UIT DE OMGEVING VAN M'N BOEKENTAFEL Agenda KERKNIEUWS DONDERDAG 4 JUNI 1931 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 R. K. KIESVEREENIGING. Gisteravond vergaderde de R. K. Kiesv. onder voorzitterschap van den heer mr. Bolsius in den Burcht. Behandeld werd eerst de agenda voor de vergadering van de Ka nier-Gen tra le a.s. Zaterdag. Na eenige discussie vereenigden de leden zich met het denkbeeld van het bestuur, om in de afvaardiging naar den Partijraad de standenvertegenwoordiging niet reglemen tair vast te leggen. Vervolgens werden mededeelingen ge daan van de actie, die zal worden gevoerd door „dr. Schaapman" voor de a.s. gemeen teraadsverkiezing. De plannen getuigen van frissche activiteit! Dat nu ook de Ka tholieken een beroep op geldelijken steun, zoo dringend noodig, niet mogen afwij zen, doch royaal daaraan mogen gevolg geven! Over deze actie zullen, natuurlijk, suc cessievelijk mededeelingen in de courant komen. De mededeelingen waren o.m. aanleiding, om een na-beschouwing te houden over de samenstelling van de katholieke candida- tenlijst voor de gemeenteraadsverkiezing, waarvan de conclusie was: propageert, dat alle katholieke kiesgerechtigden lid worden der R. K. Kiesvereeniging, waarin aan nie- mands rechten wordt te kort gedaan! Bij de rondvraag werden eenige kwesties van gemeente-politiek besproken Stad huis, Levendaal, Singels, schilderwerk, enz. waarbij de aanwezige Raadsleden de ge vraagde inlichtingen konden geven. NED. VER. VOOR ARMENZORG EN WELDADIGHEID. Zooals reeds eerder gemeld houdt de Xe- derlandsche Vereeniging voor Armenzorg en Weldadigheid op 18, 19 en 20 Juni in de Stadsgehoorzaal alhier haar jaarvergade ring. Den eersten dag 's morgens is er een huishoudelijke samenkomst van leden, be gunstigers en vrienden. Des middags zullen verschillende instel lingen ter plaatse worden bezocht, waar voor de deelnemers in vijf groepen zullen worden verdeeld. Des middags te half vijf vindt er in „De Lakenhal" een officieele ontvangst van wege het gemeentebestuur plaats, waarna te half acht een boottocht begint naar de Kagerplassen met bezoek aan de Kaagso ciëteit, waar de thee zal werden gebruikt, een en ander aangeboden door het ge meentebestuur van Leiden. Op Vrijdag vindt de algemeene vergade ring plaats in de Stadsgehoorzaal; tijdens de pauze gemeenschappelijke koffiemaaltijd in café rest. „In den Vergulden Turk". Te 6.30 uur wordt in het Palace-Hotel te Noordwijk aan Zee een gemeenschappelijke maaltijd gehouden. Op Zaterdag zal in twee groepen een bezoek worden gebracht aan de Martha- Stichting te Alphen aan den Rijn en aan de Dr. Mr. Willem van den Bergh-Stiohting te Noord wijk-Binnen. Eindexamen Gymnasium. .- Voor de le groep B zijn geslaagd: E. W. Gorter, Oegstgeest; J. Hulstkamp, Voorburg; J. C. Kist, Leiden; W. L. Loth Woubrugge; P. B. A. Melief, Leiden; W. W. Muys van de Moer, Leiden; C. Ver- sélewell de Witt Hamer, Noordwijker- hout; J. H. Wensinck, Leiden; afgewezen geen. De Leidsche Winkelstand. Morgenmiddag heeft in perceel Haarlem merstraat 187 de opening plaats van maga zijn „Hedmmi", winkel in glas, porcelein, aardewerk en huishoudelijke artikelen. Een groote voorraad allerhande artikelen op huishoudelijk gebied is hier aanwezig, zoodat voor ieder huismoeder ruime keuze te maken is. Voor verdere bijzonderheden zie men de annonce in dit Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijvingen: 5757. H. Smits. Leiden, Prinsessekade 3-4. Da mes- en heerenmode-artikelen. E.: H. S. J. Smits, 's-Gravenhage. 5756. Firma Barend van Zwieten. Alphen aan den Rijn, Hooftstraat 121. Drukkerij, boekhandel, lijstenmakerij enz. Venn.: B. van Zwieten, Alphen aan den Rijn en J. W. van Dam, Alphen aan den Rijn. Wijzigingen: 1989. N.V. Scheurleer Zoonen's Bank (Bijk.) Leiden Bree- straat 19. Hoofdzetel: Delft. Bovenge noemde N.V. is met ingang van 1 Juni 1931 in liquidatie getreden. 3741. Esercizio Edition. Alphen aan den Bijn, Hooftsraat 121. Muziek- annex boek handel. Bovengenoemde handelszaak is met ingang van 1 Mei 1931 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam Firma Barend van Zwieten. 2611. C. A. Lagerenberg. Leiden, Hee renstraat 29. Spekslagerij. Uittr. E.: C. A. Lagerenberg, Leiden, d.d. 8 Juni 1931. Wijz. handelsn. thans: A. Pieterse. Het bouwen van een garage, groot circa 1600 M2., met hoofdingang en bovenwoning aan den Hooge Rijndijk alhier, onder ar chitectuur van A. T. Kraan te Oegstgeest, voor rekening van de N.V. „Het Motorhuis" a-Lhier is opgedragen aan de aannemersfirma Jansen en Moens te Haarlem. De ij-zercon- struotie e.a. werd opgedragen aan de N.V Holl. Construe tie werkplaatsen alhier en de garagebemetseling aan de N.V. Aerocrate Holland. Door de politie te Rijswijk is aldaar aangehouden de 21-jarige A. L., verdacht van diefstal van een rijwiel aldaar. TWEEDE OPROEP. Onze eerste oproep heeft, we vermelden het met groote blijdschap, in breede krin gen weerklank gevonden. Door spontane medewerking van talrijke schrijvers en schrijfsters is onze administratie op den gestelden termijn zoo goed als geheel in orde gekomen. Thans is het tijdstip aangebroken een aanvang te maken met onze Actieve Propaganda. Waarin deze moet bestaan? Vooreerst in een intensief huisbezoek. Dit blijft nog steeds een der grondpei- lers waarop iedere doeltreffende en vrucht bare propaganda steunt. De kiezers moeten persoonlijk aange spoord en overtuigd worden dat en waar om zij hun stem op de Katholieke Lijst moeten uitbrengen. Om dit werk der propagandisten te ver gemakkelijken zullen zij in het bezit ge steld worden van klinkende en overtuigen de strooibiljetten, van een in bewerking zijnde verkiezingscourant, van een model stembiljet, enzoovoort, enzoovoort. Dit alles kan als stukken van overtui ging worden achtergelaten. Ten einde deze actie doelmatig te kun nen organiseeren zal door Dr. Schaepman een algemeene Propagandisten-vergadering worden gehouden en wel op Dinsdag 9 Juni a.s. des avonds te kwart over S in de Burcht zaal (café restaurant „Den Burcht") Tot deze vergadering worden opgeroe pen niet alleen de leden propagandisten van Dr. Schaepman maar Allen die onze verkiezingsactie in bbvengenoem- den vorm willen steunen. Wij richten ons tot jong en oud, tot en thousiaste nieuwelingen en tot ervaren an deren, wier steun- wij tot nu toe teveel moesten missen. Laat uw propagandisten- hart weer eens zoo fel-gejaagd kloppen als voorheen. We rekenen weer op U. We richten ons tot arm en rijk, tot alle standen. Tot werknemers, werkgevers, middenstanders, studenten, onderwijzers, ambtenaren, niemand uitgezonderd. Onze propaganda moet gevoerd worden door allen voor allen. We richten ons tot mannen en vrouwen. Wie zou zich niet meer herinneren hoe krachtdadig de dames ons twee jaar gele den gesteund hebben! We richten ons tot Heel Katholiek Leiden om mede te helpen getuigenis af te leggen van onze Katholieke Beginselen. We deen dit, gezien het resultaat van onze eerste oproep, met groot vertrouwen. Optimistisch zijn wij den strijd begonnen; moge het resultaat van dezen oproep dus danig zijn dat we optimistisch kunnen blij- Namens Dr. Schaepman Mr. H. F. A. DONDERS, Voorzitter H. LOMBERT, Secretaris. N. V. Leidsche Goud- en Zilverhandel van Rossum du Chattel en Driessen. Naar wij vernemen hebben de N. V. Leidsche Goud- en Zilverhandel v.h. W. van Rossum du Chattel en de firma J. P. Driessen een overeenkomst aangegaan, om haar zaken bijeen te voegen en deze in het vervolg te drijven onder den naam: N.V. Leidsche Goud- en Zilverhandel van Rossum du Chattel en Driessen. De zaak zal na 15 Augustus a.s. uitslui tend gevestigd zijn: Breestraat no. 95 te Leiden. Als directeur zal voor de N.V. optreden de heer J. Bakker. De firma van Rossum du Chattel be staat sedert 1842, terwijl de firma Driessen reeds in 1807 is opgericht, en nadien van vader op zoon is overgegaan. Ook hier zien wij de evolutie van den geest des tijds. Twee oude goed gerenom meerde zaken, die beiden op hun gebied in de Juweliers-branche hunne sporen heb ben verdiend, voegen zich tezamen, om met des te meer efficiency, nog betere outillage, aan de cliëntèle een prima ser vice te verschaffen. Een ieder, die van zijn stad houdt, ziet niet gaarne een aloude zaak, als die van den heer Driessen, verdwijnen. Velen heb ben bovendien menigmaal van de ruime zakenkennis, die de heer D. als juwelier heeft, geprofiteerd. Immers, van zijn jeugd af in het bedrijf opgegroeid, mede uithoof de van zijne vele relatiën, is hij toegerust met een uitgebreide kennis in het zoo moeilijke juweliersvak, waarom hij menig maal als expert moest optreden. De heer Driessen blijft echter als commissaris van de gecombineerde zaken optreden en een actief en blijvend aandeel in de dagelijk- sche leiding nemen. De juweliers-zaken in Amsterdam en Indië, waarbij de heer Driessen geinteres- seerd is, worden niet in de combinatie op genomen. Bij de Arbeidsbeurs stonden op 3 Juni 859 werkzoekenden ingeschreven, terwijl op denzelfden datum van 1930 dit aan tal 473 bedroeg. UITSLAG GEMEENTERAADSVERKIEZING De uitslag van de gemeenteraadsverkiezin gen van gisteren zijn als volgt: Stemb. I Raadhuis: Lijst Gem. Belang Liefferink 50, S. Verloop 1, K. Sanders 6, Ko nijnenburg 10, v. Capelle 5, tot. 72; Lijst Christ. Hist. Admiraal 34, Soeteman 4, Wassenaar 19, de Witt 6, totaal 63. Lijst R.K.: C. W. Alke made 299, v. d. Meer 1, C. G. J. Alkemade 7, Meijer 36, A. Caspers 1, Job Vink 2^, v. Eeden 39, Alie de Groot 2, Braun 39, totaal 453. Lijst A.R.: v. d. Wiel 38, v. d. Niet 3, He geman 6, Vogelaar 10 totaal 57. Lijst S.D A.P.: Krau 36, Marijt 3, totaal 39. Totaal geldige st. 684, van onwaarde 13. Stemb. II Openb. School Noord w. Binnen: Lijst Gem. Belang: Liefferink 51, de Hollander 2, S. Verloop 2, Sanders 9, Konij nenburg 5, v. Capelle 3, totaal 72. Lijst Christ, Hist.: Admiraal 47, Soeteman 20, Wassenaar 33. de Witt 3, v. d. Bent 1, A. Geerling 3, to taal 107. Lijst R.K.: C. W. Alkemade 342 v. d. Meer 4, C. G. J. Alkemade 8, Meijer 53, A. Caspers 1, Job Vink 72, v. Eeden 48, Alie de Groot 1, Lassooy 1, Diels 2, Braun 74, totaal 606. Lijst Anti. Rev.: v. d. Wiel 20, v. d. Niet 11, Hegeman 2, Vogelaar 1, Bulk 1, totaal 35. Lijst S.D.A.P.: Krau 81, Marijt 2, B. Vink 5, de Jonge 2, totaal 90. Totaal geldige stemmen 910, van onwaarde 17. Stembureau III Openb. School Noord w ij k Binnen: Lijst Gem. Belang: Liefferink 18, de Hollander 2, Sanders 2, Ko nijnenburg 6„ v. Beelen 2, v. Capelle 5, totaal 35 Lijst Christ. Hist.: Admiraal 51, Soeteman 3, Wassenaar 21, de Witt 2, Geerling 1, totaal 78. Lijst R.K.: C. W. Alkemade 307, C. G. J. Alkemade 9, Meijer 27, Job Vink 20, v. Eeden 35, J. Th. J. de Groot 1 ,J. A. Caspers 1, Alie de Groot 1, Overmeer 1, Braun 50, totaal 452. Lijst Anti-Rev.: v. d. Wiel 16, v. d. Niet 1, Hegeman 2, Passchier 3, Vogelaar 5, totaal 27. Lijst S.D.A.P.: Krau 37, Marijt 1, B. Vink 3, totaal 41. Totaal geldige stemmen 633, van on waarde 3. Stembureau IV Openb. School Noordwijk a. Zee: Lijst Gem. Belang: Liefferink 120, de Hollander 22, S. Verloop 7, Sanders 8, Konijnenburg 4, de Bes 1, v. Bee len 4, v. Capelle 36, Vermeulen 4, Th. Ver loop 2, totaal 208. Lijst Christ. Hist.: P. Ad miraal 93, Soeteman 8, Wassenaar 16, de Witt 63, Hoek 9, Plug 15, C. Admiraal 8, v. d. Bent 4, Geerling 1, v. Duijn 5, totaal 222. Lijst I R.K.: C. W. Alkemade 103, C. G. J. Alkemade 7, Meijer 3, Job Vink, 6, v. Eeden 11, Braun 5, totaal 135. Lijst AntiRev.: v. d. Wiel 100, v. d. Niet 47, Heegeman 10, Passchier 2, Vogelaar 2, Bulk 1, totaal 162. Lijst S.D.A.P.: Krau 62, Marijt 3, totaal 65. Totaal geldige stemmen 792, van onwaarde 23. Stembureau V Openb. 'School Noordwijk a. Zee: Lijst Gem. Belang: Liefferink 44, de Hollander 3b, S. Verloop 2, Sanders 3, Konijnenburg 4, v. Beelen 6, v. Ca pelle 11, totaal 106. Lijst Christ. Hist.: P. Ad miraal 96, Soeteman 4, Wassenaar 17, de Witt 72, Hoek 6, Plug 46, C. Admiraal 5, v. d. Bent 3, Geerling 2, v. Duijn 4, totaal 255. Lijst R.K: C W. Alkemade 57. v. d. Meer 3, C. G. J. Al kemade 1, Meijer 12, Job Vink 5, v. Eeden 14, Braun 3, totaal 95. Lijst Anti-Rev.: v. d. Wiel 121, v. d .Niet 121, Hegeman 8, Passchier 11, Bulk 7, totaal 268. Lijst S.D.A.P.: Krau 116, Marijt 1, B. Vink 1, de Jonge totaal 119. To taal geldige stemmen 843, van onwaarde 18. Stembureau VI Langeveld: Lijst Gem. Belang: Liefferink 1, de Hollander 2, totaal 3. Lijst Christ. Hist.: P. Admiraal 7, Soeteman 1, Wassenaar 1, totaal 9. Lijst R.K.: C. W. Alkemade 73, v. Eeden 5, Braun 4, to taal 82. Lijst Anti-Rev. 0. Lijst S.D.A.P.: Krau 2. Totaal geldige stemmen 96, van onwaarde 0. Totaal uitgebrachte stemmen: 3958, van onwaarde 74, totaal kiezers 4249. Kiesdeeler is 263 13/15. Totaal uitgebracht op Lijst Gem. Belang: Lieferink 284, de Hollander 64, S. Verloop 12, Sanders 28, Konijnenburg 29, de Bes 1, v, Beelen 12, v. Capelle 60, Vermeulen 4, Th. Ver loop 2, totaal 496 stemmen tegen 589 in 1927. Van deze lijst zijn gekozen: H. Liefferink (aftr) en C. de Hollander (aftr). Totaal uitgebracht op Lijst Christ.-Hist.: P. Admiraal 328, Soeteman 40, Wassenaar 107, du Witt 146, Hoek 15, A. Plug 61, C. Admiraal 13, v. d. Bent 8, Geerling 7, v. Duijn 9, totaal 734 stemmen tegen 556 in 1927. Van deze lijst zijn gekozen: P. Admiraal Czn. (aftr.), C. Soe teman, E. L. de Witt (met voorkeur). Totaal uitgebracht op Lijst R.K.: C. W. Al kemade 1181, v .d. Meer 8, C. G. J. Alkemade 32. Meijer 131, A. Caspers 2, Job Vink 132, v. Eeden 152, J. Th. J. de Groot 1, J. A. Cas pers 1, Alie de Groot 4, Lassooij 1, Over meer 1, Diels 2, Braun 175, totaal 1823 stem men tegen 1444 in 1927. Van deze lijst gekozen C. W. Alkemade (aftr.), J. C. v. d. Meer (aftr), C. G. J. Alkemade, A. C. Meijer (aftr.), A. Caspers (aftr.), Job Vink, J. Braun (aftr. met voorkeur). Totaal uitgebracht op Lijst Anti-Rev.: C. v. d. Wiel 295, D. v. d. Niet 183, Hegeman 28, Passchier 16, Vogelaar 18, Bulk 9, totaal 549 stemmen tegen 488 in 1927. Van deze lijst zijn gekozen C. v. d. Wiel (aftr.), D. v. d. Niet (aftr.). Totaal uitgebracht op lijst S.D.A.P.: Krau 334, Marijt 10, B. Vink 9, de Jonge 3, totaal 356 stemmen tegen 265 in 1927, Van deze lijst is gekozen G. H. Krau (aftr.). Alzoo zal de komende gemeenteraad bestaan uit 7 Katholieken, 3 Christ.-Hist., 2 Anti-Rev., 2 Gem. Belang en 1 S.D.A.P, zoodat nu de Raad uitgebreid is met 2 leden de Katholieken en Christ.-Hist. ieder 1 zetel hebben gewonnen In den Raad komen niet meer terug A. Bal kenende (bedankt) en J. G. v. Eeden. ZEGWAART Ge oren: Wikke d. van J. van der Velde en T. Dijkstra. Getrouwd: W. van Schaik 27 j. en A. Lamens 45 j. „Het Schild". Apologetisch Maandschrift. Uitgave der A. V. Petrus Canisius. „Omdat boven alles de zaak van God de moeite waard is om bemind en gekend te worden, was het immer hooge plicht voor ieder mensch te trachten naar meer weten schap en kennis omtrent het hoogste Wezen, zijn Schepping, zijn Wijsheid, zijn Schoonheid en Liefde". Aldus vangt de Juni-aflevering van „Het Schild" aan, de laatste aflevering van dezen Jaargang. Deze zinsnede had het begin kunnen zijn van den eersten Jaargang van ieder apolo getisch maandschrift, als een beginselverkla ring en een verantwoording. Aldus is ook de taak van „Het Schild" de jaren door geweest, n.l trachten Gods Wezen en Gods Schepping meer en beter bekend te maken, aan Katholiek en niet-Katholiek, aan mannen en aan vrou wen. Ook aan vrouwen, want dit is juist het onderwerp, waarover het zoo juist genoemde beginartikel handelt, n.l. over de vraag of „Apologie noodzakelijk is voor de vrouw?" En het antwoord luidt: Ja, meer dan ooit, om dat de vrouw thans meer dan vroeger in het openbare leven staat. Op de eerste plaats geldt dit de moeder, die haar kinderen behoort voor te lichten. Met de sluiting van den 12den Jaargang be sluit ook prof. Verhaar zijn reeks artikelen over de Anthroposophie -en velt een vernieti gend eindvonnis over de religieuse waarde van deze „leer". „Er wordt in anthroposophische kringen, al dus schrijft prof. Verhaar, vaak verkondigd, dat de „geesteswetenschap" een gezuiverd en vernieuwd „christendom" heeft gebracht; men stelt het gaarne voor, alsof de Christus-figuur in hoog aanzien staat; er wordt geheimzinnig gesproken over de machtige gevolgen van den „Christusimpuls" sinds de geweldige „kosmi sche" gebeurtenis van het „Golgotha-mysterie" enz. Dat alles zou den oningewijde kunnen doen besluiten, dat de Anthroposophie niet alleen diep-religieus, maar zelfs bij-uitstek- christelijk is". Reeds in een vorig artikel heeft prof. Ver haar dit weersproken en thans herhaalt hij zijn conclusie: „Wij beschouwen de Anthroposophie èn theoretisch èn daadwerkelijk zonder eenige reëele religieuseu waarde, noch voor het indi vidu, noch voor de gemeenschap. Voor ons is de Anthroposophie wetenschappelijk een ern stige mislukking, psychologisch een gevaarlijk experiment, religieus een jammerlijke dwaling Aan het slot van zijn beschouwingen geeft de schrijver een alleszins behartenswaardige wenk: „Mochten alle christenen, maar vooral de Katholieken, meer door hun daden dan met hun mond prediken: dat er alleen heil en za ligheid en volkomen bevrediging kan gevonden worden in onzen Heer Jezus Christus en Zijn sublieme prediking, zooals die in de Katho lieke Kerk nog altijd zuiver en ongeschonden wordt geleeraard en gepredikt. Dat ware het beste antwoord aan alle vragende en zoekende zielen!" Prof. Ferron van Roermond bespreekt na een uiteenzetting van de katholieke leer om trent de geloofsacte verschillende niet-kalho- lieke opvattingen omtrent het „geloofsbegrip". Bij de veelheid van opvattingen en het kleine bestek van de beschikbare ruimte moest een dergelijke uiteenzetting een theologie-tractaat in zakformaat worden, dat o.i. weinig bijdraagt tot verheldering van het begrip, omdat het lou ter is een aangeven, hoe het niet moet. Verder bevat de aflevering een z.g. „short story" van het Katholicisme van de hand van Dolf Ypey, onder het motto „Heilig uw dag", waarin erop gewezen wordt, dat men bij alle zorgen en beslommeringen het voornaamste niet moet vergeten: de ziel. En als slot der artikelenreeks een Zweëd- sche apologie door Nils Beskow, uit het Zweedsch vertaald door fr. A Metz, O. Cist. De gewone rubrieken: Op den Uitkijk, Vragen- bus en Correspondentie, worden ditmaal nog gevolgd door een uitgebreide inhoudsopgave van den 12den Jaargang. Gemeentelijke Aankondigingen INGEZONDEN STUKKEN Kostelooze inenting en herinenting tegen pokken. Burgemeester en We&ouj}*rs vah Lei den brengen ter algeiwecji6 kermis, dat op Woensdagen 10 enn./ Juni a.s. des na middags van 2 tot 3 imr, in het Elisajpeths- hof aan de Oude Volt, gelegenheid zalJ worden gegeven to^kosteloozp^ ^ne-i':" en herinenting tegejF pokken. A. VAN DE /ANDE BAJpPFYZEX, ^•emeester. VAN STRIJÉN, ^fetaris. Leiden, 4 Juni 1931.** Donderdag. Zitting „Sa-ncta Veronica" van 35, Pieterskerkkoorsteeg 15. Tij dens de zitting worden de prijzen der loterij tentoongesteld. Gratis toegang. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.308.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 1 tot en met Zondag 7 Juni a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoo- gewoerd 171, Tel. 502 en H. J. v. Driesum, Mare 76, Tel. 406. ders geweest, dan wij ons herinneren. De pers was uitgenoodigd voor een socialen dag, maar 't werd een bespreking over eeni ge actueele politieke vraagstukken waarop de genoodigden van dezen bijeenkomst niet waren voorbereid. In overleg met den inlei der den heer W. Nieuiwenhuis zelf is toen verzocht aan -de persvertegenwoordigers, geen verslag te maken. Wij achten het weren van de pers in het algemeen niet goed. Maar toch zijn er bij eenkomsten, die vruchtbaarder kunnen zijn zónder dan mèt pers. Met na-me vinden wij het niet nut-tig, als va-n debatten oip stu- denten-ibijeenko-msten, die tot onderlinge leering moeten -strekken, de pers e enigszins uitvoerig vers-lagen zou gaan geven. Leiden, 3 Juni 1931. Geachte Rfedactie. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer H. N. Swaak en uw onder schrift in' de L. Cr-t. va-n 30 Mei j.l., neem ik de vrijheid om het volgende op te merken. Wat de heer H. M. Swaak zegt aangaan de die gedenkwaardige dag in „St. Augus- tinu-s" in Maart 1930 is volkomen juist. Op die vergadering was wel degelijk per-s" aan wezig, en wel verslaggevers van de Maas bode (Piet Kasteel), de Tijd, de Morgen en naar ik vrij zeker meen, ook v-^n de L. Crt. Ook is toen aan de Pers v-e-rzoohb in de bladen niets te publiceeren. Of dit al of niet gegrond was, laat ik hier in het midden. Het gaat hier alleen om de vraag: I-s de Pers het zwijgen opgelegd? Deze vraag moet bevestigend worden beantwoord en het „staaltje" van den heer Swaak is diu-s volkomen ad rem. Misschien is het interes sant in dit verband te vernemen, dat e-r on langs, 2 Mei 1931, in ,den Vergulden Turk" een vergadering is geweest eveneens geor ganiseerd door de Sociale Chub van de Leidsche Katholieke Studenten, waarin ook van „hooger ha-nd" de Pers i-s buitengeslo ten. Th-a-n-s kwaan de Pers er niet eens bin nen 1 Ik ben het dan cok vol-ko-men met den heer Swaak eens, als hij schrijft, dat een heid geen onderdrukking van meenings-ver- schillen mag worden. Het zou van die „hoogmogende" Heeren heel wat verstandiger en loyaler zij-n om op dergelijke vergaderingen de Pers de vrijheid te laten, misschien dat er dan uit meeni-ngs- verschillen ooit eens iets goeds groeit. U dankend voor de plaatsruimte, Hoogachtend J. P. M. MOLKENBOER. Inderdaad, is de gang va-n zaken op de eerstgenoemde vergadering e enigszins an- 151. Juist had ik gezellig een uurtje met Pastoor gepraat en de heerlijkheid van zijn erf en hof bewonderd. Pastoor moest de Congregatie gaan leiden en dus was ik alvast langzaam naar de straatweg gewandeld, waar de bus door komt. Daar stonden en lagen eenige jongens in 'het gras en toen ik naderde, hoorde ik ze onderling a-1 fluisteren: 'n Pater, ja, kijk maar, een Pater (jongens fluisteren hard) en toen: Dag, Pater. Dag, jongens. Ze namen mij eens goed op, hadd-en voor al interesse voor mijn baard. We begon nen een praatje. Een paar kleinere zus jes kwamen schuchter naderbij; nog meer jongens werden nieuwsgierig en kwamen van de boerenerven overgeloopen. Met de nieuwsgierigheid aan het plat teland ei-gen werden er zwakke pogingen gedaan om te weten te komen wie ik eigenlijk was. Ze vroegen het zoo ter zijde aan elkaar, wel wetend dat ze het goede antwoord niet. zouden krijgen, maar met de bedoeling dat ik het hooren zou en inlichtingen over mijn persoon zou geven. Ten-slotte zei ik: Wie ra-adt wie i'k ben, krijgt een kwatta. En daar begonnen ze. Al'e mogelijke namen werden genoemd, alle ernaast. Toen moest ik zeggen welke de beginletter van mijn naam is en daarna de eindletter. Eindelijk holden er een paar weg om bij de oudere omwo nenden hun licht op te steken. Het werd een wedloop. Weldra zag ik hoofden van papa's en mama's en groote broer en zus door raam en deur steken en werd ik van verre opgenomen. Misschien hebben sommige wijze ouderen hun telgen wel gewaarschuwd voor dien baardman. Daar komt een spruit buiten adem aange draafd, wat verder no-g een: Ik weet het: Pater Lefeber. Pater Liefhebber. De an der wist het ook, maar had de kamp verloren. Een kwatta werd aa-n den ge lukkigen winnaar gegeven en een werd in tien of twaalf stukjes (net groot ge noeg voor een holle kies) onder de an deren verdeeld. Toen, o schrik: Pater moet u naar Hoorn? Ja. Daar gaat uw bus! Ook een bak! Ja, daar ging mijn bus... Schipbreuk. Gestrand. Jongens, is 'hier niet een auto te krij gen? Misschien kan ik de bus nog in halen. Ja, bij Piet z'n vader. In een minuut was ik bij Pi ets vader en binnen een vo'gende minuut zat hij achter het stuur, reed een andere weg in en leverde mij juist op tijd op den hoek van een weg prachtig aan de bus af. „Vader, wat kost dat?" ,,'t Is allang goed, Pater." God ze- gene u, hoor. Waarmee ik maar zeggen wil dat i-k u allen op z'n tijd noodi-g heb. Hier liep ik een gratis autoritje op en u stuurt mij deze week wat hu'lp om mijn rekeningen te betalen of verzoekt, mij om eens bij u te komen, omdat u wat goeds voor mij hebt. Father LEFEBER, Directeur. St. Bonifacius-Missiebuis Hoorn, postrek. 120937. U kunt ons ook helpen door ons geld te geven tegen rente zoolang u leeft.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2