GROOT MODEL MÏOMOl REEPEN BINNENLAND KERKNIEUWS WOENSDAG 27 MEI 1931 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 Z. H. EXC. MGR. J. D. J. AENGENENT OVER DE NIEUWE ENCYCLIEK. Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bis schop van Haarlem, is, zooals bekend, Za terdagmiddag in goeden welstand van zijn reis naar Rome in Haarlem teruggekeerd. Een redacteur van de „N. Haarl. Crt." heeft den Bisschop o.m. gevraagd naar diens meening over de encycliek „Quadra- gesimo". Z. H. Exc. acht de encycliek „Quadra- gesimo anno expleto" een belangrijk stuk, dat gewichtige kwesties behandelt, waar van enkele in bijzondere mate actueel zijn. In het particuliere onderhoud, dat Z. H. Exc. met Z. H. den Paus heeft gehad, deel de de H. Vader aan Mgr. mede, dat de principes van de nieuwe encycliek pre cies dezelfde zijn als die voor „Rerum No varum" gelden, maar dat, met het oog op de vorderingen, die in de conditie van het so ciale leven hebben plaats gegrepen, enkele nieuwe actueele vraagstukken ook een toe passing van deze principes vroegen. Deze toepassing geeft de nieuwe encycliek. Z. H. Exc. deed ons opmerken, dat de volledige tekst van de nieuwe encycliek nog niet bekend is, maar in het resumé, dat er van verstrekt is, hebben twee punten voor al Mgr.'s aandacht getroffen. Ten eerste is de meening van Z. H. den Paus over het kapitalisme als economisch stelsel in deze encycliek duidelijk uiteen gezet. Z. H. wijst er op, dat het huidige economisch stelsel misbruiken in zich sluif, dat er uitwassen door zijn ontstaan, dat die met kracht moeten worden uitgesne den, maar veroordeelt het productiestelsel niet als slecht in zichzelf. Mgr. vestigde onze aandacht op deze belangrijke passage in de nieuwe encycliek en wees op het. ac tueele van dit punt. Z. H. de Paus, aldus Z. H. Exc., laat in de encycliek ook duidelijk uitkomen, dat kapitaal en arbeid geenszins mag zeggen: de voordeelen van de samenwerking tus- schen kapitaal en arbeid komen geheel aan mij, en dat de arbeid evenmin die voor deelen voor zich alleen mag opeischen. Z. H. maakt het woord van Paus Leo XIII z.g. ook tot het Zijne: noch het kapitaal kan bestaan zonder den arbeid, noch de arbeid zonder het kapitaal. de Mgr. ook aan dat gedeelte van de en cycliek, waarin Z. H. de Paus er vooral den nadruk op legt, dat, voor de verbete ring van de maatschappelijke toestanden, veel meer te verwachten is van ruime toe passing der naastenliefde dan van de strik te sociale rechtvaardigheid. Dat is, aldus Mgr., geheel in overeenstemming met wat daaromtrent in den zendbrief „Rerum No varum" is geschreven. Maar waar „Rerum Novarum" daarmede eindigde, wordt dit in de nieuwe encycliek zeer scherp belicht. Het gaat er dus meer om, dat de menschen innerlijk hun mentaliteit veranderen dan dat het productiestelsel zelve zou moeten veranderen. Mgr. voegde er aan toe, dat deze passage hem heeft getroffen, omdat Mgr. zelf ook meermalen op de groote beteekenis van den eoht-christelijken leve: -wandel voor de op lossing van het sociale vraagstuk heeft ge wezen. Het andere punt in de encycliek, dat in bijzondere mate de aandacht van Mgr. heeft getrokken, betreft hetgeen Z. H. de Paus zegt over de houding 'van de katholie ken ten opzichte van set socialisme. Dat is op het oogenblik ook een actueele vraag, aldus Mgr. Z. H. wijst er in de-n zendbrief op, dat het socialisme sedert de publicatie van „Re rum Novarum" diepe veranderingen heeft ondergaan, dat het zich in twee partijen heeft gesplitst: het communisme, dat van het socialisme de uiterste consequenties aanvaardt en zich in geenerlei wijze met de leer der Kerk laat overeen brengen; de andere partij, die voortgaat zich socialis tisch te noemen, maar dikwijls in veel op zichten haar program heeft gewijzigd. Wat dit laatste socialisme betreft, aldus Mgr., meenen sommige katholieken, dat, met het oog op de verschillende aange brachte verzachtingen, het tegenwoordig socialisme wel aanvaardbaar zou zijn voor den katholiek. Maar Z. H. de Paus ver klaart, al erkent Z. H. ten volle dat vele socialisten zich gebeterd hebben (Mgr. her innerde in dit verband aan religieuze nei gingen bij socialisten), dat toch het princi pieel verschil ook van dat- hedendaagsche socialisme en van het katholicisme zoo groot is, dat een katholiek ook dat socia lisme niet kan aanvaarden. Het is niet mo gelijk, zegt Z. H., goed. katholiek en waar socialist te zijn. In de verhouding tusschen socialisten en katholieken brengt de nieuwe encycliek dus geen verandering. Op onze vraag of de nieuwe encycliek nog een herziening noodig of gewenscht maakt van de wijze, waarop de katholieken in Nederland aan de hernieuwing der Maar- schappij arbeiden, antwoordde Z. H. Exc. ontkennend. Z. H. Exc. beëindigde het onderhoud met nog eens te herinneren aan wat Z. H. de Paus Mgr. in de reeds gememoreerde par ticuliere audiëntie heeft medegedeeld: de nieuwe encycliek is geen verandering, geen wijziging, geen terzijdestelling van den zendbrief „Rerum Novarum", maar een voortzetting er van; dezelfde principes, die in den zendbrief „Rerum Novarum" zijn uitgestippeld vindt men terug in de nieuwe encycliek, maar thans toegepast op nieuwe kwesties. MASSAAL SPREEKKOOR TE HAARLEM. Deelneming van duizend Patronaatsjongens. Onder overgroote belangstelling en be gunstiging van fraai weder heeft op twee den Pinksterdag op het plein vóór de Kathedrale Kerk te Haarlem des mid dags de opvoering plaats gehad van een massaal spreekkoor door duizend jongens van den Haarlemschen Patronatenbond uit het district Haarlem en Noordwijk. Dit spreekkoor was als spreekkoor de eerste poging der Provinciale steden, iets waarnaar in de jongste aflevering van Dux was gevraagd. Het is geslaagd, hoe wel er vele oneffenheden waren. Het koor was een hulde aan Koning Christus. Om half drie ving de plechtigheid in tegenwoordigheid van Z. H. E. Mgr. .1. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem aan. In groote groepen waren de jongens van heinde en ver aangemaroheerd. Mu ziek en kleurrijke vlaggen gaven aan het geheel een feestelijk aanzien. Onder de aanwezigen was Mgr. M. P. J. Möllmann, vicaris-generaal van het Bisdom. Na afloop defileerden de duizend jon gens en 500 seminaristen van Hageveld voor hun .bisschop en trokken daarop de Kathedraal in, waar Z. H. E. Mgr. J. D. J. Aengenent een Pontificaal Lof cele breerde. Zoodra allen gezeten waren besteeg Z. H. E. den preekstoel en sprak de jongens en alle andere aanwezigen in bezielende woorden toe. Aan het slot van uw uitvoering ter eere van Christus den Koning der Eeuwen kom ik u toespreken. Machtig waren de klanken die uit uw keelen op welden, heerlijk is het initiatief dat tot deze Christus-hulde heeft geleid. Acht dagen geleden was ik nog bij Z. H. den Paus in het Vaticaan, hartelijk heeft de Heilige Vader ons toen toege sproken en gewezen op den diepen gods dienstzin in ons vaderland. Gezamenlijk hebben wij voor den Hei ligen Vader hetzelfde lied gezongen dat gij thans gezongen hebt: „Aan U, o Ko ning der eeuwen, aan U zij de zege kroon". Toen de melodie verklonken was riep Z. H. mij tot zich en vroeg mij wat dat lied behelsde. Ik heb Hem geant woord dat dit lied Christus moest too- nen hoe diep wij Hem vereeren. Hoe meer ik dit lied hoor jubelen, hoe groo- ter mijn vreugde. Het doel waarvoor gij dezen biddag hebt gehouden is tweevoudig: Ten eerste hebt gij verklaart dat gij thans en in de toekomst Christus dienaar wilt zijn, ten tweede was het een oproep aan alle Ka tholieke jongens in Nederland, o te nemen in de gelederen der „Broeders in Christus"; der „Broeders in Christus", die verlangen den vrede te brengen aan de gansche wereld. Gij had niet beter kunnen 'beantwoor den aan den oproep die ik verleden jaar op deze plaats gedaan heb, dan op deze manier. Het is- heerlijk soldaat" voor Jesus Christus te zijn en door den oproep tot alle Katholieke jongens gebracht de gele deren dezer strijders uit te breiden en de jongens tot U te trekken om hen in dienst van Christus te brengen. Dat dit bijzonder aangenaam is in de oogen van uw God daar kunt gij zeker van zijn. Z. H. de Paus 'heeft tot ons allen ge sproken en zeide ons dat om tot een doel te geraken twee dingen noodig zijn; actie en opoffering. Bezit gij deze eigen schappen dan zult gij slagen in uw Apos tolaat. St. Bavo is een voorbeeld voor U. Actie voeren moet gij door u zelf ten voorbeeld te stellen voor anderen, dan zal uw actie zeker lukken. Opoffering bestaat uit het brengen van een klein offer, het vrijwillig ontzeggen van een kleinigheid. Alle Katholieke jongens moeten tot deze gelederen toetreden. Blijft voor Christus zooals gij juist ver klaard hebt en de H. Geest is uw vriend. BUITENLANDSCHE ARBEIDS KRACHTEN. Maatregelen gevraagd door het bestuur van het R.K. Werkliedenverbond. Reeds herhaaldelijk werd in het bestuur van heit R.K. Werkliedenverbond besproken de kwestie van het tewerk®telen van bui- tenlandsc-he arbeiders in ons land, terwijl ook in besprekingen met Regeerings- en De partementale Collega's daaraan de aan dacht werd geschonken. Het nemen van maatregelen ter beper king vaai het. euvel stuitte evenwel o.m. steeds af op de omstandigheid, dat nog vee NedenLaaidische arbeiders voorat in Duitschland werkzaam zijn. Inmiddels houdt de trek van buitenland se he arbeiders naar ons land aan en moe ten velen onzer arbeiders het aanzien, dat 'buitenlanders hier werken, terwijl onze eigen landgenoofen in grooten getale werk loos zijn en ondersteuning genieten of in werkverschaffing wonden te werk geste'd, veelal ver van huis en iu minder aangename om® tand'igh eden De in Maart door de Belgische Regeeriiig getroffen maatregelen, welke destijds in een persbericht van ons Departement van Bui- te nlaaidsehe Zaken gepubliceerd zijn. gaven het Verboindisbeistiuur opnieuw aanleiding om de kwestie ouder X oog te z-ien. De Belgische regeering heeft, door hare maatregelen het verkrijgen van werk door Nedier.'amdsehe arbeiders in België zoo moeilijk gemaakt, dat ze practisch wel on geveer dezelfde uitwerking zullen hebben als het weren van Nederlandisohe arbeiders, zooals ook de maatregelen, door de Duitsche Overheid genomen, tot gevolg hebben, dat de bedrijven, waarin werkloosheid voor komt., feitelijk voor Nederlanders gesloten zijn Vooral in de grensstreken en met name in Limburg, .waar blijkens door heit. Ver- bondshestuur ontvangen medede dingen, Belgische arbeiders in wij groote aantallen over de grens komen, wekt de huidige situ atie ergernis. Een en ander was voor het Verboaidsbe- stuur aanleiding de aandacht van dien Mini ster van Arbeid, Ha-rudel en Nijverheid nog eens op dit euvel te vestigen en den Mini ster te verzoeken spoedig maatregelen te willen beramen, waarvoor onze Nedenland- sche wetiten ruimte laten, en die practisch het resultaat hebben, dat buitenlamdische arbeiders onze eigen arbeiders niet van hun plaats dringen, met a-Me daaraan voor de Nederlandsche samenleving verbonden no- deeden. KONINKLIJK BESLUIT. Notariaat. Bij Kon. besluit van 22 Mei zijn benoemd tot. notaris binnen het arrondissement Am sterdam, ter standplaats Amsterdam, H. J. Harding, oaiididaat-notariis te Amsterdam, (vacature J. J. H. Veriioop) en K. Abma, candid a at- notaris te Amsterdam, (vacature J. Klopper). DE UITVOERING VAN DE TARWEWET-1931. De Landelijke Federatie van Organisaties van Handelaren in Akkerbouwproducten (L.F.O.) heeft een adres doen toekomen aan den minister van Binnenlandsche, Za ken en Landbouw en verdere autoriteiten, die op eenigerlei wijze zijn geroepen deel te nemen aan de voorbereiding van de wijze, waarop de tarwewet-1931 zal wor den uitgevoerd. Ais algemeene gedragslijn ten aanzien van in- en verkoop, levering en ontvangst van inlandsche tarwe meent adressante in liet algemeen belang van de bij de inland sche tarwe betrokken personen te moeten aanbevelen een zoo weinig mogelijk versto ren van de tot hiertoe bestaande wijze doen. Dit was: dat de tarwe-verbouwei zijn product in de open markt verkocht en het product, behoorlijk gereinigd, ver zorgd en geëxpedieerd, langs een eeuwen oud commercieel kanaal zijn bestemming deed bereiken. Is adressante goed ingelicht, dan wordt bij de 'open markt dreigt te worden geslo- bij de open markt dreikt te worden geslo ten en door een mechanisch en kunstma tig distributiesysteem te worden vervan gen. Dit zou er volgens adressante toe lei den, dat de tarwe op kostbare en kunst matige wijze tot eenheidskwaliteiten moet worden gebracht, een nivelleering, welku het persoonlijk initiatief, zoowel van den kooper als van den verkooper doodt. Adressante verzoekt het daarheen te leiden dat: a. met inachtneming van de bedoeling der larwewet en onder controle van de or ganisaties, die onder leiding van den Re- geeringstarwecommissaris reeds zijn tot stand gekomen, de tarwe onvermengd koop baar blijve in de open markt; b. dat bij de uitvoering der wet niet verder regelend worde ingegrepen dan tot het verkrijgen van een voor alle inland sche tarwe gelijke prijsverhooging wordt vereischt. Aan eiken landbouwer, bezitter of teler van tarwe worde een certificaat verstrekt, waarop het aantal kilo's beschikbare of per H.A. te schatten tarwe in honderdtallen of meervouden staat, uitgedrukt. De van certificaten voorziene inlapdsche tarwe kan op 1 de nu bestaande tarwemarkten worden verkocht voor de waarde, wrelke zij in verband met haar kwaliteit en met de wereldmarkt heeft. De landbouwer wordt verplicht bij aankoop van de in zijn bezit, zijnde tarwe de daarbij behoorende certificaten naar wensch van zijn koopér te •endosseeren A. aan een erkend tarwehandelaar, B. aan een door den kooper op te ge ven geregistreerd maalbedrijf. Iedereen op wien ingevolge het bepaal de in de tarwewet de verplichting rust om het daarin bepaalde percentage inlandsche tarwe voor bloem of meel te verwerken, is verplicht onder controle van de tarwe-cen- trale zich van inlandsche tarw-e vergezeld van bovenbedoelde certificaten te voor zien. De af te geven certificaten kunnen door houders-landbouwers telkens na afloop van een voor hen geldend leveringskwartaal woorden ingeleverd bij de Tarwecentrale te gen vergoeding van 1.per certificaat van 100 K.G. met ter-beschikking-stelling van de op deze certificaten betrekking hebbende tarwe. Deze tarwe zal dan te gen marktprijs worden overgenomen. VERWEER VAN ARCHITECT DUDOK. Hilversum's nieuw raadhuis. Voordat de behamdeliing van het voorstel vam B. en W. om een suppletoir orediet vaai 208.000 te yerleenen *voor den bouw van het. nieuwe raadhuis in den gemeenteraad van Hilversum een aanvang nam, kwam een •brief van den iheer W. M. Dudok, den bouw meester van het raadhuis ter tafel. De heer Dudok wijst er op, dat hij oorspronkelijk tegen B. en W. heeft gezegd, rui et dat de overschrijding van het crediet 100.000 maar wel dat zij 126.000 zou bedragen. In de tweede plaats merkte hij op, dat er 25.000 oreer zou zijn bespaard op den post meubilair als niet in overleg met B. en W. overal metalen kasten in plaats van houten •kasten zouden zijn aangebracht. Voorts la ten B. en W. volgens den heer Dudok niet uitkomen, dait hij als architect aansprakelijk is niet voor een overschrijding van ruim twee ton, maar voor een bedrag vaar 112.000. „Wanneer men dan nagaat, aldus hef schrijven, in welke maite het gebouw tijdens de uitvoering grooter, beter en dus ook kostbaarder moest worden iik wil ad- leen wijizen op het feit, dat onder een der beide vleugels een volledige kelderverdiie- ping moest komendaar meen ik, dat hier allerminst aanleiding is om van onjuiste ra mingen te spreken en dan weet ik, althans tegenover iedere n deskundige, voor deze overschrijding te zijn gedechargeerd." De wethouder van Publieke Werken, de heer Knijper, deelde daarna medé, dait er ten aaniaien van eerstgenoemde punten een misverstand moet bestaan bij den heer Du dok. „Tel." H. H. WIJDINGEN. Bij de paters Jezuieten. Maandag en Dinsdag werden in de kerk van het H. Hart te Maastricht door Z. H. Exc. Mgr. E. Lebouille het subdiaconaat en diaconaat toegediend aan: H. Eijkemans, M. Kimman, J. Klijberg, J. van Lieshout, L. van der Meer (uit N o o r d w ij k), J. Moors, R. Nuij, M. Reksaatmadja, A. öchol- te, A. Soegija, Th. Teppema, J. Walenkamp (uit Warmond), L. Wevers, leden van de Sociëteit van Jezus; en aan: M. Seijs en A. Stam van de congregatie van den H. Geest. MINDERBR0EDERSKL0 0STER TE VENRAY. Excursie van niet-Katholieken. Op uitnoodiging van pater Wijnand Sluys O.F.M. hebben een zeventig-tal personen, die deel genomen hadden aan den vervolgcursus in de Katholieke leer, met de Pinksterdagen een bezoek ge bracht aan het Franciscanerklooster te Venray. Van Amsterdam, Den Haag en Delft waren ze opgekomen om in het Limburg- sche klooster als het ware den harteslag te voelen van het meest innerlijk Katho lieke leven. Deze nadere kennismaking met het ge loof, dat reeds maandenlang werd be studeerd, was naar waarheid een nieuwe openbaring op velerlei gebied. Pater dr. Eliseus Brüning, leeraar in de Gregoriaansohe muziek, had vooraf een klare uiteen-zetting gegeven van de kerkelijke gezangen. Hij deed dit aan de •hand van de Columbia-gramophoonplaten, waarvoor zijn Fraterskoor onlangs gezon gen had en welke reeds een voorsmaak gaven van het genot, dat zou gesmaakt worden. De werkelijkheid overtrof echter verre de verwachting. Wat een ontplooiing van liturgische schoonheid is zoo'n plechtige Hoogmis in die stemmige, innig-devoto kloosterkerk. VRAAGT VOORAL HOLLANDSCH- ZWITSERSCHE BEELDTELEGRAFIEDIENST. In ver band met den op 1 Juni a.s. te openen beeldtelegrafiedienst uit Amsterdam over de rechtstreeksehe radiotelegrafische ver binding met fced. Oost-Indië, zijn Dinsdag te Amsterdam proefdemonstraties gehou den. Een bovenaanzicht van het beeldtele- grafietoestel in het Rijkstelegraafkantoor te Amsterdam. MARKTWEZEN EN LANDBOUW. Te Doetinchem werd Dinsdag het 50-jarig bestaan der vereeniging tot bevordering van het marktwezen feestelijk gevierd. Er werd een historische optocht gehouden op het gebied van marktwezen en landbouw. Geldersche boerinnetjes zooals zij voorheen naar de markt gingen. DÈ BRUG AAN HET KEIZERS VEER. De werkzaamheden voor de nieuwe brug aan het Keizersveer vorderen goed. Een kijkje aan de Zuidelijke oprit, die zijn vol tooiing nadert.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5