Mi Twinge" UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK WOENSDAG 27 MEI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 Om het artistieke altaar die gracieuse ceremoniën van den celebreerenden pries ter met zijn assistenten; dat beheerscht en gevoelvol uitzingen van de Grcgo- riaansche gezangen door een honderdtal fraters, die aan beide zijden van het koor in drie omhoogloopende rijen daar stonden in hun strak en stemmingsvol kloosterkleed als levende heiligenbeelden en heel hun blije ziel legden in hun zan gen; het zonnelicht door de kerkramen, dat een weelde van kleuren uitspreidde over de gewijde ruimte; dat alles maakte een nimmer te vergeten indruk. Weer een nieuwe wereld ging open voor de verwonderde oogen der cursisten, toen pater Sluys en de Gardiaan van het con vent hen rondleidden door de ruime gan gen en zalen van het nieuwe klooster met zijn meer dan honderd cellen voor de kloosterlingen. Hier voelt men te zijn aan de bron van het Katholieke leven; hier wordt gestudeerd en gewerkt in stille eenzaamheid, in blij natuurlijk geluk: hier wordt ook gebeden en verdiept men zich in God, om later God aan de men- schen te kunnen openbaren. Zoo'n kloos ter is 'n stukje Paradijstuin. „Tijd." Plebaan Westerwoudt. Men seint uit Rome aan de „Msbd.": De toestand van den Hoogeerw. plebaan L. A. A. M. Westerwoudt is steeds vooruit gaande.' Z-Hoogeerw. celebreert sinds eeni- ge dagen weer de H. Mis en mag reeds uit gaan voor kleine wandelingen. Einde van deze week zal hij Rome verlaten, om voor ruim een maand elders in de bergen volle dig herstel van krachten te zoeken. SASSENHEIM. Gunning. Het bouwen van een hek en rijwielbewaarplaats bij de Mulo-school on der architectuur van de heeren Loman en Ponsen is opgedragen aan Gebr. M. J. en A.- J. v. Breda als laagste inschrijvers voor de somma van 8.960. ZOETERMEER—ZEGWAART. BURGEMEESTER BOS.f Gisterenmiddag is in een ziekenhuis te Amsterdam overleden de heer E. S. G. Bos, burgemeester dezer gemeente. De heer Bos is geboren den 4en Juli 1877 te Zoetermeer en was een zoon van den toenmaligen burgemeester, den heer C. L. J. Bos. Na zijn schoolopleiding werd de heer Bos benoemd tot ambtenaar aan de secretarie te Ouderkerk aan den lJssel en daarna tot ambtenaar aan de secretarie te Zoeter meer. In 1912 werd de heer Bos benoemd tot, burgemeester der gemeente Zoetermeer; in 1918 tot burgemeester van Zegwaart. De overledene was sinds 1929 ridder in de Urde van Oranje-Xassau. Gedurende 25 jaar was hij secretaris der gezondheidscommissie; ook bekleedde hij de voorzittersplaats van de Drinkwaterlei ding „De Tien Gemeenten", was bestuurslid der afd. Zuid-Holland der Vereen, v. Bur gemeesters, voorzitter van het Groene Kruis afd. Zoetermeer-Zegwaart en secre taris-penningmeester van „De Verlaten Besturen". De burgemeester was reeds enkele ja ren lijdend, en was de laatste, twee weken bedlegerig. De begrafenis zal plaats hebben Zater dagmiddag te half 3 te Zoetermeer. Er wordt geen kerkdienst gehouden. LISSE. Turnvereeniging „Sparta". Gister avond hield de R. K. Turnver. „Sparta"' hare le Jaarvergadering in de grooto zaal van het Patronaat onder voorzitterschap van den heer W. Buschman. Een woord vau welkom werd gebracht aan de leden en Raad v. Beheer. De notulen werden voor gelezen en onveranderd goedgekeurd. Uit het jaarverslag blijkt, dat deze vereen. 122 leden telt. Er werd een reglement vastge steld en goedgekeurd in de vergadering van Dec. 1930. Er is een zeer goedgeslaag de demonstratie-avond gehouden, bij wel ke gelegenheid de club vlag werd gewijd. Hierna werd door den voorz. een kort résumé gegeven van de gehouden demon stratie-avond. Bestond er eenige vrees bij het bestuur om voor het eerst met de leden naar buiten te treden, we kunnen niet an ders zeggen, dan dat deze avond een pro paganda^* vond is geworden. Het bestuur heeft kunnen constateeren, dat allen dien avond er op uit waren, in de fijnste puntjes ouders en genoodigden het werk van deze vereen, te laten zien. Wij hebben nog veel op ons programma. Wij zijn er op uit om athleten te worden, dus moeten wij ook gaan oefenen in athletiek. Wij hebben ons in verbinding gesteld met het Voetbalbe- stuur om beschikking over het voetbalter rein. Het plan was de Woensdagavond er voor disponibel te stellen, doch daar de V.V. Lisse thans hare leden gaat trainen, moest de oefenavond verschoven worden op Dinsdag. De oefenavonden zullen onder leiding staan van den heer Bouwmeester uit Oegst.geest. Het programma zal zoo goed mogelijk worden verzorgd en alle tak ken van de athletiek zullen worden ingestu deerd. Een oproep werd gedaan aan de Propaganda-commissie om zoo spoedig mo gelijk donateurs aan te werven. Medege deeld werd, dat op de eerstvolgende ver gadering het finantieel rapport zal worden uitgebracht. Gekomen aan de rondvraag, spoorde de voorzitter de leden aan om zoo veel mogelijk gebruik ervan te maken, grieven en wcnschen naar voren te bren gen. De voorziter van den Raad v. Beheer, de heer A. Th. v. Kcsteren, sprak een pro pagandistisch woord voor deze ver., het geen met een woord van dank door den voorz. werd beantwoord. De gestelde vra gen door de leden betrefefnde vereeniging en clubavond werden door den voorz. vol doende beantwoord. Gekomen aan het ein de, dankte de voorz. de aanwezigen, in het bijzonder den Raad v. Beheer, voor de aan gename samenwerking en werd deze avond gesloten met den chr. groet. NIEUWE-WETERING. Concours. Op het op 2de Pinksterdag te Nieuwkoop gehouden Muziek-concouvs behaalde onze Fanfare „Door Gunst Ver kregen" een eerste prijs in de Concertwed- strijd in de 2de Afdeeling. In de Eere-wed- strijd gehouden voor korpsen, welk een eer ste prijs verwierven, werd een eere-prijs be haald. Hieruit blijkt wel, dat onze wakkere Fanfare, onder uitstekende leiding staat. De directeur, de heer De Haan, heeft ook met andere korpsen mooie successen weten te behalen, zooals te Leidschendam, le prijs in de eerste afdeeling, Noord wijk 2 e prijs, 2de afdeeling en Noordw ijkerhout 2e prijs, le afdeeling. Ook van onze Fanfare zijn nog meerdere successen te verwaohten. De moeilijkheid is echter, dat het aantal le den hiervoor te gering is. De hoop wordt dan ook uitgesproken, dat meerdere inwo ners zich als werkend lid zullen opgeven, waardoor het mogelijk zal worden, dat in de eerste afdeeling kan worden uitgeko men. Aanbesteding. De herbouw van de vee stal, met bijkomende werken, voor reke ning van den heer C. Straathof alhier, is gegund aan den heer M. Jansen, aannemer, alhier. KATWIJK AAN DEN RIJN. Diefstal. Het toppunt van brutaliteit is wel, dat enkele personen die per auto den Noordwijkerweg passeerden zich des middags te ongeveer 5 uur de vrijheid ver oorloofden van de in bloei staande Dar- wintulpen van den heer Nic. B. een flinke collectie met blad en bol uit te trekken en uiee te nemen. Een passeerende Kat-wijk- sche jongen zag dit en gaf hiervan kennis aan de bij Rooversbrug staande politie agent J-, die van de eerste de beste auto gebruik maakte om mee te rijden naar boven bedoelde plaats en daar de roovers aantrof. Proces-verbaal was het gevolg. Een dure, doch we willen hopen leerzame, Pinksterdag vor hen. N00RDWIJKERH0UT. Geboren: Johannes Martinus Fran- ciscus, z. van L. J. M. Kroft en M. J. van der Salm. Johanna Cornelia, d. van P. B. Heshof en C. J. Backx. Johannes Bar tholomew, z. van M. J. Heemskerk en M. C. A. Braun. Maria Sophia Ida, d. van P. C. Th. Warmerdam en C. M. Duineveld. Johanna Henrica Maria, d. van P. G. van Haaster en A. C. Warmerdam. Eilsa- beth Cornelia, d van W. Heemskerk en C. H. van Dijk.. Petrus Theodorus Maria, z. van L. P. Brama en C. A. Rooijakkers. Cornelis Theodorus, z. van J. Th. van den Berg en J. M. Mens. Jacobus, z. van P. J. Heemskerk en M. E. Heemskerk. Ma ria Johanna Cornelia, d. van J. F. van den Berg en C.'H. Bergman. Mathilda Ma ria, d. van II. C. Duivenvoorden en H. Burg- meijer. Adriaan Maria, z. van J. W. Franck en A. van den Berg. Wilhelmus Adrian us, z. van A. Th. van der Voet en M. Zwart. Ondertrouwd: J. A. Groen in 't Woud 26 j. en A. M. Rooyakkers 23 j. Gerardus Sico Smit 36 j. en C. A. Breiten- stein 38 j. Getrouwd: G. van den Nieuwenclijk 39 j. en M. Duivenvoorden 35 j. A. F. de Groot 26 j. en J. C. van der Putten 21 j. Th. Zoetendaal 23 j. en O. van den Burg Overleden: C. Duivenvoorden 61 j., echtgenoote van H. Warmerdam. A. Wij- nands 81 j., echtgenoote van C. van der Klauw. H. Bakker lj. Antje Kerk vliet 78 j. VOORHOUT. Brand. Gistermiddag omstreeks half twee brak er brand uit in een rielschelft bij de firma P. van Reisen en Zonen. De brandweer was na ongeveer 10 minuten op de plaats des onheils en gaf spoedig wa ter met haar motorspuit. De rietschelft en een tas takkenbosschen, welke nabij de schelft stonden, bekwamen aanzienlijke brand- en waterschade. Oorzaak van den brand is vermoedelijk liet vonken van een pijp of het wegwerpen van een brandende lucifer. Het verbrandene was niet door verzekering gedekt-. De schade bedraagt soo.— a 1000. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente is op Vrijdag, 29 Mei a. s. des avonds om 8 uur in openbare vergadering bijeengeroepen ter behandeling van de na volgende punten: 1. Behandeling van den geloofsbrief van het nieuw-gekozen raadslid C. Jansz. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en mede- deelingen. 4. Voorstel van B. en W. tot het aangaan eener geldleening van 50.000 5. Voorstel van B. en W. tot wijziging der gemeente-begrooting, dienst 1930. 6. Voorstel van B. en W. Inzake de verlenging van het reglement en tarief der waterlei ding. 7. Vaststelling kohier Wegenbelas ting 1931. 8. Reclames schoolgelden. 9. Be handeling achterstand belastingen. WASSENAAR. Prijs behaald. De muziekvereeniging j.Excelsior" alhier, behaalde op tweeden Pinksterdag op het concours te Rotter dam in de Eereafdeeling een eersten prijs met 328 punten met het verplichte num mer en eveneens een eersten prijs in den marschwedstrijd. Diefstal. Op het strand is aan een juffrouw een taschje ontstolen, waarin wa ren geborgen twee rijwielbelastingmerken een zilveren polshorloge en een tweetal sleutels. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Van tulpen zijn het thans alleen nog de late tulpen Bouton d'or en Gesneriana die worden aangevoerd De eerste gaan voor 6—3 cent per dozijn, de laatste 46 cent. Van de Narcissen is het thans alleen de Albo pleno odorato, deze gaan voor 2025 cent per 100. De eerste pioenen brengen van 3.003.50 per 100 op. Pyretherum voor 45. Anemonen 6070 cent per 100, Irissen Imperator 0.S01.10, per 100 Haring 7590 cent. Rozen per bos van 20 sruks: Butterfly 30—35 cent, olumbia 25—30 cent, Hadley 4045 cent, Lanclia 3035 cent. Muurbloe men 4—5 per 100 bos; Trolium 4055 cent per 100. ALPHEN AAN DEN RIJN. Nieuwe Chr. School. De nieuwe Chr. School aan de Jan v. Nieuwehuizestr. is dezer dagen geheel gereed gekomen. Het gebouw zal Doaiderdagmongien oficiee] wor den geopend en Vrijdagmorgen in gebruik worden genomen. Aanrijding. Gisterenavond werd in de Raadhuisstraat een passeerende melkauto van de expeditie P. V. te La-ngeraar door de vrachtauto van M., die uit een zij>s«teeg reed in de zij flank aangereden. De rnelk- auto werd flink besah&i..igd, terw ijl eenige geladen melkbussen op straat vielen, waar door de inhoud verloren ging. Naar we ver nemen, wordt de schade door verzekering gedekt. KOUDEKERK. Prijs behaald. Het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" alhier, directeur de heer J. v. d. Kaay, te Leiden, behaalde op 2en Pink sterdag op het concours te Lisse met het concoursnummer een 2e pr. met 270 p. en een 2e pr. in de marschwedstrijd met 4S p. NIEUWKOOP. Concours. Het muziek- en zangcon- cour-s, georganiseerd door de zangvereeni- ginig „Aniicitia" op tweeden Pinksterdag is goed geslaagd. Mede door het gunstige we der was het publiek van heinde en verre opgekomen. Niettegenstaande de slechte tijden werden goede zaken gemaakt. De volledige uitslag van het concours hopen wij morgen te kunnen mededeelen. NOORDEN. Polders bestuur. De Gecombineerde Noordsohebuurler en Voordijksche Polders houden een vergadering van Stemgerech tigde Ingelanden op Woensdag, lü Juni a.s., des voormiddags 9.30 uur (Oude Tijd) in Café Sluit kade onder Zevenhoven. Tevens zal op dag en plaats vermeld, des voormiddags van 9.3011.30 uur (Oude tijd) eene verkiezing worden gehouden voor 2 bestuursleden, wegens periodieke aftreding vair de heeren J. Pietersen en H. Janmaat, die beiden herkiesbaar zijn. Ingeval herstemming plaats moet heb ben, wordt deze gehouden terstond na af loop van de stemming. (Reclame) 5477 WOERDEN. Heimweh. Gisterenmiddag werd door een surveilleernde agent van politie een 16- jarig Duitsch meisje aangetroffen in het plantsoen bij het station. Het meisje scheen zeer bedroefd en huilde. Bij navraag bleek, dat ze in dienst was bij een zekere M., vee houder te Kamerik, maar daar was weg- geloopen, omdat ze haar volle loon niet kreeg. Haar kleeren waren bij een ander, die ze haar echter geweigerd had mede te geven. Het meisje werd overgebracht naar het bureau, vanwaar de Kameriksche poli tie is opgebeld, die de zaak verder in orde zou maken. Auto-ongeval. Gistermiddag te onge veer 5 uur reed een groote benzinetank wagen op de Utrechtsche straatweg, toen plotseling de achteras brak en een gedeel te hiervan met dubbele wielen onder de wagen vandaan schoot. Dit gedeelte rolde op eigen kracht verder en kwam toen in een sloot terecht. Een luxe-auto, die pau seerde, kon juist nog dit gevaarte ontwij ken, waardoor misschien een groot ongeluic voorkomen werd. De tankwagen zakte door maar bekwam verder weinig schade. Eenige uren later werd met behulp van een kraan wagen het gevaarte weggesleept. Roodvonk. In deze gemeente zijn eeniee gevallen van besmettelijke ziekte (roodvonk) geconstateerd. Z0ETERW0UDE. GEMEENTERAADSVERKIEZING. Nummering der lijsten. De caudddiatcnlijisiten voor de a s. ge- meenteraa dis verkiezingen zijn genummerd als volgt: lij'&t Starren'burg nir. 1lijst Bus- scher nr. 2; lijst R.K. Staatspartij nr. 3; lijst T ijs sen nr. 4 en lijst de Graaf (Pro-t. lijst) nar. 5. Op reis. Door de gemeentepolitie zijn gisterenavond twee minderjarige meisjes aangehouden en per auto op transport ge steld naa.r Waddinxveen alwaar ze 's mor gens de ouderlijke woning hadden verlaten. Gemeenteraad. 'De Raad dezer gemeen te vergadert Donderdagmorgen te 9 1/4 uur (nieuwe tijd). 1. Ingekomen stukken; 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot. wijziging der gemeente-bega-ooting dienst 1930; 3. Als voren bot vaststelling van het kohier hon- dembelasiting over 19314. Alls' voren tot on- derhaaidische verhuring van een woonhuis aan J. van de FAiit, hoofd der openbare la gere school alhier; 5. Als voren tot vaststel ling der vergoeding a.Ls bedoeld in artikel 101 der lager onderwijswet 1920 over 192S; 6. Als voren tot vaststelling eener vervoers- subsidieiegefiing voor kinderen uit deze ge meente die de school voor buitengwoon lager onderwijs te Leiden bezoeken; 7. Be handeling eener concept-regeling, aan te gaan met de gemeente Leiderdorp inzake toelatig van leer.ingen uit deze gemeente tcit de openbare school aldaar; S. Behan deling van een door Burgemeester en Wet houders vastgesteld concept-ambtenaren reglement; 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om over te gaan toit oproe ping van act icitawten voor d.e betrekking van gemeente-bode; 10. Bespreking aankoop motor-brandspuit; 11. Bespreking reparatie of vernieuwing van de dakbedekking van den d-ox-.pstoren12. Rondvraag. DE ONTWIKKELING VAN DE GELUIDSFILM. Indien ooit een uitvinding op een ongelukki ger oogenblik is gekomen, dan is het wel de vinding om geluid en film samen te koppelen tot een synchroon geheel. Wij waren ai aar dig op weg om de juiste beteekenis van de film als nieuwe kunstvorm te gaan begrijpen. De éclatante vergissingen, die men vooral aan de overzijde van den grooten vijver keer op keer beging, de schuchtere pogingen van de Neu- babelbergsche cineasten en tenslotte het diep indringende intellect van het Russische film- menschen, hadden eindelijk bij de goedwillen- den de oogen geopend en hen doen inzien, dat de film toch nog wel meer was dan een zuiver technisch en economisch verschijnsel. De periode van het gefotografeerd tooneel, de doode en ziellooze reproductie van een le venswarme kunst, waren wij te boven gekomen, tenminste er waren kunstenaars, die thans wis ten hoe zij de allerwonderlijkste materie, die film heet, moesten hanteeren om een levend kunstwerk voort te brengen. De film was op weg om zich een zelfstandige plaats te verove ren, uithoofde van zijn parate vormgeving. Een van zijn meest karakteristieke componenten was juist de fel-omstreden geluidsloosheid. Juist dat gebrek aan geluid was de groote stuwkracht bij zijn artistieke ontwikkeling. Zooals iedere kunst aparte regels heeft, die haar terrein tenopzichte van de andere kun sten afbakenen, zoo ging, wat men eerst als zijn grootste tekortkoming had beschouwd, juist de groote kracht worden bij_ de erkenning van de film als de nieuwe kunst van de twintigste Zoo betrad de zwijgende film dan eindelijk den goeden weg. maar degenen, die al bij voor baat juichten, dat de overwinning in artistiek opzicht ëen voldongen feit was, hebben te vroeg gejuicht, omdat zij vergalen, dat op de film de vloek rust van het zuiver technische procédé. Deze afhankelijkheid van het techni sche procédé is voor de film altijd het groote gevaar en de groote belemmering geweest voor zijn zuivere' ontwikkeling. De kunstenaar zag in de stilzwijgendheid van de film zijn groot ste kracht, omdat hij daardoor gedwongen werd tot de aparte en karakteristieke vormge ving, die wij met den korten term „filmisch" aanduiden. De technicus echter, zag hierin zijn grootste zwakheid. En nu is het -helaas een feit, dat wij in een tijd leven waarin technische moeilijkheden, als zij niet in conflict komen met een of andere natuurwet, vroeg of laat overwonnen worden. De technicus zag in de zwijgende film een groote tekortkoming, die hem als technicus ge weldig dwars zat. Hij als technicus had met het artistiek gezwam van den kunstenaar niets te maken. Voor hem was het paradoxale gezegde van den cineast, dat de film juist sprak door zijn stilzwijgendheid, volmaakte onzin. Hij zag een mond bewegen op de film, maar hoorde geluid er kwam! En wij allen weten, het geluid geluid er kwam! En wij allen wetn, het geluid is er gekomen! Wij zagen een mond de let ter a zeggen en wij hoorden de letter a; wij zagen iemand op een gong slaan en wij hoor den den gongdreun als een donderslag uit den luidspreker komen; wij zagen de trappelende voeten van dansmeisjes en wij hoorden net als 't geklepper van houten blokjes, die men op elkaar slaat. Het geluid was er en gelijktijdig met de beweging, want daar ging het vooral om Ook al was het geluid nog lang niet volmaakt meestal is het nog afschuwelijk dat alles is slechts een kwestie van tijd, oindat het „maar" een technische moeilijkheid is. En tech nische moeilijkheden, wij weten het, zijn er slechts om verbeterd of opgelost te wordsn. Daar zijn de Kiichenmeisters en de Könemanns, daar is de Tobis met zijn patenten om u dat duidelijk te maken. De technicus had dus reden om te juichen en met hem juichten de Amerikaansche film- fabrièken, bij welk juichkoor zich thans ook de Europeesche hebben aangesloten. De gouden tijd van de Al Jolsons er de Sonny-boys was aangebroken en Amerika trak teerde zijn afnemers op een mengsel van ge luid en stilte, dat het begrip film tot een be lachelijke karikatuur maakte. Voor de film producenten brak een nieuwe lente aan met een nieuw geluid, dat honderdmaal versterkt den luidspreker uitkwam en den onschuldigen toeschouwer in de zaal deed ondergaan in een orkaan van lawaai, waarin het waarschuwende geluid van den ernstigen filmkunstenaar ge woonweg verdronk. Maar alle begin is moei lijk en toen men van zijn eerste geluidsroes wat bekomen was, waren er al spoedig eenige slimmelingen, die inzagen hoe allerbelachelijkst een dergelijke vertooning was. Maar men- schen, die slim zijn», zijn meestal zakenlui en zakenlui zijn meestal geen kunstenaars. En iemande, die zakenman en bovendien slim is, weet maar al te goed welke artikelen op de wereldmarkt ban de film worden gevraagd. Hij weet welke aantrekkingskracht een paar goed gevormde bloote beenen op de breede massa uitoefenen: hij kent ook 't geheim van een aar dige „song" of sentimenteel liedje, waarbij de vérliefde jongeling en zijn „sweet-heart hun amoureuze zuchten slaken. „Sonny-boy" ging voorop en de „Fox Follies" volgden, op de hielen gezeten door de protserige „Paramount Parade", „Broadway Melody", „R1o Rita" en u vult ze zelf maar in! Allemaal voort brengselen van een zieken en jammerlijk ont wrichten geest. Het verschil bestond alleen in de rtieer of mindere blootheid der dames, het meer of mincler kweelerige haast hadden wij geschreven „kwijlerige" der onovertroffen American-songs en het meer of minder groote getal der excutanten. Als een zeldzaam eiland van rust en stilte in deze overstrooming van geluid en lawaai, wordt hier en daar nog wel eens een zwijgende film gedraaid, als tragisch overblijfsel van een overwonnen standpunt. Maar ook dat is thans voorbij, want dc Ufa beeft kortelings het snoode plan gesmeed al- |pen maar geluidsfilms te zullen maken. En zoo kregen wij te zien de oneindige reeks der operette-films. Richard Tauber, de vurig-kwee- lrnde tenor, die alle bakvischhartjes boterweek zingt, werd zoowaar voor de lens gesleept Of de goeie man ook filmische talenten had. daar naar vraagt de Ufa niet meer. Meneer heeft immers een stem, die door de gramofoon be roemd is geworden! Zingt niet de heel wereld zijn „Rose Mary" of „Ich küsse Ihre Hand Madame"! En wie zou zoo iemand dan niet in levende lijve willen zien, als je de kans krijgt geen idiote prijzen a la Frits Hirsch te moeten betalen? Film en gramofoon!.De bestendiging van een misverstand zou Gerard Bruning gezegd heb ben. Een betere parallel kan niet getrokken worden om duidelijk le maken, hoezeer de film de verkeerde kant is opgegaan, in artis tiek opzicht wel te verstaan, door de ontij dige samenkoppeling met het geluid. Wij zeggen ontijdig, omdat de film nog niet rijp was voor deze toevoeging, die de nieuwe kunst thans gaat degradeeren tot een zuiver mechanische reproductie van een of ander ge beuren. De huidige geluidsfilm de spreken de althans is een onding, omdat het een belachelijk mengsel geworden is van een me chanische geluidsweergave die met kunst niets heeft uit te staan en een filmische weergave, die wanneer zij goed is, wel degelijk artistieke potenties bezit. Dr. G. Bagier jammerde destijds er al over in zijn werk „Der komende Film", dat het niet begrijpen van het wezen van de film ge leid heeft tot een grenzenlooze verwarring der ooren, der oogen er van de logische gedachte. Thans heeft de techniek een tweeslachtig we zen geconstrueerd, dat uit levend materiaal doode dingen voortbrengt. Zooiets moet nood zakelijk leiden tot een jammerlijke verwarring van den smaak. En het bedroevende is, dat dergelijke verschijnselen, zich altijd weten te huldigen in een aantrekkelijk kleed, dat zijn invloed op de massa niet mist. De groote massa is er zich niet bewust van hoe schrikbarend het peil van de film gedaald is, juist door de geluidsfilm. De geluidsfilm beweegt zich met voorliefde in de operette sfeer en waar dit niet het geval is, worden wij vergast op meters gefotografeerd tooneel, waarbij men zich met schrik afvraagt of al het geen de ernstig willende kunstenaar in de af- geloopen dertig jaar bereikt heeft, met één klap vernietigd is, door de simpele toevoeging van een derde dimensie. Want laten wij elkaar gced begrijpen, wij verwerpen deze uitvinding niet, maar willen alleen, dat het geluid de plaats krijgt die het vooralsnog toekomt in een filmische creatie. En dat is voorloopig nog een absoluut ondergeschikte rol. Film is op de eer ste plaatst beweging. Waar hij voor alles geluid wordt, houdt hij op film te zijn en wordt hij 'n doode reproductie-Mengelberg en zijn orkest b.v. en Louis Davids met zijn Kleine Man. Ons is het uitsluitend te doen om den levenden vorm. Maar de tooneelfilm is een doode vorm, die absoluut verwerpelijk is en de operette film is de jammerlijke verminking van een in beginsel levenden vorm. Het eenige lichtpunt, dat wij momenteel in dezen duisteren geluidschaos kunnen bespeu ren, is de ernstige wil van een stel kunste naars, die het probleem „film plus geluid" eerlijk trachten op te lossen. De resultaten van hun arbeid hebben wij kunnen zien en hoo- ren in „Atlantic", „Die letzte Kompagnie", „Sous les toits de Paris", „Menschen im Kaf- tig" om de voornaamste te noemen. Wat wij hierin zagen, geeft ons hoop op de toekomst. Wij blijven het echter betreuren, dat deze uitvinding te vroeg in handen is gekomen van een stelletje zakenlui en dat de werkelijke cineast hierover zoo weinig te zeggen heeft gehad. Wij zijn het eens met Graadt van Rog gen, als hij schrijft in zijn aardig boekje „Het Linnen Venster", dat hij de geluidsfilm heele- maal niet kan zien als een verbeterden vorm van de zwijgende film. De geluidsfilm en meer speciaal de sprekende film zal zich gaan ont wikkelen langs geheel andere paden dan de zwijgende film. en de tegenstelling zal zoo groot gaan worden, dat wij te doen zullen krij gen met twee aparte uitingsvormen. Een scher pe scheidingslijn te trekken tusschen deze twee vormen, is absoluut noodzakelijk. Dit komt èn de zwijgende èn de geluidsfilm ten goede en zal misschien .een einde maken aan dc hopelooze verwarring, die wij thans bele ven en waarvan wij ons wellicht niet eens ten volle bewust zijn. H. v. d. DEENECAMP.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6