5PORT 5PEL DENEMARKEN-NEDERLAND 0-2. MAANDAG 15 JUNI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 /Baandag Bijvoegsel Met de traditie gebroken. Verdiende over winning van Holland Van Run de beste speler. Koninklijke belangstelling. (Va-n onzen specialen V.D.-verslaggever). Voor ongeveer 25.000 toeschouwers heeft Holland met de traditie gebroken! Voor het eerst heeft Holland! in Denemarken ge wonnen en dit volkomen verdiend. Dit is gekomen door het uitstekende spel niet al leen van de voorhoede, die tegen de ge woonte in, het spel zeer open heeft gehou den, en waarmede de niet al te trap-vaste Deensche verdediging in groote moeilijkhe den werd gebracht, doch vooral ook door het buitengewone spel van Van Run, die voor het korte spel van de Deensche voor hoede een geweldig struikelblok is geble ken, en die dan ook ongetwijfeld de beste man van het Hollandsche elftal is geweest.. Overigens heeft het geheele elftal een goe den wedstrijd achter den rug, zonder dat Anderiesen en Paauwe zich tot het peil wis ten te verheffen, waarop het overige deel van de ploeg stond. Waar echter zoowel de achterhoede als de voorhoede uitstekend speelde, kon dit mindere werk behoorlijk worden vergoed Het was uitstekend weer, hoewel de zon wat scherp scheen en een frissche bries stond van doel tot doel. Precies half twee verschenen de Hollan ders, en even later de Denen op het veld. Koning Christiaan en Koningin Alexan- drina lieten zich aan den Hollandschen lei der, den heer Moorman, voorstellen en in de pauze liet de Koning zich ook aan de beide elftallen voorstellen, waarbij Z. K. H. zich enkele oogenblikken met den Holland schen aanvoerder Van der Meuletn onder hield. Het veld was in uitstekende conditie, hoewel eenigszins hard en daardoor effect vol. Van der Meulen won den toss en koos het eerst wind en zon tegien, zoodat om 1.35 uur de Denen aftrapten. Als scheidsrechter 01 sson het begin- signaal doet hooien, staan de volgende ploegen tegenover elkaar: Denemarken: Svend Jensen Tarp Knud Christoffersen Zölok Poul Jensen Johansen Rohde Joergensen Uldall Henry Hansen Nilsson v. Nellen Welk v. d. Broek Lagendaal Adam v. Heel Anderiessen Paauwe Sr. Van Run Weber Van der Meulen Nederland. De eerste aanvallen zijn voor Holland en Christoffersen kan slechts mèt moeite een voorzet van Wels onderscheppen. Een snelle aanval van Adam had onmid dellijk daarop een corner tengevolge en hieruit kopt Lagendaal rakelings langs doel. De Denen liepen voorloopig bij hun weinige aanvallen in den buitenspelval. Als er precies tien minuten gespeeld zijn, krijgt van der Meulen zijn eerste schot te verwerken. Het schot komt van Uldall, maar van der Meulen heeft den bal klem- vast. Heel wat minder zekeren indruk maakt Jensen, als hij na een plotseling on verwacht schot van v. d. Broek het leder nogal fantastisch in het veld tracht te stompen en die rakelings via den buiten kant van de paal gaat. In de veertiende minuut is een geweldige blunder van van der Meulen Holland haast noodlottig. Wanneer de doelman is uitge- loopen, laat hij het leder los, zoodat dit op enkele meters voor het doel komt te lig gen en Joergensen slechts voor het intrap pen heeft. Tot groote teleurstelling van het Deensche publiek schiet de midvoor nog over. Lagendaal's roem als gevaarlijk schutter is hem blijkbaar vooruitgeloopen en hij wordt zwaar gedekt. Toch is hij gevaarlijk en ook Adam en van der Broek zijn zeer actief. Als er twintig minuten gespeeld zijn, geeft Adam een afgemeten pass naar La gendaal, deze is Christoffersen te snel af en langs den uitgeloopen Jensen speelt hij den bal naar van Nellen, die in doel schjet. Evenwel wordt het doelpunt ongeldig ver klaard, doordat de grensrechter den scheidsrechter erop attent maakt, dat her- leder buiten de lijn is geweest. Bij een volgenden snellen aanval van Han-sen draait deze handig om van Run heen, Van der Meulen slaat den bal juist voor het hoofd van den toesnellenden Ul dall, die echter in het zijnet kopt. De Denen blijven even in de meerderheid en tweemaal achtereen moet van Run red den. Terwijl de Hollandsche voorhoede met haar open spel voortdurend gevaarlijk blijft, begaat de halflinie de fout te veel achter te blijven, waardoor de steun aan het aan- vals-quintet niet voldoende genoeg is. De aartvallen staan dan ook te' veel op' zich zelf. Tot de rust gaat het spel weer meer gelijk op. Uldall schiet eens hard over, doch overigens blijkt de Deensche voorhoede over zeer weinig schutterscapaciteiten te beschikken. Van Run blijft steeds het groo te struikelblok van de korte aanvallen, en alleen de beide vleugelspelers Hansen en Nilsson weten goede voorzetten te geven, welke het binnentrio echter niet weet te benutten. Zoo verstrijkt de tijd, zonder dat veel vermeldenswaardigs gebeurt. Een mi nuut voor rust kogelt v. d. Broek nog in bet zijnet. Zoo breekt de pauze aan. De tweede helft. Onmiddellijk na de hervatting om 2.34 uur zijn de Denen weer aanvallend en Nilsson krijgt de kans van den dag als hij op enkele meters afstand voor 't doel staat. Zijn schot faalt. Drie hoekschoppen, kort HET NED. ELFTAL heeft Zondag te Kopenhagen met 20 van Denemarken gewonnen. De leden van. het elftal op weg naar de hoofdstad, aan boord van een der Deensche schepen. achter elkaar genomen, op het Deensche doel, zijn vervolgens het resultaat van snelle Hollandsche uitvallen, waarbij de Deensche- verdediging weinig trapvast blijkt. Een uitstekend schot van Adam belandt via Tar-p's been in de handen van Jensen. Even valt Holland nu krachtig aan, doch spoedig weten de Denen het spel weer te verplaatsen en al-s Joergensen doorgebro ken is, weet Weber nog op het nippertje te redden. Een oogenblik lijkt-het erop, dat onze midde-nlinie de bekende inzinking zal krij gen, die ook tegen de Belgen te Antwerpen te oonstateeren viel. In deze periode, waar in Ande-riesen en Paauwe hopeloos loopen te zoeken, lost Rohde een formidabel schot, dat rakelings langs den paal gaat. Even later komt van der Meulen in moeilijkhe den als Nilsson hem bij een hoogstuitenden ba-1 krachtig aanvalt, doch scheidsrechter Olssen straft den Deen terecht met ecu vrijen schop. Inmiddels kloppen de. harten der weinige Hollandsche toeschouwers angstig, wanneer een misversta-nd tusscben van der Meulen en van Run bijna een doelpunt tengevolge heeft. Bij een tarn schot uit een scrim mage, denkt van der Meulen n.l., dat van Run het leder zal wegtrappen, terwijl deze den bal laat loopen- voor. onzen doelman. Zich languit in den hoek werpend, weet de lange Haarlemmer nog juist het leder uit zijn heiligdom te houden. Holland leidt! Midden in dit Deensche overwicht komt het eerste Hollandsche doelpunt. Als er twaalf, minuten gespeeld zijn, geeft Lagen daal ongeveer van de helft van het veld, een scherpen pass naar ^Vels, deze zwenkt naar binnen en geeft een afgemeten voor zet, waarop Lagendaal langs den verbluf ten Jensen onhoudbaar inkogelt (01). Fel vallen de Denen aan, maar hun voor hoede blijft voortdurend het onproductieve korte samenspel spelen, tot voor het doel, waarmede van Run en ook Weber, die na een aarzelend begin steeds beter is gaan spelen, geen moeite hebben. De voorsprong vergroot. Bijna heefteen snelle uitval van van Nel len opnieuw een doelpunt ten gevolge. Na eenig getrap bemachtigt evenwel Adam den bal, een hard laag schot volgt, Jensen heeft het leder niet vast en na zestien minuten doelpunt de inloopende Lagendaal ten tweeden male. (02). Jensen is hierbij aan het hoofd gebles seerd en hij moet het veld verlaten. Een oogenblik komt Tarp in he>t doel te staan, maar daarna neemt een andere Jensen, Henning Jensen, van de Boldklubben zijn Holland wordt nu teruggedrongen. De Denen vallen steeds fel aan maar van Run en in laatste instantie ook van der Meu len weten van geen wijken. Het heele Hol landsche elftal, met uitzondering van' de vleugelspelers en den midvoor, staan te verdedigen, maar nochtans blijven Lagen daal's pasjes naar de vleugels groote ver warring stichten in de Deensche verdedi ging. Als Wels ver tot het Deensche doel is doorgedrongen ,ontwokmt dit slechts aan doorgedrongen, ontkomt dit slechts aan schiet. Toch blijven de Denen het spel beheer- schen en wij denken Denemarken reeds den achterstand, te zien verkleinen, als na 26 minuten van der Meulen een hoogen voor zet van Nilsson mist en. Hansen's kopbal langs het verlaten Hollandsche doel. gap,t, zonder dat er. een Deen is om het leder in te trappen. Het spel zakt dan ineen en er komt, dan weer wat leven in de brouwerij, wanneer Holland na een half uur spelen zich uit de beknelling losmaakt en een verrassend combinatiespel laat zien, dat de Denen vol komen overdondert. Het spelbeeld is plotseling geheel ver anderd en terwijl Holland sterk aanvalt, staat het geheele Deensche elftal thans te verdedigen. Hef spel' is plotseling veel beter, er wordt uitstekend gecombineerd cn in het bijzonder door onze voorhoede. De midde-nlinie voedt de voorhoede veel beter dan voor de rust. en het Hollandsche elftal domineert volkomen in het ve'ld. Thans is het de beurt aan de Denen om met uit vallen te trachten den achtersband te ver kleinen doch hun spel mist het open ka rakter, dat de Hollandsche aanvallen ge durende den geheelen wedstrijd gedragen had en met heb kort spel heeft van Run nu minder moeite. Zoo verstrijkt de tijd, zonder dat de Hol landsche zege ook maar een oogenblik in gevaar komt. Anderiessen lost nog een ge weldig schot van verren afstand, dat Jensen uitstekend stopt. Nog vallen de Denen even aa-n en dan is het tijd- en heeft Hol land voor het-eerst in Denemarken gewon- Nabeschouwing. Zooals gezegd heeft het Hollandsche elf tal volkomen verdiend gewonnen, en er is verrassend gespeeld, voornamelijk in de tweede helft. In de eerste helft was het spel hoofdzakelijk mat en konden de Hollanders zich blijkbaar niet onttrekken aan den psy- chölogischen invloed van de algemeene meening, dat hier het sterkste Deensche elftal in het veld stond, dat in jaren bijeen was geweest. In officieele Deensche voet balkringen twijfelde men dan ook geen oogenblik aan een overwinning en voorna melijk van de voorhoede koesterde men groote verwachtingen. Zij zijn,echter teleur gesteld. In het Hollandsche elftal wa-s o.i. van Run de beste speler. Wat hij achter gered heeft door ziph steeds,stoer midden in de Deen-sche aanvallen te werpen, grenst aan het wonderbaarlijke, doch ook Weber heeft hem trouw terzijde gestaan en toen hij na 15 minuten spelen, er beter in kwam, werd hij een goede partner, d.ie ongetwijfeld hoop voor de toekomst geeft. Van Heel gaf zijn gewone spel, dat wil dus zeggen, dat wij er weinig verder van behoeven te vertellen. De kleine Rotter dammer kreeg menig applaus. Anderiesen's spel was nuttig zonder bijzondere dingen te doen, evenals Paauwe, wiens spel eenigs zins teleurstelde. Het leek er een oogen blik op, dat de halfinie in de tweede helft de bekende inzinking zou krijgen, doch juist op tijd kwamen de Hollandsche doelpunten, die van grooten psychologischen invloed waren. Het gaf het Hollandsche elftal moed en zoo kon deze inzinking werden over wonnen. De voorhoede heeft uitstekend gespeeld, beter dan wij haar in tijden zagen. Voor namelijk viel hèt uitstekend spelverdeelen van Lagendaal op, die zich steeds in voor uitgeschoven positie opstelde. Ada-m was weer de voetbal-artist, die met zijn won derlijke trucjes, vooral toen tegen het ein de een Hollandsche zege zeker wa-s, heb Deensche publiek verraste. Hij vormde een uitstekenden vleugel met Wels, die hoewel hij betrekkelijk weinig te doen kreeg, en kele malen de voorzetten goed afwerkte en met hem is dan ook ©en speler in het elftal gekomen, die zijn plaats volkomen waardig bleek. Zijn voorzet, waaruit het eerste doel punt werd geboren, wa-s subliem: Ook v. d. Broek liet uitstekend spel zien. Hij, dwaal de af en toe wat te veel over het veld, maar speelde zeer enthousiast en ook zijn vele schoten waren va-n goede kwaliteit. Van Nellen speelde als altijd hetzelfde ,spel. Hij was over het algemeen goed, zon der nochtans tot de uitblinkers te behooren. Zooals te begrijpen is heerschte .er groote vreugde in- het Hollandsche kamp, toen. de Zweed-sche scheidsrechter Olssen, die uit stekend leidde, eind©- had gefloten. Daarentegen heerschte er bij de Denen groote verslagenheid, doch zij namen de nederlaag zeer sportief op. De stand is nu: gesp.gew. gel. verl. v.-t. pnt. Nederland 10 5 2 3 1916 12 Denemarken 10 3 2 5 1619 8 Na afloop van den wedstrijd heeft de speciale V.D.-verslaggever een onderhoud gehad met den scheidsrechter, naar aan leiding van het feit, dat de Deensche spe lers, speciaal de reserves, verklaard had den, dat het eerste doelpunt ten onrechte geannuleerd is, daar de bal niet buiiten het veld geweest is. De scheidsrechter erkende zijn fout en gaf toe, dat zijn genomen beslis sing foutief was. KON. NED. VOETBALBOND. Overzicht. Go Ahead heeft gisteren haar eerste over winning in de kam-pioenscompetitie be haald door Velocitas met 51 te klopipen. De stand is: Ajax 8 5 2 1 29—16 12 P. S. V. 7 4 3 20—14 8 Fcycnoord 5 3 11 28 7 Go Ahead 6 114 12—18 3 Velocitas 6 2 4 624 2 Voor de promotie-competitie in Afdeeling III won Robur met 21 van N.E.C. De Apeldoorners blijven daardoor in de eerste klasse Rob et Vel 4 3 1 11—4 7 Rigtersibeek 4 2 11 87 5 N. E. C. 4 4 7—15 In Afdeeling IV werd de degradatie der eerste klasser Wilhelmina een feit. Wilhel- mina bleef mèt 10 de mindere van Bleyer- heide, dat daardoor ongeslagen eerste klas ser werd. Bleyerheide 6 5 1 176 11 Wilhelmina 6 3 1 2 86 7 Dongen 6 2 13 17—12 5 Roermond 6 1 5 624 1 De uitslagen: Internationaal. DenemarkenNederland 02 Kampioenschappen van Nederland. Go AheadVelocitas 51 AFDEELING III. Promotie 3e Klasse. SWV-GNA 1—2 AFDEELING III. Promotie 2e Klasse. NEC—Robur et Vel. 1—2 AFDEELING IV. Promotie 2e klasse. BleijerheideWilhelmina 10 DongenRoermond 71 R. K. FEDERATIE. DE NIEUWE VOORZITTER DER FEDERATIE. Aan den vooravond van de missiewed strijd Den BoschHaarlem vergaderde het bestuur der Federatie ter installatie van den nieuiwen voorzitter den heer P. van der Heijden, tandarts te 'a-Hertogen- boseh. Pater F. L. Esser O.E.S.A., die de vergadering leidde, wees op den grooten bloei van de federatie op het oogenblik, dat haar derde voorzitter zijn voorzitters hamer aanvaardt, zoo zelfs, dat de niet- eonfessioneele organisatie in het land on zen bloei begint te benijden. Er wordt van dien kant in de overwegend katholieke provincies hard gewerkt voor levensbehoud voor hen een zorgelijk teeken, voor ens een hoopvol verschijnsel. Als de teekenen niet bedriegen zal onder uw presidium het vijfde bisdom meer toenadering tot de R. K. F. toonen. Dr. van der Heijden dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en hoopte met de door hem reeds opgedane ervaringen en de medewerking en steun van alle R. K. F.- leden nog veel te kunnen doen in het be lang van de katholieke sport be weging. „Tijd". NIEUWE ATHLETIEKRECOR DS. Bij de Nationale Afchletiek- wedstrijden va-n de A. V. A. C. springt Roelofs 1.829. Meter hoog en maakt hiermede een re-oord.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5