DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND SPORT Lichtzinnige Jeugd ZATERDAG 23 MEI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 Daarnaast beslaat mag een aaide r Sipaair je, diatb versehdlleride sohakeerinigien kent, va.ii heb liiberaJnisime toib die blinde rewlubi- amnaire woede. Iai Sipaaij© liggen de rielsteananairiigen dicht naast etlkaaj. De volksmassa weet de zaken niet be scheidenalles toont zich aam het volk in scherpe vormen, de smidelijlke zon kent geen overgangen, alles staat er in scherp afgelijnde voormen. Zoo is 'het ook gesteld met den haat. tegen den godsdienst In het gewone leiven be merkt. men daar weinig van. De Spanjaar den zijn allen in meer of mindere mate ka tholiek, ook ails zij niet naar de kerk gaan. Maar in het hart van velen van hen schuilt een geheime grief tegen de kerk, doe bij bepaalde gelegenheden tot uiting kioimt. Zoo was het reedis op 17 Juli 1834, ma de regeering van Ferdinand VII, die de Span jaarden ten zieersibe verbitterd bad. De «temming was niet gunstig tegenover de kerk, men verweet de geestelijken, diat zij den koning gesteund hadden en men strooi de praatjes uit, dat de monniken de bron nen hadden vergiftigd. Toen brak oip den I7en Juli een vreese- 'lijke kiloostenbestorming los, waarbij tal rijke monniken oip de gruwelijkste wijize ver moord werden. Een groot aantal kloosters werd in brand gestoken en de inwonenden ter dood geibraeht. Na dezen Hoost©nstonm woedde de bur geroorlog, die reeds begonnen was, in nog heviger mate. Deize schandalen herhaalden zich tijdens de repuibldlkeinsche beweging van 1868 tot 1875. Kloosterlingen werden verdreven. In Reus, Figueras en Gerooia werden berken venhnaaiid; in Valladiolid en Se villa waren klooste ibra-nide n aan de orde van den dag. Men ademde eerst op, toen Alifons XII in Sagunbo weer tot koinang werd uitgeroepen. D'eze eerste republiek heeft in Spanje 7.ee.T droevige herinneringen a-oiluterigelia.ten de huidige reipuibleik werd reeds spoedig naar deze eerste beoordeeld. Men vreesde ook thans dergelijke uitwassen. Doniose Cortes zeide eens, dat een Span je zonder godsdienst een losgelaten presi dio ('©en instituut van galeislaigen) worden moest.. Een derde Hoosterstorm brak in 1909 uit, toen het Ferrer-conflict op zijn hoogtepunt •stond. Ook toen werden kloosters verbrand en verschillende schanddaden gepleegd. In den laaf sten tijd werden de gemoede ren van liet volk bovenmate verhit; het staat vast, dat agenten uit Moscou de be volking hebben opgeruid. Zoo moest het er van komen, dat zoowel in Madrid als in andere siteden de kloos- ®berstoTm opnieuw is uitgebroken. Het communisme vindt juist bij de onderste lagen der 'bevolking in den strijd tegen den gods dienst, natuurlijke mogelijkheden voor uit breiding van bet systeem. In die hoogere kringen is het een Heine kring imtel'ectu- eeleoi, die de ophitsende theorieën aanhangt. Daardoor is de voorbereiding voor de uit barstingen van haat tegen de kerk tot stand gekomen. De tegenwoordige regeering zal wel ver schrokken zijn van het zaad, dat is uitgeko men. Zij beschuldigt er de monarchisten van deze wandaden uitgelokt te 'hebben. Maar warneer de haat tegen de kerk op dergelijke wijize losbreekt, dan zullen zij wel schuld hebben, die jarenlang den haat tegen de kerk gepredikt hebben. Wegener. Dezer diagen is na veel zoeken op de ijsvelden van Croenliand het lijk gevonden van den Duit-schen geleerde prof. Alfred Wegener, die een wetenschap pelijke expeditie had ondernomen naar dit oinhePberigzaime land. Het was niet de eer ste maai, dat prof. Wegener Groenland be zocht; hij had vroeger reeds deelgenomen aan verscheidene expedities, maar ditmaal triomfeerde de koude der eenzame witte velden over den k'.einen onderinemenidlen memsoh. Eerst vond men z'n ski's en daar onder in de sneeuw het lijk, dioor de Eski mo's begraven. Prof. Wegener wa6 vooral bekend om zijn theorie over de verschuiving der wereild- deelen- Vo'gens deze hypothese drijven die we- retbddeelen in de zwaardere, maar tot op ze kere hoogte weeke massa- van de aardkern, welke b.v. op den bodem der wereldzee naar boven komt. Onder den invloed van bepaal de krachten, de zoogenaamde Pool vlucht en de inwerking van de getijden, verschuiven de wereilddeelen zeer langzaam, deels ver- wijideren zij zich van de polen der aarde in de richting van den equator, deels drijven zij van Oost naar West. Volgens deze the orie heeft Amerika zich losgemaakt van het complex Europa-- Afrika, waarbij de Weste lijke raaid van Amerika omhoog is gestuwd. Het Alpenstelsel der Oud© wereld zou zijn ontstaan door de saanenpensding der vaste landen Eurasia en Gomdiwana, welke in overoude voorhistorische tijden de plaats van Europa en Azië hadden ingenomen in de diagen, dat op het Zuidelijk halfrond het were'ddeel Leoniuria de plaats innam van den teigenwoordiigen Indischen Oceaan. Zijn werk „Die Entstehung der Komtinente", in 1923 verschenen, heeft nog steeds zijn actu aliteit niet verloren, evenmin als zijn kort daarvoor verschenen studie over het oant- staan dier kraters op de maan. Zijn dorst naar kennis dreef hem in den dood. C r i s i s. Laten wij echter het ijzige Groenland over aan de Eskimo's en die ijs- benen en schenken wij onze aandacht liever aan onze zuiderburen, bij wie het Donder dag er warnier naar toe is gegaan. Daar is plotseling een ministercrisis uit gebroken, na een uiterst rumoerige Kamer zitting. Het miuisterie-Jaspar heeft z'n ont slag ingediend. De aanleiding tot deze crisis werd gevormd dioor de goedgekeurd© plan nen der" regeering inzake den fomte nlbouw. De socialisten wilden de taak nu verder uitstellen, doch daar willlden de minisiters niet aan en de Kamermeerderheid ook niet. Verscheidene Katholieken dienden nu amendementen in, o.a. dat de verdedigings werken rondom Antwerpen zouden worden uitgeizomdierd ran die uit te voeren werken en dat de oorspronkelijk aangevraagde cre- dieten van 220 mii'lioen francs zouden wor den teruggebracht tot 175 miillioen. De premier Jaspar aanvaardde deze amendementen, waarop een heisch lawaai losbrak. Men begreep de houding der re geering niet, die eerst met alle geweld haar foirtenibouwplaoiinen er door gedreven had en nu toestond, diat de credie'ben aanzienlijk besnoeid en de uitvoering beperkt werd. De liberalen vooral "boonden zich zeer oant- stemcL, Er ontstond een onbeschrijfelijke bewe ging in de zaal; alle socialistische en vele liberale Kamerleden stonden op en som meerden den premier af te treden. Minister Bovesise verklaarde hierop, dat 'hij zijn ontslag nam en verliet de regee- ningsbauk, om weer tusisohen zijin liberale collega's plaats te nemen. Hem weird een ovatie gebracht. Het 'geroep „Aftreden!" werd luider en krachtiger. Daarop schorste de voorzitter de vergadering. Na hervatting van de zitting werd mede gedeeld, dat het ministerie-Jaspar z'n ont slag bad ingediend. Nu volgt- de traditio- neeie vraag: Wat nu? Niemand weet- het. Conferenties. Genèwe is deze week weer het- trefpunt geweest van aller lei ministers, diplomaten en deskundige ambtenaren. De Volkenbondsraad heeft er vergaderd en heeft thans voor de op 2 Fe bruari 1932 vastgesteld© bijeenkomst van de ontwapeningsconferentie den Engeschen minister van biuitenlandsche zaken Hender son tot voorzitter aangewezen en als plaats van bijeenkomst Geneve bepaald. Hender son is door zijn Duitschen collega geprezen als „de beste voorzitter, die gekozen had kunnen worden." En inderdaad ontbreekt 't te Genéve niet aan „beste" mannen, maar zij vertrouwen elkaar maar zoo weinig en vertrouwen is zoo'n voorname factor bij het werk der ontwapening. En niet alleen bij het ontwapeningswerfc, dat te Genéve sibeobts zeer moeizaam vor dert, -ma-ar ook bij het werk bot bestrijding van den economischen oorlog. Tijdelijk met- den Vodlkenbondisraad is ook de z.g. Buro- peesche eommisisie bijeen geweest, om den economische n toestand van Europa te be spreken. Briand beeft er zijn plannen tegen over d'e Duitsoh-O ostenrij ksche tol-unie uiteengezet. Voórioopig zijn ze nog zeer raag en verscheidene subcommissies zijn in gesteld om de vetrisohiilliecnde aspecten van Briaaids plan te onderzoeken. Intueschen ie; de juridische kwestie van de tol-unie (n.l. of deze in strijd is met -de vredesverdragen) verwezen naar het Permanente Hof van In ternationale Justitie te Den Haag. Als het aan de redevoeringen lag, waren we spoedig in den economischen hemel, maar nu er daden gevraagd worden JAS'PAR. Spaan-sche fusie. Reeds verle den week hebben wij de losgebarsten woede van het gepeupel in verscheidene Spaan- sche steden besproken, een onredelijke woede, wellke zich uitte in brandstichting en vernieling ran kerken en kloosters. Velen zullen zich hierbij hebben afge vraagd, hoe het Katholieke Spanje zich heeft kunnen laten verleiden tot dergelijke uitbarstingen van woede tegen de kloos ters In dit opzicht is een beoordeeling van Spanje heel moeilijk, waait sedert een eeuw zijn er feitelijk twee Spaaije's. Het ©ene is h-et katholieke Spanje, het Spanje der traditie, het Spanje dat vast houdt aan de overlevering van het verleden, het Spanje van den trouw aan het oude ge loof. Jfet Instrument, dat U poudt willen bezitten, bevindt zich In onzen voorraad. Komt U eens "bismaken PIANOS'-VLEUGELS- RADIOGRAMOFOC AMSTERDAM-ROTTERDAM-ARNHEM-BREDA-LEII VOETBAL R.K. FEDERATIE. Wedstrijdprogramma voor a.s. Maandag. Internationaal. R.-K. NederlandR.-K. België. Om het Federatie-kampioenschap. N.E.O.H.M.S. Promolie-degr. 1e klasse D. en E. LisseFortitudo. R. K. S. V. „Leiden". Voor 2d en Pinksterdag zijn de volgend o wedstrijden vastgesteld. Het 1ste elftal gaat naar V.V.L. voor een medaille-wedstrijd, aanvang half drie. Wij wenschen ons eerste veel succes. Onze junioren gaan naar Oegstgeest en zullen uitkomen op het junioren-tournooi, uitgeschreven door O.V.V. Om 12 uur moet de eerste wedstrijd ge speeld worden. Dus jongens, zorgen jullie er voor precies 12 uu op het O.V.V.-terrein te zijn. De kansen zijn zeer groot, junioren. Doen jullie je best en weet ze te benutten. DIOC. HAARL. BONT). Tweede klasse C. Onze Gezellen IIAlliance I. V ij f d e klasse D. Alph. Boys IIITeylingen III Junioren-competitie District Leiden AFDEELING A. Alph. Boys I—V.V.B. I AFDEELING B. V.V.B. IIMeerburg I (Meerburg-terr.) S.N.A. IMeerburg II; Lisse IIV.V.L. I (12.30 u.). R.-K. S. V. „Meerburg" Zoeterwoude (H.-R.) Op 2en Pinksterdag komen drie van de vier elftallen binnen de lijnen. Het eerste juniorenelftal speelt op het Meerburgterrein tegen V. V. B. II om 1 uur. Ongetwijfeld kunnen de Meerburgers winnen, maar ze weten, hopen wij, dat de B.V.B.'ers zich niet gauw gewonnen ge ven, en hardnekkig tegenstand zullen bie den Daarom is oppassen de boodschap De junioren wed strijd S.N.A. IMeer burg II gaat niet door Meerburg II speelt om 2 uur een vriend- schappelijken wedstrijd tegen Leiden III op het Leiden-terrein. Dat kan een leuk partijtje worden Afd. athletiek. Bij de Zondag 1.1. gehou den 7 ï/2 K.M.-loop in Haarlem hebben drie onzer athleten aardige successen behaald. Uit een veld van 16 loopers eindigde A. Slingerland als No. A. Visser als No. 6 en H. v. d. Steen als No. 9 De beste lan ge afstandsloopers waren aanwezig. Afd. gymnastiek. Op tweeden Pinkster dag worden in Schiedam de bondswed strijden gehouden, georganiseerd door de vereeniging Excelsior. Meerburg neemt deel met een groep meisjes-junioren, die steeds op zoo'n waardige wijze de Meer- burgkleuren wisten hoog te houden. Wij verwachten, dat zij dat overmorgen weer zullen doen. Er is de laatste weken, maan den mogen we wel zeggen, serieus en met veel animo onder de deskudige leiding van den heer Castelein geoefend, zoodat we met een gerust hart het verloop tegemoet zien. Veel succes! Ten slotte nog een zeer belangrijke me- dèdeeling aan al onze leden. Volgende week n.l. worden er clubavonden gehou den en wel Dinsdagavond voor de jongens en de heeren en Donderdagavond voor de meisjes en de dames. Zeer leuke program ma's zijn in elkaar gezet, zoodat we ieder een op die avonden verwachten. Bijzonder heden volgen nog De groet aan den Rijkspresident. Het DUITSCHE OPLEIDINGS SCHIP „NIOBE" dat kortgeleden een bezoek aan ons land bracht, heeft deelgenomen aan de vlootmanoeuvres, die in de nabijheid van Kiel deze week gehouden zijn. Bij het bezoek van den Duitschen Rijkspresident, von Hindenburg, stond de equi page in de masten opgesteld ter begroeting. FEUILLETON door ARTHUR APPLIN. 16) Rupert lachte eenigszins zenuwachtig. Ik veronderstel, dat 't Sir Reginald wel vreemd zal hebben aangedaan, dat ik de cheque verloor, terwijl we dat geld toch zoo noodig hadden. Doch, ziet u, vader, de cheque kwam op een zeer critiek moment in m'n bezit, juist toen ik ieder oogenblik den uitslag van m'n examen wachtte, ter wijl ik van plan was alles wat ik nog be zat te wagen op het paard, dat favoriet was. Dit geld was echter ook geleend geld. Ik zie nu in, dat het slecht van mij was zoo te doen en ik schaam me werkelijk. Ik beloof u, dat ik voortaan niet meer zoo dwaas zal zijn. Nu heb ik geld genoeg om m'n studie een poos voort te zetten en. voor geval u om eenig bedrag zoudt verle gen zitten Dale schudde z'n hoofd. Ik ben 'n man van den ouden stem pel. Ik durf zelfs te zeggen, dat je me mis schien zult uitlachen. Was ik rijk, dan zou ik bij voorkomende gelegenheden misschien wel eens een kleinigheid wagen. Doc-h we zijn arm en wellicht is het dat, wat me juist zoo trots maakt. Houdt het geld voor jezelf, m'n jongen; betaal al- je schulden er mee, doch vraag me niet er iets van aan te nemen. Ik kan onmogelijk geld aam vaarden, hetwelk je op een dusdanige wijze hebt gewonnen. Je had het recht niet een dergelijk risico op je te nemendaarom lijkt het mij, dat je ook geen recht had op het geld. 't Is nu echter te laat om terug te keeren; daarom gebruik het saldo voor jezelf, doch maak er een goed gebruik van met het oog op je welzijn. Rupert boog het hoofd. Hij stond juist op het punt z'n vader alles te vertellen, ook van zijn liefde en verloving met Ruby Strode. Dale onderbrak hem. Ik vrees er voor, dat je zult moeten beginnen met morgenochtend naar de stad terug te gaan. Het is maar voor een paar dagen, doch daarna kom je toch weer terug, niet Rupert knikte. Natuurlijk, als het noo dig is, ga ik. Ik zie echter niet in, waarom ze me nu nog noodig hebben. Ik heb aan sir Reginald alles verteld wat ik wist. Dale kuchte een beetje zenuwachtig. Sir Reginald heeft je niet noodig, doch de dirtceite van de bank. Bovendien... Scotland-Yard heeft de zaak in handen. Ze eischen van je, dat je een nauwkeurige opgaaf doet van je doen en laten op den be- wusten dag, waarop je de chèque ontving en verloor. Dit is het minste, wat je onder de gegeven omstandigheden kunt doen, m'n jongen. Want, komt het geld niet te recht, dan zal ik moeten bijspringen. Rupert schudde z'n hoofd en zei niets meer. Opnieuw verloor hij den moed. On geacht het feit, of zijn vader wettelijk aan sprakelijk was of niet, was Rupert er van overtuigd, dat, al zou zulks be teekenen, dat alles wat er nog aan bezittingen be stond door z'n vader zou moeten worden verkocht om sir Reginald te kunnen beta len, de oude man dit onheroepelijk zou doen; tenzij het geld weer terecht kwam. Per slot van rekening had hij slechts ge wonnen om toch nog te verliezen. Alvorens te gaan slapen, klopte hij aan Marjorie's kamer. Hij zette zich op den rand van haar bed, juist als vroeger, toen ze nog klein waren en ze nog geen idee hadden van alle zorgen en leed die in de wereld te koop zijn, gelukkig als ze waren met hun leven en werk op de hei. Eerst spraken ze over koetjes en kalf jes, dingen, die voor Rupert van geen be lang meer waren, doch die bij Marjorie toch nog een heel stuk van haar leven vul den. Toen vroeg ze hem naar z'n leven in Londen en of hij wel gelukkig was. In ieder geval ben je veranderd, zei ze. Je ziet er lang niet zoo goed uit als vroeger. Er is toch niets onprettigs gaande, wel Hij schudde zijn hoofd. Ik voel me goed. Ik heb een geheim, dat ik je binnenkort wel zal vertellen, 't Is iets wat me geluk kig stemt en ik hoop dat ook jij er blij om zult zijnJe vermoedt nu natuurlijk wel wat het is, doch vertel het aan niemand.. Luister, als ik weg ben, is het beter dat je zoo weinig mogelijk met Despard alleen bent. Hij is een aardige vent, doch hij is niet iemand voor een meisje als jij. Hij behoort tot dat soort mannen, die het hof maken aan iedere aardige vrouw, die ze ontmoeten Marjorie zat rechtop in haar bed en lachte hartelijk. Rupert ging verder. Toen ik gister avond van Post-Bridge Hall terugkeerde, zag ik jou met Jim Chricton over de brug anderen bemoeien, doch het schijnt me toe, a-ndern bemoeien, doch het schijnt me toe, dat je voor elkander nog al wat voelt Marjorie's wangen leken wel roode ro zen. En terwijl hij haar zoo zag zitten, werd het hem opeens duidelijk, hoe mooi z'n zusje was. Als haar broer had hij haar al tijd met de oogen van een broer bekeken. Nu zag hij haar plotseling, zooals de man de vrouw zietjong en schoon. Ja, we houden heel veel van elkaar, zei ze zacht. Hij wil met me trouwen, doch ik heb het hem nog niet beloofd. Onze maatschappelijke \terhoudingen zijn zoo geheel verschillend. Ik ben niet goed genoeg voor hem. Rupert lachte. Jij niet goed genoeg voor hem Marjorie knikte. Dat heeft hij mij ook zóó gezegd, toen ik hem dat zei. Doch het is zoo. Ik ben slechts de dochter .van een farmer; hij is de zoon van een edelman. Zeg nu maar niets meer daarover, broer, ze ze, toen hij op het punt stond haar in de rede te vallen. De tijd zal onze raads man zijn. Als we werkelijk veel van elkan der houden, kunnen we best een poos-je wachten. Ruperl boog zich over haar en gaf haar een hartelijke kus. Er stonden tranen in z'n oogen. Hij stond op en blies de kaars uit; het was nu donker in de kamer. Om je de waarheid te zeggen, zusje, ik ben in Londen zoo'n beetje een fuifnum mer geweest, zei hijhij vond het gemak kelijker in het donker te zeggen, wat hem hinderde. Door m'n stommiteit en m'n zelfzucht moet ik morgen naar Londen te rug, doch het is maar voor een paar dagen na m'n terugkomst vertel ik je dan wel al les. Want, Marjorie, ook ik houd van een meisje. Ik begin nu in te zien, dat zij te goed voor me isze is 'n engel. Hij ging vlug naar de deur, welke hij opende. Ik ben blij, Rupert, fluisterde Marjo rie. Wel te rusten. Wel te rusten, herhaalde hij, vlug de deur sluitend en naar z'n eigen kamer gaand. Misschien was het wel zoo: Marjorie was slechts de dochter en hij de zoon van een farmer. Daarom had hij in Londen ook zulke domme dingen gedaan. Z'n oogen hadden echter nog bijtijds de zaak zuiver in gezien. De liefde had hem de waarheid ge openbaard. Hij was de zoon van 'n farmer. Doch z'n vaders droom moest worden verwezenlijkt. Hij zou alles op alles zetten, om in de volle beteekenis een man, een man van eer te zijn. HOOFDSTUK VII. De bezoekers. Het was reeds avond, toen de sneltrein uit West-Engeland Padding Station binnen- stoomde. Rupert stapte uit, een kleine reis koffer in de hand. Hij kwam wel in de be koring een taxi te nemen om naar huis te gaan, doch hij zette de gedechte onmiddel lijk van zich en nam de ondergrondsche naar Westminster. Ofschoon hij nu toch voldoende contanten bij zich had sloeg hij andere wegen in en was hij vast besloten van stonde af aan geen stuiver meer dan noodzakelijk was uit te geven. Hij had de pensionhoudster zijn komst niet gemeld; zoodoende trof hij haar niet thuis, terwijl ook niets voor hem gereed stond. Zijn kamers zagen er stoffig uitde gordijnen waren neergelaten., er hing een koude en ongezellige sfeer. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9