Bij Examens KERKNIEUWS Lichtzinnige Jeugd WOENSDAG 10 JUNI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 blijft men kalm en h/ldfcr, indjen men vooraf Mijnhardfs ZenuwtaBlgrt^f^bruikt. 5902 Koker 75 ct. ^Bi^^^oth. en Drogisten. Onze Lieve Vrouw van Jesse bij haar beeld vele en groote wonderen. Natuurlijk konden de Katholieken, die omstreeks «1327 vaststelden, dat de om gang gehouden zou worden, „zoolang de stad in wezen is", niet vermoeden, dat in de zestiende eeuw en vooral in 1566 de stad wel niet in wezen, maar toch in aanzijn zou veranderen. Inderdaad werd in dien tijd het houden van den omgang onmoge lijk waarnu wij, Katholieken, weer bij machte zijn het openbare leven te door dringen, ligt het voor de hand, dat we de belofte, door onze voorvaderen gedaan, getrouw blijven. De hoogeerw. deken van Delft heeft het plan ten volle goedgekeurd en aangemoe digd. „Msbd." GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Personenauto door tram ge grepen. Twee personen ge dood. Gisteravond werd op de Akerstraat Noord te Hoensbroek ter hoogte van den Hoens- broekerweg een personenauto door de tram, komende van de richting Staatsmijn Em ma, aangereden en totaal vernield. De in zittenden, de heer Evers uit Heerlen en de heer Lebbing uit Brunssum werden zwaar gewond opgenomen en in een café op den hoek van den Hoensbrcekerweg binnenge bracht. Dr. Mekei, die onmiddellijk ter plaatse was, verleende de eerste hulp. De heer Evers wa-s reeds stervende, terwijl de heer Lebbing zich in een zeer deerlijken toestand bevond. Beiden werden naar het St. Joseph-ziekenhuis aldaar overgebracht. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is de heer Evers overleden. De auto kwam naar de „Tel." nog meldt, van den Hoensbroekerweg en schijnt op dezen gevaarlijken hoek, waar het uitzigjht richting Staatsmijn Emma- zeer belemmerd wordt met een te snelle vaart te hebben gereden. De bestuurder heeft in de richting Staatsmijn Emma willen rijden, maar werd door de juist aankomende tram in den rech ter voorhoek van den auto gegrepen. De politie van Hoensbroek heeft den wagen in beslag genomen en leidt het onderzoek. De auto-aanrijding te Heeren veen. De vermoedelijke da der meldt zich aan. Nader vernemen wij, dat Maandagavond ©ven voor elf uur, aan het hoofdbureau van politie in Den Haag zich heeft aangemeld de vijf en twintigjarige chauffeur M. v. d. V., wonende aldaar, met de mededeeling, dat hij in de krant het bericht had gelezen, dat te Heerenveen de heer J. de Grave door een auto-aanrijding om het leven was gekomen. v. d. V. gaf te kennen dat hij vermoede lijk de bewuste auto-bestuurder wa-s. Even later kwam bij de Haagsche politie telefonisch verzoek van den brigadecom mandant der Kon. marechaussee te Heeren veen, om den gezochte aan te houden van wien bekend was dat hij zich naar Den Haag had begeven. In afwachting van verder onderzoek is v. d. V. in bewaring gesteld ter beschikking van de marechaussee. v. d. V. had de auto gehuurd in een gara ge aan de Vailantlaan en had daarmee een tocht naar Friesland gemaakt. Verdere in zittenden waren iemand uit Sneek en een andere Hagenaar. De marechaussee uit Heerenveen zou heden te Den Haag aankomen voor het ver dere onderzoek, in samenwerking met de Haagsche politie. Vrachtauto met varkens te water. Negen dieren ver dronken. Gistermorgen kantelde de vrachtauto van den heer W. uit Eter, die vijftig varkens vervoerde, bij het uitzetten voor een ande re vrachtauto, even voor de brug in den weg Borne Bornerbroek, met het gevolg dat de auto in de sloot terechtkwam en negen varkens gedood werden. De overige varkens hebben slechts lichte of geen verwondingen bekomen. De oorzaak van het ongeval is waarschijn lijk de te zware belasting van den auto in verband met den ter plaatse zwakken berm van den weg. De omgeslagen autobus. De inzittenden waren verzekerd. In aansluiting aan het bericht betreffen de het ongeval te Wijchen waarbij een autobus van den dijk is gegleden, kunnen wij nog mededeelen, dat de passagiers tegen alle ongelukken waren verzekerd. De car rosserie zelf was echter niet verzekerd. D00DELIJK tn^EVAL OP DE MIJN „TUL IA". Tengevolge van een dynamiet-explosie. In het ondergrondsch bedrijf van de mijn Julia" heeft een doodelijk ongeval plaats gehad. P. N. uit Herzogenrath was me<t zijn broeder werkzaam op een post, waar met dynamiet werd geschoten. P. N. bevond zich ongeveer vijf en veertig meter van deze plaats. Tengevolge van de explosie werd een stuk ijzer of steen weggeslagen, dat hij tegen het hoofd kreeg. Hij werd naar de verbandkamer overge bracht-, waar hij spoedig overleed. Het lijk is naar Herzogenrath overgebracht. Het sleepbootongeluk bij Wieringen. Morgenochtend zal hoogstwaarschijnlijk getracht worden om de j.l. Zaterdag gezon ken sleepboot „Scheergat" te lichten. In de boot hoopt men- de lijken der verdron ken personen te tinden. In de verbandka mer der Maatschappij tot Uitvoering van de Zuiderzeewerken zullen de stoffelijke overschotten worden opgebaard. De kamer is geheel me-t rouwfloers omhangen. Per sleepboot van de firma Smit van Rotterdam zullen de stoffelijke overschotten van de verongelukten naar hun respectieve woon plaatsen worden overgebracht. HET WATERSCHAP DE DONGE. Een tekort van 16.000. Naar het „D.bl. van N.-Br." verneemt, moet het finacnieele tekort, in het water schap De Donge, ontstaan door het wanbe heer van den gewezen secretaris-penning meester ongeveer 16.000 bedragen. DE JONGSTE AARDBEVING. Het Kon, Ned. Met. Inst, te De Bildt meldt: Uit de binnengekomen berichten blijkt wel, dat de jongste aardbeving over ons geheele land is waargenomen, het sterkst nabij de Noordzee-kust. Zij is de sterkste geweest van alle bevingen, waarvan hier aanteekening is gehouden. Het is de vierde sedert 1926, die in ons land is gevoeld. In den nacht van 5 op 6 Januari werd een aardbeving waargenomen, afkomstig uit den Eifel die vooral in Limburg werd ge voeld, maar ook nog op enkele plaatsen in Groningen, Friesland en Zuid-UoHand. Uit denzelfden hoek n.l. uit de omgeving van Bonn was de beving van 14 Januari 1928 af komstig. Van de 61 berichten kwamen 52 uit Limburg, het verst verwijderde punt van waarneming was Haarlem. Verder verdient- de beving van 1 op 2 Mei 1928 vermelding, die haar epicentrum in ons land had, vermoedelijk in de streek Utrecht- Den BoschNijmegenArnhem. Van deze zeer zwakke beving kwamen slechts een 6- tal berichten binnen. Een dergelijk geval van een aardbeving van Nederlandschen oorsprong, kwam voor op 17 Maart 1883 en werd waargenomen binnen den driehoek j Den HaagAlkmaarUtrecht. ,nT DE RADIO-WERELD Programma's voor Donderdag 11 Juni. Huizen, 1875 M. 8.009.15 Gramofoonpl. 10.00 Zang Dameskoor NCRV. 10.30 Ziekendienst. 11.00 Gramofoonpl. 11.3 Godsd. halfuurtje door Pastoor Perquin 12.00 Politieber. 12.151.45 Concert KRO Trio o. 1. v. P. Lustenhouwer. I.452.15 Gramofoonpl. 2.153.15 Handwerkcursus. 3.153.45 Vrouwenhalfuurtje. 4.005.00 Ziekenuurtje 5.00 Cursus Handenarbeid voor de jeugd. 5.456.45 Viool-recital E. Staal NCRV. 6.45 Knipcursus. 7.00 Vragenhalfuurtje. 7.30 Politieber. 7.45 Gramofoonpl. 8.008.30 Ir. M. C. A. Meischke: Is het in terieur van onze woning wel zooals het wezen kan? 8.3010.45 Concert Chr. Radio-orkest. 9.55 Vaz Dias. 10.4511.30 Gramofoonpl. Hilversum, 298 M. (Uitsl. AVRO-uitzending. 8.009.50 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.3011.0 Gramofoonpl. II.00—11.45 Concert. C. Kummer-Heeroma, zang; Marg. Dik- boom, piano. 11.45—12.00 Gramofoonpl. 12.002.00 AVRO-kwartet o. 1. v. D. Groe- neveld. 2.002.30 Lezing. Jkvr. H. van Lennep: „Iets over de veredeling der lichaamscultuur". 3.004.00 Knipcursus. 4.004.30 Gramofoonpl. 4.305.30 Ziekenuurtje. 5.306.30 Omroeporkest o. 1. v. W. Knikker. 6.307.00 Sportpraatje door H. Hollander. 7.007.30 Vervolg concert Omroeporkest. 7.308.00 Prof. Dr. A. H. de Hartog: „Her levend realisme". 8.008.15 Gramofoonpl. 8.1510.30 Aansluiting Concertgebouw. Con certgebouw-orkest o. 1. v. N. Treep. Helene Cals, sopraan. Mevr. Roosje KohierVan Gel der vertelt van haar vliegtocht IndiëHolland 10.30 Vaz Dias. 10.4012.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. Bob Scholte (refreinzang). Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelspel door R. Foort, 1.202.20 Concert. 2.25 Uitz. voor scholen. Ook in Roosendaal waargeno men. De ervaring van een missionaris. Behalve te Den Haag, Haarlem, Utrecht op Tholen en Texel, werd de aardbeving, welke Zondagmorgen in Engeland de bewo ners deed opschrikken, ook te Roosendaal dus vrijwel langs de geheele weststrook van ons land door verschillende personen waargenomen. Aanvankelijk had men het minder ernstig opgevat, doch na de binnengekomen be richten omtrent de aardbeving in Enge land is men toch meer beteekenis gaan hechten aan de gedane waarnemingen. Zoo constateerde de heer J. V., wonende Sophiast-raat te Roosendaal, die dien nacht- tegen twee uur nog op was, dat zijn woning een bijzondere trilling onderging, alsof een awaer vrachtauto passeerde, hoewel zulks toch niet het geval was, waardoor sommig meubilair begen te kraker.. Meer positief echter waren de waarne mingen van een oud-Missionaris in het Mis siehuis te Roosendaal, die jaren lang in de tropen heeft vertoefd, en daar in he<t berg land honderden lichtere en zwaardere tot zware vrachtauto passeerde, hoewel zulks ervaring op dit gebied "wist deze father- misionaris aanstonds voor zich te verkla- Tot Vicaris- Generaal van het Bis dom Den Bosch is be noemd de Z.Eerw. heer F N. J. Hen- drix, tot dus verre Rector aan het ge neeskundig gesticht „Reinier van Arckel" te Den Bosch. Pater F. Wagemans O.F.M. De Zeereerw. Pater dr. Falco Wage mans te Nijmegen is met ingang van 1 September benoemr tot leeraar in de ethi ca in het klooster der Paters Minderbroe ders Franciscanen te Venray. Pater Wagemans zal de plaats innemen van Pater mr. dr. D. Beaufort, die zooals bekend, benoemd is tot directeur van de in wording zijnde sociale Hoogeschool van het B.-K. Werkliedenverbond. Rector L. Roozen. Aan den weleerw. heer L. A. Roozen, rector van het St. Jans Gasthuis te Hoorn, is op zijn verzoek eervol ontslag uit de ker kelijke bediening verleend met ingang van 1 Augustus. Stille Omgang te Delft. Op initiatief van den raad der Delft- sche Studenten Maria-Congregatie van „Sanctus Virgilius" zal Zondag 14 Juni de Delftsche Lieve Vrouwe-Omgang in den vorm van een Stillen Omgang, in eere wor den hersteld. Alle mannen, die deel willen nemen aan den Stillen Omgang ter eere van Onze Lieve Vrouwe, zullen zich dan 's morgens naar de St. Hippolytuskerk begeven, waar om half 6 een korte oefening wordt gehou den ter eere van Maria- Daarna trekt de omgang door de stad naar de St. Joseph- kerk op den Burgwal, waar om 6 uur een H. Mis wordt opgedragen, waaronder de deelnemers tot de H. Tafel naderen. De raad der Maria-Congregatie geeft de volgende uiteenzetting van haar streven voor de herleving van den voormaligen omgang. Onze Lieve Vrouw van Jesse werd ver eerd in de Oude Kerk aan het Oude Delft aan de linkerzijde op het daar geplaatste altaar stond -het beeld, waarbij de vele wonderen zijn geschied, zooals Vosmeer dan verhaalt. De aanleiding tot het houden van een plechtige processie door de stad werd de genezing van een blinde vrpuw, Machteld, uit Den Haag, die op voorspraak van On ze Lieve Vrouw van Jesse van haar blind heid werd genezen (1327). Vosmeer verhaalt hierover dat: „ter be geerte en tierige wenschen der burgeren, bij de overheden toegestaan, en een be velschrift gemaakt wierd, dat men te al len tijde jaarlijks, zoolang de stad in we zen is, op den eersten Zondag na St. Odul- phus, welke op den 12en Juni valt, ter eere en nagedachtenis van het beeld van O. Lieve Vrouwe en 't wonder geval van blinde Machteld, hetselve alsdan in pro cessie zouden omgedragen en met gebe den en gezangen verheerlijken Nu had de Nieuwe Kerk op de Markt ook haar processie en wel ter eere van Onze Lieve Vrouw ter Nood. De officiën en ceremoniën bij de beide omgangen wa ren echter verschillend. Zoo ontstond er een zekere wedijver, die werd opgelost door beide omgangen te combineeren en beurtelings om het jaar het eene of het andere officie te volgen. Toen in 1536 de Oude Kerk door brand gedeeltelijk werd vernield, bleef het beeld gespaard, maar na den beeldenstorm 1566 is het verdwenen. Meer dan iwee eeuwen geschieden er op voorspraak van FEUILLETON door ARTHUR APPLIN. 30) Had Holloway gestaan onder de lei ding van een regisseur van een melodrama, dan zou het onmogelijk geweest zijn iets in elkaar te zetten, beter geschikt om de sensatiezucht van het groote publiek op te wekken. Groote ramen op zeer primitieve wijze getralied; speciaal om hun ruwe ge laatsuitdrukking aangestelde cipiers in uniform., aanhoudend geschel en bellen, gepaard aan het gerinkel van enoitne sleu telbossen het gezamenlijk „luchten" van schuldigen en onschuldigen op kleine bin nenplaatsjes het komen en gaan van on telbare gewichtigdoende beambten. De werkelijkheid van het oogenblik was geheel anders. Een vergelijking met Hollo way was niet mogelijk. In de Wormwood- Scrubbs-Gevangenis luidde het consigne: „Gij, die hier binnengaat, laat alle hoop maar varenofschoon het inwendige niet zoo neerdrukkend was als de buitenkant deed vermoeden. Na een week drong het feitelijk goed tot hem door, waar en .vat hij was: de ci piers noch sympathiek, noch antipa thiek, evenmin overschillig, eerder 'n soort beweegbare poppen in uniform deden hun best hem een en ander bij te bren gen en beter te doen begrijpen. Z'n eerste ontdekking daarbij was, dat hij voortaan heette: 381'n nummer! Feitelijk vond hij het wel prettig, dat hij nu niet meer behoefde te luisteren naar den naam Dale De eenige pijnlijke overwe ging was daarbij echter, dat, ofschoon men hem in de gevangenis niet kende, de bui tenwereld zich toch nog steeds Ruperl Al len Dale herinnerde. Verder werd het hem duidelijk, dat hij hier als een misdadiger was opgesloten een jury samengesteld uit menscnen van zijn streek, had hem schuldig bevonden. Daar was nu eenmaal niets aaa te veran deren! De grootste moeilijkheid voor hem was echter zich ook als een schuldige te moeten gedragen. Hij kreeg een vreemd gevoel, als hij soms werd gedrild met een ploeg veroordeelden, of als ze de gods dienstoefeningen bijwoonden; hij voelde, dat zijn medegevangenen hem niet moch ten. Trots het feit, dat men zijn hoofd had kaalgeschoren, trots het gevangenispak, dat hij droeg een pak met een groot donker kruis op den rug en overal versierd met breede pijlen een pakje, waarop menig tooneelspeler erg gesteld zou zijn geweest voelde hij bij intuïtie, dat hij er niet uitzag als een misdadiger. Meer dan vier weken warea echter noodig voor de ijzeren discipline der gevangenis zijn ziel aantastte en een gevoel van schuldig-zijn hem soms overmandedikwijls wcnschte hij dit ook werkelijk te zijn. Dan weer verlangde hij hartstochtelijk naar zijn vrij heid om zijn onschuld te kunnen bewijzen en zich in zijn ware gedaante te vertoo- nen. De eerste weken waren voor nem ver- loopen, juist zooals hij het zelf had ge- wenscht, zonder emoties. Hij was tevre den. De vrouw, die hij liefhad, was vrij i Want ofschoon zij zichzelf bad beschul digd, geloofde men haar niet. Wat zijn vader dacht of voeldehij wist het niet. Hij wist nauwelijks, wat hij te dien opzichte denken moest. Z'n ge dachten stonden echter geen oogenblik stilhet was de reactie od de spanning, waarin hij verkeerd had tijders het voor arrest en het proces. Bij gelegenheid der bezoeken van de ci piers, bij het eten-uitdeelen, bij het schoon maken der cel of het opmaken van zijn bed, of wanneer de veroordeelden werden gedrild, sprak hij de cipiers onbewust aan, trachtend met hen een gesprek aan te knoopen. Stilzwijgen van de zijde der be wakers was het eerste, da-t hem geweldig trof. Na eenige dagen vroeg hij zich dan ook af, hoe hij dit vijf jaren zou kunnen volhouden. Als dit zoo zou blijven, dan werd hij gek. Eerst werd Rupert afzonderlijk ge drild Zoodra hij bij een bepaalde groep gevangenen werd ingedeeld, werd hij lang zamerhand ingewijd in de geheel bijzondere wijze, waarop de gesprekken werden ge voerd bewegingen met de oogen, bijna onzichtbare bewegingen met de lippen en gestes deze laatste waren wel het meest doelmatig, doch daarbij tevens het moei lijkst om te worden begrepeneen of an dere vertrekking van een gelaatsspier; een lichte beweging naar boven of naar beneden van den schouder, een gebogen vinger, soms zelfs een struikeling, al of niet gevolgd door een val. Het verlangen van den veroordeelde om deze wijze van gesprek-voeren te leeren, redde hem op het critieke moment. Toen hij weer alleen was* in zijn cel oefende hij zich in de verschillende teekens. Evenals bij een stomme werden zijn zintuigen op zeer bijzondere wijze gescherpt. Hij leerde met zijn oogen alles te „zeggen". Hij wist weldra hoe hij oogen moest „verbergen", bemerkend, dat hij werd gadegeslagen door de bewakei-s, of wanneer hij wensch- te „stom" te zijn. Hij stelde belang in de meest gewone wingen. Een spin weefde haar net tusschen de ijzeren staven van zijn celvenster. Hij stelde meer belang in het werk der spin dan vermoedelijk de spin zelfhij kreeg een gemengd gevoel van afschuw en vreugde bij het zien van de eerste vlieg, die werd gevangen een gevoel, dat zoo wel uitging naar de ongelukkige, die ge vangen werd genomen als naar de honge rige, die toch ook eten moest. Eens liet de spin zich aan haar zijden draad zakken, recht op zijn voet. Rupert hield zijn adem in hij durfde geen spier te bewegen. Voor de eerste maal sinds zijn verblijf in de ge vangenis kreeg hij een gevoel van blijd schap, bemerkend, dat de spin tegen hem opkroop en op zijn hand rondwandelde. Den volgenden dag, toen hij zijn cel schoonmaakte, kreeg hij bevel het spinne- web te verwijderen. Hij stond op het punt dit te weigeren. Tranen stonden in z'n oogen, toen hij toch gehoorzaamde. Binnensmonds verwenschtc hij den ci pier. Had de man dan geen gevoel Acht en veertg uur wachtte hij op de te rugkomst van het diertevergeefs. Op zekeren dag, toen hij met zijn ploeg gedrild werd op de binnenplaat-s, viel hem een jonge kerel op, die reeds enkele ma len zijn metgezel was geweest op de tries tige wandeling; 't was een jonge kerel met- donkere oogen en vooruitstekende kaakbeenderen, die in een of andere vecht partij blijkbaar gebroken waren. Hij be merkte, dat deze hem iets ba/d te zeggen. 4.05 Dansmuziek 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.35 Nieuwsber. 7.00 Strijkkwartet. 7.20 Lezingen. 8.30 „Crisis in Spain". 9.20 Berichten. 9.40 „Idle Thoughts". 9.35 Strijk-kwintet. 10.25 Derde bedrijf uit „Rigoletto" van Verdi. 10.55 Lezing. 11.10 Vierde bedrijf uit „Rigoletto". 11.3512.20 Dansmuziek 12.20—12.25 Televisie. „R a d i o-P a r i s", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 1.25 Gramofoonpl. 6.20 Gramofoonpl. 9.05 Gramofoonpl. concert ra. m. v. solisten. 9.50 Vervolg concert. Langenberg, 473 M. 7.258.20 Gramofoonpl. 10.3511.35 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. I.252.50 Orkestconcert. 5.206.20 Concert. Orkest, viool en hoorn. 8.20 Tuin-concert, 10.25 Berichten en tot 11.20: Concert. II.2012.20 Dansmuziek Kalundborg, 1153 M. 12.202.20 Orkestconcert. 3.205.20 Orkestconcert en voordracht 8.208.50 Orkestconcert. 8.5010.00 Zang en declamatie. 10.0010.25 Piano en viool. 10.4011.20 Orkestconcert. 11.2012.50 Dansmuziek. B r u s e e 1, 508 e n 338 M. 338.2 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert en causerie. 9.10 Causerie. Daarna: Vervolg concert. 508.5 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Zang en causerie. 9.20 Kamermuziek. Z e e s e n, 1635 M. Ca. 7.007.50 Gramofoonpl. 10.3012.20 Lezingen. 12.201.15 Gramofoonpl. 1.15—2.20 Berichten. 2.203.20 Gramofoonpl. 3.204.50 Lezingen. 4.505.50 Concert. 5.508.20 Lezingen. 8.20 Dansmuziek. 8.55 Symphonieconcert. 9.10 Berichten en daarna uit Londen: 3de en 4de acte van Rigoletto, opera van Verdi. ren, dat hetgeen hij Zaterdagnacht waarnam niets anders dan het verschijnsel van een aardbeving was. Het was tien minuten voor twee in den nacht, dat de father zijn bed voelde trillen welke trilling hij" hét eerste waarnam in zijn hoofd en langzaam gevoelde overgaan naar zijn beenen. Hieruit stelde hij vast, dat de aardbeving verliep van Zuid-West naar Noord-Oost. De trilling ging gepaard met gerommel, dat hij eveneens kon waarnemen en hield ongeveer twee minuten lang aan. Des morgens deelde hij zijn gewaarwor dingen aan de andere fathers van het Mis siehuis mede, doch men hield het voor een misvatting, zoodat er verder eerst geen aandacht meer aan het geval werd geschon ken. Toen evenwel Maandag en Dinsdag de bladen de berichten publiceerden van de aarbeving in Engeland, welke toch ook in verschillende andere plaatsen van ons land was waargenomen, moest men wel toegeven, dat van geen misvatting sprake was ge weest. Als oorzaak van aardbevingen neemt de hier bedoelde oud-missionaris voor zich aan, dat als er veel water valt dit doorzakt naar het middelpunt der aarde, waar het in de aardkern verdampt en uitzet en zoodoende als stoom een uitweg uitzoekt, waardoor de aardbevingen ontstaan. „De Tijd". Een krampachtige handbeweging was voor Rupert het teeken voor het gesprek. Bij heb terugwandelen gaf Rupert door een oogopslag te kennen, dat hij de mede deeling tegemoet zag. Hij was nog wel niet ten volle ingewijd in de nieuwe wijze van converseeren, doch alles in hem was er op gericht, om zelfs het geringste zinsverband te ontdekken. Hij concentreerde derhalve zijn volle begripsvermogen op zijn kame raad; ried reeds de mededeeling in diens oogen, nog vóór ze hem in haar geheel was overgebracht met de lichtst en snelst mo gelijke handen-, hoofd- lichaa-msbewegin gen. De mededeeling behelsde, dat eenigen zouden worden overgeplaalst naar een an dere gevangenis. In orde, gaf Rupert door een teeken te kennen. Hij grinnikte even, doch de col lega met de donkere oogen gaf hem on middellijk bevel: Kop dicht! De verandering zou er ook een kunnen zijn ten kwade, dooh daar gaf Rupert niet om. Er was in ieder geval een verandering Misschien was ook hij van de partij. Dan zou hij zich dus binnekort in de open lucht betinden, buiten de gevangenis. De stilte zou even worden verbroken. Hij had wel kunnen jubelen van vreugdeDe druk kende stilte zou worden verbrokenZe zouden door de straten loopen, straten waar allerlei voertuigen, met paarden be spannen, te zien waren, menschen die heen en weer liepen, s-Mende en leven makende kinderenMisschien wel maak ten ze een treinreisEen treinin vlie gende vaart door velden, weiden, bosschen, bergen en dalen Hij zou de zon zienDe zon De zon in haar volle glorie (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5