éÉÊXP-cllage wegenbelasting UIT DE PERS Lichtzinnige Jeugd WOENSDAG 27 MEI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 MET KLOMPEN OVER DE ENCYCLIEK. Onder dit opschrift schrijft het Huisge zin: Men moet niet met klompen over een pau selijke Encycliek heenloopen. Dit woord mag worden gericht tot de libe* rale „Nieuwe Ct." Natuurlijk wordt van een liberaal niet het respect voor een wijsgeerig en sociaal-eco nomisch betoog des Pausen verlangd, dat een katholiek uiteraard daarvoor koestert, maar ook een liberaal heeft het met de égards te bejegenen, welke voegen tegen over een wetenschappelijk man als de Paus is, die bovendien over de voorlichting van een keurkorps beschikt, en die als het geestelijk hoofd van driehonderd millioen geloovigen zich van zijn zware verantwoor delijkheid tegenover die geloovigen en te genover de wereld ten volle bewust is. Wanneer de Paus een vertoog over een gewichtig sociaal vraagstuk in het licht geeft, dan mag ook een liberaal zich over tuigd houden, dat de H. Vader het naar alle richtingen en in alle diepten heeft ge peild; dat hij het oordeel heeft ingewon nen van ter zake volkomen bevoegden. Het is dus iets anders dan een „brochu re", zooals de „Nieuwe Ct." het met blijk bare geringschatting noemt, brochures, zooals er alle dagen bij honderden op de markt komen. En wanneer de Paus in een zoo geweldig probleem, dat het heden en de toekomst beheerscht, stelling neemt en voor een nieuwe regeling van heel het economische systeem pleit, dan past het niemand, zelfs niet de „Nieuwe Ct.", den Paus demagogie te verwijten en het poneeren van een echt socialistische of communistische tegenstel ling. Up den keper beschouwd, bevat de En cycliek niet veel nieuws, meent het liberale blad. En het stelt vast, dat de heele Ency cliek weer laboreert aan hetzelfde euvel, „waaraan zooveel van dat soort wehneenen- de geschriften lijden: zij zijn geschreven door lieden, die geen rekening houden met het economisch mogelijke, maar alleen oog hebben voor het ethisch wenschelijke". De Paus een welmeenende fantast, dit is het vriendelijk oordeel, dat de „Nieu we Ct.", daargelaten dan de „demagogi sche" uitspattingen, over de Encycliek velt. Behalve maar dit behalve sluit toch voor de „Nieuwe Ct." zeer negatieve ver diensten in behalve dan „een aanmoe diging van de staatssocialistische gedachte en een opzweeping van de onvermogende katholieken tegen hun vermogende geloois- genooten en medeburgers" alsof een Paus zich daaraan zou schuldig maken! bevat de Encycliek „niets van beteeke- nis". Toch zal zij, heet het, „van Roomsche zij de wel worden voorgesteld als een wonder van wijsheid, waardoor aan alle sociale noo- den in de toekomst een einde kan worden gemaakt", een opgetogenheid, die het liberale blad aan zijn „Roomsche vrienden" gaarne gunt: „een kinderhand is gauw ge vuld". Is dit nu de ernst, die een groot liberaal blad betaamt? Heeft de Encycliek stellig niet de pre tentie, „aan alle sociale nooden in de toe komst" een einde te maken, toch achten wij het buiten kijf, en als zoodanig huldigen wij het pauselijke woord als wijsheid, dat het volgen van liet richtsnoer, in de En cycliek te vinden, de wereld meer veilig heid, meer uitzicht op redding biedt, dan de liberale wijsheid" van het „laisser faire, laisser aller", door de „Nieuwe Ct." blijk baar ook nu nog gehuldigd. FEUILLETON door ARTHUR APPLIN. 18) Mrs. Jones zocht zenuwachtig in haar zakken en overhandigde Rupert weldra een nog al erge gekreukte enveloppe, welke zij vruchteloos poogde glad te strijken. Miss Strode liet dit voor u achter toen ze wegging, Sir. Tevens zette ze de bloe men in de vaas op uw schrijftafel. Ik zei haar, dat die bloemen voor uw terugkomst wel reeds verwelkt zouden zijn, doch ze wil de dat nu eenmaal en ik heb de bloemen gelaten waar ze stonden. Rupert knikte. Hij keek naar de enve loppe, verbrak het lakzegel, doch bedacht zich en stak den brief bij zich. Nog andere brieven? vroeg hij op scherpen toon. De juffrouw keek een beetje verwonderd en begon zenuwachtig de punten van haar schort te mishandelen. Vanmiddag is er ook een heer ge weest, die naar u vroeg, sir. Doch ik wist niet, dat u al zoo vlug zou terugkomen en /.ei, dat ik u nog niet terugverwachtte. Hij zei, dat u wel naar Londen zoudt komen, toch ik nam daar geen notitie van. Hij gaf ijn naam wel niet op, doch scheen er toch rg op gesteld te zijn u te ontmoeten. Rupert vermoedde, dat Sir Reginald richton bedoeld was. Juffrouw Jones den rug toekeerend, GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Doodelijk motor-ongeluk. Zaterdagavond is te Babberich gem. Zevenaar een Duitsche motorrijder van zijn motor gevallen en dood opgenomen. De bestuurder kwam met een zeer kalm gangetje ons land binnen rijden en werd door een Nederlandschen vrachtauto in gehaald. Juist toe ndeze passeerde en zon der dat van eenige botsing of aanrijding sprake was, kwam de motorrijder te val len met het bovengenoemde noodlottig ge volg. Jongen tegen een auto gebotst. Dood opgenomen. Toen gisteravond een zestienjarige wiel rijder met voor zich op den stang een ze venjarig jongetje, het steile Noordpad te Arnhem, in volle vaart kwam afrijden, werd hij op een wegkruising door een vrachtauto aangereden. Een der wielen van de auto ging het zevenjarig knaapje over het hoofd, tengevolge waarvan het jongetje ter plaatse gedood werd. De andere jongen kwam er met lichte verwondingen af. Den bestuurder treft geen schuld. Auto rijdt in een winkel. Twee kinderen gewond. Gistermiddag te ruim 12 uur is in de Oostzaanstraat te Amsterdam een vracht auto een winkel binnengereden. Vermoede lijk door het defect raken van de vooras reed de melkauto van de firma Schaarber- gen uit Ilpendam de banketbakkerszaak van den heer W. Bongenaar in de Oost zaanstraat 10a binnen. De auto koos daar voor den weg door de étalage. Het voertuig bleef met één voorwiel in de étalage ste ken. Twee kinderen, een jongen en een meis je, die van school naar huis gingen, wer den door den auto aangereden. Zij bekwa men geen ernstige kwetsuren en zijn door den Geneeskundigen Dienst geholpen. In de étalage van den banketbakkers winkel is groote schade aangericht. Overi gens hebben zich geen persoonlijke onge vallen voorgedaan. Nachtelijke auto-botsing. In den afgeloopen nacht heeft in de van Wouwstraat te Amsterdam een botsing tusschen drie auto's plaats gehad. De auto's kwamen resp. uit de Govert Flinckstraat, uit de richting Stadhouderskade en uit de richting Ceintuurbaan. Vermoedelijk door onvoorzichtigheid van een hunner kwamen de wagens met elkaar in botsing, waar door alle drie de auto's vrijwel geheel wer den vernield. Wonder boven wonder kwa men de inzittenden er goed af. Een juf frouw bekwam slechts lichte verwondingen. Zij is ter observatie naar bet Wilhelmina- gasthuis vervoerd. De overige personen kwamen met den schrik vrij. Auto-ongeluk van een Neder lander te Brussel. In de Waterloolaan te Brussel is de auto van den Maastrichtschen koopman Van Sas met een tram in botsing geko men. De wagen werd zwaar beschadigd. Een inzittende dame, mevr. Vermeulen uit de Stationsstraat te Maastricht, werd ga- wond naar het ziekenhuis overgebracht De heer Van Sas, die zelf stuurde, bleef on gedeerd. nam hij zijn sleutel en wilde zijn bureau openen. Tot zijn verbazing ^'as het opeu. De kostjuffrouw bleef zenuwachtig over haar schort strijken, terwijl ze Rupert nauw keurig gadesloeg. Zijn er nog andere brieven voor mij gekomen herhaalde hij. Zeker, sir, mompelde de juffrouw, er waren eenige brieven, Miss Strode bétaalde ook eenige rekeningen voor u, na uw ver trek. Dat begreep ik tenminste; toen ze mij er over sprak. Er zijn ook twee vreem de heèren voor u hier geweestze durfde blijkbaar niet verder te gaan. Rupert keerde zich om. Hij wachtte op het vervolg van haar verhaal. Ik had ze niet moeten binnenlaten, sirdat weet ik weldochik kon het toch niet helpen Wat bedoelt u feitelijk? Ze wikkelde haar handen in haar schort, een paar maal had ze tranen in de oogen. Spreek op, om 's hemels wil, bulderde Rupert. Wie en wat waren het? wat kwamen die kerels hier doen? Scotland Yard, sir, om in de kamer een onderzoek in te stellen. Nu begon ze zenuwachtig te snikken, terwijl ze haar schort voor het gelaat hield. Zooiets is mij nog nooit overko men, sir, sinds m'n man is gestorven en ik genoodzaakt werd kamers te verhuren. Ik vertelde hun wat ik dacht, doch het viel niet in goede aarde, sirZe hadden een bevelschrift, of zooiets, zooals ze dat noem den. Zij namen ook uw brieven mee, me neer. Met welk recht ze dat allemaal de den, zou ik toch wel eens willen weten. Alles in orde, juffrouw Jones* Er is een abuis in het spel. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Auto door den trein gegrepen. De bestuurder gedood. Gistermiddag omstreeks twee uur heeft er op den Langen Amerika, in de nabij heid van de Zwanensprong, een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. De 19-jarige H. Barmentlo, bestuurder van een vracht auto van de eierenexpeditie van de firma Otten te Apeldoorn, kwam op den spoor wegovergang van de lijn ApeldoornDie ren in botsing met den lokaaltrein die juist op dit oogenblik den onbewaakten overweg passeerde. De auto, door de loco motief gegrepen, werd circa 240 M. mee gesleurd voor de' trejn! tot stilstand kon worden gebracht. De botsing was zoo krachtig dat B. uit zijn auto werd geslin gerd en in eert langs den weg loopende slc^t werd gevonden. B. bleek bij aankomst van de polite reeds te zijn overleden. De auto is totaal versplinterd, terwijl over den ganschen afstand van 240 M. de weg bezaaid was met onderdeelen van den motorwagen. Daar het uitzicht op de spoorbaan behoorlijk vrij is, is het waar schijnlijk dat de ramp aan onoplettendheid is te wijten. ZEILBOOT OMGESLAGEN. Een jongen verdronken. Zondagmiddag is op het Foxholsfermeer (Fr.) door een plotseFingen rukwind een zeilboot, waarin zich vier personen bevon den, omgeslagen. De 18-jarige J. Geerts van Foxhol is daarbij verdronken. Verdronken. Het 11-jarig jongetje D. B. speelde te Amsterdam in een flat aan de Baarsjes in het kanaal bij de markthallen. Plotseling sloeg hij achterover in het water. Ofschoon hij spoedig op het droge kon worden ge bracht. mocht kunstmatige ademhaling niet meer baten. Ook pogingen met een zuurstofapparaat bleken vergeefsch. Zondagnamiddag verdronk in de Zwa- nengracht, te Maastricht, de 4-jarige F. R., uit de Tafelstraat, te Maastricht. Gistermiddag is te Spijkenisse het 4-jarig dochtertje van den schipper F. G. Vernjeer in den uitwateringsboezem ach ter de woning te water geraakt en verdron ken. In een wijk in het Hollandsche veld, is het zoontje van den landbouwer de G., dat zich te ver van den kant had gewaagd, bij het baden verdronken. Gistermiddag ongeveer half twee is in de Delfshavensche Schie bij het ba-den de 15-jarige J. Ch. Smeéh'uyzen, gewoond heb bende Aagje Dekenstraat te Rotterdam verdronken. Het 14-jarige zoontje H. van den heer B., wonende in de Celsiusstraat te Eind- "hoven, is Dinsdagmiddag onder de gemeen te Best bij Eindhoven bij het zwemmen in de z.g. Leemkuilèn verdronken. Dr. Burgerink" uit Best heeft nog getracht de levensgeesten van den knaap op te wek ken, doch het heeft hem niet mogen geluk ken. Gisteravond omstreeks acht uur is de 17:jarige schippersknecht J. Z., afkomstig uit Den Haag, bij het zwemmen in de Maas bij Ammerzode verdronken. Zijn lijk is nog niet gevonden. Gisternamiddag omstreeks vijf uur is de 14-jarige C. V., uit de Zeezwaluwen- straat in de eerste binnenhaven te Scheve- ningen gevallen en verdronken. De genees kundige dienst heeft het lijk van den jon gen naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. Gelukkig maar, dat ze het toegangsbe wijs voor de races nog hadden gevonden en ook meegenomen. Hij nam nu Ruby's brief en las hem. „Liefste Voor £ev.al jfj terugkomt vóór we el kaar weer ontmoeten, dient deze om je hartelijk te groeten en je te zeggen, dat ik al de rekeningen, welke ik kon vinden, heb betaald. Daarna heb ik nog honderdvijftig'pond ten gunste van je bankrekening. Ik neem vermoedelijk een paar da gen vacantie, daar ik me den laatsten tijd erg moe gevoelde. Ga ik naar een arts* dan schrijft hij me natuurlijk rust voor. Maak je. dus niet ongerust als je me bij je terugkomst gevlogen vindt .Ik wilde niet naar Devonshire schrijven, daar je me zei, dat dit beter was. Neem jezelf in acht om mijnent wille. Ik houd van jou méér dan van wat ook in de wereld. Je Ruby." P.S. Ik heb enkele bloemen op je bureau gezet. Ik ben bang. dat ze voor je terugkomst al verwelkt zullen zijn, doch ze vertolken m'n gevoelens ten opzichte van jou." Rupert keek naar de bloemen; roode ro zen negen haar kopjes. Hij kuste den brief. Daarna verscheurde hij hem ip kleine snippertjes, die hij in het vuur gooide. Hij nam een stoel, ging voor den haard zitten en stak de handen vooruit boven de gloeien UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Donderdag 28 Mei. Huizen, 1875 M. 8.009.15 Gramofooniplaten. 10.0010.30 Zang NCRV -Dameskoor. 10.30 Ziekend ie n«t (NCRV). 11.0011.30 Gramofoonipl. 11.30 Gods. Halfuurtje door Pastoor Perquin. 12.00 Politieber. 12.151.45 Concert KRO-trio o.l.v, P. Lustenbouwer. I.452.15 Graimofoonpd. 2.153.15 HanicLwerkouirsus. 315—3.45 Vrouwenihalfuiurtje. 4.005.00 Ziekenuurtje. 5.005.45 Cursus Handenarbeid vioor de jeugd. 5.456.45 Ohr. Liederemuurtje door Joh. de Heer. 6.457.00 Knipcursus. 7.007.30 Vragenbalfuurtje. 7.30 Politieber. 7.45 Gramofoonipl. 8.009.30 Uibz. v. d. Economischen Dienst o.l.v. Prof. Dr. J. KI Slotemaiker de Bruine. 9.009.30 R. Zuyderhof spreekt over de Intern, Koloniale Tentoonst. te Parijs. 93011.00 Oonoert S-tafmuziek vdi. 6de Reg. Inf. o.l.v. L. de Morée. 10.15 Vaz Dias. II.0011.30 Gramofoonipl. Hilversum, 298 M. Uitsl. AVRO-uitzending. 8.009.50 Gramofoonipl. 10.0010.15 Morgenwijding. 10.3011.00 Gramofoon.pl. 11.0012.00 Concert. Mevr. J. van Dam— Weening (zang), B. Maas (piano), Jan Kees- sen (viool), Egb. Veen (begeleiding). 12.002.00 AVRO-kwartet od.v. D. Groe ne veld. 2.00230 J. Th. B. Spaans: „Gand'hi en zijn medewerkers". 3.004.00 AVRO-ootet o.l.v. L. Schmidt. 4.005.00 Ziekenuurtje, 5.005.30 Gramofoonpl. 5.306.00 The Columbia Three (Accor- deon-viool-piano). 6.006.45 Omroeporkest oJ.v. N. Treep. 6.457.00 Lezing door Jan Zeegers Jr. over de Utrecht-sche Singelloop. 7.007.40 Vervolg Omroeporkest. 7.308.00 Dr. J. D. Bierens spreekt over Spinoza". 8.00—9.00 Aansluiting Concertgebouw Amsterdam. 9 009.30 Sporbpraatje door H. Hollander. 9.3010.10 Vervolg Aansl. Concertge bouw. 10.1011.10 Kovacs Lajos en zijn orkest.. 11.1012.00 Gramofooniplaiten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenw ij-ding. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelspel door R. Foort. I.20 Concert, 2.20—2,50 Gramofoonpl. 3.20 Kerkdienst, 4.50 Orkestooncert. 5.35 Kinderuurtje. -■- 6.35 Berichten. 7.00 Fluitspel door René le IKfoy. 8.30 Concert, 9.20 Berichten en Lezing. 9.55 Concert. B r u s s el 508.5 M. 5.20 Orkestooncert. 6.05 Kinderuurtje. 6.35 Causerie. 6.50 Gramofoonpl. 7.35 Causerie. 7.50 Nieuwsber. 8.20 Concert. 10.20 Nieuwsber. 338 M.: 5.20 Orkest-concert. 6.05 Concert van het college Vilvorde. 6.35 Lezing. 6.50 Gramofoonpl. 7.50 Nieuwsber. 8.20 Symphonieconcert, Italiaansche opera's. 9.30 M. v. Sprangen, zanger. 9.45 Vlaamsche muziek. Langenberg, 472.4 M. 7.258.20 Gramofoonpl. 10.3511.35 Gram-ofoonpJ. II.3512.15 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. 1.252.50 Orkest concert. de kooltjes. Zij handen waren ijskoud hij rilde. Niets was vanzelfsprekender: de politie verdacht hem er van de door sir Reginald afgegeven cheque te hebben vervalscht. Haar vermoedens moesten dus wel ge grond zijn om één- bevel tot huiszoeking te krijgen. Misschien was er zelfs reeds een bevel tot inhechtenisneming in zee. Hij grinnikte eventjes. Plotseling veranderde de uitdrukking van zijn gelaat. Als hij werd aangehouden en dit nieuws zou in Devonshire worden beend, dan wa> z'n vader een gebroken man en het leven van Marjorie was geheel vernietigd. Hij sprong overeind, nam zijn hoed en wilde er nog op uit om sir Reginald te spreken. De klok sloeg juist elf uur. Het was te laat om Crichton nog te spreken te krij gen. Bovendien wist hij niet absoluut ze ker, dat de politie juist hem, Rupert, ver dacht. Men had wel enkele brieven en een paar kwitanties meegenomen, een paar on beduidende dingen, wier bestaan hij zelfs niet meer kende. Het was zelfs niet uitgesloten, dat de po litie Ruby verdacht. Hij smeet z'n hoed ^ergens neer en door zocht weer zijn bureau. Waarom had men het vloeipapier meegenomen. Hij kon zich niet herinneren, dat hij op den dag der groote race eenige brieven had geschrevèn. En toch moest het vloeipapier op iets wij zen Als de cheque eens in zijn kamer was veranderd en het schrift afgevloeid op den onderleggerKoud zweet brak bij hem uit. Hij liet zich in den stoel vallen en staarde naar bat vuur. 8.209.00 Gramofoonpl. 9.20 „Stierkampf". Hoorspel van R. Leon- hard. 10.20 Berichten. Daarna tot 11.20 Orkest- concert. Kalundborg, 1153 M. 12.202.20 Orkest-concert. 3.205.20 Orkestooncert en zang. 8 20—9.50 „Lysistrata". Blijspel iin 4 be drijven naar Aristophanes. 10.3510.55 Liederen-voordracht. 10.5511.25 Orkest concert. PROEVEN MET ULTRA KORTE GOLF. Dat elke poging die gedaan wordt om tot een oplossing te komen van het probleem der omroepgolven, zich in de algemeene be langstelling en speciaal in die der vakmen- sohen kan vorheugen, ligt voor de hand. De proeven die de N.V. Philips' Radio sinds eehige weken neemt met uitzending op een golflengte van iy> Meter maken hierop geen uitzondering. Om aan deze begrijpe lijke belangstelling tegemoet te komen or ganiseerde de fa. Philips dezer dagen een bijéénkomst van persvertegenwoordigers, die onder leiding stond van dr. Bath, v, d. Pol uit Eindhoven. In een inleidende rede zette dr. v. d. Pol nogmaals de moedlijkiheden waarin de om roep in Europa verkeert uiteen en wees hij op de mogelijkheden en de eigenaardige verschijnselen bij het gebruik van zeer kox- tè golflengten. Een en ander is reeds uit voerig in ons blad uiteengezet. De bedoe ling van de zendproeven is gegevens te ver zamelen omtrent ontvangststerkte, wer kingssfeer, storingsverschijnselen, enz. Daar de voortplanting van golflengten onder 10 Meter slechts door directe straling plaats heeft, is het van belang dat zoowel de zen der als de zendantenne zoo hoog mogelijk worden opgesteld. Hiertoe is de experimen- teele Philipszender geplaatst in een der hoogst gelegen vertrekken van het Carlton- Hotel, te Amsterdam. Deze zender werkt op geregelde tijden, voorloopig alleen Dins dagavond-s van 10 tdt 12 uur op een golf lengte van 7.85 Meter. Voorloopig worden alleen gramofoonplaten uitgezonden, ter wijl het in de bedoeling ligt op den duur de muziek van de orkesten, die in het Carl- ton-Hotel concerteeren, uit te zenden. Men is bij deze proeven reeds tot eigen aardige conclusies gekomen. Ten eerste bleek dat yan „schaduwen" of tegenhouden der golven door tusschenliggende groote gebouwen en torens weinig of geen last wordt ondervonden. In zekeren zin blijken deze obstakels dus „transparant" te zijn. Verder blijkt zich bij deze uiterst, korte golven een nieuwe storingsbron voor te doen, n.l. de ont-stekingsvonk van automo bielmotoren. Gelukkig schijnt het weinig moeite te kosten een auto geheel storings vrij te maken. Overigens storen deze nut tige voertuigen slechts binnen een afstand van ca. 20 Meter van den ontvanger. Ook is het gebleken, dat sommige merken in het geheel niet storen en anderen daarentegen zeer hevig. Met behulp van een gewoon ontvangtoe stel met voorzetapparaat, waardoor een z.g. superheterodyne ontvanger ontstaat, werd de ontvangst; gisteren aan de persvertegen woordigers gedemonstreerd. Hiervoor be gaf het gezelschap zich naar het bekende „Kalfje" aan de onvolprezen Arastelboor- den. Op deze plaats, op ruim 6 K.M. afstand van den zender, bleek dï ontvangst voor treffelijk te zijn. Er zijn trouwens reeds tal van zeer gunstige ontvangstrapporten bin nengekomen, oa. uit Haarlem. Omtrent de gebruikte zender valt nog het volgende te melden. De energie is ca, 1 K.W., waar\an 250 watt in de antenne komt. De geheele apparatuur is in een metalen kast ondergebracht, terwijl elk on derdeel apart met koperen platen van ca. 2 m.M. dikte is afgeschermd. De antenne bestaat uit twee „voelhoorns" van ca. 2 Me ter lengte die, m tegengestelde richting, vertikaal opgesteld zijn. Van elke antenne helft loopt een aparte invoerdraad als „fee der" naar den in de onmiddellijke nabijheid opgestelden zender. Direct aan de antenne, dus boven in den mast, is een ampèreme ter geschakeld voor het controleeren van den antennestroom. Deze meter moet met een verrekijker afgelezen worden. In verband met- het verzamelen van zoo veel mogelijk gegevens worden ontvangst- rapporten ten zeerste door het Philips' la boratorium op prijs gesteld. Hij was niet meer bij machte z'n vermoe dens te onderdrukken. Hij streed er nog wel tegen, doch 't was vruchteloos. Hij re deneerde met zichzelf, hij argumenteerde tegen zichzelf, doch hoe meer hij rede- naarde, des te vasteren vorm kregen z'n vermoedens. Ruby had nooit of nimmer voor hem op „Ambuscade" gewed Ze had dus een leugen verzonnen om zrjn leven te redden4 Waar ze zijn leven had gered, had ze zich genoodzaakt gevoeld het geld te vin den, hetwelk zij, volgens haar zeggen, had gewonnen en dat hij, naar hij haar had op- ebiecht, noodig had om verder te kunnen lijven bestaan Hoe kwam ze dan aan die som? In zijn binnenste hoorde hij onophoudelijk het antwoord op die vraag, doch hij had den moed niet het antwoord tot zich te laten doordringen hij durfde niet te luisteren. Hij bedekte de ooren met beide handen, - het hoofd schuddend. Angst kwelde hem. Om hem te redden had Ruby zichzelf opgeofferd. Zij moest wel krankzinnig gu- weest zijnjuist als hij, toen hij zijn vuurwapen misdadig tegen zichzelf had willen richten. De ochtendschemering brak aan, toen hij er aan dacht te gaan slapen. De zon was reeds op, toen hij eindelijk in slaap viel. Want eerst had hij met zichzelf willen overleggen, wat te doen bij zijn ontmoeting met sir Reginald Criohton, eenige uren la ter. (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9