ZENDBRIEF „QUADRAGESIMO ANNO" Lichtzinnige Jeugd BINNENLAND UIT DE RADIO-WERELD DONDERDAG 4 JUNI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. S V. TWEEDE DEEL. (V ervolg). Geen strijd, maar samen werking. Waar voorts de orde, zooals de H. Tho mas zeer juist opmerkt, de eenheid is wel ke voortkomt uit de goede rangschikking van vele deelen, zoo eischt de ware en on- vervalsohte sociale orde, dat de verschil lende leden der maatschappij ordelijk ver bonden zijn door middel van een hechten band. En deze saamhoorigheid ligt zoowel in de gelijkheid der voort te brengen goe deren en der te verrichten diensten, waar in de gezamenlijke arbeid van werkgevers en werknemers derzelfde categorie zijn knooppunt vindt, als in het gemeenschappe lijk welzijn, waarvoor de verschillende cate gorieën, ieder voor haar rekening, eensge zind en vriendschappelijk moeten samen werken. En deze eendracht zal des te ster ker en des te doelmatiger zijn, naarmate de mensohen afzonderlijk en de verschillen de lichamen er zich op toeleggen om het eigen beroep uit te oefenen en er zich in te onderscheiden. Het is moeilijk om uit dit alles af te lei den, dat in dergelijke vereenigingen boven al de eerste plaats1 moet wonden ingeruimd voor alles wat heel de categorie gemeen heeft. Daaronder is van het grootste belang de bevordering, die krachtiger moet zijn dan ooit, van de samenwerking van heel de vereeniging voor het gemeenschappe lijk goed, dat is den welstand en het alge meen welzijn des lands. Het komt er op aan de voor- en nadeel-en, die patroons en werklieden ondervinden, niet uit het oog te verliezen en aandachtig te volgen, en wanneer er beraadslagingen moeten plaats hebben, dan zullen de eersten en de laa ta sten die afzonderlijk houden. Natuurlijk is het vrijwel overbodig óm in herinnering te brengen, dat men in de juiste verhouding op deze vereenigingen mag toepassen wat Leo XIII leerde omtrent den politieken re- geeringsvorm. Dit wil zeggen, dat men vrij blijft in de keuze van den vorm, welke het meest geschikt lijkt, mits de rechtvaardig heid en de eischen van het algemeen wel zijn maar niet in het gedrang komen. Welnu, evenals de bewoners van een ge meente zich voor verschillende doeleinden plegen te organiseeren en een ieder zijn naam te geven of niet, zoo zullen ook zij, die in dezelfde nijverheid werken, zich on derling vereenigen in vrije genootschappen voor doeleinden, welke op eenigerlei wijze, samen gaan met de uitoefening van die nij verheid. Omdat over dergelijke vrije ver eenigingen reeds zeer klare en duidelijke verklaringen gegeven werden in den Zend brief van Onzen Voorganger roemruchtiger nagedachtenis, meenen wij hier te mogen volstaan met alleen den nadruk te leggen hieropdat de rnensch de vrijheid heeft niet alleen om deze vereenigingen, die van pri vate orde en recht zijn, te stichten, maar dat hij er bovendien het reglement en de statuten kan invoeren, welke volgens zijn oordeel het best naar het gestelde doel streven. Hetzelfde recht kan men ook laten gelden voor de stichting van vereenigingen, welke de grenzen der partijen afzonderlijk overschrijden. Die vrije vereenigingen voorts welke reeds bloeien en heilzame vruchten voortbrengen, moeten den weg openstellen tot de vorming dier meer ver volmaakte gilden, waarover Wij eerder ge sproken hebben en ze naar vermogen be vorderen volgens de normen der Christelij ke sociologie. De normen der economie. Naar nog iets anders moet worden ge streefd hetwelk in een zeer nauw verband tot het voorgaande staat. Daar de eenheid der menschelijke samenleving niet steu nen kan op den klassenstrijd, kan ook de goede orde der economie niet worden overgelaten aan de vrije samenbotsing der krachben. Ja. hieruit als uit een vergiftig de bron, zijn alle dwalingen voortgekomen der individualistische economische weten schap, die, zonder er rekening me.e te hou FEU1LLETON door ARTHUR APPLIN. 25) M'n lieve hemel, mr. Dale, u moet al les wat daar gezegd is, niet zoo ernstig opnemen, antwoordde de advocaat op bar tel ijken toon, bovendien, niet de rech ter, doch de jury doet hi uitspraak. Mor gen ben ik aan de beurt. Toe nog toe hebt u alleen den aanvallen van de eene partij gehoord. Gelooft u dan werkelijk, dat er nog eenige hoop is, sir? Of er nog hoop bestaat? Maar mr. Dale Ik hoop morgen al de argumen ten van mijn zeergeachten tegenstander, Mathews, te vergruizelen. Wees blijHij weet niet, dat de man, die de chèque naar de bank heeft gezonden, nog steeds niet gevonden is, terwijl de dame, miss Ruby Strode, die feitelijk het geld heeft ont vangen, ook nog niet is verschenen. M'n waarde heer, mits men er handig mee weet om te springen, zijn deze twee feiten reeds voldoende, om de beschuldiging ge heel te vernietigen. Onthoud dit vooral: Volgens de Engelsche wet is en blijft iemand onschuldig, zoolang zijn schuld niet absoluut vaststaat en bewezen is. Ik geef dadelijk toe, dat er enkele bezwarende omstandigheden zijn, welke door m'n ge leerden collega zoo breed mogelijk werden uitgesponnen; doch een direct bewijs ten laste van den verdachte is niet geleverd dit nu, is onze hoeksteen. Datgene, wat den of ook zonder te weten dat de econo mie niet minder dan een sociaal, ook een zedelijk karakter heeft, meende dat de burgerlijke macht haar als absoluut vrij moest beschouwen en haar geheel aan haar-zelve moest overlaten, omdat zij op de open markt of in de vrije concurrentie haar leidend beginsel moest vinden, waar door zij veel beter gestuurd zou worden dan door welk geschapen intellect ook. Alsof niet de vrije concurrentie, hoe juist zij ook zijn kan, wanneer zij binnen zekere scherp getrokken lijnen blijft, op geen enkele wijze het roer der economie zijn kan; iets dat de ondervinding ook te dik wijls heeft aangetoond. Het is dus meer dan tijd, dat de econo mie er toe kome, zich te regelen naar een waarachtig en doelmatig leidend begin sel. Deze leidende taak kan echter heele- maal niet worden toevertrouwd aan die zucht naar economische overheersching, welke in dezen tijd de plaats begint in te nemen der vrije concurrentie, want daar zij een blinde kracht en een gewelddadige energie gebleken is, zou zij, om nuttig te kunnen worden voor de menschen, eerst wijselijk geremd en bestuurd moeten wor den. Men zal dus naar de sterkste en edel ste beginselen moeten zoeken, waardoor deze overheersching krachtig en geheel zou geregeerd kunnen worden en deze zijn de sociale rechtvaardigheid en naas tenliefde. Daarom is het noodzakelijk, dat van de sociale rechtvaardigheid de instel lingen der volken, of liever van heel het maatschappelijk leven, doordrongen wor den; en nog meer noodzakelijk is het, dat deze rechtvaardigheid werkelijk doeltref fend. is, dat is, een juridisohe en sociale orde daarstelt, waarnaar heel de econo mie zich richt. De sociale rechtvaardig heid voorts moet als de ziel dezer orde zijn, voor wier bescherming en doelmatige instandhouding de overheid zal waken; en dit laatste zal de-s te makkelijker vallen naarmate men haar bevrijdt van de las ten, welke zooals Wij hierboven hebben verklaard, niet door de overheid gedragen behoeven te worden. Zeer goed ook is het dat de verschillen de landen, waar zij op economisch terrein in 'n wederkeerige afhankelijkheid tegen over elkaar staan en elkaar wederzijds moe ben helpen, door een vereeniging van doeleinden en krachten en met wijze over eenkomsten en instellingen, probeeren te komen bot een gelukkige samenwerking in de "internationale economie. De fascistische staat. Z. H. de Paus bespreekt hierna de in stellingen van den fascistischen staat en spreekt de vrees uit, dat de Staat hier te veel de plaats inneemt der vrije activiteit inplaats van zich te beperken tot de nood zakelijken en voldoende hulp en bijstand, en dat de nieuwe syndicale en corporatieve regeling (klaarblijkelijk doelt de Paus hier op Italië) een veel te bureaucratisch en politiek karakter heeft, en dat zij daarom veel eerder zal dienen voor bepaalde poli tieke doeleinden dan voor het beproeven en beginnen van een beter sociaal stelsel. Om dit laatste zeer edele doel tot waar en blijvend heil van allen te bereiken, ge- looven Wij, dat vóór alles de zegen Gods en daarnaast de samenwerking van allen van goeden wil noodzakelijk is. Wij geloo- ven dat ditzelfde doel des te zekerder zal worden bereikt, naarmate ex ruimer toe bijgedragen wordt door de technische vakorganisatorische en sociale competen ties en meer nog door de katholieke be ginselen en hun toepassing, niet van de zijde der katholieke actie, welke geen zui ver syndicale of politieke werkzaamheid zoekt te ontplooien, maar van den kant Onzer zonen, die door de katholieke actie uitstekend gevormd worden, voor hun apostolaat onder de leiding en het toezicht der Kerk, die ook op bovengenoemd ter rein de zending van bescherming en leer- meesterscha-p, welke haar op goddelijke wijze werd toevertrouwd, niet vergeten en niet verwaarloozen kan. Alles echter wat Wij gezegd hebben om heden ten laste van uw zoon werd aange voerd, was slechts gebaseerd op een toe vallige samenloop van omstandigheden. Bedenk hierbij wel, dat ik niet wil zeggen, dat, zooals de zaken nu staan, er geen ge vaar bestaat voor een veroordeeling; ik zeg slechts, dat we een goede zaak aan de hand hebben. Ik wilde, dat we die jonge dame, miss Strode, konden vinden. Ik heb er een sterk vermoeden van, dat door haar getuigenis uwzoon vrijgesproken zou wor den. U hebt een pak van m'n hart geno men, zei John Dale, zuchtend, want ik voelde me geheel terneergeslagen. Nu moet ik naar m'n hotel terug. Ik kan ze ker een bus nemen naar Bloomsburry? Daar u een vreemdeling in Londen bent, moet ik u afraden te trachten op deze wijze weer thuis te komen. Een taxi kos slechts een shilling. Kom mee, ik zal u den goeden weg wijzen. De taxi met John Dale er in reed juist weg, toen een jongen kwam aanloopen, die mr. Marshall een telegram overhandigde, met de boodschap: De concierge zond mij hierheen met dit telgiam, sir, daar hij dacht, dat er wellicht iets belangrijk in stond. Mr. Marshall knikte en opende de enve loppe. „Miss Strode hier kunt u dadelijk ko men? Belangrijke bijzonderheden. Redway" Mr. Marsehall's gezicht klaarde plotse ling op. De zaakwaarnemers waren nu te Ohansery Lane. Hij nam dus geen taxi. Op het oogenblik, dat hij de straat wilde over steken, stond hij plotseling tusschen een groote menigte en het kostte hem eenige moeite er zich een weg doorheen te ba nen. Het drong niet tot hem door, dat hier wellicht een ongeluk had plaats gevonden. trent het herstel en de vervolmaking der sociale orde, kan op geen enkele manier verwezenlijkt worden zonder een hervor ming der zeden, zooals de geschiedenis glashelder aantoont. Er was een tijd, waarin een sociale regeling gold, welke zon der beslist volmaakt en in elk opzicht on laakbaar te zijn, toch wel eenigszins over eenstemde met de zuivere rede, volgens de omstandigheden en behoeften der tijden. Thans is deze regeling reeds lang verdwe nen en dit niet omdat zij ongeschikt bleek om zich met den vooruitgang te ontplooien en aan te passen bij de veranderde omstan digheden en noodzakelijkheden d-er dingen en hieraan tot zekere hoogte tegemoet te komen, maar omdat de menschen, verhard door hun egoïsme, weigerden, zooals bet groeiende getal der menigte vereisebte, het raam dier regeling uit te breiden, wijl zij, doordrongen van een valsohen vrijheids zin en van andere dwalingen en onver draagzaam ten opzichte van elk gezag, zich inspanden om elke beperking van zich af te werpen. En nadat Wij zoo opnieuw het huidig economisch systeem en zijn bitteren bestrij der, het socialisme, op den voorgrond heb ben geplaatst, en nadat Wij een klare en uitvoerige uitspraak gedaan hebben over beide, rest ons thans dieper door te drin gen tot den wortel van zooveel kwaads en het eerste en noodzakelijkste geneesmiddel aan te duiden, hetwelk de hervorming der zeden is. TWEEDE KAMER Het geldschietersbedrijf. Sociaal-democraat pleitbezor ger voor het particulier initia tief. De aanvang der vergadering bracht we derom een interpellatie-aanvraag. Mr. Oud wenscht den Minister in verband met ge ruchten omtrent moeilijkheden bij de uit voering der Tarwewet aan den tand te voelen. Nadat de motie-Floris Vos, waarin bij de Regeering wordt aangedrongen op een wetsontwerp tot vrijstelling van registra tierecht van akten van overdracht van lan delijke eigendommen aan pachters, met 48 tegen 25 stemmen was aangenomen vele Katholieken gaven hun stem aan deze mo tie kwam mr. Van der Bergh zijn wetsontwerp inzake het geldschietersbe drijf verdedigen. 't Was wel eigenaardig, dezen sociaal democraat een pleidooi te hooien houden voor het particulier initiatief. De heer Snoeck Henkemans wenschte namelijk niet, dat ook gemeentelijke voor schotbanken in de wet zouden worden op genomen. En al zeide de voorsteller, deze gemeentelijke instellingen te willen regelen voor het geval, dat er gemeenten zouden zijn, die een dergelijk instituut wilden gaan exploiteeren, hij gaf toe, dat ook hij niet zoo'n bewonderaar was van gemeente lijke instituten op dit gebied-, daar hij vreesde, dat de geldopnemers tegenover een gemeentelijke voorschotbank een rui mer geweten zouden blijken te bezitten dan tegenover een particuliereEn later, toen de heer Van Poll een amendement verde digde, om aain de gemeente, die een voor schotbank exploiteert, de bevoegdheid te geven, particuliere voorschotbanken te we ren, bleek hij opnieuw advocaat van het particulier bedrijf en verweet hij zelfa den Katholieke afgevaardigde overigens niet geheel ten onrechte dat deze sociali satie in het schild voerde! Wij moeten hierbij opmerken, dat in Leiden de gemeentelijke voorschotbank reeds enkele jaren werkt zónder „strop pen" De groote voordeelen somde de voorstel ler nog eens op en, eraan herinnerend, dat met zijn systeem het toegelaten bedrijf door de aan particuliere voorschotbanken te stellen voorwaarden, door de voortduren de controle en door het dreigement van in trekking der concessie bij overtreding gron dig binnen de perken wordt gehouden, leg de hij er tegenover diegenen, die ontduiking Een taxi en een autobus waren op elkan der ingeredenblijkbaar was er ook iemand gewond, wijl een politie-brancard kwam aangereden. Toen hij zich uit de menigte losgewerkt had, vervolgde hij zijn weg, niet vermoedende, wie het was, die op de brancard werd gelegd. Het was de eerste maal in zijn leven, dat John Dale van een taxi gebruik maak te. Nadat de advocaat hem de hand had gedrukt en aan den chauffeur het adres had gegeven, leunde de oude Dale met een zucht van verlichting in de zachte kussens achterover, vast van plan, van dit ritje eens te genieten. Het was wonderlijk, te zien hoe de chauffeur met zijn wagen ma noeuvreerde tusschen het verkeer door meer dan eens zag hij zich genoodzaakt plotseling te stoppen, hetgeen tengevolge had, dat zijn passagier soms bijna van z'n zitplaats werd gegooid; deze veronder stelde, dat zulks tot de gebruikelijke sen saties behoorde, als men door de Londen- sche straten reed. Op een oogenblik zag Dale voor de auto een politiebeambte, die het „halt"- sein gaf. De chauffeur echter wilde nog voor een grooten autobus passeeren, die uit een zijstraat in een rechten hoek op hem afkwam. Men hoorde een gekraak en Dale- kreeg het gevoel, alsof hij een eind verder werd geslingerd. Daarna herinner de hij zich niets meer. Hij ontwaakte, lig gend in een vreemde omgeving; een wit- gekapte zuster boog zich over hem heen. Voelt u zich nu *wat beter? vroeg ze. Zijn hoofd deed pijn en toen hij zijn hand wilde bewegen, kwam hij tot de ont dekking, dat zijn arm vertonden was; hij sloot de oogen en vroeg, wat er was ge beurd. Programma's voor Vrijdag 5 Juni. Huizen, 1875 M. Algemeen programma verzorgd door den K. R. O. 8.009.15 Gramofoonpl. 10.0011.30 Gramofoonpl. 11.301200 Halfuurtje voor Zieken en Ouden van Dagen. 12.00 Politieberichten. 12.151.45 Concert KRO-Kwintet o. 1. v. P. Lustenhouwer. I.45—2.00 Gramofoonpl. 2.005.00 Concert. A. Krelage (piano), B. Bleekrode (viool), J. Vogtschmidt (cello), J. Ardesoh v. Hame'l (zang), D. v. Leuven (piano). 5.00 Gramofoonpl. 5.307.00 Concert KRO.-Kumst-Ensem- ble o. 1. v. P. Lustenhouwer. 5.456.00 M. K. Gerisöh: „De Rijn". 7.00 Leo Speet: „Geboorte en jeugd bij de oude Grieken en Romeinen". 7.30 Politieberichten. 7.45 Gramofoonpl. 8.0011.00 Concert KRO-orkest o. 1. v. J. Gerritsen. Declamatie: A. Laudy. 9.00 Vaz Dias en R. J. Zorge de Rau- monde: „De lange jacht". Verder cause rie door L. A. P. M. v. d. Broeke. II.0012.00 Gramofoonpl. Hilversum, 298 M. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.30 Voor de Zieken. 11.3012.00 Gramofoonpl. 12.002.00 Concert Omroeporkest o. 1. v. Nico Treep. 2.002.30 Voor Scholen. Dr. P. Klin kenberg: „Livingstone". 2.304.00 Concert AVRO-fawartet o. 1. v. D. Groeneveld. 4.00 Orgelspel Joh. Jong. 4.30 Knutselwerkjes voor de kinderen door mevr. A. de BeerPlomp. 5.15 VARA-orkest. 6.00 Vervolg concert. 6.45 Actueele berichten van het N.V.V. 7.00 J. Kuipers: „De ontdekking van Amerika" door J. Kuipers. 7.20 Slot concert. 7.458.00 Toespraak door C. J. van Wijngaarden: „De verkeersdag van 6 Juni". 8.00 Maarten Dijk: „De invloed der dansvormen op de klaviermuziek". 8.30 Clavecim'belconcert door N. Dijk. 9-00 Spreker prof. dr. M. C. van Mou- rik Broekman. 9.30 Clavecimibelconcert. 10.00 Persberichten Vrijz. Godsd. Pers bureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Lezing. 10.45 Gramofoonpl. 11.0012.00 Gramofoonp'laben van de V. A. R. A. vreesden, zoodat aan den woeker tóoh geen paal en perk zou worden gesteld, nog eens den nadruk op, dat het clandestiene bedrijf bij aanvaarding van het ontwerp door de zware civiel- en strafrechtelijke sanctie een ontzaglijk risico gaat loopen, temeer, daar voortaan het woekerelement, dat vaak niet te bewijzen is, niet meer behoeft te worden aangetoond, doch slechts het feit, dat de geld-schieter het uitleenen van gelden als bedrijf uitoefent. De artikelsgewijze behandeling bracht niet veel beteekenende verandering. Ver melden wij alleen een tenslotte na oor spronkelijk verzet overgenomen amende ment-Van Poll, krachtens hetwelk in het locaal, waar de geldschietbank gevestigd is, geen bedrijf zal mogen worden uitgeoefend, dat niet aan het geldschietersbedrijf ver want is. Zooals gezegd, eerst verzette zich de sociaal-democratische voorsteller van het ontwerp, doch toen de heer Van Poll eenige voorbeelden, waaronder b.v. een uit dragerij, noemde, die uitstekend toelichtten, hoe zonder zijn wijziging weder allerlei ge combineerde schijnhandelingen zouden kun nen opbloeien, kreeg zijn amendement een plaatsje in het betreffend artikel 7. U mag niet spreken. U moet rustig blijven liggen en gaan slapen, zei de ver pleegster. U hebt een ongeluk gehad u zult echter weer vlug beter zijn. Ja, nu weet ik het weerMet 'n taxi Ja... 'n taxi... Opnieuw sloot hij de oogen. De zuster verwijderde zich geruischloos. Het was reeds laat in den ochtend, toen hij den volgende morgen wakker werd. Een dokter stond voor zijn bed. Zoo, hebt u goed geslapen En hoe ge- Voelt u zich nu? Ik heb overal pijn, doch m'n hoofd is nu veel beter. Waar ben ik?... Hoe laat is het? U wordt nu verpleegd in het Charing Cross Hospital, 't Is nu preoies half tien in den morgen. Dale herinnerde zich nu alles. Hij moest in de rechtszaal zijn, waar zijn zoon zou worden vrijgesproken. Ik moet opstaan, riep hij uit. Ik moet een uiterst belangrijke vergadering bijwo nen... ik ben feitelijk al over tijd. De dokter glimlachte. Ik ben er bang voor, dat dit onmogelijk is. U hebt 'n been gebroken, zoodoende zal 't nog wel enkele weken duren, voor u weer kunt loopen. Dale dacht eenige oogenblikken na, daarna vroeg, hij of hij een telegram kon verzenden. Men gaf hem het benoodigde formuliermet bevende hand schreef hij eenige woorden neer. De rechtszaal was stampvol met nieuws gierigen, toen Rupert Dale, onder geleide van twee bewakers, verscheen en op de bank der beschuldigden plaats nam. On der het publiek waren niet alleen de meea ten zijner medestudenten tegenwoordig, doch ook talrijke choristen van het Ingé- Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 12.20 Concert. 12.50 Orgelconcert. I.50 Gramofoonpl. 2.50 Schooluitzendin#. 4.20 Gramofoonpl. voor sdholen. 4.35 Lidht orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 7.05 Bach-orgelconcert. 8.05 Liederenvoordracht. 8.20 Hoorspel „Fame" van G. Clark en „Robinson" van E. Bunnett. .955 Symphonie-orkest-concert. II.2012.20 Dansmuziek. „R a d i o-P a r i b", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.0 Gramofoonpl. I.25 Gramofoonpl. 6.20 Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert. L a n ig e n b e r g, 473 M. 7.258.20 Gramofoonpl. II.0011.35 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. I.252.50 Orkestconcert. 5.206.20 Orkestconcert. 8.20 Operette-Gramofoonplaten-concert. 8.5510.05 Concert uit Londen. Orkest en D. Hogben (piano). 10.0—11.35 Concert. II.3512.20 Dansmuziek. Kalundborg, 1153 M. 12.202.20 Orkestconcèrt. 3.205.20 Orkestconcert m. m. v. solist. 8.209.20 Orkest en solistenconcert. 1.202.20 nachts) Dansmuziek. B r u s e e 1, 508 e n 338 M. 508 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.05 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Orgelconcert. 9.05 Orkestconcert. 338 M.: 5.20 Orkestconcert. 5.50 Gramofoonpl. 6.05 Orkestconcert. 6.0 Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert. Zee sen, 1635 M. Ca. 7.007.50 Gramofoonpl. 9.2012.20 Lezingen. 12.201.15 Gramofoonpl. 1.15 Berichten. 2.203.20 Gramofoonpl. 3.204.50 Lezingen. 4.505.50 Concert. 5.508.50 Lezingen. 8.50 Orkestconcert. 9.30 Herdenking van Hölderlin door dr. W. Koöh. 10.35 Solistenconcert. Daarna tot 12.50 Dansmuziek. DE GOUDSCHE KAAS. In de te Gouda gehouden vergadering van den Bond van kaasproducenten werd medegedeeld, dat aan de zelfkazende boe ren in Zuid-Holland en Utrecht binnenkort een circulaire zal worden gezonden door de commissie tot onderzoek der gebreken in volvette Goudsche boerenkaas. Er is over eenstemming verkregen over het onderzoek dat in dit jaar, dat als proefjaar zal wor den beschou/wd, wordt ingesteld. Aan dit onderzoek, dat breed ïs opgezet, zullen de producenten, de handel en de rijkszuivel- oonsulenten medewerken. Het bestuur van het kaascontrolestation Zuid-Holland zal binnenkort beraadslagen over de even- tueele instelling van een duidelijk onder- scheidingsteeken voor volvette Goudsche boerenkaa-s. De ontvangsten van den bond bedroe gen in 1930 3831.59, de uitgaven, 3798.44; de ontvangsten der afd. boekhouding be liepen 13.382.52 en 7407.53. Het aantal af deeling bedraagt 34. Het ledental liep iets terug. nue Théater deze laatste herkende men aan haar opvallende en uiterst modieuze toiletten. Rupert ontdekte plotseling, dat z'n vader afwezig was; hij dacht, dat hij wat later zou komen. De juryleden hadden hun plaatsen reeds ingenomen. Toen ook de rechter plaats had genomen, stond mr. Marshall op en begon met zijn verdedi ging- Edelachtbare heeren en leden der ju ryGisteren hebt u de akte van beschul diging gehoord met de lange reeks van feiten, die de schuld van verdachte zouden moeten bewijzen. Had ik gisteren de feiten gekend, die ik thans weet en op het punt sta u mede te deelen ik behoef het nau welijks aan te stippen dan was ik toen reedfl tusschenbeide gekomen, waardoor tijdverlies voorkomen zou zijn. Want ein delijk kan het antwoord gegeven worden op de vraag: wie heeft de chéque ver- valscht, nu de ware schuldige te elfder ure is komen opdagen en een volledige be kentenis heeft afgelegd. 'n Gegons van stemmen, gepaard aan een luidruchtig applaus, verbrak plotse ling, als antwoord op deze even onver wachte als sensationeele irrededeeling, de gedwongen stilte. De ordebewaarders her stelden de rust en de rechter sprak: Indien een herhaling van een derge lijk© demonstratie plaats heeft, laat ik df zaal ontruimen. Mr. Mathews was paraat. Edelachtbare, mag ik m'n geachte confrère vragen, of hij van plan is er schriftelijke bekentenis te overleggen? Mr. Marshall antwoordde bevestiger Edelachtbare, daartegen moet ik pi testeeren. (Wordt vervoled)

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5