22ste Jaargang DONDERDAG 11 JUNI 1931 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND No. 6919 3)e DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voornitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per port f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is roor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oenfc. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verbuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen. V Wat willen de Katholieken iri de gemeente-politiek? Wij zouden op deze vraag een kort ant woord kunnen geven, dat aldus luidt: De katholieken willen in de gemeente politiek behartigen het algemeen be lang. Onder algemeen belang verstaan zij niet alleen de stoffelijke maar ook de geestelij ke belangen, die de verschiilende groepen der samenleving hebben, allen te zamen en elk afzonderlijk. De katholieken laten de verzorging der belangen over aan de „vrije maatschappij", aan het initiatief en de activiteit van de individuen en groepen, doch, indien deze daarin te kort schieten, achten zij het den plicht der overheid, om in te grijpen, om zelf die belangen te behartigen. De overheid heeft dus haar aandacht te schenken aan het algemeen belang, aan de belangen aller groepen. Maar aan de belangen van één groep toch zeer in 't bijzonder, nl. aan die van de oeco- nomisch zwakkeren. Nog is leiddraad voor de katholieke politiek het beginsel door Paus Leo XIII, 40 jaar geleden, neergelegd- in zijn encycliek ,,Rerum Novarum" (die ook door niet-katholieken mocht worden bestu deerd!), als hij o.m. schrijft: „De rechten zeker, van wien ze ook zijn, moeten worden heilig gehouden; en door het tegengaan en het bestraffen van rechts krenking moet de staat ervoor zorgen, dat elkeen het zijne behoude. Toch moet hij bij het beschermen van de rechten der privaat personen. bijzonder letten op de lagere klas se en de misdeelden. Immers de klasse der rijken, omheind door eigen beschuttings middelen, heeft aan staatszorg minder be hoefte; de ellendige massa, volstrekt niet door eigen middelen veilig, steunt ten zeerste op de bescherming van den staat. Daarom moet de staat zich de loonarbei ders, daar dezen onder de behoeftige me nigte gerekend worden, met bijzondere be langstelling en zorgzaamheid aantrekken." En, als men nu de practijk der in Leiden door de katholieke Raadsfractie gevoerde politiek met de boven aangeduide grond beginselen der katholieke politiek verge lijkt, dan zal men geen tegenspraak ont dekken tusschen practijk en theorie! De katholieke Raadsfractie heeft steeds haar steun en stem, haar volle medewer king gegeven aan die maatregelen, waar door Leiden als woon- en werk-stad kan worden vooruitgeholpen. Zij heeft daarbij echter niet geëisöht het onmogelijke; zij heeft daarbij steeds rekening gehouden met het feit, dat alles, wat wordt onder nomen, door de gemeente moet betaald worden en dus moet betaald kunnen wor den! De katholieke Raadsfractie heeft zich van inmenging door de overheid in het maatsohapelijk leven niet afkeerig ge toond integendeel als bleek, dat deze gewenscht was in het algemeen belang of in het belang van een quantitatief-bedui- denden groep, speciaal in het belang van de oeconomiseh-zwakkeren en van de be- hoeftigen. De katholieke fractie staat ech ter niet op het dogmatisch stand punt van de S. D. A. P., dat de overheid per se alles altijd beter kan doen dan particulieren, dan het vrije initiatief Leiden kan, wat betreft de uitvoering van de sociale taak door het bestuur der gemeente, zeker worden vergeleken met andere plaatsen, waar bijv. de S. D. A. P. méér invloed heeft; bij zulk een vergelij king maakt onze gemeente zeker geen slecht figuur! Ook om dit alles mogen wij voor de stemming op Woensdag 24 Juni aan de Leidsche kiezers aanbevelen: LIJST NO. 10. ITALIË ITALIE'S LEEDWEZEN. Niet-officieele mededeeling over zijn nota aan het Vaticaan. Graaf de Vecchi, de Italiaansche gezant bij den H. Stoel, is, gelijk reeds gemeld, Dinsdagmiddag ontvamgen door kardinaal Pacelli, pauselijk staatssecretaris en heeft Zijne Eminentie het antwoord van de Ita liaansche regeering overhandigd op de twee nota's, welke het Vaticaan onlangs inge diend heeft in verband met de spanning, welke tuschen de twee souvereine etaten is ontstaan. Herinnerd dient te worden aan het feit, dat graaf de Vecchi niet in het Vaticaan is geweest, nadat het protest van den H. Vader hem den 31 sten Mei was overhan digd en dat hij zelfs zijn gewone bezoek op den verjaardiag van den Paus. heeft na gelaten. De grootste reserve dient in acht te wor den genomen ten opzichte van berichten betreffende den inhoud van het antwoord van de Italiaansche regeering. Niet-officieel wordt op het Palazzo Chi- gi (het Italiaansche ministerie van buiten- landsche zaken) medegedeeld, dat de boon van de nota over het algemeen verzoenend isen dat, hoewel niet direct verontschuldi gingen worden aangeboden, wegens de be- leedigmgen, den H. Vader aangedaan, tij de^ de anti-Katholieke onlusten, toch het optreden van de onverantwoordelijke de monstranten wordt betreurd. Van den anderen kant wordt het feit, dat de katholieke vereeniging enonder heb toe zicht van de bisschoppen zijn gesteld, be schouwd als een waarborg, dat zij een lou ter godsdienstig en geen politiek karakter zullen dragen. Italië is begrijpelijkerwijze bereid de ge ringe som te betalen, welke het Vaticaan voorstelt als schadeloosstelling voor de schade, aan deze vereenigingen toege bracht. Van beide zijden verlangt men deze zaak af te handelen, voordat de herdenkingsfees ten te Padua bij gelegenheid van den ze venhonderdsten verjaardag van den dood van St. Anbonius, op 21 Juni aanvangen, zoodat de H. Vader een pauselijk legaat kan zenden. Zooals men weet, had hij in verband met de omstandigheden de herdenkirigsplechtig- heden afgelast. De Romemsche correspondent van de „Times" zegt nog over de notawisseling tusschen het Vaticaan en Italië, dat de pauselijke protest-nota's drie in getal wa ren. De eerste nota bevatte een protest te gen de demonstraties der studenten, de twede diende om te herinneren aan het feit, dat de eerste nota onbeantwoord was gebleven en de derde protesteerde tegen de aangekondigde ontbinding der jeugdor ganisaties van de Katholieke actie. In de Italiaansche antwoord-nota, aldus de „Times"-correspondent, worden alle drie Vatioaansche nota's behandeld. De nota gaat in op de speciale klachten van den Paus en geeft opheldering omtrent de omstandigheden, waaronder de buiten sporigheden van fascisten plaats hadden. De Italiaansche nota geeft verder te ken nen, dat de berichten over de buitenspo righeden in vele gevallen overdreven wa ren. In de nota wordt over politieke acti viteit van de Katholieke aotie gesproken en wordt het Vaticaan beschuldigd van schendingen van het verdrag van Late- ranen en het concordaat. Leider der Katholieke Actie afgetreden. Pizzardo, de feitelijke leider der Katho- lieek actie, is naar United Press verneemt, afgetreden. Dit was een der punten, waar op door Italië vooral is aangedrongen en wel vooral, omdat Pizzardo onderstaats secretaris van den paus is en burger van Vatioaanstaat, dus van een „buitenland- schen staat". In Italië's antwoord zou spe ciaal op Pizzardo's aftreden zijn aangedron gen. Vernomen wordt, dat de Italiaansche re geering niet weer zal toestaan, dat perso nen, die feitelijk buitenlanders zijn, aan het hoofd komen der Katholieke actie. De re geering meent, dat deze positie toekomt aan een of andere hooge persoonlijkheid, die in verbinding staat met Italië. Italië zou er geen bezwaar tegen hebben, dat een Italiaansch aartsbisschop deze functie be kleedt, mits hij geen burger is van Vati caanstad, doch kardinalen van de Curie zouden voor de tlaliaansche regeering niet aannemelijk zijn. Op het Vaticaan wordt thans druk ge arbeid aan een nieuwe nota aan de Ita liaansche regeering. Volgens inlichtingen van United Press zullen de onderhandelin gen nog eenigen tijd duren, doch op het Vaticaan zou zijn toegegeven, dat Italië's antwoord kan dienen als basis voor een re geling. ENGELAND CHEQUERS-DEBAT IN HET LAGERHUIS. Geen stappen van MacDonald voor een int. conferentie. In het Engelsche Lagerhuis heeft de La bour-afge vaardigde Kerrworthy ge vraagd, wanneer MacDonald in staat zou zijn een verklaring af te leggen over de be sprekingen met rijkskanselier Brüning en minister Curtius. Verder werd gevraagd, of het Lagerhuis binnen afzienbaren tijd gelegenheid zou worden gegeven tot een debat over de huidige situatie in verband met de herstelbetalingen en de intergeal- lieerde schulden. De premier MacDonald antwoordde, dat geen andere conclusie of beslissing, dan die vermeld in het communiqué, dat Zondag avond uitgegeven is tijdens het bezoek van de Duitsche staatslieden aan Chequers, is genomen. Deze besprekingen hadden, zooals ook het plan was, den vorm van een alge- meene gedachten wisseling. De rijkskanselier heeft mij en den minis ter van Buitenlandsche Zaken uitgenoo- digd een tegenbezoek aan Berlijn te bren gen en de Engelsche regeering heeft die uitnoodiging gaarne aanvaard, doch een datum voor dit bezoek is tot nu toe niet vastgesteld. Ik geloof niet, aldus vervolg de MacDonald, dat onder de huidige om standigheden een debat over de herstel en de intergeallieerde schulden van nut kan zijn. Kenworthy vroeg daarop, in verband met het groote belang van deze aangelegenheid, wanneer het mogelijk zou zijn in de toe komst een verklaring af te leggen, doch MacDonald zeide een verder officieel com muniqué niet te kunnen voorspellen. Een ander lid vroeg of het den premier bekend was, dat in het Engelsche parle ment nooit een algemeen debat is gevoerd over de herstel- of de intergeallieerde schulden en of de/,e kwestie niet zoo be langrijk was, dat zij besproken moest wor den. MacDonald antwoordde: „Ja, als het zoover is". Het Lagerhuislid Peter MacDonald stel de de vraag, of de premier dacht aan de bijeenroeping eener conferentie van alle betreffende mogendheden, ten einde te ko men tot een wederzijdsche annuleering der verplichtingen op een zoo groot mogelijke schaal. De premier antwoordde, dat Enge- lands standpunt in zake de schuldenkwes tie algemeen bekend is en dat een stap in de aangegeven richting geen enkel nuttig doel zou hebben. Minister Henderson heeft op het tele gram van Curtius het volgende antwoord gezonden: „Hartelijk dank voor uw tele gram. Het heeft ons ten zeerste verheugd, dat wij u in Engeland hebben kunnen ver welkomen en dat u een aangenaam opont houd hier heeft gehad". Wat zal Duitschland doen? De „Times" vraagt zich in een hoofdar tikel afIs de verwachting te gewaagd, dat de bezoeken den grondslag zullen voorbe reiden voor een nieuwe bespreking der oor logsschulden? Het is thans zeer interes sant te zien, welken indruk het bezoek van Brüning in Duitschland zelf heeft gemaakt. De eerste indruk schijnt niet ongunstig te zijn. Men had in Duitschland geen groote verwachtingen van de reis en daarom is men niet teleurgesteld, nu er geen ooncre- te politieke resultaten bereikt zijn. Er zijn in Duitschland teekenen merkbaar van toe neming der extremistische elementen, die omverwerping der regeering en het staken der herstlbetalingen willen. Is de regeering- Brüning werkelijk de vertegenwoordigster van Duitschland? Zou de Duitsche natie werkelijk den vertwijfelden stap der revo lutie willen doen? Er is tot nog toe geen bewijs geleverd, dat Duitschland niet in staat is de herstelbetalingen te doen, waar toe het zich eenige jaren geleden in Den Haag bereid verklaarde. SPANJE AR BE IDS ON LUSTEN HOUDEN AAN. Schietpartij en sabotage. In een mijn te San Benigno heeft een ernstige schietpartij plaats gehad tus schen stakende mijnwerkers en werkwil ligen. Er werden meer dan 100 schoten ge lost; bijzonderheden ontbreken nog. Te Oviedo zijn de besprekingen tus schen vertegenwoordigers der stakende mijnwerkers en den civielen gouverneur over de opheffing der staking zonder re sultaat afgebroken. In eenige mijnen wer den dynamietpatronen tot ontploffing ge bracht, die echter slechts geringe schade aanrichtten. De minister van Binnenlandsche Za ken, Maura, heeft in den ministerraad me dedeeling gedaan van een'door hem opge steld plan ter oplossing van het werk loosheidsprobleem in Andalusië. Minister Maura heeft voorts verklaard, dat tot civiel-gouverneur van Barcelona is benoemd de advocaat Bernis, ter vervan ging van den afgetreden Company's. Ber nis, die onder de dictatuur vervolgd werd, behoort tot geen enkele politieke partij. De Spaansche minister van Onderwijs heeft een dedreet uitgevaardigd, volgens hetwelk op de normaalscholen in Catalonië leeraren voor het Catalaansoh moeten worden benoemd. AMERIKA NEW-FOUNDLAND MET BANKROET BEDREIGD? New-Foundlands mislukte poging om zijn financiën tijdelijk door een leening weer gezond te maken, bedreigt het eiland met bankroet. Noch te Montreal noch to Londen en New-York was er een bankier te vinden, die iets voor de leening voelde, en het gevolg was, dat de Bank van Mon treal, de officieele bank de regeering, een cheque van slechts ruim duizend gulden, welke bestemd waren voor loon voor de havenarbeiders, weigerde te vefzilveren. De regeering heeft haar rekening bij de bank met ongeveer 3 millioen gulden over schreden en daar de leening mislukte, wei gerde de bank nog meer credieten te ver strekken. Dit veroorzaakte groote opschudding. Hier komt nog bij, dat New-Fouiidland op 30 Juni ongeveer zes millioen gulden in terest op vroegere leeningen moet beta len, terwijl er geen cent aanwezig is. Er bestaat ook geen kans, dat een New- Yorksche of Londensche bankiersfirma een leening op korten tijd zal willen verschaf fen. Speciaal de Londensche banken weige ren hardnekkig het eiland, sinds het zelf bestuur heeft gekregen, crediet te geven. De staatsschulden van New Foundland, dat 265.000 inwoners telt, bedragen onge veer 240 millioen gulden. In verband met dezen catastrofalen toe stand doken geruchten op, dat Newfound land het schiereiland Labrador zou wil len verkoopen, en men sprak reeds van Europeesche koopers, die voor het aan na- tuurrijkdom zoo arme Labrador eenige honderden millioenen guldens wilden beta len. Deze geruchten worden echter door de regeering, ondanks den slechten toestand van het land, hardnekkig gedemonteerd, hoewel de Canadeesche regeering veel voor een aankoop blijkt te gevoelen. TWEEDE KAMER De Drankwet aangenomen. Wet Röntgentoestellen en radio-actieve stoffen. Wijzi ging Stuwadoorswet. De Drankwet is gister met 58 togen 10 stemmen aangenomen. De toen tegenstanders waren: de aan wezige liberalen, de oommunst De Visser, do plattelaoider Braat en do Katholieken Korbenhorst, Van Vuuren en Bongaerts. Het wetje, dat regelen stelt betreffende het hebben van Röntgen-toestellen en het in voorraad houden van radio-actieve stof fen, een wetje, dat volgens minister Ver schuur urgent is geworden sinds de toene ming van het aantal verplaatsbare toestel len, maakt in het algemeen het bezit van zoo'n toestel of zulke stoffen alhankelijk van een schriftelijke vergunning van den minister van arbeid. Na eenige discussie is het wetje aangenomen. In een wetsouitwerp tot wijziging van de Stuwadoorswet is de Kamer blijven steken. VERVOER VAN LAND- EN TUINBOUW PRODUCTEN. Het verleenen van reductie. Het Tweede Kamerlid Kampschöer heeft aan den Minister 'van Waterstaat de voi- gende vragen gesteld: Is de Minister bereid, mede te deelen, of het juist is, dat de Directie der Neder- landsche Spoorwegen aan de Westlandsehe exporteursvereeniging een reductie aange boden heeft van 15 procent, als een bepaald aantal wagons per jaar verzonden wordt? Ka<n de Minister ook mededeelen, of de Directie der Spoorwegen van oordeel is, dat de spoorwegen met het verleenen van deze reductie het vervoer van land- en tuin bouwproducten, dat thans per vrachtauto geschiedt, zal terugwinnen? Is de Minister niet van oordeel, dat het meer in het algemeen belang is, dat een algemeene verlaging der tarieven tot stand komt, te meer daar het voorgestelde reduc tiestelsel voor den land- en tuinbouw wei nig waarde heeft, omdat de reductie voor een belangrijk deel aan de exporteurs ten goede komt? VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De nota-wisseling tusschen Mussolini en den Paus. De ramp van de Britsche duikboot „Poseidon". (Buitenl. Berichten, 2e blad). BINNENLAND. Twee ongelukken op onbewaakte over wegen. (Gem. Ber., 2de blad). Het smokkelen aan de grens houdt aan. Een Duitscher, die niet smokkelde, doodgeschoten. (Gem. Ber., 2de blad). INDISCHE MISSIE-VEREENIG ING. Op 1 Juni kwam het hoofdbestuur der In dische Missie-Vereeniging, waartoe de hoogeerwaarde paters provincialen der in Oost- en West-Indië missioneerende Orden en Congregaties behooren, onder het voor zitterschap van mr. dr. Kooien ter vergade ring bijeen te 's-Hertogenbosch. Het jaarverslag van den secretaris werd goedgekeurd en zal gepubliceerd worden in het Koloniaal Missie-Tijdschrift. Een in de vorige vergadering benoemde oommissie bracht verslag uit over de ingediende reke ning en verantwoording van den waarne- menden penningmeester den secretaris prof. P. G. Groenen, die daarna als zooda nig werd gedechargeerd. In dit boekjaar treedt nu de verleden jaar gekozen penning meester, dr. J. F. A. M. Buffart als zooda nig op. Meegedeeld werd dat voorzitter en secre taris in Februari j.l. in het Misiehuis te Tilburg een bespreking gehad hebben met de drie toen uit Oost-Indië hier te lande vertoevende bisschoppen. Veel zaken de Missie betreffende werden besproken en hebben aanleiding gegeven tot bepaalde handelingen der Indische Missie-Vereeni ging. Zoo heeft het hoofdbestuur een schrij ven gericht tot het Hoogwaardig Episco paat van Nederland om de medewerking daarvan in te roepen, opdat meer belang stelling gewekt worde zoowel va.n het Ne- derlandsche Katholieke volk als van den Nederlandschc clergé voor de Missie in de eigen overzeesohe gebieden. Als een doel treffend middel daartoe is dan door het hoofdbestuur voorgesteld het instellen van een biddag juist voor die Missiën. Door den secretaris is verder verslag uit gebracht over de deelname der Missie in Oost- en West-Indië aan de Intern. Koloni ale Tentoonstelling te Parijs. De daartoe benoemde commissie uit de I. M. V. heeft ■bij de verzorging dier deelname de grootst, mogelijke welwillende medewerking van het uitvoerend comité der regeering voor de Nederlandsche deelneming ondervonden. Niet- alleen dat kosteloos een ruimte in het Nederl. paviljoen aan de Missie werd afgestaan, ook stond dat uitvoerend comité bij met raad en vooral met daad, waar het betrof het deelnemen der Missie aan de in zending van Curasao. Pater Verheggen C.s.s.R. verzorgde de inzending der Missie van Suriname, pater Kosters O.P. die van Curasao, terwijl Pater Desiderius O.M. Cap. en pater Keller S.J. die van Oost-Indië hebben voorbereid. De uitvoering van deze en van die van Curasao werd opgedragen aan de firma „Hypsos", tentoonstellings- en reclamewerken te Amsterdam. Tot groote tevredenheid heeft deze firma die taak volbracht en ondanks de berichten in de pers en wat er door de radio is ver tel, was die inzending gereed op den dag der officieele opening van het Nederl. pa viljoen en trok zij de bijzondere aandacht ook van niet-katholieken. Het noodige be drag voor de gemaakte onkosten is echter nog niet binnen en gaarne worden nog steeds bijdragen daarvoor ingewacht bij den secretaris der I.M. V. (prof. P. G. Groe nen te Warmond, gironummer 17606.) Waar verleden jaar het Doorluphtig Epis copaat van Nederland in de meest sympa thieke bewoordingen het plan tot oprichting van een Centraal Katholiek-Indisch Bureau heeft goedgekeurd, is ook nu de officieele goedkeuring der kerkvoogden in Indië door toedoen van Z.H. Exc. Mgr. Van Velzen af gekomen. Nu aan deze gestelde voorwaar de is voldaan, is door de Indische Missie- Vereeniging opgericht het Centraal Katho liek Indisch Bureau, hetwelk gevestigd zal worden te 's-Gravenhage en in September a.s. in werking zal treden. Aan het hoofd daarvan zal komen te staan een seculier priester. De beide bestuursleden, die volgens het rooster aan de beurt waren van aftreden, n.l. de ondervoorzitter jhr. Van der Does de Willebois en de penningmeester dr. J. F. A. M. Buffart. werden met algemeene stem men herkozen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1