EUITENL, BERICHTEN LAND- EN TUINBOUW SPORT UIT DE PERS DONDERDAG 11 JUNI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 ONGELUKKEN. ENGELANDS DUIKBOOTRAMP. Wonderbare reddingen. Over de ramp, die de Britsche vloot in de Chineesche wateren heeft getroffen door het vergaan van de duik'boot „Posei don", kunnen thans nog eenige bijzonder heden worden medegedeeld. De botsing had plaats toen de duikboot oefeningen uitvoerde; zij voer aan de op pervlakte, op een plek, die op ongeveer 18 K.M. van Weihaiwai is gelegen. Door nog niet opgehelderde oorzaak werd de ..Poseidon" plotseling aangevaren door de kleine Chineesche kustboot „Yuta". De botsing was zoo hevig, dat de duikboot een groot gat in een der flanken kreeg en binnen enkele minuten zonk. De bemanning van den Chineeschen kustvaarder stelde onmiddellijk alle pogin gen in het werk, om de schipbreukelingen te redden. Zij slaagde er in een aantal der overlevenden op te pikken. Zes der opge sloten matrozen zijn op wonderbare wijze aan den dood ontsnapt; zij hebben zich weten te redden met behulp van het z.g. Davis-reddingsapparaat voor duikbooten. Dank zij deze prachtige uitvinding kwamen twee der matrozen twee en een half uur na de botsing aan de oppervlakte, terwijl de vier anderen drie uur na de ramp de oppervlakte bereikten. Alle zes werden op gepikt door de Britsche oorlogsschepen, die zieh onmiddellijk na het bekend wor den van het gebeurde naar de plaats des onheils hebben begeven om zoo mogelijk hulp te bicden. Na tien uur vergeefs zoeken door andere schepen van de bij Weihaiwai gedetacheer de afdeeling der Britsche marine, slaagde men er in, de plaats waar de duikboot „Poseidon" gezonken was, ongeveer 21 mijlen ten noorden van Weihaiwei te vin den. Thans is men begonnen om te trachten, de duikboot met behulp van samengeperste lucht aan de oppervlakte te brengen. Nog acht man gered. Te Shanghai is bericht ontvangen, dat men er gisteravond in geslaagd is nog acht van de zeelieden, die zich in de veronge lukte duikboot „Poseidon" bevonden te redden, doch men vreest, dat de tien zee lieden, die zich in een ander compaitiment bevinden, niet bereikt kunnen worden. De Engelsche chef der marine in China heeft een bergingsmaatschappij te Tokio om assistentie gevraagd. De begrafenis van de twee zeelieden, die na hun redding zijn overleden, zal heden geschieden. De ramp heeft in Sjanghai diepen indruk gemaakt en van bijna alle schepen in de haven waait de vlag halfstok. In het Lagerhuis heeft de minister van Marine, Alexander, medegedeeld, dat de duikboot toen zij werd geramd, aan de op pervlakte voer op ruim 30 K.M. ten Noor den van Weihaiwei. Binnen twee minuten zonk de „Poseidon" en de eerste geredden, vijf officieren en 30 minderen konden door den waarnemingstoren nog juist bijtijds ontsnappen. AARDSCHOKKEN IN 00ST- FRIESSLAND. Waarschijnlijk locale verschijnselen. Naar het „Hamburger Fremdenblatt" mededeelt, zijn er in West-Bhauderfehn (Kreis Leer) gisternacht sterke aardschok ken waargenomen. Dinsdagavond hoorden de bewoners een dof gerommel en voelden daarna lichte bevingen van den aardbodem Toen de bewoners uit hun huizen kwamen, zagen zij, dat de palen van de lichtleidin- gen bewogen. Gistermorgen is wederom een lichte beving waargenomen. Het Ham- burgsche hoofdstation voor aardbevings- onderzoek deelt in dit verband mede, dat men hier waarschijnlijk met locale ver schijnselen te doen heeft. METEOORSTEEN IN OHIO NEERGEKOMEN. Een geweldige slag. Uit Toledo (Ohio) wordt gemeld: Op een hoeve in de nabijheid van Malinta is een meteoorsteen terechtgekomen. Over een afstand van een halve mijl in den omtrek werden de ruiten gebroken. De slag werd in een aantal steden van het district gehoord. STRIJD OM EEN ONBEKENDEN SOLDAAT. Hij heeft zijn geheugen verloren. Op het oogenblik loopt te Parijs een in teressant proces- Vijftien gezinnen vech ten om een onbekenden soldaat. Soldaat nummer 13, zoo heet hij, keer de tegen het einde van den oorlog met het gewone transport uit de gevangenschap in Duitschland naar hét vaderland terug Maar terwijl de anderen in hun gezinnen weerkeerden, waarvan de oorlogsuitbars ting hen voor jaren had losgescheurd, be stond er voor hem om zoo te zeggen geen uitkomst. Hij was zwaar gewond in gevangenschap geraakt. Men had hem genezen, maar één ding kon men hem niet teruggeven: het geheugen. Hij kon zich niets meer herinneren. Her- kenningsteekens en papieren bezat hij niet meer. Men gaf hem een naam, doch die behield bij de invrijheidstelling slechts tot aan de grens zijn Vaarde. Achter de grens kwam het probleem van zijn verloren naam opnieuw naar voren. Hij dacht na. maar herinnerde zich niets. En men noemde hem als dertiende man in Zomersproeten ver dwijnen in korten tijd^eheel door Sprutol>.^if^He Drogisten. Pot 90 ct., Tubö, 50 ct. Zeep 60 ct. 5934 het. transport soldaat no. 13. Als overtollig lid in de maatschappij, ging hij van plaats naar plaats, tot op ze keren dag te Parijs zich een oude vrouw aanmeldde, en den naamlooze als haar vermisten zoon aanwees. Verdere aanspra ken bestonden niet en de onbekende sol daat keerde eindelijk in zijn familie terug. Deze toestand duurde eenige jaren tot op een goeden dag een andere familie in hem haar zoon wilde herkennen. Zijn foto en levensgeschiedenis verschenen opeens in de kranten. En nog dertien nieuwe ge zinnen kwamen plotseling met dezelfde aanspraken voor den dag. De rechtbank zal daarover thans be slissen. Hij zal nu waarschijnlijk aan het tweede gezin worden toegewezen, dat. met foto's en schrijfproeven zijn aanspraken het meest overtuigend bewijst. PROFESSOR PICCARD. De Koning en de Koningin van België hebben op het- kasteel van Laeken een diner gegeven ter eere van professor Pic- card. Mede zaten aan dr. Kipfer, mevr. Piccard, de gezant van Zwitserland, staats minister Franequi en verder nog tal van persoonlijkheden uit de wetenschappelijke kringen. Ontsnapte krankzinnige schiet twee mannen neer. Te Aarschot heeft een ontsnapte krank zinnige twee mannen, die op een café-ter ras zaten, doodgeschoten. De dader kon door de politie overmand worden. grc/ene tomaten ter veiling. Een onverstandige tactiek, waaraan de kop moet worden ingedrukt. In een artikel in „Handel en Tuinbouw" over het verderfelijke van het brengen van groene tomaten op de veilingen wordt o.a. gezegd De schade, die den handel daardoor wordt toegebracht, is veel grooter, dan men misschien meent. De redenen, waarom de tuinder met groe ne tomaten ter veiling komt, zijn verschil lend. In den regel ligt er aan ten grondslag dat men vreest voor een prijsdaling, na een paar dagen. In dat geval plukt men maar gauw voor de hand weg. Wel zal het dan ge beuren, dat men een paar eent minder ont vangt da.n hetgeen voor behoorlijke toma ten wordt gemaakt, maar men troost er zich mede, dat het toch nog altijd beter is dan de te verwachten belangrijke prijsdaling na een paa-r dagen, een week b.v. Dat is heel onverstandig geredeneerd en nog onverstandiger gedaan. Want juist door het aanvoeren van dat groene goed werkt de tuinder er aan mede, den prijs voor de volgende dagen tot in den grond te bederven. De groene tomaten zijn uiteraard niet geschikt voor aflevering aan den con sument. Zij blijven onverkocht staan en voeren tot overbelasting van de markt op de volgende dagen, hetgeen op den prijs een vernietigende uitwerking heeft. Worden zij wèl verkocht, dan moet dat natuurlijk tegen verminderden prijs gaan, hetgeen eveneens funeste gevolgen heeft voor de waardeering in het algemeen. Er zijn ten slotte nog kweekers, die het in werkelijken en in overdrachtelijken zin bont maken. Dat zijn degenen, die rijp en groen door elkander gooien en er zoo mede naar de veiling gaan. Men moet zieh verbazen, dat dit nog mo gelijk is, nu toch de strijd om het behoud van markten verre van gemakkelijk is en dat er weinig, laat ons maar zeggen, prac- tiseh niets aan gedaan wordt, om er een eind aan te maken. Men bewere in dit ge val niet, dat het niet mogelijk is het kwaad te bestrijden. Het is niet alleen mogelijk, maar ook noodzakelijk, dat het kwaad wordt uitgeroeid, met wortel en tak. Men verzuime echter niet, bij den wortel te be ginnen, wil men resultaat bereiken. De be strijding moet volkomen zijn. Ge-en keur meester zal rijp en groen dooreen mogen laten passeeren. Wordt, dit streng, maar dan ook zonder consideratie tegenover wien ook, doorgevoerd, dan is het onmiddellijk afge- loopen. Een waandenkbeeld is het om te meenen, dat tomaten-, die een groote reis moeten ma ken, groen verzonden zouden moeten wor den. De practij'k heeft anders geleerd. Een ervaren exporteur, die veel tomaten heeft verzonden naar ver verwijderde plaatsen, waarbij er S a 10 dagen verliepen tusschen de verzending hier en de aflevering aan den consument in het buitenland, heeft bij her haling geconstateerd, dat tomaten, welke aan den graad van rijpheid oe waren, zich beter hielden dan de groen-verzonden exemplaren. Deze weren ook wel rijp. doch eenmaal rijp zijnde, waren zij ook dadelijk weg „bomijs" zoogenaamd. De afnemers verzochten dan ook instantelijk, om ze niet meer groen te verzenden. DE STAND DER TULPEN OP DE KLEIGRONDEN. „Over het algemeen niet te roemen". In het „Kweekersblad" schrijft B" over den stand der tulpen op de kleigronden van West-Friesland o.m. het volgende: „Den velen goeden zorgen ten spijt, kun nen wij over het a'geme-en den stand der tulpen op de kleigronden van West-Fries land niet roemen. Geven wij een algemeen overzicht dan kunnen wij zeggen, dat de tulpen het best staan op de middelzware gronden, welke goed doorlatend zijn en op die gronden, die door den kweeker door middel van greppels of drains goed ontwaterd zijn. Holle akkers en natte plekken vertoonen meestal een slecht gewas. Toch blijkt de waterschade nogal mee te vallen. Wel komen op slechte akkers waterplekken voor, waar de bollen geheel verrot zijn en ongetwijfeld zullen de naast-aangelegde tulpen minder goed be- worteld zijn, maar door den overvloedigen regen in dit voorjaar treedt toch geen vochtgebrek op. De gronden met een zeer hoog humusge- halte. alzoo zeer vochthoudend, vertoonen dit. jaar het meeste vuur. Ongetwijfeld heb ben het vele water en de late vorst op deze gronden een zeer nadeeligen invloed gehad op de toen reeds gevormde bloem. Kweekers die hun gewassen hebben ver laat door een oordeelkundige schuurbehan- deling, hebben vooral dit jaar veel succes van hun arbeid. De gestookte bollen komen bij de late vorst nog niet zoo dicht tegen de oppervlakte en zijn alzoo minder be schadigd. Menig kweeker. die zijn oogendit voorjaar goed den kost heeft gegeven zal dan ook bij zich zelven nagaan, of hij zijn sehuurbeha.nde'ing nog wat kan verbeteren. En dit kan ongetwijfeld, hoewel men op de kleigronden op dit gebied nog o-ver weinig ervaring beschikt. Maar door probeeren en nauwkeurige waarneming valt in een kor ten tijd veel te leeren. Sommige kweekers zijn er toe overgegaan hun zwakke partijen te ontsmetten met een zwakke oplossing formaline, en dit met re sultaten, die belangstelling verdienen. Bij een ernstige beoordeeling van de tul pencultuur op de kleigronden, komt men ongetwijfeld tot de conclusie, dat deze gron den, mits in goed conditie gebracht, zich uitstekend voor het kweeken van tulpen leenen. Doch wil men ook bij minder gun stige groeiomstandigheden eenigermate zeker zijn van eèn redelijk gewas, dan zal menig kweeker nog meer zorg moeten be steden aan de behandeling van zijn bollen. Hieraan ontbreekt nog wel het één en an der. Meestal uit onkunde, doch ook wel omdat de noodzaak er nog niet voldoende van wordt ingezien. Hierin ligt dan ook nog een mooie taak voor onzen voorlichtingsdienst. TE LAGE PRIJZEN VOOR BLOEMEN EN GROENTEN. Wat moet er mee gedaan worden. Naar wij vernemen werd op de bijzonde re vergadering van aandeelhouders en aan voerders van de Nijmeegsche Groenten-, Bloemen- en Fruitveiling de vraag gesteld, of de groenten, het fruit en de bloemen welke op de veiling beneden de minimum prijzen blijven, moeten vernietigd worden, desnoods aan het vee moeten gegeven wor den, dan wel of men dé producten, welke den kostprijs niet. opleveren, moet laten voor den prijs, welke de kooplieden willen geven. Van de bestuurstafel kwam de mededee- ling dat men zich zal moeten houden aan de afspraak om de groenten, welke geen minimumprijs kunnen opbrengen, maar te vernietigen of aan het vee te voeren. Niet alle aanwezigen bleken het met deze opvat ting eens te zijn, maar zij bleven in de min derheid, hoewel er van hen het denkbeeld kwam om zich te verstaan met liefdadig- heidsvereenigingen of sociale instellingen, we ke zich zouden kunnen belasten met de distributie onder noodlijdende werkloozen in stad of dorp. Op deze voorstellen werd nog niet nader ingegaan, maar het is toch te hopen, dat de leiders in de betrokken organisaties en ook van de veiling er niet toe zullen overgaan om versche groenten, waarnaar de armen snakken, voor afval op de mestvaalt te gooien. Over de bloemen vernamen wij, dat men voornemens is om potplanten die niet kun nen opbrengen den minimumprijs, te ont doen van de potten, welke 2 cent per stuk kosten en deze aan de aanvoerders terug te geven en verder de bloemen maar op een hoop te gooien. Ook hier zou met deze blijk baar waardelooze planten een dienst kunnen gedaan worden door misdeelden in de ge legenheid te stellen deze bloemen tegen zachteren prijs te koopen. Ook zou men de zieken in de verschillende gasthuizen met deze planten onschatbare diensten kunnen bewijzen. 5,Tijd". VOETBAL DIOC. HAAM.. BOND. Junioren-competitie District Leiden. Uitslagen van Zondag j.l.: Afd. A. S.J.C. I—O.V.V. I 33. Programma voor Zondag a.s. Afd. A.:. RAV.D. I-O.VV. IS.J.C I- Alphensche Boys I; Lisse ILeiden I (12 uur). Afd. B Lisse IIMeerburg I (1 u. 10) S.N.A. IMeerburg II. Waar geen speciaal aanvangsuur ver meld staat, vangen de wedstrijden aan om 1 uur. De Competitie-leider, P. J. A. DE VRIND. De P. S. V.-speler C. Paulissen ernstig gewond. Naar het „Hsgezin" verneemt, is de P. S. V.-speler C. Paulissen, die Zondag in den wedstrijd P. S. V.-Ajax na rust uitviel, daar hij een bal tegen zijn hoofd gekregen had, ernstig gewond. Na den wedstrijd is hij onder dokters toezicht per brancard naar huis vervoerd, waar men hersenschudding constateerde. Na een hernieuwd bezoek achtte de dokter het raadzaam Paulissen, die nog steeds be wusteloos was, naar het ziekenhuis over te brengen. Zijn toestand is nog steeds ernstig. LAWNTENNIS Interacademiale tenniswedstrijden. Te Utrecht is gisteren op de gemeente lijke tenisbanen op Hhynauwen het inter academiaal tennistournooi aangevangen. Hoewel het weer niet medewerkt, is er toch een flink stuk van het beladen programma afgewerkt. De deelname was zeer groot. De uitslagen luiden: Dubbelspel: R. P. WesterhuisG. Sta- verman (Gronigen) slaan LeysenGoslin- ga- 16 64 75; Karstende Ronde (Leiden) slaan WesterhuisStaverman (Groningen) 60 64PasteurDreun (Delft) slaan WesterhuisStaverman (Gro ningen) 62 75; Karstende Ronde Leiden) slaan LeysenGoslinga 60 64; Karstende Ronde (Leiden) slaan Pasteur Dreun (Delft) 62 6—3 Karsten—de Ronde (Leiden) slaan MeyerWeber (Wa- geningen) 3—6 6—3 6—0; Tholen—Smit (Amsterdam) slaan de RegtR. Vos (Gro ningen) 60 75; KremerLamböck (Delft) slaan de RegtR. Vos 6—2 62; Broekhuizenv. Dompselaar (Leiden) slaan RöelVoute 63 8—6; RöelVoute (Utrecht) slaan KremerLamböck 68 63 97 TholenSmit (Amsterdam) slaan de RegtR. Vos 60 7—5; Broek huizenv. Dompselaar slaan TholenSmit (Amsterdam) 7—9 6—3 (52 Tholen—Smit (Amsterdam) slaan Webervan Benten 6—4 6—4. Enkelspel: Th. van Eek (Amsterdam) slaat Westerhuis (Groningen) 62 63; Knottenbelt (Delft) slaat Westerhuis (Gro ningen) 61 60 L. Heyneker (Utrecht) slaat Th. v. Eek (Amsterdam) 64 16 86; L. Meyneker (Utrecht) slaat Marin- kelle (Leiden) 64 86; Knottenbelt (Delft) slaat Heyneker (Utrecht) 63 75; Heyneker (Utrecht) slaat Schell (Wageningen) 6—1 6—4Th. v. Eek (Am sterdam) slaat Schell (Wageningen) 62 6—2; Knottenbelt (Delft) slaat Marinkelle (Leiden) 62 86 Marinkelle (Leiden) slaat Schell (Wageningen) 61 61 Knottenbelt (Delft) slaat van Eek Amster dam) 06 62 63 Knottenbelt (Delft) slaat Schell (Wageningen) 61 6U; Schut (Leiden) slaat Suyver (Groningen) 60 61de Quant (Delft) slaat Suyver (Groningen) 6—0 6—1; de Quant (Delft) slaat Suyver (Groningen) 63 61Schut (Leiden) slaat van Oort (Utrecht) 60 75; de Quant (Delft) slaat van Oort (Utrecht) 63 62;" van Oort (Utrecht) slaat Wyatt (Wageningen) 46 6—3 61 de Quant (Delft) slaat Schut (Leiden) 36 61 75 Schut (Leiden) slaat Wyatt (Wageningen) 63 57 61. De wedstrijden duren voort. WATERPOLO De competitie. Gisteravond is voor de competitie H.Z.B. gespeeld: L Z.G. V—Poelmeer I 3—3. Stand met de rust 11- A.s. Zondagmiddag pl.m. 3 uur wordt voor de reserve tweede klasse van den N. Z.B.-competitie gespeeld: L.Z.C. IllS. V.H. II (Hillegersberg). A. Z. C. IDe Vest (Naarden) 40. Het weer was gisteravond weinig aan lokkelijk voor een polowedstrijd, maar het liep mee. Toen te ongeveer kwart over achten de wedstrijd een aanvang nam, werd het droog. Als scheidsrechter Trij- bits het sein tot beginnen geeft, stellen beide zeventallen zich volledig op. De be zoekers hebben den bal het eerst te pak ken, maar hun schot faalt. De Alphena- ren komen er al spoedig beter in en 't blijkt weldra, dat zij beter samenspel de- monstreeren. Als een overigens goed ge plaatst schot van Thim naast gaat, blijkt dit een kort uitstel. Het leder belandt bij Jongeleen, die van links een kogel inzendt welke doeltreft (10). Direct daarna volgt een mooi opzwemmen der A.Z.C.-voorhoe- de. Het leder wordt den rechtsliggenden Thim toegespeeld, die geen oogenblik twij felt en de stand is 20. De bezoekers ver plaatsen even het spel en hun midvoor zendt den bal naar het A.Z.C.-doel, waar Weijers keurig redt, een moment daarna een nieuwen aanval van A.Z.C., waarbij C. v. Leeuwen voor de 3e maal doelpunt. In de tweede helft blijkt „De Vest" er geheel uit. telkens nadert de A.Z.C.-voor hoede gevaarlijk bij het doel der bezoe kers. De keeper weet daarbij vele ge vaarlijke schoten te keeren. Eindelijk moet hij voor een goed geplaatst schot van v. Leeuwen zwichten (40), waarna spoe dig het einde komt met een alleszins ver diende overwinning der thuisclub. De scheidsrechter leidde correct. ZWEMMEN Wereldrecord 800 Meter vrije slag. De Fransche zwemmer J. Taris heeft te Cannes zijn eigen wereldrecord over 800 M. vrije slag verbeterd en op 10 min. 17 1/5 sec- gebracht. Het oude record van 30 Mei 1930 was 10 min. 19 6/10 sec. SCHAKEN Win.erwedstrijd Leidsch Schaak genootschap. Deze wedstrijd is, nadat het bestuur enkele nog niet gespeelde partijen had beslist, thans beëindigd. De volledige uit- slag luidt: le groep: le prijs G. Bosscha met 6 punten, 2e, 3e en 4e prijs gedeeld door W. Demmendal, W. H. Bosscha en P. L. J. Rassers, elk met 5 punten, 5e prijs Ir. J. J. G. van Hoek met 4 1/2 punt. Het aantal deelnemers in deze groep bedroeg 9. 2e groep: le prijs J. G. van Eybergen met 5 punten, 2e en 3e prijs gedeeld door G. Schoppen en J. M. Volders, elk met 4 1/2 punt, 4e prijs D. de Jong met 4 pun- MGR .NOLENS IN GENEVE. Het juiste woord op de juiste plaats. De T ij d schrijft Dat was een fijne rede van Mgr. Nolens Maandag in Genève. Een rede. die zich niet verliest in kleine bijzonderheden, doch uitsluitend aan de hoofdzaken is gewijd. Nieuwe gezichtspunten brengt de rede niet, want Monsiegneur zal allicht uit zijn portefeuille een geschreven beschouwing of een toespraak kunnen opdiepen, die 25 a 30 jaar oud is, en waarin hij precies het zelfde heeft gezegd: „De arbeiders be- hooren op de een of andere wijze deel te nemen aan het bezit en het beheer der on derneming of aan de winsten, die zij op leveren." Dat wil zeggen: Medezeggen schap via de aandeelhoudervergadering en georganiseerde samenwerking tusschen werkgevers en arbeiders in de onderne mingen met een daarmede gepaard gaande verhoogde verantwoordelijkheid voor de arbeiders. De gedachte is, zooals gezegd, niet nieuw. Maar het is belangrijk, dat zij n u en daar werd uitgesproken. Daar in Genè ve, waar de deskundigen op het gebied der sociale wetgeving uit alle landen der wereld zijn samengekomen. Nu, terwijl twintig millioen werkloozen snakken naar het verlossende woord, dat herstel en een betere orde zal inluiden. Den katholieken priester-staatsman, die in de internationa le arbeidsconferenties een groot gezag ge niet, moet het met vreugde hebben ver vuld, dat hij zieh beroepen kan op den jongsten zendbrief van den H. Vader, waarin de richtlijnen zijn aangegeven voor een juiste doelstelling van het economische leven. Monseigneur Nolens is een man van de sociale practijk. Hij kent de theorie als weinigenhij zag het ideaal schitteren toen het voor velen nog duister en nevel achtig was. Maar hij weet, dat men het ideaal slechts stap voor stap kan naderen. En daarom is een rede van dr. Nolens nooit zuivere theorie. Zijn toespraken be vatten steeds lessen, wenken en adviezen voor de practijk van heden en morgen. Elk woord is gewikt en gewogen en alleen de ingewijden begrijpen iets van de draagkracht van. deze eenvoudige, voor zichtige woorden. Zoo ook nu. Er is tusschen den directeur van het In- - ternationale Bureau en verscheidene ge delegeerden een polemiek ontstaan over de ratificatie der arbeidsconventies, met name die over den wettelijken achturen- dag. Albert Thomas had in zijn verslag op meer spoed inzake de ratificaties aan gedrongen. In Engeland bijvoorbeeld werd die aandrang gevoeld als critiek op het beleid der Laboud-regeering. Dit wekie in dien kring ontstemming en zoowel door de vertegenwoordigers der Britsche regeering als die der Britsche werkgevers werd Thomas scherp aangevallen. Ook de rede van dr. Nolens keerde zich schijnbaar eenigszins tegen den directeur, maar in werkelijkheid is zij over het hoofd van Thomas heen tot de regeeringen van verschillende landen gericht. Voor de ar beiders zeide Monseigneur, is het van groote belang, hoe de werkelijke toestand in een land ten opzichte van den werktijd is, dan wel of de conventie van Washing ton al of niet is geratificeerd. Verder kijkt Thomas te veel uitsluitend naar het aantal ratificaties. Bovendien schijnt Thomas bij zijn klacht over het te langzame rati- ficeeren niet genoeg de voorzichtige, doch zekere methode te waardeeren van de Sta ten, die niet ratificeeren, alvorens hun wet geving en de uitvoeringsverordeningen vol komen in harmonie met de conventie te hebben gebracht. Schijnbaar bevatten deze woorden cri tiek op het beleid van den directeur, doch het gesprokene door den woordvoerder der Nederlandsche delegatie treft feitelijk sommigen regeeringen, die haar sociale taak tekort schieten. Wat hebben de arbeiders aan een rati ficatie wanneer de wet zelf niet wordt toegepast? Wat schaadt het, dat de ratificatie uit blijft, wanneer de nationale wetgeving beantwoordt aan het doel, dat de conven tie van Washington beoogt Hoofdzaak is, dat de nationale wetge ver den arbeidsduur beperkt, en dat de wet consequent wordt toegepast en uitge voerd. Ten slotte heeft Mgr. Nolens een opwek kend woord tot de gedelegeerden gesproken door het adagium van Willem den Zwij ger, wiens nagedachtenis „als stichter der Nederlandsche onafhankelijkheid" weldra hier te lande zal worden gevierd, eenigs zins vrij vertaald te hèrhalen: al lijkt het uitzicht thans hopeloos, pakt aan en houdt vol, met vertrouwen op het welslagen. Dat w"as het juiste woord op het goede oogenblik en op de juiste plaats. ten. In deze groep waren aanvankelijk 10 deelnemers, van wie twee zich terugtrok ken. 3e groep: le prijs S. P. Ouwerkerk met 5 1/2 punt, 2e prijs L. J. Rutten met 5 p., 3e en 4e prijs gedeeld door W. B. Hofman en Ir. H. N. Framjois. In deze groep trok 1 deelnemer zich terug, zoodat er nog 8 overbleven. 4e groep: le prijs L. A. de Wolf met 6 punten, 2e prijs G. van Herk met 5 1/2 p., 3e prijs J. H. Faber met 4 punten, terwijl de 4e prijs gedeeld werd door H. v. d. Voet, W. B. Thoolen en Ph. van Ommen, 'k met 3 punten. Deze groep begon met '2 deelnèmers, waarvan 3 zich terugtrok ken en 1 zich, na zijn le partij verloren te hebben, niet meer liet zien, zoodat hij als deelnemers geschrapt werd. Ook hier ble ven dus 8 deelnemers over.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6