22ste Jaargang VRIJDAG 12 JUNI 1931 No. 6920 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUITENLAND BINNENLAND S)e ÊcicbeHe0ou^cmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Tooroitbetaling DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Voor Leiden 19 cent per weefr 2J0 per kwartaal BureaUX: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Bij onze Agenten 20 cent per weekf 2.60 per kwartaal U e W O n e Advertentien OU cent per regel. Franco per poft f2.95 per kwartaal Voor Ingezonden Mededeelingen wordt Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II bet dubbele van het tarief berekend, krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 I betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en Geïllustreerd Zondagsblad 9 oenfc. verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen Vermaak en ontspanning. Naar de opgave van het Bureau van Statistiek in Amsterdam, is in het eerste kwartaal van dit jaar, vergeleken bij de drie eerste maanden van het vorige, het bezoek aan vermakelijkheden gedaald met ongeveer dertien procent. Telt men de bioscopen alleen, dan stijgt de achteruit gang tot zeventien procent. De opbrengst van de vermakelijkheids belasting was voor het totaal ongeveer vijf procent lager. Voor de bioscopen apart bedroeg de achteruitgang het dubbeletien procent. In het „Volk" concludeert de na een langdurige ziekte weer herstelde „op roerige krabbelaar" uit deze cijfers tweeër lei, nl.: Ten eerste, dat de malaise veel meer om zich heen grijpt onder de arbeiders, dan oppervlakkige beschou wers zich voorstellen. Ten tweede, dat de arbeiders, die het door wat hoogere welvaart ook tot wat hoogere ontwikkeling hebben gebracht, zich lang niet meer zoo grif op de wonderen van de bioscoop laten onthalen als voorheen en dat hun wat extra's moet worden geboden, wil men hen tot een bezoek aan de film verlokken. Wij willen hopen, dat de tweede con clusie juist is, maar wij gelooven, dat, wat onder „ten eerste" als oorzaak wordt genoemd, helaas ook werkelijk op de eerste plaats moet staan. De hooge ontwikkeling, die tot een edeler ontspanning dringt is ook in niet- arbeiders vaak ver te zoeken! Op een vertooning te Amsterdam wij zend, in hetzelfde hierboven geciteerde stukje, merkt de schrijver terecht op. Buiten de arbeiders-klasse schij nen er dus nog menschen genoeg te zijn, die ook in tijden van malaise geld te veel en beschaving te weinig hebben om te weten, waar men zijn vermaak en zijn ontspanning zoeken moet. Zoo is 't inderdaad. Onder alle standen ITALIË FASCISME EN KERK. De Paus ontvangt de Maria-Congreganisten De door de Italiaansche regeering aan het Vaticaan gerichte nota, welke, naar het heet, in verzoenenden toon gesteld moet zijn, is nog steeds niet gepubliceerd. Het eenige wat men via de pers vernam, is, dat de Italiaansche gezant bij den H. Stoel een langdurig onderhoud had met den kardinaal-staatssecretaris. Verder verluidt, dat de nota het Va- caan er van beschuldigt, de bepalingen van het concordaat en van het verdrag van Lateranen geschonden te hebben. De ker kelijke autoriteiten ontkennen en weer leggen deze besehuldigng en wijzen harer zijds opnieuw op de verdragsartikelen, die het bestaan der Katholieke Actie erken nen, en op de openlijke schending dier ar tikelen door de Italiaansche regeering. Ook wordt te Rome gezegd, dat het Va ticaan de uitgifte voorbereidt van een wit boek, waarin nauwkeurig alle gebeurtenis sen van den jongsten tijd zouden worden medegedeeld, benevens de oorzaken van het conflict en de mogelijke gevolgen er van. De H. Vader heeft wederom een twee tal toespraken gehouden, een tot een be devaart van vrouwelijke>-congreganisten, de andere tot de seminaristen van Anagni. De Maria-Congreganisten waren zonder haar onderscheidingsteekenen, zelfs zon der haar medailles ter audiëntie versohe nen, wijl ook deze zuiver-kerkelijke ver- eenigingen door het regeeringsdecreet ont bonden werden. De H. Vader zeide tot de Congreganis- ten, dat zij zijn en blijven, wat zij beloofd hadden te zullen zijn: Kinderen van Maria. Niet de staat, noch de burgerlijke auto riteiten of de politie hadden haar ver- eeniging gesticht en de leden er van tot Maria-kinderen gemaakt. Evenmin kan eenige autoriteit, tenzij de geestelijke overheid, de vereeniging ontbinden. Ten zeerste betreurde de H. Vader het droeve feit, dat de congreganisten zelfs de onderscheidingsteekenen harer vereeni ging, het insigne der Hemelkoningin, niet dragen mochten. Meer dan ooit, zeide de Paus, moet thans, in héél de.Kerk, gebeden worden. Tegenover de seminaristen uit Anagni gaf de H. Vader uiting aan zijn groote droefheid over het optreden van den staat tegen de katholieke jeugd. Het was een zware slag voor de kerk en die slag had Hem in 't hart getroffen In kerkelijke kringen wordt andermaal en met klem betoogd, dat het volkomen uitgesloten is, in de katholieke jeugdver- eenigingen aan politiek te doenondraag lijk is echter de inmenging van den staat in het katholiek vereenigingsleven. Blijkens berichten uit de provincie heb ben verscheiden bisschoppen het verbod van den Paus betreffende het houden van de H. Sacramentsprocessies niet ontvan gen, zoodat dien dag toch nog eenige pro cessies zijn uitgestrokken, hetgeen som mige bladen, 't is weer teekenend voor de fascistische mentaliteit, met veel ophef en ingenomenheid vermelden. Sommige pastoors, die overeenkomstig het verbod de processie in de kerk lieten houden, werden later door de fascistische autoriteiten als „verstoorders der openbare orde" gesignaleerd. DUITSCHLAND ONGEREGELDHEDEN IN VERSCHILLENDE STEDEN. In Elberfeld en Barmen. Een Wolff-telegram uit Keulen meldt, dat Woensdagavond zoowel in Barmen als in Elberfeld groote samenscholingen heb ben plaats gehad. De politie, die do me nigte wilde verspreiden, werd met stee- nen gegooid. Eenige personen werden ge arresteerd. Te Cassel een agent doodelijk gewond. In de straten in de buurt van de Alt- markt te Cassel verzamelden zich gister avond troepjes communisten. Toen zij aan het verzoek der politie om uit elkaar te gaan niet voldeden, drong deze, gewa pend met gummistokken, de menigte in de omringende straten. Het kwam toen tot heftige schermutselingen, waarbij de poli- tie-agenten met bloempotten, kogelflesch- jes van uit de ramen bekogeld werden. Huiszoekingen werden gedaan en verschil lende personen werden gearresteerd. Toen tegen elf uur de Marktgasse werd ontruimd werd er uit een huis geschoten. Een agent werd doodelijk gewond. In de Klosterstrasse moest de politie van haar revolvers gebruik maken; een voorbijgan ger werd gewond. Tegen twaalf uur was de rust weergekeerd. De politie heeft- tot nader orde alle ver gaderingen en optochten in de openlucht verboden. Op de arrestatie van den dader, die op den politie-agent geschoten heeft, is door den Regierungsprasident 1000 M. beloo ning gesteld. Barricades in de straten van Mannheim. Na afloop van een communistische pro testvergadering tegen de nieuwe noodver ordeningen is het Woensdagavond op ver scheidene pleinen en omliggende straten van Mannheim tot ernstige excessen der demonstranten gekomen. De politie maak te herhaalde malen van de gummistokken gebruik en arresteerde talrijke personen. In de Westelijke benedenstad werden in verschillende straten barricaden opge richt en do bestrating opgebroken. Alle lantaarns in deze straten werden vernield, zoodat de stad om tien uur volkomen don ker was. Het verkeer was stilgelegd. De winkelzaken en café's hadden de rollui ken neergelaten. De straten waren voor het meerendeel met jeugdige personen be volkt. Even na tienen begon de politie met krachtig optreden tegen de ordeverstoor ders. De politie heeft tot- nu toe slechts met los kruit geschoten. De agenten wor den bijgestaan door brandweerlieden die de hindernissen afbreken. In de omgeving der barricades wordt met steenen gegooid. Om halfelf werd de politie versterkt. ENGELAND LABOUR-KABINET IN MOEILIJKHEDEN. In verband met het liberale amende ment op de begrooting in zake de voorge stelde grondbelasting, is plotseling een po litieke crisis ontstaan. De liberalen willen drastische wijzigingen brengen in de basis van het landbelastingstelsel. Zij zijn het met het principe eens, doch hun bezwaren gaan vooral tegen de mogelijkheid van dubbele belasting, die er in besloten ligt. Volgens de huidige voorstellen der regee ring zou een landeigenaar, die groote be dragen heeft uitgegeven om zijn eigendom te verbeteren, tweemaal belast worden, zoo wel d-oor de belasting op inkomsten uit onroerend goed als door de nieuwe belas ting. Minister Snowden is evenwel niet bereid de voorgestelde veranderingen te aanvaar den, terwijl de liberalen verklaren, dat zij hun standpunt niet kunnen wijzigen. Indien het liberale amendement, dat a.s. Dinsdag in behandeling komt, wordt aangenomen, zullen derhalve, naar in La-bour-kringen wordt verklaard, nieuwe verkiezingen moe ten volgen; door het liberale voorstel zou de opbrengst der belasting met negen tien den verminderen. Naar verluidt zou de regeering dan ook aanvaarding van dit amendement als een beslissende nederlaag beschouwen, het par lement ontbinden en nieuwe verkiezingen uitschrijven. De liberale®, hunnerzijds oppe ren de mogelijkheid, dat alleen Snowden aftreedt en de regeeriiig haar voorsteilen intrekt. De „Times" schrijft, dat aanvaarding van het liberale amendement slechts kan leiden tot algemeene verkiezingen of het aftreden van Snowden en reconstructie van het ka binet. De „Daily Herald" vestigt er de aan dacht der liberalen op, dat zij door hun amendement de Indische conferentie, de ontwapening en de kieswethervorming in gevaar brengen. De regeering zal den tijd, die haar tot a.s. Dinsdag rest, benutten voor onderhan delingen en zij koestert de hoop, dat intus- schen een oplossing voor de moeilijkheden zal worden gevonden. Gisteren hebben reeds belangrijke besprekingen plaats ge had van MacDonald en Snowden met de liberale leiders. De crisis wordt nog verscherpt door het rapport der koninklijke commissie in zake de werkloosheidsverzekering. De conclusies daarvan komen neer op hoogere bijdragen en lagere uitkeeringen. De vakvereenigings- leiders in het parlement nu hebben besloten zich tegen de hervormings-voorstellen der commissie uit te spreken. CHINA WEER EEN MISSIONARIS VERMOORD Een Duitsch katholiek priester, pater Mel- chior Geser, die deel uitmaakte van een missie te Kienning in het Noorden van Foekin, is door communisten vermoord. AMERIKA STAAT VAN BELEG IN PERU. De regeering van Peru heeft in het ge- heele land den staat van beleg afgekon digd in verband met de mogelijkheid van een nieuwe revolutionnaier beweging. G EM EENT ER AA DS-VER KIEZING EN. wen raad is als volgt: R. K. 4 (4); Chr.- Hist. en Anti-Rev. 4 (4); Vrijz. 1 (2); S. D. A. P. 1 (1); Staatk. Geref. 1 (0). De Staatk. Geref. winnen één zetel ten koste van de vrijzinnigen. AALSMEER. De uitslag van de al hier gehouden verkiezing voor den ge meenteraad luidt: R. K. 2 (2), Vrijz. 4(5), S. D. A. P. 3 (2), A.-R. 2 (2), C.-H. 2 (2). SCHIPLUIDEN. Bij de gehouden stemming voor den gemeenteraad zijn de volgende stemmen uitgebracht: R. K. 827, Ohr.-Hist. 302, A.-R. 242. De zetels zijn als volgt verdeeld: R. K. 7, C.-H. 2 en A.-R. 2. EEN STEM, EEN ZETEL. Weer een geval. Wij lezen in „De Morgen": Het is al tien- en tientallen malen ge zegd, maar het kan niet genoeg herhaald worden in dezen tijd van Raadsverkiezin gen: één stem kan den doorslag geven. Het gebeurde de vorige week in Vier- polders (waar het ligt, weten we werke lijk niet), dat daar de volgende verkie zingsuitslag werd vertoond Geldige stemmen 418. S. D. A. P. 89, Chr. Hist. 52, Vrijheidsbond 277. To taal aantal zetels 7. Gekozen: S. D. A. P. 1, V.B. 5, C.H. 1 Nu komt het merkwaardige: Als op de lijst der S.D.A.P. één stem meer was uitgebracht, dan zou, volgens het stelsel der grootste overschotten, de zevende ze tel, welke nu aan den V.B. kwam, door de S.D.A.P. zijn bezet. Eén stem beteekeale dus ook hier weer één zetel. Denkt er om, gij allen, die nog stem men moet, ook uw stem kan één zetel méér beteekenen GEWEIGERD HET WILHELMUS TE ZINGEN. Op een openbare school te Amsterdam. Maandagmorgen heeft, zoo vertelt het „Volk" een 12-jarige ieei.ing van de 5e klas se der President Krugerschool in de Laings Nekstraat te Amsterdam, bij de zangles bezwaar gemaakt om mee te doen, toen de klasse-onderwijzeres de leer lingen na andere liederen ook het Wil helmus wilde laten zingen. Toen den jon gen, die lid is van de A.J.C., naar zijn be zwaren werd gevraagd, deelde hij die mee, waarna de onderwijzeres hem bij wijze van strafmaatregel opdroeg, het Wilhelmus al leen te zingen. Ook dit weigerde de jon gen. Daarop is hij naar het hoofd der school gezonden, die den knaap in over- '.rg met de betrokken onderwijzeres voor drie dagen van de school stuurde. Dc ouders van den jongen hebben zich over deze zaak eerst telefonisch en daar na schriftelijk bij den wethouder voor het onderwijs beklaagd. Naar het blad verneemt, heeft de wet houder deze zaak ter onderzoek in handen gesteld van den inspecteur van het lager onderwijs, den heer C. P. Vrijburge, die een onderzoek bij beide partijen zou in stellen en den wethouder van zijn bevin dingen rapport zal uitbrengen. Wat leven we tooh in een zalig landje, merkt de „Besb." naar aanleiding van dit bericht op. Heel het raderwerk der ambte narij moet in actie gesteld, omdat een aap van een jongen vertikt vaderlandsche lie deren te zingen. Zoo worden niet alleen de kinderen de dupe van de roode actie, maar ook het stadsbestuur maakt zich belachelijk. En de openbare school wordt meer en meer verdaoht VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Ongeregeldheden in verschillende Duit- sche steden. Het Labour-kabinet in moeilijkheden. Achttien opvarenden van de duikboot „Poseidon" om het leven gekomen. (Bui- fcenl. Berichten, 3e blad). OMGEVING. Officieele opening van de Centrale Vei ling te Ter-Aar. (2de blad). AANVULLING LEERPLICHTWET. Geen algemeene uitbreiding tot acht jaar. Overgang naar land- en tuinbouw scholen. Verschenen is de memorie van antwoord op het Voorloopig Verslag over het wets ontwerp tot aanvulling van de leerplicht wet. De minister zegt daarin, te moeten toe geven, dat ook na de invoering van de voor gestelde bepaling sommige kinderen 8 jaren op de gewone sohool zullen moeten door brengen en dan dikwijls het zevende leei- jaar zullen moeben doubleeren om aan den leerplicht te voldoen. Wijziging van art. 3 der Leerplichtwet in dier voege, dat na volbrachte leerjaren aan een lagere school de leerplicht beëindigt, zou verre de gren zen overschrijden van de toezegging, door den minister gedaan. De minister betoogt, dat er van een on gelijke behandeling in dit opzicht van hec lager land- en tuinbouwonderwijs en het nijverheidsonderwijs niet gesproken kan worden. Een verhooging van den leeftijd van toe lating tot de nijverheidsscholen valt buiten het kader van dit wetsontwerp. De eisch, dat vóór het bezoeken van een nijverheids school d© leerlingen zeven leerjaren van de lagere school hebben doorloopen, 'zou er licht toe leiden, dat tal van kinderen van vakonderwijs verstoken zouden blij ven doordat hun ouders zulk een langdurig schoolonderwijs niet kunnen bekostigen. Van een verzwakking van de leerplicht wet, die verscheidene leden van dit ont werp duchten, is naar d© minister meent, geen sprake. De hier bedoelde kinderen brengen slechts den tijd, gedurende welken zij na afloop van het zevende leerjaar nog leerplichtig zijn, in plaats van voor de twee de maal in hetzelfde leerjaar, in de eerste klasse eener lagere land- en tuinbouwschool door. Het vóór en tegen van een algemeene uit breiding van de leerverplichting tot acht jaren kan, naar de minister meent-, hier bui ben bespreking blijven. Zij zou bovendien reeds met het oog op de daaraan verbonden financieele gevolgen in dezen tijd zeker moeten worden afgewezen. Het bevorderen van een wijziging dor Leerplichtwet in dien zin, dat de landbouw- verloven zouden worden opgeheven, of al thans, dat voor overtredingen niet de werk nemer, maar de werkgever gestraft wordt, is van den minister niet te verwachten. Als bijlage is aan deze memorie toege voegd een opgave van de plaatsen, waar door het Rijk gesubsidieerde lagere lanJ- of tuinbouwscholen bestaan of in 1931 zui len worden gevestigd. WERKLOOZEN-STEUN. Uit Utrecht wordt aan de „Tel." bericht: Bij de onlangs tot stand gekoanen over eenkomst ten aanzien van de steunverlee- ning aan de werkloozen tusschen het Rijk en de gemeenten Rotterd-am, 's-Gravcn- hage en Utrecht, waarbij voor deze ge meenten een uniforme regeling is bereikt, heeft naar wij vernemen, de regeering af gezien van vaststelling van den termijn, waarin aanvankelijk een moeilijkheid was gelegen. De volgende bepalingen zijn bij deze nieuwe regeling getroffen: De maximale uitkeering zal 22.50 per week bedragen. Thans bedraagt deze voor de gemeente Utrecht, 21. Het maximum-bedrag van den huurtoeslag is verhoogd van- 2.50 tot 3, de kindertoeslag van 1.50 tot 1.75. In dien d.e huurtoeslag ten gevolge heeft, dal het percentage wordt overschreden, zal dit in bijzondere gevallen toegestaan worden, bijvoorbeeld bij groot© gezinnen met lago uitkeeringen. Het percentage mag dan tot hoogstens 80 pet. worden opgevoerd. In Den Haag en Utrecht blijven de eei- ste 5 gezinsinkomsben van de gehuwde vrouw, die kinderen te haren laste heeft, vrijgesteld, terwijl in plaats van den niec- toegestanen aftrek van een deel van dc gezinsinkomsten der kindoren een andere verbetering aal worden ingevoerd. Dezelf de regeling welke voor Den Haag en Utrecht geldt, zal vermoedelijk binnenkoi ook voor Rotterdam in werking treden. GRONINGEN. De uitslag van de Raadsverkiezing is als volgt: Comm. par tij 2068, 2 zetelsDem. partij 1495, 1 ze tel; Recht en Vrijheid Kolthew 907, 1 ze tel; S. D. A. P. 13009, 11 zetels; Midden standspartij 165, 0 zetels; A.R. 5340, 5 ze tels; Herv. geref. staatspartij 481, 0 zetel; Vrijheidsbond 4560, 4 zetels; Rev. soc. 667. 0 zetel; R. K. Staatspartij 3793, 4 zetels Chr. Hist. 4731, 4 zetels; Vrijz. Dem Partij 8316, 7 zetels. De vrijz.-democrater winnen 3, de R. K. Staatspartij 1, de partij Recht en Vrijheid krijgt 1 zetel. De Vrij heidsbond verliest 3 zetels, de Neutrale partij is uitgevallen. De oude Raad telde 37, de nieuwe Raad 39 zetels. PIJNACKER. De uitslag der Raads verkiezing is als volgt: S. D. A. P. 203 (132); R. K. Staatspartij 723 (721); Staatk. Geref. partij, 150 (0); Vrijz. 197 (302); Ver bonden lijst der Christ. Hist, en Anti-Rev. 839 (778). De tusschen haakjes geplaatste cijfers geven het 'aantal stemmen aan, dat bij de vorige raadsverkiezingen is behaald. De samenstelling van den nieu M0TIE AAN DE REGEERING. Van den Limburgschen Land- en Tuinbouwbond. De Limburgsche Land -en Tuinbouwbond leeft in een algemeene vergadering op Woensdagavond te Roermond gehouden, "■en motie aangenomen, welke gezonden '1 worden aan de regeeving. De motie luidt als volgt: „De afdeelingen van den Limburgschen uand- en Tuinbouwbond, in algemeene vergadéring bijeen te Roermond, gehoord de besprekingen, waaromtrent uwe Ex cellentie nader rapport zal worden uitge bracht, overwegende dat de malaise in den land- en tuinbouw zoodanig toegenomen is, dat van een loonende cultuur geen sprake meer kan zijn, vraagt met aandrang zoo spoedig mogelijk meer ingrijpende re- geeringsmaatregelen tot directen en indi- recten steun, en gaat over tot de orde van den dag."

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1