MEUBELEN TAP SLAAPKAMERS GORDIJNEN DEKENS BUITENLAND Agenda woensdag 27 mei 1931 de leidsche courant eerste blad pag. 2 WAALS HAARLEMMERSTRAAT 130-132-134-136 Een belangrijke keuze is zeer zeker de keuze van de firma, welke U de echter, indien U een bezoek brengt aan onze meer dan 100 modelkamers, w; chting èf verfraaiing van Uw woning zult toevertrouwen. Eenvoudig is het U een bngecvctiaarde keuze zult aantreffen voor iedere smaak en iedere beurs De inrichting van Uw slaapkamer is aan WAALS het beste toevertrouwd. Een staPvan eerste vaklieden is dag in dag uit steeds bezig uit de allerbeste materialen Beddegoederen te tabriceeren, die de gebruikers ervan gedurende lange jaren de grootste voldoening zullen schenken. Voor Meubelen zoowel als Bedden geldt i WAALS IS PRIMA.. 5505 blijft de crisis doorwerken en ook boven ons land pakken donkere wolken samen en de depressie-schaar heeft reeds zijn ploeg- snede getrokken. In deze omstandigheden hebt gij den moed gehad, de aandacht te vragen voor een probleem van groote, geestelijke beteekemis. Gij hebt daar door niet alleen moed getoond, maar ook n kostelijk voorbeeld gesteld aan anderen. Wie nog niet over 't probleem heeft nage dacht, vindt in uw programmaboek stof ie over, om verschillende kanten van dit pro bleem te bestudeeren. Ik dank u voor deze uwe daad èn voor uwe aanwezigheid hier. Ik dank u, dat gij uw vijfden Nederl. Ka- tnoliekendag in A'dam hebt willen houden. Moge deze onder Gods zegen rijke vruchten draden, i>e Aartsbisschop dankte als primaat van Nederland jiamens het heele episkopaat, namens het Bestuur, namens Katholiek Ne derland en Katholiek Amsterdam in 't bi souder voor de buitengewoon sympathies wijze, waarop de Burgemeester hen had ontvangen en toegesproken, 't Is mij een voorrecht, hier te mogen dankzeggen voor de hospitaliteit, op dit oogenblik ondervon den, en voor de welwillende wijze, waarop het Hoofd der Gemeente heb Bestuur der Katholiekendagen ont-va.ngt in zijn ambts woning. Het moge u, Burgemeester, een vol doening zijn, te hooien uitspreken, ofschoon u 't reeds wist, dat krachtens ons beider beginselen wij en heel katholiek A'dam aan uwe zijde staan in nederige onderwer ping aan het gezag, dat gij vertegenwoor digt. In A'dam, zoo vol historie, kunt u reke nen op de trouwe onderwerping van het katholieke volksdeel. Wij danken u met te meer sympathie, omdat wij weten, dat wij dezelfde beginselen te dien aanzien belij den. (Jok gij erkent 't gezag als komende van God en 'b verheugde ons te vernemen, dat gij de waarde van ons onderwerp, uit gelijnd. in ons programmaboek, zoo hoog aanslaat, ünze beraadslagingen zullen ver der gebracht worden door de pers tot ons volk. Dank voor uw erkenning, dat wij 't aandurven, een geestelijk onderwerp te be handelen, dat tot strekking heeft bevesti ging van het gezin en dus van de heele maatschappij. Moge het u een voldoening zijn, te ver nemen, dat w ij juist dezer dagen te Rome van Z. R. den Paus vernamen, dat deze een nieuw e encycliek voltooide, waarin de richt lijnen van Rerum Novarum van 40 jaren geleden voor onzen tijd worden doorgetrok ken. Wij zullen alles in 't werk stellen, om 't volk die richtlijnen te doen volgen, op dat ens katholiek volksdeel bevestige het gezin, bevestige de maatschappij, ik be sluit met den wensch, dat uw zegenrijk be stuur nog vele jaren worde voortgezet en ik wensch allen leden van het stadsbestuur en vooral u, Burgemeester^ Gods besten zegen. Hierna werden ververschingen toege diend. Voor 'n „goed bezet huis" werd heden avond om half 9 in de groote St. Willibror- duskerk een algemeei^e vergadering belegd, waarop mevrouw Steins Bisschop sprak over „de opvoeding als gezinstaak" en mr. Romme over „de overheid en het gezin". Het kort verslag van deze inleidingen vinden de lezers hieronder. H. A. ÜLLEMAN, Pr. Mr. C. P. M. Romme over „Het gezin en de overheid". Waarneer wij ons, aldus spr., een oogen blik bezinnen op de verhouding tusschen gezin en staat, bevinden wij ons meteen in een brandpunt van onzen tijd, den strijd om den vqorrang n.l. tusschen deze twee noodzakelijke maatschappijen van natuur lijke orde. Voor ons staat het vast, dat aan het Ge zin, den eerstgeborene de voorrang toe komt, want niet als burger immers treedt de mensch de wereld in, maar door middel der huiselijke gemeenschap treden zij als deelgenoot-en in de burgerlijke gemeen schap. eliswaar munt de Staat uit boven het gezin, in zooverre dat hij een volmaakte maatschappij is, maar in deze volmaaktheid is hij dienst baar aan het Gezin, dat in den Staat de met zijn wegen overeenkomende tijdelijke volmaking vindt. Als het gezin van nature een voorrang heelt boven don Staat, beteekent dit, dat ue Staat er is om te bevorderen dat het ui zichzelf onvolmaakt Gezin zijn doeleinden ka-n bereiken. Het beteekent, dat geen aardsche macht de rechten van het gezin aantasten mag, deze integendeel moet be vorderen en beschermen en dat de Staat zich niet als drager van plichten kan stel len in de plaats van het Gezin. Met be trekking tot het Gezin heeft de overheid een taak van bescherming en vervolmaking, nimmer van vernietiging of aantasting. Het communisme, dat het kind uit den schoot van het gezin rukt en een ongehoor de ontwrichting van het huisgezin teweeg brengt, heeft toch een voedingsbodem moe ten hebben, waaruit het worden kou, waar uit het groeikracht kreeg. Wij mogen niet wachten tot de ijzeren greep in staat is ook andere volkeren, ook ons te omvademen, maar wij moeten dien voedingsbodem bewerker om er de giftige sappen aan te ontnemen. De taak van de Overheid met betrekking tot het gezin strekt zich uit van den grond slag van het gezin, over zijn inwendige orde en uitwendige omstandigheden heen tot de hulpinstellingen toe, welke het gezin be hoeft om zijn doeleinden te kunnen berei ken. Deze taak beperkt zich niet tot een be vordering van de hechtheid van zijn grond slag, tot het zuiver-houden van de inwen dige orde, maa.r strekt zich ook uit tot de uitwendige gezinsomstandigheden. Op verschillende manieren kan de Over heid bevorderen, dat het gezin wordt tege moet gekomen in zijn stoffelijke aangele genheden, maar één is er, rechtvaardig van grondslag en in uitwerking algemeen: het rekening houden met de gezinssterkte bij de bepaling van de verdienste door ar beid. Dit is juister, bevredigender dan huur- bijslag, belasting-aftrek, of tariefsvermin- dering. Wat geldt voor de ziekengeldpremie, welke men toch ook niet berekent op een ziekte van één bepaalden duur, maar die voorziet bij alle ziekten binnen een maxi mum tijdgrens geldt ook voor een kindcr- bijslagregeling, tenzij men een gewetens dwang zou willen toepassen, waartegen al les in ons tot het uiterste in verzet zou ko men. Erkent men, in het algemeen en onder normale omstandigheden, het goed reent der arbeiders op verdere gezinsuitbreiding over de grens van twee a drie kinderen heen, dan kan men het loon niet houden binnen die grens. Ten aanzien van de belooning van den ar beid in verband met de geziassterkte, ligt de taak der overheid voor de hand, aller eerst ten opzichte van haar eigen personeel, voorts jegens arbeiders, betrokken bij de uitvoering van o verheids werken, tenslotte dus het bevordeien van kinderbijslag-rege lingen in het particuliere bedrijf. Hiervoor moet een politiek worden ge voerd, welke wordt gedragen en gestuwd door vei stand èn vurigheid en tot het voe ren van zoodanige politiek zal men gemak kelijk worden opgestuwd, omdat het hier gaat om het voldoen aan den elementairen eisch, dat de mensch niet stelselmatig, in elk geval feitelijk in de uitoefening van zijn natuurrechtelijke plichten wordt ge hinderd door een loonstelsel gebouwd op de behoeften van een beperkt gezin. (Jok indirect heeft de overheid het ge zin te vervolmaken en wel in de hulpinstel lingen van het gezin: school- en jeugdbewe ging, welke dienen gesteund, en bevorderd. Op deze gebieden is de taak der over heid ten onzent over het algemeen verkeerd gericht- Naast haar lichtzijde heeft de pacificatie den duisteren schaduwkant van den voor rang der openbare school boven de bijzon dere. Reeds te lang duurde de stilstand in de verwezenlijking van wat de goede kant was der pacificatie en het wordt hoog tijd, dat die stilstand plaats maakt voor vooruit gang. In het rapport der sociaal-democratiscne onderwijs-commissie wordt de handhaving van het beginsel der gelijkstelling verde digd met overwegingen van partij-polilie- ken aard, maar daarnaast toch ook met liet zuivere motief, da.t de ouders, die voor hun kinderen een bijzondere school wenschen, geen gewetensdwang mag worden aange daan. Het is onze taak den tegenstanders te doen weten, dat die gewetensdwang be staat op elk onderdeel van het geheele terrein va-n het onderwijs, waar ons de reëele vrijheid wordt onthouden eigen scho len te hebben op denzelfden voet als ten behoeve van het openbaar onderwijs uit de openbare kassen scholen worden ge sticht en onderhouden en tevens om hun liet besef bij te brengen, dat school eri jeugd beweging op den grondslag onzer wereld beschouwing voor het algemeen belang het nuttigst zijn en doeltreffendst. Mevr. C. Steins Bisschop Herckenrath over .,De opvoe ding als gezinstaak". Spreekster ging uit van het woord van Paus Leo XIII, „Het Huisgezin is de wieg der maatschappij en voor een groot deel ligt het lot der staten in het huisgezin". Na de baby-periode komt de aardige en interessante tijd van den groei en de ontwikkeling van het jonge kind. Wij, moe ders, genieten dan van elke nieuwe ontdek king verheugen ons over elk teeken van ontwikkeling van het verstand. Zelfs over een ondeugendheidje verheugen wij ons, want wij vinden dat ons kindje karakter toont. Maar juist zulk een psychologisch oogenblik mogen wij niet voorbij laten gaan en juist dan moeten wij onzen wil doorzetten, eerst kalm en zacht en dan als het moet met gestrengheid. Het kleine kind moet voelen, dat moeder de baas is, begrijpen kan het dat nog niet. Dit wi4 natuurlijk niet zeggen, dat wij ons paedagogiseh gezag als synoniem be schouwen met heerschzucht, drang of dic tatuur. Neen, de instandhouding van het christelijk gezin, zijn voorspoed en geluk, moeten rusten op twee pijlers, nl. het ge zag en de liefde. Uitgaande van het har monisch samengaan van vader en moeder, is het gezag de macht, die ordent en re geer i, en naast dat gezag staat de onder linge liefde, die de gehoorzaamheid als iets vanzelfsprekends aanvaardt, de ^liefde die alles overheerscht, waardoor het gezag niet gevoeld wordt als een druk. Een bijzonder gewichtig element uit het kinderleven mogen wij niet vergeten, en dat is het spel. Het spel immers geeft het kind niet slechts de noodige ontspanning, maar heeft ook groote paedagogische waar de voor lijf en ziel. Door het'spel leert het kind zijn opmerkzaamheid scherpen, zich aanpassen aan anderen, het toont, zijn aanleg en karakter. Daarom late men de kinderen in het spel liefst alleen, dan heeft de fantasie vrij baan en zien wij hoever de opmerkingsgave gaat. Zoo nadert dan langzamerhand de leef tijd. waarop het kind naar school gaat. Hoe verschillend aanvaardt elk kind afzonder lijk deze noodzakelijkheid. Het eene voelt zich groot en gewichtig, het andere is hui verig voor het onbekende, maar toch vol nieuwsgierigheid, een' derde blijft liever in zijn bekende, veilige, huiselijke sfeer en voelt niets voor verandering. Maar een maal gewend aan het vreemde en nieuwe, vinden bijna alle kleintjes het prettig om naar school te gaan. Voor het jonge kind is de eerste schoolgang een groote stap in het leven. Van klein persoonlijkheidje thuis, ziet het zich plots een deel van de massa worden. Wij moeten natuurlijk zor gen, dat het kind tegen deze verandering ook pshysiek bestand is en 't. niet te vroeg naar school zenden. Maar r.iet alleen voor het kind is deze schoolgang een ingrijpen de verandering, doch ook voor de moeders, want die deelen nu haar overwegende po sitie met den onderwijzer. Nu vooral moe ten zij zich geheel indenken in het gees tesleven van haar kind, dat een voornaam deel van den dag onder invloed en leiding staat van en ander, terwijl de indrukken, die het verwerken moet, zoo diep en zoo duurzaam zijn. In dezen tijd komen ook twee groote ge beurtenissen voor, die het kind dieper zul len treffen, naarmate de moeder zich meer intens met het kind bezighoudt, nl. de eerste biecht en de eerste H. Commu nie. Door de spontane benutting van elke voorkomende gelegenheid heeft de moeder reeds in het jonge kinderleven den gqds- dienst aangekweekt als een onmisbare kracht. En hierdoor zullen de biecht en vooral de H. Communie een geheel nieuw leven openen, waarin naast en boven de moederlijke hulp, de goddelijke steun on ontbeerlijk is en blijft. Spreekster voegde daaraan nog toe, dat het kind moet lecren bidden met zijn eigen woorden, dan zal het met inniger liefde bidden, dan bij het opdreunen van gebedjes in een volslagen onkinderlijke kerkboekentaai, een enkele loffelijke uitzondering niet te na gespro ken. Naarmate het kind ouder wordt, verme nigvuldigen zich de problemen. De vraag dringt naar voren: wat moet het kind wor den? Waar moet het na de lagere school heen? Zooveel mogelijk moeten de ouders natuurlijk rekening houden met de rede lijke uitgesproken verlangens van het meisje, maar vooral van den jongen; en even natuurlijk blijve het groote onder scheid tusschen aard, aanleg en toekomst van de jongens en meisjes op den voor grond staar.. Dat onderscheid openbaart zich juist in de periode der puberteit het sterkst. De ouders zullen daarmee reke ning moeten houden en aan het kind hun volle en liefderijke aandacht schenken. Veel voornamer en moeilijker is de kwes tie der voorlichting. Een algemeene regel laat zich hieromtrent niet voorschrijven. De omstandigheden zijn in elk gezin an ders en de meeningen loopen op dit punt uiteen. Wanneer echter de zoon of de dochter met de gevreesde vraag bij de ouders komt, moeten de ouders het offer brengen cm hun fijngevoeligheid en om het kind een volledig en voor hem bevredigend ant woord geven. Voor alles moeten zij er op wijzen, dat God zelf aan den mensch de macht der voortplanting gaf, waardoor de mensch het werktuig van God in zijn scheppingswerk is, maar dat die macht door natuurlijke en Goddelijke wetten bin nen bepaalde grenzen is gehouden. Het kind móet ingelicht worden, soms vroeg, soms pas later. Soms als het daarom vraagt, maar het kan ook zijn, dat de ouders die vraag niet mogen afwachten. Bij de tegenwoordige jeugd dringt zich de kwestie veel eerder en veel acuter op dan bijv. dertig jaar geleden. Maar daarom behooren de ouders zooveel waakzamer te zijn, dat hun kinderen niet worden inge licht door vriendjes of vriendinnetjes, maar door henzelf, waarbij zij tegelijk de gele genheid hebben, om gebed en sacramen ten aan te prijzen als den grootsten en hechtsien steun voor een reine en kuische jeugd. In de puberteitsjaren treedt de aard van den jongen en van het meisje zeer ver schillend naar voren. Daaraan wordt veel te weinig gedacht bij de keuze van een onderwijsinrichting voor het meisje. De leergangen van Gymnasium, H. B. S. en U. L. O. zijn oorspronkelijk ingesteld voor jongens. Met voorbijzien van de typische vrouwelijke psyche, werden vele meisjes naar Gymnasium en H. B. S. gezonden, zeer ten nadeele van haar rechten en ook van de gezondheid. Alléén het meisje, dat uitmunt, dat geestelijk en lichamelijk de moeilijke studie verdragen kan. komt voor dergelijke studie in aanmerking. Voor de anderen staat al meer en meer de middel bare meisjesschool open, waarvan het leer plan geheel is ingericht voor de toekom stige vrouw in huisgezin en maatschappij. De grootste moeilijkheid voor vele ouders komt, als de kinderen volwassen gaan worden. Dan vooral wordt het moei lijk de juiste grens te vinden tusschen al te groote strengheid en al te groote vrij heid. Het groote kind begint verstandig te worden en heeft dus recht op eigen ideeën en gedachten, die echter wel eens hemels breed kunnen verschillen met de beproef de denkbeelden der ouders. De kinderen groeien tot zulk een zelfstandigheid boven de ouderlijke leiding uit. Maar voor dit zoover is, zal ook het volwassen kind goe de leiding nog niet kunnen ontberen. Hun ontbreken nog rijpe ervaring en bezonken oordeel, zij houden onvoldoende rekening met. allerlei omstandigheden, en missen vaak het noodige doorzicht, om te oordee- len wat bereikbaar is en wat niet. De ouders moeten daarom met hun tijd mee leven en levendig belangstellen in alle stroomingen, zoowel sociale, economische en politieke als godsdienstig en zedelijke Vooral de moeder moet door ontwikkelden omgang, door degelijke lectuur, door lid maatschap van vereenigingen op verschil lend gebied, trachten haar gedachtengang te verruimen. Grooter nog worden de moeilijkheden bij den omgang met vrienden en clubgenooten van beiderlei kunne, vooral wanneer dit andersdenkenden zijn. Het eenige wat de ouders kunnen doen, is het huisgezin te maken tot een huis, waarin de godsdienst zin boven alles heerseht en hun kinderen op te voeden tot menschen, die niet ge- looven uit sleur, maar uit echte, innerlijke, overtuiging. Voortdurende waakzaamheid is een eerste eisch. Laten wij katholieke ouders, aldus be sloot spreekster, bedenken dat bij de hui dige economische crisis onze aandacht niet alleen in beslag moet genomen worden hoe aan de moeilijkheden het hoofd te bieden. Maar laat onze voornaamste zorg blijven, dat de beginselen van ons heilig geloof in ons gezin doorwerken. Want dan alleen zal ieder van onze kin deren een kracht zijn in de maatschappij en een stralend voorbeeld, hoe de beleving van onze beginselen rustige, gelukkige menschen maakt. volkenbond DE A.S. ONTWAPENINGS. CONFERENTIE. Zal, volgens Henderson, zes maanden duren De Engelsche minister Henderson heeft verklaard, dat hij gelooft, dat de komen de ontwapenings-oonferentie ongeveer zes maanden zal duren; Natuurlijk zullen de gedelegeerden niet gedurende al dien tijd te Genève behoeven te blijven. Een groot deel van dezen tijd zal in beslag worden genomen door com missie-werkzaamheden. De verschillende ministers zullen daarbij niet altijd aanwe zig behoeven te zijn. Ook Henderson gelooft voldoende gele genheid te kunnen vinden, om eenige ma len naar Londen terug te keeren en men acht het daarom onwaarschijnlijk, dat een waarnemer in de plaats van den minister van buitenlandsche zaken zal worden be noemd. belgie POULLET GEEN KABINETS FORMATEUR. Gistermiddag heeft de koning weder Poullet ten paleize ontboden en hem ver zocht zich met de vorming van het nieuwe' kabinet te belasten. Poullet weigerde ech ter met het oog op zijn gezondheid de op dracht te aanvaarden, maar beloofde zijn steun aan ee-n: rechtsch ministerie, opdat aldus aan de crisis een einde kan worden gemaakt. De koning heeft gistermiddag geen verdere besprekingen gehouden men gelooft, dat hij heden den katholieken af gevaardigde van Brussel, Renkin, zal onfc- bieden. spanje HET NIEUWE SPANJE. Eerste verkiezing in Catalonië. In Catalonië hebben voorloopig verkie zingen plaats gehad voor de G'atalaansche constitueerende vergadering. De partij van Macia, de republikeinsche linkerzijde ver wierf 22 zetels, de socialistische vereeni- ging en de republikeinsche vereeniging elk twee zetels. De partij der republikeinsche actie kreeg zeven zetels, de onafhankelijke republikeinen en de radicalen elk een. In 32 kiesdistricten waren de verkiezingen ongeldig, daar de stembussen vernield werden. Voorts moeten in 31 districten nieuwe verkiezingen gehouden worden, daar de verkiezingen hier geen ordelijk verloop hebben gehad. Vermindering der Spaansche legermacht. De Spaansche minister van Oorlog heeft bij den minsterraad een ontwerp ingediend in zake reorganisatie van het leger. Het ontwerp bepaalt de ontbinding van tal rijke regimenten en de inkrimping van het officierscorps. Van de 76 regimenten infan terie zullen er slechts 39 blijven bestaan en van de 27 regimenten cavalerie slechts 10. Van de 22.000 officieren zullen er niet Gemeentelijke Aankondigingen Verkiezing Gemeenteraad. De Voorzitter van het Centraal Stem bureau voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad van Leiden maakt bekend, dat bij dat bmreau zijn ingekomen de door de Hoofdsteflobu^eaux in de kies kringen I, II en III {Leiden) vastgestelde geldige lijsten van caiwadaten en dat, bin nen vier dagen na hederi^ de gemachtigden der onderteekenaars van die liirften deze tot een groep kunnen verbind® door een daartoe strekkende gemeenschappelijke ver klaring, schriftelijk bij het^ffentraal Stem bureau in te lederen. Jp De Voorzitter voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZES. Leiden, 26 Mei lt)31. Donderdag, Mei-vergadernig 3 October- Vereeniging, „In den Vergulden Turk", 8.30 uur. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentius» Bibliotheek, geopend 's avond* rar 7.30—8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Dinsdag 26 tot en met Zondag 31 Mei a.s. waargenomen door apotheek W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telefoon 594. meer dan 7000 in dienst blijven, van de 250 generaals slechts 4S. De uitgaven voor het leger zullen van 700 millioen tot 500 milioen pesetas worden ingekrompen. De- bezuiniging zal nog toenemen naar mate de op wachtgeld gestelde officieren zullen worden ontslagen. Bij het ministerie zijn reeds duizenden verzoeken van officieren ingekomen om gepensiormeerd te worden. Het communistisch gevaar ten plattelande. Een der redacteuren van de „Msbd." had een onderhoud met een der meest vooraan staande persoonlijkheden uit de Madrileen- sche aristocratie over den toestand in Spanje. Op een vraag, of het communisme reeds veel aanhangers telt en of de te genwoordige toestand in Spanje in het al gemeen kan worden vergeleken met de ont wikkeling van het bolsjewisme in Rusland, antwoordde hij, dat principieele communis ten in Spanje nergens zijn te vinden. Te Madrid telt het communisme zelfs in het geheel geen aanhangers. Op het plat teland echter kan men werkelijk van een communistisch gevaar sprekn, dat in den laatsten tijd een geweldigen omvang heeft aangenomen. Ook hier echter is van prin cipieel communisme geen sprake, daar de plattelandsbevolking absoluut ongelet terd is. Deze menschen verkeeren werkelijk in een betreurenswaardigen toestand ge middeld verdienen zij vijf en zeventig cent per dag en zij zijn het vooral, die op een verdeeling van het grootgrondbezit aan dringen. Het is nog steeds zeer twijfelachtig of de regeering er in slagen zal, deze men schen nog tijdig te bevredigen. Op een vraag naar de aanleiding tot de laatste onlusten, vernam de redacteur, dat bij het. uitgaan van een monarchistische vergadering de vliegenier Rada, die even als majoor Franco communist is, uitriep „Leve de republiekhetgeen zooals be kend, aanleiding gaf tot een ernstige bot sing tusschen monarchisten en extremisti sche elementen met de bekende gevolgen. De regeering heeft van deze onlusten geprofiteerd, om de monarchistische partij althans voor den tijd van een jaar den kop in te drukken, door een passieve houding aan te nemen en aldus indirect zulk een wantoestand te scheppen, dat de monai- chisten voorloopig de verantwoordelijkheid voor nieuwe botsingen en branstichtingeu niet meer zullen durven dragen. Intusschen, de regeering, die den kloos- terbrand heeft toegelaten, had dien ook niet kunnen voorkomen, daar de politie on set wijfeld niet zou hebben willen ingrij pen. Zoowel politie als leger zijn nog onbe trouwbaar, daar deze mensehen reeds zoo veel eeden van trouw hebben afgelegd, dat zij zelf niet meer weten, welke regime nu eigenlijk werkelijk gehoorzaamheid en trouw verdient. Omtrent de onafhankelijkheidsbeweging in Catalonië vernam de redacteur, dat Ca talonië vrijwel zeker volledige autonomie zal verkrijgen en in de toekomst alleen nog maar door een economischen band met het eigenijke Spanje zal zijn verbon den. De economische boycot van Catalonië kan slechts tijdelijk zijn, daar de Spaansche handel zonder Catalonië tot den ondergang gedoemd is. Op een desbetreffende vraag ontvingen wij ten antwoord, dat de a.s. verkiezingen voor de constitueerende cortes ongetwij feld links-republikeinsch zullen uitvallen, zoodat voorloopig een herstel der monat- chie is uitgesloten.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2