VRAGENBUS SPORT MARKTBERICHTEN WOENSDAG 27 MEI 193i DE LEIDSCHE COURANi TWEEDE BLAD PAG. 7 ASSCHEFOESTER onder de leervakken. Dat is de Nederlandsche taal. En die nederige rol vervult zij al lang. Reeds in de vorige eeuw klaagde Jan Hol land erover, dat de eigen-landstaal door de studie der „moderne talen" zijnde dit Fransch, Duitsoh en Engelsch, verdrongen werd. U weet misschien niet meer, wie Jan Hol land was? Hij heette eigenlijk dr. A. J. Vi- tringa en had een zeer critischen geest, welke hem reeds tijdens de opkomst van 't z.g. „mid delbaar onderwijs" ertoe bracht, den draak te steken in zijn boek „De Familie Willems" met het overladen leerprogram, voor dat onder richt ontworpen. De gewone lagere school, waar weinig vakken grondig werden geleerd, vend hij nog 't best, maar van de „opplakkerij en instamperij der instituten en Fransche scho len" moest hij niets hebben. In een geestig stuk: „Zomeravondkout", zet hij zulks omstan dig uiteen, welk stuk dateert uit den tijd, toen de onderwijzers nog in rangen werden inge deeld, wat meer dan een menschenleeftijd ge leden is. En toen al zei Jan Holland: „Het Hollandsch kent de Hollander niet, omdat hij geen tijd had, het te bestudeeren". Sindsdien is het er niet veel beter op ge- wofden, wat geen wonder is, want steeds ver der raakten we verwijderd van het eenvoudige leerprogram uit Vitringa's tijd. Niet alleen werd het middelbaar onderwijs gestadig met nieuwe leerstof overladen, maar de lagere 6chool ging ook 'die richting uit. Zij moest trouwens wel, want het 1. ro. behoorde aan te fluiten bij het m. o., anders konden de kin- dern niet „verder studeeren". Om aan dien druk zijdelings te ontkomen, werden het u. 1. o. en het m. u. 1. o. uitgevonden, maar ook daar bleef de overlading heersohen. Dat zat nu een maal in de lucht. En dit is nog zoo. Het motto is niet: „Weinig, maar goed", doch: „Zooveel mogelijk". Er gaan wel stemmen op, die zeggen: „Waar voor toch al die leervakken, waaraan verreweg de meeste kinderen later toch niets meer heb ben?", maar van deze klacht naar versobering is „a long, long way" Intusschen zijn de nadeelige gevolgen der overlading duidelijk merkbaar. Bij examens mogen de van buiten geleerde lessen en inge- pomte formules de slachtoffers aan een diplo ma helpen, zoodra men buiten de boekjes gaat en naar werkelijke ontwikkeling zoekt, blijkt deze niet in behoorlijke mate te vinden. Nu wreekt' zich dit in 't algemeen in het piactische leven niet. Geschiedenis en aard rijkskunde, algebra en scheikunde, trigonome trie en logarithmentafels behoeft men daar niet te kennen, tenminste niet zoo uitvoerig, als de school noodig achtte. Men kan de desbetreffen de leerboeken, is eenmaal het diploma ge haald, best laten rusten, tenzij men ze behoeft om nog „verdér te studeeren". In het dage- lijksch leven evenwel weet men al gauw ge noeg om in een betrekking te voldoen, want gelukkig komt het daar ten minste nog meer op gezond verstand aan dan op boekenwijsheid. Eén vak is er evenwel, waarvan het gemis aan grondige kennis zich wel wreekt: de Ne derlandsche taal. Deze heeft men nu eenmaal in iederen werkkring het meest noodig gebrek aan grondige kennis harer regels wordt alom het spoedigst opgemerkt. De graven uit het Hollandsche Huis en de Pharao's van Egypte mag men gerust vergeten; 't komt er volstrekt niet meer op aan of men scheikundige formu les en meetkunstige vraagstukken al dan niet onthouden heeft, maar als men niet weet, hoe men zonder fouten moet schrijven, dan loopt dat onmiddellijk in de gaten. De Fransche onregelmatige werkwoorden, de Duitsche vervoegingen en de Engelsche uit spraak worden op school niet verwaarloosd,- maar de Hollandsche taal, waarvan men zoo gaarne zegt, dat zij de ziel is onzer natie die schoone Hollandsche taal, waarop wij zoo fier heeten te gaan, zij deelt gewoonweg in de euvelen der algemeene overlading en krijgt ter nauwernood tijd om goed tot het verstand der kinderen door te dringen. Maar als het dan waar is, dat bij onze jon gelieden juist de gebrekkige kennis hunner moedertaal het eerst en het duidelijkst wordt opgemerkt, dan zou men toch mogen venvach ten, dat aan het taalonderwijs wat meer zorg, wat meer tijd zouden worden besteed, des noods ten koste van iets, wat minder noodza kelijk is. Onze taal is evenwel de Asschepoester onder de leervakken. Van de geschiedenis wordt geen tijdvak als van minder beteekenis overgeslagen; geen re kenkunstige formule wordt overbodig geacht als zij wat moeilijk is; geen scheikundige proef te tijdroovend gevonden; geen blad der natuur lijke historie vluchtig behandeld, maar de Hol landsche taalregels Weg daarmee! Van de Fransche woorden moeten we het geslacht kennen, de Duitsche taalregels dienen ingepompt, de Engelsche eigenaardigheden mogen niet verwaarloosd, waar wat komt er de Hollandsche schrijfwijze, wat komen de verbuigingsuitgangen en meer van die lastige dingen erop aan. „De taal is gansch het volk" de taal is een met het volk gegroeid organisme, dat 's alle maal goed en wel, maar we moeten er liefst zoo weinig mogelijk moeite mee hebben. Daarom: Leve Kollewijn en wie het min of meer met hem eens zijn! Dit „min" aldus op te vatten, dat het er geenszins op aankomt wét ze over boord willen gooien, als ze aan 't vervlakken en vergemakkelijken maar flink meedoen. Tot dusverre hebben we de taal rustig laten groeien vergelijk maar eens de tegenwoor dige schrijfwijze bij die van de 17e eeuw en later maar nu moet daar radicaal een eind aan komen. Men wil dadelijk een definitieven vorm, niet echter uit liefde voor de taal, maar louter uit gemakzucht. O, arme Asschepoester onder de leervakken! Al uwe zusters en gij hebt er heel wat worden ontzien, al zijn zij nog zoo veeleischend Zij worden opgetooid en gesierd, juist zooals de mode zulks voorschrijft, en dan worden zij nog bewonderd ook! Gij evenwel wordt in den hoek gedrukt, versierselen worden u ter nau wernood gegund. Gij moet er zoo kaal mogelijk uitzien, reden waarom men onbarmhartig rukt en plukt aan wat de toch reeds vereenvoudi gende tijd u nog overliet. Zou er ooit een prins komen, die u in be scherming neemt? AJO. HALLO? BREEZANÜ HALLO! „Hallo! Ja> met wie spreek ik? „Met Sint Jan". „Hè, met wie zeg je ,Met St. Jan, de Evangelist, Patroon en Bescher mer van Breezand. Ja, het gebeurt maar zelden dat een hemeling voor de microfoon komt, maar ik zie geen kans meer om nog voor Donderdag half 5 mijne beschermelin gen op een andere manier te bereiken. Mag ik dus even mijn woordje doen „Mijn dierbare Katholieke Breezanders. Op Vrijdag 10 October 131, ging de eerste heipaal den grond in, als eerste steun punt van het mooie, vriendelijke kerkge bouw, dat thans statig om hoog rijst en verre in den omtrek zichtbaar is om aan te geven: Hier ligt het druk besproken en soms zoo neergehaalde Breezand. Een3 zag men ons hierheen trekken, als een soort ballingen, waarmee men mede lijden had, maar die nu eenmaal als brood- vechters niet anders konden doen. Katholieken van Breezand, de Goede God heeft onze energie en werklust geze gend, en, al zijn we nog lang niet van zware zorgen en lasten vrij, toch heffen we nu onze hoofden fier omhoog, en, met trots wijzend naar onze gloed nieuwe kerk, roepen we allen juichend toe: Ja, hier ligt nu Breezand, en hier zijn we weer Katholieken van Breezand, niet aan het grillige geluk, wat ieder jaar toch bijna wisselt, maar aan uwe stoere werkvuisten en die uwer jongens, aan het sobere leven uwer vrouwen en dochters dankt gij dit heerlijke succes. De offers, welke gij het vorige jaar bij een bracht voor het groote doel een eigen bedehuis een eigen rustplaats voor uwe overledenen een eigen priester was een ongehoord voorbeeld voor het ge- heele Haarlemsche diocees. Nog eenmaal zoo'n krachtstoot van of ferzin, en we hebben, waarnaar we gesnakt hebben. Ook in dezen tijd lastigen tijd mogen ww met een gerust geweten zeggen, dat, wat we nu doen, geen daad is van overvloed, maar een daad van gewettigde levensbe hoefte. Voorts, naast het allereerste, ons gods dienstig lev.en, de zekerheid van kloeke, brave en werkzame jongens, en de blijvol- le rijnheid en eenvoud van vrouwen en dophters, mogen we gerust erkennen, dat door het bouwen van een eigen kerk Breezand een nieuw aanzien heeft gekre gen en dus ook onze landerijen materieel hooger heeft opgevoerd. Daarom, Katholieke mannen van Bree zand, geen enkel man van karakter zal zich morgen onttrekken aan den veldslag, wel ke om half 5 op het land van den heer H. C. Brouwer zal geleverd worden. Neen, daar zal niemand zijn, die zich stilletjes terugtrekkend wil meè profifee- ren, terwijl hij de zware zorgen en offer* voor anderen overlaat. Komt, laat ons al ien voor één uur weer eens martelaren zijn. Toont nog eenmaal aan uwe dorps- genooten van de Zuid uwe durf en onver schrokkenheid'. Toont nu uwe dankbaar heid aan den goeden God, Die u, door be proeving misschien eens gedwongen, hier heen leidde om u nu achteraf te laten zien hoe goed Hij het met u heeft voorge had. Toe, geef^ Hem nu met een blij hart een klein stukje er van terug dit jaar in den vorm van een buitengewonen liefde gave. Katholieken van Breezand,'toont u mor gen wederom Roomschen in uw offers en uw daden, toont u wederom Katholieken in merg en been, die bij al uw zwaren ar beid (met de drie kruisdagen heb ik u be wonderd) Onwrikbaar vertrouwt op God^ onmisbaren zegen en den steun van onzen goeden Sint Jan en die voortaan met een blij oog opziende naar het ranke torentje met zijn glanzend kruis diep in het hart den priesterdichter na-jubelt: Met het kruis in top, Zoo varen wij Door het wereldtij Ten hoogen hemel op. PASTOOR VERHOEFF. LETTEREN EN KUNST HET MYSTERIESPEL IN HET STADION. De triomf der Levenden. De pers wijdt, natuurlijk, verschillende beschouwingen aan het Mysteriespel van Willem Nieuwenhuis, Zaterdag in het Sta dion te Amsterdam opgevoerd. De Maasbode uit veel bewondering, maar ook critiek. En wjj zijn het volkomen met den recensent eens, als hij constateert, dat alleen- en samenspraken vaak te lang waren. Wat kan op een gewoon tooneel, blijkt langdradig op een open-luchtvoor- stelling. De „Msbd." besluit: „Maar nogmaals, ondanks de fouten, was deze vertooning een gebeurtenis vol kleur en leven, vol schoons voor het oog en vertroosting voor het hart en daarbij een richtingwijzer voor la tere pogingen." De Tijd zegt er o.m. het volgende van: „De" kardinale fout van dit spel was, dat het te veel woord bleef zon der spel, dat de geschreven tekst to veel redeneeren was zonder hande ling, zonder eigenlijke dramatiek (soms zelfs leelijk van taal als „Grom mend, gillend, uit de kolken. Komen de ontzinde volken" enz. enz.) en dat de opvoering zélf onbegrijpelijk te eenenmale onbenut liet de ruimtewer king van het Stadionveld zelf, hetwelk leeg en verlaten lag tusschen de toe schouwers, terwijl daar ergens heel in de verte op een podium werd tooneel gespeeld. Intusschen was alles een experiment van groote beteekenis en er waren oogenblikken, vooral in het derde be drijf, die ver boven het experiment uit gingen, die een schoone kunstdaad werden op zichzelf. De N i e uw e R o 11. C r t. meent het volgende oordeel te mogpn vellen: De tekst, is een aaneenschakeling van goedbedoelde maar krachtelooze verzen, die vrijwel voortdurend benei- den het onderwerp blijven. Er is geen eigenlijke dramatische handeling. De strijd wordt driemaal beslist, voor er van een werkelijken „strijd" sprake was. De argumenten aan beide zijden missen ten eenenmale overtuigings kracht, zij bieden noch naar den iiu houd noch naar den vorm iets nieuws of in dramatisch opzicht belangwek kends. Dat er voor den recensent niets nieuws in het spel werd gezegd en betoogd, vei- heugt ons voor hemr _Wat de litteraire waarde betreft, deze is o.i. voor verscheidene passages onbetwist baar, hoewel wij erkennen dat ook ons meerdere gedeelten te veel „gefabriceerd" schenen. De G e ld e r 1 a n d e r vergelijkt deze open-luchtuitvoering met die onlangs door de Graal gegeven en merkt dan op: „Zonder twijfel was in dit spel de literaire en muzikale cultuur uit veel vakkundige bron gesproten, maar de drang van een lippengeklemd overtui gend geheel van geestdriftige betoo- gers ontbrak. Een geheel verschillende opvatting kwam hier aan het licht. De twee creaties verschilden als nacht en dag. De een had wat de ander ont brak, maar van den anderen kant was het ook merkbaar, dat geen van beide uitvoerende corporaties heeft kunnen veroveren wat de ander bezat. Wat waardevoller is, kan men niet zoo maar ineens zeggen. Uit demon stratief en apostolisch religieus opzicht lijkt mij nog.steeds, de Graal opvoe ring verre te verkiezen boven een als deze. Uit artistiek opzicht won Nieu wenhuis met zijn trawanten het echter gemakelijk. eide opvoeringen hebben haar geslaagde elemeenten. En het zal op den duur door de leidende fi guren moeten werden uitgemaakt, hoe beide genres, die we geen van beiden kunnen missen tot de grootste vrucht baarheid komen. Ik hoop van harte in het belang van onze zaak, dat we nog veel meer en veel betere spreekkoren en myste riespelen zullen krijgen. We zijn nog niet klaar met ons cultureele en artis tieke werk. Bij lange na nog niet. Wie kan vindt hier nog veel onbewerkt ter rein. Men zette de spade in de klei en arbeide door." Vraag. Ik hob a.-s. zomer de 2 laa.gsite klassen der H.B.S. doorgemaakt en ben nu 16 jaar. Nu zou ik graag vliegenier willen worden. Nu is m'n bedoening nieit in mili tairen dien-sit, maa-r waminee.r ik m, a. st.u- die's daarvoor gemaakt heb b.v. bij de K.L.M. als piloot- te komen. Welke scholen moeit ik daarvoor bezoeken en hoe lang moet ik da-a-rvoor studeeren. Antwoord: Ons zijn geen scholen be kend, waarop men zich kan laten opleiden tot vliegenier. De K.L.M. bet-rekt haar pilo ten uit de militaire vliegers van Soest-er- be-rg. ZWEMMEN Ledenvergadering der Zwemver. „De Zijl". Gisteravond had een ledenvergadering van bovengenoemde vereen, plaats. De voor., de heer F. v. d. Mark Sr., heette de aanwezigen welkom. Door den 2den secre taris, den heer H, Arnoldus, werden de notu len der vorige vergadering voorgelezen, die zonder op- of aanmerkingen werden goedge keurd. Hierna werden de wedstrijd-data vastge steld en wel als volgt: Woensdag 15 Juli volks wedstrijd en 18 Juli onderlinge wedstrijden. Tot leden van de propaganda-commissie werden gekozen de heeren Metselaar, A. v. Egmond, G. v. d. Mark Fzn., en E. Castelein, en mej. C. v. d. Mark. Tot leden van de wedstrijd-commissie wer den gekozen mevr. M. v. d. Markv. Duuren, mevr. de Boerde Greeve, H. Arnoldus, Met selaar, J. H. v. Staveren, F. v. d. Mark Jr., P. v. Vliet en Jac. Janson. Hierna volgden eenige besprekingen om trent de regeling van de wedstrijden. De voor zitter, de heer F. v. d. Markk oeijiwer-Aglee zitter dankte tenslotte de aanwezige voor hun ne tegenwoordigheid en sloot de vergadering. INGEZONDEN STUKKEN Leiden, 23 Mei 1931. Geachte Redactie, Ondergeteekende verzoekt U opneming van het onderstaand stuk, bij voorbaat u dankend voor de afgest-ande plaatsruimte. Naar aanleiding van het ingezonden stukje van H. O. in uw blad van 20 dezev. zou ik u willen aanraden, den goedbedoel- den raad van H. O. maar niet in practijk te brengen. Want daar, waar bekendheid met Re- rum Novarum is, claar zal de afval nog grooter worden! Niet omdat R. N. niet deugt, neen, maar daarom, omdat dan tot de menigte zal doordringen, hoe R.N. vaak misbruikt wordt als verkiezingsleuze. Dan zal gevoeld worden,, dat er onrecht gepleegd wordt, en ge weet 't, van onrecht komt afval. Wat er wordt onrecht geleden in Kath. Nederland. En niet alleen in Nederland. Laat ik slechts enkele citaten aanhalen uit het bekende Kath. Dagblad „De Stan daard" dat te Brussel verschijnt, en wel uit het nummer, verschenen op j.l. Goeden Vrijdag, geschreven door F. J. Loods Rood nat, Pr. Deze schrijft: „De Apologie van het woord kan niet terugwinnen, wat dooi uitblijven van den daad wordt verspeeld. Wij kunnen met onze praatjes niet goed maken, wat de. ruwheid yan onzen voet ver trad. Door ergerlijke nalatigheid van onze zijde worden velen tot wolven van haat. Hoe langer, wij Machten, hoe grooter hun getal wordt en eenmaal zullen ze komen, in een uur, dat niemand kent, niet als dieven in den nacht, maar als een springvloed bij helderen dag, en ons onder hun massa be delven en onze priesters met onze kerken en patronaten wegspoelen". Zie slechts, hoe in Spanje zich dit reeds afspeelde Ook in Nederland .voltrekt zich langzaam maar zeker dit proces, als er van onzen kant niet ingegrepen wordt. De hoogeerw. deken en kanunnik dr. G. C. v. Noort zegt n.l., dat alleen te Amster dam 38 pet. Katholieken reeds hun paschen niet meer houden. Is dit geen treurig ge tal? Laat onze R. S. P. zorgen, dat R. N. geen verkiezingsleuze, maar 'n levend orga nisme is, een zuurdeesem, die de partij doortrekt van jeugdig, oprecht democra tisch leven, die alle conservatieve elemen ten afscheidt als giftig stof. Dan zal een werkeuijke eenheid gebo ren worden, een eenheid grootscher en machtiger dan de R. S. P. ons ooit te zien heeft gegeven. Een eenheid die niet bestond, toen men dr. Schaepman uit de partij dreigde te stou ten, omdat hij vóór de leerplichtwet en den persoonlijken dienstplicht stemde, lijn recht tegen het overige deel der partij in. Die eenheid was er ook niet, toen Tho- becke in Maastricht werd verkozen, toen Schaepman en Bahlman en mgr. Bolte- manne oneenigheid hadden. Een eenheid, die ook niet tot uiting komt n dë ingezon den stukken, om een goed plaatsje te krij gen op de lijsten. En ook niet in de erger lijke ruzie tusschen „de standen", om zou groot mogelijke portie der zetels naar zich toe te halen. Het is een ergernis voor de geloovigen en een schande voor de partij. Laat dit alles varen. Pas R. N. toe, zoo- als het behoort, en we zullen met honderd duizenden protesteeren tegen elk grootsch, onsociaal, zelfzuchtig initiatief, dat de massa nog dichter naar de zuignappen van Moskou drijft. Want nogmaals, onrecht voert tot afge- keerdheid, afgekeerdheid tot onverschillig heid, deze tot afval cn van afval over so cialisme tot communisme. Dit is de onver biddelijke gang van zaken. Hoogachtend, H. M. SWAAK. De inzender kan den indruk wekken, onbedoeld, dat eenheid in optreden mee- ningsverschillen móet uitsluiten. Dat is nar bnurlijk niet waar. Dat de inzender d e Katholieken (waar toe hij ook zelf behoort) wel wat èrg zwart schildert, is duidelijk! Red. STOOMVAARTBERICHTEN STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. CHR. HUYGENS (ujtr.) pass. 25/5 Gilbral- tar. J. P. COEN (uitr.) pass. 23/5 Perim. POELAU BRAS (uitr.) pasg. 25/5 Perim. POELAU TELLO (uitr.) pass". 24/5 Perim. SALAV7ATI (uitr.) 24/5 v. Antwerpen. KON. HOLL LLOYD. DRECHTERLAND (thuisr.) 25/5 v. Victoria. JUSTIN uitr.) 20/5 te Buenos Aires. SIERA MORENA (uitr.) 24/5 v. Lissabon. ULM (uitr.) 22/5 v. Santos. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. N. ZEELAND 25/5 v. Brisbane n. Belawan. HOLLAND-AFRIKA LIJN. BLOMMERSDIJK 23/5 v. Rott. te Boston. KLIPFONTEIN uitr.) pass. 23/5 Las Palmas WISSEKERK (uitr.) 2,4/5 te Kaapstand. HOLLAND—AMERIKA LIJN. GAASTERDIJK, 26/5 v. Rott. te Antwerpen MAASDAM, Rott./N. Orleans 26/5 te Antw. ROTTERDAM, Rott./N. York, pass. 24/5 Li zard. VEENDAM, 23/5 v. New-York, n. Bermuda. ROTTERDAMSCHE LLOYD. BALOERAN (uitr.) 26/5 te Belawan. DJAMBI 24/5 v. Rott. te Batavia. MERAUKE (thuisr.) 25/5 v. Belawan. STOOMVAART MIJ. OC.EAAN. ADRASTUS, Rott./Japan, 25/5 v. Singapore AJAX, Liverp./Java pass. 25/5 Perim. ANCHISES, Japan/Rott., pass. 25/5 Gibralt- AENEAS, Japan/Rott., 23/5 v .Penang. LAERTES, Amst./Batavia, 25/5 v. Padang. MENESTHEUS 22/5 v. Yokohama, naar Rotterdam. MEMNON, Japan/Rott., 25/5 Singapore. SARPEDON 23/5 v. Dairen n. Rotterdam. AMSTERDAM, 26 Mei. Vee. 457 vette kceien le kw. 100—104 ct., 2e kw. 84—96 ct, 3e kw. 7078 ct., mindere soorten 6068 ct. per kg., 150 melk- en kallkoeien 260 -360, 138 vette kalveren le kw. 7480 ct., 2e kw. 6672 ct., 3e kw. 60—64 ct. per kg,, 129 nuch tere kalveren 916, 1000 vérkens, vleesch- varkens (90—110 kg.) 47—48 ct., zware var kens 4446 ct., vette varkens 3942 cl., per kg., 173 paarden 100230. Aan het abattoir aangevoerd 12 wagens geslachte runderen, af komstig uit Denemarken. 27 Mei, Vee. 380 vette kalveren le kw. 7885 per K.G., 2e kw. 6676 levend gewicht, 3e kw. 5664, 59 nuchtere kalveren 714 per *stuk, 530 varkens, vleeschvarkens wegende van 90110 K.G. 4546 per K.G., zware varkens 42—4 slachtgewicht, vette varkens 38—40. Aan het abattoir zijn heden aangevoerd 6 wa gons geslachte runderen uit Denemarken. ROELOFARENDSVEEN, 26 Mei. Groente veiling. i Aardbeien 1322 ct. per doosje. Sla 1.606.10 p. 100 krop. Snijboonen 3.60 4.20, idem Stek 2.74, Peulen 3.80—4.70 per 10 pond. TER AAR, 26 Mei. Centrale veiling. Sla 2.106.00, Suinazie 2345 ct. per kist. Pos telein 815 ct. per kilo, Peulen 3446 ct. per pond. Snijboonen 7.50—8.40, bloemkool 5—.24 ct Aardbeien 7—16 ct. p. doosje, radijs ƒ1.80 VEUR, 26 Mei. Groentenveiling. Eng. komkommers le soort 18.30—21.10, 2e srt. 12.80—16.170, 3e soort ƒ8.10—10.50, wankl. ƒ8.00—12.00, stek 1.90— 3.10, Gele komkom mers le s. 16.30—18.90, 2e s. 10,50—14.70, 3e s. 8.00—9.30, stek 1.50—1.90. Kropsla le s. ƒ2.80—4.90, 2e s. 1.10—1.90. Stoofsla ƒ2.00—3.00, Peen 18.50—22.60. Bloemkool le s. 16.90—21.50, 2e s. ƒ8.30—14.70, uit schot ƒ2.005.00. Tomaten (mid.) 29.60 31.50, gr. ronden 27.00—29.14, 2e s. ƒ26.80 -29.00, 3e s. 22.30—25.60, bonken 21.00 22.00, uitschot 10.00—11.00 .Andijvie 5.60 8.30, Postelein 8.90—10.50, Spinazie per 4 kilo ƒ0.31—0.51, Snijboonen 1.20—1.45, Rabarber 3.00—4.00, Prei 1.20—1.80, Sel derie 1.10—1.70. 26 Mei Eierenveiling. Aanvoer 23011 kipeieren: 3.05—4.75, 1040 eendeieren: ƒ3,00 —4,05, 36 ganseieren 6—10 ct. per st., 311 kippen: ƒ0.40—1.20, 48 konijnen: ƒ0.40—2.10, 9 duiven: 1840 ct. BOSKOOP, 26 Mei. Bloemen. Rozen: Op helia 1525, Golden Ophelia 2032, Marcel Rouyer 1530, Hadley 4061, Claudius Per- net 1525, Columbia 30—41, Butterfly 2035, Mac Keiler 20—32, Wilh. Kordes 20-40, Phoebe 30—53, Rosalandia 30—44, Paul's Scarlet 25—45, Kit. Victoria 25—39, Edith He len 3050, Else Poulse 100150, Winnet 15 21, Pearson 1525, Polyantharozen 3052, Lathyrus 10—19, Pioenen 20—30, Violieren 5062, Clematis Pr. Hendrik 50, Iris impera tor 1730, Gerbera 125. ALPHEN AAN DEN RIJN, 26 Mei. Groen tenveiling. Per 100 K.G.: Spinazie f 5—7.60 Postelein 7—7.20. Per 100 bos: Radijs ƒ2.40 2.70, Peen 2122.20. Per 100 stuks: Krop sla I: 3—5, Kropsla II 2—3.70, Komkom mers I 16—17.10, Bloemkool I 16—20, id. II ƒ8—10, Rabarber ƒ0.70—1.10. Per 100 pond: Aardbeien 66. ZOETERWOUDE, 27 Mei. Veiling „Ik leer riog". Aanvoer eieren 6512, Kipeieren 3.70 -4.50, eendeieren 3.303.60, roomboler 75 ct„ weiboter 38—56 ct., kaas 20—46 ct.( kippen 70 ct., hanen ƒ1.35, duiven 11—19 ctn konijnen 0.601.20 VOORSCHOTEN, 26 Mei. Vrije veiling Eieren per 100 stuks 3.604.30, eendcieren ƒ3.60—4.00, konijnen ƒ0.401.20, kippen 0.80—1.40. HAZERSWOUDE, 27 Mei. Eierveiling. Aanvoer 20266 eieren. Kipeieren ƒ3.20—4.50. eendeieren 3.103.50.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7