DONDERDAG 21 MEI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 UIT DE RIJNSTREEK KOUDEKERK. GEMEENTERAAD. 19 Mei 1931. Tegenwoordig alle leden. Na j opening met gebed worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Ingekomen is o.a. het goedgekeurde Raadsbesluit tot verkoop van grond bij de Koudekerksche brug en de goedgekeurde bevordering tot afschaffing der straatbe lasting ingaande 1 Mei 1931. Een schrijven van C. W. Hoogeveen na mens eenige werkloozen inzake het verlen gen van de steunregeling wordt voor ken- nisgeving aangenomen, uit overweging dat het verleenen van ondersteuning in dit geval moet worden overgelaten van het Burger lijk Armbestuur. Aangeboden wordt het verslag der Volks huisvesting. Aan de orde is de benoeming van 4 leden der schattingsconimissie, welke in de vorige vergadering is aangeboden. De voorz. zegt, dat, hoewel de meerder heid van B. en W. ook van meening is, dat de commissie niet geheel juist is samenge steld, men geen aanbeveling kan doen, waarop andere namen voorkomen, doch dat de meerderheid bij een eventueele vaca ture eèn wijziging zou willen voorstellen. De heer Slegtenhorst ziet de noodzake lijkheid va»n een verandering niet in; er zijn nimmer klachten ingekomen. De lieer Lieverse wenscht wel verandering, evenzoo de heer van der Lee, die er op wijst dat men zich niet beleedigd behoeft te gevoe len. Üp een verzoek van den heer v. d. Lee om'eenige namen te noemen, kan de voor zitter niet ingaan. In de vacature-D. Dorrepaal wordt deze benoemd met 6 stemmen; 1 stem verkreeg de heer Slegtenhorst. In de vacature-Bh. Qualm wordt be noemd de heer Qualm met 4 stemmen; de heeren G. P. de Jong. H. v. Leeuwen en P. de Jong krijgen ieder 1 stem. In de vacature M. Schenkeveld wordt benoemd de heer Schenkeveld met 4 stem men; de heeren J. Wilk, P. v. d. Lee en H. v. Leeuwen verkrijgen 1 stem. In de vacature A. v. Egmond wordt bij derde stemming benoemd de heer v. Eg- mond. De heer H. v. Leeuwen verkreeg 2 stemmen en G. P. de Jong 1 stem. De voorzitter licht toe de voorgestelde wijziging der verordening op de rechten van het gebruik van het'slaohtlokaal. B. en W. willen den veehouders tegemoet komen, ofschoon de rechten in vergelijking met an deren niet te hoog zijn. Volgens het voorstel zullen de rechten voor het veilen met 2/5 verminderd worden. Bij afkeuring worden de keurloonen te ruggegeven, echter niet het recht voor het gebruik ten behoeve van het afslachten. De heer Lieverse zou dit in geval van af keuring ook willen teruggeven. Evenzoo de heer v. d. Lee. De voorzitter, de wijziging der begroo tingen besprekende, zegt, dat B. en W. den opzichter voor buitengewone werktijden bij de werkverschaffing een gratificatie willen verleenen van 25. De heeren van der Lee en Lieverse zijn hier tegen; er komt ook wel eens een tijd, dat de opzichter niet veel te doen heeft. De heer de Jong meent, dat die gratificatie niets te maken heeft met het salaris. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen, die der leden v. d. Lee en Lieverse. De circulaire betreffende de wedden van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvan gers, beoogt eene wijziging te brengen, om dat gebleken is, dat eenige bepalingen be treffende de periodieke verhoogingen on billijk werken. Besloten wordt zich met de voorgestelde wijzigingen te vereenigen. In een vorige vergadering is vastgesteld een verordering op de heffing van rechten op het- gebruik van voor den openbaren dienst bestemden grond en een verordening op de invordering daarvan. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft eenige bezwaren van redactioneelen aard. Voor een overspanning van radiodraden zal o.a. een recht per draad worden berekend. Het voorstel wordt z. h. s. aangenomen. Door T. de Bruin en A. J. Lieverse zijn bezwaarschriften ingediend tegen diens aanslag in het vergunningsrecht, bedragen de 37.50. De voorzitter zegt., dat dit recht wordt berekend naar de huurwaarde der localiteiten. Een schatting is echter zeer moeilijk. Ook in een 2-tal naburige gemeen ten komt men tot een bedrag van 25. zoodat B. en W. meenen te moeten voorstel len de huurwaarde nader vast te stellen op 95.—, zoodat het vergunningsrecht 25.— bedraagt. Aldus wordt besloten. De heer Lieverse stemt niet mede. Op verzoek van Ged. Staten worden de in een vorige vergadering vastgestelde be sluiten tot het aangaan van een dading met de Provincie Z.-Holland en met de wed. J. Post, gewijzigd in gewone overeenkomsten, waarbij een grenswijziging wordt bepaald. Rondvraag. De heer v. d. Lee vraagt of de aanbesteding van den bouw van 2 brug wachterswoningen niet beperkt kan worden tot ingezetenen van Hazerswoude en Kou dekerk. De voorzitter zegt, dat dit onmo gelijk is bij een publieke aanbesteding. Spr. zal echter met den Raad raadplegen als een niet-ingezetene den laagsten inschrijver mocht zijn. De heer de Jong zegt, dat hij vertrouwt, dat het Burgerlijk Armbestuur in den nood zal voorzien, als zich werkloozen aanmel den. De voorzitter zegt-, dat hij dit ook hoopt, doch dat. de Raad zich 'hier niet in kan mengen. De steunregeling kan alleen toegepast worden bij een algemeene crisis toestand. De regeling kan dan direct weer werken. BODEGRAVEN. Jubileum Bouwvakarbeitiersbonrl. De R. K. Bouwvakarbeidersbond St. Jozef afd. Bodegraven, viert Dinsdag 2G Mei a.s. haar 12 1/2-jarig bestaan. Op len Pinksterdag, om 8 uur, alge- meene H. Communie der leden en om half elf een H. Mis voor de afdeeling. Dinsdag avond om half acht feestvergadering in 't Patronaat voor leden met echtgenoote of verloofde. Personalia. Voor gemeente-veldwach ter hadden zich 70 sollicitanten aangemeld, Benoemd is de heer Bergsma uit Assen, laatstelijk gemeentepolitie te Amsterdam. BOSKOOP. Priesterfeest. Dinsdagavond te S uur was door de K. S. A. een vergadering uit geschreven om door en uit de parochia nen een commissie te benoemen welke tot doel zal hebben het a.s. priesterfeest ter gelegènheid van de H. Priesterwijding van frater Pannebakker voor te bereid»*- Dc voorzitter, de heer Vermeulen, open de de vergadering niet den Chr. groet, en heette de aanwezigen welkom. Spreker bel reurde het, dat zoo weinig personen aan de uitnoodiging 0111 deze vergadering bij te wonen hadden gevolg gegeve.i. Ver der deelde de voorziter mede, dat deze vergadering was belegd, om een commissie te benoemen voor het a.s. priesterfeest van frater Pannebakker en verzocht bij de be noeming liet bes'uur der K. S. A. buiten beschouwing te laten. Hierna werd het woord gegeven aan de vergadering. De heer Brand steidc voor een perma nente commissie tc vormen welke bij ev. aftreding kan worden aangevuld. Een. ver gadering van de parochianen is dan niet meer noodig. De commissie kan dan wan neer weer dergelijke feesten in het voor uitzicht zijn, zelf voor alles zorg dragen. Dc Voorzitter deelt mede, dat het be stuur der K. S. A. dit in bespreking heeft gehad, maar bij nader inzien een ander pfainj,heeft ontworpen, nl. dat de vergade ring het bestuur der K. S. A. machtigt, wanneer een losse commissie benoemd wordt, deze commissie door het bestuur der K. S. A. te laten benoemen. De heer Mathot vindt het gemakkelijker dit aan de Iv. S. A. over te laten. Deze»laat dan ook nog eens wat van zich hooren. De heer Houdijk merkt op, dat dan liet „parochiale'' wegvalt, en vindt, dat voor iedere gelegenheid door de parochie een commissie moet worden benoemd. De heer v. a. Slaak stelt voor dit op het programma der jaarlijksche vergade ring, die toch ieder jaar moet worden uit geschreven, te vermelden. Spreker vindt een permanente commissie onnoodig, daar niet ieder jaar dergelijke feesten moeten worden voorbereid. Na nog eenige discussie werd in stem ming gebracht: le. Permanente commissie, 2e Losse commissie, aldus bij iedere gele genheid een nieuwe te benoemen. Voorstel 1 werd verworpen. Voor stemden 4 aan wezigen. Bij de keuze der commissieleden stelde de heer L. van Lint voor, geen personen le benoemen, die dergelijke feesten zelf in het vooruitzicht hebben, en geen dames in het comité op te nemen, spreker heeft er niets op tegen dat enkele leden van het bestuur in de commissie zitting heb ben. Gekozen werden de heeren Th. Hou- dijk.A. Brand Pzn., Chr. van Koppen, Pan nebakker, v. d. Staak en Th. Nieuwesteeg. De heeren v. Koppen en Nieuwsteeg, wel ke niet oj) de vergadering aanwezig waren zullen met hun benoeming in kennis wor den gesteld. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter met den Chr. groet deze verga dering. NIEUWVEEN. Eierenveiling. Donderdagavond te half negen (n. t.) zal in café Schreuder de eer ste eiervciling gehouden worden. Het be stuur rekent op aller belangsteling. Zooals reeds eerder gemeld, worden niet alleen eieren doch ook boter, kaas, bloemen etc. geveild. Wat de veilingkosten betreft, leden be talen 4 pet. en niet leden 6 pet. van het te veilen bedrag. Met aandrang zij er op gewezen, dat zij die eieren veilen, deze in kistjes van voorgeschreven grootte ter vei ling moeten brengen. Tegen kostende prijs zijn deze verkrijgbaar bij den heer D. Schreuder. Ter geruststelling vermelden wij nog, dat de eerste malen deze bepaling nog niet in al haar gestrengheid zal wor den uitgevoerd. Een half uur vóór tijd moe ten de veilingproducten ter plaatse aanwe zig zijn. Na kennisgeving aan het bestuut worden de goederen aan huis afgehaald. Wilhelmina Vereeniging. Maandag avond te half negen, had in café Van Eijk, de jaarlijksche. ledenvergadering plaats der Wilhelmina Vereeniging. Wegens verhindering ran den voorzitter, d.r. B. Nor, heet de vice-voorz. de heer M. Karsemeijer, de aanwezigen welkom. Spr. wijdt eenige woorden aan de geslaagde feestviering van het vorig jaar, wait vooral aan 't Bloemencorso en de sport demonstra tie te daniken is. Hopende dat de discussie op deze belangrijke vergadering onder de noodige ernst zullen geschieden, geeft spr. het woord aan de heer J. Zekveld, ter lezing der notulen, welke onder bijzondere dank worden goedgekeurd. Volgt" rekening en verantwoording van den penni/ng!mee<ste.r over het vorig jaar. Ontvangsten 1674.79 1/2, uitgaven 1661,98 1/2, batg saldo 12.81; op de boe renleenbank 51,10; zoodat de vereeniging in totaal 63.91 rijk is. In de oontrole-commisisie worden benoemd de heeren P. Sprey, P. Kok en B. van Nout Jr. Alles wordit- doer hen in orde bevonden. Alleen uit de heer Nout zijn verwondering over de 257 uren aan arbeidsloon voör het in orde brengen ene. van het feestterrein. De voorz. zegt., dat daaronder ook begre pen zijn de uren voor hot vervaardigen van een hulpbrug en een gymnastiek vloer. Het bestuur is ook van meening dat aan ar beidsloon grooter bedragen weggaan dan vroeger. Bedroegen die kosten de vorige ja ren ongeveer 100, thans zijn ze gestegen tot 180. De totale terrein kosten waren voor 1930 300. Spr. is van meening dat een vereeniging van 500 leden onmogelijk zulke bedragen kan uitgeven. Hij raadlt echter aan, deze kwestie aan het bestuur over te laten, die maar een meer economi sche wijze van terreininrichting zal uitzien. De heer H. v. Eijk Jr., vraagt of het voortaan niet bij insohrij ving kaai ge schieden. De heer Ncnt zou die inschrijving ook voor nieit-gemeen'tonaren open willen stellen. De voorz. verzoekt het bestuur in deze te la- Ion beslissen, dat, alidus sipr., de koorden van de beurs in handen zal houden. Boven dien hebben we een penningmeester, die als een bloedhond vecht voor de kas. „Nou, nou!" klinkt het grommend uit de mond des thesauriers. (Hilariteit De voorz. zegt den heer Zekveld, de secretaris-penning meester, van harte dank voor de vele ge wichtige diensten de W.V. bewezen Ap plaus. Het. volgende agenda-punt geeft de be stuursverkiezing. De heer C. Caampfens, door het bestuur toissohentijds benoemd, wordit door de aanwezigen onder applaus thans reglementair gekozen. Aftredende bestuursleden zijn de heeren W. v. Eigmond, H. Ram, A. v. Zoest en A. Schialy. Bovendien zijn e.r twee vacatures door bedanken van de heeren E. Bergsma en G. v. d. Weijden. Het bestuur geeft as candddaten de heeren P. Sprey. W. Plomp, C. Verkerk en C. Hoogervorst (a.d.- Am- stel). De heer Sprey wenscht echter, on danks de menigvuldige pogingen door den voorz. aangewend, niet voor een candida- tuur in aanmerking te Ironie n. De uitslag der stemming luidt: uitge bracht 36 stemmen. Gekozen worden de heeren H. Ran (30 stemmen), A. van Zcest (33), A. Schaly (29), C. Hooger vorst (27), C. Verkerk (27), en W. Plomp (25). De heeren nemen, voor zoover aanwezig, hun functie GEMEENTERAAD VAN UITHOORN Onder de hamer komt dan het voornaam ste agenda-punt, n.l. het al of niet vieren van het Wi■helminafeest dit jaar. in ver band met de alom heerschende malaise. De voorz. doet voorlezing van een schrij ven d.d. 17 Maart j.l. van den burgemeester, de ed.el- aohtb. heer J. W. Geeisink, tevens eereo- voorz. van de W.V. Z.E.A. verzoekt de ver- eeraging dit. jaar de feestelijkheden zoo mo gelijk te beperken tot één diag, in aanmer king genomen de huidige omstandigheden. Adressant meent dat, gezien de weinig be nijdenswaardige positie der winkeliers,, een feestviering ais andere jaren, niet op zijn p'aats is. Schrijver vreest dat duizenden guldens, die onze middenstand rechtens toekomen voor een groot deel hun weg naai de zakken van vreemde kermis-exploitanten zullen vinden, hetgeen hij zeer zou betreu ren- De voorz. zegt dat het woord hier aan de vergadering is. In de boezem ra.u het be stuur is dit vraagstuk druk besproken. Spr. meer.t dat het schrijven van den burgemees ter naast veel waars, ook aanvechtbaar heden bevat. Zoo acht het bestuur dat, als zouden 's avonds 3000 a 4000 stok ge gooid worden, wel wat overdreven. Boven dien komen 's avonds op het feestterrein veel vreemden. Dan zal zich het geval voor doen dat, zoo Nieuw vee n geen feest geeft, een groot conti,gent a'licht op andere plaat sen zal gaan feesten. Om één dag feest te vieren gaat- niet, daar aan de kas dan te zware eischen gesteld worden. De meerderheid ran het bestuur heeft zich op zijn vergadering uitgesproken voor een viering op de oude schaal. De aanwezi gen hebben echter nu het heft in handen, aldus de voorz. De heer Sprey, het woord verkrijgend, vindt dat voor de grooteren dit jaar het feest wel weg kon blijven; voor de kinderen meet het echter doorgaan. Spr. is zoo mo gelijk voor een beperkte viering, b.v. één d-a.g, als va'gt- geregeld: 's morgens de kin derspelen. 's middags volksspelen en de avond zou gevuld kunnen worden met een spertdemonstraitie. als het vorige jaar. De voorz. wijst den heer Sprey op de grobte besten, als landihuur. het engageeren j van een muziekcorps enz. Volgens spr. kan de kas beter twee dag-en dragen dan één, I daar in liet eerste geval de vermakelijkhe den, diie dan kunnen kernen, veel geld in de j la brengen. Dc heer H. v. Eyck Jr. veirteClt j van een plaats, waar de „spulTebazen" niet J mochten komen; teen vierden de jougelui i feest langs de wegkant, bij maneschijn, of zwalkten in benevelden toestand langs 's Heeren wegen. Het volgend jaar was er fe est met vermak e ijMiedien, De heer J. Hoogendoorn spreekt zich uit t egen feest viering. Naar zijn meening laadt - het bestuur een grootc verantwoording op zich, zoo het in deze benarde tijden nog tot j feesten besluit. Na heel lange discussie gaat men ten slotte tot stemming o\ er. Ddde voorstellen worden in stemming gebracht, n.l. a. voor aie feesten; b. tegen al',Ie viering en c. een I beperkte viering, n.l. 1 dag (voorstel van den heer Sprey). De voorzitter dringt er op aan, dat ieder naar plicht en geweten zal stemmen met de noodige ernst, die dit geval toch stellig ver dient. Het resultaat luidt: Uitgebracht 42 st-., I n.l. 31 vóór oude feestviering, 8 tegen en 3 j beperkte viering. Een applaus barst van de meerderheid les als de uitslag bekend is. De vóorz. hoopt dat allen met ernst- hun stem hebben uitgebracht en dat de vereeni- j góng haar daad achteraf niet behoeft te betreuren. Het bestuur verkrijgt van de vergadering machtiging, de datum der feestelijkheden te bepalen. Op verzoek van den hec-r Sprey zal het bestuur er rekening mee houden, dat de da.tum in het eind vau Augustus.of begin September valt, omdat dian a'-le va-cauties geëindigd zijn. Tegen elf uur sluit de voorz. de vergade ring en dankt de aanwezigen voor hun op- komst. De Raad dezer gemeente vergaderde Dins dagmiddag te 2 uur. Voor de opening der openbare raadszitting houdt de voorzitter van het hoofdstembureau een openbare zitting van genoemd bureau en brengt proces-verbaal uit van de ingezonden candidaten der gemeenteraadsverkiezing op 12 Mei j.l. Alle lijsten werden geldig ver klaard en alle candidaten gehandhaafd. Nu volgt opening van de vergadering met gebed, Voorzitter burgemeester G. A. L. M. Vos de Wael. De notulen worden hierna aan de orde gesteld. De heer Corsel maakte aan merking; allereerst waren ze niet binnen de 14 dagen verzonden, ten tweede waren ze niet voldoende. De notulen moeten een juist beeld geven van het verhandelde. Een notulenquaeslie. De voorz. zegt, dat door de verkiezings- drukte de notulen eenigszins verkort zijn. Zij zijn evenwel niet stenografisch gegeven, en dus wel voldoende. De heer Corsel is het niet met den spreker eens. Men moet, als men later de notulen nog eens opslaat, een juist verband van de zaak krijgen. Wethouder Verwoerd vraagt, of hij het van zooveel gewicht acht zulke uitgebreide notu len te hebben. Was er meer personeel, dan kon het. Maar nu zijn de werkzaamheden van dien aard, dat beperking noodzakelijk bleek. Hij stelt daarom voor aan den Raad, dat de notulen er uit mogen zien, zooals ze nu zijn, dus alleen 't weergeven van het verhandelde en de conclusies. De heer Corsel doet de wedervraag, of hij de Raadsvergaderingen niet zoo gewichtig acht. Van gewone vergaderingen worden uit gebreide notulen gemaakt. Hij waarschuwt te gen het voorstel-Verwoerd. Wethouder Verwoerd blijft bij zijn voorstel, 't Zakelijke staat bij hem vèr boven alles. De heer Bosman is het met beide sprekers niet eens. In de laatste jaren zijn we wat ver wend. Hij stelt voor aan den Raad het voor stel Verwoerd niet in stemming brengen, maar aan den secretaris het over te laten om aan den Raad wederom notulen te geven als hij gewend was. De voorz. raadt aan te laten zooals het was. Wethouder Verwoerd wil zijn voorstel wel intrekken, maar dan blijft altijd de critiek be staan. Hij wil het dus aan den secretaris over laten. De voorz. merkt op, dat men steeds tevre den is mogen zijn, een enkele keer mag er wel eens doorslippi verlangt geen stenogi wil in de notulen het den loop der vergadering lolulen in orde bevonden. Ingekomen stukken. Hiervan melden we: kasopname gemeenteontvanger ƒ2520.31; id. slachtbedrijf 130.11; id. openbare werken 531.01id. woningbedrijf 25.75, alle in orde Mej. Grond aanvaardt haar benoeming als on derwijzeres. Mej. Gons wordt herbenoemd als lid van 't plaatselijk schooltoezicht. De heer Zeldenthuis aanvaardt een stukje grond van de gemeente. Een gemeenschappelijke regeling in schoolaangelegenheden is getroffen met de gemeenten Mijdrecht en Nw. Amstel. Eindelijk volgden nog enkele verslagen. De heer Corsel phisch verslag, maa beeld weergeven vai Hierna worden de Lichamelijke opvoeding. 3. Onderwijs lichamelijke oefening. Een adres van de gemeente Arnemuiden om ad- haesie te betuigen aan haar adres, gericht aan H.M de Koningin, waarin verzocht wordt het onderwijs in lich. opvoeding op te schorten tot na 1936. Het invoeren van het onderwijs in lich. oefening brengt voor de gemeenten groo- te financieele offers. B. en W. zijn de strekking van dit adres wel sympathiek, alhoewel zij weinig succes ver wachten. Zij willen dan ook adhaesie betuigen. De heer Corsel begrijpt B. en W. niet goed. Hier gaat men een centraal gymnastieklokaal bouwen en nu wel men adhaesie betuigen. Hij acht het geven van gymnastiek een voornaam vak van het leerplan. Hij wil daarom tegen stemmen. B. en W. zijn niet tegen het onderwijs, maar tegen de uitgaven. Wethouder Verwoerd zegt, dat ontheffing kan verleend worden voor uitgebreide gemeen ten, waar de scholen vèr uiteen staan. De heer Corsel meent, dat dit in 't adres niet is opgenomen; er wordt ontheffing ge- 'vraagd. Wethouder Nederland meent, dat bedoeld wordt de verplichting op te schorten na 1936. Dat heeft zijn goede zijde. Gemeenten net een slechte kas zouden deze ontheffing kunnen aanvragen. De heer Corsel meent, dat als men zoo gaat beknibbelen op het onderwijs, dit dan voor de gemeente zeer nadeelig zou zijn. Het onder wijs moet aan de spits staan, vooral voor vreem delingen moet dit bekend zijn. Wethouder Nederland zegt dat de gedach ten van spreker en de zijne nogal uiteen loo- pen. Als men tekort heeft aan financiën, dan moet men zuinig zijn. Als de belasting hoog wordt, dan vestigen zich weinigen vreemde lingen. De heer Bosman vraagt: als een kleine ver verwijderde school geen prijs stelt op een lo kaal, is men dan verplicht tot het bouwen? Het antwoord luidt: neen. De verplichting wordt opgeschort, zegt de voorz. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met één stem j tegen, die van den heer Corsel. j 4. Een adres tot opheffing van 't bouwver- I bod was niet op zegel en werd niet behandeld. 5. Op een verzoek van den heer Th. Wijfjes 1 om vergoeding te ontvangen voor zijn kinde ren volgens art. 13, le lid der L. O.-wet 1920, die te Kudelstaart de school bezoeken, werd afwijzend beschikt, daar hij geen 4 K.M. van genoemd school afwoonde. 6. De maatschappij „De Volharding" had ontheffing van betaling van kadegeld gevraagd De „Volharding" had een jaarabonnement en was 1 Maart 1931 geliquideerd. De ontheffing betreft dus slechts enkele maanden. B. en W. stellen voor de ontheffing in te willigen. De Raad gaat hiermede accoord. De voorstellen 7, 8 en 9 gaan zonder veel omhaal onder den ha mer door, 10. Een verzoek was ingekomen van het be stuur der Wilhelminavereeniging te Kwakel om de datum der kermis een week te ver vroegen met het oog op kerkelijke feesten en aangelegenheden. Dit jaar zou dus de kermis vallen op 1 en 2 September. B. en W. stellen voor aan dit verlangen te voldoen. Na een woordenwisseling of 't aan de Kwa kel nog kermis is of niet, wordt het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 11. B. en W. stellen voor een nieuwe kas geld leening aan te gaan van 100.000 en een oude van 60.000 in te trekken. Goedgevon- 12. De vleeschkeuringsverordening ondergaat een kleine wijziging, 13. Aan de bouwterreinbelasting betwijfelen Ged. Staten de rechtmatigheid. Zij geven daar om den Raad in overweging deze in te trek ken. B. en W. willen ze blijven handhaven en al- zoo een uitspraak van de Kroon uitlokken. De heer Blom gelooft zeker, dat de Kroon afwijzend zal beschikken. De Raad gaat accoord met het voorstel van B en W. 14. Een begrootingswijziging 1931 wordt goedgekeurd. 15. De Raad machtigt het college van B. en W. met omliggende gemeenten een overeen komst aan te gaan om ingeval van brand hulp te verleenen aan die gemeenten. 16. Een begrootingswijziging 1930 wordt goedgekeurd. 17. In de onderwijsverordening komt een ver andering. Tot nu ging de O. L. School 5 minu ten voor den aanvang der schooltijden open, nu stellen B. en W. voor 15 minuten voor den aanvang. De Raad gaat ermee accoord. 18. Aan den heer D. W. Vodegel was met ingang van 1 Mei j.l. ontslag verleend als on derwijzer aan de O. L. S. School. Hij had aan gevraagd 1 April. Onderwijzer of onderwijzeres? 19. Benoeming onderwijzeres. Een oproeping was geplaatst, waarop 15 sollicitanten hadden gesolliciteerd: 2 manlijke en 13 vrouwelijke. Daar de 2 mannelijke niet geschikt bleken, hadden B. en W. 3 vrouwelijke op de voor dracht geplaatst: lo. mej. F. H. Prummel uit Zevenhuizen; 2o. mej. K. Langendijk; 3o. mej. G. H. L. Grolle. Naar aanleiding van deze voordracht waren twee adressen ingekomen van de vereeniging „Volksonderwijs" en de Oudercommissie'', die beide het verlangen kenbaar maakten, dat be noemd zou worden een manlijke leerkracht, vooral met het oog op vervanging van het hoofd der school bij ziekte of ontstentenis. Zij wenschten daarom een nieuwe oproeping te plaatsen, waarin alleen een manlijke leer kracht gevraagd wordt. De heer Verkerk maakt de opmerking, dat hij de adressen niet gezien had. De heer Blom vindt het een scheeve ver houding vooral bij afwezigheid van het hoofd Wethouder Verwoerd merkt op, dat aan de R.K, School aan de Kwakel ook hoofdzakelijk vrouwelijk personeel staat en daar gaat het tcch goed. De heer Corsel zegt, dat in geval van ver vanging een vrouwelijke leerkracht slechts één maand, een manlijke langer mag vervan gen. Een manlijke leerkracht heeft op de leer lingen der hoogere klas meer ontzag. Eén der manlijke was toch geschikt. De voorz. zegt, dat deze ook ongeschikt is. De heer Könst voelt veel voor beide adres sen, maar vraagt of de ouders der schoolgaan de kinderen ervan doordrongen zijn, dat het wel 2 tot 4 maanden kan duren, alvorens een nieuwe kracht kan aangesteld zijn, waarop de heer Corsel bevestigend antwoordt. Alzoo in stemming gebracht, wordt met twee stemmen tegen (Verwoerd en Maat) besloten, dat een nieuwe oproeping voor een manlijke leerkracht zou geplaatst worden, 20. In de commissie tot onderzoek van de rekening 1930 worden benoemd de heeren Bos man, Maat en Verkerk. 21. Herbenoemd als leden van de schattings commissie worden de heeren J. v. Meetelen, J. C. Strijland, I. Koole en Matth. Kleijn. 22. B. en W. stellen voor een stuk grond, groot 400 M2. aan te koopen a 1.50 de M2, welk stuk zal dienen als toegang naar de nieu we school. Wethouder Nederland het college van B. en W. v was het genoeg als men aai palingen voldeed. De heer Corsel vraagt, lasten verhoogt, als de gemeente hiertoe niet verplicht is. Wethouder Verwoerd zegt, dat een gedeelte dier kosten kunnen verhaald worden op andere gemeenten, later niet. Ten andere moeten we later dezen weg toch heb ben. De heer Könst vraagt naar het wegenplan aldaar. Met een situatie-teekening wordt dit duidelijk gemaakt. Met 3 stemmen wordt het voorstel van B. eu W. aangenomen (tegen Nederland, Corsel en Verkerk). 23. Mededeelingen. a. De steunverleening had de gemeente van 5 Febr.—28 Maart 29.52 gekost. Steun was verleend aan 5 personen. b. Daar Casuto failliet was, werd hem het contract met dé darmslijmerij opgezegd. c. Een tuinder had een voorschot ontvangen van de tuinbouwvoorschotten. d. B. en W. waren in 't gelijk gesteld, in zake het hooger beroep, dat ingesteld was door het bestuur van de nieuw te stichten her vormde school om een gymnastieklokaal te bouwen en centrale verwarming. B. en W wil de geen gymlokaal en centr. verwarming. De rondvraag was van weinig beteekenis, zoodoende daarna sluiting. de minderheid in was hiertegen. Z.i. n de wettelijke be-

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6