RADION- HET VERRASSENDE N0UWE WASCH MIDDEL.i- ALS ZON EN FRISSC HE Transpirerende NED OOST-INDIE SPORT WOENSD G 3 JUNI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 N.V. DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ.VLAARDINGEN TWEEDE KAMER De rijksweg 'sGrauenhageNoord- landsche grens, bewesten Oegst- geest Het geldschietersbedrijf. Aan de orde zijn eenige wetsontwerpen, onteigening voor aanleg van de weggedeel ten van de Gouwe tot den Middelweg nabij het station Moordrecht, met inbegrip van de overbrugging van de Gouwe en van Voorburg tot eerstgenoemd weggedeelte, nabij de Gouwe, behoorende tot de rijkswegen Amsterdam BodegravenRotterdam en 's Gravenhage— Utrecht; onteigening voor aanleg van een nieuw weg- vak in de rijksweg 's GravenhageNoord-Hol- landsche grens, bewesten Oegstgeest. Het eerste ontwerp wordt afgevoerd. Bij het tweede maakt de heer Bongaerts (k.K.) eenige opmerkingen. Hij zegt, dat in de Memorie van Toelichting ook wordt ge sproken van een weg Haagsche Schouw door de duinen naar Scheveningen en vraagt of dit een hoofdverbinding zal zijn. Spr. vraagt ook ol deze weg wel noodig is, nu die van den Haag naar Haagsche Schouw breed genoeg is. De minister heeft zijn stanpunt nog niet be paald over een weg Westlandbeoosten den HaagLeidenHaarlemmermeerAmsterdam. Volgens de M. v. A. zou het wegvak bewes ten Oegstgeest het verkeer van drie hoofdver keerswegen moeten opvangen. De weg Haag sche Schouw's Gravenhage wordt daardoor zeer zwaar belast. In ieder geval hoopt spr. dat dit ontwerp niet praejudicieert op den bestaanden rijksweg. De heer v. d. Bilt (V.B.) sluit zich bij dit betoog aan. Spr. gelooft, dat het niet wensche- lijk zou zijn met dit ontwerp vooruit te loopen op den weg voor snelverkeer Amsterdam Den Haag. De heer Van D ij k (A.R.) 6luit zich ook daarbij aan. De snelverbinding Amsterdam Den Haag blijft een open vraagstuk waarover t.z.t. naar kan worden beslist. Het gevaar be staat echter, dat het thans aan te leggen weg gedeelte zal worden gebruikt als een deel van bovengenoemde snelverbinding. Om dit ge vaar te omzeilen zou de minister kunnen ver klaren, dat hij thans zal volstaan met een een voudige omlegging. De heer Ter Laan (S.D.A.P.) wenscht een ander geluid te laten hooren. Op den aanleg van een hierbedoelden weg mag niet beknib beld worden. Van de snelverbinding den Haag Amsterdam staat nog niets op papier. De weg bij Oegstgeest moet dringend worden ver beterd. Een andere weg is niet aan de orde. Spr. acht het geen bezwaar, dit weggedeelte zoo aan te leggen, dat het eventueel past in den nieuwen verbindingsweg. Minister Reymer constateert, dat ver schillende sprekers buiten het bestek van het ontwerp zijn gegaan. De toestand tusschen En degeest en de Postbrug is onhoudbaar en plaatselijke verbetering is niet mogelijk. Men zal goed doen ruim te onteigenen en den aan leg van den weg te doen afhangen van omstan digheden. De Kamer krijgt later gelegenheid zich uit te spreken over een weg door de Haarlemmermeer. De heer Van D ij k repliceert en vraagt of de minister bereid is bij de omlegging niet ver der te gaan dan strikt noodzakelijk is voor het locaal verkeer, tot het oogenblik waarop over een nieuwe verbinding zal zijn .beslist. Ook de heeren Bongaerts en v. d. Bilt repliceeren. Minister Reymer hoopt zoo spoedig mo gelijk te komen tot een goede snelverbinding Den HaagAmsterdam. De huidige oplossing moet op zichzelf beschouwd worden. De ge vraagde toezegging kan spr. niet doen. Het ontwerp wordt goedgekeurd. De Kamer heeft daarna in behandeling genomen het voorstel van wet van den heer v. d. B e r g h betreffende wettelijke regeling van het geldschietersbedrijf. Het wetsvoorstel beoogt de vaststelling van bepalingen, welke de omvangrijke woekerprac- tijken, die nog steeds zooveel slachtoffers ma ken, kunnen terugdringen. De heer v. d. Bergh wil dit bereiken door het woekerbedrijf te binden aan een concessie, waardoor ongunstig bekend staande personen kunnen worden geweerd; door het stellen van algemeene voorwaarden, waaraan de geconces- sionerd bedrijven moeten voldoen; door het nietig verklaren van alle handelingen en be dingen, welke in strijd zijn met de voorwaar den. Het geldschietersbedrijf zal alleen mogen worden uitgeoefend door gemeentelijke ban ken of door particulieren, die vergunning heb ben gekregen van B. en W. Hierbij worden echter niet als geldschieters in den zin dezer wet beschouwd notarissen, boerenleenbanken en levensverzekeringen, die dus zullen kunnen blijven leenen. Het „overbrengen" van schul den op anderen zal verboden zijn. Aan de lee- ners zullen geen andere verplichtingen mogen worden opgelegd dan het betalen van sohuld en rente. De heer v. Poll (R.K.) opperde enkele bezwaren tegen het voorstel, met welks bedoe ling hij het natuurlijk eens is. Het wetsvoorstel omschrijft niet wat onder woeker moet worden verstaan. Spr. stemt in met het vervallen van het maximum der rente van 12 pet. Maar wat daarvoor in de plaats is gekomen heeft nog minder sprekers instemming dan het maximum van 12 pet. Er wordt nu namelijk verband ge legd tusschen het gebruik van het geleende geld en het risico voor den geldschieter. Dit zou tot de consequentie voeren, dat de hoogste rente kan worden gevorderd van de armsten der armen, omdat het leenen aan hen t groot ste risico meebrengt. Spr. is van meening, dat het uitleenen van geld niet mag geschieden met het oogmerk daarmee winst te behalen. Maar dan kan het slechts geschieden door egmeenschapsorganen en particuliere instellingen met een humanitair doel. Spr. heeft getracht in het voorstel deze tendenz te brengen. Mevr. v. 11 a 1 1 i ev. E m b d e n (V.D.) wijst er op, dat de gemeenten zelf het uitlee nen van geld ter hand kunnen nemen. Als voorbeeld haalt spr. aan de Leidsche Voor schotbank (Gem. Bank van Leening). oksels s'n voeten behandele men met jru/ofpoeder. Dit is het meest afdoende midoel Baaivoor. Het kost 45 en 60 ct. per bus el is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. Drogisten. 5718 HET WEGENNET IN £UID-HOLLAND In een nota aan *He Tweede Kamer naar aanleiding van het verslag over het onteige ningswetsontwerp voor den aanleg van de weg gedeelten van de Gouwe tot den Middelweg nabij het station Moordrecht, met inbegrip van de overbrugging van de Gouwe, en van Voorburg tot eerstgenoemd weggedeelte nabij de Gouwe, behoorende tot de Rijkswegen Am sterdamBodegravenRotterdam en 's Gra venhageUtrechtDriebergen Arnhem) zegt de minister, dat het weggedeelte van de Gouwe tot den Middelweg in verband met de daarin te maken kunstwerken grootendeels een vrij hooge ligging zal verkrijgen. Voor dit weg gedeelte is niet op toekomstigen aanleg van een parallelweg gerekend. Van het wegggedeelte van Voorburg tot de Gouwe is de kruisbreedte zoodanig bepaald, dat zoo noodig te zijnertijd aanleg van een 8.50 M. breeden paraileleweg in overweging kan worden genomen. Deze aanleg moge thans buiten beschouwing worden gelaten. Mocht daartoe later worden besloten, dan zou dit werk niet op kosten van het Rijk, doch voor rekening van belanghebbenden moeten worden uitgevoerd. Het ligt in de bedoeling bij den aankoop v. de benoodigde terreinen zoo weinig mogelijk recht van uitweg naar of over den Rijksweg te verleenen, zulks teneinde lintbebouwing te gen te gaan. Het sohijnt intusschen niet wel mogelijk steeds verzoeken om uitweg te weige ren, aangezien ook op verschillende plaatsen overpad over den spoorweg is verleend Plaatselijk zal, teneinde het aantal kruisin gen met de snelverkeersbaan te beperken, reeds aanstonds een snelle parallelweg voor landelijk verkeer moeten worden aangelegd. De kosten van grondaankoop voor een 8.50 M. grootere breedte zullen van het geheele beschouwde weggedeelte rond 70.000 bedra gen. Hiertegenover staat een besparing bij den aanleg, daar de uit de te- graven bermsloot vrijkomende grond voor 'n vrij gering bedrag op dien breeden berm zou kunnen worden ge- bergen. Vooral bij slappen ondergrond vormt de grootere onteigeningsbreedte een groot voordeel. Aangezien de parallelweg uitsluitend zal werden aangelegd, wanneer dit in verband met de plaatselijke omstandigheden wordt ge vorderd, en alsdan die weg, door opening van het plaatselijk -verkeer, een veilig verkeer op de autobaan zal bevorderen, terwijl voorts de voorloopig voor den parallelweg te reserveeren strook grond bij de uitvoering van den eersten aanleg van den snelverkeersweg in vele geval len tot besparing zal leiden, is de onteigening van de voor dien parallelweg benoodigde strook naar de meening van den minister van algemeen nut te achten. Het aanvankelijk op een breedte van 2 M. aan te leggen eenzijdig rijwielpad kan te allen tijde tot 3 M. worden verbreed zonder het ge maakte werk op te ruimen. In verband met de ligging van den weg langs den spoorweg, aan welks zijde dus geen be bouwing is of zal komen, is het aangewezen één rijwielpad aan de tegenovergelegen zijde van den weg te maken. Het aantal kruisingen niet de rijbaan wordt hierdoor tot een minimum beperkt. Ook voor het weggedeelte van de Gouwe tot den Middelweg is een eenzijdig rijwielpad aan de oostzijde van den weg aangewezen in verband met het in aanleg zijnde weggedeelte van Moordrecht tot Nieuwerkerk, waar de be staande weg eveneens aan de oostzijde van de baan voor snelverkeer tot parallelweg en te vens tot rijwiepad zal worden bestemd. PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND Opvolger van wijlen den heer P. F. Veelenturf. Opvolger van den heer P. F. Veelenturf voor de Prov. Staten van Zuid-Holland is op de Kath. lijst van den kieskring Gouda de heer P. de Jong, uit Roelofarendsveen. De heer De Jong, 19 Nov. 1876 geboren, is sedert 19 Oct. 1910 lid van den gemeenteraad te Alkemade en sedert 28 April 1921 wethou der van deze gemeente. Hij is ook eenigen tijd lid geweest van de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Rijn land. De heer De Jong, groenten-inzouter en -ex porteur, heeft zeer veel voor de tuinderij en export van Roelofarendsveen gedaan en tot 6tand gebracht. BEELDTELEGRAFIE TUSSCHEN NEDERLAND EN INDIE Antwoord van den Indischen dienst. In antwoord op het telegram, dat de direc teur-generaal der P. T. en T. tot het hoofd van den Indischen dienst richtte ter gelegen heid van de opening op 1 Juni van het beeid- telegraafverkeer met Ned.-Indië, werd van den Indischen dienst langs denzelfden weg even eens een geschreven bericht ontvangen, waarin deze dienst zijn hartelijken dank betuigt en den wensch van den heer Damme onder schrijft. dat het nieuwe verkeersmiddel zal bij dragen tot steeds inniger contact tusschen het moederland en de Indische gewesten. MELKVEEHOUDERS De Z.-H. Bond besluit, niet ac- coord te gaan met een verlaging van meer dan een kwart cent van den grondprijs der melk, en be sluit samenwerking te zoeken met andere organisaties inzake den noodtoestand, om te komen tot instelling van een veehouders- De Bond van melkveehouders, gevestigd te Rotterdam, heeft gisteren in het Verkooplokaal te Rotterdam, een algemeene vergadering ge houden onder voorzitterschap van den heer A N. Vaandrager. Te verwachten is, zoo zegt de voorzitter in zijn openingswoord, dat in deze vergadering een mineurstemming overheerschend zal zijn. Aan de sombere klanken, die we zullen ver nemen. wensch ik echter vooraf te laten gaan een uiting van groote-tevredenheid over ons besluit, waarbij we ook voor het loopende jaar de consumptiemelk verkochten. Een groot deel van de Z.H. melk ontkomt' hierdoor althans aan de geweldige inzinking, die zich nu ook over alle zuivelartikelen heeft voltrokken. He laas, de omstandigheden worden ook voor den veehouder steeds benauwender. De eenige troost in deze crisis kan zijn, dat ze niet de eerste is. In de historie kwamen ze periodiek voor, maar steeds bleek dat terug kerende welvaart van het land op het land een aanvang nam. Laten de overheden dit be denken en meer ernst gaan maken met de be vordering van de belangen van den boeren stand. Het is ontoelaatbaar, en ook uit een nationaal oogpunt onverantwoordelijk, deze, in plaats van te bevorderen, bij die van anderen 'achter te stellen. Vragen we bescherming tegen onmogeli)ke en ook oneerlijke concurrentie door middel van een anti-dumping-wet, dan moeten daar over zooveel outsiders adviseeren, dat de hulpverleening veel te lang wordt uitgesteld oi heelemaal achterwege blijft. Wijzen wij op onreëele toestanden in den vleeschhandel, waardoor moordende concur rentie van Deensch vleesch ontstaat, dan be hoort dit tot de competentie van de gemeente besturen, waaromtrent een aantal al een zeer betreurenswaardig en kortzichtig standpunt in neemt. Inzonderheid is dit het geval te Arn hem, dat toch zeker ook wel belang heeft bij eenige welvaart van de bewoners der Betuwe, waar thans een sterke achteruitgang van den veestapel valt te constateeren. De heerschende noodtoestand mag geken schetst worden als onhoudbaar. De melkprijs alleen kan thans geen evenwichttoestand scheppen. Eenige verlichting zou er komen, indien er meer mogelijkheid was voor omzetting van de bedrijven. Was het mogelijk, gedeeltelijk vleesch te gaan produceeren, dan zou de toe stand veel verbeteren. Wij zijn in staat, het Ned. volk met vleesch en zuivelproducten te voeden tegen zeer billijke prijzen, en het is niet toelaatbaar, dat buitenlanders ons bedrijf ondermijnen. Reeds meermalen is er op gewe zen, dat wij ons meer moeten toeleggen op de veefokkerij. De melkprijs. De voorzitter 'doet voorts mededeeling van het standpunt van den melkhandel, die een verlaging van den industrieelen grondprijs wil met een halven cent per liter. Het hoofdbe stuur vindt aanleiding, geen standpunt te de zer zake aan de vergadering kenbaar te ma ken,' en aan haar de beslissing over te laten. Tegen deze verlaging gaan uit de vergade ring vele stemmen op. De voorz. antwoordt, dat het hoofdbestuur in de gegeven omstandigheden niet gaarne de verantwoordelijkheid zou dragen voor een conflict. Men kan individueel paraat zijn en de zaak in handen stellen van het hoofdbe stuur. Vele aanwezigen voeren hierover nog het woord. De voorz. wijst nog eens op de mogelijkheid om de bedrijven om te zetten, ten aanzien waarvan de regeering het hare kan doen zon der daarvoor offers te brengen. Het hoofdbe stuur is voornemens zioh in overleg met andere organisaties via de centrale organisaties tot de regeering te wenden. Nog een aantal sprekers maakt hun mee ning kenbaar. Aangedrongen wordt o.m. ou uitschakeling van de contracten. De voorz. merkt op, dat niet meer leveren niet mogelijk is in verband met het consump tiecontract. Het hoofdbestuur adviseert, ac- coord te gaan met een verlaging van een kwart cent, en den melkhandel mee te deelen, dat hij in de naaste toekomst niet veel soepelheid van den bond Zal kunnen verwachten. Bij zitten en opstaan is niet uit te maken hoe de vergadering hierover denkt. De secretaris stelt voor, dat het hoofdbe stuur gemachtigd zal worden, zoo spoedig mogelijk de contracten uit te schakelen, indien de handel zich niet vereenigt met een verla ging van niet meer dan een kwart cent. Hiermee gaal de vergadering accoord. Verder wordt besloten, samenwerking te zoeken met andere organisaties om te komen tot de instelling van een veehouderscrisiscom missie, tot het beramen van maatregelen in zake den noodtoestand der veehouders. „N. RA>t," BUITENL BERICHTEN ONGELUKKEN. Vier meisjes bij het baden verdronken. Te Diokschen in het district Pillkal'len zijn vier meisjes bij het baden verdronken. De kinderen liepen een zandbank Langs en merkten niet dat deze plotseling ste.il naar beneden liep. Zij verdronken zonder dat iemand der volwassenen het meukte. Noodweer in Perzië. Te Damaivend en Sjaihipor is een hevige aard-sohoik waargenomentot dius-ver is geen melding gemaakt, van schade. In andere deelen van Perzië, met name te Taibriiz heb ben hevige oweders gewoed, waardoor het telegrafisch verkeer werd onderbroken. Te Hamadan zijn zeven personen, o. w. een vrouw en een kind. dior den bliksem ge troffen. In Noordwest Perzië vielen hagel stee nen a-ls kippeneieren, waardoor groote schade werd berokkend aan den oogst. Het noodweer in Zwitserland. Hef. noodweer, dat de afigeloopen dagen in Zwitserland heeft gewoed, heeft vooral in het Emmental groote schade aangericht. Onweer, zware regens en hagelbuien wissel den elkaar af, op een plaats bleef het een uur lang hagelen, eldais moest de brandweer dammen opwerpen, om het water der over stroomde beken tegen te houden. Verder zijn talrijke boeren getroffen doordat hun oogst werd vernield, als gevolg van aard stortingen. Branden op tal van plaatsen in Polen. Uit verscheidene deelen des lands wordt bericht uit Warschau, zijn berichten ont vangen over nieuwe groote branden, welke tal van bewoonde oorden in de asoh heb ben gelegd. Te Tymic zijn 54 woningen en 120 zakengeibouwen in vlammen opgegaan. In een plaatsje bij Neu-S-a-ndez in Oosfc-Ga- licië brandden 9 woonhuizen af terwijl na bij Radomsko 16 woonhuizen en 24 zaken- gebouwen een prooi der vla-mimen werden. In totaal werden er 2 personen gedood en 10 zwaar gewond. In enkele gevallen wordt brandstichting verondersteld. Brand in een Ziekenhuis. Vijfhonderd zieken hebben in ge-vaar ver keerd tengevolge van een brand, die gister ochtend vroeg in een ziekenhuis te Ka-naza- wa (Japan) uitbrak. Het ziekenlbuis -werd ge deeltelijk verwoest. De verpleegsters en andere personen slaagden erin, de zieken in veiligheid te brengen. Van de brandweerlieden werden er twee gedood en twee gewond. Dienstbode schiet haar mevrouw neer. De dienstbode Ilse Arnold u-it Berlijn heeft gisteirmorgen haar mevrouw neerge schoten. Deze vermoedde, dat het meisje haar bestal en wilde een onderzoek instel len in de dienstbode-kamer. Zij plaatste een ladder tegen het venster van Ilse's ka mer en besteeg die. Plotseling viel een schot uit de kamer en mevrouw Memzel stortte doodelijk getroffen neer. Nog voor de dokter kwam stierf zij. Het meisje is ge arresteerd. Moord op een dokter te New-York. De zeer bekende oog- en neusspecialist, dr. Deely werd heden dood gevonden in zijn prachtige woning te Brooklyn. Zijn hoofd was door een geweldigen kogel verbrijzeld en zijn lichaam met een dolk doorstoken. Reis om de wereld in een open boot. Twee jaar geleden verlieten twee Zweden, in een open boot hun land om een reis om de wereld te maken. Zij zijn door de stoom boot „Katoa" op 200 mijl afstand van de kust van Nieuw Zuid-Wales gezien. Pen hunner, Benss-en geheeten, vroeg een der officieren van dit schip een briefkaart naar Zweden te willen sturen. Hij deelde mede, dat- zij den Atlantischen Oceaan waren ge passeerd en t'bans ove-r den Stillen Oceaan op weg wa-ren naar de Nieuwe Hebriden. AARDBEVING TE B0EMIAJ0E. Stationsgebouw gescheurd. Aneta. seint uit Batavia. Een berioh-t uit Djokjakarta meld't, dat eerf hevige aardbeving te Boemiaj-oe heeft plaats gehad, tengevolge waarvan het sta tionsgebouw gescheurd is, terwijl gevreesd wordt dat de spoorlijn is beschadigd. Sterke achteruitgang der landsmiddelen. Aneta seint uit Batavia. De landsmiddelen brachten in het afige loopen kwartaal 118.300.000 op te-gen 139.300.000 in het overeenkomstige tijdvak van 1930, de ipbren-gst bleef 53.470.000 be neden de raming, waarvan 35.050.000 komt op rekening van de belastingen, waa-rbij aangeteekend kan worden dat de kohie-rbe- lastingen eerst later ruim vloeien. VOETBAL D'IOC. HAARL. BOND. Junioren-competitie District Leiden. Uitslagen van Zondag 1.1.: Afdeeling A. Alphensche Boys IR. W. D. I 31. Programma voor Zondag a.s.: Afdeeling A. S. J. C. I—O. V. V. I; Leiden I—Alph. Boys I. Afdeeling B. Lisse II—A. S. G'. I S. N. A. I—Meer burg II; V. V. B. IIMeerburg I (op het Meerburgterrein). Aanvang van de wedstrijden om 1 uur. De wedstrijd, die Zondag gespeeld is, Alph. Boys I—R. W. D. I heeft de beslis sing gebracht inzake het kampioenschap van afdeeling A. Door een 31 overwin ning te behalen op R. W. D. hebben de Alphenaren aan V. V. B. een uitstekende dienst- bewezen. De Groenendijkers im mers zijn nu kampioen, een mooie presta tie van de V. V. B.'crs, waarmede wij hen hartelijk gelukwenschen. Dit succes heb ben zij te danken aan hun constant goed spel. Gemakkelijk hebben zij het lang niet gehad, want R. W. D. heeft hen het vuur na aan de schenen gelegd. Door de neder lagen tegen V. V. B. en Alphensche Boys hebben de Leidenaars hun kansen vergooid Volgende week zullende competitiestan den gepubliceerd worden en zal e,en aan vang gemaakt worden met de zomercom petitie. Elftallen die nog niet ingeschreven hebben en aan die competitie wenschen deel te nemen gelieven dit nog deze week aan ondergeteekende te berichten. De competitieleider, P. J. A. DE VRIND. WATERPOLO Tournooi te Gouda. A.Z.C. I zal Zaterdag deelnemen aan het door den G.Z.B. uitgeschreven polo-tour- nooi, waarvoor als le prijs een zilveren be ker wordt uitgeloofd. Het programa luidt: G.Z.C. IVGouwe I; A.Z.C. ISchoonhoven I; Winnaar I Winnaar II; Verliezer IVerliezer II. SCHERMEN Italië Europeesch kampioen op degen. Te Weenen werden de Europeesche kam pioenschappen voor landenequipea op de gen beëindigd. Italië werd Europeesch kampioen. De laatste uitslagen luiden: Italië slaat Duit-schla-nd met 11 gewonnen en 4 verliespartijen. Frankrijk slaat Zwe den met 11 gewonnen en 3 verliespartijen. Italië slaat Zweden met 11 gewonnen en 5 verliespartijen. Frankrijk slaat Duitschland met 16 gewonnen partijen. Italië slaat Frankrijk met 7 gewonnen en 4 verliespar tijen afgebroken. Zweden slaat Duitschland met 9 gewon nen en 6 verliespartijen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6