEL-HULDE. Daar werd het eerst het woord gevoerd door den heer J. J. IJzendijk, voorzitter van het Jubileumfonds. Spr. meende zeker namens 94 pet. van hetr personeel directie en commissarissen te mogen complimentee ren met het gouden jubileum. Toen enkele jaren geleden bekend werd, dat de Maat schappij haar vijftigjarig bestaan zou her denken, werd de mogelijkheid van een plechtige viering ervan door enkele leden besproken en allen met wie het plan be sproken werd, besloten spontaan tot deel name. Een blijvend aandenken vond men daarvoor het meest passend geschenk. De groote moeilijkheid was echter een keuze te doen. Men dacht aan een zilveren electrischen tram, aan een tegeltableau, maar beide denkbeelden werden even spoedig verwor pen, waarna een der leden het voorstel deed aan de directie aan te bieden de be timmering en meubileering van de confe rentiezaal. Spoedig was er een teekening gereed, maar de directie vond het plan te luxueus cn drong aan op meer eenvoud. Overeenkomstig dien wensch werd daar na gehandeld en thans, na twee jaren ar beid, is de directie temidden van zijn per soneel in die zaal aanwezig en spr. richt tot den heer Burgersdijk het. beleefde ver zoek betimmering en meubileering van het personeel voor de maatschappij te wil len aavaarden, terwijl hij den wensch uit, dat de heer Burgersdijk er nog vele jaren niet den scepter maar den voorzittersha mer moge hanteeren in het belang van maatschappij en personeel. (Applaus). Hierna kreeg mevr. Verpoorte namens de echtgenooten, dochters en verloofden van het personeel uit alle rangen het woord, om aan de directie een fraai hand geknoopt tapijt aan te bieden, door de da mes zelf vervaardigd. Dank zij den steun van mevr. Immink, die het plan geopperd had was men er in geslaagd -geheel buiten weten van de directie dit mooie werk te vervaardigen. Namens de personeelorganisaties bood de heer W. G. Zomerdijk een fraaie staan de klok aan, daarbij den wensch uitend, dat de directie niet te veel naar de klok zal kijken en bovendien met haar tijd zal weten mede te gaan. Als medisch adviseur voerde vervolgens dr. Merens het woord. Spr. voelt zich als het ware de trait d'union tusschen perso neel en directie. Daarbij zegt spr. zich er over te verheugen, dat de directie steeds blijk geeft zooveel voor het personeel te gevoelen. Na zeer geestige vergelijkingen bood spr. den heer Burgersdijk vervolgens een antiek glas aan, waarin gegraveerd een reiskoets met een verkenner te paard voorop, in wien spr. meende te mogen zien den leider van het bedrijf, den heer Burgersdijk. De heer Augustijn uit Utrecht voerde het woord namens den Prot. Chr. Bond van Tramwegpersoneel en bood een "exem plaar aan van negen tinnen aschbakken voor de conferentiezaalde heer Weyland FEUILLETON door ARTHUR APPLIN. 34) Ik ben van plan onze verloving zon der uitstel bekend te maken. Gaat Mar jorie hiermede niet accoord, dan wacht ik nog een poosdoch de bekendmaking volgt dan toch. Ik heb haar mijn woord gegeven en ik ben van plan, die te hou den. Het spijt me, vader, dat ik het niet met u eens ben, doch u zult moeten toe geven, dat ik gelijk heb. Dat zie ik niet inantwoordde sir Reginald met scherpe stem. Na eenige oogenblikken ging hij verder. Weet je wel, wat het beteekent, als je bij je plan blijft om met Marjorie te trouwen? Wees er dan ook op voorbereid, dat je loopbaan voor goed gebroken is. Je zult je ontslag moeten aanvragen. Ik ben het niet met u eens. Hierover kan geen verschil van mee ning bestaan. Denk je werkelijk, dat je, in welk behoorlijk gezelschap of welk regi ment ook nog wordt toegelaten, als je met de zuster van een veroordeelde zoudt trou wen? Jim zuchtte. Neen, dat weet ik niet. Misschien hebt u gelijk. Doch per slot van rekening is de luchtvaart toch niet uitsluitend een militaire instelling? Mijn loopbaan kan ik in ieder geval toch blij sprak namens de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoeel, de heer Coster namens St. Raphaël de heer Boogh uit Leiden na mens de Vei', van Ambtenaren bij de N. Z. T. T. M., welke laatste een drinkstel voor de conferentiezaal aanbood. Verder spraken nog ir. W. E. van Geuns, directeur van de Noord-Holl. Tram weg-Mij., die een spiegel in mahoniehouten lijst aanbood en de heer Leurs namens de conducteurs Dankwoord ir. Burgersdijk. Hierna sprak ir. W. J. Burgersdijk een woord van dank. Spr. begon met den wensch, dat hij op de conferenties meer slagvaardig mocht wezen dan nu. Achter eenvolgens sprak hij dan woorden van dank tot de diverse woordvoerders en dankte zeer onder den indruk voor de fraaie ge schenken, die de verwachtingen verre heb ben overtroffen. Spr. wijdde hierna nog in het bijzonder woorden van oprechten dank tot het per soneel. De keuze voor het cadeau kon niet beter geweest zijn, want hier is de plaats, waar het contact tusschen het personeel en de leiding plaats heeft. Spr. hoopte dat de Mij. vele besluiten zal kunnen nemen, die het personeel aangaan en voor hen ten voordeel zijn. Wederkeerig hoopt spr., dat het personeel zich, wanneer de om standigheden daartoe dringen, zal kunnen aanpassen. Hierna deelt spr. mede, dat het eerste besluit van commissarissen in deze zaal het jubileum zelf betrof en daarmede werd deze zaal ingewijd. Dit besluit werd op hetzelfde oogenblik op alle plaatsen, waar groepen personeel der Mij. werkten, bekend gemaakt en is opgenomen in dagorder 189, welke als volgt luidt: Dë datum, waarop de Maatschappij haar 50-jarig bestaan herdenkt en een nieuw tijdperk intreedt, is aangebroken. Wij hopen ten zeerste, dat het personeel met opgewektheid en frisschen moed dit nieuwe tijdperk zal ingaan tot groei en bloei der Maatschappij. De Directie gevoelt, dat dit des te ge makkelijker zal kunnen worden verwacht, indien zij, wier staat van dienstuitvoering tekortkomingen vermeldt, te dezen aan zien met een séhoone lei het nieuwe tijd perk ingaan. Daartoe heeft zij besloten voor ieder den staat van dienstuitvoering thans af te sluiten en deze, voor wat be treft de wegens voorgekomen overtredin gen genomen maatregelen, als blanco te beschouwen, zoodat de op dien staat ver melde gebeurtenissen niet meer tot ver zwaring van in de toekomst onverhoopt voorkomende plichtsverzuimen zullen aan leiding geven. Het spreekt echter van zelf, dat deze maatregel de eventueel genomen of te ne men beslissingen in verband met be kwaamheid en geschiktheid niet zal kun nen beïnvloeden. Het is mij voorts aangenaam, het per- soneel te kunnen meedeelen, dat Commis sarissen zich ermede hebben kunnen ver eenigen aan allen, die bij de Maatschappij werkzaam zijn een feestgave uit to doen reiken. Het zal U niet verwonderen, dat het bedrag van deze gave, waar deze ge schiedt in verband met het 50-jarig be staan der Maatschappij, rekening houdt I met de dienstjaren van het personeel, ook niet dat wij gemeend hebben de gepen- ven volgen. De wereld is zoo groot, vader. Hij kwam naast zijn vader staan en leg de zijn hand op diens schouder. Het spijt me, dat ik het in deze kwes tie niet met u eens ben, vader. Doch zelfs al laat ik in m'n gevoelens, de zooge naamde conventie en de liefde buiten be schouwing, dan voel ik nog, dat het m'n plicht is m'n woord te houden en de vrouw te beschermen, die van mij houdt. Sir Reginald schudde zijn hoofd. Hij keek Jim bedroefd aan. Heb je ook gedacht aan je plicht je gens je land, jegens mij? Je plicht jegens de maatschappij Het feit, dat ik een vrouw liefheb, zal me er niet van weerhouden dien drie- voudigen plicht te vervullen. De vrouw die ik lefheb, is eerlijk, rein en dwingt ieders eerbied af. Zij heeft niets gedaan, waar over zij zich zou hebben te schamen. Als nu terwille van die vrouw u en de maat- schappij en de staat m'n diensten weige ren, nu dan Jim haalde even zijn schouders op wel, zooals ik reeds zei, de wereld is groot, vader. Ik ben jong en ik kan ook vechten voor mijn bestaan. De oude edelman keek ontstemd. Je bent jong, je zult alles wel vergeten. Ook zij zal alles vergeten, Jim. M'n jongen, je weet niet wat je doet. Zij is maar een jong meisje. Eer een jaar voorbij is, denkt ze aan niets meer. Er zijn zooveel man nenHij hield even op, aarzelde en keek zijn zoon aan: Welnu, ik weet, dat die mijnheet Despard die hier een poos geleden is ge weest, je kent hem zeker wel, smoorlijk verliefd op haar is. Jim maakte door een handbeweging zijn vader duidelijk, dat hij niet behoefde sionneerde amtenaren en beambten hierin te moeten betrekken. De uit te keeren bedragen werden als volgt vastgesteld: A. voor de dienstdoende ambtenaren: minder dan 1 jaar van 7.5020., 1 tot 5 jaar van 15405 tot 10 jaar van 22.5060; 10 tot 20 jaar van 30 80; 20 tot 30 jaar van 37.50—100 j 30 jaar en meer van 45ƒ120; B. voor de dienstdoende beambten: minder dan 1 jaar van ƒ6.50ƒ9; 1 tot 5 jaar van 12.50ƒ17.50; 5 tot 10 jaar van 19—26.50 10 tot 20 jaar van 25—ƒ35 20 tot 30 jaar van 3144; 30 jaar en meer van ƒ37.50ƒ52.50; C.. voor hulpbeambten: een derde deel van de bovengenoemde uitkeeringen, vol gens de loongroep, waarin zij geacht kun nen worden te behoren; D. voor de wegens ouderdom gepen- sionneerde ambtenaren: van 3080; E. voor de wegens ouderdom gepen- sionneerde beambtenvan 25—35 F. voor de wegens invaliditeit gepen- sionneerden zal de uitkeering individueel worden vastgesteld. Ten slotte kunnen wij tot ons genoegen mededeelen, dat, ofschoon de uitkomsten over het jaar 1930 ten achter zijn geble ven bij die over 1929, aan de Algemeene Vergadering van Aandeelhouders, welke 15 Juni a.s. wordt gehouden, voorgesteld zal worden aan het personeel een uitkee ring te doen, overeenkomende met die van het vorige jaar. Tn verband met het in den aanhef vermelde besluit betreffende den staat van dienstuitvoering zal derhal ve het eventueel op' dien staat voorkomen de geen aanleidng geven tot vermindering, eventueel inhouding van deze uitkeering. De uitbetaling van de bovengenoemde jubileumsuitkeering zal geschieden 20 Juni a.s., op welken datum dan tevens indien de Algemeene Vergadering van Aandeelhouders gunstig over de jaaruit- keering over 1930 zal hebben beslist deze uitkeering zal worden uitbetaald. Deze dagorder werd begrijpelijkerwijs met dankbaar applaus door het personeel ontvangen. DE RECEPTIE. Des middags werd in het kantoorgebouw een receptie gehouden door directie en commissarissen, waarbij velen van hun be langstelling deden blijken. We zagen o.m. den heer mr. Silvergie- tèr Hoogstadt, vertegenwoordiger van den minster, chef van de afdeeling Mijnwezen aan het Departement, de burgemeesters en secretarissen der gemeenten Bloemendaal en Heemstede, de heeren Dubbeldam en Bokhoven, resp. wethouder en secretaris van Katwijk, de heer B. F. Krantz uit Lei den, de heer C. v. Spall Jr., wnd. direc teur der Leidsche Duinwater Mij., afge vaardigden van de veilingvereeniging „Flo ra"' te Rijnsburg, ir. v. Marle, inspecteur- generaal bij het Toezicht van 's Rijksspoor- en tramwegen. B. v. Kreel, directeur der Deli-Spoor, Geerlingh, hoofdingenieur-di recteur van den Prov. Waterstaat in Noord Holland, mr. Vening Mëinesz, griffier van de Staten van N.H. namens het College van Ged. van die provincie, de heer Dif- fele, directeur van de Probolinga Tram wegmij., J. Tieleman, oud-gouverneur der Molukken, J. H. Conrad, van het Departe ment van Waterstaat, P. P. van Alphen, directeur van de SemarangCheribon- Stoomtram Mij., voorts directeuren of ver tegenwoordigers van de volgende Mijen., firma's en vereenigingen: P. E. N., Gelder- sche Tram, R. E.T., Ver. voor Locale Spoor- en Tramwegen, Gooische Stoom tram, Haarlemsche gemeentetram, Amster- damsche gemeentetram, H. T. M., A. E. G., ZutphenEmmerik Tramweg Mij., enz. Te vijf uur was de receptie ten einde. FEESTDINER. Des avonds te half zeven begon het feestdiner, waar o.m. aanzat de minister van Waterstaat, mr. P. J. Reymer en de heer Brough als vertegenwoordiger van den Commissaris der Koningin in Noord- Holland. Daarbij voerden o.m. het woord de pre sident-commissaris, dr. H. van Manen, de verder te gaan. Spreek maar niet verder hierover vader; ik geloof, dat u de zaak niet goed begrijpt. Ik heb m'n woord gegeven en ik ben van plan het gestand te doen. Ik wil alles doen wat in mijn ver- morgen ligt om niet met u in botsing te komen. Doch niemand, niemand, stelle zich tusschen mij en de vrouw, die ik liefheb. Sir Reginald ging zittenhij staarde Jim verstomd aan. Deze stond naast hem angen tijd bleef het stil. Geen van bei den sprak een woord. Ze zagen wel in, dat verdere gedachtenwisseling over dit thema nutteloos ,was. Jeugd en ouderdom hadden eenigen tijd samen, zij aan zij, door het leven gereisd, tot ze na verloop van tijd voor de onver mijdelijke splitsing stonden, waar de we gen uit elkander gaan. Het scheiden der wegen. Samen trach ten verder te gaan, beteekende algeheele vernieling van ieders leven. De oude edel man wilde dit echter niet inzien. Z'n zoon, wiens inzichten helderder waren en wiens hart vol moed was, zag de waarheid. HOOFDSTUK XV. De vlucht. De groote strafgevangenis van Prince- town is gebouwd in het meest wilde ge deelte van Dartmoor, bijna vijftienhon derd voet boven de zee en wordt omringd door tal van rotsen, die, met haar plan ten, mijlen ver in het rond te zien zijn. Vier hoofdwegen loopen over de heide, van Plymouth tot Moretnhampstead en van Tavistock tot Ashburton. Deze we gen komen samen te Two' Bridges, waar ze de Dart-rivier kruisen. UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Dinsdag 16 Juni. Huizen. 1875M. Uitsl. KRO-uitzending. 8.009.15 Gramofoonplaten. 10.0011.30 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. Halfuurtje Pastoor Perquin. 12.00 Politieberichten. 12.151.45 Concert KRO-Trio o. 1. v. P. Lustenhouwer. I.45 Gramofoonplaten. 2.003.00 Vrouwenuurtje. 3.003.30 Gramofoonplaten. 4.004.30 Gramofoonplaten. 4.306.00 Concert KRO-Kumstensemble o. 1. v. P. Lustenhouwer. 6.006.30 Onderwijsfonds door de Bin nenvaart. 6.307.00 Gramofoonplaten. 7.007.30 Prof. dr. Th. Rutten: „Over toepassing en gegevens der Zielkunde". 7.30 Verbondskwartiertje. 7.45 Politieberichten. 8.00 Concert KRO-orkest o. 1. v. J. Ger ritsen. 8.45 Hoorspel „De Huwelijks-Adverten tie" van D. J. de Klerk door het Frits Bouwmeester Ensemble. 9.00 Vaz Dias. 9.15 Vervolg concert. 10.00 Hoorspel „'Leve de Schoonmaak" van J. Cats Jr. 10.2011.00 Vervolg concert. II.0012.00 Gramofoonplaten. Hilversum, 298 M. Uitsl. AVR O-uitzending. 8.009.50 Gramofoonplaten. 10.0010.15 Morgenwijding. 10.30—11.30 AVRO-kwartet o. L v. D. Groene veld. 11.3012.00 Halfuur voor de Vrouw. 12.0012.30 Vervolg AVRO-kwartet. 12.301.15 Gramofoonplaten. I.152.00 The Columbia Three (Accor deon-Ensemble). 2.00 Lezing door J. H. Kruyf. 3.00—4.00 Knipcursus. 4.005.00 Kinderuurtje. 5.006.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. Bob Scholte (refreinzang). 6.00 Sportpraatje door H. Hollander. 6.307.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. 7.00 J. Dhont over zijn openluchtspel „Cortez". 7.30 Muziek die men zelden hoort. Spre ker W. Landré. M. m. v. het Concertge bouw-sextet. 8.009.00 Omroeporkest o. 1. v. N. Treep. 9.00 Beiaard-concert uit den St. Jan te Den Bosch door Toon van Balkom. 9.3010.15 Vervolg Omroeporkest. 10.15 Vaz Dias. 10.3011.00 Vervolg Omroeporkest. II.0012.00 Gramofoonplaten. directeur ir. W. J. Burgersdijk en minister Reymer, die de volgende rede hield: Met genoegen heb ik de uitnoodiging aangenomen om het 50-jarig jubileum uwer Maatschappij bij te wonen; is een gouden jubileum in het leven eener maat schappij op zichzelf niet zulk een opmer kelijk feit, zeker is het dit wel bij een on derneming op het gebied van het verkeers wezen met zijn steeds sneller stijgende ontwikkelingslijn en zijn omwenteling in velerlei opzicht vooral in het laatste de cennium. Dit en de andere gouden tramwegjubi lea, die thans en het vorig jaar werden gevierd, voeren onze gedachten terug naar het begin der tachtiger jaren, toen op de „Tramways", zoovel die in de steden als bij de interlocale, op een enkele uitzonde ring na het paard nog de trekkracht was. Dank zij de wet van 1878, kon toenmaals het paard door de locomotief worden ver vangen zonder dat men daardoor onder de spoorwegwetgeving viel, mits men maar bleef beneden de snelheid van 15 K.M. per uur. Thans kan zelfs met de drievoudige snelheid niet worden volstaan, blijkens een juist dezer dagen in het Staatsblad In den driehoek, gevormd door de we gen van Plymouth en Travistock, liggen de gevangenis-landerijen. Deze gronden zijn na jarenlangen zwaren arbeid door de veroordeelden van heide tot bouwland ge maakt. Alleen degenen onder de gevange nen, die zich door hun goed gedrag onder scheiden, mogen op de landerijen werken, waar ze dus iets meer vrijheid genieten en zelfs af en toe gelegenheid hebben kleine gesprekken te voeren. Ofschoon de voor schriften met betrekking tot het stilzwij gen, steeds zeer streng worden gehand haafd, is het den bewakers toch niet mo gelijk, niettegenstaande ze de gunstige punten in de onmiddellijke nabijheid der gevangenen bezetten, alles op te vangen, wat door de gevangenen wordt gezegd, ter wijl bovendien volgens een eigen code, die aan de gevangenen alleen bekend is, toch heel wat gesprekken worden gevoerd. Bijna zes maanden waren voorbij, sinds Rupert, tüsschen twee bewakers in, uit den trein gestapt was te Princetownal dezen tijd was hij niet „naar buiten" ge weest het land, de heide had hij niet ge zien. Doch de dag brak weldra aan, dat hij met eenige gevangenen naar buiten mocht om te arbeiden op het land. Toen hij met het kleine ploegje door de poorten ging, kort na het aanbreken van een schitteren den zomerdag, herinnerde hij zich met een wonderbare gemoedsaandoening zekeren voormiddag het ontging hem, wanneer het precies geweest was dat hij in gezel schap van zijn vriend Despard ook dezen weg had genomenhun bezoek aan de Princetown-Gevangenis. Hij kon nauwelijks een lach onderdruk ken, zoodat de gevangene, die aan Ru- Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelspel. I.20 Orkestconcert. 2.15 Televisie. 2.25 Uitz. voor scholen. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing en Berichten. 7.00 Zang. 7.20 Lezingen. 7.20 Lezingen. 8.05 Concert. 8.20 Lezing. 8.50 Vervolg concert. 9.20 Berichten. 9.40 Lezingen. 10.30 „Falstaff", Opera van Verdi. Der de bedrijf, 1ste tafreel. II.3012.20 Dansmuziek. „Radio-Paris", 1 7 25 M. 8.05 Gramofoonplaten. 12.50 Gramofoonplaten. I.25 Gramofoonplaten. 6.20 Gramofoonplaten. 8.20 Concert. 9.05 Vervolg concert. 9.50 Vervolg concert. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Concert. 3.205.20 Orkestconcert en solist. 8.209.20 Russische gedichten en muziek. Omroeporkest. 9.209.40 Finsche liederen. 9.4010.15 Hoorspel. 10.3011.20 Muziek van oude Deensche componisten. II.2012.50 Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 7.258.20 Gramofoonplaten. 10.3511.15 Gramofoonplaten. 12.30 Gramofoonplaten. 1.252.50 Orkestconcert en solisten. 5.20—6.20 Concert. 8.20 Orkestconcert. Brussel, 508 en 338 M. 508.5 M.: 5.30 Concert 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Concert omroeporkest. 9.20 Voorzettting concert. 338.2 M.5.20 Concert omroeporkest. 6.35 Gramofoonplateai. 8.20 Concert omroeporkest. Zees en, 1635 M. Ca. 7.007.50 Gramofoonplaten. 10.3012.50 Lezingen. 12.501.15 Gramofoonplaten. 1.152.20 Berichten. 2.20—3.20 Gramofoonplaten. 3.204.50 Lezingen. 4.505.50 Concert. 5.50S.20 Lezingen. 8.20 Orkestconcert. 9.20 Hoorspel „Die blaue Kugel" naar Dreiser. 10.35 Lezingen en Berichten. Vervolgens orkestconcert.' verschijnende wijziging van de inmiddels tot stand gekomen tramwegwetgeving. En de stoomtram die destijds de sedert het verdwijnen van de diligence vereenzaam de wegen kwam verlevendigen, is thans te midden van het veelvoudig toegenomen en versnelde wegverkeer en vooral in het dichtbevolkte westen van ons land een nauwelijks geduld anachronisme gewor den. Vervanging van de stoom- door motor- of electrische tractie is dan ook in vele gevallen noodig gebleken. Uw Maatschap pij heeft bij de electrificatie een belang rijke rol gespeeld, ook toen zij nog niet door de autobusconcurrentie daartoe werd genoopt. In 1909 werd uit den naam uwer Maat- sohappij het woord „stoom" geschrapt; de belofte die zij daarbij als het ware op zich nam heeft zij vervuld en daarmee ook technisch een belangrijke prestatie ver richt. Als straks ook uw oude tramlijn en de lijnen naar Purmerend en Edam zullen zijn geëlectrificeerd, heeft uw Maatschappij een net van elestrische tramwegen onder haar beheer, dat er wezen mag. pert's zijde liep, niet kon nalaten z'n hoofd om te wenden en Rupert een waarschu wenden blik toe te werpen. Ze hadden weldra het land bereikt, want de gevan genen maakten nooit langer dan strikt noodzakelijk was, gebruik van de groote openbare wegen. Rupert keek even om, het er op wagend hiervoor te worden berispt. Hij herkende de plaats, waar Marjorie hen den bewus- ten da-g had verlaten, om in Princetown eenige boodschappen en inkoopen te gaan doen met het geld, dat Rupert haar had gegeven. Hij liet z'n blik dwalen over den grooten weg. Doch niet de minste gemoedsaandoe ning sprak er uit. t De reactie had reeds lang geleden plaats gehad. Hij had de vuurproef doorstaan; z'n gemoed was verhard. Slechts een korte poos was zijn ziellijden bijna on draaglijk geweest. Hij had wel willen ster ven en hier ook voor gebeden. Zelfs z'n liefde voor Ruby Strode was niet vol doende geweest, om hem eenig houvast te geven. Dag en nacht waren in de groote straf gevangenis als het ware samengegroeid tot een groot geheel. De geestdoodende eenzaamheid en eentonigheid werden door niets, niets afgewisseld. De tijd bestond niet uit dagen en nachten, doch uit uren, de uren uit minuten en deze uit seconden terwijl iedere seconde wel een eeuwig heid geleek. (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9