STADSNIEUWS el^e^a(»tanj li DINSDAG 26 MEI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 12 HET MOTORONGELUK TE DEN BOSCH. In den avond van 24 Mei had op de Vughter- brug te den Bosch een zware botsing plaats tusschen twee motoren. Een der motoren vloog in brand. De beide bestuurders de hee ren G. van Antwerpen uit Amsterdam en B. van Berkel uit den Bosch kwameno om het leven. njjjjitsuen uauuieei geopeiia. ue oeicenae VERSUM werd 2den Pinksterdag officieel geopend. Duitsohe kunstvliegster Fraulein Hoffman arriveert op het vliegveld. gelden over het geheele land. Lager kan men niet gaan, wel hooger. Voor de sla gelden zij: 40 ets. per 100 krop (alleen lager voor veevoe der), spinazie: 1.25 per 100 K.G., postelein 1.25 per 100 K.G., enz. Men wil hierdoor de „rommel" van de markt wezen, wat de prijs van het goede pro duct ten goede komt. Hiermede vindt de ge heel Nederlandsche Tuinbouw baat. Over deze kwestie hebben tamelijk langdurige besprekin gen plaats, 't Is een moeilijke vraag, wat ge daan moet worden met de producten, die de minimumprijs niet halen. Mogen deze buiten de veiling om, ondershands, weer verkocht worden? De voorz. vindt dit verkoopen, als lid van de vereeniging, buiten de veiling om, zeer □adeelig. De minimum prijs voor peren wordt vastge steld op 1 per 100 K.G. De vergadering gaat verder accoord met de vastgestelde minimumprijzen. De lijsten met deze prijzen zullen in het veilinggebouw worden opgehangen. Aan het bestuur wordt overgelaten, op wel ke wijze te handelen met de producten, die deze prijzen niet kunnen halen. Bij de rondvraag wordt gesproken over de oninbare (in elk geval „dubieuze") posten, welke te vorderen bedragen tot 1400 reiken. Het bestuur heeft nu besloten tot absolute „contante" betaling voor groenten en fruit, wel besluit zal worden doorgevoerd. De me dewerking der leden wordt hiervoor 'gevraagd. Na nog eenige onbelangrijke zaken wordt de vergadering gesloten. ALPHEN AAN DEN RIJN Hinderlijk optreden. Door de politie wer den Zaterdagavond een tweetal zwervers op gebracht die onder den invloed van bacchus verkeerende zich overal hinderlijk ophielden. Ziekenhuisverpleging. Blijken het jaar verslag van de verg. tot voorziening in de on kosten voor ziekenhuisverpleging alhier, blijkt dat de totaal ontvangsten en uitgaven bedra gen voor het ewoon tarief 14.694.84 met een nadeelig saldo van 327.87. Speciaal tarief id. 3001.16 met een batig saldo van ƒ498.11,5. Vergaderihg Op 9 en 10 Juni a.s. zal al hier in de Martha-Stichting de jaarvergade ring worden gehouden van de vereeniging van directeuren en directrices van rijks en parti- uliere opvoedingsgestichten. Ruiten vernield. Bij de politie kwamen weer een tweetal klachten in van ruitenvernie- ag. In één der gevallen is de dader bekend. Geboren: Lenie Hendrika d. van M. Ver- uur en S. A. Wiegman Maria Cornelia van M. Versteeg en M. C. Hogenes Lena d van J. Verkerk en W. Dekker Willem Adriaan z. van P. v. Wilgen en W. Blom Gerard ^Adrianus z. van E. Verkerk en J. N. de Jonge. Getrouwd: C. Cocx 35 j. en C. Knep- pers 28 j. G. J. Ornstein 28 j. en H. v. d. Lee 25 j. P. Markus 27 j. en C. J. Nagte- gaal 23 j. W. Lagerweij 25 j. en A. de Ja ger 21 j. B. Scherpbier 34 j. en J. B. Sam son 26 j. Overleden: Maria Johanna Reumer- mann 20 m. J. J. Cornelisse 44 j. Cath. v Wijngaarden echtg. v. G. v. d. Waay 75 j. Mij der Ned. Letterkunde. De jaarlijksche algemeene vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde zal, zooals reeds eerder ge meld, op 10 Juni gehouden worden in het gebouw der Mij. tot Nut van het Algemeen alhier. Behalve de verschillende jaarverslagen en de bekendmaking van den uitslag der stemming over de te benoemen gewone en buitengewone leden, zal mededeeling wor den gedaan van de voordracht door de com missie voor geschied- en oudheidkunde tot toekenning van een prijs van meesterschap, groot 1000 en voorstel van het bestuur om dien prijs toe te kennen. Verder bevat de agenda een voorstel om uit de rente van het vaste fonds 500 be schikbaar te stellen voor den aankoop van volksboeken uit de verzameling van wijlen dr. G. J. Boekenoogen. Na de verschillende verkiezingen za-l de heer Henri Polak een lezing houden over: Het land, het dorp en de stad. Voorts zal bekend gemaakt warden het werk, dat het bestuur der Maatschappij voor het vereenigingsjaar 19301931 op ad vies van de commissie voor schoone lette ren met den jaarlijks uitgeloofden prijs van aanmoediging, den C. W. van den Hoogt- prijs, groot 1000, bekroond heeft. Deze prijs zal worden toegekend aan Arthur Schend el voor zijn roman: Het fregatschip Johanna Maria. De Nederlandsche Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwondernemers, De Nederlandsche Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwondernemers, heeft aan den Raad der Gemeente Leiden volgens adres gezonden: Geett eerbiedig te kennen: De Nederlandscshe Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwondernemers, ge vestigd te 's-Gravenhage, Tournooivcld 3, dat hij door middel van de afdeeling „Leiden" van zijn Bond, de Verhuurders- bond voor Leiden en Omstreken, kennis heeft gekregen van een adres ingediend door den heer P. P. de Koning en anderen te Leiden, inhoudende het verzoek om van gemeente-wege over te gaan tot het bouwen van woningen en deze in „huur koop" af te staan; dat hij, indien aan het verzoek zou wor den voldaan, van meening is: dat het besluit van den Raad in strijd zou zijn met het algemeen belang, omdat op deze wijze gelden uit de overheidskas beschikbaar worden gesteld voor een doel dat niet geacht kan worden de geheele ge meenschap ten goede te komen; dat het Raadsbesluit niet zou steunen op de Woningwet, daar deze wet niet kent de mogelijkheid, dat particulieren den eigendom verkrijgen van onroerend goed door den steun van overheidsgelden; dat de Gemeenteraad door aldus te besluiten eveneens in strijd zou komen met de Gemeentewet, omdat deze wet niet kent de bevoegdheid van Gemeentebestu ren om gelden ter beschikking te stellen ter verkrijging van onroerend goed in huurkoop; dat bovendien in dezen nog opgemerkt kan worden, dat eerst dan van overheids- bouw sprake mag zijn als het particulier initiatief te kort schiet; dat dit in de Gemeente Leiden aller minst het geval is, aangezien er ruim vol doende woningen aangeboden worden in de verlangde huurprijzen, en tegen rede lijke verkoopsprijzen; dat, dit in nog sterke mate geldt voor de naaste toekomst door de bouw van cir ca 300 woningen van wege particulieren en Bouwvereenigingen; dat in theorie een dergelijke opzet nog zoo kwaad niet lijkt doch de practijk wel leert dat maatregelen als de gevraagde, niet aan zijn doel beantwoorden, daar als regel, enkele uitzonderingen daargelaten, de huizen niet meer gedurende 20 jaren, laat staan 30 jaren, door dezelfde gezinnen bewoond worden: dat de gevraagde woningbouw niet aan zijn doel zal beantwoorden; dat als gevolg hiervan de Gemeente als huizenexploitant zal moeten optreden; dat niet geacht kan worden te zijn in het algemeen, belang, daar de overheid zich hier andermaal zou plaatsen op een ter rein, dat aan het particulier initiatief dient overgelaten te worden; Redenen, waarom request-rant zich tot Uwen Raad wendt met het dringend ver zoek aan het door den Heer de Koning en anderen ingediende verzoek, niet te voldoen. 't Welk doende, enz R. K. Gemengde Zangvereeniging „Pulchri Studio". Bovengenoemde Zangvereenieging be haalde 2en Pinksterdag, onder leiding van den heer Ph. van Niekerk, op het con cours, uitgeschreven door de „Rotterdam- so'he Trammannen" en het Rotterdamsch Mannenkoor „Zanglust" te Rotterdam een 2den prijs in de afdeeling Uitmuntendheid met 265 punten. MUZIEK. Con Amore. Het jaarlijksch kerkconcert van „Con Amore" kon zich ook ditmaal voilheugen in een voldoende belangstelling. Na opening met gebed door ds. Groot En- zerink werd aangevangen met een a cap- pella koor van „La Palestrina" „Omnes Amici Mei". Dit sublieme kunstwerk werd teer en zuiver gezongen en klonk voortreffelijk in het kerkgebouw. De klankverhouding vaai de stemmen onder ling was alleszins prijzenswaardig. Hierna zong Mevrouiw Jo Vincent de beide aria's „o Gottes Stadt" van Bux- telude en „Sieg der Zeit und Wahrheit" van Handel, waarin de serene stem van genoemde zangeres' heerlijk door het ge welf zweefde. Om bij deze soliste te blij ven: de drie liederen uit „Vater Onser" van Peter Cornelius waren envoudig en waar van uitzegging met al even heerlijke stem gezongen. De orgelbegeleiding in handen van den heer Aart Smink werd ongetwijfeld verdienstelijk, bescheiden en uitmuntend aanpassend vervuld. De bassolist Nico Huisman uit Am sterdam zong „Mein theurer Heiland" met koor, violoncel en orgel uit de „Mat- theus Passion'. Zijn geluid is lyrisch van aanvoeling en hij heeft een zeer mooi timbre. Evenwel wij hadden den indruk, dat gemelde zanger dezen avond minder gedisponeerd was en bij den inzet zijn zenuwen niet geheel meester was, waar door zuiverheid van toon soms te wen- schen overliet. Het koor zong hierin iets te sterk. De cello, bespeeld door den heer M. Zagwijn ging in 't harmonium op (ver moedelijk te wijten aan den accoustiek). Zoo kwam het ensemble niet geheel tot zijn recht. In zijn solo uit de „Magnificat" van Bach en de Handel aria uit Josua, betreurden wij het, dat het mooie geluid niet meer stabiel was, terwijl in „Vater onser" van Krebs de voordracht ons meer had kunnen zeggen. De cellist Zag wijn deed zich buitendien nog hooren in „Largo" van San Martino en „Air" van Bach. Deze vermoedelijk nog jonge cel list ontlokt aan zijn goed instrument een heel mooien toon, evenwel vinden wij, dat zijn spel nog aan diepgang en gloed kan winnen. Keeren wij nu terug tot ons punt van uitgang, het koor. In aansluiting op wat de solisten zongen, had de dirigent Badh- koralen voor koor en orgelgekozen met name „Wer dat dich so geschlagen" en „Ach Herr, lass dein lieb Engelein" uit de Mattheus Passion. Geheel bevre digd waren wij niet, aangezien wij in de voordracht van het eerste koraal meer doorleving wenschten en het engel-reine daarop volgende choral iets te sterk werd gehouden in den aanvang, waardoor het tweede tekstgedeelte „alsdann vom Tod erweckle mich" in zeggingskracht verloor niet contrasteerend genoeg uitkwam. Van den grooten Palestrinakenner Ko- the werd het a cappella koor „Jesu dulcis memoria" uitgevoerd, welk koor zeer goed werd gezongen maar wij eenige be denking hebben tegen de uitspraak van het Latijn in de woorden „quaerenti'bes" en „invenientibus" waar de t als c werd uitgesproken. Het „Laudate Daminum" van Mozart was een fraai slot van dit goed gekozen programma en steeg op als een devoot avondgebed J. K. (Door te veel copie is ait verslag Za terdag blijven liggen). In het Stadion te Amsterdam werd gisteravond een MYSTERIESPEL „DE TRIOMF DER LEVENDEN" opgevoerd ter gelegenheid van de opening van den vijfden Nederland-JONGENS VAN DEN PATRONATENBOND district H aarlem en Noordwijk hebben op het voorplein van de schen Katholiekendag. Een moment tijdens het derde bedrijf. Kathedrale Kerk van St. Bavo te Haarlem op 2en Pinksterdag een spreekkoor uitgevoerd.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 12